,ruoolwaterzinvering cedeputeerdestaten Mkemade moet er snel komen" 'Bezwaren tegen blan Zuidduinen Vluchtelingen werk zoekt vrijwilligers Strijd laait op tussen bloembollenvakbladen ;jurger- iiadslieden illen meer personeel Wijziging telefoondienst Zilveren Kruis in elf jaar flink gegroeid Afscheidsconcert met humoristische 'noot' Wielrijdster gewond el 'rfDEN Het aantal Bur- (Vaadslieden moet met één '^rie worden uitgebreid. De M'kzaam heden stapelen zich ik en er wordt structureel ergewerkt om alle hulpvra- te kunnen beantwoorden. 12 schrijft de begeleidings- rimissie van de Burger- ijslieden aan het college 1 B en W. Het aantal pro- nen dat wordt voorgelegd, begin 1983 vijftig procent :her dan begin 1982, aldus de imissie. De voorgelegde flemen zouden ook steeds 3»wikkelder zijn, zodat het I meer tijd kost om ze op te Den. Volgens de commissie Mitbreiding van het perso- I de enige oplossing. Beper- r g van de dienstverlening 1ide overmatige hoeveelheid 'kzaamheden terug te drin- '|1 wordt afgewezen. e ADVERTENTIE i Imhoff Offshore Kleding. (Jacks, broeken en overalls om :eecht behaaglijk in te blijven. j ilasok onder de ruigste omstan digheden. 0k onderdeel I getest op doelmatigheid en komfort. En nog mooi om te zien ook. By de watersport specialist i»VrollJk Watersport Lid@L i Jwasseruarsestraat 67/69. $66 AL Scheveningen. Td.070 - 5510 38 "|3« I - PVDA IN VRAGEN AAN 'i J wjKEM ADE DEN ^AG Het PvdA-lid ,f\ Provinciale Staten, G. '©uwer, heeft Gedepu- 'trde Staten (GS) vragen Jteld over de problema- rond een rioolzuive- ^gsinstallatie in Alke- idde. In april kwam deze i/estie nogmaals naar aiten toen B en W van kemade heftig protes- D)rden bij het Hoog- jjemraadschap van Rijn- id tegen het uitblijven van een voorziening. Die ren stierven en kinderen werden ziek na in aanra king met het ongezuiver de polderwater te zijn ge komen. De heftige reactie volgde op een besluit van het Hoogheemraadschap om de gekozen plaats voor een zuiveringsinstallatie opnieuw ter discussie te stellen. Het Statenlid Brouwer wil van GS weten of die op de hoogte zijn van het gebeurde en of de kritiek van de gemeente op het Hoogheemraadschap wordt gedeeld. Ook wil het statenlid weten of bekend is waarom Rijnland in gebreke is geble ven met het bouwen van een installatie, na een eerder met de gemeente bereikt akkoord over de lokatie in de polder Het Noordveen onder Nieuwe Wetering. Gevraagd wordt welke maatregelen GS denken te nemen waardoor op korte termijn de bouw van de nood zakelijke zuiveringsinstallatie kan worden gerealiseerd. Vol gens de PvdA moet de instal latie snel worden gebouwd. „De ongezuiverde lozing van afvalwater op de Ringvaart dient zo spoedig moeglijk te worden beëindigd", zo schre ven B en W van Alkemade in april al aan het Hoogheem raadschap. Melding werd ge maakt van het feit dat het jaar ervoor vijf Alkemadese kinde ren na het zwemmen in de Ringvaart ziek zijn geworden en dat een kolonie reigers, drie koeien en tientallen vis sen ook al aan het waterge bruik bezweken waren. De gemeente probeert al sinds 1975 een rioolwaterzuiverings installatie te bouwen. In dat jaar was de waterkwaliteit al ver beneden peil en na overleg met Rijnland kocht de ge meente grond voor de bouw van een zuiveringsinstallatie bij het aquaduct bij Nieuwe Wetering. De grond beleef ja renlang onbenut en leverde de gemeente jaarlijks forse rente verliezen op, omdat de voorge nomen bouw daar op grote be zwaren bleek te stuiten. De Provinciaal Planologische Dienst meende dat de installa tie daar een mogelijke