Tineke Hidding toont vormbehoud Gomez verovert tennistitel Kunstzwemsters streven naar meer erkenning Colijn kleine winnaar ronde Midden-Zeeland )aute s )i jna vrouwelijke ^ewis 3PORTTRIBUIME LEIDSE COURANT MAANDAG 21 MEI 1984 PAGINA 15 'ecordrecette voor ircuit Zandvoort NDVOORT Het circuit van Zand- >rt heeft in 1983 de recordrecette van 4,2 ljoen gulden geboekt, aldus een medede- g van de CENAV, de exploitant van het cuit. ar liefst 3,1 miljoen gulden aan entree- vijzen werd ontvangen bij de formule- a race om de Grote Prijs van Nederland. I totaal werd het circuit vorig seizoen ïapr 300.000 kijkers bezocht, waarvan h )00 bij de Grand Prix. Het vorige record recettes stamt uit 1981, met 3,2 miljoen den aan verkochte kaartjes. In 1982, met mislukte Grand Prix van begin juli 1<{000 bezoekers), werd slechts 2,4 miljoen de inkomstenkant genoteerd. ROME Andres Gomez uit Ecuador heeft gisteren het open Italiaanse tennis kampioenschap gewon nen. In de finale versloeg hij de zestienjarige Ameri kaan Aaron Krickstein in vier sets: 2-6, 6-1, 6-2 en 6-2. Krickstien leek in de eerste set op te gaan naar een ui terst eenvoudige triomf. Go mez herstelde zich in de tweede set echter opmerke lijk. De nummer acht van de wereld, die in Rome als vijf de was geplaatst, paste zijn spel beter aan de harde wind aan dan Krickstein. Gomez begon ook steeds beter te ser veren en zette Krickstein met zijn sterke fore-hand enorm onder druk. Dat was iets, waar de jonge Ameri kaan geen raad mee wist. Net zo eenvoudig als Krick stein de eerste set naar zich toe had getrokken, won Go mez de tweede, derde en vierde set. De triomf van Andrez Go mez in Rome was de tweede zege van de nummer acht van de werld bij de Open Italiaanse kampioenschap pen. Ook in 1982 eiste Gomez de titel in Rome op door de Amerikaan Eliott Teltscher te verslaan. Voor Gomez had de titel van gisteren echter meer waarde. De Tsjech Libor Pimke is winnaar geworden van de internationale tenniskampi oenschappen van Beieren. Hij versloeg in de finale in München de Amerikaan Gene Mayer in vier sets: 6-4, 4-6, 7-6, 6-4. Mayer had eer der gewonnen van de Duit ser Westphal en Pimek had John Frawleu geklopt. De Westduitse Claudia Koh- de heeft de open Westduitse damestitel in Hamburg vero verd. Zij versloeg in de fina le de Amerikaanse Kathy Horvath met 7-6, 6-1. In de halve finales had Kohde Kathy Rinaldi verslagen en had Horvath gewonnen van de Francaise Tanvier. nl J lent ree Coe levert i nelle tijd op 'a ii 0 v )RESDEN De g)ostduitse atlete Hei- a e Daute ontwikkelt jjich langzamerhand ia jt de vrouwelijke glarl Lewis. Als de ne- entienjarige Daute linnenkort de ideale 11 mstandigheden treft, ijkt zij als enige in -taat het wereldrecord erspringen te verbe uren. In Dresden 'Iwam de langbenige jj iener tot op negen 3 entimeter. Haar 7,34 1 deter was goed voor v en nieuw nationaal i ecord en de eerste 4( ilaats op de wereld- anglijst van dit sei- 'oen. Bij haar aanval wip het record van de d, loemeense Anisoara lusmir had de atlete lit Jena een lichte /ind in de rug van 1,6 leter per seconde. 'kutes landgenote Birigt Sjrebèl plaatste zich met leen tijd van 54,67 secon den aan de kop van de we- reldseizoenranglijst op de 100 meter. In Sofia deed ie pas achttienjarige Bul- [aar Hristo Markov het- 5 elfde. De Europese jeugd kampioen won het hink- Jjtapspringen met 17,42 neter, een nieuw wereld- ecord voor junioren. Dau- ',1e, Uebel en Markov zou- ien zich in hun specialis- Ï1 ien de voornaamste kan- idaten voor Olympisch '|oud kunnen noemen, als ie reis naar Los Angeles Jj liet van hogerhand was litgesloten. Sebastian Coe is nog wel n de race voor een Olym pische medaille. In Enfield ij Londen vertoonde de Irievoudige wereldrecord- Ij, ïouder op de middenaf tand zich voor het eerst ^inds tien maanden weer 3 p de baan. Zijn 1.45,2 op e 800 meter werd dit sei- i^oen nog niet door de con- urrentie verwezenlijkt. 