kleintjes De Nissan Micra.Compact, ruim, snel èn toch 1 o 071-122244 IN EN OM DE KAS NISSAIM Veilingomzet met 130 miljoen omhoog Holten (Ov.) Mooi Holten Ëmm de perken Lavendel Educatieve diaseries over bloemen en planten Bij alle bibliotheken in ons land zijn al enige tijd vijf ver schillende dia-series over bloemen en planten verkrijg baar. Het betreft hier door het Bloemenbureau Holland en het Hoveniers Informatie Centrum beschikbaar gestelde series voor het geven van groepsvoorlichting aan bloe men- en plantenliefhebbers. De door de openbare biblio theken kosteloos uitgeleende diaseries bestaan uit ieder ongeveer 50 kleinbeelddia's en gaan vergezeld van een handleiding. Snijbloemen In de eerste plaats is er de serie „Snijbloemen". Het is een uitstekende inleiding op een cursus bloemschikken, maar is ook los hiervan het bekijken waard. Onder meer komen ènijbloemenverzorging, het verkrijgbare assortiment en eenvoudig bloemschikken aan bod. Kamerplanten Voorts is er de serie „Kamerplanten" met onder andere informatie over het verzorgen van planten in huis. Zowel aan bloeiende als aan bladplanten wordt aandacht besteed. Naast de verzorging komen ook verpotten, stekken, zaaien en het in de belangstelling staande hydrocultuursysteem in beeld. Planten kennen geen hoogtevrees De dia-serie „Planten kennen geen hoogtevrees" bestaat uit dia's van planten die geschikt zijn voor gebruik in bal kondaken en dakterrassen. Uit de titel blijkt al dat er geen, tuin nodig is voor een stukje natuur rondom het huis of de flat. Tuinideeën Voor mensen die wel een tuin bezitten is er de dia-serie „Tuinideeën". Deze serie geeft een groot aantal tips voor het inrichten van met name particuliere tuinen. De bedoe ling is niet een volledig beeld te geven, maar om tuinbezit- ters inspiratie en achtergrondinformatie te verschaffen. Zowel voor- als achtertuinen worden behandeld. Tuinen, aanleg en onderhoud De laatste serie heeft ook de tuin als onderwerp. Het be treft hier de serie „Tuinen, aanleg en onderhoud". Onder werpen die aan bod komen zijn onder meer grondbewer king, betegelen, het aanleggen van een gazon, snoeien, verplanten en het planten van bollen. Over het eerste kwartaal van 1984 is er een opvallende stij ging van de veilingomzet in Nederland. In 1983 was er in het eerste kwartaal een groei van 6 miljoen gulden. Voor 1984 komt het neer op 131 miljoen gulden. Het gaat hier alleen om de omzet van groenten. Als daar de omzet van fruit bijgeteld wordt dan komt dit uit op 918 miljoen gulden. De behaalde voor sprong op 1983 is voor een belangrijk deel gerealiseerd in de maand april. Daarnaast was de maand januari ook een opvallend betere maand als vorig seizoen. Deze groei toont aan dat de bedrijfstak springlevend is en dat er nog geen sprake is van stabilisa tie. Ondanks het koele weer, de afgelopen maand mei was de koudste van deze eeuw, bleef de aanvoer van tomaten be hoorlijk op peil. De aanvoer van vleestomaten nam ver der toe. Aan het begin van de week lag de gemiddelde prijs op 2.20 per kilo voor de ronde tomaten. In de loop van de week nam de prijk- druk toe. Zo werd op woens dag 30 mei gemiddeld 2.06 voor de ronde tomaten be taald. De vleestomaten had den het moeilijker want de gemiddelde