£euUc0omant Iran bindt iets in lubbers optimistisch in raketten-kwestie Ortolaan ANDUVIE EN HAMBURGERS TM'* 80N: Kus voor prinses Margriet Gasunie bevestigt: meer gas Besluit Russen is definitief Maandag 28 mei 1984,75e jaargang no. 22898 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdnk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071 122244. Giro 103003 Bank Amro-hank N.V. Leiden Directeur-hoofdredacteur M Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5%BTW) f 0,59 per mm, kleintiesf 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betahng).kwartaal f 63.07. jaar f 240.46. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel 071-122248. e nummers f 1.00. Wolkenvelden en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur 9, middagtemperatuur van 13 graden op de Wadden, tot 17 graden in 't zuiden. Matige noordelijke wind. Zon op 05.29, onder 21.47. Schev. hoog water 2.48 en 15.11. Laag wa ter 11.06 en 23.26. Klaar voor haringrace Voormalig Defensiespecialist A. Ploeg moest er zaterdag aan geloven. Of hij wilde of niet dat vermeldt de historie niet moest hij in zijn huidige hoedanigheid als staatssecretaris van landbouw en visserij een haring verorberen tijdens de openings ceremonie van Vlaggetjesdag in Schevenin- gen. Met dit „voorproefje" begon zaterdag een feestelijke dag in het Scheveningse ha vengebied, waar voor de tweede keer sinds 1977 het feit werd gevierd dat de haring vangst op de Noordzee weer een aanvang neemt. Óp 2 juni mogen de schepen de „haringrace" officieel beginnen, maar de Scheveningse kottervloot zal al op 30 mei naar de visgebieden uitvaren. Pag. 2: Vlaggetjesdag brengt in Scheve- ningen weer duizenden op de been. Schot hagel doodt jager RUINEN Bij een jachtpartij in Rui nen zijn zaterdagmiddag twee jagers door een per ongeluk afgaand geweer getroffen. Een van de twee overleed enige tijd later. Het ongeluk gebeurde na een jachtpartij, toen een groep van zes jagers het schotbeeld van hun jacht geweer wilden vergelijken. Ze hingen daarvoor een krant over de afrastering en losten om beurten een schot. Toen het geweer van een van hen na twee keer vuren niet afging wilde hij het „breken" om de oorzaak van het man kement te onderzoeken. Op dat mo ment ging jachtgeweer alsnog af. Twee schoten hagel kwamen terecht in de groep van vier jagers die stond toe te kijken, met het fatale gevolg. De politie heeft het geweer in beslag genomen om voor technisch onderzoek. Zeker tien doden bij noodweer in zuidwesten VS TULSA Zeker tien mensen zijn verdronken en verscheidene gewond geraakt bij overstromingen als gevolg van zware regenbuien die sinds zater dag vallen in de staat Oklahoma, in het zuidwesten van de Verenigde Sta ten. Meer dan tweeduizend gezinnen zijn geëvacueerd, en de burgemeester van Tulsa, een stad met 470.000 inwo ners, heeft de noodtoestand afgekon digd. De autortiteiten schatten de ma teriële schade als gevolg van zware donderbuien, die vergezeld gingen van hevige rukwinden, op „verschei dene miljoenen dollars". aans loordcommando it Engeland gezet t)NDEN Vier mannen, die opdracht van Teheran lanse dissidenten in Enge- ïd uit de weg moesten rui- :n, zijn eerder deze maand arresteerd en het land uitge- Dit meldde de Sunday Ti- ;s. Het Britse ministerie van inenlandse zaken bevestigde deportatie van vier man- n, die waren aangehouden igens het voorbereiden van ■reurdaden. De Britse rege- ïg wilde verder geen bijzon- rheden verstrekken. De itse politie zou zijn getipt or een Iraanse marine-offi- ;r, die vervolgens asiel had ngevraagd. utomonteur onder rijbewijs \a 22 jaar egen de lamp