CIA „weet niets van aanslag op Eden Pastora" Jeugdzonden" geen beletsel voor carrière Spadolini Iraans offensief kan elk moment beginnen BUITENLAND £gidóc(Somxmt VRIJDAG 1IUNI1984 PAGINA 17 Kohl bekogeld met tomaten en vuurwerk HAMBURG Bondskanselier Hel mut Kohl is woensdag op een bij- fenkomst van zijn partij (CDU) in Hamburg bekogeld met tomaten en ^uurwerk. Een leeg bierflesje vloog rakelings langs zijn hoofd. De i bondskanselier riep zijn gehoor toe Jat „hier blijkt dat dit communis tisch-fascistisch gepeupel bereid is moorden te begaan". De CDU hield in Hamburg een verkiezingsbijeen komst voor de Europese verkiezin gen. Er waren ongeveer 1.000 men- len naar de bijeenkomst gekomen, jiet grootste deel mensen die de bij- {enkomst wilden verstoren, aldus e politie. NASA schrapt twee vluchten ruimteveer WASHINGTON De NASA heeft twee voor dit jaar geplande ruimteveer-vluchten verschoven naar 1985. Al eerder was een zui ver militaire missie geschrapt, zo dat voor dit jaar in totaal zeven pendelvluchten overblijven. Twee zijn al met succes uitge voerd en de volgende vindt wind en weder dienende op 21 juni plaats. Een onbemande vrachtra ket heeft woensdag de drie kos monauten in het Russische ruim testation Saljoet-7 bevoorraad. De drie kosmonauten verblijven al sinds 9 februari in het ruimtesta tion. Ex- nazi-bewaker moet weg uit VS CLEVELAND John Demjan- joek, een in Amerika wonende Oekratener die ervan beschul digd wordt voor de nazi's als be waker in concentratiekampen te hebben gewerkt, is gelast binnen een maand de Verenigde Staten te verlaten. Indien dat niet ge beurt, zal hij aan de Sovjet-Unie worden uitgeleverd. Demjan- joek, een auto-monteur die in 1951 naar de VS kwam, ontkent dat hij bewaker in onder meer het kamp Treblinka is geweest. Maar volgens de Amerikaanse autoriteiten is hij verantwoorde lijk voor de marteling en de dood van duizenden joden. Unesco-hulp voor Inkastad Cuzco PARIJS De Unesco wil de vervallen oude Inka-hoofd- stad Cuzco in Peru helpen behouden. Een aantal bouw werken in Cuzco dreigt in te storten, volgens deskundigen door de inwerking van vijf onderaardse waterstromen, die de fundamenten hebben losgewoeld. De Unesco heeft de burgemeester van Cuzco, Daniel Estrada, toegezegd dat een oproep zal worden gedaan voor internationale hulp. Estrada is in Europa om steun te vragen voor het behoud van zijn stad. Haakmat praat verder met bewind-Bouterse DEN HAAG Een delegatie van de Surinaamse verzetsorganisatie Amsterdams Volksverzet (AVV) heeft op de Surinaamse ambassade een gesprek gehad met scheidend ambassadeur Henk Herrenberg. Besloten is het contact tussen ver tegenwoordigers van het AVV en de vertegenwoordiging van het Su rinaamse regime zal worden voort gezet en uitgebouwd. Over de enige tijd geleden met veel tam-tam aan gekondigde reis van een delegatie naar Suriname is echter sindsdien niets meer vernomen. Volgens AVV-voorzitter Haakmat verkeert de reis nog in een „voorbereiden de" fase. Libanese regering wil uitgebreide bevoegdheden BEIROET De Libanese „regering van nationale eenheid" heeft gisteren bij haar eerste optreden in het parlement gevraagd om uitgebreide bevoegdheden voor negen maanden. In die tijd wil de regering, waar in de voornaamste strijdende partijen zijn vertegenwoordigd, een programma uitvoe ren om de Israëlische bezetting van Zuid- -Libanon te beëindigen. Ook wil zij in deze periode orde en rust in het gehele land herstellen. Enkele uren nadat de regering van