Omwegen Het Gat van Palace-festival neemt ongekende vormen aan Hoogste punt GAK-kantoor Bollenstreek wil sociaal rechercheur bereikt "Oranjetentoonstelling jubilerende vereniging ECONOMISCH WEL EN WEE Op mijn omwopon door sUid en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk' vertellen M wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton l'irlrr. mei van 2,5 mtr.; goed voor een perfecte show, waar men nog wekenlang over zal na praten". Die Japanners zullen op de zondagavond ongetwijfeld voor het klapstuk van het festival zorgen. Maar daar komt nog zoveel meer: mime uit Engeland, muzieksatire uit de bondsrepubliek, jon gleurs uit Amerika, een half uur modeshow van het ravis sante boetiekje Flitz uit Noordwijk, Blaguebolle uit La Douce France (acteur met masker, die het hedendaagse ontmaskert), de Pasadena Dreamband (de Star Sisters band) uit ons Holland, een Italiaanse vuurspuwer, het onzichtbaar aanwezige Ten der, Zuidamerikaans circus uit Venezuela, Hugo, „the Dutch Dylan", een Italiaan met spijkerbed en cobra-act, Japans bewegingstheater, raggae en socca muziek van Trinidad, het zowal alles slaande straattheater van de Dog-groep (met een verfijnd artistiek schouwspel, dat, met z'n vuurwerk, zelfs Fransen tot extase bracht), rock 'n roll door de Nederlandse „Naald hakken", een Muur vol ge heimen (en „gekke dingen"), opgezet door de Vlaming Pol de Braeckeleer, die een stuk holle muur invoert waarbin nen van alles kan worden beleefd en aangeraakt. Het mooiste daarvan is, dat Pol van z'n leven niet wil ont hullen wat binnen die holle muur zich allemaal afspeelt; het moet zelfs pikant zijn, al thans binnen de perken van de Beneluxe tolunie. Vuurproef En daar komt nog veel meer naar het Gat van Palace-fes tival nummer twee. Veel meer dan die kostbare 500 gulden van de Evenementen commissie kunnen dragen. Een publiekstrekker a la het North Sea Festival, maar dan nog veel gevarieerder en vooral amusanter. Ik beschik over zo oneindig veel infor matie dat ik die nooit zal kunnen verwerken binnen deze kolommen. Ik hoop dat u me op m'n woord gelooft. En, trouwens, SKAN staat weer voor een vuurproef die in haar voordeel beslist zal moeten worden. Het zijn niet louter hoogtepunten die het Gat van Palace te bieden heeft. Hoewel, over hoogte punten gesproken: 200 kinde ren gaan vliegeren, met zelf gemaakte vliegers. De beste en mooiste hoogvlieger mag een week later naar het Fok ker-festival in Scheveningen. Ach, dan is er nog een uitge breid terras op 't Gat vol marktkramen, en een grote tent (ook als het mooi weer is) voor al de rand-produk- ties. „En wat erg belangrijk is", meent Hans: „De acts moeten visueel aantrekkelijk zijn, ook voor de vele buiten landse gasten die dan in Noordwijk zijn". Volgens Hans Bakker en niet minder aardige Georgia (die beiden vinden, dat „Noord wijk" voor dit soort promotie iets royaler over de brug zou moeten komen) is er een uit stekende samenwerking met de EHBO. het Pop Kollektief Bollenstreek en „de jongens van de Sportschool". Hans Bakker: „Ik meen, dat we een ontzettend goed pro gramma in elkaar gezet heb ben. Volgend jaar gaan we weer verder. Met of zonder het Gat van Palace. Het gaat daar volgebouwd worden; zonde van het Gat, dat een Noordwijkse, bijna fabuleuze, trekker is geworden. Maar goed; als het Gat van Palace er niet meer is, nou ja, dan zullen we wat creatiever moeten zijn..." Blaguebolle: monsieur Hulu vertelt z'n waarheid op een terrasje. ^EIDEN/REGIO CeidaeSou/Mwt IVOOR DE TWEEDE KEER EEN GESLAAGDE