-Ü0Ü0- Europese burgers zijn niet overtuigd van nut EG Herdenking van Jordaanoproer zoekt parallellen met vandaag PTT niet bestuurbaar bij oudspreidingspla Kabinet staat reorganisatie ABP voor ogei Voor miljoenen aan valse inkomsten en bedrog bij inkopen Volgens Ziekenfondsraa nauwelijks fraude bij declareren bevallingen (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Dat er in eens zo'n haast wordt ge maakt met nieuwe sprei dingsplannen van de PTT, heeft te maken met de op dracht die de regering on langs heeft verstrekt aan het bureau Beerenschot om de kosten van de spreidingsoperatie exact te berekenen. De PTT meent dat zoiets al leen kan als het bureau daarbij uitgaat van een reëel plan. Het oorspronkelijke, uit 1980 date rende spreidingsplan is vol gens de PTT namelijk achter haald door diverse ontwikke lingen. Als daarvan toch zou worden uitgegaan bij het bere kenen van de kosten, zou er volgens de directie van het staatsbedrijf een vals beeld ontstaan. Bij de presentatie van het jaar verslag 1983 heeft directeur- generaal Wit van de PTT al beklemtoond, dat als de ver huizing in volle omvang moet doorgaan, in ieder geval de continuïteit en de bestuurbaar heid van het bedrijf niet in ge vaar mogen komen. Tevens moet volgens hem de kwaliteit van de dienstverlening op peil blijven. Als er wordt vastge houden aan het oorspronkelij ke plan, wordt er volgens Wit niet meer aan die voorwaar den voldaan. Daarvoor is gens hem de de concurrei ten aanzien van de post te geworden en zijn ookj marktverhouding in de_sg telecommunicatie te sterk] wijzigd. Daarom moet er, a Wit, geschoven worden nen de posten die naar t ningen moeten verhuizen. Consument klaagt minder DEN HAAG Bij de meeste geschillen commissies van de Stichting Consumen tenklachten zijn in 1983 minder klachten binnengekomen dan het jaar ervoor. Dit staat in het jaarverslag van de stich ting dat gisteren is gepubliceerd. In totaal werden 3.689 klachten ingediend, 248 minder dan in 1982. Alleen bij geschillen commissies Chemisch Reinigen en Recre atie viel een kleine stijging waar te ne men. De stichting is een samenwerkings vorm van de Consumentenbond en van organisaties van ondernemers. Er zijn naast chemisch reinigen en recratie ge schillencommissies voor reizen, woningin richting, parket, keukens, openbare nuts bedrijven en natwas. DONDERDAG 7 JUNI 1984 PAGINfi Internationale kinder-! centra wellicht dicht i DEN HAAG De twaalf experimel centra voor internationale kinderopif] waaronder het Leidse centrum, dreige^ deuren te moeten sluiten. Hun proefperiode loopt dit jaar af en t ter Brinkman (Welzijn) heeft aangekoif aan het eind van deze periode nog slf 60 te willen subsidiëren van de 85 v dige arbeidsplaatsen. De betrokken gera ten willen hun financiële steun wèl vi zetten. Zij dragen de kindercentra]' warm hart toe en hebben de minister t ren gevraagd de rijksbijdrage voor lOOr blijven voortzetten. De internationaleI dercentra ontlenen hun waarde niet af aan de opvang buitenlandse kinderen f bijvoorbeeld ook aan de contacten die z stand brengen met buitenlandse vrouw HILVERSUM De ge meentepolitie in Hilver sum heeft de 23-jarige B. uit Hilversum aangehou den op verdenking van oplichting en flessetrek- kerij voor ongeveer twee miljoen gulden. De man, die heeft bekend, heeft de afgelopen maanden ongeveer tweeduizend brieven naar particulieren en bedrij ven in het hele land gestuurd, waarin hij om overmaking vroeg van 110 gulden naar zijn bankrekening voor bewezen diensten. Het staat nog niet vast hoeveel mensen gerea geerd hebben op die brieven. Wel is duidelijk dat het er ve len zijn, aldus de Hilversumse politie. De volgende stap van verdachte was het op grote schaal inkopen doen. Hij be stelde vele soorten artikelen voor ruim 170,000 gulden. Bij twee kledingzaken stak hij zich in de kleren voor twee keer 15.000 gulden