Help, er staat een computer in de bibliotheek jonden exposeert Europees verzet tegen nazi-Duitsland INFORMATIEJUNGLE MOET WANDELBOS WORDEN DEN Nu de wereld op )Fi punt staat de veertigste ardag van de geallieerde ling in Normandië te her en, probeert het Rijks- togsmuseum van de Britten e. graantje mee te pikken e ij een grote tentoonstelling an r het verzet tegen, de nazi's dhje landen, die tussen 1939 5eju945 zuchtten onder het e»ke juk. ndi ssikare bezettingstijd is een perio- enfie de Britten nog steeds fas'ci- 1 maar wat ze ervan weten, is t een door de media en hun ei- ■rlogspropaganda sterk verte beeld, waarin ze alleen met moeite waarheid van fictie ien onderscheiden. Vooral de lie hun eigen land erin ge beid heeft, enerzijds door via de het verzet Van weerloze bur- itegen militairen gevoelig aan Dmkkkeren en anderzijds door on- .Gfondse organisaties vanuit de t ai te bevoorraden met wapens, tie en ander oorlogsmaterieel, om een objectieve beoorde- ts i de expositie „Resistance" in hellmperial War Museum van pen wordt echter nog steeds A( poging gedaan het verzet ein- 15 )c ook eens anders te bekijken. (gewoon een verzameling van >Mfinks en rechts bij elkaar ge- [relde herinneringen aan de loen de Duitsers ons land „be rmden" en de Britten lang- I aanstalten maakten ons te ko- bevrijden. Herinneringen U, want de epauletten van SS- tgruppenführer Arthur Seyss- brt, die tijdens de bezetting Commissaris van Nederland kunnen bezwaarlijk een brok tt genoemd worden, tenzij ie- ze in die periode van zijn >rm gejat heeft. triand is trouwens op deze ten ttelling niet uitgebreid verte- Coordigd. De Nederlandse aan- feheid blijft beperkt tot enkele p, waaronder een van koningin [STERDAM „Kennis ikt macht", luidt een door computerdeskundige prof. van Oorschot gekoesterde ling. Immers: „Informatie georganiseerde kennis rden steeds meer gezien als nieuwe geestelijke ener- waaraan macht kan wor- ontleend. Computers, met i immense capaciteit om kennis te organiseren, inen macht brengen bij de ger, de bedrijven, de over- en het militaire apparaat, nneer Karl Marx nu had fd, zou „Das Kapital" licht „Die Information" eten hebben". irom? „Omdat kennis van het ruik van computers de sleutel is steeds meer informatie", aldus Oorschot, die aan de Vrije ersiteit te Amsterdam het vak uurlijke informatica doceert, it in de computermaatschappij afstand tussen de bezitters en liet-bezitters steeds groter wor- Er dreigt een informatieprole- at te ontstaan: groepen mensen zijn buitengesloten van infor- e, de machtsbron bij uitne- dheid, zeker gezien de techno- che ontwikkelingen die vye mogen verwachten". inleiding was even nodig om «grijpen wat kamervoorzitter i Dolman op vrijdag 1 juni in libliotheek van de Amsterdam- Weervaart komt doen, u weet het sociaal-cultureel centrum nationale bekendheid geniet, at Sonja er haar televisiepro- jma vandaan laat komen. Dol- geeft daar niets meer of min- dan het beginsignaal van de 1 tegen het computer-analfabe- e. Zo wordt het tenminste aan- >ndigd door drs. Carel Elde- 1 secretaris van het te Deventer jstigde Samenwerkingsverband iotheken met Regionale Steun- rtie, maar meer in het bijzonder ect-coördinator van een initia- dat de naam heeft gekregen: rmatie zoeken in binnen- en enlandse computers via de bi theek. Wat Dolman op l juni in Meervaart komt openen, blijft rlopig een experiment. Minister ikman van WVC heeft er vier ifbibliotheken voor aangewe- Behalve Amsterdam de pro- :iale bibliotheek te Leeuwar- de gemeentebibliotheek te erdam en de Zeeuwse biblio- 'k te Middelburg. „Maar het is «doeling", aldus drs. Elderink, „in de loop van het experiment ds meer lokale bibliotheken de proef mee gaan doen". iddelen esterse landen verkeren in de •gang van een industriële sa- .deving naar een informatie- h^tschappij. „Er korpen, ook in ?nderland, steeds meer computer- h'itanden boordevol met litera- rergegevens en andere informa- t\f, verduidelijkt Elderink. „Die j «n zich goed voor iemands stu- beroep of interessegebied. Wat ht logischer dan dat openbare bi- \|theken die er voor iedereen id^ in bijna alle plaatsen hier- it.bemiddelen? Want we moeten inrkomen dat er gigantische in- orfiatienetwerken ontstaan, waar- 'de doorsnee Nederlandse bur- t. i geen toegang heeft. Daarom ZATERDAG 26 MEI 1984 Het Deense verzet ging vaak gepaard met geweld. Op deze clandestien gemaakte foto wordt in Kopenhagen een celwagen omver- geduwd. Wilhelmina in 1941 voor de BBC-microfoon en een paar boeken van de NSB, met op hun kaft een foto van de op Orson Wel les gelijkende Anton Mussert. „Voor Volk en Vaderland" ligt naast het „Nationaal Socialistisch Jaarboek van 1942". Een en ander wordt geëxposeerd onder het hoofdstuk: collaboratie. Wat België betreft ligt in de colla boratie-kast een schouderinsigne van de SS-troep Langemark. Het ziet er gloednieuw en ongebruikt uit. Veel aangrijpender en daardoor ook beter passend bij de opzet van deze tentoonstelling, zijn de onheil spellende aanplakbiljetten van de bezetters. De grote zwarte letters, met links een Duitse en rechts een tekst in je eigen taal, geven je kou de rillingen. De naam van de Duit se commandant, die heerste over leven en dood, staat onderaan. Het gevleugelde wapenschild van de Wehrmacht, versierd met het ha kenkruis, bezegelt elk document. Represaille Een van deze aanplakbiljetten, ge drukt op inmiddels verkleurd oor logspapier, is gedateerd: Arlon, 7 juillet 1944. Naast de Duitse prijkt een Franse tekst. In alfabetische volgorde staan acht namen ver meld. Namen van mannen, woon achtig in het Belgische Arlon, Vir- ton en Neufchateau, die op deze dag gefusilleerd werden bij wijze van represaille voor de moord op een Duitse sergeant in de Ardenner bossen. De tentoonstelling in het Imperial .War Museum in Londen besteedt veel aandacht aan het gewelddadi ge verzet, dat in Denemarken te gen de Duitsers gepleegd werd. De onbevreesde Denen maakten gere geld clandestiene filmopnamen van woeste rellen in Kopenhagen, waarbij met rookbommen gegooid werd en de betogers er zelfs niet voor terugdeinsden voertuigen om ver te duwen. Een kleine stand herdenkt de be roemde valse editie van het Brus selse dagblad „Le Soir", die in 50.000 exemplaren gedrukt werd, zonder dat de Duitsers er tijdig lucht van kregen. „Een meester werk van de clandestiene pers", zeggen de organisatoren van „Re sistance" bewonderend. Op 9 no vember 1943, 's middags rond vier uur, werd die valse krant per fiets in Brussel besteld. Een groot deel van de tentoonstel ling „Resistance" is gewijd aan de merkwaardige rol van de radio in verband met de oorlogvoering. Be halve voorbeelden van gewone en zelfgemaakte radiotoestellen, waar mee tijdens de oorlog naar het door de Duitsers zwaar gestoorde Lon den geluisterd werd, krijg je ook primitieve draagbare zenders en ontvangers van het verzet te zien. De lange geheime codelijsten, die men nodig had om berichten naar Engeland over te seinen, liggen er bij. Ook de logge, door Telefunken gebouwde apparatuur, waarmee de Duitsers dergelijke geheime zen ders probeerden op te sporen, is het bekijken waard. De bezetters plaatsten zulke kan jers in gesloten voertuigen, waar mee ze