Meer klachten ingediend dan politie doet voorkomen Manifestatie Orgelstadin teken van orgelrestauraties EIDSE RECHTWINKEL: Sandersgarage middelpunt van ingrijpende werkzaamheden Kinderen fietsen 9000 gulden voor India bijeen EIDEN ÊeidócSowiant MAANDAG 21 MD 1984 PAGINA 3 EEN WONINGEN IN MOSTERTCOMPLEX IDEN B en W zijn niet van plan om wachten op het onderzoek naar de p lag of er in het Mostertcomplex naast i bedrijfsverzamelgebouw en een i irthuis ook woningen kunnen worden jergebracht. Een dergelijke constructie litgedacht door de binnenstadsorganisa- 5. Op verzoek van de raadscommissie loten B en W het alternatief serieus te nen en de mogelijkheden ervan te on- ■zoeken. De hiervoor ingestelde werk- U iep kreeg echter niet de opdracht mee de haalbaarheid van woningen in het iplex te onderzoeken, zo constateerde PPR-raadslid R. van Lint. Hij voelde college hierover schriftelijk aan de 4d. B en W schrijven het met van Lint t is te zijn, dat de haalbaarheid van het stel van het Mostertcomplex wellicht ter zou kunnen zijn wanneer ook wo ningbouw in het plan zou worden opgeno men. Het probleem is echter dat hiervoor de eerste jaren geen woningcontingent aanwezig is. Geld voor de realisatie van een bedrijfsverzamelgebouw is slechts voor dit jaar beschikbaar. Waaruit het col lege concludeert dat wanneer gewacht wordt op de rijkstoestemming woningen in het Mostercomplex te bouwen, het be drijfsverzamelgebouw uit eigen middelen moet worden gefinancierd. Een dergelijk uitstel zou bovendien leiden tot een ver slechtering van de bouwkundige staat van het complex, menen B en W. Zij hebben daarom gekozen voor enkel een bedrijfs verzamelgebouw en een buurthuis zonder de voorgestelde woningen. Het is de be doeling dat het onderzoek van de werk groep in juni is voltooid. Het zal daarna aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Vernielingen aan twaalf auto's LEIDEN Duizenden guldens schade was in de nacht van vrijdag op za terdag het resultaat van vernielingen die aan auto's werden aangericht. De au to's stonden in de omge ving van de Boerhaaveza- len geparkeerd. Met name tien auto's, die op een par keerterrein bij het Eliza- bethgasthuis stonden, wer den beschadigd. Ruiten werden ingegooid, anten nes afgerukt, banden lek gestoken, spoilers afgebro ken en in een paar auto's werden deuken geschopt. Man bewusteloos na mishandeling LEIDEN Een 23-jarige inwo ner van Mijdrecht is gisteravond op de Stationsweg bewusteloos geraakt toen hij door twee onbe kende mannen werd mishandeld en beroofd van een gouden han gertje. Eén van de twee hield de man vast, terwijl de ander hem sloeg en schopte. Ook toen het slachtoffer op de grond lag, werd hij nog geschopt. Hij moest zich laten behandelen aan snij- en schaafwonden. De politie kon even later op de Morsweg een 34- jarige Leidenaar aanhouden. Ook de andere dader is bij de po litie bekend. Auto van de weg LEIDEN Een 23-jarige Leidenaar is zaterdagavond met zijn auto van de A4, de snelweg Amsterdam-Den Haag, geraakt. Hij reed de afslag bij Zoeterwoude op en verloor de macht over het stuur. De auto ram de een verkeerspaal, schoot van het talud af en kwam tegen een boom tot stilstand. De bestuurder werd niet gewond. Zes arrestaties op station LEIDEN Op één van de perrons van het Station zijn zaterdagavond zes mannen van 15 tot 23 jaar oud aangehouden. De politie werd te hulp geroepen toen het zestal ver nielingen aanrichtte. gSIDEN De Leidse po- ie heeft in een aantal vallen onnodig hard op- j treden. Dat concludeert t justitieel klachtenbu- au van de Leidse jchtswinkel in haar ver- Jig over het vorig jaar. imerkelijk is dat het bu- au 17 klachten indiende, e -wijl het jaarverslag van politie slechts melding 'aakt van 10 klachten, et bureau stelt dat de af handeling van de klach ten door de politie „wei nig bevredigend" is. Van alle ingediende klachten werd slechts één gegrond verklaard. „Onduidelijk is of de klachten hebben ge leid tot enige wijziging in het politiebeleid", aldus het bureau. Overigens is de klachtenprocedure met ingang 1 januari gewijzigd. Een onafhankelijke