Hogere winst voor Silveren Kruis- groep Bollenstreek neemt afscheid van deken Schoonebeek Voorschoten kibbelt over trouwzaal Voorkeur in Wassenaar voor inn o*p ril i Ttrprn 4^1* »een man als ed nupels ÜIDEN Ci/idacSotmvnt DONDERDAG 24 MQ 1984 PAGINA 7 VOORSCHOTEN Trouwen is een hoogst serieuze aangelegenheid; voor velen een hoogte punt in het leven. Daar om is het begrijpelijk dat jn Voorschoten ruzie is uitgebroken over de am biance waarin dit ge beurt. Aan de ene kant de burgemeester, die hu wen in het Ambachtshuis een goede zaak vindt en aan de andere kant de {•ersonen die terug wil- en naar het statige oude raadhuis. Oorzaak van de onenigheid is een verzoek van mevrouw M. van Wijk, dochter van een oud-CDA-raadslid, die wenst te huwen in het ,,oude" bekende raadhuis aan de Leidseweg en niet in de Ambachtszaal van het Am- bachts- en Baljuwhuis op de Voorstraat. Zij en haar toe komstige echtgenoot menen dat de „ambiance" in het Ambachtshuis veel te wensen overlaat. Die mening wordt gedeeld door ambtenaren eeuwse Ambachtshuis ge huwd. Destijds werden de muren van de Ambachtszaal voorzien van twee 17e eeuw- se grote schilderwerken en mede door het oude gebouw leek een romantisch geheel aanwezig te zijn. Om het pand echter een beetje renda bel te maken, werd de onder afdeling verhuurd aan een restaurant. Ieder bruidspaar diende daarna via deze gele genheid op te stijgen naar de Ambachtszaal en dat bete kent veelal een tocht langs bierkratjes en dergelijke. Daarbij wordt de zaal ook ge bruikt als vergaderruimte en binnen het historische ge bouw staan uiterst praktische moderne tafels en stoelen. Op de vrijdag moet gehuwd wor den terwijl de Ambachtszaal omringd is door marktkra men en dat betekent veel lo pen vanaf de parkeerplaats voor de bruiloftgangers. Twee onbezoldigd ambtena ren van de burgerlijke stand, de raadsleden Valkenburg (CDA) en Visser (PvdA), hebben in de commissie Al gemene Zaken al geklaagd over de matige ontvangst. „Daar doen we wat aan", be loofde de burgemeester des tijds. Maar daar is nog niet veel van gekomen. Voor het CDA en de VVD mag mevr. Van Wijk rustig trouwen in de raadszaal van het oude gemeentehuis. Dat stuit echter op organisatori sche problemen en binnen het college heerst verdeeld heid. Vanavond tijdens de raadsvergadering dient de gemeenteraad een beslissing te nemen. Indien de gemeen teraad mevrouw Van Wijk toestaat om in het oude raadshuis te huwen, dan kan men het ook anderen niet meer weigeren. De beslissing is vooralsnog onvoorspelbaar. Tot nu toe is de VVD vóór twee trouwzalen (één in het oude gemeentehuis en één in het Ambachtshuis), het CDA vind een keuzemogelijkheid ook wel goed, PVDA en D'66 hebben zich nog niet con creet uitgesproken. Vast staat dat de burgemeester met klem zal wijzen op een orga nisatorische onmogelijkheid om in een kleine gemeente twee trouwzalen in stand te houden. itrede predikant arnoudse BSENHEIM In de Gereformeerde rk vond gisteravond de bevestiging intrede plaats van kandidaat J.M. pioudse tot predikant bij de plaatse- ie Chr. Geref. Kerk. De bevestiging >r prof. dr. J.P. Versteeg uit Apel- trn ging gepaard met handoplegging ir negen predikanten. Hierna nield nieuwe predikant zijn entree-predi- ig, die hij fundeerde op de tekst uit 2 rinthiers 'In Naam van Christus jgen wij u: Laat u met God verzoe- r. Na de dienst waren er toespraken ir de heer Rozema (namens de ker- ed), ds. Biesma uit Hillegom, dr. Jac pel, pastor Ammerlaan