Voorzichtige tevredenheid in Europees Parlement In Italië gaan aardbevingen en schandalen hand in hand VEEL GING GOED, TE VEEL GING FOUT 1981 half verwoest door een gewel dige aardbeving. Heel Italië was tot tranen toe bewogen. De politici aarzelden geen moment om volle dige heropbouw van het gebied te beloven en de gelden daarvoor vrij te maken. Zo werd enkele weken na de ramp 160 miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de bouw van 1.026 woningen. Nu, na drie en een half jaar, is de bouw van 312 woningen in een redelijk vergevor derd stadium. Van de rest moet de feitelijke bouw nog beginnen, als dat ooit gebeurt, want nieuwe aard bevingen zijn politiek interessanter en hebben dus een grotere priori teit. Steekgennmge^^^^^ De aannemers en onderaannemers die bij de wederopbouw van Avel- lino aan de slag wilden, konden de besluitvorming over de bouwop drachten vergemakkelijken door betaling van steekpenningen aan lokale potentaten. Diegenen die voor de bouw werden uitverkoren, zouden in totaal meer dan een mil jard lire (enkele miljoenen guldens) smeergeld hebben betaald. Het hoeft geen betoog dat deze „opcen ten" aan de prijs van de woningen zijn toegevoegd, zodat veel minder huizen gebouwd kunnen worden dan aanvankelijk de bedoeling was. Dit soort schandalen doet zich in Italië wel vaker voor na natuur rampen, wanneer er herbouwd of gerepareerd moet worden en wan neer de politiek daarvoor met spec taculaire gulheid de benodigde gel den ter beschikking stelt. Het pro ces dat nu in Avellino wordt ge voerd is echter pas het eerste in zijn soort tegen de bouwmaffia van Midden-Italië. Er zijn elf verdach ten- onder wie enkele topfiguren van de Napolitaanse onderwereld, de Camorra. Ook de zoon van de onderwereldkoning Cutulo zit in de verdachtenkooi. Maar na zijn „ik weet niets en ik ken niemand" hoeft de rechtbank niet op zijn me dewerking te rekenen. De vroegere christen-democratische burgemees ter van Avellino, Matarazzo, be hoort ook tot de verdachten, even als de eigenaar van de lokale ere divisieclub, Sibilia. De verdedigers hebben gezinspeeld op het bestaan van een groot gecompliceerd com plot achter dit schandaal, waarbij ook enkele nationaal bekende poli tici betrokken zouden zijn. Geen helderheid De openbare aanklager in dit pro ces is Antonio Gagliardi. Hij kreeg twee jaar geleden landelijke be kendheid toen hij op miraculeuze wijze wist te ontsnappen aan een hinderlaag van de Camorra van Avellino. Het pantser van zijn dienstauto redde hem en zijn chauffeur het leven. Gagliardi wordt tijdens het proces extra be waakt. Niemand verwacht overi gens dat dit proces snel zal kunnen worden afgerond of dat het duide lijkheid zal verschaffen over de verdwenen miljoenen. De weder opbouw van het aardbevingsgebied zal er in elk geval niet door wor den versneld. Voortvarender zal het herstel van de aardbeving van enkele weken geleden in zijn werk gaan, tenmin ste dat is de intentie van de rege ring. Voor de eerste herstelwerk zaamheden is al 250 miljard lire ge reserveerd. Een lijst is samenge- steld van 148 gemeenten (in Um- brië en in het centrale bergland) die als slachtoffer van de recente aardbevingen kunnen doorgaan. Omdat zij op deze lijst staan, ko- men zij in aanmerking voor allerlei voordelen: van geld voor de weder- opbouw tot een uitstel van de be- lastingplicht voor inwoners en be- drijven. Maar de burgemeesters van de ge troffen bedrijven hebben geprotes teerd: op de lijst komen volgens hen vele steden en dorpen voor, die in werkelijkheid geen of weinig schade hebben geleden en dus geen recht hebben op overheidssteun. r „We vrezen dat het aantal bescha- p" digde dorpen op papier zo zal groei- i en, dat het geld niet toereikend zal M zijn om de dorpen die echt schade f hebben opgelopen te helpen", aldus P de burgemeester van Pescassaroli, JU een dorp dat wèl half is verwoest. CEES MANDERS ZATERDAG 2 JUNI 1984 1 zo'n Europees Parlement kun je niet meer uitpoetsen STRAATSBURG Er is wel wat bereikt door dat eerste rechtstreeks gekozen Euro pees Parlement. Daarover zijn de meeste parlementariërs