Enkele weken geleden opende hij bij een bank in Hilversum een rekening en stortte daar 1,7 miljoen gulden. Intussen had de man een nieuwe activi teit gevonden. Hij ontving na melijk van bedrijven uit het hele land acceptgirokaarten voor gedane bestellingen. Door middel van valse automatische overmakingen van rekeningen van die bedrijven naar zijn ei gen rekening verhoogde hij zijn bankrekening nog eens extra. Of ik weet wat lekker is? Ik dacht van wel: een bruine boterham met echte boter en een klein lepeltje honing. Dat is zó weergaloos lekker, daar gaat absoluut niets boven. Méér dan lekker RUITENHEER 1NENLAND/BUITENLAND£ei<fec<2ou/imit (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministers Rietkerk (Binnenlaij Zaken) en Ruding (Financiën) willen een nieuwe o nisatievorm ontwerpen voor het Algemeen Burger Pensioenfonds (ABP). Zij hebben dit gisteren in brief aan de Tweede Kamer kenbaar gemaakt. T De brief is een reactie op het rapport van de commissie-H (de oud-burgemeester van Amsterdam), die een onderzoek I ingesteld naar aanleiding van de vorig jaar bekend gewordt! nanciële wantoestanden bij het ABP. Zoals bekend zijn al volg van dit onderzoek de hoofddirecteur Van der Dussen e directeur beleggingen Masson op non-actief gesteld. Van Dussen is met buitengewoon verlof gestuurd en Masson i< schorst. De algemene leiding van het ABP is nu tijdelijk in den van drs. Leenman, voormalig directeur-generaal va PTT. In de nieuwe opzet zal de directie het dagelijks bestuur vcx maar daarboven zal een Raad van Toezicht moeten staar wordt gevormd door onafhankelijke deskundigen. Deze di voor de helft te worden benoemd op voordracht van de cl heid en voor de andere helft op voordracht van de ambtenai centrales. De centrales vinden evenwel dat er rechtstreekse tegen woord igers van de vakbonden in de Raad van Toe] moeten zitten. Rietkerk en Ruding zijn daarom bereid met betrokkenen nog eens over de nieuwe organisatie van de te overleggen UTRECHT Het is al jaren bekend dat het aantal declareerde bevallingen hojger is dan het aantal b i ziekenfondsen ingeschreven pasgeborenen. Een on zoek heeft enkele jaren geleden uitgewezen, da1 nauwelijks sprake is van fraude. 1 Dit heeft de Ziekenfondsraad meegedeeld in een reactie o resultaten van een onderzoek dat door twee medewerkers de Erasmusuniversiteit is ingesteld. Hieruit kwam naar v kwam dat het aantal gedeclareerde bevallingen maar liefst 2: hoger ligt dan het aantal nuljarigen dat bij de fondsen word] geschreven. Volgens de Ziekenfondsraad moet het verschil den toegeschreven aan verschillende factoren. Zo is het mog dat de moeder voor rekening van het ziekenfonds bevalt en ophoudt met werken, zodat het kind wordt ingeschreven b particuliere verzekering van de vader. Bovendien mag oi bepaalde voorwaarden een en dezelfde bevalling worden g clareerd door zowel de huisarts als de specialist. ADVERTENTIE Smit-Kroes houdt voet bij stuk: Autokeuring wordt verplicht DEN HAAG Een vernietigend rapport van de commissie Geelhoed heeft minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) er niet van kunnen weerhouden de verplichte autokeu ring door te zetten. Binnenkort zal zij een wetsontwerp aan de Kamer voorleggen, zo is gisteren bekend geworden. De minister heeft op grond van eerdere kri tiek van de adviescommissie al een en ander aan de ontwerp-wet bijgeschaafd. Zo wordt de regeling voor vijf jaar ingevoerd, komt slechts 3 procent van de eenmaal gekeurde au to's voor herkeuring in aanmerking en zijn de kosten van de keurings-operatie tweederde te ruggebracht tot 22 min. De commissie vindt de wet die de keuring regelt evenwel nog steeds fraudegevoelig en onnodig ingewik keld. Bovendien verwacht de commissie pro blemen bij de uitvoering van de wet. STRAATSBURG De Europese burgers, die vol gende, week voor de twee de maal naar de stembus mogen voor