Democratie is sterk omdat zij gebrekkig is Verkettering van eikaars standpunten verontrustend CcidóeSouAont duidelijk aanvaard persoonlijk leiderschap De Gaulle Drees Adenauer IMEGEN „Wie hard lllpt, bereikt meer dan wie _jgt; zo werkt de democratie eenmaal", luidt een door ofaré van der Louw bebroe- v wijsheid. „Dat lijkt juist, 0"ar het maakt de democratie >ot", geeft prof. mr. C. -tmann, hoogleraar in het itsrecht aan de Nijmeegse ^Versiteit, lik op stuk. „Al "■«fkt het even, uiteindelijk 12it iedereen hard te roepen is niemand meer verstaan- iL Heb ik daarmee Van der in zijn eigen taal vol- :nde geantwoord?" Begint ;enoegd zijn zoveelste [gje te bouwen. Die zat. Met "genuanceerde stellingna- ieh hoeft bij deze ruwaard l2i de rechtsorde niet aange- jnen te worden. de democratie zal het inter- jtf gaan. Of liever, zo is telefo- ^"jh afgesproken: over het gehalte - het democratisch denken in rland. Want met onze demo- bé zelf gaat het redelijk wel. bij dat gehalte vallen vraagte- te zetten. De Centrum Partij, torende vlekje op de robe van Nederlandse Maagd, zal natuur- ter sprake komen, zij het van een invalshoek die menigeen der zal aanstaan. Ook het hoog- nde gekrakeel over de kruisra- jen echter zal in de bespiegelin- betrokken worden. Of bepaal- Rrammerigheden van het overi- zeer gerespecteerde feminis- /0( Er blijkt namelijk een rode }Qid te bestaan. i. Kortmann zal aan het einde het gesprek koffie koud ge urden, rook te snijden als [t samenvatten: „Het komt me e eens voor dat de debatten die binnenkerkelijk woedden, eDÜen overgebracht op de poli- 1 nu veel mensen die kerk heb- losgelaten. Met alle absolutisti- trekken die daar nu eenmaal k verbonden zijn. Iets zeer ty- I8fti Nederlands eigenlijk. We den veel meer af moeten van ■Zogenaamde theologiseren in de jtiek. Daarnaast is volgens mij 'n4van de belangrijkste punten in tomende jaren dat we zaken die pis onrechtvaardig of onjuist er- veel meer zien op te lossen georganiseerde verbanden. I van overheidszijde ook heel moet een veel duide- ?r beeld gegeven worden van Leen democratische bestuurs- rf wel en wat hij niet aan kan", i Den Uyl komt de uitspraak: ize democratie is een gebrekki- en onvoltooide democratie". Kortmann proeft het citaat instemming. Vult aan: „En ik k dat het zo ook goed is. Wan- f je verwacht de democratie te inen voltooien in die zin dat ie- "&en meespreekt over alles, dan - J jé de dictatuur gerealiseerd. I de dictatuur van één enkele >oon, maar de dictatuur van de Isa. Ik vind de democratie juist k omdat zij gebrekkig is, want rdoor kunnen andere elemen- ivan staatsbestuur ook van be- j! blijven. Een duidelijk aan- rd persoonlijk leiderschap bij- rbeeld van iemand die bewezen Djh over goede kwaliteiten te be- ikken. Ik noem een Adenauer inisschien ook wel een Helmut imidt in Duitsland. Een Charles ZATERDAG 2IUNI1984 rechts: jij bent •of tegen itsing.dan ik jouw nd niet !r" Foto rechts: Colijn was een socialist die leefde in hef begin van de twintigste eeuw". de Gaulle in Frankrijk, wat men verder ook van hem vindt. En Wil lem Drees bij ons". Dokwerker Het gehalte van het' democratisch denken. Een beeld schiet te binnen, onbetekenend op zich, maar mis schien een symptoom. Er wordt een protestdemonstratie gehouden tegen het sociaal-economisch beleid van het kabinet-Lubbers. Waar heen trekt de stoet? Naar het mo nument van de Dokwerker in de voormalige jodenhoek te Amster dam. Alsof het verzet dat die weer barstige plastiek verzinnebeeldt, inhoudelijk vergelijkbaar is met te- rugspartelen tegen bezuinigings maatregelen. Welke wereld van be gripsverwarring mag achter zo'n misplaatst synoniem worden ver moed? Het brede kader waarbinnen prof. Kortmann de vraag wil plaatsen, laat zich aldus