prijs zakte weg naar 1.89 per Kilo. De Commissie van de Euro pese Gemeenschap heeft in middels ook niet stil gezeten, want er zijn weer een aantal nieuwe heffingen van kracht geworden. Zo is er op 25 mei een compenserende heffing ingesteld van 21.97 per 100 kg voor tomaten uit Spanje. Op 26 mei is er een compen serende heffing ingesteld van f 32.97 per 10 kg. voor toma ten uit Turkije. Naast deze heffing wordt er voor de Turkse tomaten ook nog een invoerrecht toegepast van f 8.84 per 100 kg. Tot slot werd er besloten om de com penserende heffing op de in voer van tomaten uit Marok ko te verhogen naar 113.94 per 100 kg. Deze laatste maatregel is eveneens op 26 mei van kracht geworden. De West-Duitse vraag naar tomaten is kleiner dan vorig seizoen. Dit komt niet door een toegenomen concurren tie, want deze is in tegenstel ling tot vorig seizoen in de maand mei heel wat kleiner uitgevallen. Daar staat tegen over dat de export naar En geland op het ogenblik groter is. Nu de temperatuur stij gende is wordt er op een sterker groeiend aanbod ge rekend. Dit kan tot gevolg hebben dat de prijzen dalen, maar erg waarschijnlijk lijkt dit niet omdat de natuurto- maten elders in Europa, door de koude maand mei, verlaat LEIDSE COURANT KLEDING EN KAPSEL Koopje-handel Partij dames en herenalkatajacks; maten 48 t/m 58 100,- p. stuk; 1 a 2 stuks kunnen als proefpakket onder rembours ge stuurd worden 05753-2746., Attentie - opgelet Bestel direct; markt- en braderiehandel; div. dames- en heren broekriemen. Proefpakket i.p.v. 200 st. nu zolang de voorraad strekt 500 st. 250,-. Tel. 05753-2746. Gejo Kousenhuis Net-artikelen volop in de mode Net-sokjes Net-sportkousjes Net-panty's BONTMANTELINRUIL. Uw oude mantel tegen een schitt. nieuwe met een (kleine) bijbeta ling. Tevens 20%-50% korting. Snelle en vakk. reparatie v a. 50.-. Weg. gr. belangst. Tel. afspr. 020-233488 waarna vrijbl. uitgebr. documentatie wordt toegezonden. B ONROEREND GOED AANGEBODEN J Te koop geschakeld luxe landhuis bj. 1980, op fietsafstand ten westen van Groningen Ind.: hal, toilet, royale living, luxe keuken, bijkeuken, garage, ter ras en tuin op het zuiden, veel schoon metselwerk en schroten plafonds. Verdieping; 4 slaapkamers met balkenplafonds. compl. badkamer en dakterras op het zuiden. Vr.pr. 198.000,- k.k. Op aanvraag zenden wij u volledige Informatie. Tel. 05903-2118 Leiden en omg. wooninfo. Mak. o.g. Van Beukering, lid N.V.M.. Zon nebloem 72, Leiden. Tel. 071- 214521. T.k. BENEDENHUISJE, Hons- holredijkstraat 162, Den Haag, geschikt voor 1 persoon, moet opgeknapt worden, eigen grond. Prijs n.o.t.k. Tel. 070- 656991 of 636879. U DIVERSEN Let op a s. zat. 2 juni van 10.00-16.00 uur de succesvolle mobiel en hobbymarkt in de Groenoordhallen te Lelden. De vlooienmarkt waar het hele gezin kan wandelen en handelen. Plm. 300 particu lieren bieden u allerhande 2e hands waar aan. Ontdek ook dit Wa- terlooplein van Leiden. Voor kraamverhuur 01718-24503 na 18.00 Gordijnen gratis gemaakt. Gordijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba Haarlemmerstraat 214, Lelden. Tel. 071-122614. ERVAREN BOEKHOUDER en belastingconsulent kan uw boekhouding in de avonduren verzorgen. Tel. 01728-9353 na 19.00 uur. Wij geven de hoogste prijs voor afvalstoffen, aluminium, ijzer, lood, zink, koper en papier. Te vens plaatsen wij containerbak- Fa. J. de Nobel Zoeterwoudseweg 9, Leiden. Tel. 071-766426. Zat. tot 13.00 T.k. hele en halve varkens 5,75 p kg, runderbouten, kalfsbouten, veulenbouten, schapen, geiten. Bolle. 