„Wij zeggen tegen de Russen: is het nu niet welletjes?" „Haring kan je slapeloze nachten bezorgen >weer Wil de agent ook een broodje? 2S& Den Uyl: Alleen wonder kan plaatsing voorkomen YORK 145.- SIJTHOFF PERS r. Amerikanen ontwikkelen middel tegen huidafwijkingen BINNENLAND/BUITENLAND ficidócgotruwl ZATERDAG 2IUNI1984 PAGINA 5 Bureau rekent kosten spreiding PTT na GRONINGEN De regering heeft het bureau Berenschot opdracht gegeven de kosten van de spreiding van de cen trale directie van de PTT van Den Haag naar Groningen na te rekenen. Het bureau heeft daar acht weken de tijd voor gekregen, zodat het resultaat van het rekenwerk eind juli kan wor den verwacht. Het noorden en de PTT verschillen van mening over het be drag dat de spreiding zal kosten. Vol gens de regering en het noorden moet het lukken voor 250 miljoen. De PTT houdt vooralsnog vast aan haar bereke ning, die uitkwam op een bedrag van 1,3 miljard plus 300 miljoen onvoorzie ne kosten, als alle 3000 PTT'ers bereid zijn om naar Groningen te verhuizen. Heineken - proces eind september AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam zal op 26 en 27 september de zaak tegen de ver dachten van de ontvoering van Freddy Heineken en diens chauf feur Ab Doderer behandelen. Met deze uitspraak voldeed de rechtbank gisteren aan de wens van de officier van justitie, die deze data had voorgesteld. De rechtbank was bijeen gekomen om op verzoek van de officier van justitie de voorlopige hechte nis van de drie in Amsterdam ge detineerde verdachten, de 3l-ja- rige J.C.B., de eveneens 31-jarige F.M. en de 20-jarige M.E. te lengen. Duarte beëdigd als president El Salvador José Napoleon Duarte (rechts) is gisteren voor een enthou siaste menigte en in aanwezig heid van 900 buitenlandse functionarissen beëdigd als eerste gekozen burgerpresi dent van El Salvador in 52 jaar. De plechtigheid werd be waakt door duizenden politie agenten en militairen. Duarte's voorganger, waarnemend pre sident Magana, prees in een rede de jonge democratie in El Salvador als de „verwer ping van dictatuur". De vrouw links op de foto is Maria Julia Castillo, de voorzitster vat Salvadoraanse parlement Britse architecten woedend op Charles LONDEN De Britse prins Charles heeft het verbruid bij de architecten in zijn land, op wie hij ter gelegenheid van de 150e verjaardag van hun Ko ninklijk Instituut in een toe spraak heftige kritiek heeft ge leverd. Zo noemde prins Char les de nieuwbouw van het Brit se Rijksmuseum op Trafalgar Square een „monsterachtige steenpuist op het gezicht van een lieve vriend". De uitlatin gen van de prins zijn door de architecten „beledigend, reac tionair en onbekookt" genoemd „niet passend voc het koningshuis". i.e. te ver- castiiio, de voorzitster van het fe» %jgssfc k— zr\T Salvadoraanse parlement. van he' koningshuis heden afgezien n onze parlementaire gesprekken tussen de meest Lubbers erkende desgevraagd om of Moskou reageert. Naar dat hij h Blokkade: Piet de Jong vlucht met helikopter NIJMEGEN Honderden actievoerders van Vredesgroepen en demonstranten tegen het 1-juli pakket (de korting op de sociale uitkeringen) heb ben gistermiddag het Kolpinghuis in Nijmegen, waar CDA'ers spreekbeurten hielden, geblok keerd. Oud-premier Piet de Jong moest, als gevolg van de blokkade, na zijn rede gebruik maken van een helikopter. De actievoerders omsingelden ook de St. Stevenskerk. Op andere plaatsen in Nijme gen kwam het eveneens tot ongeregeldheden. Een aantal demonstranten gooide met stenen naar de politie. Er zijn zes mensen aangehouden in ver band met openlijke