Nederland zegt geen „nee" Tien Nederlanders moederziel alleen over Atlantische Oceaan Duizenden drums en violen leggen muzikale ring rond raketbasis Politie laat actievoerders bij Woensdrecht tenten opslaan CDA wil wegen rond basis afsluiten STILLE TOCHT VAN 500 RELIGIEUZEN VAN DEN BROEK TOT NAVO-COLLEGA'S IN WASHINGTON: 'HERRIE" OOSTENRIJK - TIROL 'SIJTHOFFPERS BINNENLAND/BUITENLAND £eidac6owfl/ni VRIJDAG 1 JUNI 1984 PAGINA 15 Geen kruisraketten met kernkoppen op Amerikaanse schepen WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft de plaat sing van kruisraketten met kernkoppen op Amerikaanse marineschepen Verbo den, tenzij de Sovjet-Unie een vergelijk bare stap neemt. Het is voor de derde maal tijdens het debat over de Ameri kaanse defensiebegroting dat het Huis be perkingen oplegt aan de ontwikkeling van nieuwe wapens. Het jongste verbod maakt het de regering onmogelijk een nu cleaire versie van de op zee te lanceren Tomahawk-raket te kopen. Wel zijn vol gens admiraal Foley, opperbevelhebber van de Amerikaanse Pacific-vloot, al To mahawks met conventionele koppen op schepen geïnstalleerd. WOENSDRECHT Naar schatting vijfhonderd, voornamelijk vrouwelijke, religieuzen uit heel Ne derland, hebben gisteren een korte bedevaart gehou den van het dorp Hoogerheide naar de hoofdpoort van de vliegbasis Woensdrecht, Daar werd een ge bedsdienst gehouden en de Franciscaanse vredes groet: „Vrede en alle goeds" uitgewisseld. Vervol gens trokken de religieuzen in stilte naar de volksab dij in Ossendrecht waar een gebedsdienst werd ge houden. De bedevaart was een initiatief van de werkgroep Vredesvraagstukken van de Samenwer king Nederlandse Vrouwelijke Religieuzen (SNVR), samen met de Franciscaanse Samenwerking, waarbij ook leken betrokken zijn. Onder de pelgrims in de bekende witte hessen met de zuster en de broeder die een raket wegtrappen, was een 86-jarige vrouwe lijke religieuze. Minister ontwijkt pers Minister Van den Broek ontweek gis teren bij aankomst op Zestienhoven de op hem wachtende pers. Na een snelle vlucht per Concorde naar Londen en vandaar in een klein toestel naar Rotter dam stapte de be windsman op de taxibaan in de voor hem gereed staan de auto. Vandaar ging het naar pre mier Lubbers die hij verslag uitbracht van de besprekin gen in Washington. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON Ver rassenderwijs is minister van Buitenlandse Zaken Van den Broek gisteren vervroegd van de NAVO- -top in Washington terug gekeerd in Nederland, naar het scheen met nieu- [we mogelijkheden voor 'een tussenoplossing voor |het kruisrakettenpro- jbleem. ;„Ik kan U hier en nu wel zeg gen dat er door de Nederland se regering geen nee tegen w wordt gezegd", aldus Van de Broek in Washington na afloop van het zakelijke deed van de NAVO-minister- raad, waarin de Nederlandse bewindsman onder meer een ges.prek onder vier ogen had mt.'t zijn Amerikaanse ambtge noot George Shulz. Over wat de Nederlandse re gering dan wel tegen plaatsing van 48 kruisraketten in ons land zal zeggen was Van den Broek in de Amerikaanse hoofdstad minder uitgespro ken. Maar de minister ver klaarde dat „Nederland stellig bereid is mee te doen in het plaatsen van Êuro-raketten, indien de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie tot een ak koord over wapenbeheersing zouden komen. Volgens Van den Broek zijn zowel regering als Tweede Ka mer bereid „een proportioneel deel, dus minder dan 48 kruis raketten, in ons land op te stellen, als het tot een akkoord met de Russen komt over we derzijdse beperking van mid- denafstandsraketten en de NAVO dus minder dan de thans voorziene 572 kruis- en Pershingraketten in vijf