^|£eidóe 6oa*a/nt CDA en WD ruziën al over uitleg van rakettenbesluit ME deelt toch nog rake klappen uit in Woensdrecht I Katwijkse kotter wint haringrace Vissen BON KABINET IN PRINCIPE VOOR PLAATSING ^^WÊÊ Uitgave Weslerpers, behorende lol Sijtholf Pers. Apolhekersdiik 34,2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. lel.071-122244 Giro 103003 Bank.Amro-bank N.V Leiden. Directeur-hoofdredacteur I I Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,59per mm, kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21 02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal f 63,07, |aar f 240,46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1 00 Zaterdag 2 juni 1984,75e jaargang no. 22902 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Half tot zwaar bewolkt en en kele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur 18 graden. Matige zuidelijke wind. Zon op 05.24, onder 21.52. Schev. hoog water 06.04 en 18.48. Laag wa ter 2.01 en 14.23. imerikaanse van 118 wopt op nog 'n jaar VINSTON-SALEM i letty Lyons uit Winston- Salem in de Amerikaanse ;taat North Carolina is gis- eren 118 jaar geworden. Sevraagd 'waaraan zij die ïuderdom dankt zei ze: ,Ik doe alleen maar wat J ie Bijbel zegt. Eert uw va- Ier en uw moeder zodat dagen lang zullen zijn ip aarde. Dat heb ik ge- laan De grootmoeder van vijf. overgrootmoeder van vijftien en betover grootmoeder van vijf kin- leren hoopte op veel •adeautjes en „nog 'n jaar van Onze Lieve Heer". Tientallen kinderen gedood door vreemde ziekte in Ivoorkust ABIDJAN Een geheimzinnige ziekte, die sinds een paar weken heerst in het noorden van Ivoorkust, heeft inmiddels het leven gekost aan ruim 50 kinderen. Nog iedere dag zouden er kinderen sterven, aldus kranten in Ivoorkust. De kinderen, allen onder de 15 en behorend tot de Senoufo-stam. klagen over buikpijn, overgeven en ademhalingsproblemen. Meestal sterven de patiëntjes na twee lot drie dagen. Moeders wijten de ziekte aan een vloek en hebben hun kinderen beschermende amuletten omgehangen. De artsen in Ivoorkust staan voorlopig voor een raadsel. Zoekactie naar vermisten vergeefs DEN HELDER De zoekactie naar schipbreukelingen bij Den Helder is gisteravond laat gestaakt, nadat de omgeslagen vlet was gevonden. Van de op varenden was geen spoor te be kennen. De zoekactie is van morgen hervat. Hoeveel opva renden er vermist worden is nog niet bekend, maar vermoe delijk gaat het om twee of drie mensen. Aan de zoekactie ne men deel twee helicopters, een reddingsvlet twee Marinevaar- tuigen, een patrouilleboot, een sleepboot Elisabeth en een loodsboot. 'Melkerskoorts' in Nederland UTRECHT In Nederland is voor het eerst een vorm van leptospirose, de „melkers koorts", gesignaleerd. Deze ziekte is bekend in Nieuw-Zeeland en Australië. In ons land heb ben zich de laatste VA jaar zes ziektegevallen voorgedaan. Het betrof boeren, in leeftijd va riërend van 36 tot 72 jaar. De ziekteverwek kers, leptospiren, leven bij runderen in de nie ren en worden uitgescheiden met de urine. Mensen kunnen besmet raken als hun huid of slijmvliezen met druppeltjes van deze urine in aanraking komen. De „melkerskoorts" heeft over het algemeen een matig tot ernstig beloop dat veel op dat van griep lijkt: hoofdpijn, koorts, buikpijn, misselijkheid. Hap uit neus kost Brit drie jaar cel LONDEN Een Brit die de rechter helft afbeet van de neus van de min naar van zijn vrouw, er demonstratief op kauwde en vervolgens inslikte, heeft van de rechtbank in Chelmsford in het oosten van Engeland een ge vangenisstraf gekregen van drie jaar. De man. de 42-jarige machinist James Brown, had de minnaar van zijn vrouw. Burl Kegley. naar zijn woning uitgenodigd om de relatie met zijn vrouw te bespreken. Er ontstond evenwel ruzie, waarop Brown in Ke gley 's neus hapte. Brown zei tegen de rechter: ..Ik heb hem voor het leven willen tekenen De neus van Kegley is inmiddels door een plastisch-chi- rurg weer in model gebracht. Premier Lubbers lichtte gis teren het Kabinetsbesluit over de kruisraketten toe. