„Sluit S-4 aan op Plesmanlaan ALLERLEI(DS) Waterzuivering is niet meer te betalen Curieuze boot vaart vanaf zondag door Leidse wateren V) Leiden Zuid- West viert weer feest Leidenaar bezorgt politie handenvol werk 2 LEIDEN Ccidóe Sou/taut VRIJDAG 1 JUNI 1984 PAGINA 3 Gemeente dreigt De Nobel met dwangsom LEIDEN De gemeente is van plan daadwer kelijk op te treden tegen overlast van het afval verwerkingsbedrijf De Nobel aan de Zoeter- woudseweg. Het gemeentebestuur heeft een dwangsom van 100 gulden vastgesteld voor elke dag dat De Nobel zijn hinderwetvergun ning overtreed. Omwonenden klagen bij de gemeente al jarenlang over de aktiviteiten van De Nobel. Besloten werd daarom tot een intensieve controle van het afvalverwerkingsbe drijf om te bekijken of de verstrekte hinderwet-ver gunning wel werd nageleefd. Het was de bedoeling dat De Nobel tot de zomer van '84 de tijd zou krijgen om zijn aktiviteiten aan de ver gunning aan te passen. Ge meentelijke controle heeft uit gewezen dat de vergunning met een zekere regelmaat wbrdt overtreden. Het gaat dan vooral om het verwerken van lompen en metalen in het pand Zoeterwoudseweg 9, de verwerking van lompen in het aangrenzende pand, geluidso verlast van oud metaal dat wordt gestort en de aanwezig- weggewaaid papier in de werkdag. deze week in Vereniging voor voetgangers wil subsidie LEIDEN De Vereniging Bescherming Voet gangers (VBV) heeft bij het college van Ben W een aanvraag voor subsidie ingediend. De vere niging vraagt de gemeente een cent per inwo ner wat dus wat Leiden betreft, neerkomt op ongeveer 1.000 gulden per jaar. Ook andere ge meenten betalen een cent per inwoner, schrijft de vereniging. De VBV werd in 1953 opgericht en heeft zich onder meer ingezet voor het in stellen van een maximum snelheid van 50 kilo meter per uur binnen de bebouwde kom en in 1957 werd die maatregel van kracht. De vereni ging wijst erop, dat er in 1983 50.000 mensen in het verkeer gewond of gedood werden. Het geld wordt gebruikt voor verdere acties ten be hoeve van de zwakke verkeersdeelnemers. CDA pleit voor scheepvaartmuseum LEIDEN Het CDA is bang dat het museum van zeilende bedrijfsvaartui- gen aan Leiden voorbijgaat. Het CDA wijst er in schriftelijke vragen aan het college van B en W op, dat er in Am sterdam plannen blijken te bestaan voor een dergelijk museum van onge veer dertig oude schepen. De christen democraten willen van het college we ten of het hier om dezelfde schepen gaat als waar in de Leidse plannen sprake van is. In de Leidse plannen wordt er vanuit gegaan dat die vaartui gen in het Galgewater zouden moeten komen. Volgens het CDA moet het col lege als inderaad blijkt dat het om dezelfde schepen gaat er voor zor gen, dat het museum toch naar Leiden komt. Leidse sociale dienst demonstreert 5 juni mee LEIDEN Een flink aantal ambtenaren bij de sociale dienst van Leiden zal dinsdag 5 juni meedoen met de demonstratie tegen de voorge stelde kortingen van de uitkeringen, het zoge naamde „1 juli pakket". Deze demonstratie wordt gehouden op het Binnenhof in Den Haag en is een initiatief van ambtenaren van de soci ale dienst in Amsterdam. De GSD Leiden is dinsdag overigens gewoon open. Aan de aktiedag op 5 juni in Den Haag zullen medewerkers van sociale diensten uit heel het land deelnemen. De datum 5 juni is uitgekozen omdat dan waarschijnlijk de debatten over de korten in de Tweede Kamer beginnen. In hoe verre de ambtenaren van de Leidse sociale dienst de eventuele opgelegde kortingen op. de uitkeringen zullen boycotten, is nog niet be kend. heid aan het einde De dwangsom het college van b en w vastge steld- Naar verwacht wordt De Nobel in de loop van de vol gende week officieel van de dwangsom op de hoogte ge steld. Het is niet de eerste maal dat het bedrijf van de gemeente een dwangsom krijgt opgelegd. Enkele jaren geleden sloeg de gemeente De Nobel voor 1000 gulden per dag aan, ook voor het overtreden van de hinder wetvergunning. Toen zouden zonder toestemming balen pa pier op het voorterrein zijn op