de recht streekse verkiezing van het Europees parlement, zijn nog lang niet over tuigd van de voordelen van de Europese eenwor ding. Bij recente onder zoeken bleek ongeveer de helft van de ondervraag den niet te verwachten, dat een verenigd Europa de kansen van de jeugd van nu zal verbeteren. Over het algemeen staat de Europese burger tamelijk overschillig tegenover de ge meenschap. Maar in de landen die later bij de EG zijn geko men (Groot-Brittannië, Dene marken. Griekenland) zijn nog heftige discussies gaande over het al dan niet uittreden uit de gemeenschap. Die twijfelachtige gevoelens jegens de EG zullen volgende week waarschijnlijk ook blij ken uit de opkomstpercentages voor de Europese verkiezin gen. Uit een onderzoek van het Duitse persburea DPA blijkt dat waarschijnlijk min der kiesgerechtigden de gang naar de stembus zullen maken dan in 1979, bij de eerste rechtstreekse verkiezingen voor het parlement. Naar verwachting zullen de Britten, net als in 1979, de minste belangstelling tonen. Vijf jaar geleden bedroeg de gemiddelde opkomst 31,8 pro cent. Ook de Denen zullen voor meer dan de helft thuis blijven. In Frankrijk. West- Duitsland en ons land zal on geveer de helft van de kiezers opkomen. In Italië, waar stem men in het algemeen als bur gerplicht wordt beschouwd, rekent men op een redelijke opkomst. Omdat in België en Luxemburg stemplicht bestaat, moeten de kiesgerechtigden naar het stemlokaal, of ze wil len of niet Griekenland vormt een uitzondering op het gerin ge enthousiasme in de andere EG-landen. De Europese ver kiezingen worden daar alom levendig bediscussieerd. Stroomstoring kost zes miljoen gulden GRONINGEN De stroomstoring die vorige week in de nacht van woensdag op donderdag in de vier noordelijke provincies plaatsvond, heeft voor ruim zes miljoen gulden schade aangericht. Dit heeft G. van Wijk, woordvoerder van de Samen werkende Elektriciteits Producen ten, gisteren meegedeeld. „Hiermee bedoel ik maatschappelijke schade. Schade die bedrijven en particulie ren opgelopen hebben doordat zij zelf in hun elektriciteitsvoorziening hebben moeten voorzien." Volgens Van Wijk is de oorzaak van de stroomstoring nog niet bekend, maar vast staat volgens hem wel dat er kortsluiting is geweest. Hoedje af „Hoedje af voor de NAM", leek minister Smit-Kroes gisteren te willen verbeelden bij de plaatsing van een ge denksteen voor een nieuwe offshore-basis van de Aardolie Maat schappij in Velsen. Bij die gelegenheid maakte NAM-directeur ir. B. Jetses bekend dat investeringen van to taal 1,5 miljard gulden de komende vijf jaar goed zijn 19.000 ba nen. Dat ontlokte aan de minister weer de op merking dat de NAM de „lievelingszoon" van het kabinet is. AMSTERDAM Vijftig jaar geleden wapperde voor het eerst en het laatst de hamer en sikkel van de bolsjewieken bo ven Amsterdam. Terwijl de rest van het land rouwde om de dood van prins Hendrik, vlamde in de hoofdstad het Jordaan oproer. Zes doden en tien maal zoveel gewonden vielen er te betreuren. „Een wilde kreet van ver zet heeft door de straten geklonken", klaroende het communistische blad De Tribune. „Uit de krot ten kwamen de mannen en vrouwen tevoorschijn om de bezittende klasse hun woede en verbitte ring in het gelaat te slin geren". De officiële datum van de ex plosie was 4 juli 1934. Gister avond echter opende burge meester Ed van Thijn alvast een herdenkingstentoonstel ling, die tot 6 augustus in het wijkcentrum Jordaan aan de Rozengracht te bezichtigen blijft. Parallel daarmee is op initiatief van het Comité Her denking Jordaanoproer een boek verschenen met de titel „Harde guldens, harde tijden". Ontvangers van de eerste exemplaren zijn respectieve lijk een deelnemer aan het Jordaanoproer zelf, een he dendaagse activist tegen het sociale beleid en een vertegen woordiger uit de kraakbewe ging. Raakpunten Deze selectie laat er