Ruime aanvoer drukt prijzen glasgroenten Rleintes ]l Zo'n royale bungalowtent zult u niet gauw nog goedkoper vinden. 071-122244 IN EN OM DE KAS NOG IETS LEUKS OP TV? KIJK IN DE KRANT. OrdE£" HANDEL WEET GEEN RAAD MET GROTE AANVOER SLA Bungalowtent Palermo Palermo Grande VROOMS DREESMANN LAND EN TUINBOUW, CcidócSomotit MAANDAG 21 MEI 1984 PAGINA Deining, onbehagen en bedenkelijke uitspraken In de kwekerswereld is weer deining ontstaan over het vei len van importbloemen op de Nederlandse veilingen. De situ atie is zo, dat door het Nederlandse klimaat in de winter maanden op de veilingen een eenzijdig sortiment bloemen wordt aangeboden door de Nederlandse kwekers. Er is te weinig licht en het verwarmen van de kassen wordt steeds duurder. Om in die periode toch de indrukwekkende Neder landse handelskanalen open te houden, zijn de veilingen en kele jaren geleden begonnen met het veilen van bloemen uit zuidelijke landen als aanvulling tijdens de winter. Daardoor kunnen onze Europese afnemers in Duitsland, België, Frank rijk, Engeland, Zwitserland, Noorwegen en Zweden rekenen op voldoende bloemen om in de donkere helft van het jaar hun klanten te bedienen. De Coöperatieve Veilingen zijn daartoe overgegaan, na raad pleging van de leden. Het veilen van importbloemen is tevens een maatregel om te voorkomen dat grote importeurs een overwegende invloed zouden krijgen op de marktprijzen. In de groenten- en fruitwereld is dat wel het geval, met het ge volg dat de buitenlandse import bijna de Hollandse produkten gaat overvleugelen. De groentenkwekers hebben op deze ont wikkelingen buiten de veilingen dan ook totaal geen invloed. Dat brengt deze kwekers geen voordeel, zoals begrijpelijk is. De Nederlandse bloemenveilingen hebben over het veilen van importbloemen afspraken gemaakt, waarbij limieten in hoeveelheden en prijzen zijn vastgesteld. De Coöperatieve Veilingen (dat zijn de kwekers) houden dus duidelijk een vin ger in de pap, de handel blijft in de winter op volle toeren draaien en wanneer het Hollandse produktieseizoen begint, wordt het veilen van importbloemen beëindigd. Het import veilen is volgens sommige Hollandse kwekers niet nodig. Zij willen dat zo snel mogelijk afschaffen. Maar daarbij tonen zij weinig begrip voor de handelspositie van Nederland. Zij begrijpen schijnbaar niet, dat de exporteurs in het najaar niet tegen hun klanten kunnen zeggen „Vaarwel tot het voor- ëar, want wij hebben nu alleen maar tulpen en chrysanten." at zou een totale ineenstorting voor de Nederlandse export positie betekenen, want de concurrentie ligt overal op de loer. Wanneer de Hollandse bloemen- en plantenkwekers hun exportpositie in de wereld willen behouden, zullen zij zuinig moeten zijn op het bloemenhandelsapparaat, dat een zeer groot aantal grote en kleine handelaren omvat. De Nederlandse Tuinbouw Studiegroep is een organisatie spe ciaal gericht op de teelttechnieken van bloemen, planten en groenten. Op een bijeenkomst van de N.T.S. was kort geleden het veilen van import aan de orde gesteld. Op deze vergade ring heeft de directeur Akker- en Tuinbouw van het Neder lands Ministerie van Landbouw, Ir. W. S. F. Duffhues, de kwekers aangemaand tegen import te protesteren bij hun vei lingen. Hij betoogde, dat veilingleden te weinig invloed heb ben op het veilingbeleid. Dat lijkt ons een bedenkelijke ont wikkeling. Terwijl de exportcijfers stijgen, zaait een hoge ambtenaar tweedracht bij de basis van de veilingwereld. Maar er moet vermeld worden, dat de Aalsmeerse kwekers ernstige bezwaren hadden tegen deze voorstelling van zaken. Afgezien van de vraag of de N.T.S. wel het juiste platform is voor een dergelijke discussie, wilden zij vaststellen dat deze kritiek van een hoge ambtenaar niet getuigd van kennis van handelszaken. Het is duidelijk dat Ir. Duffhues geen inzicht heeft in de werkelijke functionele verhoudingen tussen het Nederlandse kwekers- en handelsbestand. N.T.S.