premier Karami dit verzoek had ge daan, braken er opnieuw in Beiroet ge vechten uit. De Libanese regering heeft aan haar programma de vertrouwenskwes tie verbonden. Walesa gaat niet stemmen WARSCHAU Solidariteitslei- der Lech Walesa en 40 andere activisten van het verboden vakverbond hebben aangekon digd dat zij niet zullen deelne men aan de op 17 juni in Polen te houden verkiezingen. In een brief aan de voorzitter van de nationale kiescommissie, Adam Zielinski, schreven zij dat ze geen stem zullen uitbrengen omdat de huidige bepalingen een democratische selectie van kandidaten verhinderen. Stem men is in Polen niet verplicht. Wel is het strafbaar acties te on dernemen om de verkiezingen te boycotten. Botha laat zich niet beïnvloeden door Westeuropese leiders LISSABON De Zuida- frikaanse premier Botha heeft woensdag in Lissa bon gezegd, dat hij „niet naar Europa was gekomen om te voldoen aan inter nationale oproepen om de politiek van gescheiden ontwikkeling van zijn land te veranderen". Hij merkte verder op „geen nota te zullen nemen van betogingen". Botha arri veerde gisteren in Zwit serland aangekomen, waar hij twee dagen zal blijven. In diverse Westeuropese landen, waaronder Neder land is geprotesteerd tegen het bezoek van Botha. De ambassadeurs van de Afri kaanse landen in Brussel hebben woensdag uit naam van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid aan de Belgische regering gevraagd het bezoek, dat premier Botha volgende week aan België zal bren gen, af te zeggen. De VVD-woordvoerder in de Tweede Kamer, Frans Weisglas, vindt het „jam mer" dat premier Botha geen bezoek aan Neder land gaat brengen. „Ne derland mist hierdoor de kans om invloed uit te oe fenen op het apartheidsre gime", aldus Weisglas. WASHINGTON/SAN SAL VADOR De Amerikaanse inlichtingendienst CIA heeft iedere betrokkenheid ontkend bij de bomaanslag op de Nica raguaanse opstandelingenlei der Eden Pastora, waarbij acht mensen om het leven kwamen en zeker dertig anderen, onder wie Pastora zelf, werden ge wond. Volgens een woord voerder in Washington „draagt de CIA niet de ge ringste verantwoordelijkheid" voor de aanslag, die woensdag avond (donderdagmorgen Ne derlandse tijd) werd gepleegd, toen Pastora een persconferen tie gaf op Nicaraguaans grond gebied, op enkele kilometers van de grens met Costa Rica. Daar maakte hij bekend dat hij, als gevolg van onderlinge tegenstellingen, uit de over koepelende verzetsbewging ARDE is getreden. Indien no dig, zo verklaarde hij, zet hij het verzet tegen de Sandinis ten alleen voort. Onder de slachtoffers van de aanslag bevindt zich een groot aantal journalisten. Een Ame rikaanse en een Costaricaanse journaliste en een Costaricaan se cameraman kwamen om het leven. Onder de gewonden bevinden zich twee Zweedse, een Deense, een Britse en vier Amerikaanse journalisten. De overige slachtoffers zijn guer rillastrijders van ARDE. Pas tora, die aan beide benen ge wond raakte, is vanmorgen na een operatie in een ziekenhuis in Costa Rica „om veiligheids redenen" naar Venezuela overgevlogen. Direct na de aanslag beschul digden medewerkers van Pas tora de CIA. die Pastora uit de weg zou willen ruimen omdat hij weigert samen te werken met de vanuit Honduras ope rerende verzetsbeweging FDN. Deze groepering, die massaal door de CIA wordt ge steund, bestaat voornamelijk uit aanhangers van de in 1979 verdreven (en inmiddels over leden) ex-dictator Somoza. Pastora, de legendarische „commandante zero" uit de Sandinistische