Jeugd slaat toe in Olympiads Ronde Brits Hoed en Latijnse tranen Liverpool slagvaardig bij serie strafschoppen Zola Budd mag naar Spelen SPORT CcidóeSoiviant VRIJDAG 1JUNI1984 PAGINA 10 Olsen naar eindronde EK KOPENHAGEN—Jefper" Olsen is opgenomen in de Deense selectie voor de eindronde van het Euro pees kampioen voetbal, dat van 12 tot en met 25 juni in Frankrijk wordt gehouden. Olsen, die na de winterstop nauwelijks meer in actie kwam voor Ajax en zich liet opereren aan de banden in zijn lin kerenkel, werd door de Deense coach Piontek vol doende fit bevonden. Ook Frank Arnesen maakt deel uit van het gezel schap. Edwin Gorter naar Roda JC KERKRADE Edwin Gorter ver laat DS '79. De 20- jarige aanvallende middenvelder uit Den Haag heeft gisteren een con tract getekend voor twee jaar bij Roda JC, waar hij de Deense schutter John Eriksen moet opvolgen. Het transferbe drag is ongeveer 100.000 gulden. Vermeulen naar MVV MAASTRICHT Pierre Ver meulen zal het nieuwe voet balseizoen uitkomen voor het naar de eredivisie gepromo veerde MVV. De 28-jarige linksbuiten van Feyenoord, die twee ton moet opbrengen, heeft een verbintenis gesloten voor een jaar. Hij zal daardoor na vier jaar in de Limburgse aanval worden herrenigd met Dick Nanninga, die zijn con tract in Maastricht met een jaar verlengde. Eerder stond het tweetal bij Roda JC naast elkaar in de spits. Brom naar Innsbruck ZWOLLE Cor Brom heeft een contract getekend bij de Oostenrijkse club Wacker Inns bruck. De verbinte nis geldt voor één jaar met een optie op nog een jaar. Bij Wacker verlengde kortgeleden Hugo Hovenkamp zijn contract met een jaar. Brom werd tien dagen geleden bij PEC Zwolle door eigenaar Eibrink ontslagen. Ochtendblad steunt Nederlands elftal ROTTERDAM Een landelijk och- tenblad (AD) wordt sponsor van de KNVB. De overeenkomst loopt van het najaar van 1984 tot en met de zo mer van 1988. Centraal staat het Ne derlands elftal. Het dagblad zal activi teiten ontwikkelen rond interland wedstrijden, wereldkampioenschap 1986 en het Europees kampioenschap twee jaar later. Voorts zal de Neder landse dagbladunie, uitgeefster van de ochtendkrant, een aantal keren per jaar in een oplage van 600.000 een nieuwe KNVB-krant op de markt gaan brengen. Zoals bekend heeft de KNVB al een overeenkomst met een Japans bedrijf. Tretjak stopt MOSKOU Vladislav Tretjak. de 32-jarige ijshockeydoelverdediger, heeft besloten zich terug te trekken uit de wedstrijdsport. In zijn briljante loopbaan speelde hij meer dan 500 keer voor zijn vereniging CSKA Mos kou in de nationale competitie, was deelnemer aan vier Olympische Win terspelen en maakte alle toernooien om wereldtitels sinds 1970 mee. „Ma joor" Tretjak won drie gouden Olym pische medailles en vergaarde vele gouden medailles van wereld-, Euro pese en nationale kampioenschappen. Hij werd tijdens de toernooien om de wereldkampioenschappen van 1974, 1979, 1981 en 1983 uitgeroepen tot de beste doelverdediger. CHRIS KOPPERT SNELSTE BU DE SPRINT NIEUW-LEUSEN Leeftijden zeggen weinig in de wielersport. Op de eerste dag van Olympia's Ronde spotten de piepjon ge volgelingen van Piet van der Kruys, gemiddel de leeftijd 20 jaar, met de gevestigde orde. In Nieuw-Leusen, startplaats van de negendaagse étap- pekoers, trok Jelle Nijdam gistermiddag als winnaar van de proloog de oranje leiderstrui over zijn zwar te sponsorshirt. Chris Koppert maakte het suc ces voor Van der Kruys en de zijnen compleet. Het broertje van René, die zijn geld verdient als beroeps renner in Italië, schreef in de vroege avonduren het tweede gedeelte van de étappe, een