Kabinet spaart werknemers in 1985 Zomaar voor 3 stempeltjes Hemelvaartsdag ivrij rustig Attente jongens, daar bij BP 4 pEEVALLER SOCIALE FONDSEN Voor de lagere inkomens geen koopwoning meer Topman PTT moet op het matje Officier speelde geheime gegevens door aan Kamerleden Hoofdagent overgeplaatst wegens lidmaatschap CP INNENLAND EcicUcSomont VRIJDAG 1 JUNI 1984 PAGINA 13 i sterdam accepteert van Heineken r^0||MSTERDAM Met één stem tegen leeft de Amsterdamse gemeenteraad joensdag ingestemd met het voorstel •an B en W de schenking van een half Triljoen gulden van Heineken aan de ülitie vtn de hoofdstad te accepteren. [3^j)ie ene tegenstem kwam van het berfSP-raacslid Van Schijndel, die princi- 252liële bezvaren had tegen de schenking. wrgeme«ster Van Thijn bracht tijdens Ie raads\ergadering naar voren dat de jift niet van Freddy Heineken per- Toonlijk vas maar van Heineken NV. kan de gft was geen enkele voorwaar- j Ie verboiden. Bij de politie zelf bestaat let plan Dm het geld uit te geven voor e|e|e aansciaf van verbindingsmaterieel Dnc%n behotve van de recherche, aldus de '•vTUrgeme«ster. Jongen gestikt in zandhoop SPAKENBURG Een 12-jarige jongen is woensdag om het leven gekomen tijdens het spe len in een grote zand hoop op een industrieter rein in Spakenburg. Hij was daar samen met een vriendje een hut aan het graven. Op een gegeven moment stortte de tunnel in en raakten de twee jongens onder het zand bedolven. Na lange tijd kon met de hulp van toe geschoten vriendjes en omstanders een van de jongens worden bevrijd. Luchtmacht moet Linz mijden DEN HAAG De Koninklijke luchtmacht heeft haar vliegers opdracht gegeven voor lopig niet te vliegen in het gebied 15 kilo meter rond de Westduitse plaats Linz. Dit is gebeurd gezien het ongeval met een Neder landse F-16 straaljager waarbij maandag twee doden vielen en vijf gewonden. Ook de Westduitse luchtmacht vliegt tot 3 juni niet boven het gebied. Nog geen 24 uur na het ongeval vlogen er alweer straaljagers laag over het gebied en dat wordt nu door de luchtmacht betreurd. De Nederlandse luchtmacht zegt dat een groot deel van de giftige vloeistof hydrazine die bij het onge val ontsnapte, waarschijnlijk is verbrand in de vuurzee in het woonhuis dat geraakt werd. Toch komt er volgende week een tweede bloedprik bij de mensen die vlakbij het ongeval wonen en bij de reddingswer kers. Meer kinderen geboren DEN HAAG Tij- dens de eerste drie maanden van dit jaar zijn 2.500 meer kinderen geboren dan in dezelfde pe riode van 1983. Er overleden iets meer mensen dan vorig jaar, 31.400 dit jaar tegen 30.700 het jaar er voor. Dit blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) woensdag bekend heeft ge maakt. SWOV: aantal verkeers doden gestegen LEIDSCHENDAM Er is een ein- de gekomen aan de jarenlange da ling van het aantal verkeersdoden. Dit concludeert de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid (SWOV) uit de voorlopige ongevallencijfers over 1983. In dat jaar vielen, aldus de SWOV, duide lijk meer doden dan verwacht onder het langzame verkeer. Ook in de leeftijdsgroep van nul tot vijftien jaar en die van 35 tot 65 jaar is spra ke van een ongunstige ontwikkeling. Van 1977 tot 1983 nam het aantal verkeersdoden jaarlijks af met ge middeld zeven procent. Het aantal verkeersdoden blijkt nu echter ge stegen van 1.710 in 1982 tot 1.800 in 1983. Dat is ongeveer tweehonderd meer dan verwacht, aldus de SWOV. Rechercheur geschorst na dronkemansrit GRONINGEN Burgemeester H. Buiter van Groningen heeft de 35-jari- ge rechercheur M.W. in afwachting van nader te nemen maatregelen ge schorst. Bijna een maand geleden reed W., terwijl hij dronken achter het stuur van een dienstauto zat, een voetganger in Haren omver, waarna hij doorreed. Even later botste hij tegen een boom. Zijn 40-jarige collega G.B., die bij hem in de auto zat en die net als hij flink had gedronken, mag weer aan het werk. De twee werden destijds na het gebeurde op non-actief gezet door hoofdcommissaris K. Heijink. De