CeidócSotttmt HTTïïTl TAFEL Van Mierlo: Uitholling NAVO bedreigt de vrede liffeiïïl Tijd van strenge voorschriften en geboden in kerk is voorbij brieven lezers deÜPENE HP Bisschoppen over Moderne Devotie" Rust in de slotfase DE TIJD ACHTERGROND £cidóc6otucmt DONDERDAG 24 MEI 1984 PAGINA» SCHEIDENDE MGR. BLUYSSEN: De tijd van strenge voor schriften en geboden in de kerk is voorbij. De kerk moet geen strakke grenzen stellen aan de toelating van gelovi gen maar juist uitnodigend zijn voor ieder die zijn geloof vorm wil geven. Dat zei mgr. J. W. M. Bluyssen gisteren tij dens een ontmoeting met de pers in Den Bosch. Hij neemt volgende week officieel af scheid als bisschop van Den Bosch. Mgr. Bluyssen. die in 1966 tot bisschop van Den Bosch werd benoemd, maakte 13 decem ber bekend, dat hij om ge zondheidsredenen de paus ontslag had gevraagd uit zijn functie. De paus heeft hem met ingang van 1 maart 1984 eervol ontslag verleend. Het bestuur van het bisdom berust tot de benoeming van een nieuwe bisschop bij dioce- saan-administrator mgr. J. van Laarhoven. Mgr. Bluyssen constateerde een duidelijke verandering in de kerk sinds 1966. Toen was er een groot enthousiasme, mensen zagen nieuwe per spectieven en legden grote nadruk op de taak van de christenen in de wereld. Zij wilden op alle niveaus eraan meewerken, dat de kerk haar boodschap in de wereld kon overdragen, aldus mgr. Bluys sen. Hij wees erop dat het en thousiasme tien jaar later sterk was bekoeld en dat ve len zich niet meer thuis voel den bij de ontwikkeling in de kerk. Tegenwoordig, aldus mgr. Bluyssen, laten mensen merken, dat zij zich niet meer bij de kerk betrokken voelen. Jongeren stellen zich neutraal en afwachtend op, maar tonen wel interesse voor levensbe schouwelijke vragen. Mgr. Bluyssen zei, dat de bij zondere synode van de Ne derlandse bisschoppen van 1980 de polarisatie in de Ne derlandse katholieke kerk heeft verscherpt en daarmee averechts heeft gewerkt. Hij sloot zich daarmee aan bij de conclusie van de vroegere aartsbisschop van Utrecht, kardinaal J. Willebrands, die al in 1981 verklaarde, dat de bijzondere synode niet tot meer eensgezindheid had ge leid. Het is nog niet duidelijk wan neer het Vaticaan een opvol ger van mgr. Bluyssen zal be noemen. Hij zei zelf te hopen, dat de opvolger eind juni-be- gin juli bekend zal zijn. De scheidende bisschop ver huist in juni naar het klooster Mgr. Bluyssen Mariënburg in Den Bosch. Over zijn plannen voor de toekomst deelde hij mee, dat hij met zijn opvolger over een nieuwe functie gaat overleg gen. Hij zei een functie op diocesaan niveau te ambiëren zonder in te gaan op concrete mogelijkheden. Praag negeert uitnodiging voor de paus De paus heeft geen enkele uitnodiging van de regering van Tsjecho-Slowakije ont vangen voor een bezoek aan dat land. Dit is in het Vati caan medegedeeld. Geruchten als zou de paus volgend jaar naar Praag reizen, worden in hoge r.-k. kringen uiterst voorbarig genoemd. Wel beeft kardinaal Tomasek, aartsbisschop van Praag, be vestigd, dat hij vorige maand de paus heeft uitgenodigd. Zo lang de regering haar instem ming hiermee niet heeft be tuigd, zal er van een Praagse pausreis geen sprake zijn. Er moet volgens waarnemers bovendien eerst een versoepe ling van de betrekkingen tus sen het Vaticaan en de Tsje chische overheid optreden. Momenteel maakt de rooms- -katholieke kerk in het land een tijd van zware onder drukking door, met felle aan vallen van de staat op de kerk. Volgend jaar is het 1500 jaar geleden dat de heilige Metho dius overleed, die met zijn broer Cyrillus de Slavische volkeren tot het christendom heeft gebracht. Onze tijd is niet minder dan die van Geert Groote gebaat met vernieuwde evangelische inspiratie. Dat schrijven de Neder landse bisschoppen