com missie is nu bij de afhan deling betrokken. In de ogen van de rechtswin kel is de nieuwe procedure een verbetering. De oude rege ling werkte volgens het justi tieel klachtenbureau niet om dat de onderzoekers (politie functionarissen) zelf belang hebbend waren. Bovendien zouden de beklaagde agenten geen open kaart spelen tegen de onderzoekers en elkaar dekken. Een ander nadeel van de oude procedure was dat de afhandeling van klachten vaak lange tijd op zich liet wachten. In de nieuwe rege ling moet de politie binnen een maand antwoorden. Te vens is hierin een beroepsrege ling opgenomen. In het totaal kreeg het klach tenbureau 103 zaken binnen waarvan er 59 betrekking hadden op politie-optreden. Het ging om 32 zaken waarbij het Leidse politiekorps betrok ken was. Het waren voorna melijk mannen (79 in het to taal) die een klacht indienden. Het merendeel daarvan was jonger dan 50 jaar. De klach ten die tegen de Leidse politie werden ingediend, behelsden in 18 gevallen mishandeling en in 16 gevallen het onbe leefd optreden van politiea genten. Meestal vond dit op straat plaats en in iets mindere mate in het politiebureau. In het jaarverslag wordt het feit dat er regelmatig klachten binnenkomen over het gedrag van agenten op het bureau „opvallend genoemd". In het verslag zijn de elf ernstigste klachten opgenomen waarbij de politie slechts in één geval toegaf dat het optreden te hard was geweest. In andere geval len stelde de politie dat het po litie-optreden werd uitgelokt of was afhandeling niet moge lijk wegens tegenstrijdige ver klaringen. In het geval van het meisje dat klaagde in haar buik geschopt te zijn, stelde de politie na drie maanden dat de voet van de agent per ongeluk in de maag van het meisje was terecht gekomen, omdat zij juist viel, zo staat in het jaar verslag te lezen. Het klachten bureau doet de suggestie de klachtinaname niet op het po litiebureau te doen geschieden maar bij een onafhankelijke instantie met een lage drem pel. jjeenpeace trekt met Shoorsteen door straat .Jen van de milieu-organisa- 1 Greenpeace trokken afgelo- zaterdag de aandacht met een levensgrote jjioorsteen over de Leidse H arlemmerstraat te lopen, it deze aktie wilden zij aan- cht vragen voor de landelij- fietstocht die op 2 juni rdt gehouden. Deze fiets- tit staat in het teken van de regen. Ook in Leiden kan i aan de fietstocht deelne- i. Het is de bedoeling dat zich voor elke kilometer I» wordt afgelegd laat spon den of dat er donateurs ge- mden worden. De verzamel- gelden worden overgedra- )n aan de Stichting Green- tface en worden besteedt aan 4t in de vaart houden van het dtieschip Sirius. Naast de sfijd van Greenpeace voor de ischerming van walvissen en ^Bhonden en tegen de vervui- fvan de zee richt deze ep zich sinds kort ook op problemen rond zure regen Antartica. In Leiden wordt het begin en eindpunt van J| fietstocht, het terrein rond git kasteel Oud-Poelgeest op grens tussen Leiden en ïègstgeest, tevens een mani- itftatie gehouden. o - I I v., LEIDEN De voorbereiden de werkzaamheden van de re constructie van de wegen rondom de toekomstige San dersgarage zijn afgelopen week van start gegaan en zul len volgens de plannen eind juli nog voor de bouwvak kers op vakantie gaan wor den afgerond. Gevolg van de ingrijpende werkzaamheden is onder meer een paar weken éénrichtingsverkeer in de Ko- revaarstraat. De voorbereidende werkzaam heden verleggen van kabels en leidingen, tijdelijk wegha len van verkeerslichten maken deel'uit van de aanleg van het busbanenplan voor het traject Korevaarstraat, Le vendaal, Hoge Rijndijk. Men is daarmee aan de kant van Lei derdorp gestart, waarbij onder meer een tunnel voor fietsers en voetgangers bij de Leider- dorpse brug werd aangelegd. Het busbanenplan houdt in dat op het genoemde tracject de bus zoveel mogelijk voorrang krijgt om de rijtijden te bekor ten. Dat wordt mogelijk ge maakt door vooral bij de kruispunten busstroken aan te liggen en de bus via beïnvloe ding van de verkeerslichten voorrang te geven. Deze dagen is met de recon structie van de wegen rond de