Emancipatie werkt bij vrouwen gestoord eetgedrag" in de hand Partijraden dringen aan op snel besluit kruisraketten Aant jes en De Boer uit partijbestuur CDA gewipt Voorzitter ï'PPR hekelt erdeeldheid dein links Spreekverbod over kernenergie voor twee CDA-kamerleden Stevinkijker voor Sjoerd Van der Werf FNV wil eind '86 35-urige werkweek „Na toestaan abortus geen verweer meer tegen euthanasie" Alle goede dingen bestaan in drieën. ST fieidae mnnenland CeidaeSowcMit MAANDAG 21 MEI 1984 PAGINA 5 ader door zoon ïdgestoken KEUKELEN Een rige man uit Breuke- j heeft gisteren tijdens n ruzie zijn vader door n messteek om het le- n gebracht. De 49-jari- vader werd getroffen de hartstreek en over- ,jd korte tijd later. Een htelijke ruzie lag aan steekpartij ten grond- g. Daarbij bedreigde man zijn vrouw met a mes. De jongen vam tussenbeide. Er on- Jond een worsteling, 'iiaarbij de vader door |jn zoon met het mes >rd gestoken. Vrouwen bij basis Volkel aangehouden VOLKEL De rijkspolitie heeft gisteren zeven vrouwen aangehouden bij de vliegbasis Volkel in Brabant. Volgens de politie overtraden de vrouwen het demonstratieverbod dat is vastgelegd in de algemene po litieverordening van de ge meente Zeeland. Op dezelfde plaats zijn al eerder aanhou dingen verricht. Vrouwen uit het vrouwenverzetskamp bij de hoofdpoort van het vlieg veld demonstreren regelmatig aan de achterzijde van het vliegveld. Aan de andere kant van het hek liggen volgens hen kernwapens opgeslagen. Philips ontwikkelt nieuw videosysteem EINDHOVEN Philips heeft een nieuw videosysteem ontwikkeld, waar door op grote afstand beelden kunnen worden overgebracht zonder de specia le dure kabelverbinding tussen camera en monitor. Het systeem is volgens Phi lips vooral geschikt voor allerlei con trole- en bewakingsfuncties. Het leggen van kabelverbindingen tussen ver keersknooppunten, raffinaderijen en afgelegen fabrieksterreinen enerzijds en controlecentra anderzijds stuit in praktijk op moeilijkheden en is in ieder geval een duur karwei. In plaats van via een kabel kunnen de signalen voortaan verzonden worden via goed kope en bestaande verbindingen als tweedraadsleidingen, telefoonlijnen, mobilofoons en PTT-satellieten. Mr. Heidweiler nieuwe Surinaamse ambassadeur PARAMARIBO/DEN HAAG Mr. Henk Heidweiler wordt de nieuwe Surinaamse ambassadeur in Neder land. Heidweiler (55), nu nog ambassadeur van Surina me in Washington, is de opvolger van de omstreden Henk Herrenberg. Nederland heeft al ingestemd met zijn benoeming, die niet als een verrassing komt. Heid weiler was al geruime tijd de enige serieuze kandidaat. Naar in Paramaribo wordt gezegd is zijn belangrijkste taak de verbetering van de betrekkingen tussen Suri name en Nederland. Hij zou daarvoor vanwege zijn ge matigde opvattingen en ruime ervaring als diplomaat de geschiktste persoon zijn. Overigens zijn zijn vroege re vrienden, die nu in het verzet tegen Bouterse zitten, teleurgesteld over zijn optreden na de 8-december- moorden. Heidweiler stelde toen dat hij zijn vaderland niet in de steek kon laten. Heidweiler zal naar ver wachting eind juni/begin juli naar Nederland komen. UNNIK Het aantal (vallen van gestoord eet- tdrag in ons land neemt >g steeds toe. Het ver- hijnsel, waarbij mensen ;el te weinig eten of invallen van overmatige insumptie vertonen, zal ch de komende jaren jg verder uitbreiden. Er echter onvoldoende ulp van deskundigen voor deze mensen, die vaak eerder in psychische dan in lichamelijke nood verkeren. Het aantal aan vragen om hulp overtreft thans de mogelijkheden van medische en psychi sche behandeling. Dit zijn de bevindingen van mevrouw Winny Weeda-Man- nak, als medisch psychologe verbonden aan de Rijksuni versiteit in Maastricht. Zij deed jarenlang onderzoek naar de verschillende vormen van eetstoornissen. De resultaten van haar arbeid heeft me vrouw Weeda vastgelegd in een proefschrift, waarop zij in het najaar hoopt te promove ren. Zaterdag belichtte zij