Mondale over de eindstreep CDA blijft erbij: Niet korten op wwv Circus Indiase leger bestormt Gouden Tempel van sikhs BON: Monument voor Amerikaanse oorlogsslachtoffers Veel meer bevallingen dan pasgeborenen Saoedi- Arabië haalt twee Iraanse bommen werpers neer «S'&idóc (Soiwant m £&icUe @oiwa/nt Woensdag 6 juni 1984, 75e jaargang no. 22905 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel 071-122244 Giro 103003 Bank Amro-bank N V Leiden. Directeur-hoofdredacteur: 11 Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleinties I 0.41 per mm. Abonnementen. (incl.5%BTW)per maand t 21.02 (uitsl.aut betaling),kwartaal f 63,07, ]aar f 240,46 Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. HET WEER Veel bewolking en vooral in de nacht en ochtend enige tijd regen. In de middag van het noorden uit enkele opklarin gen. Vannacht omstreeks 10 graden. Morgen ongeveer 16 graden. Matige wind. Zon op: 05.22; onder: 21.56. Schev. hoog water: 9.46 en 22.35; laag water: 5.28 en 17.59 kkoord ver korter erken in leinmetaal I RECHT Werkgeversor- f lisaties en vakbonden heb- ri een principe-akkoord be kt over de flexibele invoe- g per 1 oktober '84 van een rkweek van gemiddeld 38 r in de metaalnijverheid, t is het eerste grote akkoord »r de nadere invulling van >eidstijdverkorting (atv) in land. Bij de metaalnijver- id (kleinmetaal, ruim 1.000 ^werknemers) gaat het voorbeeld om carosserie- en ragebedrijven, elektrotech- ;che bedrijven en loodgie- js. s 1 onderhandelingen tussen rkgevers en vakbonden er atv in de grootmetaal ;5.000 werknemers) zijn nochtend vroeg afgebroken. partijen gaan morgenoch- ïd opnieuw rond de tafel zit- i. Knelpunt is (net als bij lilips) dat de werkgevers de xilibiteit naar de smaak van bonden zo ver willen door eren. dat de werkgelegen- idseffecten praktisch nihil Hen zijn. Unie BHLP (onder meer ministratief personeel) on- rschrijft het akkoord in de einmetaal niet, omdat het incipe-akkoord open laat, t atv wordt gerealiseerd in vorm van twee uur korter ?rken per week. De Unie eest dat met name de 27.000 eine ondernemingen het euwedeel van de kleinmetaal I- voor deze vorm zullen kie- 'n. „Dan gaat de poort vrij- )g gewoon twee uur eerder icht. Dat zet geen zoden aan dijk, noch voor de werkge- eenheid, noch als vrije tijd", indt de bond. Op het strand van Utah Beach in Normandië, waar vanmiddag in aan- wezigheid van de leiders van alle geallieerde lan den de officiële herden king plaats had van de invasie in Normandië veertig jaar geleden, werd gisteren in aanwe zigheid van de oudste nog levende Amerikaan se commandant, Law- ton Collins, een monu ment onthuld ter herin nering aan de talloze Amerikanen die op deze plaats om het leven kwamen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiil Melk-weg naar Reagans cornflakes LONDEN De Amerikaanse geheime dienst heeft vanmor gen geen enkel risico geno men. toen melkboer Ron Cherry bij de woning van de Amerikaanse ambassadeur in Londen (waar de Reagans ver blijvenmelk wilde bezorgen. Toen de melkkar het hek bin nen wilde rijden verscheen een aantal agenten met zon nebril. ondanks het sombere weer). Met een metaaldetector onderzochten ze eerst Cherry's geldtas (waarin ze munten vonden), ze bestudeerden zijn papieren (die aantoonden dat hij een echte melkbezorger was), doorzochten de melkkar (waarin zij veel melk vonden) en tastten het chassis af met een bomdetector (zonder een bom te vinden). Met 25 minu ten vertraging kreeg de am bassade haar melk. die in de keuken ongetwijfeld nog eens door Reagans voorproever zal zijn gekeurd. Fiets kwijt De dief koopt een nieuwe DEN HAAG Fiets kwijt De dief koopt een nieuwe. Dat is zo ongeveer wat D'66 voor ogen staat bij een effectieve aanpak van de het „fietsenpro- bleem" in Nederland. Als de dief gepakt wordt dan mag hij het rijwiel houden, maar hij is ver plicht de oorspronkelijke eigenaar van een nieuwe fiets te voorzien, zo wil een nota van de democra ten. UTRECHT Het öantal bevallingen dat bij de ziekenfondsen wordt gedeclareerd ligt ruim 25 hoger dan het aantal pasgebore nen dat bij deze fondsen wordt ingeschreven. Op dit merkwaardige verschijnsel zijn medewerkers van de Erasmus Universiteit gestuit, die een onderzoek hebben ingesteld naar de oorzaken van de soms grote kostenverschillen tussen de ziekenfondsen onder ling. Waar de babys blijven die wel ter wereld zijn gekomen, maar vervolgens niet meer in het patiëntenbestand van de fondsen op duiken, is