verbre ding van de rijksweg in de toe komst in de weg zou staan. In januari vorig jaar was er ein delijk overeenstemming over een andere plaats: in de polder Het Noordveen. Groot was de teleurstelling toen eind vorig jaar door het Hoogheemraad schap ook deze lokatie alsnog ter discussie werd gesteld. Het Hoogheemraadschap is de ver antwoordelijke instantie in deze zaak en hoe goed de ge meente ook wil, alles hangt af van een besluit van Rijnland. aJN HAAG/NOORD- ^JJK De grootschalige ^wmogelijkheden, het dat de belangen van C zeewering niet gewaar- crgd zijn en het „nee" te- de uitbreidingsmoge- :^heden van een hotel 'Jde bouw van apparte- ;nten. In het kort zijn At de bezwaren tegen het .stemmingsplan Zuid- ilinen in Noord wijk, die isteren werden behan- ^ld bij de provincie. Tij- sns een hoorzitting jchten de indieners van l vier bezwaarschriften ^n weerstanden tegen plan toelichten. van de drie bezwaar- jjriften is door gemeente en L(>vinciaal Planologische 4pimissie (PPC) al ter zijde ■fegd, omdat het bezwaar- ^rift niet bij de Noordwijkse iipeenteraad werd ingediend, gt ging om de protesten van A.H. Heineken en de Stichting Noordwijkse Zuidduinen tegen de grootschalige bouwmoge lijkheden van het plan. Overi gens merkt de PPC, die het provinciaal bestuur adviseert, over het bezwaarschrift nog op, dat de bestemmingen hele maal geen grootschalige be bouwing toestaan, dat er dus geen sprake kan zijn van aan tasting van de boulevard en dat er dus ook geen nadelige gevolgen kunnen zijn voor de achterliggende villabebou wing. Het Hoogheemraadschap van Rijnland is de indiener van een ander' bezwaarschrift. Deze vindt dat de belangen van de zeewering onvoldoende zijn gewaarborgd, doordat aan de kuststrook de bestemming badinrichtingen is gegeven. Zowel gemeente als PPC me nen dat alle andere belangen ondergeschikt zijn gemaakt aan die van de zeewering en dat het bezwaar dus onge grond is. Twee andere bezwaren zijn door de PPC wel gegrond be vonden. De eigenaar van hotel Zonne heeft volgens de PPC gelijk als hij stelt dat de uit breiding van zijn hotel aan de achterzijde in het plan moet worden opgenomen, omdat Gedeputeerde Staten (GS) dat bij de vorige behandeling van het bestemmingsplan al toe laatbaar hebben geacht. B en W van Noord wijk stellen daar over dat een bouwvergunning voor 100 procent uitbreiding is gegeven en dat de rest van het open gebied van belang is voor de bescherming van natuur wetenschappelijke waarden. Ter bescherming van die waarden hebben B en W ook appartementenbouw bij hotel Helmhorst geschrapt. De bouw van een dienstwoning tusen het proefstation en de woning van C.J. Blad is wel toege staan. Overigens was het be zwaar over het niet mogen bouwen van appartementen niet bij de Noordwijkse ge meenteraad ingediend. De PPC vindt dit bezwaar deson danks gegrond, omdat ook dit al bij de vorige behandeling door GS was goedgekeurd. ZATERDAG 26 MEI 1984 PAGINA 3 LEIDEN De stichting Vluchtelingenhulp Leiden zoekt vrjwilligers om het werk van de stichting te on dersteunen. Dat schrijft de stichting in het jaarverslag over 1983. De vrijwilligers zouden vluchtelingen moe ten begeleiden, die in Leiden of in Oegstgeest zijn on dergebracht. Het is onregelmatig werk dat ook over dag moet gebeuren, tekent de stichting erbij aan. In het jaarverslag wordt verder opgemerkt dat het vluchtelin genwerk in Leiden en omgeving nog steeds toeneemt. De stich ting had begin vorig jaar al 19 vluchtelingen onder haar hoede en daar kwamen er in de loop van 1983 nog eens 18 bij. Totaal