en kele aspecten van het vér schijnsel op een informatiedag Mannen en vrouwen kampen in gelijke mate met het pro bleem, aldus mevrouw Weeda, maar vrouwen durven er eer der voor uit te komen. Haar onderzoek beperkt zich tot de groep jonge vrouwen. Het is haar hierbij opgevallen dat vrouwen die een gestoord eet gedrag vertonen doorgaans een goede scholing en sociale achtergrond hebben. Zij strer ven naar hoge prestaties en zijn perfectionisten. Sociale en culturele factoren, maar voornamelijk emancipa tie, zijn volgens de medisch- -psychologe van invloed op het ontstaan van eetstoornis sen. Door de normen waaraan de geëmancipeerde vrouw vol gens de maatschappij dient te voldoen worden aan haar ex tra hoge eisen gesteld. Voor vrouwen die perfect willen zijn, is het bijzonder moeilijk zonder falen zowel carrière te maken als ook moeder en huisvrouw te zijn. Bovendien is het verwachtingspatroon van de moderne vrouw nog erg onduidelijk. Hierdoor heb ben deze vrouwen een ver hoogd risico om te falen. Faal angst drijft hen dikwijls tot een afwijkend en problema tisch eetgedrag, aldus me vrouw Weeda. TRECHT Dat de EVP et meedoet met het jroen Progressief Ak- ord van CPN, Groene rtij Nederland, PPR en |6P voor de Europese (erkiezingen heeft alles te iaken met ambities en oroordelen. Dat heeft pR-voorziter Wim de er zaterdag op een par- Icongres gesteld. Boer hekelde de verdeeld heid van klein links. De PPR- rfoorzitter verweet zowel de ;.JVP als de onafhankelijke orroenen dat zij vooroordelen \kgen radicalen in de PSP en r<|PN koesteren. „Zo komt een ijfrsie links van de PvdA niet ^t stand". jok in zijn eigen partij is het -irerigens niet allemaal koek h ei. De voorzitter vindt het Onzorgvuldig en onterecht" pt binnen de PPR oppositie tordt gevoerd tegen het par- bestuur dat „definitief" op menwerking met CPN en 5P zou afkoersen, et PPR-bestuur zal zich be den over de uitvoering van 1 radicale stellingen die het PR-feminiseringscongres za- rdag heeft aangenomen. Dat •(j ngres besloot dat vrouwen wervings- sollicitatie- en ai viescommissies in de meer- e rheid moeten zijn en dat ouwen in gekozen organen delijk een meerderheid moe- li n vormen. fllestaande rolpatronen tussen Jan en vrouw moeten worden gebroken", zo meent het ngres. „En mannen zijn Id^arbij vooralsnog tegenstan- n rs". Vice-voorzitter Jaap de (ing geeft toe dat „we con- i es-uitspraken nu niet hele- i aal kunnen overzien en er E isschien later op terug moe- in n komen". „We hebben het al is vandaag niet makkelijk )maakt". PvdA en de confederatie v>n socialistische partijen in in iropa hebben zaterdag het nippel van Amsterdam" ge- a nceerd, dat het op gang x engen van de noord-zuid-di- voog beoogt, het gesprek tus- pi n rijke en arme landen. Dit ipel bevat zo'n 30 aanbeve- igen op het gebied van de itwapening en ontwikkeling, onetaire en financiële pro- emen, handel en grondstof- n, voedsel, landbouw en E lergie en Europese kwesties. krant ontvangen Bel tussen .00 en 19.00 uur, zaterdags tussen v .00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- j$2248 en uw krant wordt nog dezelf- avond nabezorgd. Drie hoofdrolspelers in de kwestie van de kruisraketten bij elkaar op de CDA-partljraad in Hoogeveen; v.l.n.r. de ministers De Rui ter (defensie), Lubbers en Van den Broek (buitenlandse zaken). (Vervolg van de voorpagina) De partijraden van CDA en VVD deden beide een dringend .beroep op het kabinet, zo snel mogelijk een besluit te nemen. Het CDA nam zaterdag in Hoogeveen unaniem een resolutie aan, waarin de ministers werden opge roepen „met voortvarend heid te werken aan de standpuntbepaling betref fende de kernwapens". Vrijwel tegelijkertijd sprak de partijraad van de VVD in Haarlem eenzelf de wens uit. Volgens de VVD zal een verder uit stel van het plaatsingsbe- sluit „zowel nationaal als internationaal grote nade lige effecten hebben". Overigens schaarde de partijraad zich nadrukke lijk achter de woorden van Nijpels in het