NOORDWIJKSE GOK DONDERDAG 24 MEI 1984 PAGINA 5 IN STRIJD TEGEN MISBRUIK SOCIALE VOORZIENINGEN iets dragelijker te maken. In de afgelopen periode is door tegenstand van verschillende gemeenten besloten het perso neelsbestand van het SOB niet uit te breiden, terwijl juist ge constateerd wordt dat in de huidijge tijd met de wettelijke ontwikkelingen naar meer ta ken voor de plaatselijke over heden, er een steeds groter be roep moet worden gedaan door de gemeenten op interge meentelijke samenwerking. De beleidsvoornemens zijn nog enigszins aan de vage kant omdat die gedeeltelijk afhan gen van de besluitvorming over het Regionaal Econo misch Onderzoek Duin- en Bollenstreek. De reacties van de verschillende gemeenten op dit onderzoek worden in de zelfde vergadering van het SOB-bestuur besproken. Toch zijn er wel verschillende voornemens geformuleerd in de r\ota, zoals de aanstelling van een of meerdere sociaal rechercheurs. Ook wil men gaan bekijken hoe de inzame ling van chemische afvalstof fen, de verwerking van sloop en bouwafval en de scheiding van afval in de Duin en Bol- lentreek kan worden begeleid. Verder zal in het tweede/der de kwartaal van dit jaar een proefproject arbeidservarings plaatsen van start gaan in de streek en wordt de aanstelling verwacht van een beleidsme dewerker In deeltijd voor het van Nieuwenburg en Martijn Wegman gevestigd. „Jimmy's", klh. in gebruik te kleding, gevestigd aan de Lange Mare 37 is opgeheven. Aan de Haagweg 9 is de te- gelhandel „Haagweg" geves tigd, gekomen van Medusa straat 10a. Aan de Zijldonk 95 is „Pakroh", drukwerkadvies bureau, gevestigd. Regionaal Platform Alterna tief Werk. Werkprojecten Dat is echter niet alles. Er zijn meer plannen. Gedacht wordt onder meer aan het in regio naal verband opzetten en uit voeren van sociaal-cuklturele activiteiten voor werklozen, de instandhouding van de Vrij willigers Vacaturebank in elke gemeente, het doen van een onderzoek naar en ontwikke ling van de mogelijkheden die het 3e (vrijwilligers) arbeids circuit biedt, het bevordereden •van werkprojecten, het bevor deren van het door gemeenten op kleine schaal in eigen huis creëren van werkprojecten en arbeidservaringsplaatsen. An dere aandachtvragers zijn ver der het uitwerken van het Re gionaal Economisch Onder zoek Duin en Bollenstreek, een onderzoek naar de behoef te van beroeps-oriëntatiecen trum in de regio, de sluitings tijden van de horeca in de re gio en de pogingen om een tweede vestiging van een LOM-school te krijgen in de streek. Tot slot wil het SOB bij de Ne derlandse Spoorwegen blijven aandringen op de vestiging van een of meer stations aan de oude liin Leiden-Haarlem en verwacht men in de ko mende beleidsperiode com mentaar te gaan leveren op wegenplannen zoals de tracé nota's voor de A22 vanuit Noord-Holland, de S20 van Nieuw Vennep en de recon structie van net Postviaduct bij de Sikkens in Sassenheim. Ook wil het SOB werken aan een woningbouwplanning en - programmering voor de hele streek en wil men in overleg met de plaatselijke VVV's ko men tot activiteiten die de streek ook buiten het bollen en zomerseizoen aantrekkelijli maken. Als het in het weekeinde van 9 en 10 juni twee da gen net zo giet van de re gen als gisteren (alsje blieft niet, natuurlijk), ikan het toch best nog erg gezellig en attractief worden op het Gat van Palace-festival 1984 in Noordwijk aan Zee. Het wordt het tweede Gat- festijn, georganiseerd jdoor SKAN (Stichting jKulturele Aktiviteiten .Noordwijk). Georgia van der Gen en Hans Bakker