„Fouten bij opruimen gifgrond Langegracht" Politie behoeft gedragstraining ophelderen Sectie moet overlijden arrestant Wethouder Van Beek legt functie neer Boeken- uitleen in de Annahof" ONDERZOEK UTRECHTSE UNIVERSITEIT: Te weinig aandacht voor mannelijke anorexia-patiënten Circus Mullens drie dagen in Leiden LEIDEN QeidóaQowiant ZATERDAG Z JUNI 1984 PAGINA 3 ,on|Die aanhouding had donderdagavond kort na zeven uur plaats. Het politierapport meldt het volgende relaas. Een surveillance- wagen was naar een flat in Leiden Zuid-West gestuurd om op sds treden bij een burenruzie. Men was te hulp geroepen door twee ^flatbewoners van wie de vrouw door het latere slachtoffer was 0 'beledigd, zowel mondeling als schriftelijk middels het ophangen JM van plakkaten in de flat. Toen de vrouw aangifte wilde gaan iekidoen op het bureau besloot men de bewuste man, die behoorlijk de onder invloed verkeerde, maar direct mee te nemen. Hij weiger- pde echter mee te gaan en maakte na enig aandringen een slaan- >32;de beweging naar de agent die hem in de lift wilde duwen, die door zijn vrouwelijke collega werd opengehouden. De politie man ontweek de klap en sloeg de man met de vuist op het ge- De man zakte daarop ineen en bleef met een bloedende an ,neus liggen. Voordat de gealarmeerde EHD (Eerste Hulp Dienst) ,:ter plekke arriveerde, was de man al weer bij bewustzijn geko men en alsnog naar het bureau afgevoerd. Daar heeft de EHD angihem medisch onderzocht. Geconstateerd werd dat de man geen sch« noemenswaardig letsel had opgelopen en dat er geen bezwaar tegen insluiting was. De man werd in de cel nog diverse malen QCgecontroleerd. Hij lag rustig te slapen. Toen men echter om I3.<kwart voor tien weer de cel binnenging, bleek de man te zijn overleden. ND Tegen de twee politiefunctionarissen van de surveillancewagen zijn geen disciplinaire maatregelen getroffen. „Het staat zeker or Lniet vast dat één van beide mensen schuldig is aan het overlij- I3i5den of zich foutief zou hebben gedragen aldus waarnemend- Jr "commissaris Mostert. Het onderzoek van de rijksrecherche k'P|?'jvördt maandag voortgezet. Het resultaat van de sectie wordt in 30! de loop van de volgende week verwacht. - K meyjBij de EHD wil men het resultaat van de sectie afwachten voor- °'dat commentaar wordt gegeven. Kolonel Van den Ban (rechts) feliciteert adjudant Q. Flipphi met zijn benoeming als groepscommandant van de Rijkspolitie in Hillegom. Specialist in Tuigage. Touw in alle soorten, maten en typen Ook voorgerekt. Staal draad en komplete versta gingen in RVS. met terminals van 3 t/m 10 mm Schoten en vallen van polyester en kevlar. Dus zacht voor de handen en ijzersterk. watersport- specialist COMMANDANT RIJKSPOLITIE J. VAN DEN BAN: HILLEGOM Om het con tact tussen burger en agent te verbeteren, moet de politie ge dragstraining gaan volgen. Dit zei kolonel J. van den Ban, commandant van de Rijkspoli tie district Den Haag gister middag tijdens de installatie van de nieuwe korpschef in Hillegom. Uit onderzoek is ge bleken dat een kleine minder heid van de Nederlanders vindt, dat de politie erg autori tair of „hautain" optreedt. „Laks, onverschillig, onper soonlijk en te ambtelijk" zijn kwalificaties die het publiek aan het politieoptreden geeft. In zijn toespraak ging de kolo nel in op de contacten tussen burger en politie. Uit onder zoek is gebleken dat tachtig procent van de Nederlanders wel waardering heeft voor het optreden van die politie. Al leen bij het uitdelen