rit over 77 ki lometer, op zijn naam. Koppert won de massa sprint. De leiderstrui van Nijdam kwam niet in ge vaar. Nijdam was naar Nieuw-Leu sen gekomen om de proloog te winnen. Hij had er de moraal en de vorm voor. De zoon van Henk Nijdam, wereldkam pioen achtervolging in 1961 (amateurs) en 1962 (beroeps renners), was geestelijk ge sterkt teruggekeerd uit het Oostduitse Leipzig, waar hij als baanrenner had geïmpo neerd. Ook op de weg bewees hij een talent te zijn. In de 6200 meter lange proloog fiet ste Nijdam de rest van het veld op grote achterstand. Erik Breukink, ook al zo'n jonge coureur, bleef nog het dichtst in de buurt van Nij- dams winnende tijd. De direc- teurszoon moest echter liefst veertien seconden toegeven. Dat verschil was voldoende voor Nijdam om later op de dag zijn leidende positie in het klassement met succes te ver dedigen. Een jaar geleden kon de 20-jarige renner uit Zun- dert nog geen criterium uitrij den. Hij voelde zich moe en lamlending. De ziekte van Pfeiffer speelde hem parten. Pas in het naseizoen voelde de werkloze fietsenmaker de krachten terugvloeien in zijn jonge lichaam. Gezond en wel loste Nijdam dit seizoen zijn belofte, gedaan als nieuweling en junior, in. Op de baan ver sloeg hij vorige week de com plete Oostduitse top. Als weg renner draagt hij de leiderstrui in de belangrijkste étappe- koers voor amateurs in Neder land. Sloot In het 77 kilometer lange tweede gedeelte van de étappe raakte Nijdam geen moment in paniek. Ook niet, toen een collegarenner hem bijna de sloot in reed. „Ik kreeg een pedaal in mijn kuit. Dat deed flink pijn, maar ik was in een mum van tijd terug in het pe loton", aldus de nuchtere klas sementsleider, die pas als zes tienjarige serieus met fietsen begon en zo snel mogelijk de overgang naar de profs hoopt te maken. De grote verliezers in Nieuw- -Leusen waren de Oostduit sers. Met in hun midden de wereldkampioen van 1982 Bernd Drogan geraakte de grijze brigade reeds in de pro loog handenvol seconden ach ter. Mogelijk dat de Oostduit sers de ploegentijdrit over honderd kilometer, dinsdag onder slechte weersomstandig heden verreden in eigen land, nog in de benen hadden. Een excuus mocht dat echter nauwelijks heten, want ook de Nederlanders, met Gert Ja cobs, Maarten Ducrot, Nico Verhoeven en Jos Alberts, na men daaraan deel. Het Neder landse kwartet, dat in de DDR zesde was geworden, nestelde zich wel redelijk voorin het klassement. Frits Schür had in tegenstelling tot de vijf Oost duitsers, wel een goede reden voor zijn lage klassering. De winnaar van Olympia's Ronde in 1970 en 1972 was 's avonds het voornaamste slachtoffer van een van de vele valpartij en, die het gevolg waren van de druilerige regen en het gladde wegdek. Dauphiné Libéré De Dauphiné Libéré zou ei genlijk Dauphiné Different moeten heten. Deze wieler wedstrijd is zo volledig anders das andere, dat in wezen geen enkele gebeurtenis te voorzien is. Woensdag en gisteren wer den 'daar frappante voorbeel den van gegeven. Eerst fietste de Parijzenaar Guy Gallopin 177 kilometer in zijn eentje te gen het peloton en won hij met een kwartiertje voor sprong. Een dag later hakte de Colombiaanse klimmer Fran cisco Rodriguez op de Mont- -Saleve het peloton in vele mootjes. Hij ging zo driest te keer, dat op vijf steile kilome ters, zelfs tussen de kansheb bers op de eindzege de ver schillen in minuten werden uitgedrukt. Italië In de dertiende etappe van de Ronde van de Italië heeft de koers zich weer verlevendigd. Roberto Visentini, vorig jaar tweede in het eindklassement achter Saronni, slaagde er in Ron Lamboo beste turner ZWIJNDRECHT Ron Lam boo blijft Nederlands beste tur ner. Vorig jaar deelde hij de na tionale titel met Dick Ooykaas. Nu deze de voorwedstrijden door een blessure had gemist, had Lamboo in de sporthal in Zwijndrecht geen concurrentie te duchten. Met een voorsprong van drie volle punten verover de de 21-jarige gymnast uit Zoe- termeer het Nederlands kampi oenschap. Ad van de Boogaard werd tweede, Martin Elsenmul- ler derde. 