voet ganger die door het tweetal werd aan gereden, raakte niet gewond. Hij had wel het kenteken kunnen noteren en deed aangifte bij de politie. Oude vuurstenen werktuigen gevonden HILVARENBEEK In de Brabantse gemeente Hilvarenbeek zijn door een amateur-archeoloog twee vuurstenen werktuigen gevonden die volgens de afdeling archeologie van de gemeente Tilburg 60.000 jaar geleden door Nean derthalers moeten zijn gemaakt. Het betreft twee schrabbers van bruine vuursteen die werden gebruikt om de binnenkant van huiden schoon te krab ben. De schrabbers zijn zeven centime ter lang en vijf centimeter breed. De zijkanten zijn tot snijvlak aangescherpt. Volgens de afdeling archeologie zijn werktuigen van deze ouderdom zeer zeld?aam. In de provincie Noord-Bra bant zijn er tot nu toe slechts enkele van gevonden, terwijl de schrabbers ook door hun gaafheid bijzonder zijn. r IVan onze parlementaire re- eJactie) 4.1)EN HAAG De rege- tIRing is van plan de op brengst van het verlagen J50ran de sociale uitkeringen en goede laten komen '7Aomen aan werknemers Beu'n werkgevers. Zij zullen .eidus minder aan sociale tremies hoeven te beta- ,50en, zonder dat dit, zoals lit jaar wel gebeurde, 4 vordt „afgeroomd" door etir>elastingen te verhogen. iveDit heeft premier Lubbers 57<Voensdag gezegd na het wekelijkse Kabinetsbe raad. Vanmorgen lekte uit dat de sociale fondsen dit jaar een forse meevaller hebben geboekt. Op 1 januari zullen er, zo be loofde Lubbers, geen andere belastingwijzigingen van kracht worden dan de maatre gelen, die woensdag werden bekend gemaakt in het kader van de derde fase van de Wet Tweeverdieners. Belangrijk onderdeel daarvan is een alge mene verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Volgens Lubbers is het een groot voordeel dat de belas tingplannen van het Kabinet al in een zo vroeg stadium be kend zijn. „Dan kan daar in het cao-overleg tussen werk gevers en werknemers en in de onderhandelingen tussen minister'Rietkerk en de amb tenarenbonden alvast reke ning mee worden gehouden". Dat het Kabinet heeft willen inspelen op het cao-overleg blijkt volgens staatssecretaris Koning (Financiën) ook uit een arbeidstoeslag die er in het kader van de Wet Tweever dieners komt. Het gaat hier om een extraatje, in de vorm van een verruiming van de belastingvrije som met 600 gul den, „voor een ieder die actief aan het arbeidsproces deel neemt". De arbeidstoeslag komt ten goede aan alle werknemers, evenals uiteraard de hierbo ven genoemde algemene ver laging van de loon- en inkom stenbelasting. Daarnaast wordt er een maatregel voorgesteld, die een voordeel oplevert aan de alleenverdieners onder de werknemers. Voor deze groep wordt de belastingvrije som met 800 gulden vergroot. Het totale pakket maatregelen kost de schatkist 485 miljoen gul den. Het een en ander leidt tot de volgende koopkrachteffecten, waarbij er ook rekening mee is gehouden dat per 1 januari ie dere werknemer zelfstandig aow-premie zal moeten beta len. De meeste tweeverdieners gaan er overigens iets op ach teruit. Alleenverdieners: minima 25.637) 1,2 modaal 38.228) 1,6 2xmodaal 76.456) 1,4 4xmodaal (f 152.912) 1,2 De vakbonden hebben positief gereageerd op de plannen voor belastingverlaging: „Dat is goed voor de koopkracht van de mensen". CDA en VVD zijn redelijk tevreden met het compromis over de Wet Twee verdieners. De PvdA is min- Meevaller Een woordvoerder van de so ciale verzekeringsraad, die de spciale fondsen beheert, heeft vanmorgen bevestigd dat de gezamenlijke fondsen door een herstellende economie een meevaller hebben. Over de grootte wilde hij niets zeggen, maar de schattingen lopen uit een van een tot twee miljard. Naar aanleiding van deze mee valler heeft de FNV inmiddels geëist dat de korting op de uit keringen wordt geschrapt. De VNO vindt dat het beleid niet op een toevallige meevaller moet worden afgestemd. ïüïT" ter ïöj ,(0EN HAAG De hotelbezetting en de toeristische —'venementen in Den Haag hebben tijdens Hemel vaartsdag niet geleid tot