van be keuringen daalt de waardering sterk. Toch zijn er bij het pu bliek volgens Van den Ban te hoog gespannen verwachtin gen van de politie. Niet alles kan door de politie worden op gelost, vooral niet nu door de bezuinigingen die politie steeds minder kan worden in gezet. Uit onderzoek is geble ken, dat de verwachtingen van het publiek vaak „naiëf" te noemen zijn, zo zei Van den Ban bij de installatie van adju dant Q. Flipphi als groepscom mandant van de Rijkspolitie in Hillegom. De 52-jarige adju dant die onlangs afscheid nam als plaatsvervangend groeps commandant van Noordwij- kerhout, krijgt 23 politieman nen en -vrouwen onder zich. Van den Ban, verrichtte de in stallatie in het Hillegomse ge meentehuis. ALKEMADE De nieuwe bibliotheek in Rovïlofa- rendsveen moet in de Annahof aan het Onelplein ko men. Dit schrijft het bestuur van de Stichting Gemeen schappelijke Openbare Bibliotheek Alkemade-Oost in haar jaarverslag over 1983. De verhuizing en inrichting gaan dan volgens het bestuur 950.000 gulden kosten. De gemeenteraad neemt uiteindelijk een beslissing over een nieuw uitleencentrum. Al eerder heeft de raad maximaal 1,2 miljoen beschikbaar gesteld voor een opknapbeurt van de Alke burcht waar dan de nieuwe bibliotheek in zou moeten komen. Het CDA is voorstander van een uitleencentrum in de Alke burcht, de VVD ziet de Annahof meer zitten. De gemeente en het Alkeburchtbestuur hadden al eerder bere kend, dat een opknapbeurt van het dorpshuis inclusief vestiging van de bibliotheek anderhalf miljoen gulden zou gaan kosten en dat is dus ver boven het door de gemeenteraad vastgestelde maximum van 1,2 miljoen. Verder zou de bibliotheek jaarlijks niet meer dan 80.000 gulden voor de exploitatie mogen gebrui ken. Het biblfotheekbestuur denkt dat vestiging in de Alke burcht een jaarlijkse last van niet minder dan twee ton zal ver oorzaken. In de Annahof denkt men wel rond te komen met 80 mille. B en W van Alkemade hebben onlangs besloten een tweede on derzoek in te stellen om te kijken of de bibliotheek voor minder geld in de Alkeburcht kan worden ingepast. Uit het jaarverslag blijkt verder, dat de bibliotheek zich mag verheugen in een groeiende belangstelling. Er werden vorig jaar tien procent meer boeken uitgeleend. Gedurende dat jaar wer den 54.500 boeken gelezen door 1850 leden. In 1982 was dat 49.000 boeken met 1800 leden. Jeugdwaterpolo in zwembad de Zijl LEIDEN In zwembad De Zijl wordt vanmiddag het tra- ditionele Zijl/LGB Jeugdwa- terpolotoernooi gehouden. 'Vanaf half vijf komen de acht beste ploegen van Nederland l in actie. Onder de deelnemen- I de ploegen titelverdediger AZC, LZ'86 en natuurlijk thuisploeg De Zijl. De diverse teams bestaan uit spelers tot 21 Ook zij die zich al een i vaste plaats in een eerste he- j renteam hebben weten te ver- werven, zijn van de partij. De I finales beginnen om half acht. Dauwzwemmen een succes in Noordwijk NOORDWIJK Het „Dauw- zwemmen" in het Noordwijkse Bollenbad afgelopen Hemel vaartsdag trok 250 deelnemers. Volgens de organisatoren was de zwempartij van zes tot ne gen uur 's morgens „een groot succes". Vorig jaar trok dit evenement slechts 100 deelne mers. Ongeveer 180 mensen besloten om behalve het baan tjes trekken ook gebruik te maken van de ontbijtservice van het Bollenbad. „Volgend jaar doen we het weer", aldus de organisator van het ludieke evenement. I Hans Oele nieuwe trainer TOP SASSENHEIM Hans Oele zal ko mend seizoen als trainer van de Sas- senheimse korfbal