wee Russische militairen /ragen asiel in Zwitserland Nieuw topgesprek in Duitse metaal Duitse SPD wil af van afschrikkingsstrategie Stakingen bij Citroën voorlopig opgeschort 225,- 385,- 395 490, 595,- 695,- Syrië aanvaardt mogelijke veiligheidsgaranties voor Israëls noordgrens Britse en Franse bankiers komen met plan voor Kanaaltunnel Zwitsers bankgeheim blijft gehandhaafd Duarte: leger accepteert democratie in El Salvador 7 IUITENLAND CcidócSoutmit MAANDAG 21 MEI 1984 PAGINA 7 j ipanse kannibaal door rankrijk uitgewezen 1RIJS De 34-jarige Japanner Is- Sagawa, die heeft bekend in 1981 Frankrijk de Nederlandse studente née Hartevelt te hebben gedood en deeltelijk te hebben opgegeten, irdt ontslagen uit de psychiatrische ■ichting waarin hij verblijft en is ndaag naar Japan teruggekeerd, t is zaterdag uit betrouwbare bron Parijs vernomen. De uit Japan af- mstige Sawaga werd ontoereke- igsvatbaar verklaard en zit sinds 81 in een inrichting in Frankrijk, ar zaterdag verluidde, nam de pre- t van de Parijse politie het besluit waga uit de inrichting te ontslaan. Isabel Peron terug in Argentinië BUENOS AIRES De ex-presidente van Argentinië, Isabel Peron, is gisterochtend uit haar Spaanse ballingschap terugge keerd in Buenos Aires. Zij werd op het vliegveld verwelkomd door leiders van de Peronistische partij en een 3.000-tal aan hangers. De 53-jarige mevrouw Perón, wier bewind in 1976 door het leger werd omvergeworpen en die daarna vijf jaar gevangen zat, woonde sinds drie jaar in zelfgekozen ballingschap in Spanje. Afge lopen vrijdag had het Argentijnse parle ment alle vonnissen tegen haar in strijd met de grondwet verklaard en gesepo neerd. In juli 1981 was zij wegens verduis tering van geld uit de schatkist veroor deeld tot gevangenisstraf. Marcos: Winst oppositie is „zwarte propaganda" MANILLA President Marcos heeft gisteren de winst van de Filippijnse oppositie in de verkiezin gen van een week geleden toegeschreven aan zwarte propaganda". Hij sprak tegen dat zijn Nieuwe Samenleving Partij (KBL) bedrog heeft gepleegd bij het tellen van de stemmen. Vertragin gen bij het bekendmaken van de uitslagen hebben vooral in de steden Manilla en Ceboe geleid tot protesten van aanhangers van de oppositie, die zeggen dat bij de telling geknoeid wordt. In Ceboe vielen zaterdag vier doden en achttien gewonden als gevolg van geweld tijdens een massale protest- betoging tegen de „frauduleuze tellingen". Het ge weld brak uit nadat het stembureau bekendmaak te, dat alle zes oppositiekandidaten minder stem men hadden gekregen dan de regeringspartij. De dagen daarvoor was beweerd dat de oppositie een overwinning zouden behalen in Ceboe. Russische politie arresteert leden vredesbeweging MOSKOU De Sovjet-politie heeft in Moskou vier leden van een niet-officië- le vredesgroep aangehouden, die op straat handtekeningen ophaalden voor een petitie waarin gevraagd werd om een ontmoeting tussen Russische en Amerikaanse leiders. Dit heeft Alexei Loezjnikov, een lid van de vredesgroe- pering, zaterdag meegedeeld. De politie liet drie van de vier arrestanten na een ondervraging van drie uur gaan. De vierde, Alexander Ribsjenko, wordt nog vastgehouden, aldus Loezjnikov. Voor hun arrestatie haalden de vier meer dan 300 handtekeningen op. Geweld tussen moslims en hindoes eist 84 doden BOMBAY Bij gevechten tussen hindoes en moslims zijn de afgelopen dagen in de Indiase stad Bombay ze ker 84 doden gevallen. Vanochtend zijn extra militairen ingezet om de rellen onder controle te houden. In Bombay én in de buurt daarvan lig gende steden werd het afgelopen weekeinde op grote schaal brand ge sticht, geplunderd en gevochten. De rellen ontstonden, nadat in de stad Bhiwandi moslims