revolutie, die zich later van het Sandinisme afkeerde, heeft tot ergernis van de CIA steeds geweigerd met de ex-somozisten samen te werken. Maar binnen ARDE is echter een sterke stroming, die wèl met het FDN wil sa mengaan. Het is met name de politieke leider van ARDE, Robelo, die meent dat door een samengaan met het FDN de druk op de Sandinistische jun ta kan worden versterkt. Bo vendien is een fusie van FDN en ARDE een van de eisen, die de CIA heeft gesteld aan een uitbreiding van de „gehei me" steun. Nadat Robelo Pas tora begin deze week een ulti matum had gesteld, besloot de laatste ARDE de rug toe te ke ren. Op de persconferentie wilde hij dat besluit toelichten. De verzetsbeweging ARDE, die zegt over 9.000 guerrilla strijders te beschikken, strijdt vanuit het zuiden van Nicara gua tegen de Sandinisten. ARDE is een bundeling van een aantal Nicaraguaanse ver zetsbewegingen, waaronder het Sandino Revolutionair Front (van Pastora) en de De mocratische Nicaraguaanse be De Nicaraguaanse opstandelingenleider, Eden Pastora, maakt hier op weg naar het ziekenhuis het V-teken, nadat hij bij een aanslag gewond was geraakt. weging (MDN, onder leiding door guerrillastrijders in Hon- van Robelo). Al eerder, in ok- duras en Argentinië te laten tober 1983, kwam het tot een opleiden. Robelo bestreed de breuk tussen Pastora en Robe- verwijten en riep op de een- lo. Pastora beschuldigde Robe- heid te herstellen. Dit gebeur- lo ervan de strijd te verraden, de enkele weken later. Het is nog niet duidelijk of de overi ge vier groeperingen binnen ARDE de kant van Robelo of de kant van Pastora zullen kiezen. Behalve de CIA zijn ook de vanuit Honduras opererende FDN en de Sandinistische re gering in Nicaragua ervan be schuldigd achter de aanslag te zitten. Ook zij hebben dat ten stelligste ontkend. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het oorlogsver- deden van een van de imeest vooraanstaande Ita liaanse politici, de minis ter van defensie en oud- -premier Spadolini, heeft de afgelopen dagen het /nieuws in Italië beheerst. JDe opschudding is echter sniet ontstaan omdat „ont dekt" is dat de hoogge plaatste politicus in de. oorlog fout is geweest,' maar omdat niemand het gewaagd heeft daar herrie over te maken. Fout is gedurende de oorlog eigenlijk heel Italië geweest. Van 1922 tot 1943 had Mussoli ni's fascistische regime de gro te meerderheid achter zich, ze ker tot het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog. Dat werd pas anders toen de nazi's Noord-Italië bezetten en door middel van Mussolini's repu bliek van Salo een waar schrikbewind uitoefenden. Toen konden de Italianen weer kiezen tussen goed of kwaad, voor of tegen het fas cisme. De persoon wiens verleden nu is opgerakeld, Giovanni Spa dolini, schreef in die donkere dagen van de Duitse bezetting artikeltjes in het fascistische culturele weekblad Italia e Ci- vilta. Spadolini verheerlijkte het fascisme en Mussolini en waarschuwde de lezers tegen liberalisme, democratie en bolsjewisme, één pot nat vol gens de schrijver. Spadolini was toen weliswaar 19 jaar oud, maar zijn leeftijd ver vooruit, als we mogen afgaan op het intellectuele niveau van de geschriften. Twee jaar geleden, toen Spa dolini eerste minister werd, heeft een kleine linkse opposi tiepartij getracht zijn verleden als bezwaar tegen de benoe ming naar voren te schuiven. Maar politiek Italië was over deze „kleinzieligheid" diep verontwaardigd. „Spadolini heeft zich sinds de oorlog