club TOP fungeren. De oud-speler van HKV volgt in die functie René Ver sloot op. De succes volle Versloot maakte in februari al kenbaar aan het eind van deze jaar gang „om persoon lijke redenen" te zullen stoppen. BIBLIOTHEEKBESTUUR ALKEMADE: JL Lei ■Ni LEIDEN „Wij betreuren het ten zeerste dat dit op zichzelf eenvoudige delict een zo ontzettend trieste af- loop heeft gekregen. Wij zullen moeten wachten op het 0 resultaat van de sectie en het onderzoek van de rijksre- CEl cherche om te weten wat de oorzaak is geweest van het a'overlijden". Dit zegt waarnemend-commissaris van po- 9el< litie, H. Mostert, naar aanleiding van de dood van de ehJ 48-jarige Leidenaar K.R. donderdagavond in een cel inRvan het Leidse politiebureau. Niet uitgesloten moet worden, dat de Leidenaar is overleden aan de gevolgen van een klap, die hij opliep toen hij zich verzette tegen 9q^ arrestatie. 17.' LEIDEN Anorexia nervosa (magerzucht) komt niet alleen bij vrouwen maar ook bij man nen voor. Naar mannelijke pa tiënten is echter nauwelijks on derzoek verricht. „Mannelijke anorexia nervosa wordt wellicht te weinig of veel later gediag- nostiseerd dan bij vrouwen", concludeerde de heer W. Van- dereycken bij zijn promotie aan de Leidse universiteit tot doctor in de geneeskunde. Vandereyc- ken promoveerde op het proef schrift „Clinical studies on ano rexia nervosa". Uit het proefschrift blijkt dat een magerzuchtpatiënt steeds meer en ernstiger eetproblemen krijgt naarmate deze ouder is of de problematiek langer duurt. Onderzoek bij anorexia patiën ten wordt echter bemoeilijkt door hun neiging tot ziekte-ont kenning, waardoor bijvoorbeeld het invullen van een vragenlijst onbetrouwbaar wordt. Een be langrijk probleem bij de behan deling van anorexia-patiënten is de weerstand tegen therapie, die zich uit in vroegtijdig stop- opende in 1951 zijn variëté Pit- toresque Mécanique en met deze ervaring en kennis heb ben Josef en Charles Mullens een nieuw Hollands circus van de grond weten te tillen. De Groen-Witte circustent die plaats biedt aan 1400 bezoekers zal het decor zijn voor impo sante shows waaraan door tientallen mensen wordt me degewerkt. Het programma vermeld ondermeer een optre den van de wereldberoemde clown Pio Nock met zijn paft- ner Mario. Het duo trad eerder op in circussen als Knie, Kro ne en Sarrasani en speelde een rol in John Wayne's 'The gre atest show on earth'. Dochter Isabella werkt in circus Mul lens aan de trapeze terwijl va der en dochter samen een hoogdraadnummer voor hun rekening nemen. (Jok aan dierennummers ont breekt het niet. Amadeo en Francesca Folcos verzorgen een exotisch schouwspel met kamelen, waterbuffels, een nijlpaard, een kangaroe, po ny's en olifanten. Het klassie ke paard-hogeschool rijden komt voor rekening van Ger- maine Kools. Zoals het eën volwaardig circus betaamd is 'Mullens' ruim voorzien in evenwichtkunstenaars. The Great Leonardo, vuurspuger en glasdanser tovert zijn pu bliek een nummertje vol Oos terse mystiek voor waarop Het programma wordt afgesloten door Frits Mullens wiens ezel het publiek mag trachten !te berijden. De voorstellingen van circus Mullens hebben plaats op dins dag 5, woensdag 6 en donder dag 7 juni om 16.15 en 20.p0 uur. De toegangsprijs varieert van tien tot twintig gulden, kinderen tot 12 jaar en 65+ mogen voor de halve prijs naar binnen. ambieerde hij in 1982 opnieuw een politieke tunctie. Hij werd als nieuw raadslid direct geko zen tot wethouder met de por tefeuille financiën