ottenham Hotspur bont wilskracht iome bereidt zich voor op moeilijkste finale Cuba stuurt alleen officals fockeywinst p Maleisië Oostduitsers zwemmen twee wereldrecords 13.000 CcidócSotwoitt DONDERDAG 24 MEI 1984 PAGINA 19 caradona betuigt Hjt bij koning aRID Diego Maradona heeft zich per bij koning Juan Carlos van Spanje ver- ïuldigd voor zijn gedrag in de Spaanse finale. Maradona werd als één van de chters beschouwd van de geweldige partij in het stadion Santiago Bernabeu ladrid, waar zijn club de eindstrijd met 1- Athletic de Bilbao had verloren. Mara- en nog vijf andere spelers werden door itsttbalbond voor drie maanden geschorst, betoning is", heeft Maradona geschreven, Miatste man die ik zou willen beledigen", doning van Spanje heeft Maradona voor intfefje laten bedanken en tegelijkertijd de rriuitgesproken dat de geest van sportiviteit osiersen op de voetbalvelden. Zweden klopt Malta NÖRRKOPING Het Zweedse nationale voetbalelf tal heeft gisteren in Nörrkoping Malta verslagen met 4-0 (2-0). Het was het eerste duel in groep 2 van de voorronden van het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal 1986 in Mexico. De Zweedse doel punten werden gemaakt door Thomas Sunesson (2x), Dan Corneliusson en Ingemar Erlandsson. Er waren 19.000 toeschouwers. Het Hongaarse nationale voetbalelftal kwam in Sze- kesfekervar bij een vriendschappelijke interlandwed- stijd tegen Noorwegen niet verder dan 0-0. Hongarije is met Nederland, Oostenrijk en Cyprus ingedeeld in groep 5 van de voorronde van het wereldkampioen schap in Mexico. Voor 5000 toeschouwers stelde Hon garije tegen Noorwegen zwaar teleur. Het had wel een optisch overwicht maar slaagde er niet in de paar kansen te benutten. In Dublin speelde Ierland tegen Polen. Voor 8100 toe schouwers kwamen beide elftallen niet tot scoren. De Cesaris in de sloot NOGARO De Italiaanse formule 1- coureur Andrea de Cesaris is gisteren bij een auto-ongeluk in de omgeving van Nogara (Fra) met de schrik vrij gekomen. De Italiaan, die uitkomt voor Ligier-Renault, was op weg naar het circuit van Nagaro voor een trai- ningsrit. Plotseling stak een hond de weg over. De Cesaris gooide zijn stuur om teneinde het dier te ontwijken. Hij raakte daarbij van de weg, sloeg enke le malen over de kop en belandde ten slotte in een sloot. De Cesaris klom uit het wrak en ging liftend naar het circuit. De hond was toen alweer bij zijn baas. Sprintzege Cooman OSTRAVA Nellie Cooman (AV Rotterdam) heeft gisteren bij de jaarlijkse internationale atletiekwedstrijden om de „Gouden Spike" in Ostrava (Tsj) de 100 meter bij de dames gewon nen. De Rotterdamse zegevierde in de stro mende regen in een tijd van li.50 seconden. Cooman bleef slechts 0.17 seconde verwijderd van de Olympische limiet. Maijan Olyslager was de snelste op de 100 meter horden in 13.49 seconden. Het Nederlands Olympisch Comité (NOC) heeft gisteren na overleg met de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) definitief de ploeg aangewezen, die bij de Olympische Spelen in Los Angeles zal starten op de mara thon. Dat zijn bij de heren Gerard Nijboer, Cor Vriend en Cor Lambregts en bij de dames Car- la Beurskens. Er mogen geen reserves mee- HAVANNA Cuba zal zoals reeds werd verwacht niet deelnemen aan de Olympische Spelen in Los Angeles. Het nationale olympische comité van i jcïpEN Strafschop- lebben gisteren voor (erste keer sedert E jaar de beslissing ti brengen in de om de UEFA Cup. uden was Tottenham ur op dat onderdeel - dau bekerhouder ^Mflecht. De Britten diten tachtig procent vier uit vijf. Ander- Jifflniste