Finale „Nederland nog goedkoop met gemiddelde huur van 2000 gulden Notaris: beroep zonder neon reclame. „Stappenplan" moet meer huizenkopers lokken Markt koopwoningen blijft voorlopig in evenwicht ZATERDAG 26 MEI 1 HUISVESTING BUITENLANDSE EMPLOYÉS GROTE BEDRIJVEN Vooral het Benoordenhout is favoriet DEN HAAG Grote interna tionale bedrijven, zoals olie maatschappijen, krijgen gere geld buitenlandse employés over .de vloer, die tijdelijk ge huisvest moeten worden in de buurt van de vestiging. De maatschappijen beschikken veelal over een eigen woning voorraad deels in huur waaruit geput kan worden. Daar het assortiment lang niet in alle gevallen de behoefte dekt, wordt geregeld uitgewe ken naar de markt van de ge meubileerde luxueuze huur woningen, waar een gemid delde huurprijs van 2000 gul den per maand normaal is. Er zijn zelfs uitschieters tot ne genduizend gulden. Voor de gewone Nederlandse ster veling, grootgebracht met gesubsi dieerde woningbouw,zijn dit fabel achtige bedragen. Toch is Neder land nog betrekkelijk goedkoop in vergelijking met bijvoorbeeld En geland, waar de huren aanzienlijk hoger liggen. En in een land als Ja pan is zelfs een maandhuur van 15.000 gulden geen uitzondering. In Den Haag worden vrijwel alle gemeubileerde of gestoffeerde wo ningen voor buitenlandse werkne mers verhuurd of verkocht via de georganiseerde makelaardij. Maan delijks gaat het om plusminus hon derd huur- en vijfhonderd koop huizen. Ongeveer de helft van de ruim honderd lokale makelaars kantoren houdt zich met deze tak van huur en verkoop bezig. De hoofdrol wordt echter gespeeld door ongeveer twintig kantoren. „Niet elk kantoor is er voor uitge rust", zegt de heer J. M. Verhoog, voorzitter van de Haagse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Makelaars. „Als het aanbod en de vraag toenemen heb je al gauw een eigen specifiek apparaat nodig. De bij ons aangesloten makelaars wisselen wel elke dag onderling ge gevens uit, zodat iedere makelaar constant over een marktoverzicht beschikt". Huurprijs De heer Verhoog vindt een gemid delde maandhuur van ruim twee duizend gulden niet hoog. „Zeker niet als de huurprijs wordt gerela teerd aan de koopwaarde van de woning. Een huis van pak-weg drie ton heeft een huurwaarde van 36000 gulden per jaar. Er zijn ech ter geen algemene regels aan de hand waarvan de hoogte van de huur precies kan worden vastge steld. Bovendien bepalen de Neder landers de koop- en de buitenlan ders de huurprijs. Zo ken ik flats met een koopwaarde van 180.000 fulden, die een jaarhuur doen van 6000 gulden. Dat is dan wel inclu sief de servicekosten. De stookkos ten vallen er in de regel buiten. Koopmarkt De vraag rijst waarom er wordt ge huurd in plaats van gekocht. Op grond van de huurprijzen mag toch worden verondersteld dat kopen voordeliger is. Verhoog: „Vroeger lieten de maatschappijen hun werknemers kopen. Zij ston den dan garant voor de financie ring. Toen echter de huizenmarkt inzakte, werd koop ontraden. Het heeft immers geen zin een woning te kopen als men later met verlies moet verkopen. Huren is dan voor deliger. Bovendien is het fiscale voordeel bij koop voor een buiten lander vrij gering". De verhuurders van gestoffeerde engemeubileerde woningen zijn over het algemeen particulieren. Voor commerciële bedrijven is deze specifieke markt niet interessant. Verhoog: „De meeste verhuurders hebben in de jaren '78-'80 een wo ning gekocht. Dat was in de tijd dat er topprijzen werden betaald. Dik wijls rust op de woningen een zwa re hypotheeklast. Door het inzak ken van de markt zijn de eigenaren min of meer aan