West- europese landen zou neerzet ten. Over het besprokene met zijn Amerikaanse collega Shulz zei Van den Broek al leen maar: „Dat wil ik liever met het kabinet in Den Haag bespreken". Van den Broek heeft zijn ambtgenoten voorgehouden dat de loyaliteit van ons land jegens de NAVO onder meer blijkt uit de zes nucleaire ta ken die Nederland vervult en uit de stellige bereidheid ook kruisraketten te plaatsen in dien zulks zou bijdragen tot doorbreking van de ongebrei delde wapenwedloop. De mi nister benadrukte dat zijn NA- VO-collega's die toelichting in positieve zin als een verhelde ring hebben ervaren. „Wie had gedacht dat iedereen hier over mij heen zou vallen, moet ik teleurstellen. Zelfs NAVO- -secretaris-generaal Luns had waardering voor mijn uiteen zetting. Hij wenste mij en het hele Nederlandse kabinet sterkte toe". Nader ondervraagd over het „geen nee" tegen plaatsing, zei de minister dat zulks geen for meel Nederlands kabinetsbe sluit, „maar mijn stellige over tuiging is dat de Nederlandse regering geen categorisch nee tegen plaatsing kan zeggen, juist omdat ons voorbehoud in 1979 een bijdrage tot wapenbe heersing moet blijven". Later voegde hij daar aan toe de kans op spoedige hervatting van Amerikaans-Russische on- WOENSDRECHT In ruim een kwartier tijd heeft gisteren bij de vlieg basis Woensdrecht 's we relds grootste orkest 48 coupletten gespeeld van een lied tegen kruisraket ten. Enige duizenden mensen maakten deel uit van het orkest, daartoe opgeroepen door de orga niserende Tilburgse fanfa re van de Eeuwigdurende Bijstand. Onder het motto „Speel niet met kernwapens, speel er te gen" stelde het orkest zich rond het middaguur in een vijftien kilometer grote ring rond de vliegbasis op. Het ikostte enig repeteren om alle drums, violen, tuba's, saxo foons, klarinetten, trompetten, triangels en pannendeksels hetzelfde tempo te laten draai en, maar met behulp van Ra dio Jericho, een speciaal voor de gebeurtenis opgerichte ra diozender, lukte dit uiteinde lijk toch. „Battle of Jericho", zoals de actie vanwege de- gelijkenis niet het bijbelverhaal ook wel wordt genoerhd, is door de or ganisatoren een succes ge noemd. „We wilden op een po sitieve manier ons protest te gen de kruisraketten laten ho ren", zei woordvoerder De Wit. „We gaan dit orkest zeker aanmelden bij het Guinness Book of Records. Zelfs als we uitgaan van de lage schatting van de politie van 5.000 a 7.000 muzikanten, dan nog moet het geen probleem zijn om het re cord van het grootste orkest aller tijden in handen te krij gen", aldus De Wit. derhandelingen over de Euro- raketten gering te achten en dat het feit dat Nederland „geen nee" tegen plaatsing zegt „niet slaat op de situatie dat er geen akkoord is". Op de vaststelling dat thans zelfs geen onderhandelingen plaatshebben, laat staan dat er een wapenbeheersingsakkoord is, en dat het „geen nee" dus eigenlijk nergens op slaat, zei Van den Broek: „Dat is dus in derdaad nog het dilemma, wat doen we als er geen akkoord is. Ons voorbehoud in 1979 zei dat we plaatsing zouden afwe gen aan de hand van de on derhandelingen. Nu ontbreekt ons een helder toetsingscriteri um". Een hard-rockband, die deel uitmaakt van het grootste orkest aller tijden, langs het WOENSDRECHT Ondanks een uitdrukkelijk ver bod van burgemeester De Leeuw van Woensdrecht hebben naar schatting tweeduizend mensen in de buurt van de vliegbasis in Woensdrecht hun tenten op geslagen. Vanuit twee verschillende tentenkampen zouden vanaf 11 uur vanmorgen alle toevoerwegen naar de basis worden geblokkeerd. Vanaf dat moment mogen werknemers van de basis nog wel naar buiten maar niet meer naar binnen. De menselijke blokkade