onduidelijk. Een theoretische mogelijkheid is dat de 25 dxtra bevallingen alleen in de verbeelding van declarerende artsen plaats vinden. Aanwijzingen hiervoor hebben de onderzoe kers evenwel niet gevonden. Overigens heeft het onderzoek uitge wezen dat kostenverschillen tussen de ziekenfondsen voor de helft geweten moeten worden aan de aard van het patiëntenbestand en voor de helft aan verschillen in het beleid van de fondsen. HART WIL DOORVECHTEN TOT OP DE CONVENTIE LOS ANGELES Op de laatste dag van de Amerikaanse voorver kiezingen lijkt ex-vice- president Walter Mon dale zich uiteindelijk te hebben verzekerd van de Democratische presi dentskandidatuur. Bij gisteren gehouden voor verkiezingen, onder meer in New Jersey en Californië, kreeg Mon dale zoveel kiesmannen achter zich, dat hij op de volgende maand te houden Democratische partijconventie een kleine meerderheid van de gedelegeerden achter zich weet. Sena tor Gary Hart, Monda- le's belangrijkste rivaal, heeft echter al aange kondigd dat hij tot op de conventie campagne zal blijven voeren. De belangrijkste verkiezin gen waren gisteren in Cali fornië (306 afgevaardigden naar de conventie) en New Jersey (107 afgevaardig den). Bij het sluiten van deze editie was de uitslag van Californië nog niet be kend, maar computerbere keningen wezen op een kleine voorprong voor Mondale. Op grond van die voorspellingen eiste Monda le vanmorgen de Democra tische nominatie voor zich op. In St. Paul in zijn thuis- staat Minnesota verklaarde hij: „Drie maanden geleden heb ik gezegd dat dit een (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG De CDA- ractie in de Tweede Ka- ner houdt eraan vast, dat Dij de verdere korting van je uitkeringen op 1 juli |.s. de wwv'ers (langdurig werklozen) buiten schot (loeten blijven. De fractie leeft hiertoe gisteravond ijdens het kamerdebat ver het zogenaamde 1 ili-pakket, een wijzi- iingsvoorstel ingediend. Regeringspartner VVD is r heel nadrukkelijk op ^•egen. Als er al een groep litkeringsgerechtigden [espaard moet worden lan zouden het nog eer- pestien woningen Dntruimd ,EIDEN De politie heeft isterochtend 16 woningen ntruimd. Het gaat om 14 wo- lingen in de Ravenhorst, één n de Arendshorst en één in de lernardstraat. De ontruimin- jen verliepen zonder proble- nen. Er waren geen bewoners neer aanwezig. De twee flat- ilokken aan de Ravenhorst vorden overgedragen aan de Itichting Studentenhuisves- ing. Van de in totaal 68 flats n deze twee blokken worden t nu nog vijf bewoond. In Irie van de 14 ontruimde wo- lingen bleken mensen te wo- len die recht hebben op voonruimte en hen is een ver hangende woonruimte aange- xxlen. Elf appartementen verden illegaal bewoond. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geen krant ontvangen Bel tussen 18 00 en 19.00 uur. zaterdags tussen '14.00 en 15.00 uur. teiefoonnr.071- ,122248 en uw krant wordt nog dezell- /de avond nabezorgd. der de wao'ers moeten zijn, vinden de liberalen. De PvdA, die helemaal geen kortingen wil, zal het CDA zeker steunen. Het gaat het CDA er niet om een bepaalde categorie te spa ren. zo stelde woordvoerder Weijers. Zijn argument was, dat de wwv door de 3 pct-kor- ting al op een dusdanig laag niveau komt te liggen, dat er nog nauwelijks te praten valt over een nieuw niveau in het kader van de komende stelsel herziening Met het besparen op de collectieve uitgaven, achtergrond van de kortingen, was hij het hartelijk eens. Het achterwege laten van de kor tingen omdat er financiële meevallers in de sociale fond sen, bepleit door mevr. Ter Veld van de PvdA, sprak Weijers niet aan. Hij wilde die meevallers als ze blijvend zijn. liever volgend jaar gaan ge bruiken. De liberaal Linschoten wees erop, dat het niet laten door gaan van de wwv-korting niet ten laste komt van die meeval lers maar van de rijksbegro ting, want de wwv wordt uit de staatskas betaald. „U schiet een gat van 75 miljoen gulden in die kas", verweet hij Weij ers. Laatstgenoemde vond dat niet zo onoverkomelijk, ook in die kas zal nog wel speelruim te blijken te zijn. Linschoten zou nog liever de wao'ers sparen dan de wwv'ers willen sparen omdat de arbeidsongeschikten al het meest hebben ingeleverd. Blijdschap en opluchting bij Walter Mondale. Bijzondere omstandigheden daargelaten, kan de Democratische nomi natie hem nu niet meer ontgaan. marathon zou worden. Zo als u weet, zijn marathons lang en hard. Maar aan het slot van elke marathon is een eindstreep. Welnu, die