PELDOORN Bij een ver- >erseontróle in Apeldoorn is terdagavond een 40-jarige \tomobilist uit deze plaats ngehouden, die toegaf al 22 ar met grote regelmaat een ito te besturen zonder even- el een rijbewijs te bezitten. beroep van de man: auto- onteur. Handel met Duitsland bloeit op MIDDELBURG De handel tussen Nederland Duitsland floreert. Na dat het volume van de handel in 1983 was toege nomen met 6 procent ten opzichte van 1982 was de groei in de eerste maanden van 1984 duidelijk sterker. Dit zei de voorzitter van de Nederlands-Duitse Ka mer van Koophandel, dr W. von Ilsemann, vanmid dag tijdens de algemene ledenvergadering van de Kamer in Middelburg. Von Ilsemann schrijft het versterken van de posities van zowel Nederlandse als Duitse aanbieders onder meer toe aan het feit dat er weer meer aandacht wordt geschonken aan huurmarkten. Na een pro ces van ontnuchtering zijn de te hoog gespannen ver wachtingen ten aanzien van de afzetmogelijkheden in overzeese landen terug gekeerd op een realistisch peil, zo zei hij. (n 1983 leverde het Neder landse bedrijfsleven goe deren ter waarde van 57 miljard aan de Bondsrepu bliek. Dat was meer dan procent van de totale export en meer dan 12 proent van de Duitse in voer. Vanuit Duitsland werd voor bijna 39 mil- g' rd aan goederen uit de ondsrepubliek aan Ne derland verkocht. Dat is 22 procent van de Neder landse import. TEHERAN/BAGDAD Iran schijnt in zijn vierenveertig maanden lange oorlog tegen Irak voor het eerst bereid te zijn concessies te doen. Dit kan afgeleid wor den uit de verklaring die ayatollah Montazeri, een naaste medewerker van Khomeiny, gisteren in Teheran aflegde. Montazeri liet weten dat Iran bereid is af te zien van de eis dat Irak de oorlogsschade ver goedt, mits dit land zijn vijandelijkheden staakt. Wel blijft de Iraanse eis van kracht, dat het Iraakse regime van Sad dam Hoessein ten val gebracht moet worden. Verder zei Montazeri dat Iran geen aanspraak maakt op Iraaks grondgebied. Ook dit lijkt te duiden op een meer verzoenende houding, omdat Iraanse troepen sinds hun offensief van februari enkele Majnoen-eilanden in Zuid-Irak bezet houden. Po litieke waarnemers in het Golfgebied wijzen erop dat Iran huiverig is geworden om een nieuw massaal of fensief in te zetten, gezien het grote aantal slachtoffers dat tijdens zo'n actie zal gaan vallen. Tijdens het grote offensief in februari werden vele duizenden Ira- niërs gedood. Ook wijzen waarnemers er in dit verband op, dat Irak de afgelopen maanden zijn defensielinie in het zuiden van het land aanzienlijk heeft versterkt. De verklaring van Monta zeri is het eerste Iraanse te ken, dat de Golfoorlog wei eens in een patstelling zou kunnen eindigen. Tot dus verre had het regime in Te heran van geen enkele con cessie willen weten. Diverse oproepen van Irak om de oorlog aan de onderhande lingstafel te beslechten, zijn de afgelopen twee jaar zon der meer door Iran van ta fel geveegd. Pagina 7: VS overweegt wapenhulp aan Saoedi- Arabië. Daverend applaus begeleid de de echtelijke omhelzing, waarmee mr. Pieter van Vol lenhoven zijn eega, prinses Margriet van harte feliciteer de met haar zojuist ontvan gen Kruis van Verdienste van het Rode Kruis. Zij kreeg deze hoogste onderscheiding afgelopen zaterdag in ver band met het vele werk dat zij voor het Rode Kruis heeft gedaan. Behalve Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven waren voor de landelijke Rode Kruis-mani- festatie ruim zestienhonderd vrijwilligers naar de Haagse Houtrusthallen gekomen om het begin van de landelijke collecte in te luiden. Deze geldinzameling is vandaag