spectaculaire cijfers. Een ^oordvoerder van de VVV zei dat de cijfers onder het _jemiddelde van een mei-dag lagen. Ook de vestiging 97n het centrum sprak van een „gewone zondag". De l7/VV boekte 17 hotelreserveringen, met gemiddeld wee a drie mensen. De miniatuurstad Madurodam had uim 10.000 mensen binnen de poorten. Ook dit cijfer is rolgens de directeur van Madurodam normaal voor °>?en mooie Hemelvaartsdag. Uleen dierenpark Wassenaar sprak van een uitstekende Hemel vaartsdag. Meer dan 5000 mensen bezochten het dierenpark. Het vas voor het eerst sinds vier jaar dat het park weer zulke cijfers »oekte op een Hemelvaartsdag. Volgens een woordvoerder is dit Jjiede te danken aan de publiciteit in kr?.nten en televisie naar lanleiding van een mogelijk faillissement, /n Meijendell was het *ok tamelijk druk. Keel Nederlanders zijn op Hemelvaartsdag in de richting van de gj/eluwe getrokken, zo meldde de Verkeerscentrale van de Rijks- 70x>litie in Driebergen gisteren. In westelijke richting was veel ninder verkeersaanbod, waarschijnlijk omdat het weer aan het .trand minder mooi was dan in het midden en oosten van het rj.and, aldus een woordvoerder van de Verkeerscentrale. rijs voor s^nalyse water huishouding ei)EN HAAG Het Ameri- 0'kaanse Institute of Manage ment Sciences heeft aan de Jfjtudie voor een beleidsanalyse il^oor de waterhuishouding in l<Nederland een gedeelde eerste oarijs toegekend Deze zoge naamde PAWN-studie (Policy Analysis for the Watermana- !;ement of the Netherlands) is litgevoerd door Rijkswater- taat in samenwerking met de landcorporation in de VS en tRiet Waterloopkundig Labora torium in Delft in de jaren J976 tot en met 1983. De resul- |aten van dit onderzoek zijn 'gebruikt voor de nota water- Huishouding van Nederland, r1ie in de loop van dit jaar ver schijnt. In deze nota, die de ge lijknamige nota uit 1968 ver hangt, wordt het waterhuis- ^oudkundig beleid voor de ko- '"nende jaren uitgestippeld. Dreigende wateroverlast Rijn en Waal Verscheidene boeren in het Gelderse rivierengebied zijn gisteren druk in de weer ge weest het gras in de laag ge legen uiterwaarden te maaien en het daarna in veiligheid te brengen voordat het wassen de water in de Rijn en de Waal de kans zal krijgen de uiterwaarden blank te zetten. Honderden stuks vee, waar onder deze koeien bij het plaatsje Haatten, zijn naar huis gehaald of naar andere oorden geëvacueerd. Door de sterke regenval in West- -Duitsland is de Rijn de afge lopen dagen al flink gestegen en rijkswaterstaat verwacht dat de komende dagen de waterhoogte nog verder zal toenemen. VELP Mensen met een inkomen tot 35.000 gulden bruto per jaar kunnen zich geen koopwoning meer ver oorloven nu staatssecretaris Brokx van Volkshuisves ting de subsidieregeling voor premiewoningen heeft gewijzigd. Tot deze conclusie is de Neprom gekomen, de Nederlandse vereniging van Projectontwikkelings maatschappijen. De bij de Neprom aangesloten bedrijven bouwen dit jaar 15.000 koopwoningen. Naar verwachting worden er totaal 40.000 koop woningen gebouwd in 1984. Op grond van haar ervaringen met de nieuwe subsidieregeling stelt de Neprom dat de lasten van premie-A-huizen, de goedkoopste nieuwbouwkoopwoningen, voor de lage inkomensgroepen te hoog zijn geworden. De aan- vangslasten in het eerste jaar van bewoning zijn door de wijzi ging van de regeling voor deze inkomensgroepen zelfs met hon derd procent gestegen ten opzichte van de oude regeling die vo rig jaar nog gold, aldus de Neprom. DEN HAAG Directeur-generaal Wit van de PTT wordt op het matje geroepen voor zijn in het openbaar uitgesproken kritiek op het kabinetsbeleid over de ver huizing van de PTT-directie naar Groningen. Premier Lubbers zei woensdag Wits uitspraken in de krant te hebben gelezen. „Of die uitspraken kloppen of niet, de betrok ken bewindslieden zullen met de betrokken ambtenaar een ge sprek hebben," aldus de premier. De directeur-generaal haalde in zijn eerste openbare toespraak na zijn benoeming, tijdens de presentatie van