071- 122412. Wegens beëindiging van Lad- derhandel Lohmann, verkopen Alu.-schuif- ladders nu 10 mtr. van 445.- voor 289.- en 8 mtr. van 375.- voor 237.- Tevens andere lengtes lever baar, met din-norm, en 3 jr. ga rantie. Wij komen vrijblijvend bij U langs. Interal Ladders B.V. Tel. 01711-10016. Eethuisje De Engelenbak Lange Mare 38, Lelden. Tel. 125440, dag. vlees- visge rechten en 'n veg. gerecht, van af 9,75. Zondag gesloten. Uw TROUWREPORTAGE In kleur, een feest om naar te kij ken. Foto Van Bemmelen, Dorpsstraat 14, Zoeterwoude (dorp), tel. 01715-1353. VAKANTIEVERBL. I BUITENLAND Spanje Costa Blanca Bungalow te huur. Inl. 01717- 2877. VAKANTIEVERBL. I BINNENLAND In de bossen van Staan te huur comfortabele bungalows, vrij gelegen nabij zwembad en manege, door om- standigh. vrij gekomen in het hoogseizoen. Inl. Tel. 05483- 1834. Komkommerprijs trekt aan Op de komkommermarkt trokken de prijzen aan. Dit werd mede mogelijk door het vrij constante aanbod. Voor de sortering van 36 t/m 76 varieerde de prijs van 55 cent tot 78 cent per stuk. Op de komkommermarkt is er wel sprake van een grotere con currentie in vergelijking met vorig seizoen. Het is vooral Roemenië dat grotere hoe veelheden op de West-Duitse markt afzet. In de vieiue week van mei kwam dit neer op 563 ton tegen 93 ton in 1983. Daar staat weer tegen over dat Engeland een duide lijk grotere belangstelling heeft als vorig jaar. Door het gunstiger weertype zullen de gewassen zich wat vlotter herstellen en wordt er een wat grotere produktie ver wacht. De ruim 21 miljoen stuks die er vorig jaar in de eerste week van juni aange voerd werden worden naar alle waarschijnlijkheid niet gehaald. Er wordt op gelijke of hogere prijzen gerekend. Op de sla-markt is het nog steeds kommer en kwel. De aanvoer bleef zeer ruim en de prijzen varieerden van 13 tot 18 cent per krop. Ook voor de komende week wordt er nog op een ruim aanbod ge-, rekend. Zomers weer lijkt de enige gunstige ontwikkeling, die op korte termijn verbete ring in de situatie kan bren gen. De druk op de paprika- prijzen bleef de afgelopen week duidelijk aanwezig. Het concurrerend aanbod op de West-Duitse markt nam nog verder toe en kwam uit op maar liefst 2047 ton. In 1983 Komkommeraanvoer aan was dat in dezelfde verslag- week 669 ton. Spanje en de Canarische Eilanden bleven de grootste concurrenten met een aandeel van 1150 ton. Ook Italië wist zijn aandeel te vergroten en leverde 606 ton. De grote golf bij de oogst van rode paprika's lijkt voorbij. Dat er bijzonder veel rood aangevoerd werd blijkt bij voorbeeld uit de aanvoer in de 4e week van mei. Toen werd er 715 ton naar de vei lingen gebracht tegen 311 ton in 1983. Het grote aanbod van ijs bergsla is er de oorzaak van dat de prijsdruk verder toe nam. De gemiddelde prijs daalde naar 52 cent per stuk. Het aanbod blijft groot, een siling „de Kring" in Bleiswi verdere prijsdaling lijkt on waarschijnlijk. Het kleiner geworden