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tussen CDA en VVD is vrijwel meteen na het kabinets besluit over de kruisra ketten een meningsver schil ontstaan over de vraag, wat er moet ge beuren als de Sovjet- Unie tussen nu en 1 no vember 1985 het aantal SS-20 raketten niet ver meerdert. Volgens pre mier Lubbers en CDA- voorman De Vries zal die situatie ertoe leiden dat ons land eind 1985 besluit helemaal geen kruisraketten te plaat sen. VVD- leider Nijpels verklaarde echter dat het kabinet zich in dat geval in november 1985 met de bondgenoten moet beraden over te nemen stappen. Het kabinet heeft zich giste ren in principe uitgesproken voor de plaatsing van 48 kruisraketten op de basis Woensdrecht. Of dat ook ge beurt wordt bekeken op 1 november 1985. Tot die tijd wordt er niet gebouwd in Woensdrecht. De eventuele plaatsing komt eind 1988. Als er de komende ander half jaar een ontwapenings akkoord komt tussen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie. dan zal ons land een redelijkaandeel in de plaatsing nemen. Als zo'n akkoord er niet komt en de Russen gewoon doorgaan met het plaatsen van SS- 20's, dan zal Nederland alle 48 kruisraketten stationeren. Volgens NAVO-kringen in Brussel slaan de plannen van de Nederlandse regering een bres in de vastberaden heid, die het Westers bond genootschap in de zaak van de kruisraketten heeft ge toond. Het Nederlandse be sluit zou bij de NAVO met ergernis zijn ontvangen. Aan de andere kant is men ech ter ook niet erg verbaasd over de uiteindelijke uit komst, vanwege de moeilijk heden die de Nederlandse regering zich op de hals zou hebben gehaald, als ze zich nu al definitief aan de plaat sing zou hebben verbonden. Volgens de NAVO kan al leen plaatsing van nieuwe Amerikaanse kernwapens voor de middellange afstand de Sovjet-Unie terugbrengen naar de onderhandelingsta fel in Genève, die ze eind vorig jaar verliet. De Amerikaanse regering is teleurgesteld over het Ne derlandse besluit tot uitstel. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken wees er echter op, dat Nederland zich heeft ver plicht tot plaatsing van alle 48 kruisvluchtwapens, als de Sovjet-Unie het aantal SS-20 raketten verder uitbreidt. Het Russische persbureau Tass heeft in egn kort be richt melding gemakt van het Nederlandse kabinetsbe sluit, overigens zonder er een oordeel over te geven. Of het besluit een meerder heid zal krijgen in de Twee de Kamer is nog niet geheel zeker. De fervente tegen standers van kruisraketten in de CDA-fractie zijn be paald niet tevreden. Zij me nen dat het kabinet toch ei genlijk een onvervalst plaat- singsbesluit heeft genomen. Hetzelfde geldt voor de op positie. PvdA-leider Den Uyl had alleen waardering voor het feit dat het echte besluit anderhalf jaar is uit gesteld en dat er tot die tijd in Woensdrecht geen spa de grond in gaat. Pagina 5: „Wij zeggen te gen de Russen: is het nu niet welletjes?" WOENSDRECHT De actievoerders bij de vliegbasis in Woensdrecht hebben in een verklaring het kabi- ïetsbesluit over de kruisraketten scherp veroordeeld. ,Wij zijn ontzettend kwaad. Dit is pure volksverlakke- ij. De plaatsing van kruisraketten is nu een feit". ,Met geen woord wordt in de regeringsverklaring gerept over liet plaatsen. Daarom beraden wij ons op verdere acties", aldus le actievoerders in Woensdrecht. Op het moment dat de verkla- ing gisteravond laat werd gepubliceerd, werd aan de andere cant van de basis de blokkades verbroken. 