het eens. Niet genoeg, nee, maar wat wil je, de kinderschreden zijn nog erg onvast. Er is onvoldoende gewerkt aan het bestrijden van de werkloosheid, waar dertien miljoen Europeanen onder lij den. Europa lijkt met een wij de boog om het probleem heen te gaan. Dat is een goede constatering, vinden de parle mentariërs, maar het parle ment heeft er weinig greep op. Een tocht door de wandelgangen van de zetel van het Europees Par lement in Straatsburg leert dat een zekere, maar voorzichtige tevre denheid de boventoon voert. Oud-voorzitter van de KVP, Wil lem Vergeer (58 jaar, CDA. sinds 1978 lid van het EP), kijkt graag over de grenzen heen als hij het over het belang van het Europees Parlement heeft. Niet in hef minst natuurlijk, doordat hij zich onder meer met ontwikkelingssamenwer king bezighoudt. „Dat parlement", zegt hij, „heeft zich ontwikkeld als een politieke machtsfactor. Tien, vijftien jaar ge leden spraken we alleen van de grootmachten China, de VS, de Sovjet-Unie. Europa hoort daar nu duidelijk bij. Waar je in de wereld ook komt, zelfs in de Verenigde Naties, hoor je niet meer spreken over de Engelse of de Franse poli tiek. Daar spreekt men over Euro pa. Dank zij onder meer dat Euro pees Parlement. Vanuit andere de len in de wereld, zoals Midden- Amerika en het Midden-Oosten, een paar conflicthaarden, wordt er steeds meer een beroep op Europa gedaan, om een scheidrechtersrol te vervullen. Dan kun je zo'n Euro pees Parlement niet meer uitpoet sen". Vergeer vindt dat de overeenkom sten tussen Europa en de ontwik kelingslanden, de Lomée-akkoor- den, iets zijn om trots op' te zijn. En dichter bij huis? De zwakke re gio's in Zuid-Italië en Ierland zijn ondersteund, het landbouwbeleid, dat zo vanzelfsprekend lijkt, heeft toch de voedselvoorziening veilig gesteld voor Europa. Elastiek Ien van de Heuvel (56, voor de PvdA lid sinds 1979) vindt dat het elastiek van de bevoegdheden van het parlement zoveel mogelijk is uitgerekt. „De formele bevoegdhe den zijn beperkt, maar goed ge bruikt. De Europese Commissie doet veel met de voorstellen van het parlement. Meer dan de helft daarvan wordt door de commissie overgenomen. En dat is niet mis". Oud-voorzitter van het niet-geko- zen Europese Parlement, Cees Berkhouwer (65, VVD en sinds 1963 lid), maakt zich er zorgen over dat „the man in the street" niet be trokken is bij wat er in Europa ge beurt. „Er hadden allang een Euro pees paspoort, een postzegel en geld moeten zijn. Dan had ie vanaf het begin de mensen betrokken bij Eu ropa. Maar ik wil daarmee niet zeg gen dat het parlement onvoldoende gewerkt zou hebben. Dit gekozen parlement is bijvoorbeeld veel strijdbaarder geweest dan het niet- gekozen parlement. In de oude tijd was het een bijbaan. Voor de Ne derlander is dat zeker niet meer het geval. Daarom werken, denk Cees Berkhouwer: „Er hadden al lang een Europees paspoort, een postzegel en geld moeten zijn". ik, de Nederlanders hier zo hard. Maar in Groot-Brittannië en West- Duitsland is nog steeds sprake van een dubbelmandaat. Willy Brandt, voorzitter van zijn club, lid van de Bondsdag, Europarlementariër. Zie je hem hier wel eens?" Desondanks vindt Cees Berkhouwer niet dat het Parlement gefaald heeft. „Dit parlement wint dagelijks aan in vloed". Jean Penders (45, CDA, lid sinds 1979) vindt met Ien van de Heuvel dat het parlement veel zwaarder telt bij de Europese Commissie en de Raad van Ministers. „Men gaat veel omzichtigter met het parle ment om. Door twee keer de begro ting te verwerpen is er weliswaar geen oplossing door het parlement aangedragen, maar het is een in strument geweest bij het landbouw akkoord. En met het blokkeren van de Britse bijdrage is de druk opgevoerd om tot een oplossing te komen". Penders vindt dat het par lement zeer serieus genomen wordt. „Je merkt dat door het lob byen van buitenlandse ambassades als er iets speelt. Er is zelfs wel eens sprake van bedreigingen". Huzarenstukjes Ook Doeke Eisma (44 jaar, D'66, lid van het EP sinds 1981), vindt het verwerpen van de begrotingen en het blokkeren van de Britse bijdra ge huzarenstukjes. „Er