Evomst Ronald Reagan zet ters gehucht op stelten De moeizame geboorte van een CDA-variant met NAVO-stempel SShtf ƒ210 BRUSSEL en BRUGGE INENLAND/BUITENLAND CeidóaOowumt ZATERDAG 2 JUNI 1984 PAGINA 7 jiolse tv koopt ritse film over llidariteit NDEN De Poolse televisie ft een Britse televisieserie ge ilt over de opkomst van het ïn- jdels verboden vakverbond Soli- teit. Het voor de communistische priteiten zeer kritische stuk, „De flratuur van de cirkel", is ge kt in opdracht van het Britse te- (siestation ..Channel Four". Het koopcontract bepaalt dat de Pool- jelevisie geen veranderingen in ierie mag aanbrengen zonder toe- nming van de makers. Het eerste van de serie zou nog dit week je op de Poolse tv worden ge- d. Intensieve speurtocht naar buitenaards leven STANFORD Onderzoe kers van de universiteit van Stanford in Californiëin gaan binnenkort zeer inten sief speuren naar mogelijke bewijzen van het bestaan van leven buiten onze Aar de. Ze zijn bezig met het bouwen van een technisch uiterst modern toestel, dat één miljoen kanalen aftast en analyseert of de uit de ruimte komende signalen op intelligent leven duiden. Het toestel, een „spectrum analy zer", zal begin 1988 voor ge bruik gereed zijn. Geslachtsziekten worden epidemisch in Derde Wereld MONTREAL Ziekten die bij geslachtsver keer worden overgebracht, vormen over de hele wereld het grootste gezondheidsprobleem en in de Derde wereld hebben zij epidemische vormen aangenomen. Dit zegt de voorzitter van een volgende maand in Montreal te hou den conferentie van de Wereldgezondheidsor ganisatie WHO, professor Richard Morisset. Het meest alarmerend noemt Morisset de ver spreiding van Chlamydia, een door bacteriën veroorzaakte geslachtsziekte, die onvrucht baarheid bij vrouwen en blindheid bij zuige lingen veroorzaakt. Volgens Morisset lijden op de gehele wereld 500 miljoen mensen aan Chlamydia. Film wordt werkelijkheid voor Braziliaanse „held"' SAO PAULO Voor de 16-jarige Brazili aanse Fernando Ramos da Silva is de film waarin hij in 1980 speelde en waarmee hij beroemd werd, werkelijkheid geworden. In de film speelde Fernando een Brazili aanse jongen, die in de strijd om te overle ven uiteindelijk een moordenaar werd. Sinds enkele dagen zit Fernando ook echt in de gevangenis. Hij is aangehouden we gens het plegen van een inbraak. Zijn be kendheid is hem noodlottig geworden. Enkele personen die getuige waren van de inbraak, herkenden de held uit de film en lichtten de politie in. Beuzen-smorgasbord STOCKHOLM Een horecabedrijf in Stockholm heeft deze week zijn 90e verjaardag gevierd met een reuzen-s- morgasbord (Zweedse maaltijdin de openlucht, waar zo'n 40.000 inwoners van de Zweedse hoofdstad op afkwa men. De tafel met vlees- en visgerech ten, besproeid met alcoholvrij bier, was 368,22 meter lang, waarmee het Britse Guinessrecordsboek werd gehaald. Overigens hadden de vertegenwoordi ger van Guiness, Bowen, en prinses Christina van Zweden de grootste moeite een plaatsje aan de tafel te be machtigen. „Ik heb nog nooit zoveel mensen aan één eettafel gezien zei de Bowen. „Daar is het nu net om begon nen, meneer Bowen", was het ant woord van de prinses. Huis van Arubaans politicus beschoten ORANJESTAD Op Aruba is geschoten op het huis van Staten- en Eilandsraadslid Benny Nisbet. De leider van de kleine partij PPA heeft tegen over de politie verklaard dat de beschieting ver moedelijk heeft plaatsgevonden toen hij niet thuis was. Bij het schoonmaken van zijn huis werd een kogel in een muur en gebroken glas gevonden. De PPA-leider beschuldigt de Arubaanse leider Beti- co Croes ervan, dat hij de oorzaak van de beschie ting is. Volgens Nisbet is de beschieting het gevolg van de „ophitsing" door Croes, die vindt dat Nis- bets politiek strijdig is met de belangen van Aru ba. Croes, die in Nederland