die tot zondagavond 11 uur duurt, zal volgens de actie voerder^ in principe geweldloos zijn. Toen gistermiddag rond half 5 de eerste tenten werden opgezet, leek het er even op dat de politie tot ontruiming over zou gaan. Bij het tentenkamp, dat aan de noordzijde van de basis opgezet werd, sommeerde de politie de actievoerders tevergeefs direct op te houden met het opbouwen van het kamp. „Bespaar u de moeite. Een tent opzetten is verspilde energie. Als u doorgaat, zijn de consequenties voor uzelf", waarschuwde de politie via de mobiliofoon. De gespannen situatie ter plekke mondde echter niet uit in ontruiming. Politiewoordvoerder Worm benadrukte dat soepel zal worden opgetreden tegen de actievoerders. Over mogelijke ontruimings acties wilde hij nog niet concreets zeggen, maar hij sluit die niet geheel uit. „Op sommige plaatsen zal het kamperen niet worden geaccepteerd", aldus Worm. Ondanks de onzekerheid over mogelijk ingrijpen van de politie waren de actievoerders vanmorgen zeer tevreden over het ver loop van de onderneming. Ze rekenen er op dat de komende dagen nog meer mensen naar Woensdrecht komen. Ze spraken hun teleurstelling erover uit dat de burgemeester van Woens drecht niet heeft gereageerd op hun herhaaldelijk gedane pogin gen tot een gesprek te komen over de acties van dit weekeinde. „Ondanks dat een gesprek niet mogelijk bleek, hopen we dat deze blokkade zonder incidenten zal verlopen", aldus een ver klaring van de organisatoren van de blokkade. De leiding van de vliegbasis heeft zich gisteren bij burgemeester De Leeuw beklaagd over het gebrek aan slagvaardigheid van d epolitie. Kolonel E.J. Emmerik zegt dat door de acties een „on acceptabele situatie" is ontstaan, waartegen de politie onvol doende optreedt. Ook wordt volgens de commandant niet opge treden bij vernielingen aan het hekwerk rond de basis. EEN KRUISRAKET MAAKT MEER DEN HAAG De wegen den op aandringen maat- bestaande uit de kamerleden rond de basis Woens- regelen te nemen om de Frinking, Borgman en Krajen- drecht moeten zo snel mo- met de dag groeiende on- heeft woensdag b,j een gelijk voor demonstranten rust onder het personeel dehjk de indruk gekregen dat worden afgesloten om van de basis zoveel moge- £je acties met de regelmaat van verdere escalatie tegen te lijk weg te nemen. de klok agressiever worden, gaan. Het CDA zal er bij de betrokken bewindslie- Een delegatie van het CDA, De frustraties onder het perso neel blijken volgens de kamer leden gigantisch te zijn. Men sen die zijn opgeleid om vlieg tuigmotoren te monteren wor den nu geconfronteerd met ac ties van demonstranten waar zij geen enkele ervaring mee hebben. Een van de deelnemers aan het orkest bij de basis Woensdrecht is ervan overtuigd dat zijn geluid niet ver draagt. (ADVERTENTIE) 10 dagen met Uw krant naar vertrek maandag jCQC 18 juni a.s. In het noordwesten van Tirol ligt het prachtige zestig kilometer lange LECHTAL. Hier vindt de rivier de Lech in sierlijke bochten een weg door de bijna ongerepte natuur. Vanuit de gast vrije dorpen in het dal kan men hoerlijke wandelingen ondernemen door bergweiden en dennenbossen langs watervallen en bergbeekjes. ,U verblijft dichtbij het karakteristieke plaatsje HOLZGAU waar de beschilderde gevels van de huizen en 'het kunstige houtsnijwerk u zullen boeien. Er zijn schilderingen bij uit de 18e en 19e eeuw, een periode 'waarin de welgestelde handelaren tuit dit plaatsje hyn huizen uitbundig verfraaiden. 