begonnen en gaat twee we ken duren. Het motto van de Foto: Milan Konvalinka. collecte luidt: „Met veertien miljoen Nederlanders zijn we toch goed voor veertien mil joen gulden?". Pag. 10: Economische re cessie ook van invloed op collectes. AASTRICHT Pre- Lubbers verwacht et dat het kabinet nog grote moeilijkheden zal )men als gevolg van het aatsingsbesluit. „Ik enk zeker dat we er uit illen komen, al zal het loeilijk zijn. In het kabi- et heerst de instelling m hierover daadwerke- jk een besluit te nemen", ïdus de premier gisteren i Maastricht waar hij anwezig was op het con- res van de Europese Jon ge Christen-Democraten. Volgens Lubbers zal het be sluit over de plaatsing van de kruisraketten, zoals verwacht, in de loop van juni worden ge nomen. De premier wil de Tweede Kamer „als het even kan" voldoende ruimte geven nog voor het zomerreces (eind juni) een debat aan het kabi netsbesluit te wijden. Lubbers heeft vrijdagavond nog een gesprek gehad met minister Van den Broek van buiten landse zaken over de raketten- kwestie. Daarna vertrok Van den Broek naar Washington in verband met Navo-besprekin- gen. Premier Lubbers wilde niet zeggen of Van den Broek naar de V.S. is vertrokken met een bepaalde boodschap. VVD-vice-premier Van Aar- denne liet zich zaterdag overi gens voor de VARA radio aan merkelijk minder optimistisch uit over de kansen voor een oplossing aangaande de kruis raketten. „Het zal bepaald niet gemakkelijk zijn om hierover in het kabinet overeenstem ming te bereiken", aldus Van Aardenne. Pag. 5: Lubbers wil betere samenwerking Europese de fensie (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees yj? in de aanbieding. mm Andijvie, 1 QC kilo Hamburgers gepaneerd, 100 g E291.09 QQH kilo <ms>® EMXT ZwU 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. GRONINGEN Neder land beschikt over 370 miljard kubieke meter aardgas méér dan een klein jaar geleden nog werd aangenomen. Dat Is voldoende voor negen jaar binnenlands verbruik. Eén en ander meldt de NV Nederlandse Gasunie vandaag in zijn nieuwe ra mingen. Totaal beschikt ons land nu over 1900 miljard kubieke me ter winbaar aardgas voor de komende 25 jaar. De kans dat deze hoeveelheid uiteindelijk lager uitvalt wordt op slechts tien procent geschat. Een jaar geleden raamde de Gasunie de reserve nog op 1530 miljard kubieke meter. Vorige week vrijdag maakte de Rotterdamse energie-des kundige prof. P. Odell al ge wag van enorme aardgasvoor raden. Volgens de hoogleraar is de Nederlandse overheid veel te voorzichtig in zijn schattingen over de winbare energie-voorraden. Door nieu we winningstechnieken, fijne re meetmethoden en nieuwe vondsten worden die schattin gen elk jaar weer naar boven bijgesteld. Op grond van de nieuwe cij fers is het verantwoord als ons land in de toekomst meer aardgas exporteert, zo meent de Gasunie nu. Hiertoe kun nen de bestaande contracten met buitenlandse afnemers worden verlengd, er kunnen ook nieuwe contracten worden afgesloten. Onderhandelingen hierover zouden al snel moe ten beginnen, om te voorko men dat de buitenlandse afne mers op andere leveranciers overstappen. Een hogere gas- export betekent voorts een forse impuls voor de Neder landse economie. Het niveau van de binnen landse aardgasafzet kan naar de verwachting van de Gasu nie op lange termijn worden gehadhaafd op 35 tot 40 mil jard kubieke meter per jaar. De Gasunie gaat er verder van uit dat het binnenlandse totale energieverbruik zal oplopen van een hoeveelheid die met 75 miljard kubieke meter aardgas is te vergelijken in 1982 tot zo'n hoeveelheid van 78 a 87 miljard kubieke meter