Leiden loopt niet uit voor bezoek Beatrix f Eindelijk hebben we goede m MUZIEKVERENIGING CONCORDIA IN HARTEVELTCOMPLEX QeidócQowuvnt KONINGIN OPENT NIEUWBOUW UNIVERSITEIT rfc 0 BURGERLIJKE x STAND LEIDEN Geboren: Paulina Dieu- wertje, d.v. P. van der Panne en B. C. van Amersfoort; René, z.v. H. van Rijn en A. J. Dulfer; Suzanne Wilhel- mina, d.v. J. J. F. P. Kaptijn en W. J. M. Warmerdam; Elisabeth, d.v. H. Hoek en N. Hoek; Cornelia, d.v. L. J. Haasnoot en D. P. Haasnoot; Emy, d.v. A. R. van de Weerdt en E. J. W. Spierings; Johanneke Cornelia, d.v. K. Verhoeff en A. C. Begthel; San dra, d.v. C. van der Voet en C. G. H. Gerdemann; Saskia, d.v. C. van der Voet en C. G. H. Gerdemann; Tama ra Laila, d.v. A. M. M. Said en M. Smits; Deborah Martha Elizabeth, d.v. P. C. Klaassen en B. M. Mendes; Dina Catharina, d.v. C. Janssen. Overleden: M. C. Nulkes, geb. 16-7- 1904, vrl. geh. gew. met N. Meeuwe noord; J. G. van Vliet, geb. 18-12- 1910, man; B. Bowles, geb. 7-6-1983, man; C. Sinteur, geb. 1-8-1914, vrl. geh. gew. met J. H. Philippo; L. van Tilburg, geb. 8-5-1910, man; G. Kers- sens, geb. 20-5-1916, vrl. geh. gew. met J. van Baar; H. J. van Kasterop, geb. 25-4-1907, man;.G. van Hae- stregt, geb. 25-9-1919, man; J. C. Berg, geb. 25-8-1907, man; J. H. Ou wehand. geb. 6-3-1937, man; P. J. Diels, geb. 14-9-1897, man; I. J. Vi- oen, geb. 10-2-1913, vrl. geh. gew. met J. M. G. Julien; C. Ranselaar, geb. 19-8-1900, vrl. geh. gew. met H. van Riet; N. van Dam. geb. 28-11- 1931, vrl.; J. A. Boon, geb. 12-5-1904, vrl. geh. gew. met D. de Wolf; J. A. A. Simonis, geb. 9-2-1909, man; B. van Gelder, geb. 8-12-1920, man; J. de Graaf. geb. 3-6-1925. man; P. L. Turk. geb. 24-11-1908, vrl. geh. gew. met W. P. Nederstigt; J. Troost, geb. 12-2-1910, vrl. geh. gew. met N. van Oort; H. de Roode. geb. 25-1-1920, man; F. Reijneveld, geb. 22-5-1902. vrl. geh. gew. met N. H. van Leeu wen; P. Kanbier. geb. 19-11-1890. man; P. J. M. Vekemans, geb. 6-6- 1912, man; J. Wijnands, geb. 22-7- 1904, man; P. M. Buitelaar, geb. 11-3- 1929, vrl. echtg. van H. T. Verboom; W. Berkheij, geb. 4-3-1913, man; J. Aandewiel, geb. 24-7-1938, vrl. echtg. •IDEN DONDERDAG 24 MEI 1984 PAGINA 3 LEIDEN „De gemeen te vergeet wel eens wat al die verhuizingen voor de Leidse muziekkorpsen .betekenen. In de loop der jaren zijn wij ook een paar maal verhuisd en dat gaat de vereniging en de leden toch niet in de koude kleren zitten. Er worden steeds weer forse investeringen gedaan en wat gebeurt er dan: de gemeente staat opeens weer voor je neus en laat weten, dat je weer moet verkassen, omdat ze het gebouw waar je in zit, weer ergens anders voor nodig hebben. Daarom zijn we met wat we nu hebben gekregen erg blij. We hebben een contract voor een periode van tien jaar kunnen afsluiten dus voorlopig krijgen ze ons hier niet meer uit". H. Boelee is bestuurslid van de „Christelijke Muziek- Showband Concordia" en Condordia viert vandaag Stats Het optreden van een Marokkaanse band, voor mor genavond gepland in jongerencentrum Stats, gaat niet door. Lords Folks Het jongerenkoor The Lords Folks verzorgt zaterdagavond een eucharistieviering in de Herensingelkerk. Het thema van deze viering, die om zeven uur begint, is „Je bent geen bezit". Celebrant is pater De Ridder. Gamelan In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat 1 wordt zondagmiddag door een gamelan-groep van de Leidse universiteit een openbare les gegeven. De leiding is in handen van Bernard Arps. Ook wor den onder leiding van Clara Brakel Javaanse dansen uitgevoerd. Belangstellenden voor de Javaanse muziek