39 seconden van zijn achter stand op leider Moser af te knabbelen. De 27-jarige miljo- nairszoon uit Brescia ontsnapte twaalf kilometer voor het ein de van de langste etappe tus sen Citta di Castello en Lerici (269 km) en kwam met 19 se conden voorsprong alleen aan de streep, hetgeen hem nog eens twintig seconden tijdsver- goeding opleverde. Door deze ontwikkeling naderde Visenti ni leider Moser tot op tien se conden. De Italiaan Rosola won woensdag de twaalfde etappe. LONDEN Het Britse Olympisch Comité (BOA), heeft gisteren verklaard dat de atlete Zola Budd verkiesbaar is voor de ploeg die deelneemt aan de Olympische Spelen van Los Angeles. Volgens het BOA zijn er geen bezwa ren de vroegere Zuidafri- kaanse in de ploeg op te nemen mits zij voldoet aan de limiet. De 18-jarige at lete is de snelste vrouw op de 5000 meter en verbeter de bij het Britse atletiek- kampioenschap vorig weekeinde, het wereldre cord voor junioren op de 1500 meter. De Amsterdamse gemeen teraad heeft woensdag avond ingestemd met het beleid tot nu toe van B en W met betrekking tot de kandidatuur van de hoofd stad voor de Olympische Spelen in 1992. Dit bete kent dat Amsterdam zich in juli in Los Angeles offi cieel kandidaat zal stellen en dat voor de daarmee verband houdende voorbe reidingen een miljoen gul den wordt uitgetrokken. Slechts de PSP (drie ze tels) en de PPR (een zetel) stemden tegen. Zoals verwacht is de „wanhoopsreis" van Juan Antonio Samaranch naar Moskou vruchteloos ge weest. Vlak voor zijn ver trek naar Parijs verklaar de de voorzitter van het Internationale Olympische Comité op het internatio nale vliegveld Sjeremetje- vo van Moskou dat de Sovjet-Unie bij zijn besluit is gebleven geen sport ploeg naar de Olympische Spelen van Los Angeles af te vaardigen. Westduitse beker voor Bayern München FRANKFORT Bayern München heeft op het veld van Eintracht Frank furt de Westduitse beker gewonnen. In de finale versloeg de Beierse club Borussia Mönchenglad- bach via strafschoppen. Na negentig minuten stonden beide clubs gelijk (1-1), een stand waarin in de verlenging geen verandering kwam. Strafschoppen moesten derhal ve de beslissing brengen. Bay ern toonde zich op dat onder deel een tikkeltje beter: 7-6 na acht pogingen van beide clubs. Michael Rummenigge fun geerde in het uitverkochte Wald-stadion als scherprech ter. De financiële afdeling van de gerechtelijke politie van Luik heeft de voorzitter van Se- raing, Henri d'Hondt, in hech tenis genomen. De 58-jarige voorzitter wordt verdacht van eenvoudige bankbreuk, vals heid in geschrifte, het niet bij houden en gebruikmaken van een boekhouding en het niet opmaken van een balans. Alles met betrekking tot zijn voet balclub, Seraing, dat de com petitie in de eerste divisie af sloot op de vijfde plaats. PSV heeft in Beringen het voorlopige Belgische elftal op een gelijk spel van 2-2 gehou den. De vernieuwde Belgische selectie heeft geen overtuigen de indruk achter gelaten, PSV speelde feitelijk veel gedege- ner dan de Belgen. Italië heeft in een oefenduel in East Rutherford tegen Ameri ka gelijk gespeeld: 1-1. Rode Ster Belgrado is kam pioen geworden