schetsen: „Je ziet nogal eens dat regeringen zware termen krijgen opgeplakt in de geest van: fascistoïde of dictatori aal. Het komt omdat er bij veel mensen weinig historisch besef leeft. Dat merk je zelfs bij studen ten. Ik wil mijn studenten bij wijze van test nog wel eens de vraag voorleggen: bij welke politieke stroming en in welke tijd plaatst u Colijn? En dan krijg je het ant woord: Colijn was een socialist die leefde in het begin van de twintig ste eeuw. Dat zeggen mensen die voorbereidend wetenschappelijk onderwijs hebben genoten en twee de- of derdejaars student zijn. On gelooflijk, maar waar. Ze hebben geen enkele notie van het interbel lum tussen de twee wereldoorlo gen, terwijl daar toch elementen van de huidige politieke structuur vandaan komen. Een zorgelijk ver schijnsel en het was in Amster dam waar ik vijf jaar gedoceerd heb, precies zo. Het is geen Nij meegs fenomeen". mensen niet de oorspronkelijke be tekenis van termen als fascisme en weten ze niet wat het begrip dicta tuur inhoudt, vreest prof. Kort mann. „Of discriminatie, nog zo'n begrip dat te pas en te onpas in de mond wordt genomen. Daardoor ontstaan reacties die in hun uitingsvormen even fel zijn als de beladen termen waarvan men zich bedient. Een van de gevaarlijkste ontwikkelingen binnen het huidige onderwijs is volgens mij dat het vak geschiedenis dikwijls beperkt blijft tot de zeer recente historie, dat het vak hier en daar nogal eens dreigt te verwateren tot een slecht soort maatschappijleer. Daaronder versta ik dat de leraar blijk geeft van een duidelijke subjectivistische politieke stellingname". „Vredesonderwijs kan heel goed zijn, maar dan moet je er ook oor- logsonderwijs bij betrekken. Wel nu: wanneer mensen geen histo risch besef is bijgebracht, geen in zicht in de ontwikkeling van ons parlementair systeem, dan zijn ze zeer ontvankelijk voor stellingen van derden over wat al dan niet democratisch is. Want ze hebben geen enkel referentiekader meer. Ze zijn politiek weerloos. Ik geloof dat ons democratisch bestel alleen goed te begrijpen is wanneer je het in zijn ontwikkeling beziet. Je kunt geen momentopname maken en aan de hand daarvan zeggen wat wel of niet democratisch is". Zelfbeheersing Voordat wordt overgestapt op de feitelijkheid van Centrum Partij of kruisraketten, nog even een citaat van de jurist prof. Ch. Enschedé, bekend onder meer als voorzitter van de commissies die de grote on lusten in Amsterdam (1967) en het oorlogsverleden van Aantjes (1979) onderzochten. „Democratie", stelt deze eminente rechtsgeleerde, „wil politieke machtsstrijd herleiden tot redelijke discussie en besluitvor ming. Democratie eist zelfbeheer sing, een culturele inspanning. Zichzelf beheersen nu is: iets nala ten wat je geneigd was te gaan doen en omgekeerd. Dat gaat niet vanzelf. Of het lukt, hangt ook af van de omstandigheden. Er zijn tij den dat we meer en dat we minder zelfbeheersing opbrengen. Ik er vaar het huidige tijdvak in Neder land als een periode van gedaalde zelfbeheersing". Prof. Kortmann valt zijn geleerde collega van harte bij. „Zelfbeheer sing zelfbeperking, zou je kun nen zeggen vormt zeker een on derdeel van de democratie. Want democratie veronderstelt een gees teshouding die ervan uitgaat dat er een open concurrentie moet kun nen bestaan tussen verschillende politieke stromingen, dat het meer derheidsbeginsel niet altijd onver kort moet worden gehanteerd, en dat heel belangrijk de poli tieke stroming waartoe men be hoort, nooit het absolute gelijk in pacht kan hebben. Je absolute ge lijk bestaat niet. Maar inderdaad zie je op het ogenblik een gebrek aan het vermogen om te relative ren wat er gebeurt. Het komt al weer omdat men de dingen niet in historisch perspectief kan zien. Vergeleken