verblijft, verklaarde desgevraagd het gebeurde te betreuren, maar wees de beschuldigingen van Nisbet van de hand. LLYPOREEN On- :eer 50 kilometer van .Ierse Cork, in een dal I de ontzagwekkende bckmealdown Moun- ïs, ligt het slaperige pje Ballyporeen. Toe- en hebben het dorp angs nog beschreven 'een achtergebleven en I plaatsje zonder enige jrme, dat je voorbij rijdt 'der dat je er erg in >t. Dank zij de bemoei- ssen van ijverige gene gen zal dit onbedui- Ide plaatsje morgen ge- Jende twee uur en vijf- l minuten echter in het Jdelpunt van het we bnieuws komen te an. Dan keert Ballypo- jns beroemdste achter- Enzoon terug naar zijn rouderlijke geboorte- lats. De naam van deze tn: Ronald Reagan. Zijn roep: president van de renigde Staten van nerika. •rgen zullen de 350 inwo- -s die het dorpje telt irzover ze niet voor de ikte op de loop zijn ge in als gastheer optreden >r 1.200 journalisten. 1.000 ligheidsagenten en het ge- VS emigreerde en zich over grootvader van Amerika's hui dige president mag noemen. Boze tongen bsweren echter dat de naam in het kerkregis ter verdacht veel lijkt op Tho mas Ryan. Maar dat zou alle pret bederven. Pas geverfd De afgelopen dagen was het podium voor The Ronald Reagan het domein van spelende kinderen. Morgen staat deze hoek van Ballyporeen, voor heel even, in het centrum van het wereldnieuws. hele presidentiële gevolg. In dit gevolg bevinden zich onder meer Reagans voorproever en mevrouw Reagans privé-kap- per, alsmede een kolonel van de luchtmacht met om zijn pols een zwart koffertje zodat, indien de machtsverhoudingen in de wereld het vereisen, er zelfs vanuit Ballyporeen op- racht kan worden gegeven voor een nucleaire aanval op de Sovjet-Unie. Er zijn natuurlijk wat cynische lieden, die beweren dat er en kele kleine problemen aan Reagans bezoek kleven. Er leeft bijvoorbeeld geen familie Reagan meer in Ballyporeen en een voorouderlijk familie huis is helemaal niet te vin den. Dan is er ook nog de in schrijving in het geboortere gister van drie september 1829, waarin staat dat op die dag Mi chael, zoon van Thomas Regan en Margaret Murphy, gedoopt werd. Deze Michael was dege ne die zijn achternaam als Reagan" ging spellen, naar de In Ballyporeen zijn de afgelo pen weken talrijke voorberei dingen getroffen voor het hoge bezoek. De geur van het het frisse, groene platteland is verdrongen door de lucht van pas geverfd hout. Van de ene op de andere dag zijn overal nieuwe bomen en telefooncel len uit de grond gerezen. Het hele dorp is brandschoon, van de theewinkel die herdoopt is als Het Witte Huis tot aan de nieuwe snackbar. Hoewel het dorpje vier pubs rijk is wordt de meeste aan dacht opgeëist door de O'Far- rel, omdat die bar is omge doopt tot The Ronald Reagan. Binnen maakt de bar een troosteloze indruk; de ruimte, die behangen is met portretten van de president, is groot ge noeg om Ballyporeens gehele bevolking te herbergen. Boven de bar is een souvernirwinkel- tje geïnstalleerd, waar de op merkzame toerist voor een kleine vijf gulden modder uit Ballyporeen kan kopen, die dan ook nog in een vrolijk pa piertje verpakt is. De modder In de weinige winkels die Ballyporeen telt, staan talrijke foto's van Ronald en Nancy Reagan temid den van aardewerk dwergen en andere Ierse souveniers. is in ieder geval een goedko per dan het bier dat beneden verkocht wordt; daar moet men maar liefst vijf en een halve gulden voor neerleggen. Ook de etalage van de winkel van sinkel van Con Donovan ligt vol met toeristische attrac ties zoals Ierse theedoeken, Ierse aardewerk dwergen en zonnekleppen met als tekst „Ballyporeen verwelkomt Ro nald Reagan". Net zoals de an dere winkeliers en pubeigena ren zegt Donovan heel trots te zijn op het feit dat de presi dent op bezoek komt en is hij vastbesloten hem een warm onthaal te geven. Op