proeven de prettige na smaak van vorig jaar nog. Hans is coördinator van SKAN's werkgroep jongeren, tevens be stuurslid van SKAN, en tengere Georgia is mede werkster binnen deze ruim tien jaar bestaande Noordwijk Zeese opiaat- ster van zo veel actieve takken ten behoeve van een hele gemeenschap: klassieke muziek, film, dixie, kinder- en jonge- renprogramma's en-al- i les-wat-daar-bij-komt. 1 Als alles een beetje mee zit dus ook het weer zal ook dit jaar deze j festival-vlieger weer j voorspoedig opgaan, me nen Hans en Georgia. Een gesprekje met ze. „Dit tweede festival is eigen lijk professioneler opgezet dan het eerste, dat in '83 spontaan werd gestart rond een talentenjacht als begin- fiunt. Dat was op een beste ocatie, u kent het: het Gat van Palace, toen nog een ge weldige open zandkuil, waar eens het Palace Hotel stond. Het was een festivalletje van één lange dag, maar meteen ook een grandioos succes. SKAN voorzag hiermee dui delijk in een behoefte, ook al omdat de opzet een lage drempel beoogde waar ieder een overheen kon. Ditmaal I een festival van twee dagen, 1 zowel zaterdag als zondag 9 en 10 juni van 's morgens 10 uur tot middernacht; twee dagen boordevol belangrijke j evenementen. Ook een j prachtige promotie van de badplaats, zouden we zo zeg- j genaldus Hans Bakker, j „Ja, nou en of", knikt Geor- Op vrijdag 1 juni kan men bovendien 's avonds terecht van 19.00 tot 20.30 uur. Za terdag 2 juni is de laatste ge legenheid om te gaan kijken: van 14.00 uur tot 17.00 uur. In het kader van het Her denkingsjaar Willem van Oranje wordt op woensdag 30 mei in samenwerking met K&O een lezing georgani seerd. De televisie-serie Wil lem van Oranje heeft veel aandacht getrokken en velen hebben zich afgevraagd of het geschetste beeld klopt met de werkelijkheid. Hier over zal dé Oegstgeester prof. dr. J. J. Woltjer, die als adviseur bij de serie betrok ken is geweest, enige duide lijkheid trachten te verschaf fen. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. De lezing wordt begint om 20.30 uur in het gemeentecentrum. ii ed ie jJJiEIDEN Onder grote ïëlangstelling werd giste- fen het hoogste punt van ïrle nieuwbouw van het u$AK-districtskantoor aan Jje Plesmanlaan bereikt. UJet voltallige personeel sjn oud-medewerkers za- GAK-directeur J.H. fuombert de vlag in top hijsen en vervolgens deed r4et gezelschap zich met de bouwvakkers tegoed aan pannebier. Daarvoor .öjad Gombert in een korte jtoespraak zijn enthousias me over het inmiddels ge- a(feverde werk niet onder stoelen of banken gesto ken. Het gebouw gaat onderdak bieden aan de meer dan 250 medewerkers van het GAK en de GMD (Gemeenschappelijke Medische Dienst). Momenteel zijn deze diensten op drie ver schillende plaatsen in de stad gevestigd. De nieuwbouw heeft een vloeroppervlak van 7000 vierkante meter en is met zijn zes bouwlagen 28 meter hoog. De bouwkosten bedra gen 26,5 miljoen gulden. Het ontwerp is van de archi tecten T.S. Hoogeveen en P.D. Mastbergen uit Amstelveen en de bouw wordt uitgevoerd Oe vlag wordt in top gehesen: het hoogste punt van de nieuwbouw van het GAK is bereikt. door IBB Konder uit Leiden. Bij het ontwerp is veel aan dacht besteed aan een energie zuinige opzet. Zo worden de gevelelementen voorzien van een warmte-isolerende begla zing en is het raamoppervlak verkleind. Luchtverversings- en verwarmingsinstallaties maken gebruik van de massa van het gebouw en zijn ge schikt voor het terugwinnen van energie. Als alles volgens planning ver ver is. „We hebben er lang ge noeg op