is thans bereikt". Eerder vannacht, toen de stembussen in Californië nog open waren, werd al bekend dat Mondale in New Jersey een klinkende over winning op Hart had be haald. Later bleek Mondale ook in West-Virginia te hebben gewonnen. De voor- verkiezingen in Zuid-Dako- ta en Nieuw-Mexico werden een overwinning voor Hart. In alle staten eindigde do minee Jesse Jackson op aanzienlijke afstand als der- Pagina 11: Mondale wil „eenheid herstellen". „Snorfiets niet representatief" EDE Per snorfiets arri veren bij relaties in plaats van waardig uit een auto te stappen is volgens de medewerkers van de bui tendienst van het arbeids bureau in Ede „volstrekt niet representatief". Daar mee reageren zij op een plan van de directie hen voortaan per snorfiets langs de bedrijven sturen in plaats per auto. Volgens adjunct-directeur Rau- mann is dat een goede ma nier om de door het rijk opgelegde bezuinigingen op de vergoeding van au tokilometers op te vangen. De buitendienst-medewer kers vrezen ook dat be zoekjes aan bedrijven per snorfiets veel langer gaan duren. Militante sikhs observeren vanaf het dak van de Gouden Tempel de Indiase militairen, die sinds zondag hun heiligdom in Amritsar hadden omsingeld. Vanochtend is de Gouden Tempel bestormd. NEW DELHI Indiase militairen hebben van ochtend de Gouden Tem pel van Amritsar, het hei ligdom van de sikhs, be stormd. De Gouden Tem pel fungeerde de afgelo pen twee jaar als het be langrijkste bolwerk van de extreme sikhs, die de vorming van een eigen staat in Punjab nastreven. staat Punjab werden tijdens en na de bestorming van de Gou den Tempel felle man-tot-man gevechten geleverd. De India se regering heeft ontkend, dat er zwaar is gevochten. In de Gouden Tempel hadden zich ongeveer 700 militante sikhs verschanst. De bestorming van het sikhs heiligdom werd ver wacht. nadat de regering- Gandhi afgelopen zondag Punjab van de buitenwereld had afgesloten en duizenden militairen naar dat onrustige gebied had gestuurd. Sinds zondag was de Gouden Tem pel door militairen omsingeld. Nadat de leider van de mili tante sikhs, Singh Bhindran- wale, had geweigerd gehoor te geven aan orders van het Indi ase leger om met zijn zwaar bewapende aanhangers uit de tempel te komen, gingen de militairen over tot de bestor ming van het heiligdom. Ge lijktijdig met de bestorming van de Gouden Tempel, deed het leger invallen in 22 andere tempels in Punjab, waar grote hoeveelheden wapens werden aangetroffen. WASHINGTON/RI AD Saoedische F-15 gevechts vliegtuigen hebben gister middag twee Iraanse bommenwerpers boven de Saoedische territoriale wateren neergehaald. Dat heeft een Amerikaanse di plomaat in Washington bekend gemaakt. De Saoedische regering heeft het neerschieten van één Iraans toestel bevestigd. Het was het eerste luchtge vecht van de Saoedische luchtmacht, sinds het uitbre ken van de Golfoorlog in september 1980. Saoedi-Ara- bié heeft hiermee zijn drei gement waargemaakt, dat het zijn grondgebied en de scheepvaart in zijn territoria le wateren met militaire middelen zal verdedigen. Het Saoedisch-Iraanse luchtge vecht van gisteren kan een verdere escalatie van de oor log tussen Irak en Iran bete kenen. Als versterking voor de Saoedische luchtverdediging heeft Riaad vorige week 400 moderne luchtdoelraketten van het type Stinger ontvan gen van de Verenigde Sta ten. Bovendien vliegen sinds maandag verbeterde Ameri kaanse Awacs-radarvliegtui- gen boven het Saoedisch grondgebied. Deze toestellen kunnen op grote afstand een Iraanse luchtaanval signale ren. Pagina 11: Iran zweert wraak na Iraakse luch taanval Donderdag 14juni: maak duidelijk dat u geen nieuwe kernwapens wilt, niet in Europa, niet in Nederland. 1 Stem PvdA, lijst 2 óók voor Europa Leiden wordt dezer dagen bezocht door het gloednieuwe circus Mullens. Gisteren, vandaag en morgen is het een drukte van belang nabij de Groenoordhallen met woonwagens, dierentransportwagens en wat er nog meer bij hoort. Hopelijk is dat ook zo met de publieke belangstelling. Want het gaat niet zo goed met onze circussen. In de „Leidse Courant" vandaag leest u daar meer over op pagina 3. En dat niet alleen, want er is in het circus dat de hele wereld toch eigenlijk is nog veel meer aan de hand: en daarvan vindt u alles op alle andere pagina's van de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Grabs en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. f

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1