doen kennen als een overtuigd de mocraat", zo heette het. Die artikelen waren slechts „klei ne jeugdzonden". Spadolini hoeft zich zelf niet eens te rechtvaardigen, want dat doen zijn collega-politici wel. Zelfs presdent Pertini, een van de eerste slachtoffers van de fascistische terreur, prijst Spadolini voor zijn de mocratische gezindheid, en heeft hem destijds de leiding van de regering toevertrouwd. Beter kunnen de beschuldigin gen tegen Spadolini niet ont kracht worden. Deelde de jonge Spadolini in de Duitse tijd al lessen in de moraal uit, als na-oorlogs poli ticus doet hij dat ook met grote regelmaat. Maar toen hij vori ge week zijn collega-minister Longo hekelde vanwege diens lidmaatschap van een vrijmet selaarsloge, kreeg Spadolini de wind van voren. „Spadolini is niet de aangewezen figuur om ons morele lessen te geven", schreef Longo's partijblad. „Nu zijn we wel gedwongen hem te herinneren aan zijn ac tiviteiten voor Mussolini aan zijn artikelen, waarin hij het fascisme verheerlijkt". Deze aanval op Spadolini heeft grote beroering gewekt en is opnieuw door praktisch ieder een veroordeeld. Men doet net of de zeer intelligente Spadoli ni ontoerekeningsvatbaar was, toen hij zijn fascistische onzin schreef. De ironie wil dat dezelfde Spa dolini als minister van defen sie vrijwel wekelijks militaire parades moet afnemen, die ter gelegenheid van de een of an dere gewonnen of verloren veldslag uit de Tweede We reldoorlog worden gehouden. In de redevoeringen die hij bij die gelegenheden afdraait, vaart hij uit tegen het verder felijke fascisme dat het land naar de ondergang voerde. Niemand die daar vraagtekens bij zet, ook de kritische linkse pers niet. Groot verschil dus met Neder land, waar iemand met een klein beetje oorlogsverleden in c de politiek niet houdbaar is. 'Vijflingin "München Een 37-jarige vrouw - uit München heeft woensdag het leven geschonken aan een vijfling. Hoewel de foto maar vier van 'h de vijf babies laat zien, maken moeder ,a en kinderen het -- goed. De babies, vier jongens en een meisje, werden via -b de keizerssnede ter wereld gebracht. (Vervolg van de voorpagina) TEHERAN/BAGDAD- WASHINGTON In Teheran wordt in diplo matieke kringen druk ge speculeerd over een nieuw Iraans offensief. Politieke waarnemers hebben er de afgelopen dagen herhaaldelijk op gewezen, dat zo'n offen sief vandaag gelanceerd zou kunnen worden, want dan begint de Ramadan, de islamitische vasten maand. Tevens wordt er op gewezen dat langs de grens met Irak honderd duizenden Iraanse solda ten zijn samengetrokken. De militante uitlatingen van Rafsandjani hebben de indruk versterkt, dat een nieuw Iraans offensief zeer spoedig kan gaan beginnen. Behalve dat hij gisteren had verklaard dat de oorlog op het slagveld beslist zal worden, liet Rafs andjani verder weten dat „onze mensen zich in groepen naar de Perzische Golf zullen begeven en deze onveilig zul len maken". „Als wij besluiten de olie-installaties in de Golf te vernietigen, dan zullen wij dat op zo'n manier doen dat deze in de toekomst niet weer opgebouwd kunnen worden", aldus de Iraanse parlements voorzitter. Het blad van de Iraakse rege rende Ba'ath-partij schreef gis teren, dat Bagdad het Iraanse olielaad-station op het eiland Kharg zal vernietigen als Iran een nieuw offensief lanceert en weigert naar een vreedza me oplossing voor de oorlog te zoeken. Diplomaten in Tehe ran twijfelden echter aan het vermogen van Irak een derge lijke luchtaanval uit te kunnen