het programma van het be zoek staan achtereenvolgens: een feestelijke ontvangst, een kijkje in het geboorteregister van de kerk, een drankje in O'Farrels, vijftien minuten plaatselijk amusement en dan weer op pad in de helikopter. Het amusement zal bestaan uit een traditionele oogstdans, die echter voor de gelegenheid met een kartonnen zeis uitge voerd zal moeten worden. Bedtijd voor Bonzo De suggestie dat de president zijn thuisland op de eerste plaats zou bezoeken als een soort verkiezings-propagan- dastunt, gericht op de 38 mil joen Iers-Amerikaanse kiezers in de VS, wordt verontwaar digd van de hand gewezen. Uit een opinie-onderzoek on der de inwoners van Ierland is echter gebleken, dat 56 pro cent van de ondervraagden Ballyporeens beroemdste na zaat liever niet herkozen ziet worden tot president van de VS. Er zijn ook protesten tegen Reagans bezoek aan Ierland. Zo hebben vrouwen in Dublin een vredeskamp opgezet, is er een groep ontstaan die zichzelf „Rock against Reagan" heeft genoemd en zijn weer anderen van plan om een speciale ver toning te geven van één van bekendste films van de voor-j malige acteur: Bedtijd voor Bonzo. Ondertussen is gebleken dat Ballyporeen niet het enige dorp in de provincie is, dat een beroemd persoon heeft voort gebracht. Een eindje naar het noorden toe ligt het plaatsje Thurles, waar de oorsprong ligt van een zekere George O'Dowd. O'Dowd is misschien beter bekend als Boy George, de opmerkelijke zanger van de popgroep Culture Club. In Thurles zijn sommigen van mening dat een bezoek van deze zanger aan „zijn" dorp pas echt wereldnieuws zou zijn. PAUL JOHNSON Copyright The Guardian vans op nieuw gesprek ii Duitse metaal iMBURG De partijen in handelingen, -door stakingen ën uitslui- gen getroffen Westduitse faalindustrie hebben, na het reken van de besprekingen net begin van de week, gis- en weer bereidheid getoond 'hervatting van de onder- Werkgevers en werknemers hebben elkaar opgeroepen op de snelst mogelijke manier verder te onderhandelen. De metaalvakbond heeft al aange kondigd dat voorlopig niet wordt gedacht aan uitbreiding van de stakingen. Wanneer er opnieuw onder handeld zal worden, staat nog niet vast. Beide partijen hou den echter rekening met lang durig overleg, dat pas na Pink steren tot een oplossing zou kunnen leiden. De leiders van veertien so ciaal-democratische en socia- listiche partijen uit elf landen van Europa (de EG-landen, met uitzondering van Grie kenland, plus Spanje en Portu gal) hebben in een verklaring gepleit voor de invoering van een 35-urige werkweek in de gehele EG, als middel om de werkloosheid te bestrijden. deze trip bedraagt per persoon Ibaseerd op een 1-persoons kamer pt bad, douche en toilet. verzorging is op basis van half- insion (diner, logies en ontbijt af- heldsdiner). I kosten van de stadsgidsen zijn eneens inbegrepen. aantal deelnemers 40 lichtingen en boekingen: telefoni- h onder nr. 070-190882 (van maan- Ig t/m vrijdag van 9 tot 16 uur of Vsoonhjk in onze vestigingen Spui- taat 71. Den Haag op hoek van het r" Weekend voor alleenstaanden naar op zaterdag 23 juni en zondag 24 juni a.s. Voor wie al dan niet genoodzaakt is om alleen op reis te gaan organi seert uw krant deze keer een gezellig weekend naar Brussel en Brugge. De bedoeling is, om in tegenstelling tot onze overige reizen dit keer geen (echt)paren mee te nemen. Daartoe zijn in het bekende Ram- mada-Hotel te Brussel uitsluitend 1-persoons accommodaties gereser veerd. Vertrek zaterdagmorgen uit Den Haag/Rotterdam naar Antwer pen voor een koffiestop en een korte rondblik. Daarna naar Brussel met gelegenheid tot winkelen en rondkijken op eigen gelegenheid. Zondagmorgen naar Brugge met aan het begin van de middag een inte ressante stadswandeling onder leiding van een gids. Daarna terug via Zeeuws Vlaanderen