gewacht", zei hij giste ren. Niet alleen het personeel, kan prettiger werken, maar ook het publiek kan in de toe loopt, dan wordt het nieuwe komst beter worden geholpen, kantoor begin 1985 in gebruik In het nieuwe gebouw wordt genomen. Directeur Gombert extra aandacht besteed aan on- zal blij zijn als het eenmaal zo- der meer spreekkamers. DEGSTGEEST De heer M. van Weizen, oud-voor- iitter van de jubilerende pegstgeester Oranjevere niging verricht dinsdag 29 apei de officiële opening jflran de jubileumtentoon- ettelling in het gemeente- Itentrum aan de Lijtweg. iri eOe opening staat gepland ;efoor 17.30 uur. Om 18.00 iaur begint een feestelijke deceptie waarbij tevens de ^rste gelegenheid wordt geboden de expositie in ogenschouw te nemen. De deceptie duurt tot 19.30 eJiur. l^pe tentoonstelling geeft in de eerste plaats een beeld van de geschiedenis van 75 jaar Oranjevereniging Oegst- geest. Verder is ook de expo sitie „Honderd jaar Oranje- vorstinnen" opgenomen, die enkele honderden portretfo-» to's van koningin Emma, ko ningin Wilhelmina en konin gin Juliana omvat. Tenslotte is plaats ingeruimd voor eni ge documentatie en foto's be treffende Willem van Oranje in het kader van de herden king van de vader des vader lands dit jaar. Gedurende de rest van de week is de Oranjetentoon stelling geopend van 10.00 uur tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 17.00 uur, be halve on Hemelvaartsdag. LISSE Om misbruik van sociale voorzieningen in de streek tegen te gaan, wil het Samenwerkings Orgaan Bollenstreek (SOB) binnen haar ver band een of meerdere so ciaal rechercheurs aan stellen. Door de toename van het aantal uitkerings- gevallen en een gelijkblij vend aantal werknemers bij de afdelingen sociale zaken van de gemeenten is de werkdruk groot ge worden en blijft controle vaak achterwege. Met het ministerie van sociale za ken zal het SOB contact opnemen over de finan ciering van een dergelijke kracht. Dit staat te lezen in „Beleid in beweging", het beleidsplan voor de periode 1984-1987 dat woensdagavond 30 mei in het Lisser gemeentehuis in de vergadering van het Algemeen Bestuur van het SOB wordt besproken. Nog meer personeel is nodig, zo blijkt uit de beleidsnota. Zo heeft het SOB-secretariaat een extra kracht nodig. Voorge steld wordt een full-time be leidsmedewerker aan te stel len om de gestegen werkdruk „Duurzaam Bezit b.v.", aan- en verk. m. expl. van onr.goed., enz. gevestigd aan de Oude Singel 188 is ver plaatst naar Den Haag. Jachthaven Zijlzicht (eig. Smit) gevestigd aan het Zij leiland 1/2 is overgenomen en voortgezet door Hans en Ineke van Kleef. 'Aan de Zoeterwoudseweg 13 is ..F.S.V. Music Products" gevestigd. Aan de Pioenstraat 46 is J. Rustige, aann. van timmer werken van niet bouwk. aard gevestigd. Aan de Melchior Treublaan 10 is timmer- en onderhouds bedrijf „Bousie" gevestigd. „Handelsbedrijf Stbrtex b.v.", gevestigd aan de Tak- wier 9, is verplaatst naar Wassenaar. Aan de Mosroos 1 is '84 „Skylift b.v." gevestigd. „Duflex b.v.' gevestigd aan de Hoge Rijndijk 42 is ver plaats naar Rijnsburg. Aan de Morsstraat 50 is „Antron" advies- en ont werpbureau van supermicro hardware en software, geves tigd. Aan Plantsoen 99C is In dustriële Vormgevers Frans De Dog-groep in actie. gia, „ze zouden het weieens mogen waarderen". In terna tionaal Hans Bakker legt uit, dat de verhoogde kwaliteit van het festival '84 ook verhoogde uitgaven met zich meebrengt. „Er doen gerenommeerde in ternationale groepen mee die ons niet overvragen, in te