-leden zijn ook veilingleden. Het coöperatieve bloemen veilingwezen (met door kwekers gekozen en uit kwekers be staande besturen) is de ruggegraat van de Hollandse superieu re positie in de wereldhandel. Op dit vermarktingssysteem is de gehele buitenlandse concurrentie jaloers. De veilingbestu- ren zijn voor hun leden altijd te benaderen. Na een terugval in de aanvoer in de tweede week van mei, was er in de afgelopen week weer sprake van een groeiend aanbod van glasgroen ten. Voor veel gewassen betekende dit dat de prijzen in de loop van de week daalden. Voor een aantal belangrijke glas groenten zelfs vrij sterk. Voor zowel ronde als vleesto maten was er in de tweede week van mei een terugval in de aanvoer. In de afgelo pen week keerde het tij en nam het aanbod weer toe. Dat dit gepaard zou gaan met een groot prijsverval lag niet in de lijn der verwachtingen. De concurrentie was al we ken aanzienlijk kleiner als vorig seizoen, maar hier is waarschijnlijk in de afgelo pen week verandering in ge komen. Een land als Marok ko staat bovenaan de lijst van vermoedelijk grote concur renten. Er zijn over de afge lopen week nog geen gege vens beschikbaar, maar hier zal de volgende week wel meer over te melden zijn. De ronde tomaten brachten ge middeld 2,34 per kilo op. Hiermee kwam de prijs ruim 1 gulden onder de prijs van de voorgaande week te lig gen. In Vergelijking met vo rig seizoen is er nog sprake van een gunstig verschil, want toen lag de prijs op 2,04 per kilo. Hetzelfde speelde zich bij de vleestoma ten af, hier daalde de prijs met 88 cent per kilo. Gemid deld werd er 2,53 per kilo betaald, dit is 8 cent meer dan vorig seizoen. De export mogelijkheden zien er niet bepaald ongunstig uit, van daar dat er voor de komende week weinig verandering in prijs verwacht wordt. Al thans als de aanvoer niet plotseling sterk toeneemt. Paprika's Op de paprika-markt was er in de eerste twee weken van mei eveneens sprake van een duidelijke terugval in de aan voer. Zo'n terugval heeft als effect dat er weer een aan- voergolf op volgt. Dit is weer niet bepaald gunstig voor een regelmatig verloop van de prijzen. Ook voor de bedrij ven is het geen gunstige situ atie omdat het ten koste van de gewassen gaat en het geeft arbeidspieken binnen het be drijf. De gemiddelde prijs voor de rode sorteringen daalde met ƒ2,10 per kilo, waardoor de prijs op ƒ5,60 terecht kwam. Bij de groene sorteringen kwam de klap niet veel minder hard aan want hier was er sprake van een verval van 1,89 per kilo. Groen bracht gemiddeld 5,05 per kilo op. De prijs van de groene paprika's bleef gunstig afsteken bij die van vorig seizoen want toen werd er 4,53 betaald. Dit kan van de rode paprika's niet gezegd worden, want er werd toen (bij een kleiner aanbod) ƒ10,88 betaald. De concur rentie op de Westduitse markt is ongekend fel. Daar staat gelukkig tegenover dat de export naar de andere buitenlandse afnemers erg gunstig verloopt. Vooral En geland, de Scandinavische landen en Amerika zijn trou we afnemers met een groei ende belangstelling. Zo blijkt dat Engeland in april de be langrijkste afnemer was, waardoor Duitsland op de tweede plaats kwam. In de aanvoer en prijs van rood wordt er weinig verandering verwacht. Bij de groene pa prika's is het niet uitgesloten dat de prijs in de komende week weer wat aantrekt. Aubergines Op de auberginemarkt zat het in de afgelopen week he lemaal scheef. De gemiddelde prijs kelderde naar 2,85 per kilo. Dit is een uitzonderlijk lage prijs voor dit gewas om deze tijd van het jaar. Toch kan er niet direkt gesproken worden van een aanvoer-ex- plosie. De export stagneert en ook op de binnenlandse markt zijn er oorzaken. Een ervan moet waarschijnlijk gezocht worden in de rich ting van de hoge prijzen die de consumenten voor dit ge was moeten betalen. Er wordt voor een aubergine al gauw een prijs gevraagd van 2 tot 2,50 per stuk. Dit zijn prijzen die rustig vrij peperig genoemd kunnen worden. Naar het huidige prijsniveau komt de consumentenprijs uit op 1,14 per stuk. Het valt zonder meer te betreu ren dat er voor dit gewas zul ke hoge prijzen gevraagd worden, want hierdoor komt deze groentesoort al gauw in de hoek van de elite-groen ten en dit is beslist niet no dig. De aanvoer blijft ruim maar door het lage prijspeil zal de vraag aantrekken waardoor er voor de komen de week weer op enig herstel gerekend wordt. Spitse paprika, tot op heden goed aan de prijs. Op de slamarkt valt het op dat er nog steeds vrij veel sla van onder glas aangevoerd wordt terwijl de aanvoer van vollegrondsla groeit. Hier door is er sprake van een groot aanbod, de handel weet er duidelijk geen raad mee. De prijzen waren ook in de afgelopen week uitermate slecht. Gemiddeld werd er 1.