aanbod van aubergines maakte een verder prijsherstel mogelijk. De gemiddelde prijs liep op naar 3.85 per kilo. De aan voer zal gelijk blijven of weer iets groeien. Daardoor lijkt de prijs van de afgelopen week geen stand te kunnen hou den. Het prijsherstel bij de radijs zette in de afgelopen week door. Op woensdag 30 mei werd er gemiddeld 67 cent per bos betaald. In aan bod en prijs wordt er weinig verandering verwacht. Andij vie wordt op het ogenblik zo wel van onder glas als van buiten aangevoerd. Er is een ruim aanbod en de prijs daal de naar 45 cent per kilo. Het aanbod blijft groot «n er wor den gelijke of lagere prijzen verwacht. De aanvoer van Chinese kool bleef volgens een vrij vast patroon verlo pen. Hierdoor hield de prijs goed stand, namelijk 1.06 per kilo. Door het groter wor dende aanbod van goedkope groentesoorten lijkt de prijs druk toe te nemen. Voor bos- peen wordt er een zwakkere vraag verwacht. Hierdoor komt de prijs van de afgelo pen week 2.- per bos) in gevaar. De aanvoer van spi nazie is aanmerkelijk kleiner geworden, de prijs liep op naar 82 cent per kilo. Hogere prijzen zijn voor dit gewas niet uitgesloten. LAND EN TUINBOUW - eetdócSoivumt VRIJDAG 1 JUNI 1984 PAGINA 16. E Soms bekruipt ons de lust, in deze rubriek eens een aantrekke- fa lijk gewasje te bespreken, dat ten onrechte vaak niet zo !>o algemeen bekend is en dat toch meer aandacht van de tuinbezit- ia ters zou verdienen. Zo herinnerden wij ons dezer dagen plotse- lis ling, dat in de grote tuin bij ons ouderlijk huis nooit de lavendel jn< ontbrak. r Lavendel.... velen kennen alleen de naam en denken dan ook fco nog onmiddellijk aan een of ander geurend spul in een sierlijk flesje. Wat wij echter bedoelen heeft officieel: Lavandula angus- tifolia, een grijsgroen gebladerd plantje of heestertje, dat in de H zomer violetblauwe bloempjes draagt. Wie wel eens in Zuid- .e Frankrijk geweest is, heeft de lavendel daar veelvuldig in het ie wild kunnen zien groeien. In onze tuinen groeit ze echter op eèn warm, beschut en zonnig plekje ook wel. Wie het eens wil pro- beren, kan in een werkelijk grote kwekerij wel één of meer plantjes kopen. Zet ze in de tuin op een plekje, waar de grond nogal wat kalk bevat of geef een beetje kalkmest toe. Wat is er nu aan de hand met die lavendel? 1 Parfumindustrie I In Zuid-Frankrijk wordt ze gekweekt ten behoeve van de par fumindustrie, daar fabriceert men er lavendel-olie uit. Daar zijn we, waar we wezen moeten: de plant bevat een nogal vluchige olie, die bijzonder welriekend is. Onze grootmoeders gebruikten de lavendel om kleine afgeplukte takjes tussen het linnengoed te leggen. Dat ging niet alleen om de geur; lavendel had nog een andere eigenschap, het is, wat wij tegenwoordig een „insectide" noemen. Het was dus een „anti-mot middel" en boze tongen wil len wel beweren, dat ook vlooien aan de haal gingen als er la vendel in de buurt was. Een paar takjes in een bosje bijeengebonden en dan opgehangen in de kamer verdrijft snel vliegen en muggen. En is dat geen veel aantrekkelijker middel dan de verfoeilijke spuitbussen? Weinig eisen De naam lavendel is afgeleid van het Latijnse „lavare", hetgeen .wassen" betekent. Die Romeinen hadden het namelijk al beke ken: in hun