televi sieprogramma „Haagse Bluf" van vrijdagavond. Oppositieleider Den Uyl meent dat het kabinet nog vóór 14 juni, de datum van de Europese verkiezingen, moet beslissen. Op die manier kun nen de kiezers daar desge- (Van onze parlementaire redactie) HOOGEVEEN De par tijraad van het CDA heeft zaterdag oud-fractieleider Wim Aantjes en het voor malige kamerlid, tevens oud-minister, Hans de Boer gewipt als leden van het partijbestuur. Bij de verkiezing van 15 nieuwe leden voor het bestuur zijn Aantjes en De Boer niet herkozen. Voor de 15 bestuursvacatures kon telkens gekozen worden uit twee kandidaten. Aantjes vormde een tweetal met de burgemeester van Leerdam, Dick Corporaal. Laatstge noemde kreeg 159 stemmen en Aantjes 82. Er werden 19 blan co stemmen uitgebracht. De Boer werd met een krap stem- menverschil uit het partijbe stuur gezet. Zijn tegenkandi daat Koos van der Steenhoven behaalde 135 stemmen en Hans de Boer 121. Overigens zijn zowel Corporaal als Van der Steenhoven ook vertegen woordigers van de linkervleu gel in het CDA. Beiden zijn atoornpacifist. Vorige week startte een aantal partijleden van het CDA een actie om Aantjes niet in het bestuur te herkiezen wegens zijn oorlogsverleden. Partij- raadsleden die zaterdag voor afgaande aan de bestuursver kiezing deze actie aan de orde wilden stellen, kregen echter van partijvoorzitter Bukman daartoe geen kans. 'wenst een oordeel over geven. Den Uyl zei uit woorden van Lubbers te hebben begrepen dat het kabinet niet eerder dan 18 juni een besluit wil ne men. De CDA-partijraad in Hooge veen verwierp met overgrote meerderheid een resolutie waarin het bestuur werd ge vraagd een extra partijraads vergadering bijeen te roepen zodra het kabinetsbesluit over de raketten is genomen. De CDA-kamerfractie zou dan mede aan de hand van de me ningen op die vergadering tot een standpuntbepaling moeten komen. Zowel fractieleider De Vries als partijvoorzitter Buk man uitten ernstige bezwaren tegen dit voorstel. Zij meenden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA- Tweede-Kamerleden Ad Lansink en René van der Linden, beiden specialis ten op het gebied van het energiebeleid, hebben van fractieleider De Vries een spreekverbod opgelegd gekregen over het kern energie-vraagstuk. Aan leiding daartoe is de pu bliciteit rond hun idee over de bouw van een nieuwe kerncentrale. Deze centrale zouden moeten komen aan de rand van het Markermeer, waar zij zouden kunnen worden ingezet in combinatie met het „plan-Lie- vense". Dit plan voorziet in de vorming van een groot spaar bekken van enkele vierkante kilometers ten behoeve van de energievoorziening. Prof. Lie- vense wil met behulp van windmolens het water in- en uit het spaarbekken laten lo pen, zodat door de bewegingen van het water energie zou kunnen worden opgewekt. Lansink en Van der Linden willen geen windmolens, maar een kerncentrale op het spaar bekken aansluiten. In de frac tie was grote irritatie ontstaan over de uitlatingen van de twee energiedeskundigen, om dat hun plan nog niet officieel in de fractie is besproken. Waarschijnlijk zal de kwestie morgen in de fractie aan de orde komen. dat de partij de fractie niet voor de voeten mag lopen. Crisisvariant Premier Lubbers ziet nog al tijd iets in de door hem be dachte crisisvariant voor de plaatsing van kruisraketten. Naar zijn mening is die moge lijkheid niet in strijd met het NAVO-besluit uit 1979 tot plaatsing van de raketten. Lubbers wees er verder op dat in tijden van internationale spanningen de raketten bin nen 24 uur naar Woensdrecht kunnen worden overgevlogen. In dit verband is het opmerke lijk dat minister Van den Broek de crisisvariant zondag voor de AVRO-radio naar de prullemand verwees. Van den Broek herinnerde eraan dat de NAVO-bondgenoten dit model „strikt" hebben afgewezen. „En als zij niet meewerken, kan het niet". Hetzelfde geldt volgens hem voor de zogehe ten maritieme variant, waar Lubbers in Hoogeveen ook even over