geslagen. Het besluit van de gemeente werd toen echter door de Raad van State ge schorst omdat niet kon worden aangetoond dat het bedrijf in overtreding was. Ook nu heeft De Nobel het recht om bij de Kroon schorsing of vernieti ging van het besluit van de ge meente te vragen. Volgens een woordvoerder van de gemeen te is de kans dat de Raad van State de dwangsom opnieuw zal schorsen, aanmerkelijk kleiner dan de vorige keer omdat er duidelijker bewijzen van overtredingen voorhan den zijn. Het feit dat de dwangsom lager is dan de vo rige keer, heeft te maken met het feit dat de gemeente 1000 gulden per dag wel erg veel vindt en wil voorkomen dat voor de Raad van State een discussie gaat ontstaan over de redelijkheid van de opgelegde dwangsom. Economisch Wel en Wee Aan de Breestraat 146a (pas sage) is het „Regionaal dienst verleningscentrum kleinbe drijf" gevestigd. Aan de Haarlemmerstraat 274a is „Bouw Controle Bu reau Leiden" gevestigd. „Mike's Print en Automa- tenservices", expl. van auto maten, gevestigd aan de Oran jegracht 109 is opgeheven. „Broodje van Jootje" geves tigd aan de Breestraat 9 is op geheven. Gerard Kroon, architekt, ge vestigd aan de Aletta Jacobs- laan 22 staakt zijn werkzaam heden. Aan de Kagerstraat 12 is H. Bruning, het restaureren van oude zeilschepen, gevestigd. Aan de Morsstraat 47 is lij stenmakerij Ph. J. van Hooi donk gevestigd: komt van Ja cob Catslaan 73. Aan de Korenbloem 38 is „Bex International", expl. van- en grooth. in bollen en bloemen, gevestigd. Sportcentrum Joop Bodijn gevestigd aan de Herengracht 8 is '84 vourtgezet door Sport centrum „The Champ". Aan de Langegracht 61 is „van Iersel" b.v., atelier voor architectuur, gevestigd. Aan de Evertsenstraat 99 (olgacomplex) is „Percru Par ty-service" gevestigd. Aan de Breestraat 155 is „Scholten textielsupermarkt" gevestigd. Aan de Maresingel la is „Van Son's Textielshop The Store b.v.", winkel in gordijn stoffen, gevestigd. Islamitische slagerij „E. L. Marsse" gevestigd aan de Apo- thekersdijk 32 is opgeheven. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA GS KIEZEN VOOR DUURSTE OPLOSSING: LEIDEN/DEN HAAG De nieuw aan te leggen weg van Katwijk naar Leiden moet op de Leidse Plesmanlaan worden aan gesloten. Dat is de mening van Gedeputeerde Staten. Na de zomervakantie, waarschijnlijk in septem ber, nemen provinciale staten, een definitieve be slissing. GS gaan met hun advies recht in tegen de Provinciaal Plano logische Commissie. De PPC wil dat de weg in twee fases wordt aangelegd. De Gedepu teerden vinden echter dat de aanleg van het eerste deel van Katwijk tot de Voorschoter- weg (in Valkenburg), inclusief de omleidingsweg Valkenburg, teveel druk zou geven op de Haagsche Schouw. Met de op lossing Plesmanlaan kiezen GS wel voor de duurste va riant. Aansluiting op de Ples manlaan gaat volgens de laat ste berekeningen 27 miljoen gulden kosten. Een andere re den voor GS om af te wijken van het advies van de PPC is dat vanaf de Haagsche Schouw geen goede verbindin gen zijn met de Leidse hoofd wegen. GS houden echter nog een slag om de arm. „Wanneer een en ander niet financieel is rond krijgen of als de grond aankopen moeizaam gaan, be staat er een kans dat de weg in twee of meerdere etappes wordt aangelegd", aldus een voorlichter van de provincie. De gemeente Leiden is niet gelukkig met een aansluiting op de Plesmanlaan. Het ge meentebestuur vindt dat deze weg de drukte niet kan ver werken. Een en ander zou op het Stationsplein opstoppingen veroorzaken. Als de provincie dan toch zoveel geld uitgeeft, vindt Leiden dat meebetaald i het Stationsplein. Het doorgaand verkeer op het Stationsplein/Oegstgeester weg zou dan door een tunnel moeten rijden. Deze oplossing kost minstens twintig miljoen gulden. Wel gelukkig met een aansluiting op de Plesmanlaan zijn het Samenwerkings Or gaan Bollenstreek (SOB), de gemeenten Valkenburg en Katwijk, de streekcommissie en de Provinciale Raad voor de Ruimtelijk Ordening (PPRO). Zij vinden deze dure variant de beste voor de be trokken gemeenten. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND MOET BEZUINIGEN LEIDEN Het Hoog heemraadschap Rijnland is niet langer in staat het zuiveren van het water naar behoren uit te voe ren. De vermindering van de inkomsten en het stij gen van de kosten leiden ertoe dat het bouwen van zuiveringsinstallaties in een minder hoog tempo uitgevoerd kan worden dan wenselijk en noodza kelijk is voor een goede waterkwaliteit. Dat liet dijkgraaf E.H. van Tuyll van Serooskerken woensdagmiddag weten bij het slaan van de eerste paal voor de uitbreiding van de zuive ringsinstallatie Leiden Noord. De dijkgraaf wees op een aan tal uitspraken van de Hoge Raad over het opleggen van de verontreinigingsheffing aan bedrijven. De berekeningen van de hoogte van die heffin gen „kan niet of nauwelijks goedkeuring vinden in de ogen van de Hoge Raad", al dus de dijkgraaf. „Het wegval len van een aanzienlijk deel van de inkomsten is het ge volg". Ook wordt door burgers steeds vaker een beroep gedaan op betalingsregelingen of op kwijtschelding van de veront reinigingsheffing. Verder stel len de provincie Zuid-Holland en NoordTHolland steeds hoge re milieueisen. „En dat is in tegenspraak met de algemene maatschapplijke ontwikkeling. De provincie moeten de eisen matigen", merkte de dijkgraaf verder op. Een gevolg van de noodzake lijke bezuinigingen extreme stijgingen van de verontreini gingsheffingen om een ander op te vangen, worden afgewe zen is ook dat 2,5 procent op de personeelskosten van het Hoogheemraadschap wordt be zuinigd. Met de vakbonden is daar al overstemming over be reikt en het gevolg is, dat er ongeveer tien arbeidsplaatsen zullen verdwijnen bij Rijnland. Gedwongen ontslagen zijn niet nodig. Wethouder J. Peters van Wethouder J. Peters (links) en dijkgraaf Tuyll van Serooskerken sloegen woensdag de eerste paal voor de uitbreiding van de wa terzuiveringsinstallatie Leiden Noord. ruimtelijke ordening en milieu hij sloeg samen met de dijk graaf de (officieel) eerste paal voor de nieuwbouw betoog de dat uitbreiding van- zuive ringsinstallatie er onder meer toe zal leiden, dat het water in de grachten schoner zal wor den en de wateroverlast in Leiden Noord zal verminde ren. „Bovendien zal er in de Merenwijk minder stankover last zijn", aldus Peters. Ook hij wees erop, dat rijk en provin cie wel steeds strengere mi lieu-eisen stellen aan de ge meenten, met name op het ge bied van de bodemsanering, maar dat een financiële tege moetkoming daar niet of nau welijks tegenover staat. De huidige waterzuiveringsin stallatie die ligt naast de vuilverbranding werd in 1938 door de gemeente Leiden in gebruik genomen en is ver ouderd en sterk overbelast, wat onder meer stankoverlast voor de Merenwijk tot gevolg heeft. In 1964 werd de installa tie uitgebreid maar dat hielp weinig, omdat de rioleringen van Leiderdorp, Warmond en de Merenwijk er ook op wer den aangesloten. Vooral in de zomer was stank het gevolg. De uitbreiding van de installa tie wordt in fasen uitgevoerd. Voor de eerste fase werd giste ren de eerste paal geslagen en de capaciteit van de installatie zal uiteindelijk meer dan ver drievoudigd zijn. De kosten van het project bedragen 44 miljoen gulden. LEIDEN Leiden Zuid- West viert dit jaar weer feest. Van dinsdag 12 tot en met zondag 17 juni wordt de vierde Antonius Feestweek gehouden met activiteiten als een fiets vierdaagse, een bingomid dag en een muzikaal feest. De feestweek begint op dins dagavond 12 juni met de start van de fietsvierdaagse. Tussen zes en zeven uur kunnen de deelnemers aan deze tocht be ginnen vanaf de startplaats bij de Antoniuskerk aan de Vijf Meilaan. De inschrijfkosten bedragen vijf gulden, de jeugd tot en met 12 jaar moet een rijksdaalder betalen. Men kan kiezen uit de afstanden 15 en 30 kilometer. De vierdaagse, waaraan vorig jaar vijfhon derd fietsers meededen, wordt, met dezelfde starttijd, verder op woensdag, donderdag en vrijdag gehouden. Voor de jeugd is er op woens dagmiddag 13 juni vanaf half drie een play backwedstrijd. Men