en burge- fcster Kret. Reclame in zwembad RIJNSBURG Het bestuur van het Rijnsburgse zwembad Het Waterbos meent een nieuwe mogelijkheid te hebben gevonden om de verliezen terug te dringen. Gisteravond liet men zich voorlichten over de mogelijkheid reclame in het zwembad toe te staan. Dit zou 10 mille aan inkomsten kunnen opleveren. Het bestuur was overigens niet ontevreden over het afgelopen 1'aar. Door diverse maatregelen zijn de kosten van het gasver- >ruik voor de verwarming teruggebracht, zodat 90.000 gulden minder werd uitgegeven dan in '82. Momenteel beraadt men zich op de aanschaf van een 46 meter lange glijbaan om het be zoekersaantal verder te vergroten. Door tussenkomst van de Raad van State is een hinderwetvergunning afgekomen die het houden van zomerse evenementen in de avonduren mogelijk moet maken. Vanwege de attractiviteit van het bad noemde men het een goede zaak, dat met ingang van heden een kunst matige zonneweide is aangelegd. Zorgen blijft men houden over het illegaal betreden van het bad. Men overweegt een afraste ring aan te leggen. Bingo brengt drie mille op RIJNSBURG De bingo die georgani seerd werd door de Rijnsburgse Oranje vereniging voor de Stichting Ondosa heeft maar liefst ruim 3.300 gulden op gebracht. De Stichting Ondosa-Ontwikkeling door Samenwerking steunt Rijnsbur gers die werkzaam zijn in de Derde Wereld en in dit geval Sri Lanka. Men wil in Columbia een tehuis bouwen voor jongelui die daar opgevangen wor den en gelijk een vak kunnen leren. De kosten van het gebouw en de aanschaf van gereedschappen komen bij elkaar op ongeveer 30.000,-. De eerste aanzet heeft men na deze avond al binnen. Ruim 250 bezoekers kwamen naar de bingo. Nieuw raadslid in Leidschendam LEIDSCHENDAM Vanaf 1 septem ber zal Rob Koning als raadslid optre den voor de PPR/PSP-fractie in de ge meenteraad van Leidschendam. Ko ning (31) is lid van de PSP en woont aan de Broekweg. Hij volgt Cees Berg man op die per die datum aftreedt. De ruil (Bergman is PPR-lid) is het gevolg van het samenwerkingscontract dat de plaatselijke afdelingen van PPR en PSP bij de gemeenteraadsverkiezing in 1982 hebben afgesloten. De partijen zouden elk een halve raadsperiode in de gemeenteraad zijn vertegenwoor digd. Rob Koning stond vierde op de kandidatenlijst. Visdief betrapt KATWIJK De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in een magazijn van een visbedrijf aan de Rederij straat een 26-jarige Katwijker aangehouden. De man had al makreel, plastic zakken en werkhandschoenen klaar staan om mee te nemen. De politie werd gewaarschuwd door personeel van het bedrijf dat de Katwijker zag rond scharrelen. De Katwijker be dreigde de politie met een stuk hout toen deze het magazijn betrad maar hij sloeg niet. De Katwijker is inmiddels na ver hoor weer op vrije voeten ge steld. lORDWIJK Voor de veren-Kruis groep, een -janisatie die bestaat uit i groep verzekerings- iatschappijen en andere jnstverlenende instel- gen met het hofdkan- |r in Noordwijk, was |3 een goed jaar. De |ist steeg van 10,5 naar .miljoen gulden en het (ital verzekerden van 4.000 naar 236.000. De list is vooral hoger als trolg van kostenbeper- lg. Verder was er een nstige ontwikkeling in schade-uitkeringen te K Algemeen Directeur J.H. Bok verwacht echter dat 1984 een veel minder goed jaar wordt. Daarom heeft de groep geld in de reservepot gestopt, waar door de premies volgend jaar wellicht niet omhoog hoeven. Ziektekostenverzekeraar Het