geweldpleging. Premier Lub bers had vanwege de te verwachten ongeregeld heden afgezien van zijn komst naar Nijmegen,-c De eerste „Hollandse Nieuwe" zijn binnen. VISSERS SCHEVENINGEN 108 (Vervolg van voorpagina) het SCHEVENINGEN Voor een doorgewinterd visser aan boord van de Scheveningen 108 geen probleem, maar wel voor een verslaggever die niet gewend is bemannings hutten van visserijschepen te betreden. Daarom wordt er vriendelijk (zo zijn vissers) doch uitermate dringend (zo zijn vissers ook) verzocht zijn speciaal aangeschaft schoeisel voor de ingang te laten staan. De reden ervan wordt snel duide lijk: als de maten aan het haringkaken slaan, met alle bloe dige bijkomstigheden vandien, moet tenminste het slaapver blijf daarvan verschoond blijven. En terecht. Op 58 graden noorderbreedte is de nacht geen nacht; eerder een verlengde schemering. De absolute duisternis laat het afweten, zelfs op 24.00 uur kun je nog ruimschoots om je heen kijken. Niemand heeft echt trek in slaap. Want de spanning rond de vangst van de eerste haring is ie sterk. Tweede machinist Leen: „Haring kan je slapeloze nachten bezorgen, waarom? Je kan gek worden om ze te vinden, en je kan gek worden als je ze vangt". Dat blijkt wel: om 04.00 uur vrijdagmorgen gaat de bel. Schipper Bertus Plug wil de netten laten uitzetten. Machinist Dick: „Als we geluk hebben, kan het in vijf minu ten gebeurd zijn". Helaas is het geluk niet met ons, want als om 05.50 uur de netten worden ingehaald, blijkt er niets méér in te zitten dan een handvol spiering. Om 10.00 uur de tweede poging, gedaan op 59 graden noor derlengte. Ditmaal met meer succes. En opeens is er aan boord volop leven. Ieder die nog te kooi ligt, komt eruit, trekt laarzen en een velletje (voorschoot) aan, en begeeft zich, gewapend met een mesje, naar dek. Met ingenieuze werktuigen is het Hollands zeebanket dan inmiddels op een lopende band beland. Van stuurman tot kok, matrozen onder en boven de gage, staat iedereen de ha ringen consumptiebereid te maken. Wat doet de verslaggever? Aangezien zijn kaakbewegingen matig zijn, laat hij die over aan het bevoegd personeel en houdt zich in de kombuis kok Giel kaakt ook volledig bezig met het bereiden van sla, het toezien op de soep en het oog op de aardappelen. Beneden in de Scheveningen 108 gaat alles stug door: kaken, invriezen, zouten. En wie die mannen zo ziet zwoegen om de „Nieuwe" op tafel te krijgen, kun je met wijlen Kniertje te recht zeggen„De vis wordt duur betaald". Maar ze is onder weg. LEO VAN DER MEEL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met „Ik heb toch steeds gezegd dat het juni zou worden" be gon premier Lubbers gis termiddag om even over half vijf de persconferen tie, waarop hij het kabi netsbesluit over de plaat sing van de kruisraketten bekend maakte. De pre mier benadrukte dat het Kabinet gezocht had naar een manier om „als klein land toch iets bij te dra gen aan wapenbeheer sing". Volgens hem is men daarin geslaagd. Het kabinetsbesluit kwam in feite gisterochtend tot stand, in gesprekken tussen de meest betrokken ministers van CDA en VVD. Ook werd steeds con tact onderhouden met de frac tieleiders. Toen in de voorge sprekken het besluit eenmaal gevallen was, duurde het wer kelijke kabinetsberaad nog Op de persconferentie waar behalve premier Lubbers ook de ministers Van den Broek (Buitenlandse Zaken) en De Ruiter (Defensie) bij aanwezig waren verklaarde de pre mier dat Nederland met het besluit een boodschap heeft willen richten tot de Sovjet- Unie. „Wij zeggen tegen de Russen: ook als er in West-Eu ropa 572 raketten