voorkwamen dat hindoes bij hun partijkantoor de vlag hesen. De afgelopen decennia is al herhaaldelijk tot bloedige botsingen gekomen tussen moslims en hindoes in India. !RN Twee van de e in Zwitserland geïn- neerde Sovjet-soldaten bben verzocht in Zwit- •land te mogen blijven, in interneringstermijn >pt op 28 mei af. De sol ten waren in Afghanis- door het verzet gevan genomen. Dit heeft Zwitserse ministerie buitenlandse zaken teren verklaard. de soldaten hebben „op hu-* manitaire gronden" vestigings visa gekregen, die het hun mo gelijk maken voor onbepaalde tijd op Zwitsers grondgebied te verblijven. De derde militair is gisteren per vliegtuig naar Moskou teruggekeerd. Er zijn nu nog zeven in Afghanistan gevangen genomen Sovjet-mi litairen geïnterneerd in Zwit serland. De militairen waren de eerste Russische soldaten die, na hun gevangenneming door het Af ghaanse verzet, naar Zwitser land gestuurd werden om daar twee jaar in krijgsgevangen schap door te brengen. Deze vorm van krijgsgevangen schap op neutraal terrein is mogelijk gemaakt door een overeenkomst, die in 1982 ge sloten werd tussen het Inter nationale Comité van het Rode Kruis en de regeringen van de Sovjet-Unie, Pakistan en Zwit serland en het Afghaanse ver zet. Nu twee Russische soldaten hebben besloten niet naar de Sovjet-Unie terug te keren, zijn Rode Kruis-functionaris- sen bang voor de eventuele ge volgen hiervan voor de toch al niet zo beste betrekkingen van de organisatie met de Sovjet- Unie. Men raakt er steeds meer van overtuigd dat de overeenkomst van 1982 de eerste in zijn soort een ave rechtse uitwerking heeft ge kregen. De overeenkomst heeft er in ieder geval niet toe geleid dat de Sovjet-Unie het Rode Kruis toestemming heeft gegeven om in Afghanistan te werken. Ook hebben tot nog toe maar elf van de 150 gevan gen genomen Russen gebruik gemaakt van de mogelijkheid naar Zwitserland te gaan. Daar komt nog bij dat de mili taire detentie van de elf solda ten in Zwitserland de Zwitser se en Russische regering heel wat hoofdbrekens heeft ge kost. Het probleem was dat nie mand goed wist waar de Rus sen ondergebracht moesten worden. Aanvankelijk Werden ze van de ene provinciale ge vangenis naar de andere ge bracht; uiteindelijk kwamen ze terecht in een militair kamp in Zugerberg. 3 DAGEN PARIJS Vertrek 8,15 en 22 juni a.s. incl. excursies o.a. Folies- Bergère, Fontainebleau, Louvre. 10 DAGEN MALGRAT, SPANJE Vertrek 4,1118.25 juni a.s. IPendelbus verblijf vol pen - Jsion 5 DAGEN WINTERBERG, SAUERLAND Vertrek 25 juni a.s. incl. excursies ertsmijn, 4 stuwmeer, druipsteengrot ten etc., volpension. 10 DAGEN MALGRAT, SPANJE Vertrek 4,1118,25 juni a.s. Overnachting heen- te rugreis, incl. excursies Bar celona, Tossa, Blanes, Tor- dera etc., verblijf volpen- 10 DAGEN LECHTAL, OOSTENRIJK Vertrek 11 en 25 juni a.s. incl. excursies 3-passen- tocht, Bodensee en Liech- 8 DAGEN BRETAGNE, FRANKRIJK Vertrek 30 juni a.s. incl. excursies Bayeux, Mont St. Michel, Menhirs van Car- nacetc., incl. reisleiding Inlichtingen ent 070-190882maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur of persoonlijk in onze stads- vestiging Spuistraat 71/ hoek Spui, Den Haag. «t-SIJTHOFF PERS Bn krant ontvangen Bel tussen 00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 1246 en uw krant wordt nog dezelf- avond nabezorgd. STAKINGEN GAAN DOOR (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN Werkgevers en werknemers in de Duitse metaalindustrie willen vandaag afspraken maken over een nieuw topge sprek. Maar intussen brei den de stakingen voor de 35-urige werkweek zich uit. Vandaag wordt ook gestaakt in de deelstaat Hessen, onder andere bij Opel in Rtlsselsheim. De kans dat er bij het topge