en dans kunnen van twee tot drie uur en van half vier tot half vijf in de filmzaal van het museum terecht In de pauze wordt een film over Korea vertoond. Film In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 wordt zondag de film „Korean Life Cycle" gedraaid. Aanvang 15.00 uur. Deze film over de levenscyclus van de Koreaan duurt ongeveer een half uur en wordt ingeleid door Ken Vos, wetenschappelijk medewerker van de afde ling Japan en Korea. Puzzeltocht Werkgemeenschap 'De Ratel' houdt zondag een fiets puzzel tocht door de Leidse regio. De afstand bedraagt circa 35 kilometer en de start heeft tussen 9.15 en 9.45 uur plaats bij het Leidse Volkshuis (Apothekersdijk 33). Deelname kost f2,50 per persoon. Inlichtingen en inschrijving bij J. Louwrier tel. 411037. Leendert de Jong De zanger/gitarist Leendert de Jong treedt zaterdagavond om acht uur op in het Hooglandsche Huys bij de Hoogland se kerk. Hij zingt over geloof en menselijke relaties. Het optreden is een onderdeel van de koffiebaravond van Youth for Christ. Ensemble Het 'Leids Vocaal Ensemble' geeft zondag 27 mei een uitvoering in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerk- straat. Op het programma staan werken van Thomas Tallis, Vauter, Henry Purcell, Johann Hermann Schein, Melchior Franck, Heinrich Schütz en enkele 14de eeuwse anonieme componisten. Instrumentale in termezzi worden verzorgd door de luitiste Ireen Tho mas. Het 'Leids Vocaal Ensemble' bestaat uit 22 zan gers en zangeressen die veelal a capella koorwer ken uit de Renaissance en de Barok ten gehore bren gen, dit alles onder leiding van Theo Goedhart. Het concert begint om 12.00 uur en de toegang is gratis, er zal een collecte worden gehouden voor de restauratie van het orgel van de Lokhorstkerk. van A. Schaap. Gehuwd: P. van Houten en G. J. Kok; R. Faas en J. Stolk; J. Bontje en Y. Ruiter, Th. J. M. van Giezen en G. M. H. J. E. Wallaart; P. Bodijn en J. Straathof; D. M. van Brakel en O. C. van Heumen; G. de Reus en H. W. van der Linden; M. J. van Goozen en I. Smit wethouder peters: Nieuwbouw C&A moet snel van de grond LEIDEN Volgens wethou der J. Peters van ruimtelijke ordening zijn er weinig belem meringen om het nieuwbouw- plan van C&A aan de Haar lemmerstraat te verwezenlij ken. Het plan zou uitstekend in het inmiddels onherroepe lijk geworden bestemmings plan passen. Peters zei gisteravond in de commissie ruimtelijke orde ning dat het „er zeer gunstig uitzag" en het plan „goede mo- vereniging Maredorp haar in stemming met de plannen be toond. Problemen zouden nog slechts kunnen rijzen wanneer het bouwplan niet voldoet aan de wens van het gemeentebe stuur. „Wij hebben tot nu toe alle medewerking verleend", aldus Peters: „Wij willen dat de plannen zo snel mogelijk gerealiseerd worden". NS mag slopen zonder betalen LEIDEN GS hebben het besluit van de gemeente Lei den vernietigd waarin werd bepaald, dat de NS bijna 20.000 gulden moest betalen voor de sloop van een viertal wonin gen aan de Rijndijk. De sloop is noodzakelijk in verband met het omhoogbrengen en de ver dubbeling van het spoorwegt racé Amsterdam-Den Haag. Het gemeentebestuur van Lei den had gesteld dat sloop een vermindering betekent van de Leidse woningvoorraad en dat de Spoorwegen daar de ge- daarentegen betoogde voor de arob-commissie van het pro vinciaal bestuur dat de ge meente een duidelijk belang had bij het wijzigen van de spoorbaan en dat door de af braak van de huisjes de aanleg van een fietsersverbinding naar de Stevenshof mogelijk zou worden. En daar was de commissie het mee eens. De plannen