3ij een poging door een van de poorten van de basis personeel ïaar binnen te krijgen, zijn toen rake klappen uitgedeeld door le M.E. Twee man rijkspolitie te paard en 50 M.E.'ers slaagden ;r na een handgemeen in de menselijke blokkade van 200 actie voerders te doorbreken. Bij de actie kreeg een agent een inkt- )om in het gezicht. De blokkade-actie in Woensdrecht verliep 'oor de rest overigens erg vredelievend. *agina 5: Wil de agent ook een broodje? Bij de ontruiming van een blokkade van de vliegbasis in Woensdrecht wordt een demonstrant hardhandig in bedwang gehouden. De blokkade-actie is tot nu toe echter tamelijk vredelievend verlopen. teagan in Ierland )e Amerikaanse president Ronald Reagan is gisteravond aange- omen in Ierland voor een officieel bezoek van drie dagen. Op de uchthaven Shannon werd hij verwelkomd door zijn Ierse ambt- lenoot Patrick Hillery en premier Garret Fitzgerald. Morgen be- oekt Reagan het dorpje, waar zijn grootvader geboren is. >agina 7: Komst Reagan zet Iers gehucht op stelten. Shultz brengt bliksembezoek aan Nicaragua MANAGUA De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, George Shultz, heeft gisteren een bliksembe zoek gebracht aan Nicaragua voor besprekingen met de Ni caraguaanse leiders. Shultz kwam uit El Salvador, waar hij de inauguratie had bijgewoond van de pas geko zen president. Duarte. Hij was vergezeld van de Amerikaanse onderminister voor Latijnsa- merikaanse zaken, Mothley, en een groep Congresleden. Na de gesprekken tussen Shultz en de Sandinistische leiders op het vliegveld van Managua is de delegatie direct naar Washington terugge keerd. Daarvandaan is minis ter Shultz naar Ierland ver trokken, waar hij zich bij het gezelschap van president Reagan zal aansluiten. Het idee voor het bezoek van Shultz aan Managua is gebo ren tijdens gesprekken tussen president Reagan en zijn Mexicaanse collega, Miguel de la Madrid. De laatste ontmoe ting tussen de Verenigde Sta ten en Nicaragua op topniveau was in december 1981. De be trekkingen tussen de twee lan den zijn sindsdien sterk ver slechterd. (ADVERTENTIES) VOOR ECHTE HI-FI NIEUWE RIJN 17,2312 JC LEIOEN TELEFOON 071-120653 [MlHet Motorhuis Vondellaan 80. Lelden. Tel.071 -76 9313 INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGFNDA IJMUIDEN Tot veler verrassing is de Katwijkse kotter „Jannie Jacoba" (Katwijk 4) de winnaar geworden van de traditio nele haringrace. De „Jan nie Jacoba" van rederij Van der Plas is gister avond omstreeks elf uur met 21 „kantjes" haring (zo'n 2.000 kilo) de haven van IJmuiden binnenge varen. In tegenstelling tot de grote hektrawlers van de Neder landse haringvloot, die zo'n tweehonderd mijl verderop gingen vissen, wierp de „Jan nie Jacoba", samen met drie andere kotters, haar netten uit op de 56e breedtegraad, ter hoogte van het Schotse Edin burgh. De „Jannie Jacoba", die beslist niet tot de favorieten kon wor den gerekend, waagde een gokje en ving gistermorgen een kleine hoeveelheid Hol landse Nieuwe. De kotter is di rect daarna op volle kracht naar de haven van IJmuiden gevaren en finishte vlak voor de hektrawler „Scheveningen 42" van rederij Cornelis Vro lijk uit Scheveningen. De Hollandse Nieuwe van de „Jannie