en welzijns zaken. Zijn gezondheid remde al snel het bestuurlijk functio neren. Sinds begin dit jaar moest hij totaal verstek laten gaan. Gisteren arriveerde zijn ontslagbrief bij het Alkemade- se gemeentebestuur. Daarin schrijft hij over zijn langaan- doening, die hem dwingt te vertrekken naar het buiten land om te kunnen profiteren van een gezondere lucht. Algemeen wordt verwacht dat de huidige waarnemend-wet houder L. Beelen als opvolger wordt gekozen. De VVD heeft al besloten hem als definitieve kandidaat voor te dragen. De heer Beelen, nog pas sinds en kele maanden in de gemeente raad als opvolger van ex- raadslid A. Verdel, houdt de kandidatuur nog in beraad. De VVD-fractie wordt weer op de juiste getalsterkte gebracht door de komst van de heer T. van de Boogaard. LEIDEN De gemeente t en het EBR (Energiebe- .j drijf Rijnland) hebben e fouten gemaakt bij het op- e ruimen van de gifgrond >i van de voormalige gasfa- x briek aan de Langegracht. j Beide instanties zijn niet ij zorgvuldig genoeg omge sprongen met deze erfenis uit het verleden. Zo wer- li den werknemers, die in il de bouwput aan het werk i waren, niet ingelicht over 3 het gif in de grond. Dat i zijn de conclusies van het u Centrum voor Milieukun- de in een onderzoek naar de manier waarop de ver schillende overheden het gifprobleem aan de Lan- 1 gegracht hebben bena- derd. 1 De drie onderzoekers van het aan de Utrechtse Universiteit verbonden instituut wijzen op i verschijnselen die zich ook 4 rond andere bodemvervuilin gen in Nederland hebben voorgedaan: een te soepel ge- - hanteerde milieuwetgeving, a gebrek aan deskundigheid bij n ambtenaren, gebrek aan con- w trole, onduidelijk beleid door jr de verschillende overheden, |ede overheid die probeert een lc milieuschandaal wat te sussen n en onvoldoende rekening In oktober 1983 werd de gifgrond op het EBR-terrein aan de Langegracht afgegraven en afgevoerd naar de DDR. houdt met de emoties van om wonenden. De onderzoekers zeggen één en ander te base ren op gesprekken met bijna alle betrokkenen. In het voorjaar van 1982 werd officieel bekend gemaakt, dat het terrein aan de Lange gracht ernstig was vervuild met producten van de voorma lige gasfabriek. Het ging daar bij onder meer qm cyanide en aromaten. Het EBR wilde op 1 oktober 1983 beginnen met de renovatie van de electriciteits- centrale aan de Langegracht en in verband met de nieuw bouw die daarvoor nodig was, moest een gedeelte van het vervuilde terrein worden af gegraven. De gifgrond zou worden opgeslagen in één van gashouders aan de Konings straat „op zo'n vijftig meter van woonhuizen en tien meter van een openbare weg", aldus de onderzoekers. „Als de buurt hiertegen niet in verzet was gekomen, was dit karwei al geklaard, voordat het EBR de vergunning binnen had", wordt eraan toegevoegd. De onderzoekers wijzen erop, dat het EBR al met het afvoeren van de grond mocht beginnen voordat de vereiste vergun ning officieel binnen was. Er zou ook onvoldoende onder zocht zijn of opslaan van de gifgrond in de gashouder wel verantwoord zou zijn. Iets der gelijks is nooit eerder gebeurd en onderzoek, dat werd ge daan naar de toestand waarin de gashouder verkeerde, is volgens het Centrum voor Mi lieukunde nooit openbaar ge maakt. Uiteindelijk is mede onder druk van de buurt afge zien van het opslaan van de grond in de gashouders en werd besloten de grond to taal ruim 10.000 ton naar de DDR af te voeren. De arbeiders, die voor het fei telijk afgraven