'Tijdens uw verblijf in het Lechtal 'zullen middag- én dagtochten worden ondernomen. Zoals o.m. naar Lech de hoofdplaats van het Tannenb'erggebied waar onze koninklijke familie de wintervakanties door brengt. Eveneens dagtochten narir de Bodensee en naar het vorstendom Liechtenstein en een indruk wekkende passentocht. Ons verblijfshotel is TANNENHOF een geheel nieuw herbouwd vriendelijk familiehotel met vele mogelijk heden. Voor de gasten is er een leeszaal, een zaal voor geweerschieten, biljart, tafeltennis, t.v. en een lig- weide. In de eetzaal wordt 's ochtends het ontbijtbuffet geserveerd en 's avonds het diner. De heen- en terugreis worden in twee dagen met overnachting gemaakt. De prijs voor deze zeer fraaie vakantietrip bedraagt slechts per persoon op basis van een 2-persoonskamer met douche en toilet en halfpension. Inclusief de ex cursies en het afscheidsdiner op de terugreis. Toeslag eenpersoonskamer 60.- per persoon. Gecombineerde reisverzekering f 20.- per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosUtn. Inlichtingen en boekingen: telefo nisch onder nr. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur (of persoonlijk in onze vestiging Spui straat 71, Den Haag op de hoek van het Spul). •j RUITENHEER (Van onze correspondent Roger Simons) PLYMOUTH De ka nonschoten die morgen middag om tien minuten over twaalf in de Sound, de zeeëngte voor de zuid engelse havenstad Ply mouth, de meeuwen zul len doen schrikken, geven het sein waarop een goede negentig solozeilers da genlang met ongeduld hebben gewacht. Einde lijk is voor hen het grote ogenblik aangebroken om het anker te lichten en met bolle zeilen koers te zetten naar Newport, aan de oostkust van de Vere nigde Staten. Niet minder dan tien Neder landers proberen hun geluk in deze solo-race, die om de vier jaar wordt georganiseerd door de Engelse Royal Western Yacht en als grote sponsors de Britse zondagskrant The Ob server en het Franse radiosta tion Europe 1 kent. De deelnemers zijn vermetele durvers, want zo op je dooie centje in een broze notedop de eindeloze en niet bepaald vriendelijke Atlantische Oc- ceaan oversteken, vergt toch een behoorlijke dosis moed. Oceaanzeilen is beslist geen kinderspel. „Ga je zeilen op de Atlantische Oceaan", zo vertrouwt ons een Engelse veteraan onder de deelnemers aan de solo-race toe, „dan heb je vaak last van koude en nattigheid. Die twee geven je snel een belazerd ge voel, dat steeds sterker wordt naarmate de eenzaamheid toe neemt". Meer liefhebbers Een geraffineerde vorm van masochisme ,dus, die evenwel steeds meer liefhebbers aan trekt. De 46-jarige Hagenaar Bertus Buys hunkerde al jaren naar een mogelijkheid om een zaam van Plymouth in Enge land naar Newport in Ameri ka te kunnen zeilen. „In 1982 wilde ik mij laten inschrijven voor de wedstrijd van 1984. Ik kreeg te horen: 'Sorry, het aantal deelnemers moet dit keer tot 100 beperkt blijven. U bent nummer 28 op de wacht lijst'. Drie maanden later kreeg ik bericht dat ik deel kon nemen. Bijna dertig kan didaten waren om diverse re denen weggevallen". Van de 100 solo-zeilers die zich oorspronkelijk ingeschreven hadden, zijn er nog 94 over. De helft doet mee voor het plezier, de overigen met geen ander doel dan te winnen. De meeste deelnemers hebben nog nooit deelgenomen aan een zeilwedstrijd over de oceaan. Maar er zijn ook erva ren oceaan-zeilers bij: de Ne derlanders Henk Jukkema (37) uit Dronrijp, André de Jong (32) uit Bodegraven, Henk van de Weg (43) uit Middelburg en Wytze van der Zee (35) uit Harlingen, die al lemaal tenminste een Atlanti sche race achter de rug heb ben. De overige Nederlanders Ha genaar Bertus Buys, Jan van Donselaar (39) uit Leusden, Si mon van Hagen (45) uit Spij- kenisse, Hans van Hest (45) uit Den Bosch en Dick Huges (39) uit Leeuwarden, doen het voor de eerste keer. Maar om aan deze race deel te kunnen ne men, hebben zij