Zilveren Kruis is de grootste van de groep. Na de te verwachten fusie met de Vereniging Gezondheids zorg Centrum Nederland is de Zilveren Kruis-groep de groot ste ziektekostenverzekeraar in ons land, met zo'n 500.000 ver zekerden en een totaal aan premie-inkomen van 536 mil joen gulden. De Zilveren Kruis groep heeft geld aan de reserve toege voegd, omdat de verzekeraar in de loop van dit jaar een flinke kostenstijging verwacht, als gevolg van hogere verple- gingsprijzen. Als die stijging doorgaat zouden volgend jaar de premies fors omhoog moe ten. Door geld in de reservepot te stoppen kan dat worden voorkomen. Internationaal verleent de Zil veren Kruisgroep hulp aan verzekerden van zowel Het Zilveren Kruis als de VGCN via de eigen alarmcentrale Eu- roCross, waar nu al twee mil joen Nederlanders bij aange sloten zijn. En dat aantal stijgt nog steeds snel, aldus de groep. Er zijn plannen voor tien alarmcentrales in de hele we reld, met medewerking van de zusterinstellingen. Als een van de 200 miljoen leden in 't bui tenland een ongeluk krijgt of ziek wordt en opgenomen moet worden kan hij gebruik maken van de hulpverlening van EuroCross. Daardoor wordt voorkomen dat hij op hoge kosten wordt gejaagd. De groei van de organisatie heeft uitbreiding van het kan torencomplex in Noordwijk noodzakelijk gemaakt. Staats secretaris Van der Reijden van volksgezondheid zal vrijdag het nieuwe kantoorpand van de groep, in Noordwijk; offi cieel openen. 1957 was hij vervolgens ka pelaan in Rotterdam-Hille- gersberg en tot 1961 in Den Haag. Ziin liefde voor het jeugdwerk leidde ertoe dat hij hoofdaalmoezenier voor ieugd- en jongerenwerk in het Bisdom Rotterdam werd. In 1967 keerde priester Schoonebeek terug tot het parochiewerk toen hij als pastoor in Den Haag werd benoemd. De parochie stond in de wijk Wenckebach met hoofdzakelijk bewoners uit diverse culturele minderhe den. Pastoor Schoonebeek beschouwde de wijk als „vol komen ontkerkelijkt". Hij begon daarom aan de basis en zette activiteiten op die bij de leefwijzen van de mensen aansloten en gaf zodoende inhoud aan zijn stelling dat de kerk voortdurend moet inspelen op de maatschappe lijke ontwikkelingen. In 1975 volgde de toenmalige pastoor Schoonebeek E.J.M. Ter- vooren op als deken van de Bollenstreek. Ook werd hij assistent in de St. Jozefparo chie om direct contact te houden met het basispasto raat waar naar toe zijn grote liefde uitgaat. In Noordwij- kerhotu heeft hij roem ver worven als dierenverzorger en timmerman. Hij maakte onder meer in een van de pastorieruimten een verlaagd plafond. Ook leverde hij in de pastorie fraaie werkstuk ken van zijn draaibank af. School Het Dekenaat Bollenstreek omvat 14 parochies in Hille gom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Voorhout, Noord wijkerhout, Noordwijk, Kat wijk en een R.K. gemeen schap in Rijnsburg die be hoort tot de parochie in kat wijk aan den Rijn. Eén van de opvallendste daden van deken Schoonebeek is de op richting van de pastorale school om goed toegeruste le ken in het parochiewerk te krijgen. De school verzorgt twee jaar durende cursussen voor vrijwilligers in de paro chie. Na een jaar algemene vorming en bezinning volgt een specialisatie-jaar. In mei sloot de honderste deelnemer een cursus af. Daarnaast zijn net voor het vertrek van deken Schoone beek de voorbereidingen voor de vorming van een de kenale vereniging afgesloten waarvan alle 14 parochies lid zijn. Uit de ledenvergadering