hun woning blij ven hangen. Een huisbezitter be sluit in de regel tot verhuren, als hij verwacht dat met verkoop zijn financiële problemen niet worden opgelost. Met name als de prijs die hij kan maken te laag is. Je kunt dan beter verhuren in afwachting van betere verkooptijden. Het kwam nogal eens voor dat iemand een nieuw huis had gekocht en zijn oude woning niet kwijt kon. Dat was dikwijls een aanleiding om de nieuwe aanwinst tijdelijk in de ver huur te doen. Meestal bood ver huur voldoende rendement om de wachttijd te overbruggen". Stabiel De Haagse huurmarkt is zeer sta biel, vraag en aanbod houden el kaar in evenwicht. Als het aanbod afneemt, daalt ook de vraag. Ver hoog: „Dan trekt kennelijk de koopmarkt weer aan. Voor de ver huurder is het dan aantrekkelijker te verkopen en voor de buitenland se employé om te kopen. Ik ver wacht overigens dat veel wonin gen, die nu nog in het verhuurcir- cuit zitten in de komende jaren weer in de verkoop worden ge daan". Verhoog vervolgt: „Een goe de huurmarkt is een belangrijk in strument om internationale bedrij ven te bewegen zich in Den Haag te vestigen. Door de aanwezigheid van de internationale scholen en een buitenlandse kolonie, is het voor employés van over de grenzen aantrekkelijk om hier te wonen. Dan moeten er echter wel huizen voorhanden zijn. Wat betreft Den Haag is dat geen probleem". De woningen, die meespelen, staan in de zogeheten betere wijken. Vooral Benoordenhout is favoriet. Maar ook wijken als Kijkduin en Scheveningen zijn erg in trek. Ne gentig procent van de huizen doet een huur van 1500 tot 2600 gulden Eer maand. Bij een kleine minder- eid loopt de prijs op tot vierdui zend gulden. In Wassenaar, Be noordenhout en het Van Stolkpark komen huren voor van zes- tot zelfs negenduizend gulden. Hier huizen meestal topmensen van in ternationale ondernemingen. Verhoog raadt potentiële verhuur ders en verkopers aan zich te wen den tot een willekeurige makelaar. Als de betreffende makelaar geen belangstelling heeft, omdat hij bij voorbeeld niet voldoende thuis is in de materie, zal hij altijd doorver wijzen naar een collega. Dat is een erecode in de georganiseerde ma kelaardij. Shell Shell moet jaarlijks gemiddeld vierhonderd buitenlandse employ és, al dan niet in gezelschap van gezinsleden, in Den Haag aan on derdak helpen. De verblijfsduur varieert van een paar maanden tot vier jaar. Employés die langer blij ven kopen een huis. De oliemaat schappij heeft 150 woningen, hoofdzakelijk flats in eigen beheer. Het merendeel wordt gehuurd, de rest is eigendom. Shell huurt de „permanente" woningen voor ten minste vijf jaar van institutionele beleggers. De woningen wisselen gemiddeld twee keer per jaar van bewoner. Van Gerwen, hoofd van de passage en huisvesting: „Wij hebben destijds voor huur gekozen, omdat het goedkoper was dan ko pen. We huren de flats kaal voor gemiddeld achthonderd gulden per maand. We verhuren die apparte menten gestoffeerd en gemeubi leerd door aan de buitenlandse em ployés voor een gemiddelde prijs van 1500 gulden. De flats zijn ver spreid over de stad. De meeste be vinden zich echter in wijken als Benoordenhout, maar ook in Oud Waldeck". Shell-werknemers die langer dan een paar maanden in Den Haag voor anker gaan, worden via een makelaar aan een gestof feerde of gemeubileerde woning geholpen. De huren variëren van twee- tot vierduizend gulden per maand". Der heer Van Duijn, plaatsvervanger van Van Gerwen NIEUWEGEIN Veel poten tiële kopers, veelal huurders, willen wel eens precies weten of ze een huis kunnen kopen. Gebrek aan inzicht in het ei gen