van de NS dienen het algemeen belang, meent de commissie. De gemeente moet haar compensatie-eis intrek ken en een sloopvergunning verlenen. te in het Harteveldcomplex wel betalen, maar voor ande re kleinere verenigingen gaat dat niet zo makkelijk. Maar ja, deze gemeente steekt nu eenmaal veel meer geld in de sport dan in de muziekvereni gingen". Vanavond opent wethouder P. Bordewijk de nieuwe ac commodatie van de vereni ging. Van half acht tot half tien is er een receptie voor de leden, donateurs en een aan tal genodigden. Club 958 Concordia repeteert in het Harteveltcomplex. feest. De muziekvereniging is verhuisd naar het Harteveld complex aan de Langegracht. Daarmee lijkt voor deze vere niging een einde gekomen aan de omzwervingen door de stad. Voordat men naar de Langegracht kon, was Con cordia ondergebracht in een pand aan de Caeciliastraat en later in de voormalige Barba- raschool op de hoek van het Levendaal en de St. Joris- steeg. Het pand aan de Caeci liastraat moest worden verla ten en de school aan het Le vendaal moest plat om de bouw van de Sandersparkeer- garage mogelijk te maken. Uiteindelijk werd Concordia het met de gemeente eens over het huren van een ge deelte van het Harteveldcom plex. Boelee wijst erop dat iets der gelijks niet voor alle Leidse muziekverenigingen is weg gelegd: „Wij zijn een vrij gro te vereniging in Leiden, al leen K en G is groter. Concor dia heeft ook een jeugdkorps dat dit jaar het tweede lus trum viert met 55 leden en bij de senoiren hebben we 90 leden. Wij kunnen zo'n ruim- Overigens is niet alleen Con cordia naar het Hartveltcom- plex gegaan. Ook Club '58 zat in de Barbaraschool en is in de afgelopen drie jaar ook al drie keer verhuisd. Club '58 is een stichting die voor geeste lijke gehandicapten activitei ten als een hobbyclub, sport en muziek organiseert. Club '58 houdt zaterdag open huis om de verhuizing en drie maanden opknappen van het gedeelte van complex dat is gehuurd, te vieren. Vanaf twaalf uur kan iedereen die belangstelling voor het werk van Club '58 heeft er terecht oorbrug over rijn- en Hhiekanaal wordt verhoogd ■^IDEN De spoorbrug in het traject Leiden- phen wordt binnen afzienbare tijd ver duwd. De doorvaarthoogte (nu nog 2.35 me- j) zal dan gewijzigd worden in 2.50 meter zo- t zondagsbediening niet meer nodig zal zijn. [huidige brug verkeert in een matige condi- I in het verleden hebben zich herhaaldelijk ie^ingen voorgedaan met alle gevolgen van n jn voor het spoorweg- en scheepvaartver- atpr. De onderhoudskosten zijn aanmerkelijk anger dan die van vergelijkbare bruggen. De luwe oplossing houdt in, dat de brug ver- erliwd wordt tot een draaibrug met een hy- eriulisch opzetwerk. De bediening zal op af deed geschieden vanuit de Lammebrug danwel eaiWilhelminabrug. De kosten van de operatie lt|rden geschat op vier ton. De brug bijft en- jspoors, voor het jaar 2000 zal ter plaatse }n tweede spoor worden gerealiseerd. |)IDEN Niet meer dan gijt toevallig passerende Borbijgangers, enkele ^ridenten en docenten en|or de ramen, een paar its^stokte oranjeklanten ori enkele tientallen hoog- Diardigheidsbekleders en I jfiodigden vormden gis- plimorgen het decor bij (t bezoek van koningin jatrix aan de Leidse uni- Tsiteit. Geen dranghek en, geen kinderen met .