in hun brief „Vernieuwde innerlijkheid, de beteke nis van Geert Groote en de Moderne Devotie voor onze tijd". De bisschop pen herdenken met deze brief het overlijden van Geert Groote, op 20 au gustus zes eeuwen gele den in Deventer. De bisschoppen constateren, dat de beweging van de Mo derne Devotie, waarvan Geert Groote de grondlegger was, een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de vorm geving van het christelijk zelfbesef in de Europese ont wikkeling. Zij wijzen erop, dat Geert Groote „zeer vrij moedig was in zijn kritiek, ook en soms juist op kerkelijke ambtsdragers", maar „geen twijfel liet opko men aangaande zijn stipte trouw ten aanzien van de kerk en haar regels". De bisschoppen noemen vier redenen, waarom de bewe ging van de Moderne Devotie ook voor de huidige tijd van betekenis is. In de eerste plaats wees de Moderne De votie erop, dat geloven een daad en een houding is die opkomt in en uit het hart van de mens. Voorts had de bewe ging een voorkeur voor het gewone. Als derde eigenschap die ook voor deze tijd van be lang is, noemen de bisschop pen de concentratie van de Moderne Devotie op Jezus Christus en het ideaal hem na te volgen. Tenslotte noemen zij de realistische kijk van de Moderne Devotie op de feite lijke mens. Merendeel personeel eens met christelijke gezondheidszorg Van het betrokken personeel vindt vijftig tot vijfenzestig procent het goed, dat er chris telijke instellingen voor ge zondheidszorg bestaan, zowel uit maatschappelijk oogpunt als omdat patiënten er be hoefte aan hebben. Tien tot twintig procent noemt het niet erg als ze zouden ver dwijnen. De rest oordeelt, dat deze ziekenhuizen, inrichtin gen en tehuizen moeten blij ven. Dit zijn resultaten van een onderzoek, dat het IVA, Insti tuut voor Sociaal-Weten schappelijk Onderzoek van de Katholieke Hogeschool in Til burg. heeft verricht voor de Christelijke Vereniging van Ziekenhuizen en Diakones- senhuizen. Bijna zevenhon derd verplegenden en verzor genden van 66 van de 94 aan gesloten instellingen deden aan de enquête mee. Tot de instellingen behoren: zieken huizen, psychatrische zieken huizen, zwakzinnigeninrich tingen en verpleegtehuizen. Aartsbisschop New York bij bestgeklede Amerikanen Volgens het persagentschap KNA staat de nieuwe aartsbis schop van New York City, de 64-jarige mgr. John O'Connor, op de nieuwste lijst van „best- geklede Amerikaanse man nen". Hij deelt de eer met de president, Ronald Reagan en parochiaan Frank Sinatra. De keuze is gemaakt door de ontwerpers van de Ameri kaanse Mode-Academie. Of zij daarbh de O'Connor van het officiële paars of dagelijkse „clergyman" beoordeelden is niet bekend. Behalve O'Con nor, Reagan en Sinatra staan op de lijst popster Michael Jackson, violist Isaac Stern en de democratische kandidaten voor het Amerikaanse presi dentschap Mondale en Hart. l'fi I Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht- voor ingezon den stukken te bekorten Zuster Lemmens In 1977 heb ik het „Zuster Lemmens Fonds" opgericht, nadat ik, via een stewardess, had gehoord van het werk van zuster Truus Lemmens ver richt voor de allerarmsten in Karachi, een stad van ca. 10 miljoen inwoners in Pakistan. Truus ging daar in 1939 op be zoek bij haar broer die bis schop was en een congregatie had gesticht. Na enkele jaren besloot ze niet terug te gaan naar Holland, maar haar leven te wijden aan de meest achter gestelde mensen: de leprozen, ouden van dagen en zwakzin nigen, die geen kans op een menswaardig bestaan hebben in Pakistan. Zij bedelde haar eerste huis en de inrichting daarvan bij elkaar en gaat sindsdien onvermoeibaar voort; ze heeft nu zes huizen, die allemaal overvol zijn; de bedjes staan in de gang en in de huiskamer van de zusters, die het woord „privacy" niet