en na een afscheidsdiner op Hollandse bodem weer naar Rotterdam/Den Haag, alwaar we om plm. 20/20.30 uur arriveren. «PSIJTHOFFPERS Postbus 16050 2500 AA 's-Gravenhage Tel. 070-190882 JITENHEER DEN HAAG Politiek is voor negentig procent een kwestie van optiek, heeft mr. Dries van Agt eens opgemerkt, toen hij een paar jaar premier was. Hij bedoelde daarmee dat in de politiek vaak niet zo zeer de inhoud als wel de verpakking van belang is. De zaak van de kruisra ketten is daarvan een uit stekend voorbeeld. Het begon al meteen in de cember 1979, toen de NAVO het zogeheten dubbelbesluit nam. Het eerste kabinet-Van Agt kon toen alleen in het za del blijven, doordat het een compromis formuleerde, dat zowel CDA als VVD naar zich toe kon trekken. Nederland onderschreef de noodzaak van plaatsing van 572 kruis- en Pershingraketten in West-Eu ropa, maar maakte een voor behoud waar het ging om het eigen grondgebied. Daar zou uitsluitsel over worden gege ven eind 1981. Daarmee had het kabinet, dat steunde op 77 kamerzetels, waarvan tien be zet werden door CDA-loyalis- ten, in elk geval dit probleem achter de horizon geschoven. Die uitsteltruc werd ook door het tweede (en eigenlijk ook het derde) kabinet-Van Agt toegepast. Aan het einde van 1981 werd geconstateerd dat de onderhandelingen tussen Amerikanen en Russen nog maar net begonnen waren en dat Nederland „dus" nog zeker een jaar niets zou kunnen zeg gen. Het kabinet-Lubbers deed het nog iets handiger. Na een bezoek aan president Reagan verklaarde de nieuwe minis ter-president doodleuk dat hij zich niet langer aan een be paalde termijn gebonden acht te. Nederland zou een besluit nemen, wanneer de resultaten van „Genève" bekend waren. Verkeerde gok Inmiddels is net een publiek geheim dat Lubbers daarbij op twee dingen gokte. De ge sprekken in Genève tussen Nitze en Kvitsinsky of hun op volgers zouden zich eindeloos voortslepen, ongeveer zoals de MBFR-besprekingen in We nen, of er zou een akkoord tot stand komen over de vermin dering van de wederzijdse aantallen. In het eerste geval zou het kabinet nauwelijks meer last hebben van de kruisvluchtwapens en in het tweede geval zou het de Twee de Kamer voorstellen het aan Nederland toebedeelde contin gent raketten (32 of 16) te plaatsen Daarbij zou dan de redenering worden gevolgd, dat het Nederlandse voorbe houd altijd gericht was ge weest op het bevorderen van onderhandelingen en dat het dus logisch was de consequen ties daarvan te willen nemen. Maar het gaat in het leven niet altijd zoals verwacht. De „Hol landitis" verspreidde zich zo zeer, dat eerst België en toen ook de Bondsrepubliek een onzekere factor werd. De re gerende SPD ontwikkelde zich ondanks hevig verzet van bondskanselier Helmut Schmidt hoe langer hoe meer tot tegenstander van plaatsing, waardoor een scheuring in de NAVO tot de mogelijkheden ging behoren. Daarbij konden de Amerikanen niet langer werkeloos toe blijven kijken. Sommige waarnemers menen dat vooral onder druk van het Witte Huis Genscher zijn FDP deed overlopen naar de CDU. Nederland kreeg het dringen de verzoek (lees: bevel) zijn loyaliteit aan het bondgenoot schap niet langer met woorden maar met een daad zichtbaar te maken. Dat gebeurde door het aanwij zen van Woensdrecht als eventuele raketbasis en door het uitspreken van de belofte dat in juni 1984, wanneer de aanbesteding van de bouw zou moeten beginnen, de definitie ve beslissing genomen zou wordèn. Ook toen mocht Lub- Lubbers' nachtmerrie. bers nog hopen dat er een ak- koord zou komen in Genève. Het was immers denkbaar dat de Sovjet-Unie, zoals de VS verwachtten, om één minuut voor twaalf door dè bocht zou gaan. En zelfs het weglopen van de Russen vermocht de premier niet te ontmoedigen. Hij meende voldoende signa len te hebben dat Andropov eigenlijk wél een akkoord