uitgavenpatroon en de wirwar aan hypotheken met de verschillende voorwaar den, weerhouden hen vaak van de gang naar een make laar. De Nederlandse Make laars Vereniging (NVM) in Nieuwegein heeft daarom in samenwerking met het Neder lands Instituut voor Budget ontwikkeling (Nibud) in Den Haag, het zogeheten „Stap penplan" ontwikkeld om aspi rant-kopers over de drempel van het makelaarskantoor te krijgen. Aan de hand van deze selectieme thode neemt de makelaar met de consument stap voor stap alle fases door, die uiteindelijk leiden tot de keuze van de beste hypotheek- vorm. Eerst wordt uitgerekend wat de ko per bij het nemen van een hypo theek overhoudt om van te leven, na aftrek van belastingen en woon lasten. De uitkomst hiervan wordt vergeleken met het netto besteed bare inkomen dat de aspirant-ko per nu heeft. Met behulp van een speciaal budgetteringsformulier dat het Nederlands Instituut voor Bud getvoorlichting heeft ontwikkeld, gaan de makelaar en zijn eventuele klant na, hoeveel hij precies uit geeft aan voedsel, kleding, verze keringen en dergelijke. Als dat uit gavenpatroon het kiezen van een hypotheek niet in de weg hoeft te staan, worden de best passende hy potheek en de geldverstrekker uit gezocht. De informatie die van be lang is bij die keuze is tegenwoor dig in een computer ingevoerd, waarop alle achthonderd bij de NVM aagesloten makelaars zijn aangesloten. De aspirant-huizenkoper die met een makelaar het „Stappenplan" doorneemt, betaalt daar geen cent voor. De makelaars krijgen deze dienst vergoed van de banken en verzekeringsmaatschappijen, in de vorm van provisie. noemt de huurprijzen die gelder „hoog". „Dat is het gevolg van he; vrije verkeer tussen vraag en aan bod. In het buitenland zijn de prij zen echter veelal hoger. Het is ove rigens op dit moment moeilijk onj aan huurwoningen te komen. W(q zitten hoofdzakelijk in huizen vat^ mensen, die Nederland voor eei^ bepaalde tijd verlaten. En het aan r tal grensoverschrijdende verhuizing, gen neemt af. Er zijn wel huiseigew naren, die een paar maanden oveP^ winteren in landen als Spanje. Hut woningen zijn voor ons echter ni^r] interessant, omdat ze te kort beL schikbaar zijn. We huren altijfb voor een langere periode, te meq daar we nooit precies kunnen zea,, gen hoelang een werknemer blijfty Estec Estec (Europees Ruimt©vaartb»tv ratorium), gevestigd in NoordwijH; heeft eveneens eigen appartemer ten (250) voor langere termijn ii huur voor zijn buitenlandse ento ployés. De meesten blijven vi«ki jaar. Bij een langer verblijf woröl; in de regel een huis gekocht. Hij buitenlanders wonen veelal in cku dorpjes in de omgeving van Noordk wijk. Hun kinderen worden met d eigen bus van Estec naar de interol nationale scholen in Den Haag en omgeving gebracht. n Een woordvoerster van het Haags makelaarskantoor „Het Nassau» huis", gespecialiseerd in de ver huur van gemeubileerde woningenr meldt dat er in Den Haag gebrek ri aan hooggekwalificeerde huurwo ningen in optimale staat. „Dit teie wijl de vraag stijgt. We constateren echter dat er steeds meer hoog) waardige flats en woningen op <w huurmarkt komen. Opvallend |t overigens dat de Haagse binnenstaia bij buitenlanders steeds meer iic trek raakt. Velen onder hen stellelj het op prijs om „Hollands" te wd nen, vooral de Amerikanen". 