sprak. Ook deze op lossing hebben de Amerikanen afgewezen, onder andere „om dat de Amerikaanse wet ver biedt dat Amerikaanse raket ten op buitenlandse (Neder landse) onderzeeboten worden geplaatst," aldus Van den Broek. HOEVEN Ruimte vaartjournalist Sjoerd van der Werf, medewerker van deze krant, heeft za terdag op een bijeenkomst in Hoeven de Simon Ste vinkijker 1984 in ont vangst genomen. De prijs is hem toegekend door de Stichting Volkssterren wacht Simon Stevin wegens de „bijzondere bijdrage aan de popularisering van sterren kunde en ruimteonderzoek" die Van der Werf heeft gele verd. In zijn dankwoord oe fende Van der Werf kritiek uit op het zuinige overheidsbe leid ten aanzien van ruimte vaart, ruimteonderzoek en sterrenkunde. Hij sprak over „de kruideniersmentaliteit waarmee de Nederlandse overheid een ruimtevaartbe leid meent te maken". De uitreiking van de Stevin kijker werd verricht door de Utrechtse astronoom prof. dr. C. de Jager. Beers had moeilijk jaar DEN HAAG Beers' Zonen, importeur van bedrijfswagens in Den Haag heeft de winst zien dalen van ƒ9,8 miljoen naar 8,8 miljoen en de omzet met 5,7 procent.heeft een moeilijk jaar achter de rug. De Nederlandse markt voor mid delzware en zware bedrijfswa gens liep sterk terug in de eer ste helft van 1983. Het tweede halQaar maakte wat goed, maar over het gehele jaar ge nomen daalden de verkopen in ons land met 4 procent. Bo vendien verhevigde de con currentie als gevolg van over- produktie. Inmiddels liikt het erop dat de bedrijfsautofabrikanten de meest noodzakelijke produk- tie-aanpassingen hebben inge voerd. Samen met het aan trekken van de markt geeft dat hoop op betere tijden, al dus het jaarverslag. Gezien de grote orderportefeuille lijkt voor het eerste halfjaar een hoge omzet verzekerd. Mede op grond van het eerste kwar taal is Beers' gematigd opti mistisch. Varkens gestikt na stroomstoring GEESTBRUG Door een stroomstoring in een varkens- mesterij in het Drentse Geest brug zijn in de nacht van za terdag op zondag 1500 varkens gestikt. De ventilatoren in het bedrijf vielen door nog onbe kende oorzaak uit, evenals de alarminstallatie. De eigenaar ontdekte de stroomstoring pas gistermorgen. Achthonderd varkens konden nog worden gered. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Ook in Nederland willen de vakbon- den een kortere werkweek, „van 36 of 35 uur", aldus FNV-voorzitter Wim Kok zaterdag voor de VARA-ra- dio. Volgens Kok moet dat verlangen eind 1986 gerea liseerd zijn. Bij de komende cao-onderhandelingen zal daarover gesproken worden. Tot nu toe is de arbeids-: tijdverkorting vooral gegeven in de vorm van meer. roostervrije dagen. De FNV meent dat die nu moet worden omgezet in een verkorting van de werkweek. Ook noemde Kok het van groot belang dat de door ar beidstijdverkorting vrij ko mende uren meer herbezet worden. Tot nu toe is dat slechts voor 25 procent ge beurd. Alleen als dat een stuk beter wordt, zijn de bonden bereid opnieuw af te zien van prijscompensatie. „Inleveren moet opleveren". Overigens kan de FNV ook nu geen ga rantie geven dat er meer ar beidsplaatsen komen. „Ik kan niks garanderen namens kwaadwillige werkgevers", al dus Kok. Kok noemde het slagen van de stakingsacties in West-Duits- land voor een 35-urige werk week voor de Nederlandse vakbeweging van groot be lang. Als de bonden in Duits land een flinke verkorting van de werkweek weten te berei ken, zal dat „een doorbraak betekenen", aldus Kok. Daar om ook ondersteunt de FNV de acties in Duitsland. Bond kan leden CP niet weren DEN HAAG FNV-voorzit- ter Wim Kok ziet eigenlijk geen mogelijkheden leden van de Centrumpartij alleen op grond daarvan het lidmaat schap van een FN V-bond te ontzeggen. Hij wees erop dat de FNV-bonden hun leden niet registreren naar lidmaat schap van politieke partijen. Volgens hem kunnen er pas maatregelen genomen worden, als iemand zich schuldig maakt aan racistische activitei ten. „Dan is royement de aan gewezen