Jacoba" is vanuit IJ muiden naar de afslag in Kat wijk gebracht en kan rekenen op hoge prijzen. Vorig jaar bracht de eerste Hollanse Nieuwe zo'n dertig gulden per stuk op. Volgens L. Ouwe hand, woordvoerder van de Nederlandse Haringreders, smaakt de Hollandse Nieuwe „uitstekend". Pagina 5: „Haring kan je slapeloze nachten bezorgen" Zorgen over de toenemende polarisatie rond kruisraket „Als er iets is waarover ik me zorgen maak, dan is dat het risico van toenemende polarisatie rond de kruisraket. Dat mensen elkaar onder druk gaan zetten, in de geest van: jij bent voor of tegen plaatsing, dan ben ik jouw vriend niet meer. Het doet me denken aan de ketterjacht van eeuwen geleden toen personen met een bepaalde overtuiging, die voor de rest normale staatsburgers waren, ook aan de schandpaal genageld werden of op de brandstapel terecht kwamen. Het lijkt wel of we de godsdiensttwisten hebben vervangen door kruisrakettwisten. Heel verontrustend, die verkettering, vaak door mensen of organisaties waarvan ik me afvraag: kunnen ze wel overzien of we moeten plaatsen of niet. weten ze wel genoeg af van het buitenlands- en veiligheidsbeleid?" Deze verzuchting slaakte prof. mr. C. Kortmann, hoogleraar in het staatsrecht aan de Nijmeeg se universiteit, in een vraaggesprek met onze verslaggever Piet Snoeren over de democratie. Of liever: over het gehalte van het democratisch denken in Nederland. Want met onze democratie zelf gaat het redelijk wel. Maar bij dat gehalte vallen vraagtekens te zetten. Op de voorpagina van Finale een verslag van de bespiegelingen. i vloed VERDER IN FINALE: De terugkeer van Jane Greer: „Geen zorgen om rimpels, kringen en een dubbele kin". Visrubriek: snoekbaars, een aparte vissoort. Veertig jaar na D-Day: in Normandië hebben eb veel gladgestreken. Gambia is het woestijnzand tot de lippen gestoven. Voorzichtige tevredenheid in Europees Parlement. In Italië gaan aardbevingen en schandalen hand in hand. Boudewijn Buch: „Ik heb een buitengewoon talent om me bij dit volk weinig geliefd te maken". De lijdensweg van Jan Monster. „Peetvader" Herman Krott: „Echt grote renners zie ik amper meer in Nederland". Schietoefening voor nonnen in Boven-Volta OUAGADOUGOU Een twintigtal novicen van een klooster in Boven-Volta is op last van de militaire revolutionaire rege ring begonnen met het volgen van een militaire opleiding. De Voltaanse televisie toonde dezer dagen beelden van zusters in habijt, die zich vol overgave wijdden aan schietoefeningen met geweren. Op de vraag wat ze zouden doen bij een gewapend conflict, antwoordden de zusters dat ze baden dat zoiets in Bo ven-Volta niet zal gebeuren. Maar mocht het toch zover komen, dan beschouwen ze ondanks alles het gebed toch als hun krach tigste wapen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. „Met een stripje vis, dat niet groter is dan drie centimeter mag van vandaag af tot en met 30 juni weer worden gevist op "de snoekbaars, de allerplezierigste roofvis om in de zomer op te jagen". Citaat uit onze veelgelezen visrubriek, die vandaag weer in de weekeindbijlage Finale staat, boordevol met tips voor al onze hengelliefhebbers. Dat dat we dat zelf ook zijn blijkt dagelijks duidelijk uit de manier waarop wij hier hengelen naar nieuwe abonnees voor de Leidse Courant: het dagblad zonder één woord visserslatijn. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend n envelop zonder postzegel opsturen naar mant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding beslaat. J «S*£c4dóc Qouxant i

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1