komen, dan nog hebt u er twee keer zoveel staan. Is het dan niet welletjes? Moet u dan niet vandaag stop pen?" Lubbers erkende desgevraagd dat de kans niet zo heel erg groot is, dat de Sovjet-leiders hun kernwapenbeleid door Nederland laten beïnvloeden. Maar volgens hem is het toch de moeite van het proberen waard. Lubbers zei zich te rea liseren dat niet iedereen blij zal zijn met het besluit, omdat logelijkheid dat wij geheel van plaatsing afzien, als een zijdig gebaar naar de Sovjet- Unie. Nederland steekt hier mee wel z'n nek uit". Hoewel het uitdrukkelijk de bedoeling is dat de Sovjet-Unie er niet één SS-20 bij plaatst. er staan er nu al 378 met elk 3 kernkoppen moet dit niet al te letterlijk worden opgevat. Volgens Lubbers gaat het er of Moskou reageert. Naar zijn mening kan het dan ook heel snel duidelijk zijn, of de Nederlandse oproep succes heeft. „Er zijn immers maar twee mogelijkheden: of zij ko men met een officiële verkla ring dat zij stoppen met plaat sen, of zij laten niets van zich horen en gaan gewoon door". Ook minister De Ruiter toonde zich content met het nu geno men besluit. Hij ontkende dat hij zich in het Kabinet steeds tegen plaatsing had verzet. „Ik heb juist steeds zorgvuldig pro beren te voorkomen dat het een kwestie van voor of tegen zou worden". De Ruiter meen de dat nu een „goede nadere invulling is gegeven aan de bijzondere positie van Neder land". Hij zei niet te begrijpen veronderstelde dat hij had gecapituleerd. „Juist niet. We trekken ander half jaar uit om te proberen het internationale overleg Premier Lubbers weigerde te zeggen of het Kabinet zijn lot verbindt aan het ongeschon den door de Kamer komen van dit besluit. Hij maakte echter wel duidelijk dat hij geen echte wijzigingen zou aanvaarden. Het was gisteren nog onduide lijk wanneer de Tweede Ka mer over deze zaak zou debat teren. PvdA-leider Den Uyl zei de voorkeur te geven aan een debat over enkele weken, „zodat we ons goed kunnen voorbereiden". Maar mochten er onvoorziene dingen gebeu ren, dan zou de Kamer er ook volgende week voor kunnen uittrekkken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Dit besluit heeft het karakter van een plaatsingsbesluit. De formule ring is zo, dat er wel een won der moet gebeuren willen de voorwaarden vervuld worden om de 48 raketten niet te plaatsen. Geen akkoord is plaatsing, tenzij de bliksem in Moskou inslaat en men be denkt: Wij er nog één bij en Nederland gaat er 48 plaat sen". Aldus reageerde PvdA- leider Den Uyl op het kabi netsbesluit over de kruisraket- Ondanks de meningsverschil len over de uitleg van een deel van het kabinetsbesluit, ver klaarden CDA-leider De Vries en VVD-fractievoorzitter Nij- pels zich respectievelijk „dik tevreden" en „redelijk tevre den". Beiden verklaarden zich voluit bereid dit compromis te verdedigen in hun fractie. Volgens Nijpels die zei be grepen te hebben dat de NAVO-bondgenoten met het compromis hebben inge stemd is de koppeling tus sen het gedrag van de Sovjet- Unie en de Nederlandse nucle aire inspanning een element uit eerdere VVD-plannen. „Dit legt het probleem waar het thuishoort, op het bord van de Sovjet-Unie", aldus Nijpels. De VVD-voorman liet duide lijk blijken er niet in te gelo ven, dat de Sovjet-Unie nu met de plaatsing van SS-20 ra ketten zal stoppen. Hij ontken de ook dat over deze mogelijk heid in het Kabinet en door de direct betrokkenen serieus ge sproken zou zijn. Deze stelling werd door CDA- voorman De Vries ontkend De Vries noemde het kabinets besluit zowel dienstig aan de wapenbeheersing als aan de solidariteit met de