-.Jggetjes en zenuwachti- politie om de meute op afstand te houden, zo dat enkele jaren gele- het geval was toen de ingin een bezoek aan |iden bracht om de inbare bibliotheek aan Nieuwstraat te openen, tegendeel, Leiden was eren niet massaal op been voor het konink- k bezoek, maar maakte een doodgewone door- ^weekse woensdag van. in eli| koningin was gisteren in zofden om de nieuwbouw van ve,Rijksuniversiteit officieel te jnen. Via een uitgebreide /[presentatie en vervolgens videoband werd het offi- sfce gezelschap de totstandko- tepg van de nieuwbouw en ii sfeertekening van het ge- "ifïik ervan in één van de anjuwe collegezalen voorge leid tei1 schoteld. De uiteenlopende en tegenstrijdige meningen over die nieuwbouw het zoge naamde WSD-complex, ge noemd naar de Witte Singel en het Doelenterrein waar de nieuwe behuizing voor met name de Alphawetenschappen is gesitueerd werden de ko ningin daarbij niet onthouden. „Het lijkt wel een veehal". „Toch prachtig, al die nisjes, boogjes en gangetjes". „De be bouwing van de Witte Singel vind ik wel leuk, maar de overkant, het lijkt wel een fa briek...". „Het is kaal en lelijk, een bij elkaar geraapt zooitje, er ligt niet eens vloerbedek king". „Het aardige is, dat al les zo toegankelijk is, het heeft zo'n open karakter", klonk het pingin Beatrix bestudeert de brief van Willem van Oranje die reven later in een vitrine zou plaatsen. Rechts burgemeester fekoop, links de voorzitter van het college van bestuur van de wersiteit, K. Cath. vanaf de begeleidende geluids band door de collegezaal. Elec- tronisch gebrom en gezoem als muzikale begeleiding wissel den het commentaar bij de uit leg en de tegenstrijdige opmer kingen over de creatie van de architecten' via het diascherm en de monitors af. Toeter De 10-jarige Selma de Groot bood koningin Beatrix een bloemetje aan toen zij om tien uur precies bij de universiteit arriveerde. De koningin werd op de Reuvensplaats verwel komd door onder meer burge meester C. Goekoop, de staats secretaris van onderwijs me vrouw N.J. Ginjaar-Maas en haar commissaris in Zuid-Hol land mr. M. Vrolijk. Voordat de diaserie over de nieuwbouw werd gestart, sprak mr. K.J. Cath, de voor zitter van het college van be stuur van de universiteit, de koningin en de rest van het gezelschap toe dat in de colle gebanken had plaats genomen. Hij herinnerde eraan, dat Bea trix aan de Leidse universiteit heeft gestudeerd: „Deze uni versiteit is ook uw universi teit". „Deze universiteit is trots op haar verleden, maar wil opk in het heden leven", merkte de voorzitter tevens op. Om de koningin met het oog op een eventuele studie van één van de prinsen beter te informeren over de studie mogelijkheden in Leiden, be loofde hij haar een studiegids. Cath maakte van de gelegen heid gebruik om een kantteke ning te plaatsen bij de vele veranderingen op en de bezui nigingen bij het universitiare onderwijs: „Het tempo van de veranderingen en de gecom pliceerde structuur, waarin die veranderingen tot stand moe ten komen, zijn voor velen Terwijl burgemeester Goekoop de paraplu hanteert, Is koningin Beatrix de Witte Singel overgesto ken en wandelt ze naar de Universiteitsbibliotheek in het WSD-complex. van ons een zware belasting. De onzekerheden, die daarmee gepaard gaan, vragen ook in het menselijk vlak veel, soms teveel". Hij noemde het ge schrapte plan voor een inmen- se torenflat van de architect P. Zandstra als een nieuw onder komen van de universiteit aan de Witte Singel „een toeter van 120 meter, die de universi teit nu zou hebben gebla meerd". Geregisseerd Beatrix maakte vervolgens een wandeling door het ge deelte van de nieuwbouw op het Doelenterrein, terwijl ver reweg het merendeel van de genodigden via een achteruit gang het gebouw werd uitge- loodst en de Witte Singel over stak ten einde zich in de Uni versiteitsbibliotheek op te stel len voor het volgende