sprek vooruitgang wordt ge boekt is klein. Beide partijen staan diametraal tegenover el kaar. In het gesprek wil de bond, de IG Metall, proberen de werkgevers zo ver te krij gen dat ze regionaal gaan on derhandelen over de verkor ting van de werkweek. De werkgevers bevestigden giste ren echter nog eens nadrukke lijk hun opvatting dat er op centraal niveau gepraat moet worden. De acties in de metaal worden deze week grimmiger. Van daag zullen ongeveer 30.000 metaalarbeiders in Hessen het werk neerleggen. Morgen be ginnen de werkgevers met uit sluitingen. In de grafische industrie vindt morgen een nieuw topgesprek plaats tussen werkgevers en de bond, de IG Druk en Papier. Berichten dat de bond de ac ties voorlopig op zou schorten om een gunstiger klimaat te scheppen voor het overleg werden gisteravond dooe voorzitter Ferlemann van Druk en papier tegengespro ken. Afgelopen weekeinde bereikte de staking in de grafische in dustrie een nieuw hoogtepunt. Er verschenen vrijwel geen landelijke dagbladen. Een ern stig incident deed zich vrijdag nacht voor bij de drukkerij Een stakingsleider wordt in Stuttgart bijgestaan nadat hij door een wagen werd overreden toen hij probeerde deze tot stoppen te dwingen. van de Stuttgarter Zeitung. nog eens over de staker heen. Een stakingsleider werd over- De man werd met zware ver reden door een bestelbusje met wondingen opgenomen in het kranten van het bedrijf. De ziekenhuis. Aansluitend hiel- chauffeur van het busje zette den honderden stakers een achteruit en reed vervolgens protestoptocht in Stuttgart. Bijna veertig jaar na D(ecision)-Day heeft de Engelse hotelier Ken Small uit Torbay een 32-tons Sherman tank op de zee heroverd. Het gevaarte, dat een herdenkingsmonument voor de indertijd gevallen Amerikaanse soldaten zal worden, ging aan de kust van South Devon verloren tijdens voorbereidende oefeningen voor de invasie in Normandië. LONDEN/TEL AVIV Syrië stemt in Libanese vei ligheidsgaranties voor de noordgrens van Israël als dat tot een algehele terugtrekking van de Israëlische troe pen uit Zuid-Libanon leidt. Dit heeft de Syrische presi dent, Assad, gezegd in een interview met het Britse weekblad Observer, dat gisteren werd gepubliceerd. „Wij keuren alle veiligheidsgaranties die de Libanese regering bereid is te geven goed, op de voorwaarde dat deze maatregelen alleen door de Libanese strijdkrachten worden genomen", aldus Assad. Hij benadrukte dat in dat geval alle Israëlische troepen uit Libanon moeten vertrekken. Israëlische vliegtuigen hebben gistermiddag voor het eerst sinds maanden een aanval uitgevoerd in de door Syrië gecontroleerde Bekaa-vallei. Volgens het Israëlische opperbevel zou een basis van „extremistische pro-Iraanse terroristen" zijn aangevallen. Volgens berichten in de Libanese pers hebben Israëlische vlieg tuigen drie dorpen in de Bekaa-vallei. Daarbij kwam minstens eén burger om het leven en werden vier personen gewond. De Libanese televisie zei te verwachten dat het dodental nog op loopt. Ooggetuigen verklaarden wel dat veel ambulances naar de plaats van de aanval reden. De Syrische minister van defensie, Tlass, heeft in een interview met het Spaanse dagblad El Pais gezegd, dat binnen acht uur twee Sovjet-divisies naar Syrië kunnen wordne overgebracht in het geval van een nieuw conflict met Israël. Tlass voegde er echter aan toe dat zijn land „geen hulp nodig heeft van Sovjet- -troepen". Tlass herinnerde eraan dat de Sovjet-Unie Syrië te hulp zullen komen als de Verenigde Staten zich bij een oorlog aan de kant van Israël scharen. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN De Britse Mid land- en National Westminis ter banken en de Franse Banque Indosuez, Banque Nationale de Paris en Crédit neming zou acht jaar in be- aan gewerkt, wat onder meer der het Kanaal, hangt af van. trouwens weinig voor om er Lyonnais geven de regenn- slag nemen en nagenoeg zes tot gevolg heeft, dat het 500 dit rapport. Volgens de vijf een hoop geld in te steken, gen van hun landen de raad miljard pond kosten. De vijf pagina's lang is. Of Groot banken zou een dergelijke De banken menen trouwens, onder het Kanaal een dubbe- banken publiceren morgen Brittanië en Frankrijk zullen onderneming geringe open- dat de officiële bijdrage ook le spoorwegtunnel te laten het lang verwachte rapport, overgaan tot het boren van bare deelneming vergen, aan de EG overgelaten zou boren. Een dergelijke onder- Zij hebben er bijna twee jaar een verkeersverbinding on- Groot-Brittannië voelt er kunnen worden. ESSEN Het congres van de Westduitse sociaal-democrati sche partij SPD heeft zich dit weekeinde met grote meerder heid uitgesproken voor een defensie van de NAVO die af stand neemt van het beginsel van de atomaire afschrikking zonder nochtans de conventio nele bewapening te verster ken. Aan het begin van het debat zei de defensiedeskundige van de partij, Egon Bahr, dat de ergste vrees inzake de plaat sing door de NAVO werd be vestigd toen de Sovjet-Unie bekend maakte dat SS-22 ra ketten in Oost-Duitsland en Tsjechoslowakije zouden wor den geplaatst. Hij zei dat de snel vliegende SS-22 slechts één duidelijke taak heeft. Het als eerste gebruiken daarvan zou de in West-Duitsland ge stationeerde Pershing-II-ra- ketten beletten van de grond te komen. In een resolutie werd steun gegeven aan het stap voor stap opgeven van deze vorm van afschrikking om te komen tot "een struc tuur die het beide partijen on mogelijk maakt aanvallen te lanceren". Stabiliteit op grond van conventionele wapens moet op het laagst mogelijke peil worden bereikt. Deze moet gebaseerd zijn op een realistische beoordeling van bedreigingen, aldus de defen siedeskundige van de SPD, die ooit zijn volle gewicht in schaal wierp voor de verdedi ging van het NAVO-dubbelbe- sluit. Het congres markeerde tevens het einde van de poli tieke loopbaan binnen de SPD van Helmut Schmidt. Deze stelde zich niet langer herkies- wmv^Brandte"wS3Tpnièuw Oud-bondskanselier Helmut Schmidt schudt zijn rivaal Willy cekozen tot Dartiiloorztter Brand' de hand nada' deze °Pnieuw lot voorzitter van de socl- gekozen tot partyvoorziter. aal-democratische SPD is gekozen. Libanese ministers eens over regeringsverklaring BEIROET Het bekendma ken van een regeringsverkla ring in Libanon heeft de rust in de hoofdstad Beiroet dit weekeinde voorlopig weer doen terugkeren. De tien mi nisters van het Libanese kabi net zijn er zaterdag eindelijk in geslaagd overeenstemming te bereiken over de algemene lijnen van het programma dat de vrede in Libanon moet her stellen. De herstructurering van het leger wordt in Beiroet als een vitaal onderdeel be schouwd voor het terugkeren van een blijvende vrede in Li banon. De regeringsverklaring stelt dit punt ook als prioriteit, zonder echter te vermelden hoe dat moet gebeuren. BERN De Zwitserse kiezers hebben gisteren in een refe rendum met een overweldi gende meerderheid besloten het bankgeheim te handha ven. Maar liefst 73 procent van de kiezers in Zwitserland stemde tegen een voorstel tot opheffing, dat was ingediend door de Zwitserse sociaal-de mocraten. Slechts 27 procent schaarde zich achter het voor stel, dat volgens de sociaal-de mocraten was gericht tegen het „misbruik van het bankge heim en de macht van het bankwezen". Dat het plan tot opheffing van het bankgeheim het niet zou halen, was de algemene ver wachting. Maar in geen jaren echter is in een referendum in Zwitserland