voeren. De defensie van - Kharg is volgens hen veel te sterk. In Washington heeft het mi nisterie van defensie ver klaard de levering van Stinger luchtdoelraketten aan Koeweit te overwegen. De regering van Keoweit had hierom gevraagd. Enkele dagen geleden hebben de VS 400 van deze raketten aan Saoedi-Arabië geleverd. In scheepvaartkringen is on dertussen vernomen dat ten minste twee door de Japanse maatschappij Mitshubishi ge charterde tankers het toch aandurven om olie op het eiland Kharg te laden. Eerdere berichten dat een van de sche pen door Iraakse vliegtuigen was getroffen werden tegenge sproken. Woordvoerders van de grootste Japanse oliemaat schappijen hebben gisteren be kend gemaakt, dat Iran zijn olie aanbiedt voor een rpijs die twee dollar per vat lager ligt dan de richtprijs van de OPEC. ?SUSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM 'in Minm. m'n illtrlitim mrmfnxt mhr1 wmttr rtrlnhhin vij-yi rliqmvt nu hmjnicindimt nfwol. tioor' j Officier betrokken bij moord op Palestijnen JERUZALEM Een officier van het Israëlische opperbevel wordt ervan verdacht betrok ken te zijn geweest bij de moord in april op twee gevan gen genomen Palestijnse guer rillastrijders, die een Israëli sche bus hadden gekaapt. Dit is in politieke kringen in Jeru zalem vernomen. De opperofficier wordt ge noemd in het strikt vertrou welijke rapport, dat is aange boden aan de minister van de fensie, Mosje Arens. In Jeruza lem is tevens vernomen, dat ook andere officieren de kans lopen te worden vervolgd. Twee legerofficieren hebben woensdag erkend, dat zij voor kennis hadden van de bom aanslagen op drie Palestijnse burgemeesters in 1980. (ADVERTENTIE) Een stukje, wat dagen of een weekje op de fiets. Daarover gaat „Vrijwielen in eigen land". Een informatief fietsersboekje voor vrije tijd en va kantie. Gratis bij de fietsenvakman, de AN WB, de VW-i's, de reis- en inlichtingenbureaus van de NS en stichting: fiets! (tel. 020-42 55 50). Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. TASS: SACHAROV IS GEZOND Italiaanse parlementsleden willen sancties tegen Moskou ROME Zevenenzeventig Italiaanse parlementsleden hebben een brief ondertekend, waarin zij het Internationaal Gerechts hof in Den Haag om sancties vragen tegen de Sovjet-Unie in verband met de behandeling van de dissidente natuurkundige Andrei Sacharov en zijn vrouw Jelena Bonner. De sociaal-democratische afgevaardigde Costantino Belluseio zei gisteren dat de brief, waarin Moskou ervan wordt beschuldigd de mensenrechten te schenden die vastliggen in internationale conventies, nog dezelfde dag naar de voorzitter van het Hof in Den Haag zou worden.gestuurd. De ondertekenaars van de brief zijn leden van de vijf partijen in het coalitiekabinet en twee an dere partijen. De Communistische Partij heeft de brief niet on dertekend. Geheel in tegenspraak met onbevestigde berichten uit Moskou, meldde woensdag het Sovjetpersbureau TASS dat Andrei Sacha rov „goed gezond" is. Ook zou hij „regelmatig eten" en „een ac tief leven leiden", aldus TASS. Het persbureau sprak tegen dat- de Nobelprijswinnaar en zijn vrouw Jelena Bonner in honger staking zijn. Begin mei kondigde de sinds januari 1980 naar Gor ki verbannen Sacharov aan, dat hij in hongerstaking was g egaan. Met deze actie wilde hij de Sovjetautoriteiten onder druk zetten, opdat die zijn ernstig zieke vrouw toestemming zouden geven voor een behandeling in een westers ziekenhuis.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17