Kamperen een oervorm van recreatie De woning in een „schoenendoos"" jes op vakantie Het „logo" is op de terugtocht Tafel voor „Zuinige" beha De vakantietrui als „allesdrager* houtbewerking Mantel- en broekpakken sterk veranderd CONSUMENTENINFORMATIE giidaeSotvuwt DONDERDAG 24 MEI 1984 PAGINA 17 De Compact-O-Mat kampeermat bijvoorbeeld is ideaal voor kameerders en trekkers, omdat hij zeer compact, vederlicht en strek kopu- en vochtwerend is. De opgestikte kussenhoes kan als bergplaats dienen voor kleding en waardevolle voorwerpen. In opgerolde toestand past de mat gemakkelijk in elke rugzak. De slechte economie waaro ver ons land weeklaagt heeft ook zijn zonzijde. Het wordt gezelliger ,in de caravans en tenten, die op eigen bodem een vakantieonderdak vor men. Slimme vouwwagens, knusse tentjes die achter op de fiets meegaan en stilletjes- weg op aardige plekjes wor den opgezet. Niet het gehan nes met enorme bungalowten ten, compleet met tafelzilver en grill, maar het echte spor tieve leven, gehurkt met een kommetje soep in de tent of met geiteharensokken door de bosanomonen. Eén ding daar bij moet bij deze romantiek goed in orde zijn: de uitrus ting. De vrolijke zwerver moet makkelijk verplaatsbare en waterproof spullen hebben en een slaapzak, waarin hij behaaglijk wegkruipen kan. Rene v.d. Brand, technisch voorlichter over caravan- en kampeeruitrustingen, ver deelt de markt in twee cate- gorieëi): jongeren die zo goed koop mogelijke verblijfsvorm zoeken en de sportieve kam peerder, die bijvoorbeeld de bergen ingaat, de berghutten versmaadt maar ergens onder een rots wil slapen. Beide ca tegorieën hebben een wens gemeen: de uitrusting moet licht zijn. De industrie speelt hierop in. Ze schoof zware en kwetsbare luchtbedden opzij en fabriceert nu lichtere kam- peermatrasjes van schuim- plastic. Bij de slaapzakken zijn soort gelijke ontwikkelingen. Vroe ger was een slaapzak pas goed als die donsgevuld was. Maar dons is tegenwoordig te duur materiaal. Grootste producent van ganze- en eendedons, China, werd voor dit produkt zowat leeggekocht door USA en Japan, zodat je nu voor een dons-slaapzak zo'n 400,- be taalt. Intussen sprong de in dustrie in het gat in de markt. Het foto-chemieconcern Ko dak b.v. ontwikkelde de holle Kodosoff- vezel, die een hoge re warmte isolatie geeft dan de synthetische standaardve zel. Ook goed is de Hollofil- vulling, ook wel gebruikt voor skipakken. Deze veilige vezel moet aangepast worden aan het tijk, reden waarom de fabrikant Dupont voorschrijft voor welke stoffen ze in aan merking kan komen. Poly- daun heeft de vulling Syn- thon, bestaande uit diverse vezels, waarvan het vlies van boven- en onderzijde niet wordt bespoten met een hars laagje. Gefixeerd vlies (mét harslaag dus) geeft veel volu me in ongebruikte staat, na belasting kan de dikte echter 25-30 procent terugvallen. (Vergelijk effect haarlak bij geföhnt haar) Synthon krijgt een afdeklaag van 1.8 mm po- lyesther, het volumeverlies na belasting kan van ca. 27 pro cent teruglopen tot 7 procent. Vulling Je zou vulling de warmtebron kunnen noemen. Ze bepaalt de warmte-isolatie, het doel van een slaapzak. Een goede lichtgewicht-serie is b.v. „No- mad" (met Kodosoff-vulling) met brandvertragende finish (geschikt voor temperaturen tot 4 graden onder nul) en specifieke polyester-vulling. De zak kan klein worden op gerold en wordt lekker dik bij het uitrollen. (Alle sport- en campingzaken en warenhui zen). Prima is ook dubbelzijdig ka toenen slaapzak. „Caravan" (Carl Denig), synthetische dons gevuld. Nieuw in het le- ter van slaapzakken is de tratos. Het buitendoek is van P.U. en siliconen