meldden zich 22 vluchtelingen, maar 4 werden afgewezen. Het gezelschap is nu samengesteld uit 13 verschillende nationalitei ten. Een groot probleem is steeds het vinden van een goede huisves ting. In het pand van de stichting aan de Rijnsburgerweg waren steeds zeven a acht vluchtelingen ondergebracht en ook het pand Verbum Dei aan de Plantage bood onderdak. In enkele ge vallen werden vluchtelingen met de hulp van de gemeènte Lei den of Oegstgeest ondergebracht. De begroting van de stichting laat ook voor 1984 een tekort zien. Dit keer bijna 10.000 gulden. De Hervormde Diakonie is de stichting behulpzaam door het ga rant staan voor de tekorten van het pand aan de Rijnsburger weg. Informatie over het werk van de stichting is telefonisch ver krijgbaar: 170669. LISSE Al enige tijd heerst er weer grote onrust onder de vakbladen in de bloembollen sector. Het weekblad Bloem bollencultuur van de gelijkna mige Koninklijke Vereniging leek op initiatief van de consu lent in algemene dienst voor de bloembollenteelt, Ir. K. van Ast, een monopoliepositie te gaan innemen, omdat de con sulentschappen en het Labora torium voor Bloembollenon- derzoek alleen daarin nog teelttechnische informatie zou den publiceren. Voor de drie andere vakbladen reden om op de achterste benen te gaan staan. Inmiddels is het „de creet" van de exclusieve be richtgeving weer mondeling ingetrokken, maar daarmee is de ruzie nog niet gesust. De aanleiding voor de schrif telijke strijd in bloembollen land is de wens van de over heid om te komen tot een ge coördineerd publikatiebeleid. Met name de leden van de Ko ninklijke Vereniging dringen daar met regelmaat op aan als zij geconfronteerd worden met het exploitatie-tekort van het eigen blad. Ook daaraan was gedacht door de heer Van Ast. Niemand zou verstoken blij ven van de informatie (die tot op heden ook in de andere bla den verschijnt) omdat nu ie dereen een abonnement op het blad zou kunnen nemen. Van uit de CNB-Info, Hobaho en Bloembollen Export van de Bond van Bloembollenhande laren, klonk daarop een schril protest. Van Ast „vergat" na melijk te melden dat een abonnement op Bloembollen cultuur 120 gulden kost terwijl voor de andere vakbladen maximaal 50 gulden neerge teld hoeft te worden. De drie andere vakbladen stonden bij het bekend worden van het schrijfsel van Van Ast dan ook op de achterste benen. Zij weigeren hun eigen identi teit in te leveren en mee te werken aan de tot stand ko ming van één vakblad. Tegen strijdige belangen tussen con currerende veilingen en kwe kers en handelaren zijn daar voor, naast het financiële as pect, de reden. Een andere re den voor de grote boosheid is het feit dat de overheid, in de persoon van consulent Van Ast, zich met de kwestie be moeit. De drie tegenhangers van Bloembollencultuur stel len dat de overheid niet een gecoördineerd publikatiebeleid mag nastreven door een be richten exclusief aan een blad aan te bieden. Een extra argu ment is dat de informaties vanuit de consulentschappen en het Lab met gemeenschaps geld zijn vergaard en dat dat geld dus oneigenlijk wordt ge bruikt als die informatie select wordt uitgeven. Naar verwachting zullen alle betrokkene partijen binnen kort weer om de tafel gaan zit ten om tot een oplossing te ko men. De veilingen staan ech ter niet te trappelen om het streven naar een vakblad zon der meer te steunen, omdat hun bladen wel floreren. Zij voelen meer voor het opdoe ken van hetdure weekblad Bloembollencultuur. Drukte aan receptiefront Het was gisteravond weer druk aan het „Leidse" receptiefront. Zowel in Alphen aan den Rijn (bij ARC) als in Rijnsburg (bij de Boys van die naam) werd immers het feit gevierd dat het stan daardteam dit seizoen met een kampioenschap afsloot. ARC ver overde de titel in de derde klasse A en zal derhalve volgend sei zoen in de tweede klasse van de zaterdagamateurs uitkomen. Rijnsburgse Boys werd kampioen van de eerste klasse B en zal de komende weken in de slag gaan om het nationaal kampioen schap van de zaterdagamateurs en de algemene amateurtitel van Nederland. Op de foto de Rijnsburgse receptie in beeld. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN De telefoondienst in Leiden en omgeving heeft gis teravond een wijziging van het servicenet doorgevoerd. Die wij ziging is belangrijk voor met name de semafoondienst en de ANP-nieuwsdienst. De nummers zijn „verbuitenlandst" hetgeen betekent dat er niet eerst vijf nummers van het kengetal (bij voorbeeld 06542) moeten worden gedraaid, maar alleen de eerste twee, net als 09 voor het buitenland. Pas na de kiestoon moet de rest van het nummmer worden gedraaid. Voor de ANP-nieuws dienst betekent dat bijvoorbeeld dat niet meer 06222-333 moet worden gedraaid, maar 06-222333. Elastiek sterkste in eigen Meerkamp LEIMUIDEN „Dat is toch wat", zegt een perplexe Aad van de Hoorn van trimclub Elastiek. „Nu hebben we zelf nog gewon nen ook". Hij rekent nog snel alle uitslagen na van de deze week op vijf avonden ge houden Meerkamp, een sportieve ontmoe ting van negen verenigingen uit Leimui- den. Frank Dekker van initiatiefnemer Elastiek: „Het bleef tot het laatste partijtje tafeltennis spannend. In principe konden drie verenigingen gelijk eindigen. Elastiek, de jongste vereniging van bijna één jaar met de minste leden (vijftien man) scoorde 46 punten, voetbalvereniging De Kickers 45 en ijsclub Nut en Vermaak kwam gister avond tot een totaal van 44 punten". De af gelopen week namen 200 mensen deel aan deze Meerkamp in Leimuiden. ËIDEN/REGIO Terrenbad in assenaar officieel open ygemeester mr. K. Staab heeft gis pen op geheel eigen wijze het nieuwe jnkstukje van Wassenaarse daden- jng geopend: het Sterrenbad. Het d, door de directie omschreven als '^emsportrecreatiecentrum", biedt mogelijkheid tot wedstrijdzwem- in, waterpolo, zwemtherapie voor 'aliden en gewoon recreatiezwem- in. Het bad is zodanig ingericht, dat speciaal aan de wensen van de i oudere bezoeker tegemoet komt. is er een Mensendieckruimte en i fitnesscentrum. Daarnaast is er i sauna en een Turks bad. Voor de gere bezoekers staan nog wat wa- jlijbanen op het programma, maar moeten nog worden gebouwd. QeidócQowuvnt LEIDEN Een 34-jarige Leidse is gistermiddag met onbekende ver wondingen naar het Elisabethzie- kenhuis in Leiderdorp overge bracht, nadat zij op de kruising van de Willem de Zwijgerlaan met de Haarlemmerweg door een auto was geschept. De auto werd bestuurd door een 70-jarige inwoner van Ha- zerswoude. De vrouw stak tussen een file door de Willem de Zwijger- laan over en werd aangereden door de auto, die juist de file op de ande re rijstrook passeerde. De verkeers lichten op de kruising werkten op dat moment niet. Elf iaar nadat men met twaalf werknemers begon in het landhuis Goohorst, is de non profit ziektekostenverzekering Het Zilveren Kruis in Noord- wijk fors gegroeid. Bij de ope ning van de uitbreiding kon algemeen directeur J.H. Bok gisteren trots opmerken dat de werkgelegenheid fors is geste gen. Nu heeft men, inclusief de Intermed schade- en le vensverzekeringen, de Euro- cross Alarmcentral, Interkuur en IntermedRecht, 