een keer meer. 1 vinee kreeg de finale gerechte winnaar. De 5 verdiende de beker, gaf na de 0-1 in de minuut een staaltje ,Hgzettelijkheid weg, es minuten voor het t in de gelijkmaker JJoJ^erde. Met die stand lamkreeg de return de- uitslag als veertien Bj eerder in Brussel, wijham en Anderlecht elkaar in het volge- rlttt White Hart Lane-sta- en Anderlecht moest ^openingsfase veelvuldig lh$tenspelval inschakelen. Een kans voor Arnesen in de dertigste minuut luidde een licht herstel voor Anderlecht in, dat het laatste kwartier in de eerste helft gelijkwaardig aan de opponent was. Na de pauze bracht Grun in de 53e minuut redding voor de Brus selaren op een inzet van Ar chibald, voordat Czerniatinsky zijn ploeg tegen de verhouding in op voorsprong zette. De eenzame aanvaller Vanden- bergh was geblesseerd, Brylle zat op de reservebank ver zilverde in de 61e minuut een fraaie dieptepass van Morten Olsen: 0-1. Tottenham was een kwartier aangeslagen. Pas bij de komst van Ardiles in de 78e minuut veerde de ploeg weer op. Het duel ontaardde daarna min of meer in een veldslag, waarin Anderlecht met de rug tegen de muur stond. Tottenham beukte, creëerde kansen, maar kreeg pas zes minuten voor tijd loon naar werken. Doel man Munaron verwerkte in de 83e minuut een schot van Ar chibald op formidabele wijze tot hoekschop. Daaruit ont stond een scrimmage, waaruit Ardiles de onderkant van de lat raakte. Opnieuw werd de bal voor het doel gebracht, waaruit Roberts van dichtbij gelijk maakte: 1-1. Nog was de storm niet geluwd. Tottenham rook zijn kans en Anderlecht haalde dank zij Munaron ongeschonden het einde. Ook in de verlenging opende de thuisclub de jacht op de winnende treffer. In de 91e minuut moest Hofkens op de doellijn Munaron assisteren op een kopbal van Roberts. Het vormde de laatste stuip trekking van Tottenham. De krachten waren op.In de ver lenging raakte Tottenham in ademnood. Het energie vre tende jagen op de gelijkmaker had alle krachten opgeslokt. Toch bleef de club van de ver trekkende coach Burkinshaw op wilskracht overeind. An derlecht slaagde er niet in de beslissende treffer te produce ren. In de strafschoppenserie speel de doelman Parks van de Spurs de hoofdrol. Hij stopte de eerste strafschop van Mor ten Olsen, waarna debutant Thomas (invaller voor de ge schorste aanvoerder Perry- man) als vijfde schutter de kans kreeg zijn club de beker te bezorgen. Thomas zag zijn schot evenwel gekeerd door de uitblinkende doelman van An derlecht, Munaron. Na dat dramatische moment had in valler Gudjohnson het lot van Anderlecht in handen. Zijn strafschop kon de Belgische bekerhouder weer naast de Britten brengen. De IJslander faalde. Parks dook naar de goede kant en werd de held van de avond door het schot uit de hoek te halen. Door zijn actie nam Totten- ham voor de tweede keer de UEFA bokaal in ontvangst. Eerder gebeurde dat in 1971. De ploeg stond twee jaar later weer in de finale, maar ver loor toen van Feyenoord, dat dit seizoen in de tweede ronde door de Spurs werd uitgescha keld. Tottenham Hotspur (Eng)-Ander- lecht (Bel) 1-1 na verlenging (0-0, 1-1). 