kennen. Niet alle zes zusters kunnen voor de kinderen zorgen, om dat de gezondheid van sommi gen te wensen over laat. Zo zorgt de 81-jarige zuster Annie voor de administratie, heeft de 70-jarige Truus het zo druk met bezoek ontvangen, kinde ren naar het ziekenhuis rijden, zaken regelen, dat ze niet ver der komt dan het verzorgen van „haar" twee kinderen. Ze zijn dan ook dolblij met de hulp van vrijwilligers. Truus heeft een droom in haar hoofd, „misschien een lucht kasteel, maar wat zou ik graag een eigen ziekenhuisje hebben om de zieken te laten behan delen, om mijn zieke bejaar den goed te laten verzorgen en ook om ons zelf te ontlasten van de zieke kinderen waar we soms nachten mee optrek ken, zodat we overdag te ver moeid zijn om onze volle aan dacht aan de rest te geven". A. Bekius-Veldman (Zuster Lemmensfonds, Scheerders donk 512, Apeldoorn; giro: 3 79 54 24). .Geen krant ontvangen Bel tussen '18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. .2 Wekenlang hebben de navo en de afzonderll j bondgenoten druk uitgeoefend op Nederland om positie rii beslissen- over de plaatsing van de 48 kruisraketten in n land. Een druk die vorige week zelfs zo groot werd dat!r- heeft geleid tot een incident. De secretaris-generaal van!® NAVO meende de gevoelens van de bondgenoten te ver[V ken door met name minister De Ruiter van Defensie erju schuld van te geven, dat Nederland nog niet heeft beslojic de kruisraketten te plaatsen. Dat leiddde tot een forse rea(W van Nederland en daarmee was een diplomatiek incidentje boren. Maar aan deze druk van de bondgenoten lijkt nu r* einde te komen. En daar doen zij verstandig aan, wantj druk zou wel eens averechts kunnen gaan werken. r" P EEN signaal dat aan die druk een einde komt vormde gift ren een uitspraak van president Reagan van Amerika. HP1 wel over sommige van zijn uitlatingen en de Weergave erfd hier en daar even wat verwarring ontstond, was zijn menp1 op één punt voor geen tweeërlei uitleg vatbaar: de plaatsp van kruisraketten in Nederland is en blijft de verantwooijc lijkheid van het Nederlandse parlement en de regering. Dp voegde hij aan toe niet te vrezen, dat een eventueel rfi' plaatsen door Nederland gevolgen zal hebben voor de pl$n sing in de rest van Europa. ia Het is verheugend dat ook het Kabinet de uitspraak fs Reagan als min of meer ontspannend onderkent. Dat blr uit de woorden van minister Van den Broek gisteren inM Eerste Kamer. Die zei dat uit de uitlatingen van Reagan elk geval niet blijkt, dat na de toeneming van de afgelor weken de druk op ons land opnieuw zou zijn versterkt. den Broek, een erkend voorstander van het plaatsen van kruisraketten, zei het in wat bedekte termen, maar de s king is duidelijk: er zal voor Nederland waarschijnlijk wat ruimte zijn om een afwijkend besluit te nemen ovei plaatsing van die 48 kruisraketten. Geen volstrekt nee tetJ de plaatsing, maar een voorwaardelijk besluit in een of anr re vorm, dat binnen de NAVO wellicht toch haalbaar kunnen zijn. i DAT is een verheugende ontwikkeling. Want de enorme^ zo langzamerhand vrij emotioneel wordende druk van: bondgenoten werkte erg beklemmend. Het zou een redelij afweging in de besluitvorming in Nederland wel eens zqJc nig hebben kunnen bemoeilijken, dat óf een zeer onwel* baar, óf helemaal geen besluit het gevolg had kunnen zr De uitspraak van de Amerikaanse president kan er weilij, toe leiden, dat de besluitvorming in ons land zich in de s|e fase onder wat redelijker omstandigheden kan voltrekkeh, Sportwereld Gebakken schol, komkommer met radijs en rösti vla-flip Nodig voor twee personen: 2 kleine (gebakken) schol len, (zout, bloem, olie); komkommer, zout, peper, azijn, bieslook, peterselie of verse dille, radijs; tit kg aardappelen, uitjes of sla-uitjes, 