toekomstige Sandersparkeer- garage begonnen, omdat men dat gereed wil hebben als met de bouw van de garage wordt begonnen. Volgens een woord voerder van de firma Noorlan- der in Leiderdorp, die de gara ge wil bouwen „gaan we er nog steeds vanuit dat in augus tus wordt begonnen". Om de bouw van de garage mogelijk te maken is het noodzakelijk dat de St. Jorissteeg een paar meter wordt opgeschoven en daarom is inmiddels ook de voormalige Barbaraschool ge sloopt. Van de werkzaamhe den maakt ook in dit geval het aanleggen van nieuwe riole ring deel uit. Men begint ver moedelijk volgende week maandag met de St. Jorissteeg. Als dat achter de rug is, wordt de Kaardesteeg aangepakt, daarna de Korevaarstraat en tenslotte het Levendaal. De werkzaamheden zijn zo ge pland dat het verkeer er zo weinig mogelijk hinder van ondervindt. Alleen in de Ko revaarstraat zal een paar we ken éénrichtingsverkeer gel den: verkeer vanaf het Leven daal en de Lammenschansweg wordt de Hooigracht opge stuurd. Alleen de bussen zul len in twee richtingen van de Korevaarstraat gebruik mogen blijven maken. Volgens E. Hulsker van de afdeling voor lichting van de gemeente zul len de omwonenden volgende week via een brief op de hoog te worden gebracht van de precieze fasering van de werk zaamheden. Overigens staan er nog meer werkzaamheden op voor het verkeer belangrijke knoop punten op het programma. Deze week worden het kruis punt van de Schipholweg met de Rijnsburgerweg en de Schipholweg zelf opnieuw ge asfalteerd. 4 HEIDEN Op de mani- dstatie, die de Stichting ïfciden Orgelstad, voor de -veede maal in haar be- aan, afgelopen zaterdag l|ganiseerde, greep zij leermalen de gelegen- eid aan om de noodzaak i onderstrepen, die zij <fet om op zijn minst twee efgels in de binnenstad te e.staureren. De langspeel- aat, die zij bij deze gele- ADVERTENTIE MAAK IN ÉÉN DAG UW tOSTBARE TAPIJT WIER VEILIG Waar uw stofzuiger faalt tegen vastgekoekt vuil en vlekken, zegeviert de Palthe Tapijt Reiniger. Met deze tapijtreiniger maakt u in '--n dag uw tapiit en vloerkleed scnoon en fris. De veiligste v kostbare tapijt s de ZZ, mg en n thuis snel en goed ti Palthe Tapijt Reiniger. Nu elke dag te huur bij uw reinigingsspecialist e^PALTHE stomerij Leiden. Breestraat 128 genheid presenteerde, is door haar dan ook primair bedoeld om het restaura tie- fonds, dat daarvoor is opgericht, te steunen. Voor deze dag had de Stich ting allerlei vormen van Leids orgelbezit ingeschakeld. In de Haarlemmerstraat stelden zich in de loop van de ochtend een aantal door Leidenaars be speelde draai- en buikorgels op, die in de zaterdagdrukte als eerste aandachttrekker moesten fungeren. Ook het ca rillon op de Stadhuistoren droeg een steentje bij. Vanaf kwart voor tien werd dit be speeld, waarmee officieel het dagvullend programma van start ging. Dit speelde zich af rond de ze ven historische orgels, die het centrum rijk is. Evenals vorig jaar had de Stichting een zoge naamd Kerkepad uitgezet, dat langs de verschillende orgels' voerde. Ook nu weer was het Noord-Hollands Koperkwartet onder leiding van Gert van Slooten aanwezig, dat de tocht muzikaal opluisterde door aan elke orgelbespeling een 'tune' uit Renaisance of Barok voor af te,laten gaan. Zo'n schette rend appèl, gedaan vanaf de toren of het bordes van de kerken, wekte in menige voorbijganger de nieuwsgierig heid op en spoorde hem aan binnen eens een kijkje te ne men. Wie zich de moeite getrooste het Kerkepad van begin tot einde te bewandelen, werd al bij de eerste standplaats, de Waalse kerk in de Breestraat, met de neus op de feiten ge drukt. Organist Hendrik Kooi ker wees in zijn commentaar op het programma op de er- overigens met een bewonde renswaardige souplesse afging. De tientallen belangstellenden zetten hun tocht voort langs een vijftal orgels, die in een redelijke tot zeer goede staat verkeren. Een indruk kon zo doende worden opgedaan van de muzikale mogelijkheden van de instrumenten en van de variatie, die het Leids or gelbezit daarin kent en waar aan de Stichting locaal en lan delijk onder meer door deze dag