226 mensen in dienst. De laatste jaren heeft de instelling vooral veel werkloze jongeren uit Noord- wijk en omgeving aan een baan kunnen helpen. De nieuwbouw werd gister middag geopend door staatsse cretaris drs. J.P. van der Reij- den van WVC. Twintig jaar geleden werd op zijn zolderka mer aan de Leidse Berlage- straat Het Zilveren Kruis op gericht op aandrang van het ziekenfonds Woerden en Al- {>hen, zodat degenen die net de oongrens overschreden, toch tegen een redelijke prijs zich konden verzekeren. Inmiddels hebben zich dertien zieken fondsen uit voornamelijk het westen van het land, zich bij Het Zilveren Kruis aangeslo ten. Inmiddels heeft men, na de fusie vorig jaar met het VGCN, een half miljoen aan gesloten verzekerden en een premie-inkomen van 550 mil joen gulden. Bovendien wordt samengewerkt met een inter nationale organisatie van non profit (geen winstoogmerk) ziektekostenverzekeraars met 200 miljoen verzekerden. Goekoop steunt Amnesty Amnesty International heeft gistermiddag de hal van het Leidse Stadhuis In bezit genomen om aandacht te vragen voor de actie „Martelen is mensenwerk". Bezoekers van het stadhuis en amb tenaren werd gevraagd brieven te schrijven aan de regeringen van de Sowjet Unie, Honduras en Zaire in het kader van de permanente brievenschrijfcampagne van Amnesty ten behoeve van poli tieke gevangenen. Burgemeester C. Goekoop (links op de foto, rechts wethouder J. Peters) kreeg het rapport dat bij de actie „Martelen is mensenwerk" hoort aangeboden. De burgemeester wees erop dat Amnesty voor politieke gevangenen in de hele wereld opkomt, zonder onderscheid te maken tussen de politieke kleur van de desbetreffende regimes. LEIDEN Collegium Musicum nam gisteren afscheid van haar dirigent Bruno de Greve met een uitvoering in de Vredeskerk van een programma, dat gedeeltelijk in het teken van stond van het thema 'afscheid'. Na de ouverture 'La Cenerentola' van Rossini, waarin het or kest, getuige de zwakke uitvoering nog warm moest draaien, kwam met 'The building of the house' voor koor en orkest van Benjamin Britten een originele keuze aan bod. Ik vond het te vens een zwakke keuze. De muziek bezit weinig structuur en zodoende een nogal onbestemd karakter. Het orkest evenwel leek daar technisch gesproken een stevige greep op te hebben en overvleugelde het koor, dat zich van een minder zekere en dui delijke kant liet horen. Interessanter was 'Petite suite' van Albert Roussel, met zijn hoe kige klanken en zeer doordachte (popyfone) structuren. Deze kwaliteiten inspireerden het orkest klaarblijkelijk: het gaf er een vrij trefzekere en met name in 'Pastorale' stemmingsvolle uitvoering van. Met vijf liederen uit de Renaisaance scoorde het Kamerkoor on der leiding van Nico van der Meel hoog. Niet alleen bleken het stuk voor stuk aantrekkelijke composities te zijn, ook de span ningsvolle, genuanceerde wijze van zingen kon ieders aandacht geboeid houden. Na de pauze vormde 'Zoo Buddingh Zoo' een humoristisch sluit stuk. Het werk wordt in eerste instantie niet gedragen door de muziek van Herman Strategier, maar door de spitse 'nonsense' teksten van Cees Buddingh, die duidelijk verstaanbaar door het koor voorgedragen werden. Sander de Heer leverde er een act bij, die zozeer boeide dat zijn onwelluidend gezang nauwelijks hinderlijk was. Na het huldigen van de aanwezige componist, werd Bruno de Greve uitgeluid met 'Viva Bruno', een parodie op de laatste van 'Due Madrigali' van Hendrik Andriessen. DIRK VOOREN

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3