weg". Onlangs werd bekend dat twee leden van een FN V-jeugdorganisatie ook actief waren in de Centrum partij. VOORZITTER NEDERLANDS ARTSENVERBOND: AMERSFOORT „Nu wij abortus hebben toege staan, hebben wij geen verweer meer tegen eut hanasie. Als het eenmaal geoorloofd is een ongebo ren mens te doden, een mens die nog helemaal aan het begin van zijn le ven staat, waarom zou het dan niet geoorloofd zijn een mens aan het eind van zijn leven te doden?" Aldus dr. K.F. Gunning, voor zitter van het Nederlands Art senverbond, zaterdag op een congres van de Reformatori sche Politieke Federatie over het onderwerp euthanasie. Op vallend daarbij was dat het merendeel van de ongeveer 130 aanwezigen werkzaam was in de gezondheidszorg (veelal als arts) en geen lid van de RPF. Mr. E. Bos, kantonrechter te Rotterdam, ging in op enkele ontwikkelingen in de juridi sche wereld. „De rechtspraak geeft een beeld van een toene mende tolerantie voor het ver schijnsel van hulp bij zelf moord of zelfdoding", zo sig naleerde hij. Volgens Bos geeft legalisering van de euthanasie de artsen en geneeskundigen teveel macht en daardoor ge wetensproblemen. „Legalise ring van de doodshulp bete kent in feite de doodsteek voor de rechtspraak. Gelegali seerde euthanasie kan voor moord en doodslag een alibi verschaffen. Het valt boven dien te verwachten, dat de zwakkeren in de samenleving (bejaarden, geestelijk gehandi capten, depressieven en zwak- begaafden) het slachtoffer hiervan zullen zijn", aldus mr. Bos. Drie prima tennishallen verpakt in een handige koker, krijgt u cadeau voor het aanbrengen van een nieuwe abonnee voor deze krant. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal I Bank/gironummer: Stuur een koker met tennisballen naar: Naam Adres Plaats/Postcode Telefoon Stuur deze boninopen envelop-geen postzegel plakken - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. Christelijke Slagershond valt staatssecretaris Van Zeil aan MOOK Staatssecretaris Van Zeil van economische zaken voert het tegendeel van een no-nonsens-beleid. Dat heeft de voorzitter van de bond voor Christelijke Slagerspatroons, mr. Van Muiden, vandaag gezegd. „Eerst is hij voor openstelling van winkels tot 's avonds 7 uur en pas na felle protesten is ie daar weer tegen en komt met avondwinkels. Zonde van de tijd". Van Muiden heeft ook ernstige kritiek op het plan om via subsidies aan de ondernemer adviezen „van elke willekeurige bedrijfsad viseur te gaan subsidiëren, terwijl de centrale organisaties dit al uitstekend doen". „De Bond van Christelijke Slagerspatroons zal zich dit belapgrijke voorlichtingsinstrument niet laten ontne- Waarschuwing voor Griekenlandreizigers DEN HAAG Vakantiegangers die met een chartervlucht naar Grieken land gaan, lopen het gevaar dat hun re tourbiljet ongeldig wordt zodra zij hun bestemming verlaten en een bezoek brengen aan Turkije. In dat geval zul len zij voor de terugreis een nieuw tic ket moeten kopen tegen lijndienstta rief. Dit geldt alleen voor degenen die met een chartervlucht reizen. Het is niet juist, zoals wij vorige week hebben gemeld, dat bij een bezoek van Grie kenland aan Turkije paspoort en reis biljet worden ingenomen. Chinezen kunnen defensie materieel bestellen DEN HAAG De Chinese autoriteiten hebben onoffi cieel bij de voorbereidingen van de reis van staatsse cretaris Bolkestein naar China enkele weken geleden, laten doorschemeren dat mogelijk hun interesse in de fensiematerieel ter sprake zou komen. Vervolgens is besloten dat defensie topambtenaar drs. ing. G. Ver maas mee zou gaan. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie vanmorgen meegedeeld. Vermaas is plaatsvervangend directeur-generaal bij het directoraat-generaal materieel bij "het ministerie. „Hij staat ter beschikking voor het geval de Chinezen defensiematerieel aansnijden", aldus de woordvoerder. De delegatie, die gisteren vertrok, keert 31 mei terug.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5