worden veel initiatieven ontwikkeld door de signalen uit de samenleving". Hij geeft graag een voorbeeld aan de hand van zijn eigen ervaring. „We willen grensoverschrijdende mi lieubepalingen, met inspraak aan beide zijden, maar wel zo dat de zwaarste norm voor het gehele ge bied geldt. Het parlement steunde dat. Maar de Europese Commissie zei: „Er zijn zoveel andere zaken, we wachten daar even mee". We hebben toen gemeend het niet te moeten laten sloffen, we hebben de commissie een inventarisatie van problemen toegezegd over het Ne- derlands-Belgisch-Duits grensge bied. Goed, zei de éommissie, dan doen wij de rest. Wel, daar komt dus een wetgeving uit voort". Hij erkent echter dat het allemaal lan- ge-termijnwerk is. „Van wat hier gebeurt merk je later pas het effect in het nationale parlement". Het lijkt allemaal prachtig mooi, maar er zijn natuurlijk veel dingen fout gegaan. Afgezien van de rod del over parlementariërs die hun zakken vullen en er met flessen wijn vandoor gaan, heeft het parle ment ook als geheel steken laten vallen. Penders: „Het parlement is të kort geschoten in het organiseren van zijn werk. Eindeloos geharrewar over agenda's. De profileerzucht van de mensen, het gebrek aan lei derschap van fractievoorzitters, het zijn dingen die moeten veranderen maar daar heb je natuurlijk een lange adem voor nodig". Ien van de Heuvel vindt dat het parlement er niet in geslaagd is een grotere betekenis te krijgen in de ogen van de burger. „Wat wij doen werkt te traag door. Het zou beter geweest zijn als we vanwege de re latie met commissie en raad in Brussel hadden vergaderd. We hadden gewoon kunnen zeggen: we vergaderen voortaan in Brussel, u komt maar. We moeten het niet van de stunts hebben en die nei ging ontstaat als erkenning uit blijft". i Doeke Eisma vindt het jammer dat het parlement niet werkt zoals de Tweede Kamer in Nederland. „Er is geen tweede termijn", zegt hij met verbazing in de ogen, „inter ruptie is niet mogelijk. Daardoor blijven de meest fantastische debat ten een beetje hangen. Dat moet Ien van de Heuvel: „We hadden gewoon moeten zeggen: we ver gaderen voortaan in Brussel, u komt maar". Belachelijk Cees Berkhouwer wil het wat bre der zien: „Het laatste woord is altijd aan de nationale regeringen en daardoor hebben we geen gelijk ge kregen met de uitwerking van het kiessysteem van dit parlement. Daardoor blijven bijvoorbeeld de Britse liberalen ook al hebben ze twaalf procent van de stemmen in Engeland buiten het Euro pees Parlement. Belachelijk! Onde mocratisch!" Hij wil nog iets verder gaan. „Het is een onbegrijpelijke zaak dat nu al tijden lang een Engels dametje, de „IJzeren Lady", alles stop kan zetten. Ze begrijpt niets van Euro pa. Trouwens, Labour ook niet. En geland heeft enorm geprofiteerd van Europa, en als Labour zijn zin krijgt kost dat nog een miljoen werklozen meer". Willem Vergeer: „Dit parlement worstelt helaas met zichzelf hoe het moet functioneren. De parlementa riërs kunnen zich te weinig losma ken van hun nationale belangen. Het recht van amenderen wordt bijvoorbeeld misbruikt. Bij het landbouwprijzenbeleid waren er 280 of 290. Dan zijn amendementen toch waardeloos? Uiteindelijk weet je dan toch ook niet meer waarvoor je wel stemt?" Hij denkt dat er ook sprake is van een taalprobleem. „Dat is een han dicap, daardoor komen stukken te laat, daardoor ontstaat misver stand". En dan de werkloosheid. Heeft het parlement niet veel te veel gele genheden voorbij laten gaan om de regeringen ervan te doordringen dat er iets gedaan moest worden? Nationale toer „Ja", zegt Berkhouwer, „maar ze gaan steeds maar weer op de natio nale toer. Werkgelegenheidsproble men, die van de energie, het mi lieu, kun je alleen oplossen op Eu ropees niveau. Je kunt het parle ment niet verwijten dat het er niets aan doet. Maar de nationale parle menten kruipen in hun schulp. Je kunt geen kortere arbeidstijd in stellen in je uppie. Als je dat in Ne derland doet en Duitsland doet het niet, nou, dan kunnen een paar be drijven in ons land sluiten, zo ligt dat. Ik geef je een ander voorbeeld: het is