61. Czerniatinksy 0-1, 84. Ro berts 1-1. Strafschoppenserie: Roberts 1-0, Ol sen 1-0, Falco 2-0, Brylle 2-1, Stevens 3-1, Scifo 3-2, Archibald 4-2, Vercau- teren 4-3, Thomas 4-3, Gudjohnson 4-3. Scheidsrechter Roth (Wdl). Toe schouwers: 45.000 (uitverkocht) Geel: Stevens, Falco. Miller (Tottenham), Arnesen (Anderlecht). Tottenham Hotspur: Parks; Tho mas, Miller, Roberts, Hughton; Ha zard, Mabbutt (Dick), Stevens, Gal- vin (Ardiles); Archibald, Falco. Anderlecht: Munaron; Grun, Olsen, De Greef, De Groote; Hofkens, Van- dereycken, Scifo, Vercauteren, Arne sen (Gudjohnson); Czerniatinsky (Brylle). Graham Roberts van de Spurs houdt de UEFA-bokaal fier omhoog, terwijl naast hem doelman Tony Parks, de held van de avond, het uitzinnige publiek bedankt. ZFte Rome bereidt voor op één van de Rijkste voetbal wed- wnen van de laatste ja- >wie finale om de Euro- up tussen AS Roma wkfverpool, op 30 mei in JjJjigen Olympisch Sta- zki Voetbaltechnische JJ} als het al of niet pelen van de hard- jg geblesseerde top- r Falcao zijn nog 'elijks aan de orde. jaat nu om de vraag hoe de openbare orde te garanderen, gezien de slechte reputatie van de supporters van zowel Roma als Liverpool. Dezer dagen hebben de club besturen van Liverpool en Roma in nauw overleg met de Engelse politie-autoriteiten en het gemeentebestuur van de stad Rome enkele uitzonderlij ke maatregelen genomen om wanordelijkheden en bloed vergieten op de tribunes en buiten het Romeinse stadion te voorkomen. Op de eerste plaats zal Scot land Yard zelf de Engelse sup porters vanaf het moment waarop ze uit Liverpool naar Rome vertrekken tot hun thuiskomst daarna „begelei den". De agenten van Scotland Yard zullen in Rome zelfs met de supporters plaatsnemen op de geïsoleerde tribunes. Nu al hebben zich 17.000 Li verpool-supporters voor de wedstrijd in Rome opgegeven, maar hun aantal zal groter worden naarmate de datum van 30 mei naderbij komt. Li verpool krijgt in elk geval niet meer dan 17.200 plaatskaarten. Voor de Romeinse supporters zijn 43.300 plaatskaarten opzij gelegd, de helft voor de abon nementhouders en de rest voor andere belangstellenden ,,in volgorde van aanvraag". Voor de officials van de inter nationale voetbalfederatie zijn 3.500 plaatsen gereserveerd. Omdat het beperkte kaartje saanbod nauwelijks genoeg is om aan de vraag te voldoen, zal het gemeentebestuur van Rome op enkele grote pleinen in de binnenstad filmscher men optrekken waarop de wedstrijd rechtstreeks zal wor den geprojecteerd. Uiteraard zal op deze pleinen, Piazza del Popoio en San Giovanni, vol doende politie aanwezig zijn om de liefhebbers van Roma en die van Liverpool uit el kaar te houden. De schermen hebben afmetingen van 15 bij 25 meter, en als de zon niet te fel schijnt zijn bal en voetbal ler nog best van elkaar te on derscheiden. Rome heeft veel ervaring met dit soort open luchtvertoningen. Computer De kaartverkoop is pas op 14 mei begonnen, en doordat driekwart van de kaarten dus al bij voorbaat was weggege ven, vielen de wanordelijkhe den voor het hoofdkantoor van AS Roma mee. De voet balclub bediende zich dit keer van een computer om de echte abonnementhouder van de valse te scheiden, maar nie mand twijfelt eraan dat ook dit keer de kostbare documen ten zullen worden nagemaakt en verkocht. Abonnementhou ders die zelf de wedstrijd niet willen bijwonen, kunnen hun plaatskaarten van 60 gulden nu al verkopen voor het tien voudige. Voetbaltechnisch is er van de wedstrijd van het jaar te mel den dat Roma alleen door te winnen zich een plaats in de volgende Europese competitie voor landskampioenen kan verzekeren. Maar men is voor lopig zeer optimistisch over de eigen kansen. Thuis zijn de Italiaanse clubs nauwelijks te kloppen en niemand twijfelt eraan of Roma zal deze unieke gelegenheid succesvol benut ten. Voor trainer Lidholm (62) wordt het waarschijnlijk de laatste wedstrijd in dienst van Roma. Hij wil naar Noord-Ita- liè verhuizen om dichter bij zijn wijngaard te kunnen wer ken. En voor sterspeler Falcao uit Brazilië