rondtoerden en steeds dich ter bij de bron van de geheime ra diosignalen probeerden te komen. Zwaar water De tentoonstelling „Resistance" staat ook even stil bij de intense po gingen van de Britse luchtmacht en het Noorse verzet om in Noorwe gen de Norsk Hydro-fabriek te ver nietigen. In Londen werd gevreesd dat de Duitsers met het Noorse zware water een atoombom zouden fabriceren. De eerste aanval op Norsk Hydro in 1942 mislukte jam merlijk. De Britten, die er bij be trokken waren, werden door de Duitsers gevangen genomen en op Hitiers bevel vergiftigd. Ook het Belgische spionagenet „Service Clarence" wordt op de tentoonstelling in Londen grondig doorgelicht. „Service Clarence" be schikte over 1.580 geheime agen ten, verspreid over geheel bezet Europa. Sommigen opereerden zelfs vanuit Duitsland. Zij bevon den zich letterlijk in het hol van de leeuw. Hoe het Franse verzet Duitse trei nen uit de rails deed lopen, wordt door middel van foto's, spoorstaven en (niet echte) dynamiet duidelijk gemaakt. Een ander belangrijk on derdeel van de tentoonstelling is de aanslag, die op 27 mei 1942 in Praag door leden van het Tsjecho- slowaakse verzet gepleegd werd op SS-Obergruppenführer Reinhard Heydrich. Het Londense museum exposeert een kopie van het SS- dossier over die zaak. Heydrich stierf op 4 juni 1942 aan zijn ver wondingen. De daders werden door ongeveer 800 SS-mannen belegerd in een kerk van Praag en na ver loop van tijd doodgeschoten. Een van de laatste historische ge beurtenissen uit de bloedige perio de 1939-1945, die op deze speciale tentoonstelling in het Imperial War Museum van Londen herdacht worden, is de opstand in de Poolse hoofdstad Warschau tijdens de zo mer van 1944. Honderdduizend burgers lieten daarbij het leven. De geschiedenis van wat de Britten „het Europese Verzet tegen nazi- Duitsland" noemen, is boeiend, maar triest. ROGER SIMONS „European Resistance to Nazi- Germany, 1939-1945"; Imperial War Museum, Lambeth Road, London SE1. Op weekdagen toe gankelijk van 10.00 tot 17.30 uur. Zondags van 14.00 tot 17.30 uur. Toegangsprijs: volwassenen 1,50 pond; kinderen tot 16 jaar. ge pensioneerden en studenten 80 pence. Laatste dag: 21 april 1985. toegang tot allerlei computerbestanden in binnen- en buitenland. willen we de openbare bibliothe ken gaan profileren als vitale scha kel in het streven naar openbaar heid van bestuur denk aan de motie die de Tweede Kamer on langs heeft aangenomen en waarin staat dat computerbestanden bij de overheid beschikbaar moeten ko men voor een breed publiek en niet alleen voor een exclusieve groep gebruikers. Bovendien willen we, door het publiek toegang te geven tot allerlei computerbestanden in binnen- en buitenland, de dienst verlening verbeteren aan bijvoor beeld studenten, aan actiegroepen, aan het midden- en kleinbedrijf, aan advocaten, aan organisatie-ad viseurs en aan andere informatie gebruikers". Het startschot voor het experiment valt samen met een grootscheeps computerfestival dat van 25 mei tot 11 juni in de Amsterdamse Meer vaart wordt gehouden. Als alles meezit, zal daar aan het brede pu bliek iets geheel nieuws kunnen worden gedemonstreerd: doe-het- zelf zoeken in enkele grote compu terbestanden, onder meer die van de gemeente Den Haag. Het werkt via 'een vraag- en antwoordspel waarvoor geen enkele kennis van computertalen nodig is; de nadruk ligt op de gebruiksvriendelijkheid, waaraan het in de computerwereld vaak ontbreekt. In principe is het mogelijk te werken met muntappa- raten, zodat de tussenkomst van een bibliothecaris niet eens meer nodig iseen bij uitstek