wordt in juni het dekenaal bestuur gekozen. «constructie - lan voor yeede deel an Parklaan pSENHEIM Het re- nstructieplan voor het eede deel van de Sas- liheimse Parklaan ligt haf vandaag tot en met pni ter inzage in het ge- ientehuis. Het plan Irziet in het versmallen /asfalteren van de rijba- n en de aanleg van vrij- (gende (brom)fietspa- n. Buiten de rijbanen )rden parkeervakken or lang parkeren ge- akt. Bovendien voor- t het plan in de plaat- g van verkeerslichten de kruising Kerklaan- •klaan. reconstructie van het eer- gedeelte van de Parklaan, en de Hoofdstraat en de inewerg, is al weer enige geleden afgerond. Nu dt het tweede gedeelte, &n de Menneweg en de klaan aangepakt. Het is de >eling dat nog dit jaar met werk wordt begonnen. Te- kertijd met de reconstruc- al ook de riolering onder weg worden vernieuwd, r verwachting zal in de van vorig jaar worden be ien met het derde en laat- 'edeelte van de Parklaan, en de Kerklaan en de Van mdtlaan. r de plannen wordt 4 juni acht uur een informatie- ïd gehouden in het ge- ptehuis.'Er kunnen dan al m aanmerkingen over het worden gemaakt en vra- worden gesteld. Boven- kan iedereen ook schrif- t tot 7 juni op de plannen eren. tuur ipiratiebron ar Wouter Koppen RMOND De Sassenhei- Wouter Koppen neemt de lur als uitgangspunt voor werk. Rustgevende, har- ïische kleurenparen wor- gecombineerd met sierlij- uitgebalanceerde vormen 'abstracte gehelen met de uur als inspiratiebron. Het altaat, grafisch werk is tot met 14 juni te zien in gale- De Pomp aan de Dorps- at in Warmond, jtpen heeft een sterke voor- ir voor zeefdrukken. Deze Uniek geeft hem de moge heid tot een fijn lijnenspel, Igte vinden in bijvoorbeeld hes alledaagse boomschors Be afbeelding van een Hol- öse strandwulk. De werken iden afgerond met zachte jfen. Eenvoud en sober- in kleur en vorm, geba zel op kleine dingen in de Mur. Koppen is leraar teke- I en handvaardigheid aan t>r. de Vissermavo in Sas- eim. Als aanvulling op de sitie heeft hij tevens een H, kunstzinnige uitingen I zijn leerlingen meegeno- Ji. Het gaat om draadinsec- 1 boetseerwerkjes, etsen en frdillustraties. Verder heb- I de leerlingen een beelden- jvervaardigd van bekende [anfiguren, uitgevoerd in ischuim en gips en geschil- d in pasteltinten. NOORDWIJKERHOUT Deken Schoonebeek gaat de St. Jozef parochie in Noordwijkerhout en het Dekenaat Bollen streek verlaten. Een week na de priesterjubilea van pastoor Van der Plas en rector Tweehuyzen wordt er afscheid genomen van de deken die per 1 juni stopt met zijn werkzaam heden in de streek. Ko mend weekeinde wordt er zaterdag en zondag tijdens eucharistievieringen stil gestaan bij zijn afscheid. Na afloop van de viering op zaterdag om zeven uur is er voor belangstellen den de gelegenheid deken Schoonebeek de hand te drukken. Zondag is er voor de dekenale mede werkers een afscheids bijeenkomst in het Victor- huis. De 66-jarige priester verlaat Noordwijkerhout om in Was senaar bij twee oud-Noord- wijkserhoutse huisgenoten in te trekken, pastoor Th. van Steekelenburg en Thea Ver burg. Sinds 1975 was hij zo wel deken van de Bollen streek als assistent-priester in de St. Jozef parochie. Vo rig jaar vierde hij nog zijn 40-jarig priesterjubileum. Na het volgen van het Groot-seminarie in War mond werd J. Schoonebeek in 1943 tot priester gewijd. Na een korte aanloop van een half jaar in het Jacoba Gasthuis in Haarlem was hij tot 1947 kapelaan in War- menhuizen en de drie jaar erna in