wordt de wedstrijd (tenminste als hij fit is en kan spelen) de eerste van een eindeloze reeks. Want dit idool van het Romeinse publiek heeft te kennen gegeven zich „voor eeuwig" aan de club te willen binden. het Caraïbische eiland heeft dat gisteren in Ha vanna bekend gemaakt. Cuba is het elfde land dat nu officieel heeft aange kondigd de Olympische Spelen in Los Angeles te zullen mijden. Het zal wel scheidsrechters en offici als afvaardigen naar de spelen. Alleen de sport mensen blijven thuis. Maar Oost-Duitsland wil de boycot juist uitbreiden. Men wil ook de leden van techni sche commissies, scheids- en kamprechters en de vertegen woordigers van de media uit Los Angeles houden. Zou dat voorstel gehoor vinden bij de in Praag vergaderende Oost- europese sportministers, dan gaat de afwezigheid van een aantal landen in Los Angëles wezenlijk verder dan de boy cot van vier jaar geleden in Moskou. Ueberroth van de organisatie in Los Angeles zei gisteren voor de Amerikaanse televisie. „Wanneer Los Angeles niet de stad en Californië niet de staat zou zijn, waar sportmensen kunnen verblijven, dan heb ben wij ook de officials hier niet nodig. Hun aanwezigheid is in de context van de boycot belachelijk. Wat mij betreft kunnen en moeten de officials ook thuis blijven." Intussen is Zuid-Korea niet bereid afstand te doen van zijn recht de Olympische Zomer spelen van 1988 te organise ren. „De Spelen zullen, zoals is vastgelegd, in Seoel worden gehouden", verklaarde Lie Jin Hie, Zuidkoreaans minister voor Cultuur en Informatie, gisteren. Lie Jin Hie wees, in verband met de vaste wil van zijn land de Spelen van 1988 te organiseren, op pogingen van Noord-Korea dat streven te dwarsbomen. Volgens zijn me dedeling zou de Noordkore- aanse president Kim II Sung in Moskou zijn aangekomen om met de Sovjet-Unie „hand jeklap" te spelen. Symbolische kwalificatie Sovjet-Unie PARIJS De Sovjet-Unie heeft zich gisteren symbolisch geplaatst voor de Olympische Spelen van Los Angeles. De basketballers van West-Duits- land werden in de vierde ron de van het kwalificatietoer nooi in Parijs met 100-82 ver- Spanje plaatste zich via een zege van 102-91 op Groot-Brit- tannië. Frankrijk mag ook naar Los Angeles na de zege op Israël (102-95). In Sao Paulo plaatsten de herenploegen van Canada en Brazilië zich. TEM Het Nederlandse herenhockeyteam heeft voorbereiding op de Olympische Spelen de eerste 1 Winning in een officiële landenwedstrijd behaald, uier nederlagen tegen respectievelijk India, West- sland en Pakistan (twee keer) en een gelijkspel i Australië, werd het gisteravond in Hattem tegen en maand door Europa toerende Maleisië 3-1 na Uststand van 2-0. Bouwman (twee) en van Grim- 'in zorgden voor de Nederlandse treffers. Vier gele en werden door de teams gedeeld, langrijkste opdracht die de spelers mee kregen, was het ken van blessures. Vooral het viertal Amsterdammers dat burranje-shirt droeg, was in gedachten ook bij de laatste com- ijdJwedstrijd van zondag bij Klein-Zwitserland, waar de be- 3« over net landskampioenschap valt. Van de Haagse club Heen Van Grimbergen actief. De drie broers Kruize en ■"^eens waren wegens blessures nog altijd niet beschikbaar. {ens zullen Hidde en Hans Kruize vermoedelijk zondag 'et hun club spelen. „Volgens de medische begeleiding van Zwitserland waren zij voor deze wedstrijd tegen Maleisië jj^et klaar", aldus coach Wim van Heumen, „daar moet ik nëerleggen". Noodgedwongen moest Van Heumen weer - Dijn crisisvariant kiezen, met Tom van 't Hek in het cen- zan het middenveld om met de hoge bal voor de