met de periode 1945- 1960 heeft Enschedé gelijk wan neer hij van gedaalde zelfbeheer sing spreekt. Wanneer er iets mis is, iets onaangenaams in het maat schappelijk leven, wordt er onmid dellijk geroepen: hier heerst on recht en de overheid moet er iets tegen doen. Voorts zie je dat men sen sneller geneigd zijn het recht in eigen hand te nemen". Hellend vlak Een geëigend moment om af te da len naar de problematiek van de dag. De Centrum Partij eerst, met alle verbale en lijfelijke, tegen krachten die zij oproept. De be staande juridische middelen om er tegen op te treden, hebben niets kunnen aanrichten. Wat nu? Moet de wetgever betere instrumenten aanreiken om politieke partijen te bestrijden die voor velen als onge wenst of zelfs gevaarlijk worden beschouwd? Zelfbeheersing daar komt het woord weer. Prof. Kortmann tenminste, een eerdere uitspraak herhalend: „Ik zou daar uiterst voorzichtig mee willen zijn. Ik pleit ervoor de juridische midde len waarmee je bepaalde groeperin gen zou kunnen uitbannen, zo be perkt mogelijk te houden. Waar om? Onze democratie ik zei het al stoelt mede op een zo open mogelijke concurrentie tussen ge dachten en denkbeelden. Dit bete kent dat je ook gedachten en denk beelden die op de rand van de rechtsorde balanceren, zoveel mo gelijk moet accepteren, zelfs als ze op onderdelen een inbreuk op die rechtsorde maken. Wie al te snel een grens wil trekken, dreigt zich te begeven op een hellend vlak". Dit vlak namelijk: „Zou een be paald deel van de Nederlandse be volking dan niet kunnen gaan zeg gen dat het CDA moet worden ver boden omdat die partij, en zeker een bepaalde stroming daarin, een onderscheid maakt tussen de hu welijkse en niet-huwelijkse staat? Of bepaalde sexuele geaardheid achterstelt bij andere? Zou je som mige kerken niet moeten verbie den omdat ze mannen anders be handelen dan vrouwen? En waar om zou je ook niet een verbod overwegen van een partij of een vakbond die burgerlijke ongehoor zaamheid geoorloofd acht en open lijk de overtreding van een straf rechtelijke norm propageert? Waarom zou je zo'n partij wel tole reren en de Centrum Partij niet? Natuurlijk dient de zwaarte van de norm die in het geding is, een rol te spelen. Maar ook daarmee moet je verschrikkelijk oppassen. Het is pas veertien jaar geleden dat aan de vereniging van homofielen COC koninklijke erkenning werd ont houden omdat in de doelstellingen de huwelijkstrouw werd onder mijnd. Je moet er niet meer aan denken. Maar zo dacht men toen. Zo lagen de geldende rechtsopvat tingen". Een andere rechtsgeleerde, prof. T. Koopmans, heeft over de democra tie eens verzucht: „De moeilijkheid is dat de maatschappelijke werke^ lijkheid voortdurend Verandert. En onze ideeën over wat behoorlijk is, doen dat ook". Wie aan deze reali teit voorbijgaat, zal geneigd zijn be paalde stellingnamen te verabsolu teren en aan andersdenkenden te willen opleggen. „Hetgeen", vindt prof. Kortmann, „zich niet ver draagt met het wezen van de de mocratie". Waarbij vooral de staat in principe de opperste neutraliteit dient na te streven. „Want de staat is, in tegenstelling tot organisaties, instellingen, verenigingen, noem maar op, een dwangverband. Je kunt er rqet uit, of je zou moeten gaan emigreren". In de visie van prof. Kortmann mag bijvoorbeeld eea confessionele onderwijsinstel ling statutair bepalen dat er geen leerkrachten worden aangenomen die propaganda maken voor of te gen rassendiscriminatie, vrije hu welijksrelaties, homofilie en wat er nog meer aan maatschappelijke conflictstof ligt. Politiemensen die lid zijn van de Centrum Partij ech ter? „Je kunt ze wel weren uit het politie-apparaat, maar dan loute- op grond van gedragingen die d«. betrokkenen ongeschikt maken voor het