gendeel, maar toch liegen de kosten er niet om. Onze acti viteiten (zelf hebben wij het over aktiviteiten) worden door het gemeentebestuur van harte toegejuicht, maar dit wordt niet tot uitdruk king gebracht door een gel delijke bijdrage". Ja zeker, SKAN mag weer rekenen op een aantal dranghekken, uit voorraad leverbaar, maar ook daar moet een kleine te gemoetkoming tegenover worden gesteld. Daarom is SKAN. zo afhankelijk van een aantal sponsors. Die zijn gezocht en ten dele ook ge vonden; maar er kunnen nog meer bij. De „leading man" van het bruisende Leidse iazz-café The Duke, bijvoor beeld, schonk honderd gul den, op voorwaarde dat zijn café een paar keer met name genoemd zou worden. Wel aan dan: The Duke, The Duke, The Duke: topical for a swinging night by candle light. Graag gedaan, SKAN; laat maar zitten. Als The Duke nog eens zoiets wil, laat hij er dan maar een paar honderdjes extra tegenaan gooien Maar alle grapjes terzijde; daar is ook een Noordwijkse Evenementencommissie, waarin Noordwijkse voor aanstaanden met enige om haal zitting hebben. Georgia is lang niet ontevreden over de geestelijke bijstand dezer commissie, maar ze trekt toch even een pruillipje: „Gos, ik wou dat ze echt wis ten waar het om ging. Ik vind echt niet dat ze dom zijn, in Noordwijk, maar ja.., toch." „Ja, het is jammer", moet Hans toegeven; „echt jammer". Het is namelijk zo, dat de Evenementencommis sie zich koest houdt. Men vindt het prachtig wat SKAN met dat, inmiddels geplavuis- de, Gat van Palace uithaalt, maar ze, de commissie zoge zegd, steekt er verder geen vinger naar uit en houdt de beurs angstvallig gesloten. Hans Bakker: „Vorig jaar kregen we 500 gulden. Dit jaar weer, denk ik. Hoop ik. Daar zijn we al dankbaar voor. Maar het haalt niet veel uit, dat is begrijpelijk nietwaar?" Die zaterdag en zondag lopen de talenten, weer of geen weer, opnieuw door het pro gramma heen, op elkaar jacht makend om een prijs vorig jaar grote winnaar Epoxy, „bollenpop" uit het belendende Katwijk. Die ta lentenjacht blijft dus de rode draad door het hele festival. Dat is juist wat het publiek zo graag wil, omdat het verras singen kan opleveren; er schuilt veel talent onder het vaderlandse pop- en act-we- zen. In dit Noordwijkse geval voornamelijk uit de Bollen streek en Leiden: elf talen ten, verdeeld over twee da gen. Fools-invasie Het wordt één groot variété, op het Gat van Palace-festi- val '84. Ik ga dat niet alle maal ontrafelen. Maar het is wel zo, dat SKAN de hand heeft weten te leggen op een voorraad uitzonderlijke „per formances". Het treft, name lijk, dat in die zelfde tijd, be gin juni, in Amsterdam het intussen befaamd geworden Festival of Fools wordt ge houden. Tientallen knots- goeie groepen, daverende en sembles, overrompelende in dividuen mengen zich dan in een respectabel spektakel. Bakker: „Nou, wij hebben voeling met dat festival, waar 120 groepen naar toe komen. Dat is heel aantrek kelijk om mee samen te wer ken. Ongeveer 12 Fools-groe- pen uit alle kanten van de wereld komen nu naar Noordwijk en naar Leiden (daar is ook Jango Edwards, grondlegger van het festival of Fools en een oer-fool). Je moet zien te profiteren van de aanbieding en de kosten samen delen binnen zo'n Ne derlands toernee. Wij zouden de kostprijs van een formida bele wereld-groep als „Onde- koza", die fameuze Japanse trommelaars, niet kunnen opbrengen: die vragen voor hun Nederlandse optreden 15.000 gulden. Maar ze ko men dus wel, met hun trom-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5