- per stuk betaald. Deze ontwikkeling zet in de ko mende week door, er worden hogere prijzen verwacht. Ra dijs is in de afgelopen week uit het dal omhoog gekrab beld. Het kleiner geworden aanbod maakte het mogelijk dat de prijs opliep naar 51 cent per bos. De aanvoer blijft afnemen en de prijs loopt langzaam op. Het aan bod van bospeen groeide minder snel, de prijs veran derde nagenoeg niet. Gemid deld werd er 1.92 per bos betaald. De aanvoer neemt verder toe en de prijs zal la ger uitvallen. De vraag naar andijvie nam af en het aan bod is vrij groot. Een gewas als spinazie is een direkte concurrent voor dit gewas, vooral als de prijzen laag zijn. Dit was in de afgelopen week voor spinazie nog steeds het geval. Andijvie daalde naar 67 cent per kilo en spinazie bracht 30 cent per kilo op. Andijvie lijkt niet veel in prijs te veranderen. Voor spi nazie worden er hogere prij zen verwacht. Het nog steeds ruime aanbod van rettich is er de oorzaak van dat de prijs helemaal in de put raakte, er werd slechts 30 cent per stuk betaald. Er lijkt langzaam iets verbetering in de situatie te komen. De prijzen voor prei lijken niet verder meer te da len. De prijs was weggezakt naar 52 cent per kilo. Voor de komende week worden er hogere prijzen verwacht. Courgettes brachten 1.30 per stuk op. Deze prijs lijkt geen stand te houden, vooral ook omdat de compenserende heffing op courgettes uit Spanje is komen te vervallen. Het asperge seizoen begint nu goed op gang te komen. Door het groter geworden aanbod kwam de prijs onder druk. Gemiddeld werd er ƒ7.10 per kilo betaald. De liefhebbers moeten de prijzen nu in de gaten houden, want op de langste dag zit het seizoen er weer op. Dus dit komt neer op nog zo'n 5 weken. LEIDSE COURANT T.k. bungalowtent Per luxe touringcar 10 daagse hotelrelzen naar GERLOS, Oos tenrijk, half pension 398,-. Vertrek op 11. 18, 25 mei a.s. Info Europlan 030—313815. I WATERSPORT T.k. aangeb. TOUR/VISBOOT met kajuit, 8 pk b.b.-motor op kanteltrailer. Vr. pr. 4000.-, event, te ruilen voor speedboot Vr. pr. 4000,-. Tel. 070- 645051. Te koop caravan type Munsterland 420, bj. '77, met voortent ijsk. en verw., 5700.-. Tel. 01728-9833. T.k. Fendt Karaat 450, bj. '72, l.g.st., prijs 2500,-, tel. 071-214576. na 18.00 u. Gr. gestoff. KAMER. Laan v. Meerdervoort. Den Haag. Incl. licht, c.v., gas, ƒ465.- p.mnd. Tel. 070-937612, 558557. SLOOPGOUD 15,50, tanden- goud 20,- contant per gram, legitimatie verplicht, van Ruiten, antiquair. Kort Rapenburg 12, Leiden (ma. dl. gesloten). I CARAVANS T.k.a. zeer mooie TOERCARA- VAN merk IT, 4 5 pers., ka chel, koelk., dubb. ramen, 17- 10-'78, trinnenm. 4 m. Vr. pr. 5950,-. Milanenhorst 31, Lei- den. Te koop STACARAVAN 9Vi mtr., toercaravan 4 mtr., met douche, grond 160 m2, omg. Monster. Vr. pr. 17000,-. Tel. 070-987789. TOERCARAVANS, vouwwa gens, voortenten, accessoires, enorme keus en nergens voor deliger. Car Centr. Bos. Wou- terseweg 8. 's-Gravenzande. Tel. 01748-2683. Dakdoek van temperatuur regu lerend Ten Cate All Veel licht door royaal Optilon rits, van Oplopende stahoogte Zijwanden van Ten van 180 cm aan de Cate katoen. ,sVTI|Dg/ Praktische keuken ruimte met afsluitbare ventilatia Tentwand afspan;, ningom de 50 cm. Optimaal vakantiekomfort, dat koopt u met deze originele gezinsbungalow. De Palermo biedt een zee aan ruimte en is vervaardigd van de beste materialen. Vroom Dreesmann bezorgt dit riante vakantiehuis gratis bij u thuis, inclusief garantie en gratis verzekering. En dat allemaal vooreen prijs die eigenlijk niet kan. Van 8951-Voor 695.- Als u een nóg grotere familie bungalow wilt hebben, dan is er de Palermo Grande, de grote broer van de Palermo. Ook de Grande is nu voordeliger dan ooit. Van 1095.- Voor 895.- Inclusief verzekering en gratis thuisbezorgen. Voor beide modellen: luifel All Season 149.- Luifel katoen 115.- Grondzeil woonruimte 59.50 Gespreide betaling is mogelijk in drie maandelijkse termijnen, zon derdat het u ook maar één cent meer kost. Ook financiering kan. Gratis thuisbezorgd Waar u ook woont in Nederland, Vroom Dreesmann levert uw bestelling gratis bij u thuis af. De Palermo is voorzien van het Vroom Dreesmann kwaliteits- waarborglabel. U krijgt bovendien één seizoen garantie op eventuele fabrikagefouten. Uw warenhuis verzekert uw tent gratis voorde duur van één jaar. Deze aanbiedingen gelden t/m 9 juni as., zolang de voorraad strekt.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6