ambt, en nooit enkel op grond van het lidmaatschap. Het zelfde geldt trouwens voor elke functie bij de overheid". Een andere vorm van uitsluiting die actueel en omstreden is. Ge meentebesturen willen opdrachten onthouden aan architectenbureaus of aannemingsbedrijven die betrok ken zijn bij de eventuele ombouw van Woensdrecht tot basis voor kruisraketten. Hier is de ruwaard van de rechtsorde kort. „Ik vind dat de overheid bij hét geven van opdrachten moet werken volgens een objectief systeem, moet kijken naar de kwaliteit en de prijs dus, en voor de rest strikt neutraal moet blijven. Wie dat niet doet, zit fout. Ik ben bang 'dat ook hier weer de Polarisatie Het vermaan van mevrouw Sienie Strikwerda spreekt hem aan, de voorzitster van het Komité Kruis raketten Nee, die heeft gezegd: „Als er iets is waarover ik me zor gen maak, dan is dat het risico van toenemende polarisatie rond de kruisraket. Dat mensen elkaar on der druk gaan zetten, in de geest van: jij bent voor of tegen plaat sing, dan ben ik jouw vriend niet meer". Er wordt, op grond van een stellingname inzake de kruisraket ten, zelfs al verketterd, vindt prol Kortmann. „Tot in de privésfeer toe. Het doet me denken aan de ketterjacht van eeuwen geleden, toen personen met een bepaalde overtuiging, die voor de rest nor male staatsburgers waren, ook aan de schandpaal genageld werden of op de brandstapel terechtkwamen. Het lijkt wel of we de godsdienst twisten vervangen hebben door kruisrakettwisten. Heel verontrus tend, die verkettering, vaak door yiensen of organisaties waarvan ik me afvraag: kunnen ze wel over zien of we moeten plaatsen of nietweten ze wel genoeg af van het buitenlands en veiligheids beleid?" Ook hier de sleutelwoorden: ge brek aan zelfbeheersing en relati veringsvermogen. Het wordt eento nig, maar het is niet anders, want heel het democratisch denken lijkt ervan doorsijpeld. Hoe kan, om een andere sprong te maken, vanuit een hoog orgaan als de Emancipa- tieraad de aanbeveling komen dat vrouwen die het slachtoffer zijn ge worden van verkrachting, een stem moeten krijgen in de berechting van de dader? De gedachte doet prof. Kortmann gruwen. „Wat men daarmee in huis zou halen, is niets meer of minder dan een geformali seerde vorm van eigenrichting. Zelfs in landen met het door ons afgewezen systeem van de jury rechtspraak is zoiets onmogelijk. Daar kiest men de leden van de jury juist dusdanig dat ze geen en kele betrokkenheid kunnen heb ben bij het strafbare feit waarover ze moeten oordelen. Wie zelfs maar vooringenomen is, kan worden ge wraakt. Als je in Nederland zou in voeren wat de Emancipatieraad /wil, zit je nagenoeg bij het bloed- wraaksysteem van Sicilië, bij de vendetta. Ik proef er weer de nei ging in om kost wat kost het eigen gelijk te willen halen en de eigen visie op een probleem aan anderen op te willen leggen. En dat is een neiging die je momenteel in Neder land op veel punten ziet". Het heeft er, kortom, de schijn van dat het niet onnuttig zou zijn het oor even 2500 jaar terug te luisteren te leg gen, bij de geschiedschrijver Thu- cydides die de schitterende demo cratie van het klassieke Athene ten onder zag gaan. „Niets lest de dorst van de mens naar vrijheid beter dan de democratie", noteerde hij treurig. „Maar omdat de democra tie ongedisciplineerd is, wispelturig en gemakzuchtig, vervalt ze keer op keer tot star, kortzichtig despo tisme". PIET SNOEREN zelfbeheersing uit het oog verloren wordtdat men met oneigenlij ke middelen zijn eigen gelijk pro beert te halen. Daarvoor is ons de mocratisch systeem niet gemaakt en daar is het slecht tegen be stand". a 3 j onder: mr. ufi zouden re meer af Qten van dat »naamde ilogiseren in

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13