Velzen-Noord. Tot Niet mooi genoeg LISSE De dieven die de afgelopen week in Lisse twee BMW's en een Volkswagen Golf meenamen, vonden die kennelijk niet mooi genoeg. De af gelopen nacht werden namelijk in Lis- se van twee andere auto's, een BMW en een Golf, de licht metalen velgen afge haald. De velgen kosten naar schatting 1000 gulden per set. Kluis zwembad gekraakt RIJNSBURG Inbrekers hebben in de nacht van dinsdag op woensdag bij het Rijnsburgse zwembad Het Waterbos een kluis opengebroken. Zij namen 2000 gulden aan contant geld mee. De insluipers kwamen binnen door een raam in het dak te forceren. Alleen de kluis in het kassahokje moest het ont gelden. Deken J. Schoonebeek. Extraatje Het lijkt wel of de PTT de gemeente Noordwijk een extraatje heeft gegeven. Op de hoek van het Gat van Palace, waar vroeger het beroemde hotel stond aan de Koningin Wilhelmi- naboulevard, sieren nu drie in plaats van één telefooncellen het straatbeeld. Twee van de gifgroene gevaartes zijn iets an ders van vorm en het blijken dan ook mobiele telefooncabi nes te zijn. Overigens zijn die ook geplaatst op de hoek van De Grent en de Abraham van Roijenstraat en op het Vuurto renplein. Reden voor de plaatsing is niet dat de PTT lief voor J gClllCCö tzou ik best willen ters dié naam ook al enkele keren te hebben horen noe- Dat de volgende kettingdrager een VVD-er zal zijn, is iets waarover alle vier voorzitters het eens zijn. VVD-er Aptroot: „Zoals Amsterdam en Rotter dam een PvdA-er hebben, zo krijgt Wassenaar een VVD- burgemeester. Ook de huidige burgemeester mr. K. Staab komt uit die hoek, hoewel sinds jaar en dag geen lid meer van de VVD. Hij omschrijft zichzelf als conservatief-libe- raal. PvdA-er Goulooze vindt Staab dan ook „te weinig be reid tot vernieuwen". Grillig Staab verwekt nogal eens op schudding door zijn grillige en tamelijk ongewone manier van doen. Over ziin optreden lopen bij de fractieleiders de meningen nogal uiteen. VVD-leider Aptroot: „Staab wordt vaak aangevallen op zijn woede-uitbarstingen, maar ik denk dat hij precies weet wat hij doet". CDA-woord- voerder Wensveen denkt daar wat anders over. Hij zegt: „Ik heb nogal wat persoonlijke aanvaringen met Staab gehad, en dat waren betreurenswaar dige excessen. Het CDA hoopt dat de relatie met de nieuwe burgemeester beter is, waarbij ik aanteken dat zoiets vanzelf sprekend van twee kanten moet komen". Wensveen zegt overigens wel respect voor Staab te hebben, voor wiens humor hij ook wel enige be wondering kan opbrengen. De fractieleiders zien wel graag nog wat veranderen. Met name de voorlichting moet worden verbeterd. Een diplomatieke Wensveen over die veranderingen: „Als je weet dat je het anders wil, dan zet je dat gewoon in de profiel schets voor de nieuwe burge meester." Staab is bij zijn vertrek meer dan 13 jaar voorzitter van de Wassenaarse gemeenteraad. Zijn voorganger was Molly Geertsema, die indertijd een periode heeft jgekend waarin hij zowel fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer was als burgemeester. Geertse ma noemde het burgemeester sambt van Wassenaar ooit een part-time baan, wat de nodige opschudding vèroorzaakte op raadhuis De Paauw, waar Staab inmiddels de eerste man was. Noordwijk wil zijn, maar de overvloedige vraag naar telefoon mogelijkheden in het seizoen. De bestaande cellen zijn 's zo mers sterk overbelast en daarom is de VW van Noordwijk vorig jaar al met de PTT gaan praten over een oplossing van dit