aanvoer SP4 voorste lijn te zorgen. Het zwakke Maleisië kon pas bij de 2.p-0 tegenscoren. gJAnd-Maleisie 3-1 (2-0): 2. Van Grimbergen 1-0 (strafbal), 20. Bouwman Bouwman 3-0 (strafcorner), 49. Foo Keat Seong 3-1 (strafcorner). Nederland: Bos; Van der Have; SchaeHers, E. van Asbeck, Pierik; Van 't Hek, Diepeveen; Doyer, Bouwman, Van Grimbergen. Steens verkiest Spelen boven operatie J J?EM Tim Steens zal zich niet laten opereren aan zijn blessure, in de hoop met behulp van een stevige bandage iOp tijd fit te kunnen zijn voor de Olympische Spelen in Los kS "avond bleek in een ziekenhuis in Delft dat de voorste jaflWnd van de linkerknie van de 28-jarige speler van Klein 1, irland is afgescheurd. Hij kreeg het advies zich te laten ren, maar zou dan wel drie maanden uitgeschakeld ziin. 12 k. die 155 wedstrijden in Oranje speelde, koos voor banda- en hoopt over enkele weken weer te kunnen spelen. ■Roderik Bouwman omspeelt de Maleisische doelman Zulkifi Bin Abbas en zal de stand op 2-0 voor Oranje brengen. Organisatie Spelen levert Amsterdam man jaren op AMSTERDAM Als de Olympische spelen in 1992 in Amsterdam ge houden worden zal dat voor de hoofdstad ruim dertienduizend manjaren werk opleveren in de bouw, de organisatie en de horeca. Daar is de af geleide werkgelegenheid dan nog niet bij geteld. Dit zei de Amsterdamse wethouder voor sport, R. Walraven (CPN) gisteren tijdens de gecombineerde vergadering van de raadscommissies voor sport en recreatie, voor economiche zaken en voor ruimtelijk ordening over de kandidatuur van Amsterdam voor de Olympische Spelen over acht jaar. Vóór de kandi datuur zijn in elk geval PvdA, VVD. CDA en D'66, ertegen zijn PSP en PPR. CPN-woordvoer- ster Groen verklaarde dat haar partij „voorals nog niet staat te juichen" en nog enig beraad nodig heeft". MAAGDENBURG Met een recordfestival heeft de Oostduitse zwemwe- reld gereageerd op het be sluit van de Oostbloklan den niet deel te nemen aan de Olympische Spelen van Los Angeles. In Maagdenburg werden gis teren twee wereldrecords en één Europees record in de boeken bijgeschreven. De opmerkelijke opmars van het Oostduitse herenzwemmen van de laatste jaren werd be nadrukt door de prestatie van Jens-Peter Berndt, die met 4.19,61 minuten het wereldre cord op de 400 meter wissel slag overnam van de Brazili aan Ricardo Prado, en door Thomas Dressier, die het Eu ropees record op de 100 meter vlinderslag op zijn bracht, met 53.84 seconden. Hoezeer het prestatiepeil bij de Oostduitsers omhoog is gescho ten werd op dit nummer nog eens benadrukt door nummer twee, Thilo Ott, die met 53,91 seconden eveneens onder de oude toptijd van de grote ver liezer van deze avond bleef, de Westduitse wereld- en Europe se kampioen Michael Gross. Het record van Dressier, tot nu toe nauwelijks bekend, be tekende een regelrechte sensa tie. Hij zette hiermee de tradi tie voort die sinds 1970 geves- Jens-Peter Berndt: wereldre cordhouder 400 meter wissel slag heren. tigd was door de bijna legen darische Roland Matthes en zijn opvolger, Roger Pyttel. Negen jaar lang domineerden deze zwemmers voordat de Zweed Par Arvidsson de su prematie doorbrak, wereldkampioene op de 100 meter rugslag. Kristin Otto, die zich de laatste tijd steeds meer gaat thuisvoelen op de vrije slagnummers, verjoeg met haar triomf op Birgit Mei- neke op de 200 meter vrije slag de Amerikaanse Cynthia Woodhead van de eerste plaats op de wereldrecordlijst. Met 1.57,75 minuut bleef zij 48/100e van een seconde onder de tijd van de Amerikaanse.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19