deel van het tot op de minuut geregis seerde programma: de officiële openingshandeling. Beatrix opende de nieuwe gebouwen die overigens al bijna een jaar in gebruik zijn en ruim 200 miljoen gulden hebben ge kost door een eeuwenoude brief van Willem van Oranje in een vitrine te plaatsen. De vitrine maakt deel uit de ten toonstelling „Neêrlands dier- bre Vader" die in de biblio theek is ingericht. De tentoon- steling geeft met documenten en prenten een beeld van de bedoelingen van Willem van Oranje met de Leidse univer siteit, die een persoonlijk initi atief van Oranje was. Verder wordt ingegaan op de manier waarop de historici, die aan de universiteit waren verbonden over Oranje geschreven heb ben. Een korte receptie besloot precies twee uur na het be gin het koninklijk bezoek aan Leiden. 1 erenigingsmarkt re, Groenoordhal dJ orjIDEN In de Groenoord- ;eb heeft komende zondag een t tenigingsmarkt plaats. Or- rdisaties en verenigingen uit t. iöen, Leiderdorp, Oegst- pelst en Rijnsburg zullen het eriliek zien en laten horen blkr men zoal mee bezig is. In i ial nemen er 30 verenigin- ig} aan deel. De studievereni- mjg Luchtoorlog '39-'45 zal i 1 expositie inrichten terwijl >t Voor de jeugd attracties zijn reienomen als de Super Otonwalk. Deze voor Leiden r luwe manifestatie heeft arjats van 11-17 uur. 's Mid- bus treden de Midi Degrees iniien met een Engelse band I De toegangsprijs bedraagt Sleer klachten °iver 06 0.4 jseudo-arts 3 0 ÏIDEN Bij de politie zijn oberen drie klachten bin- togekomen over de tele- ainmaniak. Nog drie Leidse 1buwen blijken te zijn opge ld door deze man die zich ;jgeeft voor dokter Steen- Jmp, vrouwen in Leiden en °6|geving opbelt en hen al- rflei intieme vragen stelt. 01 man zegt voor het AZL te iirken en bezig te zijn met 0 Sn onderzoek op het gebied «h sport en recreatie. De af- 01open veertien dagen heb- •h nu al 23 vrouwen over "ze pseudo-arts hun beklag jlaan. Liberaal kandidaat G. de Vries hoort de eisen van het groepje jongeren aan, dat een paar minuten eerder onder anderen Ed Nijpels met plastic zakjes had bekogeld. Nijpels: rakettenbesluit nog voor Europese verkiezingen Europese liberalen bekogeld LEIDEN Ed Nijpels en enkele Euro- uitkeringen uiteen. De jongeren ver- pese VVD-ers zijn gistermiddag tijdens dwenen toen de politie verscheen, een bezoek aan Leiden door een groep- Nijpels verklaarde korte tijd later elk je jongeren met enkele zakjes verf, kof- uitstel van een kabinetsbesluit over de fieresten en andere ongerechtigheden kruisraketten zoals onder meer oud- bekogeld. De VVD-ers waren in Lei- minister H. van Mierlo dinsdag sugge- den in het kader van de liberale cam- reerde af te wijzen. Het kabinet zou pagne voor de Europese verkiezingen, voor de Europese verkiezingen, die in Toen de liberalen het gemeentelijk ver- Nederland op 14 juni worden gehou- gadercentrum het Gulden Vlies binnen den, de knoop door moeten hakken, gingen, werden ze kortstondig onder De liberalen lieten tijdens hun bezoek vuur genomen. Twee leden van het ge- aan Leiden verder weten dat het Euro- zelschap werden geraakt, terwijl Nij- pees Instituut voor het Midden- en pels door zijn partijgenoten het gebouw Kleinbedrijf wat hen betreft in Leiden werd ingeduwd. Even later drong het gevestigd kan worden. De Europese groepje jongeren het gebouw binnen en Commissie neemt mogelijk nog dit jaar zette tegenover het Leids gemeente- een besluit over dit instituut in oprich- raadslid en Europees kandidaat G. de ting. Vries hun eisen geen korting van de

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3