coatend wa terdichte nylon. Binnendoek fiarkal katoenen tijk. De vul ing is alleen nog maar be kend onder code KSF 85. Prijs 190,-. Behalve in ver schillende kleuren is de Stra- tos ook te krijgen in goud- of zilver metallic-buiten coating. Stiksels en wasbeurten Een verantwoord stiksel is het „Pijpensysteem", een lengte stiksel met een stik- steek. Bij draadbreuk trekt men niet met één ruk het hele stiksel van boven naar beneden. Dit gebeurt wel met een kettingsteek. Let hier bij aanschaf op. Een zigzagsteek heeft meer hechtpunten. In de meeste slaapzakken staat een etiket met wasvoorschrift Te veel wassen is echter ver keerd. Neem liever een bin- nenlaken. De vulling verliest aan volume bij wassen en sommige slaapzakken krim pen 5 a 6 procent. Zeer slecht wasbaar zijn slaapzakken met vullingen van schapenwol die daarbij gaan klonten. Slaap zakken die naamloos aange boden worden zijn gevuld met afvalvezels (gekroesde of plat te). Ze zijn niet aan te raden. TINY FRANCIS Onder het motto bezuiniging brengt Warner een piepklei ne, satijn met kanten stra pless beha op de markt, waarvan de kracht schuilt in het feit, dat ze zowel met als zonder bandjes kan wor den gedragen. „Frivole" is de naam en de kleuren lig gen tussen mink en huid, zo dat ze onder een doorzichtig bloesje onzichtbaar zijn. Niet iedereen loopt graag in zijn blote niks onder het open hartige netwerk stoffen van de mode. Het merk is ook verkrijgbaar in beugelmo- •del, hetgeen meer steun geeft. Ook hier afneembare schouderbandjes. Wat gaan we vanavond doen? Dansen of wan- Elk moment van de dag chic en vlot. Voor au- delen? torijden en het diner onderweg. Voor de zomervakantie is het verstandig een paar sweaters in de bagage mee mee te ne men. Ze kunnen als een dun rolletje tussen te „mooie" kle ren worden gepakt. Als ze van draion zijn gemaakt, of andere nieuwe kunststof heb |e er verder geen omkijken naar. Ze kreuken niet. Even uithangen en ze zijn klaar om aan te trekken. Voor een zwoele dag en of avond zijn et fraaie los ge breide truien in heldere, frisse tinten en sweaters met brede baanmotieven. De mouwen komen zowat uit de taille ge groeid en zijn zo „open wea ve" dat men er gewoon door heen kan kijken. Het fijne van zo'n sweater is dat hij zo wel op de ochtendboulevard als in de disco een „goed fi guur" slaat. Meer „damesach tig" is een pastelkleurige dia gonaal fijntjes gebreide pullo ver met gaatjesmotief in vier kanten bijpassend op even eens gebreide plissérok. Vestje erbij en bij zo'n set (ook on kreukbaar) kan men b.v. een slangeleren ceintuurtje of een mooie ketting van 8 uur 's morgens tot 12 uur 's nachts diensten bewijzen. In de auto onderweg en in het hotel voor de eerste overnachting. Vie gaat reizen maakt een lan. wie een feest geeft naakt een plan. Waarom dan een plan maken voor de in- ichting van het eindelijk toe- pwezen huis Meubileren, litzetten van woonruimte is en leuke bezigheid. Een eetje systeem hierin aan- irengen is bijna een nood- aak. Het spaart tijd en erger- lis. Pa's grote stoel past niet laast de deur, zoals werd ge jacht, dus is het verslepen ge- ilazen. Het ene huis is het an- k iere niet en fouten met het nrichten van gezellige hoek- is zijn te herstellen, maar tosten moeite. pen goed idee is het maken van een inrichtinsplan met een duidelijke plattegrond. Architect hoeft men daarvoor niet te zijn. U hebt er accura-- tesse, ruitjespapier uit de kan toorboekhandel, lineaal, duimstok en potlood voor no dig. Het gemakkelijkste is te werken met ruitjespapier van 5 mm. Bij een schaal van 120 is zo'n ruitje dan in wer kelijkheid 10 cm. Hoogte- en dieptematen in het vertrek