kan zich, met een casset tebandje, aanmelden bij de heer Van Dam aan de Rijn- en Schiekade. Vrijdag 15 juni wordt, ook in de Antonius kerk, een muzikale feestavond gehouden met Sempri Avanti. „Muziek zonder grenzen" is de titel van het programma waar mee om half negen wordt be gonnen. Kinderen ondervraagd bij controle op hondenbelasting WASSENAAR „Ik heb er de grootste moeite mee. Kin deren zijn niet rijp om hierbij betrokken te raken". Dit zei het CDA-raadslid mr. L.H.I.M. Hoogeweegen tijdens de ver gadering van de raadscommis sie financiën, naar aanleiding van berichten over de controle op de hondenbelasting. De controleur zou kinderen op straat aanspreken om inlich tingen over hun hond. „Er wordt dusdanig gecontro leerd dat twaalfjarigen worden lastiggevallen, en dat vind ik niet correct", aldus raadslid Hoogeweegen. Op vragen van wethouder Barning of het in derdaad een controleur betreft kwam geen bevestigend ant woord, Hoogeweegen had dat „niet onderzocht". Volgens VVD-fractieleider Ch. B. Apt- root is het onnodig om over elk gerucht in het openbaar vragen te stellen. Wel noem den hij en Barning de situatie laakbaar indien inderdaad door de controleur voor de hondenbelasting dit soort za ken aan kinderen wordt ge vraagd. In Wassenaar is de controleur op de hondenbelas ting, dezelfde als de sociaal re chercheur die als taak heeft onder meer fraude met uitke ringen tegen te gaan. Leidenaar licht bank op voor 33.000 gulden LEIDEN Een 33-jarige Lei denaar is gisteren aangehou den wegens oplichting, waarbij hij zich een bedrag van 33.000 gulden toeeigende. De man maakte gebruik van American Express Credit Cards. Hij kochtvooral dure sieraden, maar op zijn reke ning bij American Express stond niets meer. De Leide naar verklaarde tegenover de werkloze Leidenaar had te genover de organisatie die de kaarten uitgeeft, beweerd dat hij adjunct-directeur was met een hoog inkomen. Geen van beide bleek te kloppen. De Leidenaar maakte aan zijn ac tiviteiten zelf een einde door het pasje terug te sturen. De sieraden heeft hij doorver kocht. LEIDEN Een 21-jarige Leidenaar heeft de politie de afgelopen dagen handenvol werk bezorgd. De man werd dinsdagmor gen aangehouden, nadat hij twee maal had geprobeerd in te breken bij een winkel aan de Hooigracht. (Op het poli tiebureau bleek, dat de Lei denaar nog voor 2.000 gulden achterstallige boetes moest betalen. Woensdagavond omstreeks half tien werd hij vrijgelaten, nadat zijn moeder de boetes had voldaan. In de nacht van woensdag op donderdag werd de politie door bewo ners van de Oostdwarsgracht te hulp geroepen wegens ge luidsoverlast. In een pand aan de gracht werd de vrijla ting van de 21-jarige Leide naar gevierd. Een paar uur later trof de politie de Leide naar nogmaals. Hij bleek be trokken bij een inbraak in een winkel aan de Lage Rijndijk. Daar werden twee videorecorders ontvreemd. Demonstratie Wie wil meedoen aan de blokkade van de basis in Woensdrecht kan met de bus mee die morgenochtend om half negen vanaf het parkeerterrein bij Molen de Valk vertrekt. Men kan zich telefonisch aanmelden. 141617. De kosten bedragen 25 gulden. De bus gaat zon dag terug. Op maandagochtend 4 juni wordt om kwart voor twaalf op het Stadhuisplein weer een huilconcert gehouden en op woensdagavond 6 juni is er vanaf acht uur een bijeenkomst van het Leids vredesplatform bij Verbum Dei aan de Plantage 16. Debat De Leidse studentenvereniging voor Internationale Be trekkingen en de Stichting Amerika-Europese Gemeen schap houden maandagavond 4 juni een debat rond de stel ling ..het is wenselijk dat er een zelfstandige West-Europe- se defensiepolitiek komt". Vier studentenpleiters en vier gastsprekers zullen nader op deze stelling ingaan. Onder de voorpleiters" bevinden zich J. Degenkamp (hoogleraar RU Groningen) en W.L. Brugsma (columnist). Het VVD- tweede kamerlid J. Voorhoeve en A. van Staden (hoogle raar RU Leiden) zullen tegen de stelling pleiten. Het debat heeft plaats in het groot auditorium van het Academiege bouw (Rapenburg 73) en begint om kwart over zeven. Expositie In Galerie Fenix aan de Botermarkt 26 gaat vandaag een tentoonstelling met tekeningen van Jacqueline Ra- velli van start. De expositie is tot zondag 15 juli te be zichtigen. Fenix is dinsdag, woensdag, vrijdag en za terdag van tien tot zes uur geopend, op donderdag van tien tot half tien en op zondag van elf tot vier uur. Een tekening van Jacqueline Ravelli. Geregracht In het gebouw van de stichting Welzijn aan de Breestraat 117 wordt dinsdagavond 5 juni een informatie-avond ge houden over de bouwplannen aan de Geregracht. De bij eenkomst begint om acht uur. Onlangs is het postkantoor aan de Geregracht gesloopt. Op dit nu braakliggende ter rein komen woningen. Een aantal woningen is toegewezen aan de Stichting Centraal Wonen. Madrigalesco Het kamerorkest Madrigalesco verzorgt op dinsdag 5 en donderdag 7 juni een concert in de Taffehzaal van het Museum van Oudheden aan het Rapenburg 28. Op het programma staan werken van Vivaldi, Mozart, Saint Saëns, Lutoslawski en Rodrigo. Henny Raven- stein (viool), Hans Stoop (klarinet), Bert Maes (gi taar), Paul Leenhouts (blokfluit) en Henk Briër (pia no) zijn de solisten. Dit zijn allen docenten van de Streekmuziekschool en het concert is dan ook een af sluiting van de feestviering rond het 156-jarig bestaan van deze school. Beide concerten beginnen om kwart over acht. Filmhuis LVC Filmhuis LVC (Breestraat 66) vertoont woensdagavond 6 juni de film ..Joao en het mes" van George Sluizer. Deze in 1972 gemaakte film gaat over een oude Braziliaanse rub bertapper en zijn vrouw. Donderdagavond 7 juni staat „Les Carabiniers" van Jean-Luc Godard op het programma. Twee broers worden als soldaten gerecruteerd en mogen alles doen wat ze normaal niet mogen. De voorstellingen van beide films beginnen om acht uur en kwart over tien. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. IIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII. LEIDEN Leiden heeft er een bezienswaardigheid bij. Vanaf aanstaande zondag vaart door de Leidse wateren de d'Ouwe Douwe. Het is een elf meter lange curiositeit die met de hand wordt voortbe wogen. Geen roeispanen worden voor het varen ter hand genomen of luidruchti ge motoren doen het werk, maar tien mensen duwen aan hendels. D'Ouwe Douwe is. dan ook een zeer toepasselij ke naam als je hem snel uit spreekt. De schuit wordt zon dag om een uur officieel in gewijd op zijn vaste stek naast de Rembrandtbrug. Vanaf die tijd kunnen be langstellenden zondagmiddag een gratis tochtje meemaken. Om de feestvreugde te ver hogen wordt op de brug een mobiele tap geïnstalleerd, is er een crêperie en zal een band voor de muzikale om lijsting zorgen. Omdat het vereende krachten vergt om d'Ouwe Douwe naast de Rembrandtbrug te wachten op zijn du- krijgen zal er op de Rem brandtbrug ook een koe ko men te staan om de „duwers" van een „witte motor" te voorzien. De vreemde boot is helemaal opgeknapt en ingericht door Sjaak Verenga. Hij is er en kele maanden aan bezig ge weest. Sjaak verlevendigde de stad vorig jaar reeds door roeiboten te verhuren, waar mee men de stad vanuit het water kan verkennen. Die blijft hij ook dit jaar gewoon naast d'Ouwe Douwe verhu- De „duw"boot is oorspronke lijk een motorjacht geweest uit de jaren '20 en was eigen dom van een Leidse notaris. Het duwmechanisme komt uit oude reddingssloepen uit de jaren '30. Als motor of brandstof zouden wegvallen kon men met het duwmecha nisme in de reddingsboot al tijd nog vooruit komen. Om de stabiliteit in d' Ouwe Dou we te vergroten heeft Sjaak op de bodem van de schuit gewone stoeptegels gelegd. De „duw"boot biedt plaats aan ongeveer 30 mensen. Sjaak wil zijn nieuwste crea tie gaan verhuren aan groe pen. Hij stelt zich voor dat er origineel in getrouwd kan worden of dat men er een leuk feestje op kan geven. Het huren van deze schuit gaat zo'n gezelschap 50 gul den per uur kosten. Sjaak is van plan steeds zelf mee te gaan als schipper.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3