eerst zo'n 500 mijl non-stop en solo door Eu ropese wateren moeten zeilen. Bertus Buys: „Ik legde die proef in 1982 af. Het ging door de Golf van Biscaje, waar we nu ook voorbij moeten, naar Noord-Spanje. Het was zwaar weer, met 24 uur lang wind kracht 10 tot 11. Een storm die ik nooit zal vergeten. Als vuurdoop was dat reisje zeker de moeite waard". Maar 500 mijl solo zijn er nog geen 3.000, de afstand die het Engelse Plymouth van het Amerikaanse Newport scheidt. Vooral dit jaar is solozeden op de noordelijke route over de Atlantische Oceaan een ge waagde onderneming. Er zijn bijzonder veel ijsbergen gesig naleerd 1.054 om precies te zijn. Dergelijke monsters zitten doorgaans met driekwart van hun massa onzichtbaar en dus levensgevaarlijk onder het wa teroppervlak. Eenzaamheid Staf Versluys uit het Belgische Bredene aan Zee, die al twee maal op z'n eentje van Enge land naar Amerika zeilde, zegt: „In 1976 waren er nau welijks 100 ijsbergen. Gezien het grote aantal dit jaar, zal bijna iedereen wel een meer zuidelijke route volgen, waar het iets warmer en wat rusti ger is. Daar loop je dan veel minder kans op ijselijke bot singen. Maar de overtocht duurt wel langer". Bertus Buys hoopt de binnen de dertig dagen aan de over kant aan land te stappen. „Ik geloof niet, dat ik er minder dan 27 tot 28 dagen over zal doen". Geen van de zeilers lijkt zich te bekommeren over de grote eenzaamheid, die hem of haar te wachten staat. „Als je daar niet tegen kunt, moet je er niet aan beginnen", zeggen ze alle maal. „Bovendien vraagt solo- zeilen zo veel inspanning, tijd en concentratie, dat je geen tijd hebt om te kniezen". Veel tijd om te slapen hebben ze evenmin. „Alleen hazeslaap- jes", zegt Berts Buys, „en dan bij voorkeur overdag, met de wekker aan. Als je slaapt, zie je geen ijsbergen of grote zee schepen naderen. Slaap je veel, dan schiet je minder goed op". Alle zeilers hebben radio aan boord. Diverse radioamateurs zullen dagelijks opgeroepen worden; zij spelen boodschap pen afkomstig van of bestemd voor familieleden door. Elke broze notedop is ook verplicht uitgerust met een Argos-appa- raat, dat geregeld de positie van het vaartuig overseint naar twee Amerikaanse weer- stalllieten. Deze informatie wordt doorgegeven aan grond stations in Amerika en Frank rijk. De organisatoren van de grote zeilwedstrijd weten zo orecies waar iedere deelnemer zich bevindt. Zeilers die in nood verkeren kunnen trou wens door middel van het Ar- gos-apparaat om hulp roepen. In de zeven tot nu toe gehou den solo-races zijn meerdere zeilschepen vergaan, maar er is nog geen enkele zeiler om het leven gekomen. Motoren verzegeld De afgelopen dagen zijn de schepen van de 94 deelnemers uitvoerig geïnspecteerd. De motoren werden verzegeld. Na aankomst in Newport wordt zorgvuldig onderzocht of het zegel op de motor niet verbro ken is en de eenzame zeiler geen bedrog heeft gepleegd. De Fransen koesteren goede hoop dat een van hun werke lijk indrukwekkende catama rans de race zal winnen. Mare Pajot (29) een professionele wedstrijdzeiler die al zestien solo-overtochten van de At lantische Oceaan op zijn naam heeft staan, zou volgens de kenners bij gunstige weersom standigheden binnen vijftien dagen aan de overkant kun nen zijn. De totaal-winnaar van de race krijgt een fraaie beker. Wie zijn eigen klasse wint, ont vangt een gedenkplaatje. Er zijn geen geldprijzen. Maar de roem waarmee je na een suc cesvolle overtocht wordt over laden, is ook iets waard. Bo vendien zul je dan aan je kleinkinderen vertellen: „Ik zeilde ooit moederziel alleen over de oceaan van Engeland naar Amerika".

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15