van Joegosla vië. Het Turkse Trabzonspor heeft naast de landstitel tevens de bekercompetitie gewonnen. Besiktas werd in de eindstrijd met 2-0 verslagen. Het Hongaarse elftal, tegen stander van Nederland in groep vijf van de WK-voor- ronde, heeft in een vriend schappelijk duel gelijk ge speeld tegen Spanje: 1-1. ROME Liverpool heeft woensdagavond in Rome voor de vierde keer de Europa Cup 1 veroverd. De Engelse kampioens- ploeg versloeg AS Roma in het eigen stadion na een zeer matige wed strijd. Na negentig minu ten voetbal was er nog geen beslissing (1-1), waardoor een verlenging tot stand kwam. Ook in die extra periode kwa men beide ploegen niet tot scoren; zodat straf schoppen uitslag moesten brengen. Liverpool toon de zich bij die gelegen heid slagvaardiger: 4-2. Het verhaal van AS Roma-Li- verpool is snel verteld. Neal gaf Liverpool een snelle voor sprong. Vlak voor de rust kwam Roma op gelijke hoogte toen Pruzzo knap voorberei dend werk van Conti kop pend afrondde. In de tweede helft beperkten beide ploegen zich tot voorzichtig spel rond het middenveld. Voor de En gelsen kreeg Dalglish de mooiste kans, maar in de 80e minuut faalde hij voor doel man Trancredi. In de verle- ninging eisten Falcao en Gra- ziani voor Roma de aandacht op zich, maar ook zij misten precisie in het eigen stadion. De UEFA heeft overigens be sloten de finale in het vervolg op neutraal terrein te laten plaats vinden. Bij de strafschoppenreeks, die uiteindelijk de beslissing moest brengen, speelde doel man Grobbelaar van Liver pool nadrukkelijk een hoofd rol. „Bekketrekkend en trille- benend" trachtte hij de Italia nen van de wijs te brengen. Conti en Graziani raakten in- ANTI-FEEST IN ROME NA FINALE EUROPA CUP derdaad de kluts kwijt en schoten beiden de bal over. Kennedy zorgde uiteindelijk voor het beslissende doelpunt, o AS Roma-Liverpool 1-1 (1-1)." Straf schoppen 2-4. 14 Neal 0-1, 43. Pruzzo 1-1 Strafschoppen. Nicol mist, Di Bartolomei 1-0, Neal 1-1, Conti mist, Souness 1-2, Righetti 2-2, Rush 2-3, Grazianni mist, Kennedy 2-4. Gele kaarten. Neal (Liverpool), Di Barte- lomei (AS Roma). AS Roma: Trancredi: Nappi, Righet ti, Bonetti, Nela; Falcao. Cerezo. Di Bartolomei; Conti, Pruzzo (Chierri- co), Grazianni. Liverpool: Grobbelaar; Neal. Han sen, Lawrenson, Kennedy; Whelan, Neal, Souness; Dalglish (Robinson), Rush, Johnston (Nicol). (Van onze correspondent) ROME Het grote feest is grondig bedorven. Ten eerste door de spelers van AS Roma, die niet over de nodige fysieke en mentale kracht bleken te beschikken om Liverpool te kunnen verslaan; en in de tweede plaats door de vandalen onder de sup porters van Roma en Li verpool. De uitslag van de finale van de Europa Cup: een nederlaag voor Roma, een dode, 43 ge wonden, van wie er twee in levensgevaar verkeren, en 19 arrestaties, is een resultaat waar weinigen in Rome rekening mee hadden willen houden. Direkt na de wedstrijd al bra ken vechtpartijen uit de in omgeving van het Olympisch Stadion, vlak bij de Ponte Milvio, de plek waar in Ro me's lange historie al meer belangrijke veldslagen zijn ge leverd. Daar raakten teleur gestelde Roma-aanhangers en uitbundige Liverpool-suppor ters gemakkelijk met elkaar slaags. Bendes vandalen vie len bussen aan, waarmee En gelse supporters wilden ver trekken. Er werd met messen en kettingen gezwaaid, met stenen gegooid en flessen vlo gen door de lucht, de gebrui kelijke taferelen na een sport- ontmoeting. De Romeinse politie had de situatie nu gauw onder kon- trole, maar toen braken er el ders in de stad vechtpartijen uit. De Romeinen die uiter aard verre in