NAVO, bei de maatstaven voor het CDA bij de beoordeling van het be sluit. „Het is een goed even wicht tussen wat Nederland eenzijdig kan doen om de wa penwedloop te doorbreken en wat nodig is om een geloof- waarig lid van de NAVO te blijven". Oppositieleider Den Uyl stelde dat het Kabinet nu in feite de politieke betekenis van het in 1979 binnen de NAVO ge maakte voorbehoud heeft in getrokken. „Het voorbehoud hield druk in op zowel de Sov jet-Unie als de Verenigde Sta ten. Verdere druk op de NAVO is met het besluit nu uitgesloten. Men kan achtero ver gaan leunen. Ik kan mij voorstellen dat Nijpels dik te vreden is". De PvdA-voorman zei niet licht te tillen aan het l'/a jaar uitstel van het definitieve be sluit. Hij acht het niet uitgeslo ten, dat alsnog in 1985 of begin 1986 op het nu genomen be sluit wordt teruggekomen. „Een heroverweging kan al tijd. De strijd gaat door". Het IKV en Pax Christi lieten zich in soortgelijke bewoordingen uit. D'66-fractieleider Engwirda zei in te kunnen stemmen met het uitstel van definitieve be sluiten. Kritiek uitte Engwirda op het besluit om een beslis sing over andere kerntaken van ons land te koppelen aan Op een persconferentie stelde VVD-fractieleider Ed Nijpels „dik tevreden" te zijn met het compromis van het Kabinet over de plaatsing van kruisraketten. een besluit over de kernraket ten. De kleine linkse partijen, CPN. PPR, PSP. EVP en de groep Scholten-Dijkman, zijn teleurgesteld omdat het kabi net naar hun oordeel in princi pe „ja" tegen de plaatsing van de raketten heeft gezegd. SGP-fractieleider Van Rossum betreurt het, dat het Kabinet heeft besloten de plaatsing uit te stellen. RPF-fractievoorzit- ter Leerling en de GPV'er Schutte zeiden tevreden te zijn, hoewel zij liever hadden gezien dat het kabinet de knoop echt had doorgehakt. Het ïcto, de tegenhanger van het IKV, liet zich in soortgelij ke bewoordingen uit. Drie straaljagers neergestort in Bondsrepubliek BONN In de Bondsrepu bliek zijn gisteren drie straal jagers neergestort: bij Aurich in het noorden twee Ameri kaanse Phantoms F-4 en een Franse Mirage 5-F bij Ober- derdingen in de buurt van Bretten in Baden-Württëm- berg. De bemanningen van de drie toestellen hebben zich met hun schietstoelen in vei ligheid "kunnen brengen. Massamoorden in Noordoost-Oeganda KAMPALA Al wekenlang ontvangen kerkelijke hulpor ganisaties alarmerende berich ten over massamoorden in het noordoosten van Oeganda. Volgens verhalen van oogge^ tuigen maken zowel het Oe- gandese leger als ook Keniase troepen zich schuldig aan moord op duizenden mensen in het gebied van het Karamo- jong-volk. Eind vorig jaar besloten de re geringen van Oeganda en Ke nia tot een gemeenschappelijk optreden tegen de Karamo- jong, met de bedoeling om a tip stamleden te ontwapenen. De aanleiding daartoe waren de rooftochten van Karamojong in aangrenzende gebieden, waar ze vooral vee stalen. Het Oegandese leger zou bij de campagnes tegen de Karamo jong veel slachtoffers maken onder gewone dorpsbewoners. Naar schatting 90.000 mensen zijn hierdoor dakloos geraakt. Volgens westerse hulpverle ners staat deze mensen cje hongerdood te wachten, omdat hulporganisaties geen 1 ming krijgen de vluchtelingen hulp in de vorm van voedsel, medicamenten, dekens en zaaigoed te bieden. Copenhagen l.bew (Vervolg van voorpagina) WOENSDRECHT „Wil de agent ook een brood je?" Deze vraag van een activist kan de gezagsdra ger niet eens zo verbazen. De verhouding tussen ac tievoerders en de politie op de eerste dag van de 48-urige blokkade-actie bij de vliegbasis in Woens- drecht was, op wat