probleem. Overigens heeft Noordwijk vorig jaar al kennis gemaakt met mobiele telefooncabines bij de strandafgang van de Langevelderslag. Die worden daar 's zomers gezet om strandbezoekers de kans te geven „even iets van zich te la ten horen". De zes cabines in Noordwijk aan Zee zijn nog niet operationeel, daar noodt het weer ook niet toe, maar zullen naar verwachting voor Hemelvaartsdag in gebruik kunnen worden genomen. Ze blijven tot september staan. WASSENAAR De Was senaarse vertrouwenscom missie voor de benoeming van de opvolger van bur gemeester mr. K. Staab, die begin volgend jaar met pensioen gaat, heeft onlangs voor het eerst vergaderd. Ondanks de opgelegde geheimhouding over door de commissie besproken zaken wilden vier van de vijf fractielei ders van de Wassenaarse gemeenteraad wel het een en ander kwijt van hun ideeën over de nieuw te benoemen burgemeester. De vertrouwenscommissie van Wassenaar krijgt pas na augus tus echt werk te doen. In die maand wordt de sollicitatie opengesteld, waarna de com missie een voorkeurslijst mag geven aan Commissaris der Koningin Patijn, die uiteinde lijk zelfstandig een voordracht aan de Kroon doet. Dan beslist de minister van Binnenlandse Zaken over de benoeming van de nieuwe burgemeester van Wassenaar. De fractieleiders drs. R. A. Nieuwenhoven (D'66), H. J. Goulooze (PvdA), V. J. W. Wensveen (CDA) en Ch. B. Aptroot (VVD) vinden dat de nieuwe burgemeester minstens twee termijnen (twaalf jaar) moet kunnen uitzitten. J. Har- ting van Partij Wassenaar wei gerde „wegens gemaakte af spraken" commentaar. De heer Nieuwenhoven is voor een jonge kandidaat, van 35 a 40 jaar. VVD-er Aptroot is daar wat voorzichtig mee, maar, zo zegt hij, „een man als Ed Nijpels zou ik best in Was senaar willen". De heer Wens veen (CDA) wil in ieder geval niet iemand die Wassenaar „als de laatste halte gebruikt". Iets waar de vier fractievoor zitters het ook over eens zijn is dat het een krachtig bestuur der moet zijn. Wassenaar staat voor een fikse ambtelijke reor ganisatie, ingegeven door de sterk verminderde rijksbijdra ge, die de gemeente tot bezui nigingen noodzaakt. Daar zal de nieuwe burgemeester hard aan moeten trekken, zo menen de fractieleiders. Dorpje De vier denken nogal ver schillend over de eisen die aan de toekomstige burgervader van Wassenaar gesteld moeten worden. De VVD, met tien ze tels de grootste partij in de ge meenteraad, zegt dat de burge meester vooral moet zijn geïn teresseerd in „ons dorpje". „Ik acht het onbelangrijk of hij of zij kaas heeft gegeten van het omgaan met mensen van am bassades", zegt Aptroot, „voor mij telt de middenstand zwaarder". Christen-democraat Wens veen, wiens partij met zes ze tels in de raad is vertegen woordigd, zegt dat die kwali teiten juist wel in overeen stemming moeten zijn met ■„het bijzondere karakter van Wassenaar. Kijk maar naar al die ambassades en consulaten, dat betekent dat een burge meester zowel representatief dient te zijn als goed op de hoogte met de gevolgen daar van op het politiekorps" Ex-wethouder In Wassenaar circuleren al vele maanden geruchten over mogelijke kandidaten voor het burgemeestersambt. Daarbij komt de naam van een vrou welijke ex-wethouder, mo menteel burgemeester van een andere groene gemeente in het centrum van het land, telkens weer naar voren. Afgezien van PvdA-er Goulooze, die niet bereid is tot commentaar, bevestigen de fractievoorzit-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7