het jaarverslag van het staatsbedrijf, stevig uit naar de politici die volgens hem de verhuizing van de PTT-directie willen doordrukken. Volgens hem gaat de hele operatie meer dan een miljard gulden kosten en wordt het bedrag boven de 250 miljoen gulden op de reke ning van de PTT geschoven. Het Kabinet ging vorige maand akkoord met een compromis, nadat het eerst had besloten de verhuizing naar het noorden niet te laten doorgaan. De verhuizing zal op aandringen van de Tweede Kamer wel doorgaan, maar het kabinet legt daarvoor niet meer dan 250 miljoen op tafel. Een deel daarvan zal nog uit een tariefsverhoging moeten worden opgeleverd. De politiek, maar ook de vakbonden, grijpen volgens de directeur-generaal te gemakkelijk naar de PTT. DEN HAAG Een hoofdofficier van de ko ninklijke marine heeft twee leden van de Twee de Kamer begin dit jaar vertrouwelijke informatie doorgespeeld over de aan staande bouw van de M- fregatten. De officier heeft daarvoor een ernstige berisping gekregen van de bevelhebber der zee- strijdkrachten, vice-admiraal Hulshof. Deze reprimande is woensdag bij alle onderdelen van de marine maakt. Minister De Ruiter (Defensie) heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op vragen van de PvdA'er Harry van den Bergh. De Ruiter had Hulshof op dracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de vraag of marine-officieren op Tweede- Kamerleden druk hadden uit geoefend om te bewerkstelli gen dat het Kabinet zou kie zen voor een bepaald type mo tor voor de te bouwen M-fre- gatten. Het Kabinet stond voor de keus tussen twee typen mo toren: Amerikaanse (van Ge neral Electric) of Britse (van Rolls Royce). Uiteindelijk wer den het Rolls Royce-motoren. Bekend was dat in marinek ringen de voorkeur werd ge geven aan de motoren van Ge neral Electric. Volgens De Ruiter is de vice- admiraal tot de conclusie ge komen dat er geen sprake is geweest van een „lobby" van marine-officieren ten gunste van de Amerikaanse motoren. Noch op Kamerleden, noch op het bedrijfsleven is enige druk uitgeoefend. De namen van de geïnformeerde Kamerleden zijn overigens niet bekendge maakt. (ADVERTENTIE) Drie keer een bezoek aan een deelnemend BP-station en u krijgt zo'n schitterend schaaltje gratis. Zoals gewoonlijk gemaakt door de bekende Verrerie d'Arques van sfeervol rookglas. ^RIEMELS ROTTERDAM De Rot terdamse hoofdagent W. Sparreboom, die twee we ken geleden bij de deelge meenteraadsverkiezingen in Rotterdam-IJsselmonde de lijst van de Centrum partij aanvoerde, is door de korpsleiding overge plaatst. De korpsleiding vindt dat door de politieke stellingname van Sparreboom de relatie tussen politie en publiek negatieve effecten heeft ondergaan. Het wordt dan ook niet langer wenselijk geacht dat de hoofd agent een buitendienstfunctie vervult waarbij hij direct met het publiek in contact komt. Volgens de korpsleiding is er op het werk van Sparreboom niets aan te merken. Liever nog zou hoofdcommissaris Van Dorp de hoofdagent overigens ontslaan, als vast zou staan dat de ambtenarenrechter met zo'n ontslag akkoord zou gaan. In politiekringen is vernomen dat de agent gaat werken op de meldkamer van het hoofd bureau en dat hij wordt belast met algemene taken. Dit houdt in, dat hij als telefonist de mel dingen van het publiek te ver werken krijgt en als mobilofo- nist het contact met de politie wagens onderhoudt. De Algemene Politiebond in Rotterdam vindt het een goede zaak dat de korpsleiding Spar reboom heeft overgeplaatst. De bond meent dat de omstre den hoofdagent in zijn nieuwe functie „weinig kwaad" kan. Het contact met het publiek beperkt zich tot het telefonisch aannemen van meldingen, die daarna in een computer wor den ingevoerd. De bond, die vindt dat politie werk niet samen kan gaan met het lidmaatschap van de Cen trumpartij, gaat zich de ko mende tijd beraden of het lid maatschap van de Centrum partij niet moet leiden tot roy ement. Sparreboom is lid van de bond.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13