1 GÉ ANSEMj De verkoop van eenvoudige prijzen blijven vrijwel gelijk, DEN HAAG Op de huidige woningmarkt heerst nog steeds een zekere aarzeling om van woning te verande- ren. pag het poten tiële kopers duidelijker wordt welke kant het op gaat met de inkomensontwikkeling, de rente, het overheidsbeleid ten aanzien van het eigen woning- bezit, kortom de geh'ele eco- eengezinswoningen zal nog toenemen. De nomische ontwikkeling, zal er dank zij het ruime aanbod. weer meer beweging in de markt komen. Vooralsnog is er sprake van een evenwichti ge marktsituatie op een laag prijsniveau, waarin op korte termijn geen verandering wordt verwacht. De Nederlandse Makelaars Vereni ging (NVM) baseert deze conclusie op een enquête die zij heeft gehou den onder honderd makelaars, ver spreid over het hele land. Uit het onderzoek blijkt verder dat de ma kelaardij verwacht dat de verkoop van etagewoningen gelijk zal blij ven en de verkoop van eengezins woningen (met name de eenvoudi ge) zal toenemen, zonder dat veel beweging in de prijzen ontstaat. Volgens de NVM zullen steeds meer mensen van de huursector naar de koopsector trekken. De hu ren zullen immers blijven stijgen, terwijl het prijsniveau in de koop sector laag ligt. Ook gezien de gel dende hypotheekrente is het voor huurders momenteel aantrekkelijk naar de koopsector over te stappen. De verkoop van premie C-wonin- gen is de eerste maanden van dit jaar sterk gestegen, echter ten koste van de premie-koopwoningen A en B. Volgens de NVM is dit te wijten aan de invoering per 1 januari jongstleden van de nieuwe regeling voor premie A- en B-koopwonin- gen. De ingewikkelde regeling zou aspirant-kopers hebben afge schrikt. De NVM verwacht dat er sprake is van een tijdelijke versto ring op de markt totdat ook de ko pers in de gaten krijgen hoe de re geling in elkaar zit. De nieuwe regeling gaat niet meer uit van stijgende inkomens opdat kopers niet meer in moeilijkheden kunnen komen wanneer ze hun baan verliezen of sterk gekort wor den in hun inkomen, zoals in hé recente verleden veel is voorgektf men. Verder worden de rijksbijdrq< gen voor deze woningen gebruiW voor aflossing van de hypothee^ zodat de lasten beter te dragen zijrj wanneer de bijdragen gestopt wor' den. De NVM rekent erop dat d; inzinking tijdelijk zal zijn en overt wonnen zal worden door het aar? brengen van vereenvoudigingei|( „Dat eenvoudige regelingen bete aanslaan, blijkt wel uit het huidig succes van de premie C-regeling''1 aldus de NVM. 5 Dit verhaal gaat niet over frauduleuze notarissen. Evenmin over hun inkomsten die toch al gauw gemiddeld ander halve ton bedragen. Daarover is de laatste jaren al genoeg ge schreven. Men zou bijna vergeten dat de meeste notarissen eer zaam werkende notabelen zijn, bij wie men terecht kan voor allerhande zaken: zoals het verdelen van een bij testament be paalde erfenis, of bij de koop of verkoop van een huis om maar een willekeurige greep te doen uit hun veelomvattende taak. Hoe kiest men een notaris? Verschillen de tarieven onderling? En de meest Nederlandse vraag van allemaal: hoeveel kost 't? Dat zijn zo de problemen waarmee iedere Nederlander wel eens te maken krijgt. Voor een antwoord op die vragen wend den wij ons tot mr. A. J. M. van Velzen, de eerste Haagse „pers- notaris". DEN HAAG Nederland telt mo menteel op de kop af 880 notaris sen. Het is vooral een mannenwe reld, want temidden van deze grote groep vakbroeders ontwaart men met moeite slechts 21 vrouwelijke notarissen. Twee van die „vakzus- ters" vindt men in het kanton 's- Gravenhage (inclusief de randge meenten Leidschendam, Rijswijk, Voorburg en Wassenaar), waar de consument kan kiezen uit 32 kanto ren met 48 notarissen. Notarissen mogen geen reclame maken. En wie in dit communica tietijdperk niet roept, wordt niet gehoord. Toch blijft uiterlijk ver toon hun vreemd. „U zult geen notariskantoor aan treffen met neonreclame", beves