toch te gek dat Italiaanse douaniers in staat zijn drie weken de grenzen te blokkeren. Dat is de waanzin ten top. Wat zal dat aan arbeidsplaatsen gekost hebben of nog gaan kosten? Ik heb wel eens gezegd: Europa is opgezet als een douane-unie, maar vaak lijkt het op een unie van douaniers. Als de nationale regeringen niet inzien dat je ten aanzien van de werkloosheid grensoverschrijdend moet werken, dan wordt het hier een Balkan troep tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, die dan de dienst uitmaken". „Een schandaal dat er zo weinig gebeurt op het gebied van de werk loosheid", beaamt Penders. „Als parlement heb je daar echter wei nig greep op, de samenwerking tus sen de lidstaten moet dat doen. We hebben daar een groot debat over gehad, maar dat werd een flop. Als we nu eens de begroting met vijf zouden kunnen vermenigvuldigen, dan zou er ruimte zijn voor het parlement om daadwerkelijk iets te doen". „Een schande", vindt ook Ien van de Heuvel. „Tien regeringsleiders maken zich er alleen maar druk over of ze méér of minder geld in de EG moeten stoppen. De malaise van een top van regeringsleiders Willem Vergeer: „Europa hoort nu duidelijk bij de grootmachten". straalt automatisch af op het parle ment". En ze bedrijft dan partijpo litiek door te zeggen: „Een meer derheid van de regeringen in de Europese Gemeenschap is rechts en wil dus niet stimuleren. Als ze echt iets wilden doen voor de werkgele genheid, als ze er hard voor zouden knokken, tja, maar zes van de tien regeringen zijn christen-democra tisch en willen niets van een stimu leringsbeleid weten". Hete adem Doeke Eisma is het daar, enigszins, mee eens. „Inderdaad, de christen democraten en liberalen doen te weinig aan arbeidstijdverkorting. Dat kan alleen met een Europese richtlijn, nationaal kan het niet en ik denk dat het Europese Parle ment wat dat betreft het er goed bij heeft laten liggen. Ik zeg altijd: er wordt te weinig aandacht besteed aan het vrijwilligerswerk, er moet via dit parlement bijvoorbeeld veel meer maatschappelijke waardering komen voor dat soort werk. Maar ja, de socialisten zijn daar bang voor, want dat zou arbeidsplaatsen kunnen gaan kosten. En de socia listen voelen de hete adem van de vakbonden in de nek Vergeer vindt dat niet weg te cijfe ren valt dat het landbouwbeleid zeer overheersend is geweest. „Zo danig dat het alles ondergesneeuwd heeft en daardoor is zelfs een be grotingscrisis ontstaan. Hoe kom je 'dan nog toe aan een economisch beleid?" Hij schrikt ook van de tendens om alles nationaal te gaan oplossen, maar hij heeft een filosofie, die, zegt hij, niet door allen gedeeld wordt, en hij wijkt daarmee weer uit naar het buiten-Europese. „Ik denk dat je het werkloosheids probleem zelfs niet Europees kunt oplossen. We krijgen de economie niet in redelijke banen als we daar de Derde Wereld niet in betrekken. Dat betekent ombuiging van ons ontwikkelingsbeleid. Dat betekent de mensen daar zo helpen met hun landbouwbeleid, dat ze minder af hankelijk worden. Verhoging van de voedselproduktie en uiteindelijk meer koopkracht, waardoor weer'i de link gelegd kan worden met Eu ropa. Want meer koopkracht in de Derde Wereld betekent een betere Europese economie en dus meer werkgelegenheid". AAD JONGBLOED ROME Aardbevingen en schandalen gaan in Italië hand in hand. In Avellino, zwaar getroffen door de grote aardbeving van november 1980, staan dezer dagen politi ci, aannemers en leden van de onderwereld broederlijk vere nigd voor de rechter. Vanwe ge een omvangrijke, dubieuze handel in bouwopdrachten. Dat moet gebeurd zijn in 1981, de tijd van de wederopbouw. Maar ook de jongste aardbe ving, die van enkele weken geleden in Midden-Italië, heeft inmiddels haar schanda len verwekt: de lijst van ge troffen gemeenten blijkt veel langer dan deze op grond van de werkelijk opgelopen scha de behoort te zijn. Door aardbevingen verwoeste dorpen zijn in Italië geen bijzonderheid meer. Met de wederopbouw wil het echter niet erg vlotten. De provincie Avellino ten oosten van Napels weed op 21 november

Leidse Courant | 1984 | | pagina 18