1 ei, zout, pe per, 2 lepels olie; circa 100 g aardbeien, bas terdsuiker naar smaak, 2£ dl yoghurt, 2 V: dl gele vla (2 Vg dl melk, 12 g cus tard, 15 g suiker). Koop desgewenst gebakken schollen en warm die in een vettige koekepan op een klein vuur op, zonder dat ze bruiner worden. Of bak zelf de vis: spoel de schoonge maakte schollen af met koud water, droog ze met keuken papier, strooi er zout over, haal ze door bloem en bak ze in hete olie, al optillend en schuivend, bruin en gaar in ongeveer tien minuten. Schil de komkommer dun en schaaf haar in plakjes of rasp haar grof. Meng de groente met zout, peper, azijn en fijn geknipte tuinkruiden. Leg dun geschaafde plakjes radijs als een rand rond de kom kommer. Was de ongeschilde aardap pelen en kook ze halfgaar in circa tien minuten. Pel de Halfgare aardappelen, rasp ze grof en meng ze met fijnge sneden ui, losgeklopt ei, zout en peper. Laat de olie warm worden in de koekepan en druk èr de aardappelmassa gelijkmatig in. Leg een dek sel op de pan en temper de warmte. Bak de rösti in on geveer twintig minuten bruin, keer hem met behulp van een deksel en bak de tweede kant ook bruin (dat kan veel vlugger). Doe de klein gesneden aard beien in glazen en zet ze een half uur weg met basterdsui ker. Leg de yoghurt op de vruchten en schenk daarop de vla. Garneer met een mooi stukje aardbei. JEANNE De Groene Amsterdammer praat met Rainer Trampert, voorzitter van de Duitse Groenen. „Op den duur zal het kunnen komen tot een bondgenootschap met de ar beidersbeweging. Want zon der de producenten, de men sen die werken in de indus trie, die ons allemaal dreigt te vergiftigen, zonder hen kun nen we deze maatschappij niet veranderen". Een ander artikel signaleert een heropleving van de stu dentenbeweging. „Als uitein delijk 150.000 studenten weten waar het bij de onderwijs plannen van Deetman om gaat, noem ik dat machtsvor ming. Ik kan me niet voor stellen dat goed geïnformeer de studenten zeggen: het zal wel loslopenaldus een re dacteur van de Groene. Elders een analyse van de vraag of de NAVO in een cri sis verkeert. Oud-minister Hans van Mierlo: „Je ziet toch dat er een erosieproces in het bondgenootschap gaande is. Dat moet officieel door de NAVO worden uitgesproken en erkend. Die uitholling is destabiliserend en daarom een bedreiging voor de vrede. Het lijkt erop dat de diagnose van kanker niet wordt gesteld, omdat er geen geneesmidde len voorhanden zijn". Het PSP-Kamerlid Andreé Van Es tenslotte zwengelt een discussie aan over de contro verse tussen Nederlanders links en progressieve etnische minderheidsgroepen. „Alle mooie woorden over integra tie ten spijt is er wel degelijk sprake van aparte leefwerel den van zwarte en witte men sen. Politieke ontwikkelingen voltrekken zich -gescheiden van elkaar. De relatie tussen linkse politieke partijen en linkse organisaties van mi granten vormt op dit beeld helaas geen uitzondering". Elseviers Magazine brengt de uitslag van een enquête over de kruisraketten, waar- MttSST. J va Burgemeester Ed van Thijn van Amsterdam in de Haagse Post: De doorsnee politieman is nog altijd integer. Ik ken ook voorbeelden uit het bui tenland, Londen, New York. Daarbij vergeleken is Amster dam nog paradijselijk, uit blijkt dat 69 procent van de Nederlanders een snel be sluit over plaatsing wil. Inte ressant vindt het blad dat 6 op de 10 ondervraagden plaatsing in Woensdrecht aanvaardt, zij het meestal met spijt. De soli dariteit met de NAVO-bond- genoten speelt daarbij een grote rol Elders de voorspel ling dat de kwestie wel eens de kop van minister De Rui ter kan gaan kosten. „Lang durig dwarsliggen loont niet altijd. De politieke afgang van de voormalige coryfeeën Wim Aantjes en Hans de Boer is meer dan een vingerwijzing in