dat te meubelen is, moeten genoteerd worden, nadat ze met de duimstok netjes zijn opgemeten. Zo'n tekening be staat eigenlijk uit vijf delen en ziet eruit als een openge klapte schoenendoos. Vergeet bij het maat nemen vooral niet de oppervlakten van uitspringende gedeelten, zoals schoorsteen, radiatoren, open haard, nissen, inham men van deuren, ramen, hoogte van vensterbank en afstand van vloer tot raam en van raam tot plafond. Alle onregelmatigheden van de bouw moeten op de platte grond zichtbaar zijn. Teveel maten opschrijven is beter dan te weinig. Ook de plaat sen van stopcontacten, draai richting van ramen en deu ren, alsmede de ligging van de betrokken kamer ten op zichte van de zon, zijn van be lang (planten, etc.). Natuurlijk schrijft men de werkelijke maten in de tekening erbij. Als alles duidelijk op papier staat, gaan we echt architectje spelen. De tekening wordt overgetrokken op transparant papier, waarmee u straks aan de slag gaat (maten hoeven er niet meer bij geschreven te worden). Wanneer het meubilair nog moet worden aangeschaft, kan een bovenaanzichtteke ning worden gemaakt, waar bij het alleen gaat om de hoogte- en breedtemaat. Dit geldt feitelijk alleen voor hele grote stukken als eethoektafel met stoelen, piano, grote kast, bed met toebehoren, etc. Met kleinere meubelstukken zoals stoeltjes enz., kan men uit de losse pols wat experimente ren. Al te vast hoeft het alle maal niet te liggen; het gaat om het „grote werk". Handig is wel een soort chec klist aan te leggen voor alles wat in een bepaald vertrek nodig is. En, komt het u alles toch wat ingewikkeld voor, vraag dan met gerust hart een woninginrichter om raad. Die geeft hij graag. Voorals als u er vloerbedekking of iets der gelijks koopt. Mogelijk zelfs komt hijzelf een kijkje nemen voor zijn advies. T.F. Het gaat niet zo goed met de signatuurmerken, schrijft het blad Incentive. Op de Amerikaanse markt is de rage van de logo's (merk- en embleem-opdrukken) verdwenen. Saks Fifth Avenue gaf de leverancier zelfs opdracht het lopende assortiment van kinder- en tienerkleding voortaan te leveren zonder logo-op druk. Izod, de Amerikaanse fabrikant van kleding met het geliefde aligator-embleem ziet zijn omzet (in vijf jaar verviervoudigd) momenteel dalen. Een heel nieuwe collectie is dan ook zonder emblemen. Daarmee tuint de consument er nu fors in, als hij erop staat altijd het nieuwste te dragen. Want met logo is oud. Zonder is bij de tjd. Lacoste heeft met zijn krokodilletje ook problemen gehad. Het hoort erop genaaid te zijn. Naëpers drukten het er in print op, maar wie kijkt zo nauw of een embleem is opgestikt of opge drukt Natuurlijk waren de nagemaakte hemden, shirts, etc. veel goedkoper dan de originele. Tijdens de rage in de States en elders was echter bekend dat minstens 40 procent van de consumenten er geen behoefte aan heeft als wandelende reclame rond te wandelen. Begrijpelijk, mensen die in sterspots optreden, krijgen daarvoor een lief som metje. Voor van logo voorziene kleding moet men alleen maar meer geld betalen. Daarbij komt dat de signatuurmerken vaak een nogal eenzijdige opvatting hebben van geldende mode trends. Wie een (dure) Burberryjas koopt, loopt ook mede te delen dat hij diep in de buidel heeft getast. Burberry is een klassiek merk, weinig of niet onderhevig aan modegrillen, maar de Burberry- verkoper, die de juiste instelling heeft, zal zijn klant niet aanra den een hele Burberryset aan te schaffen (koffer, tas, sjaal, etc. als accesooires). Hoogstens een hoedje van de bekende geruite stof bij de jas kan genade in zijn ogen vinden. Cliënten behoe ven geen Burberry te