doel treffend wapen tegen het compu- ter-analfabetisme. Waar het allemaal om draait, zijn de zogenaamde online-bestanden. De verderfelijke gewoonte om En gelse woorden te gebruiken domme luiheid; het Nederlands is rijk genoeg heeft ook hier toe geslagen, maar bedoeld worden computerbestanden, die men op af stand kan raadplegen via de nor male telefoonlijn, zij het dat de klassieke hoorn vervangen is door een beeldscherm en een toetsen bord. In principe zou men er, mits men even de benodigde, ongeveer 2.500 gulden dure apparatuur koopt en mits men zich abonneert op een computerbestand naar keuze, de huiskamer niet eens voor hoeven te verlaten. Verre toekomstmu ziek? „In Frankrijk is het al begonnen", waarschuwt Peter Rosenbrand, projectbeheerder bij Cobidoc. „Om dat het er zo'n chaos is met de tele foonboeken, wil men die vervan gen door een systeem dat minitel heet. In dat kader zijn onder tele foon-abonnees al 150.000 beeld schermen met toetsenbord, zoge naamde computerterminals, ver spreid, waarmee ze telefoonnum mers kunnen opzoeken en men wil dit net snel uitbreiden. Nou, die mensen zouden kunnen redeneren: als ik toch zo'n ding in huis heb, kan ik er evengoed een abonne- mentje op een computerbestand bij nemen. Daarmee is de kans gescha pen dat de online-informatiever- strekking op grote schaal door breekt". Cobidoc klinkt een beetje als de louche multinational Colbyco uit de televisieserie Dynasty, maar is een hoogst fatsoenlijke overheidsinstel ling. Eigenlijk staan de initialen voor de Commissie voor Bibliogra fie en Documentatie, „maar dat slaat nergens meer op; het is net zo iets als de VPRO; de naam is een eigen leven gaan leiden", haast Ro senbrand zich te verzekeren. „Wat we doen? Simpel gezegd zitten we tussen de gebruiker en de aanbie der van informatie in, enerzijds om de gebruiker wegwijs te maken in de warwinkel van computerbestan den die we hebben gekregen, an derzijds om de aanbieder te wijzen op de mogelijkheden die de Neder landse informatiemarkt biedt. We proberen de vraag en het aanbod bij elkaar te brengen". Geen gerin ge opgave, zo blijkt. Sinds de ont wikkeling van computerbestanden in 1963 door de Amerikaanse ruim tevaartorganisatie NASA werd aangezwengeld, is het verschrikke lijk hard gegaan. Rosenbrand telt op: „Er zijn mo menteel vanuit Nederland over de hele wereld zo'n 2.000 computerbe standen openbaar online toeganke lijk. Ze bestrijken bijna alles. Geen vakgebied zo gek of er is wel een computerbestand voor: kinderbe scherming, wijnbouw, noem maar op. Het grootste bestand zit bij Che mical Abstracts in Amerika: 6 mil joen stukjes informatie over alles wat er op chemisch gebied is ver schenen en er komen elk jaar 500.000 nieuwe gegevens bij. De markt van online-informatieleve- ranciers zelf groeit jaarlijks met 25 procent, hetgeen betekent dat de wereld er elk jaar 400 computerbe standen op alle mogelijke vakge bieden bij krijgt, die openbaar toe gankelijk zijn, allemaal tegen beta ling uiteraard. In Nederland heb ben we er op het ogenblik een stuk of vijftien waarvan de grootste Ex- cerpta Medica is met alles over de medische wetenschap. Die breidt met 250.000 gegevens per jaar uit en 100.000 ervan zijn niet eens meer in gedrukte vorm terug te vinden, alleen nog met behulp van de computer. Belangrijk is ook het PARAC-bestand. Daar zitten de ge gevens in over alles moties, stukken, vragen, handelingen, persdocumentatie wat zich af speelt in onze Eerste en Tweede Kamer". Razende snelheid Welk voordeel voor de gebruiker heeft een computerbestand boven een papieren archief? „De razende