Omwegen Adamde arme keizer, en Harry, de sociaal prediker, zijn gedesillusioneerd Aarlanderveense Kees Vink 100 jaar Succesvolle Hanepoelloop Diepvries-Unit BV neemt Diepvriesunie over AA. LEIDEN/REGIO CcidócSourant VRIJDAG 1 JUNI 1984 PAGINA 5 NEEM ME NIET KWALIJK; MAAR HET VROUWE-PLEIN HAD ER BETER NIET KUNNEN ZIJN Op mijn Omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch ol' schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen wj tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HHKj* ILbHB - 12 22 44 op toestel 10. ,|,„>r Ton l'ii i.-r-. Het is duidelijk dat in de Leidse binnenstadse „dubbelmonarchie" De Camp-Maredorp het ri oolwater de bewoners en gebruikers van deze ge koppelde deelwijken tot aan de lippen is gestegen. Sinds een aantal maan den ligt daar de met veel zorg tot stand gebrachte, met gras overwoekerde, plattegrond van de voor malige Vröuwekerk (het geheel wordt nu Vrou wenkerkplein genoemd, ofschoon het om slechts één Vrouwe gaat). De oorspronkelijke geest drift, evenwel, om zoveel witte monumentaliteit is weggeëbd, sinds het tot de staat van ruïne verhe ven bouwsel in handen van ongedisciplineerde elementen is gevallen. Hier staan de onbezol digde troepen van buurt vereniging Maredorp en bewonerswerkgroep De Camp machteloos tegen. Het is niet zozeer het dwaze en zinloze grafitti- fekalk en „onwelrie- end" gespetter dat ver ontwaardiging teweeg brengt. In de ogen van woordvoerende drijvers van het eigenvolkse kol- lektief vertonen zich wanhoop en afgrijzen, nu de gemeente overgaat tot het plaatsen van rolse bouwketen in verband met de op handen zijnde restauratie van het Boer- haavezalencomplex. Men meent, dat hierdoor hon den en katten en hun .onverantwoordelijke" bezitters aangemoedigd zouden worden, het ter rein te beschouwen als een groot openbaar toi let. Het zijn trieste dagen voor de goedmoedig ogende Harry Schoch en de vrij gezette „Napoleon" van de Mare- dorpse vrijstaat, drs. Adam van Doorninck de Jongere. Harry is, behalve een be schouwende verwant van het predikantengeslacht Schoch („Ik geloof wel, alleen predik ik op m'n eigen sociale ma nier"), voorzitter van buurt vereniging Maredorp en me dewerker bewonerswerk groep De Camp. Heer Adam is de schout bij dag die rond gaat als een grommende leeuw in de woestijn en oog voor alle feilen heeft en des gewenst of ongewenst in uit gebreide, mogelijk tot enige verwarring leidende, ge heimtaal uitdrukking aan zijn afgrijzen geeft. Hij is te vens algemeen bestuurslid buurtvereniging Maredorp en medewerker bewoners- werkgroep De Camp (een tien jaar bestaand monster verbond met één program ma), ja zelfs adviseur en ar chitect van veel zoete wen sen die „Steeds" de grond in worden geboord. Heer Adam en heer Goekoop zeggen Adam en Cees tegen elkaar. Maar dat helpt niet veel. Het zijn miskende potentaten. Want die keten komen er toch en de poep blijft zich op hopen. Omtrent Harry is mij weinig bekend, maar Adam is allang het gezicht van genoemde Leidse problemen-deelwij- ken. Adams achtergrond: een jaar of twaalf geleden tegen wil en dank afgestudeerd „historicus en kunst, psychia- terie, rechten en filosofie in het pakket en andere weten schappelijke dingen op een bepaald ogenblik". Hij was eens een vermaarde „eeuwi ge student", „maar dat kwam omdat ik bepaald die oorlog te verwerken had op een be paald ogenblik, suicidale toe standen in de familie. Dat bepaald ogenblik (nog) niet aan de bak kunnen ko men". Op zijn huisadres groef Adam zich