adverteren. Op de parfummarkt, vertelt Incentive, gaat het anders toe. Daar is het signatuurgebeuren nog hoog in aanzien. De lancering van Gloria Vanderbilt-parfums was een laaiend succes. Charles of the Ritz schijnt nu te overwegen een heel nieuw assortiment geurtjes op de markt te brengen, gekoppeld aan de populaire te levisie-serie Dynasty. Warner Cosmetics komt op de markt met Paloma Picasso. Op het etiket staat de handtekening van Pablo Picasso's dochter, sieradenontwerpster voor Tiffany's, die met haar designs veel succes boekt. T.F. Het is aan de buitenkant nergens te zien, maar toch is dit jack van Marbert. Voor de bezitters van de Bosch decoupeer- zaag-, cirkelzaag- en bovenfreesmachines is er nu een universele houtbewerkingstafel op de markt gebracht, onder typenummer MT92. De genoemde machines kunnen probleemloos aan de tafel worden bevestigd. De stevig op zijn poten staande tafel is voorzien van zowel een parallel- als een beweegbare aanslag, die tot 45 graden in verstek verstelbaar is. Het blad van 40 x 50 cm kan door middel van bij geleverde tafelverbreders worden vergroot tot 92 x 50 cm. De werkhoogte is 80 cm. De nulspanningschakelaar zorgt voor de vei ligheid van de gebruiker door automatisch af te slaan als de stroomtoevoer onderbroken wordt; de machine kan niet onverwachts gaan draaien. De wegklapbare, transparante be- schermkap waarborgt een goed zicht op de zaagsnede en beschermt ogen en handen. Een kunststof „duwhoutje" wordt bijgeleverd. In lichtingen bij de vakhandel. Nieuwe tafel vopr decouperen, cirkelzagen en bovenfresen. „Het Topbehaatje" zoals het is gedoopt. [f 8,95) zijn compleet met be kers, zandlopers en gebruiks aanwijzingen in zeven talen uitgevoerd, zodat vakantie gangers die moeite hebben het spel in een andere taal uit te leggen, toch gemakkelijk met buitenlanders kunnen spelen. Door formaat en verpakking vinden de miniplays en gokk- kokers gemakkelijk een plaatsje in de (hand-)bagage. Verkrijgbaar in speelgoedza ken en warenhuizen. Kenzo ziet overdreven grootte voor het broekpak voor komend winterseizoen ook wel zitten. Hij combineert een dune harembroek met een kort jasje tot de taille. Materialen: grijze twee en wollen flanel. Uit Parijs komt het bericht, dat komend seizoen de mantel- en broekpakken er een beetje anders zullen uitzien dan we tot op heden gewend zijn. Groot, breed en opvallend zullen ze het straatbeeld versieren. kort brengt Jumbo tien „miniplays" en op de markt, geschikt om mee op te nemen. De mini- zijn „pocket-uitgaven" x 9 x 2,5 cm) van bekende Speelbord en stukken schaken, dammen, soli- mens-erger-je-niet, tan en molenspel zijn ver van hoogwaardige De miniplays zijn 5 per stuk of 19,95 in een cassette met vier spellen). De gokkokers hebben de af metingen van een bierblikje. Er kan poker, matchpoint, script-o-gram en forget-it mee worden gespeeld. Forget-it is een nieuw spel uit Amerika. De stenen bevatten zowel cij fers als de lettergrepen van het zinnetje „forget it". Als de speler deze lettergrepen gooit, kan hij het inderdaad verder wel vergeten. De gokkokers Castelbaljac laat een lange geel-met-grijs geruite wollen coat dragen over een hand gewezen mantelpak, waar van de kleuren in harmo nieus heldere en pasteltin ten dooreenlopen. De rok van het mantelkostuum is van grijze wollen tweed. Claude Montana maakte een ensemble onder de enorme cashmere top met gebreide mouwen van wol len gabardine in een typi sche zandkleur. Het jasje is vrij kort, maar de broek slobbert lang en ruim tot over de schoenen. Zo'n combinatie ziet men niet gauw over het hoofd.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17