die richting". Elders een groot portret van de bekroonde clown en acteur Johnny Kraaykamp. „De clan die de televisie in handen heeft, weet niet wat er in het theater gaande is en wat de goeie mensen zijn. Het zijn de mensen met de Mercedessen en de telefoons die er de macht hebben. Ze vergaderen wel, maar alleen over de par keergarages en wie welke plaats krijgt. Dat soort toe standen leidt tot een grote vernacheling van de kijkers, tot volksbedrog. En dat door- jongens die van hun santé niet weten". Een exclusief interview ook met de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Boe- tros Ghali. „Het grootste pro bleem op de weg naar vrede blijft, dat er geen gemeen schappelijk Arabisch front be staat. Maar tien jaar geleden telde ik nog 14 conflicthaar den binnen de Arabische we reld en nu zijn het er in ieder geval minder. Dat moet ons maar hoop geven". De Haagse Post start een se rie over captains of industry. Als eerste is Helfrich van de Shell aan de beurt. „Het plan voor arbeidstijdverkorting van Van Dam is een rotplan. Naïef ook. Ik ben er heilig van overtuigd dat mensen, die 50, 60 uur willen werken, dat doen, wat meneer Van Dam ook zegt. Dan krijg je drie- en vierverdieners, maar nu bin nen één persoon. Ik weet al leen niet of die derde en vier de dat ook voor de belasting opgeven. Je creëert een nieu we zwarte markt". Elders aandacht voor het ini tiatief van burgemeester Van Thijn, om de corruptie binnen de Amsterdamse politie uit te bannen. „De doorsnee-politie man is nog altijd integer. Lk heb daarom goede hoop dat de zaak binnenkort gesaneerd kan zijn. Ik ken ook de voor beelden uit het buitenland, Londen, New York. Daarbij vergeleken is Amsterdam nog paradijselijk. Ik ga ervan uit, dat we nog terug kunnen". Ook een artikel over gemeen telijke overheden die mede werking aan de raketbasis aan Woensdrecht willen af straffen met uitsluiting van bouwopdrachten. VVD-frac- tieleider Munninga uit De venter: „Het komt allemaal vanwege die bemoeizucht van burgemeester en wethouders. Ik ben blij met onze nieuwe, evenwichtige burgemeester uit Leiden. We wilden hjer met het kleine Deventer een voorbeeld stellen aan het hele land, de hele wereld. Dat kan niet". Een gesprek verder met de schrijver Ilan Halevi, jood, maar desondanks kopstuk in de anti-Israëlische PLO. „Technisch gesproken ben ik een verrader van de Israëli sche zaak, want ik ben een Is raëlisch burger. Maar weet u, de Duitse verraders in de tijd van nazi-Duitsland zijn na de Tweede Wereldoorlog in ere hersteld als de enig echte Duitse patriotten". Vrij Nederland weet te mel den dat premier Lubbers in zake de kruisraketten zijn de finitieve keuze heeft gemaakt. „Een vernuftige vorm van (31U0U0 gulden verzekerir^i uitkering) overhandigd aanhj familie van de overleq Mexicaanse bokser Fancij Atletiek Tamara Bikova ^1^°, Bejines. Bejines st (hoogspringen) en Sergej drie dagen na zijn wereldti Boebka (polsstokhoog), beiden gevecht teëe" de Amerik uit de Sovjet-Unie, zijn door de Alberto Davila journalistenvereniging van Voetbal - Edwin Nijenh New York gekozen tot de atle- de voorstopper van zatet ten van het jaar 1983. eersteklasser Spakenb Boksen De wereldboks- heeft een tweejarig cont bond (WBC) heeft in Mexico getekend bij de eerste-divi een cheque van 100.000 dollar club Vitesse Nijenhuis kv eerder in het betaalde voe 'oor SC Amersfoort. Algemeen Wim Buiten de directeur van het spoi leis Ahoy', verbreekt met gang van 1 augustus dienstverband met de Rol damse organisatie. Buiten is tien jaar werkzaam gew bij Ahoy'. Sedert 1 mei was hij directeur. Wielrennen De An kaanse wielrenster Betsy K gaat morgenavond van voor Bordeaux-Parijs over* kilometer. De Amerikaa kreeg geen toestemming te nemen aan de koers v professionals en