wil de. Echt moeilijk werd het voor Lubbers pas, toen Andropov overleed en zijn opvolger Tsjernenko niet de geringste lust toonde het Westen tege moet te komen. Weg dus de mogelijkheid een plaatsingsbe- sluit te presenteren als een bij drage tot wapenbeheersing. Vanaf dat moment wist Lub bers dat een onvoorwaardelijk „ja" tegen de raketten onmo gelijk was geworden. CDA- voorman Bert de Vries maakte dat duidelijk door op de televi sie te verklaren dat een plaat sing zonder meer van 48 ra ketten voor zijn fractie onaan vaardbaar was. Dat die bood schap heel goed overgekomen was, erkende Lubbers in een interview met deze krant: „Wat heb ik aan een besluit dat pro-NAVO lijkt, maar het niet is?". En zo kwam ook deze premier terecht in de positie, die zijn voorganger Van Agt zo goed had leren kennen. De linker vleugel van het CDA, ge steund door het merendeel van de publieke opinie, maak te een „ja" onmogelijk en de VVD, gesteund door de NAVO, deed hetzelfde met een „nee". Onder die omstan digheden lag het voor de hand dat er wederom een listig en dus mistig compromis bedacht zou worden. Zo werd de crisis- variant geboren: de raketten zouden alleen geplaatst wor den in tijden van grote inter nationale spanning. Strateeg Maar een handicap voor Lub bers was dat hij. in tegenstel ling tot Van Agt in 1979. te maken heeft met een veel las tiger VVD. Het met zoveel zorg gelegde Ei van Columbus werd door Ed Nijpels genade loos gekraakt. Datzelfde lot was het volgende CDA-gees- teskind beschoren: alleen plaatsen in het kader van een Amerikaans-Russisch ak koord. De „schiet-in-eigen- voet"variant sneerde Nijpels, omdat deze „oplossing" de Russen juist leek aan te sporen een akkoord te voorkomen. Lubbers staat echter niet voor niets bekend als een groot strateeg. Hij besloot de zaak te forceren. Eerst werden de CDA-^ninisters Van den Broek en De Ruiter, die tot dusver als vertegenwoordigers van de voor- en tegenstanders van de raketten hadden gefungeerd, op één lijn gebracht. Voor naamste argument van de pre mier daarbij was dat het voor komen van een kabinetscrisis van levensbelang was voor het verdeelde CDA. In tegenstel ling tot wat vaak wordt ge dacht was het dus niet De Rui ter maar juist Van den Broek, die zijn koers moest wijzigen. De VVD mocht zich niet lan ger achter hem kunnen ver schuilen. In eerste instantie leverde dit nog geen succes op. Nijpels. woedend over deze „jezuieten- streek", bleef voet bij stuk houden. Niet Van den Broek maakte uit wat de VVD vond maar de VVD zelf. Lubbers haalde de schouders op en stuurde Van den Broek toch met de jongste CDA-oplossing (een combinatie van de crisis- en de „schiet-in-eigen-voet- "variant) naar de NAVO-top in Washington. Nijpels kon al leen nog bewerkstelligen dat de minister ook wat VVD- amendementen aan de bond genoten zou voorleggen. Van den Broek deed zijn werk in Washington voorbeeldig. Hij overtuigde zijn Ameri kaanse collega Shultz van de onmogelijkheid van een Ne derlands ja" en verkreeg ver volgens het NAVO-keurmerk voor een alternatief. Shultz stelde als enige voorwaarde dat het Nederlandse besluit zo veel mogelijk op een „ja" zou lijken, zodat de andere plaat- singslanden. met name Belgie en West-Duitsland, niet op verkeerde ideeën zouden kun nen komen. Lubbers oordeelde dat het ij zer nu voldoende heet was om te smeden. Wat moest Nijpels nog inbrengen tegen een voor stel, dat de instemming had van de grote broer aan de an dere kant van de oceaan? De taxatie van de premier bleek juist te zijn. En zo geschiedde het dat er gistermiddag in het kabinet een compromis werd geboren dat geen onmiddellijk ,ja" inhoudt, maar wel een „ja" op termijn. En ziedaar: alle ministers waren opeens tevreden en Nijpels zei zelfs „dik tevreden" te zijn RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7