een voorstel zó nadrukkelijk afgewezen. Be halve een verzwakking van het bankgeheim omvatte het sociaal-democratische initiatief eveneens een poging meer in formatie van de banken te krijgen over economische akti- viteiten en de financiële situa tie. Verder wilden de sociaal democraten een minimale in menging van banken in ande re firma's en dat banken de te goeden van klanten tot een be paald bedrag zouden laten ver zekeren. WASHINGTON De nieuwe Salvadoraanse president, Jose Napoleon Duarte, heeft giste ren verklaard er vertrouwen in te hebben dat het leger de jonge democratie in El Salva dor heeft geaccepteerd en de wil heeft „de macht aan het volk terug te geven". Duarte zei dit tijdens een Amerikaans televisieprogramma. Duarte, die in Washington is voor be sprekingen metpresident Reagan en om over meer Amerikaanse steun aan zijn land te praten, zei ook dat hij een commissie zou vormen die „bepaalde moorden" zal on derzoeken en die tot doel zal hebben de beruchte „doodses kaders" in El Salvador te ver nietigen. Een grote groep Salvadoranen die voor de guerrilla's naar Honduras was gevlucht, is de zer dagen naar het land terug gekeerd, zo is in El Salvador meegedeeld. Amnesty Interna tional stelt in haar jonste pu blicatie dat de naar schatting 40.000 burgers, die sinds 1979 in El Salvador op gewelddadi- fe wijze om het leven zijn ge- omen, is geëxecuteerd door Salvadoraanse veiligheidstroe pen en het leger. De Salvado raanse regering heeft duidelijk gefaald bij het onderzoeken van de moorden door rege ringstroepen of doodseskaders en het voor de rechter bren gen van de daders. Genscher in Moskou MOSKOU De Westduitse minister van buitenlandse za ken Hans-Dietrich Genscher is gisteren voor een officieel be zoek in de Soviet-Unie aange komen. Hoewel daarover door beide landen geen mededelin gen zijn gedaan, wordt aange nomen dat ook een onderhoud met partijleider Tsjernenko op het programma staat Het be zoek van Genscher onder streept de wens van de West duitse regering in contact te blijven met Moskou. UITENHEER (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Door tussen komst van de Franse mi nister van sociale zaken, Beregovoy, is een bestand ingelast in het conflict tussen de Citroën-directie en de communistische vakbond CGT, die sinds vorige week vier auto-fa brieken in de Parijse regio bezet hield. De CGT heeft zaterdag besloten haar ak- ties voorlopig op te schor ten, nadat Beregovoy had verklaard niet akkoord te gaan met de plannen van dé Citroën-directie om 2.000 mensen te ontslaan. Wel gaf minister Beregovoy groen licht voor het opheffen van 4.000 arbeidsplaatsen bij Citroën door vervroegde pen sionering en vrijwillig vertrek van buitenlandse werknemers. De komende drie maanden zal over deze kwestie hernieuwd overleg worden gevoerd tus sen Citroën, de bonden en de regering. Na een week van bedrijfsbe zettingen en werkonderbre kingen lijkt de rust bij Citroën daarmee voorlopig weerge keerd. De bezetting van de fa brieken in Aulnay, Le Vallois, Nanterre en Asnière dreigden even op een herhaling van het drama bij Talbot uit te draaien door de groeiende tegenstel ling tussen stakers en werk willigen enerzijds en een mo gelijke confrontatie tussen op roerpolitie en stakers ander zijds, nadat de rechter vorige week had besloten dat de be zetting van de fabrieken on rechtmatig was en er ontruimd diende te worden. De bemid deling van minister Beregovoy leidde er onder meer toe dat nu ook in Frankrijk de discus sie over werktijdverkorting weer is opgelaaid. Beregovoy heeft uitgerekend dat bij een arbeidsvermindering van twee uur bij Citroën dan 800 banen gered kunnen worden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7