in, in een loopgraaf van honderden kranten, om vandaaruit zijn oorlog mentaal te kunnen voeren: „Het is veel ellendi- vooral als je het bepaald ogenblik niet hard kunt maken". En het blijft een verdienste van Adam als de mensen hem dan niet begrijpen. Onbehoorlijk Maar die bouwketen en die verfoeilijke uitwerpselen be grijpen de meesten wel don ders goed. In een formeel en door gedachtenspinsels en woordbuigingen, uitbreidin gen en 19e eeuwse omslag welhaast onleesbaar schrij ven (mede ondertekend door de 't al lang goed vindende Harry) aan B en W dezer goede gemeente nou begin .ik zelf ook al, bemerk ik heeft Adam zijn gramschap te kennen gegeven over het torpederen van „onze gedane moeiten en onze huidige moeiten, besteed aan de mo numentaliteit en het welle ven van deze buurt". Zelfs zijn P.S. vergt een half kwar to velletje, A4. Enfin, het plaatsen van bouwketen zou „onbehoorlij ke en a-sociale hondenbezit ters de indruk verschaffen, dat het „rein houden van (speel) pleinen in onze deel- buurten niet van belang is". Artsen hebben Adam c.s. verzekerd, dat het „in aanra king komen van kinderen met hondenuitwerpselen le vensgevaarlijk is door de daarin voorkomende dodelij ke ziekteverbreiders. Zelfs zo gevaarlijk, dat met deze uit werpselen besmet gras aan konijnen gevoerd hun vrij wel onmiddellijke dood ver oorzaakt, aldus een konijnen fokker. Wat dat allemaal dus op een bepaald ogenblik be treft, hebben de Vrouwen- plein-anti-hondendrek- grafitti-kalkers nog bepaald veel te weinig gedaan". Tegen „fatsoenlijke en sociale hondenbezitters" heeft Adam, volgens zijn overkoe pelende missive, niets: „Dat zijn onze vrinden. Wij hou den wel van kat en hond, maar niet van hun stront, en niet van hun drek op de ver keerde plek; midden op straat kan 't geen kwaad, en in de goot geeft 't ook geen Adam de Jongere (rechts op de foto) en Harry de Sociaal Prekende, bij de besmeurde resten (vroeger, heel vroeger, voordat de tot reformatorisch inzicht gekomenen de zaak wit maakten, had je daar waarschijnlijk rood baksteen, beschilderd met fres co's of ander primitief werk) van het Vrouwe-kerkkoor: maar wat bedoelen ze nou eigenlijk helemaal, op een bepaald ogenblik? nood". Speels protest, niet waar? En dan: „Vroeger wer den hondenuitwerpselen zui nig verzameld en voor leer looierijen gebruikt, dus een kostbare grondstof die niet lang op straat bleef. Tegen woordig wordt er chemisch gelooid". Adam heeft zijn ge streept, niet geheel vlekvrij, driedelig harnas, voorzien van gouden horlogeketting, aangetrokken, in de strijd voor levende medeschepse len. Harry Schoch, strijdbaar op een wat meer ingekeerde manier: „We hebben de wel vaart niet goed kunnen ver werken. Te weinig sociale controle. Het zou nog erger kunnen zijn; er is al heel wat gekeerd in onze wijken". We hebben het domweg niet over de wanstaltige beschil deringen van witte ruïne muren. Het is in die Vrou wenplein-conceptie zo wan staltig geworden, dat we onze gasten en toeristen deze plek niet durven laten zien. „Maar het onfatsoen zit niet bij ons, maar bij de onbehoorlijke hondenbezitters, die honden- vergiftigers zelfs in de kaart spelen. Men zij gewaar schuwd voor een escalatie". Adam de Jongere houdt het gemeentebestuur, op zijn kruistocht tegen het verwer pelijke der uitwerpselen, de stad New York voor. Daar zijn mensen verplicht, „direct na het poepen door hun hond de zaak met een schepje op te rapen en in een plastic zak te doen en in hun eigen vuilnis bak te stoppen. Op overtre