ligbaden deponeerden zij was bosjes lavendel, ten einde het badwater en zichzelf te parfumeren. Wie een ligbad heeft kan het best ookeens proberen. Verder doen we natuurlijk hetzelfde als oma: we leggen zo hier en daar wat ge droogde takjes lavendel, liefst mét de blauwe bloempjes, tussen ons linnengoed. Eigenlijk eigenaardig, dat de plant zo weinig in ons tuinen voorkomt. Ze neemt haast geen plaats in, stelt weinig eisen aan de grond; alleen in koude, natte zomers voelt ze zich in ons klimaat ongelukkig. Probeer het eens met een paar plan tjes in uw tuin, het is weer eens iets „anders dan anders" en lavendel heeft nog een nuttige funktie ook. Heilige plant In sommige streken werd lavendel zelfs als een „heilige" plant beschouwd, die „den duyvel uyterst onaengenaem" was. Boven dien is ze geneeskrachtig; we lezen, dat lavendelthee goed is voor: „bloedaandrang naar het hoofd, migraine, hoofdpijn, dui zeligheid, flauwte, zenuwzwakte en zelfs zielsziekte"; lavendelo lie neemt onpasselijkheid weg, een lauw aftreksel van lavendel- spiritus helpt bij verstuikingen, kneuzingen en lavendel in het badwater is een goed middel tejjen jicht en xheumatiek. Hoewel: de huisarts heeft altijd betere middelen; we vermelden dit alleen curiositeitshalve. Probeer het eens met een paar plantjes in uw -t tuin, ze nemen zo weinig plaats; in! De Nissan Micra. Puur denkwerk. Omdat autorijden nu ook rekenen is. Terwijl u toch niet op comfort wilt in leveren. Integendeel. De Nissan Micra is het beste antwoord op uw eisen, voor nu en later. Ultramoder ne, geruisarme 1.0 liter motor. Voorwielaandrijving. Vlot gelijnd. Flitsend snel (top 140 km/h). En zuinig. Micra GL:1 op23,8 bij 90 km/h' constant, 1 op 16,4 bij 120 km/h constant, stadsrit 1 op 16,9 (ECE- norm). De Nissan Micra. Ontwor pen volgens de nieuwste aërodynamische principes. Dat ziet u. Aan de vloeiende NISSAN carrosserieën metveizonken regengoten. De Nissan Micra. Een com pacte reiswagen die zich pri ma thuis voelt in de stad en op de snelweg. Hij biedt een zee van hoofd- en been ruimte, óók achterin. Grote portieren zor gen voor een mak kelijke instap. De Nissan Micra. Laag benzineverbruik, lage rijkosten, laagste klasse wegenbelasting. Zoals elke Nissan is ook de Nissan Micra gebouwd voor minder onderhoud. Door opvallend be trouwbare techniek en hoog staande produktkwaliteiL Maak die overtuigende proef rit bij één van de 170 Nissan- dealers. Nissan Micra af im- K"M795,- Informeer bij uw dealer naar het Nissan Profijt Plaa Nissan.Gebouwd voor minder onderhoud. Nissan is ook de maker van de Cherry, Sunny, Stanza, Bluebird, Laurel, Prairie, Silvia, 300 ZX, Patrol, Urvan en vanette. I Alphen a/d Rijn, Autobednjf Van Leijden B.V., Fredenk Hendnkstraat 2. tel. 01720-91344. Leiden, Auto Heemskerk B.V., Herengracht 79. tel. 071-146741 Lisse, Autobedrijf Broertjes BV„ Oranjelaan 74. teL 02521-14616. Noordwijk, Garage Abswoude B.V., Nieuwe Offemweg 2, tel. 01719-13150 Noordwijkerhout, Auto-Centrum Bollenstreek B.V. (service-dealen, Dorpsstraat 12, tel. 02523-2395. Roelofarendsveen, Auto Heemskerk, Alkemadelaan 1,tel.01713-2866. Sassenheim, I Autobedrijf Broertjes B.V. (Fil.), Hoofdstraat 158, tel. 02522-12921/10041.7

Leidse Courant | 1984 | | pagina 16