begint twee uur eerder aan het av tuur dan dat de echte w strijd van start gaat. Hans van Mierlo (D'66) in De Groene: Je ziet toch dat er een erosieproces in de NAVO gaande is. Dat moet door het bond genootschap worden erkend. Het lijkt er nu op dat de diagnose van kanker niet wordt gesteld, omdat er geen geneesmiddelen zijn. Johnny Kraaykamp in Else viers Magazine: De clan die de televisie in handen heeft be staat uit de mensen met de Mercedessen en de telefoons. Ze vergaderen wel, maar al leen over de parkeergarages en wie welke plaats krijgt. uitstel: besluiten over VA jaar, eventueel plaatsen in 1988. Tijdens de partijraad van het CDA waar de crisisvariant op tafel kwam, is een schimmen spel opgevoerd". Een groot interview met drs. P.; „Plezierdichten, mits goed gedaan, is propaganda voor puntig, creatief taalgebruik. Een achterhoedegevecht te gen diegenen, die het Neder lands aan het vereenvoudigen zijn, zoals een krekel vereen voudigd wordt door hem vleugels en poten uit te trek- Elders een gesprek met pro fessor Bezemer, directeur van het Oost-Europa Instituut in Amsterdam. „Er wordt in de Sovjet-Unie veel gelogen door de overheid. Iedereen weet dat. Het leidt ook tot krank zinnige gevolgen. Hoe ver dat gaat, heb ik meegemaakt toen de Russen een raket naar de maan hadden geschoten. Toen vroeg een Rus aan mij of dat waar was, wat daarover in de krant had gestaan. Natuurlijk, zei ik. Hij geloofde de krant niet". Een interview tenslotte met Hella Haasse, die dit jaar de P.C. Hooftprijs heeft gekre gen. „Mijn werk gaat door gaans over raadsels die opge lost moeten worden. Ik weet niet waarom. Het is in ieder .geval geen morbide belang stelling naar verborgenheden die kost wat kost ontsluierd moeten worden - maar meer het besef dat bijna alles een teken is waarachter iets" an ders zit". De bijlage is geheel gewijd aan de vroegere top scorer Ruud Geels. De Tijd praat met het jonge PvdA-kamerlid Hans Alders, de zoveelste gedoodverfde op volger van Den Uyl. Zelf wil hij er in deze fase niets over zeggen. „Hou nou op met zeu ren, voorlopig blijft Den Uyl toch gewoon". Wel wil hij kwijt: „Den Uyl laat veel aan mij over. Dat is een teken". Ook aandacht voor de nieuwe humanistische partij voor werk en tegen werkloosheid, die over twee jaar mee wil doen aan de verkiezingen. Woordvoerder Noordendorp: „Het initiatief van particulie ren en collectieven moet wor den gestimuleerd. Coöperaties moeten steuntjes in de rug krijgen. Er moet geld worden geïnjec teerd in het kleine en middel grote bedrijf. Zoals het nu gaat, al die uitleenplannen van de overheid, jongeren die in hun menszijn worden gede gradeerd, - dat is niet hu maan". Een reportage ook over het bekende voormalige rooms katholieke lyceum voor meisjes Ter Eem in Amersfoort dat 50 jaar be staat. Ria Beckers van de PPR heeft er ook op gezeten. „Je werd weerbaar gemaakt. Dat zit ook in mijn karakter, maar voor een deel heb ik dat op die school meegekregen". De rest van het blad is gewijd aan Italië. Perioden met zon t DE BILT (KNMI) Na i wegtrekken van een deprei met regen boven Noord-Du land komt het weer mor| onder invloed van een geb met opklaringen, dat zich Schotland en de Noord naar ons land uitbreidt. mag dan ook op zonnige pet den gerekend worden terÉ het vrijwel overal droog bl De temperatuur kan in^ binnenland tot een enig: redelijk peil stijgen, nam tot circa achttien graden, fraai is het weer in de rest Europa ook niet. Een depre met regen trok van O Duitsland en Polen naar noorden, terwijl de restar van een oude depressie bi brengt m Noord-Spanje en: Middellandse-Zeegebied. Deelen Eindhoven Den Helder Helsinki Lissabon Locarno Londen Luxemburg 3 OJ 8 60 16 0 6 0.| onbew. 26 18 0

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2