ding staat een exorbitant hoge boete". In Engeland toch hondenland bij uitstek, weet ook Adam krek het zelfde: „En het is van uit werpselen brandschoon". „Kijk naar de Nederlandse gemeente Rozenburg, waar de hondenbezitters de wacht is aangezegd". Hier zal de grote boodschap van een trouwe viervoeter slechts op het terrein van de baas of in het struikgewas gedeponeerd mogen worden. Anders een plastic schepje of een zakje meenemen. Overtreders zul len zonder aanziens des per- soons op de bon worden ge slingerd. Aldus werd besloten door de Rozenburgse ge meenteraad. Adam is nog wel, op een bepaald ogenblik, zo lankmoedig, dat hij dit voorbeeld in Leiden (hoewel: „U, gemeente, bent niet on machtig") niet toegepast zou willen zien. „Maar dan alleen poepen op de rijstraat of in derzelver goot. Het is dus op een bepaald ogenblik een kwestie van politieke wil of onwil, denk aan de toekom stige kiezers. Wacht niet tot de eerste doden in eigen ge zin en familie vallen" ach, Adam heeft het echt moeilijk en voorkom latere zelfver wijten". Het schrijven van brieven kakelend 1 l'Empereur geen moeite. Slechts tijd. Maar die heeft hij plenty. Jammer, nog steeds, en op een bepaald ogenblik, dat hij weinig cor rigerende woorden heeft voor „het begrijpelijk ge- kalk" van „volkskunste naars" op muren die er toch zo fris en esthetisch uit kon den zien. Want dat soort be smeuren is „onnatuurlijker" dan de opgeloste nooddruft van honden en enkele huis- en zwerfkatten die vallen on der het rechtsgebied van De Camp en het bevriende Ma redorp, waar men eeuwen in te halen heeft. Wat, alles bij eengenomen, niet wegneemt, dat Adam en Harry (active rend vanuit hun commando post De Buurtwinkel, aan de Haarlemmerstraat) en hun ij verige volgelingen wél gelijk hebben. Maar zij zijn niet de enigen die met dit euvel zit ten opgescheept. Ik voorzie, echter, dat, we derom op een bepaald ogen blik, Adam en Harry en de kalkers nog lang met opge trokken neuzen hun monu mentale ruïne zullen moeten passeren. Laat staan, dat je daar een leuk zitje vol hore-, ca-geneugten en stille hoek jes kunt installeren. Dat „Vrouwe-plein" is mij, zo te gen 2000 aan, te middeleeuws geworden. De wil zal er best wel zijn, maar je moet ook „kunnen". Waarschijnlijk maar dan keer ik mij weer tegen de beweegredenen van keizer Adam en zijn gekozen voorzitter heb ik te veel gekeken naar florissantere situaties in den lande en daarbuiten. Welaan dan, dubbel-monar- chie van Camp en het oude dorp aan de Mare: laat het Hartebruggebeier uw nood klok zijn, terwijl Adam, in al zijn gelaten waardigheid, z'n pen in azijn (of in een „nog scherpere vloeistof, op een bepaald ogenblik") doopt om vanaf zijn legerstede, met een gedistancieerd gesnuif, als een veldheer zijn dagor ders te ondertekenen. Gouden trouw in Sassenheim De heer C. van der Zwart en mevrouw W.H. van der Zwart- de Rooy uit de Berkenlaan in Sassenheim vieren morgen hun gouden huwelijksfeest. De bruidegom is geboren in Val kenburg (ZH) en ging op z'n 12e jaar met z'n vader mee, werken in de bollen bij Bouw Hoogstraten, waar pa baas knecht was. Na z'n 14e jaar ging hij een jaartje varen als koksmaat op de koopvaardij, maar dat beviel hem niet. Hij ging dus weer in de bollen werken als los-arbeider, zo mers en 's winters in de bouw in het opper- en grondwerk. Op zijn 59ste jaar moest hij stoppen wegens rugklachten. De bruid ging na de lagere school werken in de huishou ding bij de familie Van Nieuw koop en bleef dat tot haar hu welijk