geen twij fel aan bestaan dat de terug blik op de ongekende rebellie van vijftig jaar geleden raak punten zoekt met de werke lijkheid anno 1984. Wat was indertijd de aanleiding Het kabinet-Colijn had, om de eco nomische crisis te bezweren, besloten tot bezuinigingen en verlaagde in dat kader de Burgemeester Van Tijn bij de opening van de tentoonstelling „Harde guldens, harde tijden" die een overzicht geeft van het Jordaanoproer in 1934. Naast hem de schrijver van het gelijknamige boekje, Peter Posthumus. steun aan de werklozen. Bij de vijftigduizend Amsterdamse werklozen werd het gemid deld uitgekeerde bedrag van 12,72 in de laatste week van juni teruggebracht tot ƒ11,51 in de eerste week van juli, dus ƒ1,21 minder. Een dramati sche korting, want vlees kwam er toch al slechts één keer in de maand op tafel (voor vader), warm eten deden we twee keer in de week, de laatste eieren hadden we gege ten met pasen en wanneer het wasdag was, moesten we in bed blijven omdat we over Militairen te paard met getrokken pistool bij een opgebroken kruispunt beeld van het Jordaan oproer in 1934. slechts één stel ondergoed be schikten". Ook nu weer Dus wordt de teneur van de herdenking, die burgemeester Van Thijn heeft geopend, door de organisatoren als volgt ver woord: „Ook nu zien de Jorda- ners, en uiteraard vele ande ren, zich weer geconfronteerd met een rechtse regeringspoli- tiek. De al doorgewerkte be zuinigingen treffen meer dan de helft van de Jordaanbewo- ners. Het woord steun is ver vangen door het woord uitke ring, maar de manier waarop een rechtse regering tegen de sociale verworvenheden aan kijkt, is in vijftig jaar tijds nauwelijks veranderd en op 1 juli zal het kabinet-Lubbers opnieuw een pakket bezuini gingen aan de uitkeringsge rechtigden presenteren. De aanleiding en de achtergron den van het Jordaanoproer uit 1934 zijn verbluffend actueel, terwijl ook de wijze waarop het gerechtvaardigde sociale protest door de overheid werd gecriminaliseerd, gelijkenis vertoont met sommige reacties van o verheidszijde op heden daags verzet". Of de hier gelegde verbanden kloppen, kan gevoeglijk wor den overgelaten aan het ge zonde verstand van de bezoe kers aan de tentoonstelling. Wel is het goed te bedenken dat de huidige protesten en ac ties tegen het regeringsbeleid politiek gevoed en gekanali seerd worden door oppositie en vakbeweging. Over het Jordaanoproer daarentegen zeggen geschiedkundige stu dies eenstemmig: „De strijd begon als een primitief oproer dat volkomen spontaan uit brak. Er was geen organisatie. Het verzet was sterk wijkge- bonden. Men had geen eisen en geen programma. Men keerde zich weliswaar tegen de meest zichtbare vertegen woordigers van de maatschap pelijke orde (de politie) maar niet tegen die orde zelf. Het politieke niveau van de op stand was laag. Overheersend element was de spontane woe de waarbij iedereen vocht met alles wat maar voor de hand kwam. Het scheen of elk huis leefde. Gillende mannen en vrouwen hingen uit de ramen. Alle mogelijke voorwerpen vlogen naar buiten: kachels, dakpannen, vazen, hamers, stukken hout". Mooi zomerweer Daarnaast is volgens de ge schiedkundigen nog een ande re factor van invloed geweest. „Tijdens de roerige julidagen was het ongekend mooi zo merweer, wat de toeloop van belangstellenden zeker bevor derd heeft. Bovendien hadden in een woonwijk als de Jor daan de vele openstaande deu ren en ramen, bedoeld om al thans enige verfrissing te brengen in de bedompte ruim tes, als neveneffect dat het ru moer van eenmaal uitgebro ken gevechten zich uiterst snel door de buurt verbreidde". Wil de parallel die de organi satoren van de herdenking trekken, helemaal opgaan, dan zal er dus nog een aanzienlijke weersverbetering dienen te komen ook. Hoe moet het kabinet-Lubbers daar nou weer voor zorgen PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10