en afvoeren van de grond hebben gezorgd en die daarna in de bouwput aan het werk zijn gegaan, zijn volgens de onderzoekers on voldoende ingelicht over de giftige stoffen in de grond. Er zou alleen maar gezegd zijn, dat het om zware metalen ging terwijl er ook andere, veel gif tiger stoffen in de grond zaten. „Daar kwamen we zelf achter, omdat mijn laarzen wegrotten en ik elke dag met barstende koppijn liep", citeren de on derzoekers één van de werk nemers. „Deze mannen kon den zich ook niet voorstellen, dat de betrokken aannemer zijn personeel wel zou hebben ingelicht, anders zouden ze weigeren om het te doen. Vol gens ooggetuigen ging een bo terham uit het vuistje echter goed samen met het werk in de bouwput", heet het in het rapport. Vrachtwagens zouden ook zo onzorgvuldig geladen zijn, dat onderweg brokken grond werden verloren, die onmiddellijk met water de rio lering werden ingespoten. De onderzoekers wijzen erop, dat er nog gifgrond van de gasfabriek in het Huigpark ligt. Bovenop de gifgrond ligt zestig a tachtig centimeter teelaarde, maar op sommige plaatsen ligt het gif al op veer tig centimeter diep. Dat zou uit een onderzoek van de ge meente, de buurt en de We tenschapswinkel zijn gebleken. De drie onderzoekers vragen zich af, of het gif zich niet steeds verder zal verspreiden. Het Centrum voor Milieukun de in Utrecht heeft niet kun nen achterhalen waar de gif grond is gebleven, die is afge graven om de bouw van het Stadsbouwhuis, het nieuwe ge bouw van het EBR, het reken centrum en de huizen aan de Langegracht mogelijk te ma ken. pen van behandeling. Een on derzoek van deze drop-outs bracht aan het licht dat hogere leeftijd en lager sociaal-econo misch milieu hierbij bepalend kunnen zijn. Vroegtijdige dia gnose en behandeling zijn cruci aal bij de bestrijding van ano rexia nervosa, daar medicijnen over het algemeen weinig uit halen. Vandereycken is werk zaam aan het universitair Psy chiatrisch Centrum St. Jozef in Kortenberg (België) als hoofd van de anorexia nervosa afde ling. LEIDEN Het uit Tilburg af komstige circus Mullens komt dinsdag naar Leiden. Het gloednieuwe circus dat tij dens de paasdagen de eerste voorstelling in haar bestaan beleefde verblijft drie da gen op het terrein van de Groenoordhallen om er in het totaal zes voorstellingen te verzorgen. Circus Mullens is een familie bedrijf dat geleid wordt door twee broers. Vader Mullens ALKEMADE Wethou der D.A. van Beek (42) heeft met onmiddellijke ingang zijn functies bin nen de gemeente Alkema de neergelegd. Reden voor dit aftreden is zijn verder achteruit gaande gezondheid. Het vertrek van de liberale wethouder komt plotseling maar niet onverwacht. Al sinds het begin van dit jaar was de heer Van Beek door ziek te verhinderd zijn functie te vervullen. In april be noemde de gemeenteraad de heer L. Beelen tot tij delijk wethouder. De heer Van Beek kwam bij de verkiezingen van 1982 ge heel onverwacht voor de VVD in de gemeenteraad. Oorspron kelijk stond hij op een onver kiesbare plaats op de liberale kieslijst. Die plek werd omge zet in een hoge positie toen tij dens een VVD-ledenvergade- ring plotseling een groot aan tal inwoners van De Kaag ver scheen, die de kandidatuur van Van Beek steunde. Dat Van Beek niet over een sterke gezondheid beschikte, was overigens een paar jaar gele den al gebleken toen hij ook om die reden na een aantal maanden zijn raadslidmaat schap moest beëindigen. Toch

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3