doen. Het bruidspaar, respectievelijk 72 en 69 jaar oud, heeft 2 zoons en 2 doch ters, waarvan de oudste zoon naar Australië is geëmigreerd. Ze hebben 9 kleinkinderen. Het grote feest wordt morgen gevierd bij „Cees Ineke,, van twee tot zes uur. RIJPWETERING Onder ideale weersomstandigheden ging gisterochtend de dertien de Hanepoelloop bij het Her togspark van start. Vanuit alle windhoeken, zelfs uit Gronin gen, en variërend in leeftijd van zeven tot zeventig jaar, waren zo'n kleine zeshonderd lopers naar Rijpwetering geko men om zich voor een van de drie afstanden in te laten schrijven. Om elf uur werd door de burgemeester van Al kemade, de heer J.S. Wage naar, het startschot gegeven, waarna het gezelschap lopers zich als een kleurig lint over het schitterende parcours ver spreidde. De uitslagen voor de diverse afstanden, waren als volgt: 5 km. dames: 1 Monique Zwets loot uit Rijpwetering (22.57), 2 Femme Jansen uit Hoogmade (23.05), 3 Erica Zuurbier uit Leiden (24.00); 5 km. meisjes: 1. Jennifer Ammerlaan uit Rijsenhout )22.57), 2 Domini que van Oosten uit Oegstgeest (23.05), 3 Diana Turk uit Hoog made (24.10); 5 km. jongens: 1 Robin van Kessel uit ter Aar (18.45), 2 Patrick Brand uit Boskoop (19.00), 3 Robert van Bekkum uit Rijnsaterwoude (20.45); 10 km. dames: 1 Karin van den Berg uit Rijpwetering (38.50), 2 Carolien Duiven voorden uit Zoeterwoude (43.11), 3. Nellie Heemskerk uit Noordwijkerhout (45.33); 10 km. heren: 1. Jan Laan uit Noordwijkerhout (32.38), 2 Rut Stigter uit Linschoten (32.56), 3 Harry Versteegen uit Zoeter woude (3.27); 10 km. vetera nen: 1. Martin Zuiderduin uit Noordwijkerhout (32.59), 2. Koos Verhoeven uit Leiden (33.39), 3. Bert Smit uit Sassen heim (36.0); halve marathon dames: 1. Joke Streefkerk uit Amstelveen (1.35 24), 2. Manna Helsloot uit Amstelveen (1.35.25), 3. Heidy Eigenraam uit Leiden (1.35.29.); halve marathon heren: 1. Eric Bak ker uit Alkmaar (1.11.34), 2. Peter Zwiers uit Hoofddorp (1.14.01), 3. T. A. van der Veek uit Lisse (1.15.10); halve mara thon veteranen: 1. T. van Wetten uit Noordwijkerhout (1.13.31), 2. Wim van Gerven uit Sassenheim (1.14.38), 3. De heer Brouwer uit Hillegom (1.19.19). Auto over de kop in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Een 27-jarige man uit Noord wijkerhout sloeg met zijn auto over de kop toen hij woens dagmiddag schrok van een an dere wagen. De man reed om streeks twaalf uur nabij de Leeuwenhorst. Bij een krui sing aangekomen raakte hij de macht over het stuur kwijt toen hij plotseling een andere wagen zag opdoemen. Hij week uit naar links, sloeg over de kop en ging op de kant de berm in. De Noordwijkerhou- ter raakte slechts licht ge wond. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Buitentennis park Dekker morgen open WARMOND Op spectacu laire wijze wordt morgenmid dag het buitentennispark van Dekker Tennis Warmond geo pend. Dekker Tennis is sinds september 1982 in de Veerpol- der in Warmond gevestigd en beschikte tot nu toe uitsluitend over een volledig indoor ten- niscentrum, badmintonbanen en squashbanen. De behoefte aan buitenbanen werd onder de leden van Dekker Tennis sterk gevoeld zodat daarnaar met verve werd gestreefd. Morgen zullen niet alleen twaalf tennisbanen in gebruik worden genomen maar ook zes jeu de boulesbanen en een zwembad. Zodat er de laatste jaren in de Veerpolder een compleet vrijetijdscentrum is ontstaan waar men het hele jaar rond aangenaam bezig kan zijn zowel sportief als re creatief. met de schuit. Door