bekendheid wil geven. Bo vendien werd in kort bestek een afwisselend overzicht ge geven van het orgelrepertoire. In de Hartebrugkerk demon streerde Jan Schmitz het ro mantisch orgel in een Frans- romantisch programma. In de Marekerk kwam een eveneens romantisch programma in een ander licht te staan door de lichtere klank van het baro- korgel. Nieuw in het program ma waren de bezoeken aan de Lutherse en Waalse Kerk, waar Piet Japserse en resp. Jan van der Meer muziek uit de 17 en 18e eeuw lieten ho ren. Joop Brons voerde op het recentelijk gerestaureerde or gel van de Hooglandse kerk Renaissance - en vroege barok muziek uit. De slotmanifestatie vond evenals vorig jaar plaats in de Pieterskerk, die qua entourage als de meest geschikte plaats daarvoor beschouwd kan wor den. Voorts had de Stichting volop de gelegenheid om de aan dacht op het orgel van de kerk te vestigen. De voorzitter van de Stichting Rene Verhoeff stelde de restauratie van het 16e en 17e eeuwse orgel voor de Stichting als doel centraal. Aan burgemeester Goekoop in diens functie als voorzitter van Vervolgens presenteerde Ver hoeff een nieuwe langspeel plaat waarvan de opbrengst aan hetzelfde doel ten goede komt. Behalve aan Goekoop schonk hij een exemplaar aan twee medewerkenden aan de plaat, de schrijver en Leide naar Maarten 't Hart, van wie naast de vaste organisten van vijf Leidse kerken opnamen zijn te beluisteren en aan Maarten Biesheuvel, van wie aan de binnenkant van de co ver een kort verhaal terug te vinden is over zijn eerste mu zikale ervaring. De voorkant toont Maarten 't Hart en de burgemeester van Almere Han Lammers, die eveneens aan de plaat meewerkte en al eerder voor de Stichting in Leiden optrad. Historische restauratie Burgemeester Goekoop uitte in zijn dankwoord zijn bewon dering voor het werk, dat de Stichting in het ene jaar van haar bestaan heeft verzet en dat hij met name als voorzitter van de Stichting Pieterskerk van harte zei te zullen onder steunen. Duidelijk stelling nam hij tegen de historische restauratie, die tegenwoordig in de mode is en die ook wordt bepleit door de Rijksdienst voor Monumentenzorg, die de restauratie moet uitvoeren, als de overheidssubsidie eenmaal is verstrekt. Een consequente historische restauratie heeft een ouderwetse, lage stem ming van het orgel tot gevolg, terwijl de koren en orkesten, die met het orgel optreden een moderne, hoge stemming ge wend zijn. Met alle problemen van dien. De bruikbaarheid van het orgel wordt zodoende kleiner", aldus Goekoop, die dit als een heilloze ontwikke ling betitelde en zich daarmee in de gelederen schaarde van een groot aantal vakmusici en - technici, waaronder Han Lammers, die al geruime tijd dezelfde mening zijn toege daan. Het muzikale gedeelte illus treerde zowel de mechanische slijtage van het orgel als de prachtige mogelijkheden die het als groot barokinstrument nog steeds te bieden heeft. Wim van der Reijden speelde een eigen compositie, Jan Schmitz improviseerde op een thema van één van de draaior gels, die de kerk was komen binnenrijden en René Ver hoeff leidde een uitvoering van een door hem gecompo neerd Kyrie voor koor en or gel. Een perfecte uitvoering van 5 a capellawerken door zijn koor 'Hagacantare' liet de akoestische kwaliteit van de kerk nogmaals goed uitkomen en bewees eens te meer dat het de moeite waard is het or gel in oude luister te herstel len. DIRK VOOREN VVD-trein De liberale campagnetrein, een onderdeel van de WD- campagne voor de Europese verkiezingen, doet op woensdag 23 mei Leiden aan. In deze trein zitten onder andere Jan Kamminga, Ed Nijpels, Gijs de Vries (ge meenteraadslid in Leiden, maar kandidaat voor bet Europese parlement), Hans Nord (lijsttrekker) en Martin Bangemann (FDP-lijsttrekker). De treinreizi gers brengen een bezoek aan het Olga bedrijfsverza melgebouw en spreken met vertegenwoordigers van universiteit en bedrijfsleven. Kinderfilms K&O draait woensdag 23 mei een serie komische films met in de hoofdrol Buster Keaton. Verder wordt een tekenfilm over een beertje in een circus vertoond. De voorstelling