inci denten na, dan ook tame lijk „vredelievend". De politie liet de door de de monstranten gevormde menselijke blokkades gro tendeels ongemoeid. Slechts eenmaal is een blokka de tijdelijk gebroken omdat een tankauto het luchtmacht- terrein op moest. Verder was iedereen lief en aardig tegen elkaar, 's Morgens nog hadden politie en demonstranten elk aan een zijde van een hek gezellig thee staan drinken. Dat was ook de sfeer waarin de rest van de dag ver liep. De politie maakte zich niet druk, en de demonstran ten nog minder. Het vertrek van personeel van FRIEMELS UE ICUNMENOWS 2aa5 Nier f^WrTEREMCP yseeryjsouseEH 2 jinitien! rteUlMI6tM?METlKWWMK 7\ ei UWA pRiwtew; 76T lK WK MINCER. OW 2/ J de basis bleek geen enkel pro bleem te zijn. Naar binnen gaan was echter bijna alleen met een helikopter mogelijk. De plaatselijke middenstand wist wel raad met de blokka de-actie. Een rijdende winkel, een groentenman en een ijs- boer maakten een lucratieve ronde langs de dertien poorten die het luchtmachtcomplex telt. De agenten schaarden zich zonder problemen in de rij wachtende actievoerders voor de rijdende winkel. Het overgrote deel van de mensen zat of lag gewoon in de zon, terwijl de actiezender Radio Prikkeldraad de laatste gegevens over de actie door- Demonstran ten blokkeer den de hoofd poort van de luchtmachtba sis bij Woens- drecht met kartonnen do zen. gaf. Wel maakte zich een lich te paniek meester van de ac tievoerders toen, op het mo ment dat premier Lubbers in Den Haag het kabinetsbesluit over de kruisraketten bekend maakte, het mooie weer plot seling was afgelopen en de re gen met bakken uit de hemel stroomde. (ADVERTENTIE) EXCLUSIEF AANBOD VAN UW KRANT IN SAMENWERKING MET NORTH SEA FERRIES 3-DAAGSE MINITRIP Terug op woensdagmorgen c special-hut met privé douche, De aanbiedingsprijzen zijn: 4 personen (op d rijgt u onderweg nog persoon. iddeleeuwse winkelstraatjes, inte- araanvolgend Accommodatie: 4-persoons sling) ƒ145," perpersoon. f 175,- per persoon. f 245,- per persoon 475,-. ertocht Europoort-Huil v v„ 2 x (Engels o iringcarvervoer Kingston upon Hull - Yorl kopje koffie, een getrankeerdi uropoorl en terug k t 10.- per enkele r de gecombineerde reisverzekering betaalt u incl. poliskosten g Geldig paspoort vereist. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nr 070-190882 (van maandag l/m vrijdag van 9 tol 16 uur ol persoonlijk I, Oen Haag op 0 vestiging Spui- GENÈVE Na jarenlang intensief onderzoek zijn wetenschappers van de Stanford Universiteit in Californië er in geslaagd een preparaat te ontwik kelen, waarmee voor het eerst littekens en huidaf wijkingen op geheel na tuurlijke wijze en met suc ces verwijderd kunnen worden. Uitgebreide klinische proeven hebben aangetoond dat het middel, gemaakt van runder weefsel, de beschadigde huid van de mens zeer goed en voor lange tijd herstelt. Schadelijke bijwerkingen zijn niet gecon stateerd. Een en ander is gisteren be kendgemaakt op een interna tionaal symposium van plasti sche chirurgen en huidartsen in Genève. De deskundigen, die het middel bij mensen met ernstige huidafwijkigen heb ben uitgeprobeerd, beweren dat het nieuwe preparaat te verkiezen is boven plastische chirurgie. Het zogeheten „Zyderm Colla- »gen Implant" wordt in de be schadigde of vervormde huid van de mens gespoten. Na de implantatie verspreidt de stóf zich gelijkmatig in het omrirt- gende weefsel en stimuleert 2e de stopgezette groei van de ei gen huid. Na zijn werk te heb ben gedaan breekt het prepa raat zichzelf af en verlaat de

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5