het zware werk liep de Aarlandervener versleten knieën op. Daarom moet hij AARLANDERVEEN rnet de hondekar, later ging Kees Vink uit Aarlander- veen viert vandaag zijn honderdste verjaardag. Vanmiddag is dit heugelij ke feest in de woning van zijn zoon Piet aan het Noordeinde gevierd. Ui teraard ontbrak de Al- phense burgemeester M. Paats niet. Op 1 juni 1884 zag Kees, doop naam Cornelus Hendrikus, het levenslicht in Zoeterwoude. De zoon van Johannes Vink en Catharina van der Voort ging al vrij jong werken als boerenarbeider in Zoeterwou de, Voorschoten en Nieuw koop. Hij verdiende in die tijd negen gulden per week. Na een jaar of tien had hij het boerenleven wel gezien. Kees trad in dienst bij de Neder- landsche Ballast Maatschappij. In de jaren voor de Eerste We reldoorlog werkte Vink nog aan de spoorlijn Alphen-Mij drecht. Deze lijn werd in '36 opgeheven omdat hij teveel geld kostte. Het station van Aarlanderveen herinnert nog aan deze tijd. In de tijd van de spoorwegaanleg leerde hij de Aarlanderveense Wilhelmina Oosterman kennen. Met haar trad hij in 1922 in het huwe lijk. Na de echtelijke verbinding ging Kees in de turfhandel van Gijsbert en Willem Oos terman. Een zware baan. Eerst zich nu voortbewegen in eer rolstoel. Toen de turf uit de gratie raakte, werd het werk terrein verlegd naar de antra ciet. Als een van de eersten in Aar landerveen reed een trotse Kees Vink vanaf 1929 in een auto. Een hele gebeurtenis waar het dorp voor uitliep. Het krijgen van een rijbewijs was toen nog geen probleem. Een paar maal flink oefenen was afdoende. De oorlogsjaren betekenden voor de kolenhandel een zwa re tijd. De brandstoffen waren immers op de bon. Na de oor log trokken de zaken mede door toedoen van de nu 56-ja- rige zoon Piet Vink weer wat aan. Omdat het aardgas de nieuwe concurrent van de ko len werd, gooide Piet het roer om en ging in de melkhandel. Hij zorgde voor het vervoer van de fabriek naar de win kels. ilijk in werd. Sinds die tijd woont hij in bij zoon Piet waar hij een kamer voor zichzelf heeft. In de woning aan het Noordeinde buurt wonen. Met de twee achterkleinkinderen heeft hij ook nog regelmatig contact Het nieuws uit streek, binnen- en buitenland haalt de Aarlan dervener al 75 jaar uit de Leidse Courant. De laatste lijd gaat dat wat moeilijker omdat zijn gezichtsvermogen is afge nomen. Daarom lezen zijn fa milieleden hem het ROELOFARRENDSVEEN De Unie BLHP, vakbond voor administratief, technisch en commercieel personeel, heeft in be ginsel met het bedrijf Diepvries-Unit BV uit Roelof arendsveen overeenstemming bereikt over overname van de Diepvriesunie in Bergschenhoek (28 werknemers). Met deze overeenstemming komt een einde aan de onzekerheid voor de werknemers van deze laatste vestiging van de Diepvriesunie. Dit heeft districts bestuurder H. Hoogesteger woensdag meegedeeld. De door heel Nederland verspreide vestigingen van de Diep- (opslag en distributie van bederfelijke goederen) zijn in de loop van de jaren door eigenaar Cebeco Handelsraad over gedaan aan verschillende bedrijven. De laatste vestiging die nog in handen van Cebeco was. Diepvriesunie Bergschenhoek, dreigde „tussen de wal en het schip te komen", aldus Hoogeste ger. Directeur Bos van Diepvries-Unit in Roelofarendsveen, voormalig werknemer van de Diepvriesunie, heeft besloten de vestiging over te nemen. Met de Unie BLHP zijn goede afspra ken gemaakt over de arbeidsvoorwaarden, alc(us Hoogesteger.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5