be gint om half drie. EI Generalito Mar del Sur, de toneelgroep van de vakgroep Spaans van de universiteit, brengt woensdagavond 23 mei het stuk „El Generalito" van de Chileense schrijver Jorge Diaz op de planken van het LAKTheater aan de Cle- veringaplaats. Het is een fabel over de militaire dicta turen en de volksstrijd in Zuid-Amerika. De voorstel ling begint om half negen. Het stuk wordt in het Spaans opgevoerd. Bedevaart Het Diocesaan Banneuxsecretariaat van het Bisdom Rot terdam houdt op donderdag 24 mei weer een bedevaart naar Bannaux-Notre Dame in de Belgische Ardennen. Vanuit Noordwijk, Leiden en Den Haag vertrekt er dan een bus. De kosten bedragen 70 gulden per persoon. Na aankomst wordt de Eucharistieviering bijgewoond en in de namiddag is er de Bidweg naar de Bron en zegening van de zieken met het H. Sacrement. Belangstellenden kunnen zich voor deze bedevaart opgeven bij mevrouw Van Hou ten tel. 01719-16706, de heer Kok. tel. 071-220146 en me vrouw Uitendaal tel. 02522-19004 Kiezen „Kiezen voor kinderen" is het thema van de bijeen komst voor vrouwen die donderdagochtend 24 mei in clubhuis Morschwijk aan de Topaaslaan 19 wordt ge houden. Deze thema-ochtend begint om half tien en is om half twaalf afgelopen. De deelnamekosten bedra gen één gulden. Award De antropoloog-cineast Roger Busschots is winnaar gewor den van de Sony Video Award 1983. Hij won de deze prijs met zijn video-produktie „Chado, de weg van de thee", die is gemaakt in opdracht van het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden. De film brengt de Japanse theeceremo nie in beeld. Volgens de jury, met de arts Aart Gisolf als voorzitter, is dit met zeer groot vakmanschap gedaan. Bus schots ontving de prijs op slot Loevestein uit handen van Ing. J. W. Reinold van het ministerie van WVC. Busschots (links) krijgt de prijs van de heer J. Reinold. Het Begin „Het Begin" is de titel van de film die donderdagoch tend 24 mei in clubhuis Ons Eiland aan de Kortenaer- straat wordt gedraaid. Het is een film die Orlow Seun- ke in 1981 maakte over zijn oma en haar levensgezel Ome Jan. De voorstelling, die is georganiseerd door het dienstencentrum Binnenstad /Zeehelden wijk, be gint om tien uur. De toegangsprijs bedraagt één gul den. WASP De Leidse Werkgroep Afschaffing Sollicitatieplicht (WASP) heeft een krant uitgegeven onder de titel „1984 tegen de sollicitatieplicht". In de krant wordt een overzicht gegeven van de sollicitatieplicht in heden en verleden en vertellen werklozen van hun ervaringen met de sociale dienst en het solliciteren. De krant is voor1,50 te bestel len via gironummer 3802160. De werkgroep is van plan in dit najaar een tweede krant uit te brengen. Exemplaren daarvan zijn nu al te bestellen via genoemd gironummer. barmelijke staat van het uit de Stichting Pieterskerk over- 1746 daterend instrument, die handigde hij een cheque met de organist dwingt met veel jg opbrengst van het benefiet kunst en vliegwerk de talrijke concert, dat de Stichting afge- technische mankementen te lopen maart voor het orgel omzeilen, iets wat Kooiker heeft gehouden. De aktie 'Kinderen fietsen voor kinderen' die dit jaar voor het eerst in Leiden werd gehouden, heeft bijna 9000 gulden op geleverd. Enkele honderden deelnemers onder wie wet houder J. Peters van onderwijsgingen zaterdagochtend na het startschot van burgemeester C. Goekoop op weg om hun gesubsidieerde kilometers af te werken. Buren, familie en kennissen betaalden hen een bepaald bedrag per kilometer. Het eindbedrag zal worden overgemaakt op de rekening van Father Matthew in Zuid-lndia. Hij heeft zo'n 55 kinderen on der zijn hoede die nu nog studeren, eten en slapen in één en dezelfde ruimte. Voor de bouw van aparte eet- en slaapruim- ten is ongeveer 30.000 gulden nodig. De 'Wereldkindertoer' werd dit jaar voor het eerst georganiseerd in Leiden in navol ging van steden als Alkmaar en Heerlen waar deze tocht reeds vier maal werd verreden, het is de bedoeling dat het ook in Leiden een jaarlijks terugkerend gebeuren zal worden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3