tigt mr. Van Velzen terloops de eerste vraag. Moet men bij het zoeken naar een notaris dan maar blindelings in de Gouden Gids prikken en maatsta ven hanteren als: kan ik bij zijn kantoor makkelijk m'n auto kwijt en is het in de buurt? Mr. Van Velzen: „Het beste kan men aan vrienden en kennissen vragen of zij ervaring hebben met notarissen en hoe hun die bevallen zijn. Men kan ook gewoon zo'n kantoor binnenstappen om een praatje te maken. Wat speelt er bij degene die een notaris wil gaan raadplegen? Die wil bijvoorbeeld een huis gaan kopen of hij wil iets weten over familierecht. Hij kan bij dat notariaat vrijblijvend infor matie inwinnen. Dat kost geen cent. Vooral in de onroerend-goed- sector is het erg belangrijk dat het publiek eerst naar de notaris gaat en zich over de juridische en fami lierechtelijke gevolgen laat infor meren. En als het tijdens dat ge sprek niet klikt en je ligt elkaar niet, dan stap je naar een ander toe. Dat doe je bij huisartsen ook. Als het toch niks kost, wat zou je dan tegenhouden?". Medelijden „Men denkt dat de notaris duur is. Dat is hij ook wel bij onroerend- goedgebeuren, maar daar staat te genover dat de tarieven in de zoge noemde familiepraktijk boedel - afwikkeling, testament en huwe lijksvoorwaarden heel laag zijn. Nu hoeft u niet meteen medelijden met ons te krijgen. Het heft elkaar op, hetgeen een historische achter grond heeft. Dat had te maken met de brede schouders. Mensen die zich een huis konden permitteren, zouden ook hogere lasten kunnen dragen. Daarentegen moet de fami liepraktijk voor iedereen open staan. Verder hanteert iedere nota ris precies dezelfde tarieven". De notaris is een bevoegd jurist die door de overheid als ambtenaar is aangesteld. Niet de overheid, maar de cliënten zorgen voor de dik be legde boterham van de notaris. Toch moet diezelfde notaris onpar tijdig blijven. „Het kan wel eens gebeuren dat beide partijen elk hun eigen notaris meebrengen. Dan ben je geneigd je op het standpunt van je cliënt te stellen, maar je bent geen rechter, geen advocaat. Een notaris moet te allen tijde onpartij dig blijven". Volgens mr. Van Vel zen is de tijd voorbij dat de notaris met z'n ogen dicht alles onderte kende. „De lijdelijke ambtsdrager die alles maar laat passeren bestaat niet meer". Welke middelen staan de notaris ter beschikking als hij gevallen van zwart geld, fraude of zwendel ver moedt? In zijn ambtseed heeft hij gezworen niet alleen eerlijk, nauw keurig en onpartijdig te zijn, maar ook heeft hij zich gebonden aan een geheimhoudingsplicht. In hoe verre komt een en ander met el kaar in botsing? „In dezelfde eed heeft hij getrouw heid aan de wetten van dit land be loofd. Als er iets niet in de haak is, waarbij ingrijpen noodzakelijk is, kan de notaris in de eerste plaats dienst weigeren. Bovendien kan de notaris door de president van d rechtbank van zijn ambtsgeheif worden ontslagen", licht mr. Va| Velzen toe. r Stijve boorden De tijden zijn veranderd. Ook h( beeld van de „stoffige" notaris? Mj Van Velzen met zijn 41 jaar e jeugdig elan is de eerste bevestigd van die veronderstelling. „Het gal niet om uiterlijk, niet om leeftijl maar om de mentaliteit. Die meij taliteit is inderdaad verander! vergeleken met een aantal jarej geleden. Niet omtrent de ethie van het vak, maar wat betreft d openheid naar het publiek toel zegt hij. „Het is noodzakelijk dj we meer naar buiten treden en oi beter profileren. De notaris is vertrouwensman van de cliënt, die positie kan hij zich geen hoj drempel en stijf boord meer ve oorloven". TOM VAN RIJSWIJ

Leidse Courant | 1984 | | pagina 26