de meerderheid waren, koelden hun woede op de Britten, dat blijkt ook uit de cijfers: van de 43 gewon den zijn er 33 Engelsen én van de 19 arrestanten zijn er maar drie Britten. Een supporter van Liverpool kreeg een diepe steekwond in zijn rug, een ander in de hart streek. De dode is een Ro-' mein, die tijdens een wilde rit door het centrum van de stad van een busje viel waarop hij had plaatsgenomen. Een an dere Romein is in coma, nadat een groep Engelse supporters Bruce Grobbelaar en Phil Neal met de Europa Cup. hem met flessen de hersens had ingeslagen. De Romeinse politie die 3500 man op de been had, heeft veel erger kunnen voorkomen door haar manschappen snel en doel treffend daar in te zetten, waar ongeregeldheden dreig den. Sportief De Romeinen waren natuur lijk bijzonder teleurgesteld. In menig bar en huiskamer zijn hete, Latijnse tranen ge weend, maar de overgrote meerderheid heeft de neder laag „sportief" geaccepteerd. Opmerkingen als: „We heb ben niet verloren, alleen een penalty gemist na de wed strijd", en: „Het is geen schan-, de van een team als dat van Liverpool te verliezen", heb ben het verdriet enigszins binnen de perken kunnen houden. De tienduizenden vlaggen, wimpels, halsban den, t-shirts en paraplu's, die zijn voorzien van de onuitwis bare woorden „Roma kam pioen van Europa" zullen nu voor een andere bestemming worden aangewend, of in de kast moeten worden opgebor gen, tot een volgende gelegen heid. Als kranten konden huilen, dan zouden de Romeinen gis terochtend, voor hen het be gin van een gewone werkdag, in hun kiosken drijfnatte dag bladen in ontvangst hebben genomen, van alle tranen die de Romeinse sportjournalis tiek in haar verhalen over die verschrikkelijke finale heeft gestopt. „Het is geen neder laag", roept het grootste dag blad II Messagiero bijna wan hopig over praktisch de hele voorpagina, en dan volgt het verslag van de schlemieligste nederlaag die de kampioenen - van Italië ooit hebben gele den. „Geklopt, maar niet overwonnen", zo heet het ook, en: „Toch bedankt, Roma". Onrechtvaardig Praktisch alle kranten vinden het onrechtvaardig om zo, door middel van enkele pe nalty's, een Europa Cupfinale te kunnen verliezen. En de aangrijpendste foto is die van Graziani, die tranen met tui ten huilt in de troostende ar men van een collega. Grazia ni, de man die met de gemiste penalty „het Romeinse rijk naar de ondergang heeft ge schopt". Veel aandacht besteedt de Ita liaanse pers aan de vechtpar tijen, het anti-feest na de wedstrijd, maar er is niet een krant die de hand in eigen boezem steekt. Wekenlang, dag in dag uit, heeft de Ro meinse sportjournalistiek de Roma-supporters verblijdt met waanzinnige verhalen over de Cupfinale, die Roma ongetwijfeld tot kampioen van Europa zou maken. Fal cao, Conti, Liedholm, kortom alle voetballers en een trai ner, zijn de laatste weken sy stematisch zo vergoddelijkt en zelfs verafgood, dat vele sup porters op het laatst in de bo venmenselijke kracht van hun idolen zijn gaan geloven. Spelen de helden matig, of slagen ze er zelfs in te verlie zen, dan breekt of knapt er iets bij die supporters, en wordt de kans dat ze zich aan gewelddaden overgeven, groot. In Italië hebben de ge dragswetenschappers wel eens gewezen op deze gevaren van het konstant ophemelen van sporthelden, maar tot meer realiteitszin in de media heeft dat nooit geleid. Van de sport leven in Italië nog te veel dagbladen, te veel radio- en tv-stations. CEES MANDERS Vreugde bij Liverpool. De vierde Europa Cup idskampioenen is binnen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 10