snelheid uiteraard, waarmee kan worden opgezocht", zegt Rosen brand. „Maar vooral toch ook de dwarsverbindingen die ermee ge legd kunnen worden". Onze eigen parlementaire databank PARAC nog maar even. Daarmee kan de gebruiker verder komen dan alleen de indruk, dat Janmaat van de Centrum Partij voornamelijk het woord voert over de ongewenste aanwezigheid van buitenlanders; hij krijgt er binnen seconden een keiharde statistiek van. Of hij kan kijken wanneer de PvdA-fractie de laatste vier jaar verdeeld heeft ge stemd, waarover, wie in de minder heid waren en of daar een lijn in zit. Of dit voorbeeld uit de internatio nale informatiehandel. Ga er even voor zitten. Een fabrikant zuivert en verwerkt plantaardige oliën om ze te gebruiken voor eindproduk- ten als margarine of slaolie. Deze oliën zijn soms verontreinigd met dierlijke vetten. Maar voor landen waar de islam beleden wordt, mo gen de verwerkte oliën geen ver ontreiniging met bijvoorbeeld var kensvet bevatten. De fabrikant wil dus weten of er een methode be staat om dit soort verontreinigin gen op te sporen. Via Euronet Dia ne, de databankorganisatie van de Europese Gemeenschap, raadpleegt hij het gegevensbestand Food Sciences and Technology Abstracts, dat wordt bijgehouden door het Eu ropese Ruimtevaart Agentschap in Frascati (Italië). De trefwoorden „verontreiniging", „varken" en „vet" leveren twintig wetenschap pelijke artikelen op. Een artikel, geschreven door dr. H. Wijsman van het instituut CIVO-TNO te Zeist over het gebruik van gas- vloeistof chromatografie bij het op sporen van vetten, geeft antwoord op zijn vraag. Dit artikel blijkt ge publiceerd te zijn in een te Ham burg verschijnend vakblad en be vindt zich in een bibliotheek in En geland. Deze bibliotheek stuurt een fotokopie naar de fabrikant. De man dolgelukkig natuurlijk; zonder de mogelijkheid van online-infor- matieverstrekking zou hij zich mot tig hebben gezocht, waarschijnlijk tot Sint-Juttemis toe. Het voorbeeld illustreert echter ook duidelijk dat het in veel geval len verre van gemakkelijk zal zijn als leek de weg te vinden in wat al „de informatiejungle" wordt ge noemd. „Warwinkel", zei Rosen brand zojuist. Hij wil daar desge vraagd best wildgroei van maken. „Er is de laatste jaren eigenlijk een te groot aanbod gekomen zonder dat de informatiehandelaren heb ben gelet op de problemen, waar mee de gebruikers zitten. Er wordt maar wat gemaakt en men kijkt niet of het nog gebruikt wordt ook. De kwantiteit is reusachtig, maar kwaliteitsonderzoek ontbreekt ge heel. Een consumentenorganisatie op dit gebied zou erg nuttig zijn. En er zou standaardisatie moeten ko men, afstemming op elkaar. Al die computerbestanden die online wor den aangeboden, zouden op dezelf de manier ingericht dienen te zijn en dienen te gehoorzamen aan de zelfde ingetoetste commandotaal. De computer is een hulpmiddel om snel informatie te vinden. Het mag dus niet zo zijn datje eerst een cur sus moet volgen en dan nog drie maanden moet oefenen, wanneer je van het ene computerbestand op het andere wilt overschakelen". De eis van de toekomst, samenvat tend, luidt uniformiteit. De woeke rende informatiejungle dient te worden bijgetrimd tot een over zichtelijk wandelbos. Anders be staat de kans dat straks de kreet zal klinken: help. er staat een compu ter in de bibliotheek. En daarvoor lost kamervoorzitter Dolman op 1 juni niet het startschot. PIET SNOEREN Obergruppenführer Reinhard Heydrich, die in mei 1942 in Praag ver moord werd door leden van het Tsjechoslowaakse verzet.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19