in het jaar 2000. Het aandeel van aardgas daarin zal rond 45 procent schommelen. In 2008, 25 jaar na nu, zal volgens de Gasunie de zekere aardgasre serve 600 miljard kubieke me ter zijn, ofwel 16 jaar binnen lands verbruik. Telt men ook de reserves mee waarover iets minder zekerheid bestaat dan komt die periode op 25 jaar. Geen krant ontvangen Bel tussen 18 00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. EERSTE OFFICIËLE REACTIE MOSKOU DEN HAAG Juan-Anto- nio Samaranch, de Spaanse voorzitter van het Interna tionaal Olympisch Comité, vliegt één van de komende dagen opnieuw naar Moskou om in de laatste dagen voor het sluiten van de inschrij vingstermijn (2 juni) te pro beren de Oostbloklanden over te halen deel te nemen aan de Spelen. Vlak voor Samaranch naar Moskou zal reizen voor een onderhoud met regeringslei ders van de Sovjet-Unie heeft het Kremlin zijn eerste officiële reactie gegeven. Leonid Zamjatin. hoofd van de afdeling voorlichting van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie en lid van het centrale Comité, verklaarde dat de afwezig heid van de Sovjet-Unie niets te maken heeft met de boycot van de Amerikanen in Moskou. Zamjatin, die in een gesprek voor de televisie weliswaar stelde dat de betrekkingen tussen zijn land en de Vere nigde Staten in een diepte punt verkeren, verklaarde de boycot met dezelfde woorden, die Marat Gramov, voorzitter van het Olympi sche Comité van de Sovjet- Unie had gebruikt. „Politiek georiënteerde en criminele groepen in de Verenigde Staten willen de Spelen mis bruiken voor provocaties ge richt tegen de Sovjet-Unie. Wie meent dat ons stand punt uitgaat van het princi pe oog om oog, tand om tand. denkt verkeerd. Het besluit geen atleten naar Los Angeles te sturen is defini tief" De Volksrepubliek Jemen (Zuid-Jemen) heeft zich za terdag als dertiende land af gemeld voor de Olympische Spelen van Los Angeles. Op de jeugd-olympische-dag op Papendal bij Arnhem werd Prins Claus voorgesteld aan een aantal deelnemers. De prins was vergezeld van zijn zoons Willem Alexander en Constan- tijn en maakte kennis met hockeyer Pierre Hermans, atlete Carla Beurskens en zwemster Connie van Bentum. Verder onder meer in sporttribune: Routine KZ doorslaggevend Kastermans hekelt beleid van overheid Streuer/Schnieders op weg naar titel Noordwijk loopt periodetitel mis MVKV houdt Leiden in de afdeling Unicum moet afwachten (ADVERTENTIE) .OCCASION-SPECIALIST Een vol jaar garantie mogelijk. NISSAN Keuze uit 100 stuks. Alkemadelaan 1 - Roalofarendsvaan Telefoon 01713-2866-2073. INBREKER BREEKT BEEN LEIDSCHENDAM Een 23- jarige Hagenaar heeft vrijdag avond een inbraak in een wo ning in Park Leeuwenberg met een beenbreuk moeten be kopen. De man werd betrapt door een buurtbewoner en ging er vandoor. Hij wilde over een hekje springen, maar dat bleek hoger te zijn dan hij dacht. Na de politicus van het jaar, de man of de vrouw van het jaar hebben we dan nu de vogel van het jaar. Een loffelijk streven van de stichting Mondiaal Alternatief om daar niet de mus of de kraai voor te nemen, maar de ortolaan, een kleine zangvogel uit de Gorsenfamilie, die ook nog uit Nederland dreigt te verdwijnen. Dat spreekt de lezer van de l^idse Courant ongetwijfeld aan. Elk vogeltje zingt nu eenmaal zoals het gebekt is. Net zoals de Leidse Courant zelf, dat met zijn eigen geluid immers door geen van onze abonnees kan worden gemist. i De Leid» Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend Ln een Leid» Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. ^QeidwOowicmt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1