9 Ik ben voor zeventig per is ent in vorm", verklaarde 08e 27-jarige Coe, die nog k wee maanden heeft om lat percentage tot honderd 5 an te vullen. jwan de veteraan Alberto 0 uantorena hebben Coe en o Ie Nederlandse midde- lafstandstroef Rob Drup- 6 iers niets meer te duch- en. Na een wedstrijd in '^lavanna, die hij won in m .47,17 kondigde de twee- u roudige Olympische kam- ióiioen van 1976 (400 en 800 neter) aan dat hij de wed- 7 trijdsport voor gezien jj-ioudt. De „Cubaanse Ga belle" is van plan nog wat n verschillende Oosteuro- J: tese landen en mogelijk i! Yankrijk te lopen. Het is 'log niet bekend of Cuba °ian de Spelen van Los I- ingeles zal deelnemen. 11 uantorena zei de beslis- ing van de Sovjet-Unie te 0 teunen. i. n Knoxville in de Ameri- caanse staat Tennessee verd de Nigeriaan Sunday Jti de tweede 400-meter- oper, die dit jaar onder de [rens van 45 seconden look. Aardige tijden no- eerden verder Sam Grad- ly (10,08 seconden op de 3 00 meter) en Tony Camp- - teil (13,23 op de 110 meter j; lorden). Evenals versprin- [er Jason Grimes (8,40 1: neter) kregen zij echter ien steuntje in de rug. Tijdens internationale vedstrijden in Koblenz 1 leeft Arno Körmeling de 500 meter gelopen in 1.44,42. Het was het eerste iptreden van de Sisu-at- eet op de baan van dit sei- i :oen. Marc Borghans van 1 Jnitas uit Sittard volgde I n 3.46,89. Luc Colijn is aan de aandacht van het elkaar GOTZIS Tineke Hid ding kan zich rustig gaan voorbereiden op de Olym pische Spelen van Los An geles. De Nederlandse re cordhoudster op de zeven kamp voldeed gisteren in het Oostenrijkse Götzis aan de eis van het Neder lands Olympisch Comité om in de periode van 15 mei tot 15 juni vormbe houd te tonen. Hidding had zich vorig jaar augus tus door een achtste plaats en een nationaal record van 6155 punten bij de wereldkampioenschappen in Helsinki in wezen al verzekerd van de Olympi sche afvaardiging. Dat de eis van het NOC (5700 punten) een formaliteit was, bewees de immer wat in zichzelf gekeerde atlete eind april al in To kio met een totaal van 6027 punten. In Götzis, waar ze als zesde eindig de, kwam ze uit op een score van 6095 punten. Marjon Wijnsma zal over twee en een halve maand in elk ge val ook in Los Angeles zijn. De 18-jarige Friezin is opgeno men in de Nederlandse groep, die naar het Olympische jeugdkamp gaat. Zij wil in Los Angeles echter liever aan de grote wedstrijden deelnemen. Voor haar was Götzis de eerste poging aan de NOC-eis te vol doen. De grens van 5950 pun ten bleek aan de voet van. het fraaie Oostenrijkse bergland schap echter bij lange na niet haalbaar. Wijnsma eindigde met 5641 punten als twaalfde van de 22 zevenkampsters, die Tlne Hidding kan zich gaan opmaken voor de Spelen in Los An geles na haar score in Goetzis. de wedstrijden uiteindelijk af maakten. Tineke Hidding kan in Los Angeles bij afwezigheid van de Oosteuropese allroun datletes hoog eindigen. Bij de wereldkampioenschappen in Helsinki was Hidding na de Westduitse Sabine Everts (vierde) de tweede Westeuro- pese. Everts is ernstig gebles seerd en haar deelneming in Los Angeles is zeer dubieus. In Götzis moest Hidding de West duitse Sabine Braun, vorig jaar derde bij de Europese jeugdti- telstrijd en de Engelse Judy Simpson-Livermoore laten voorgaan al was het verschil uiterst minimaal. Coach Wil Westphal: „Die twee mogen totaal geen pro bleem voor haar vormen. Voor deze zevenkamp hebben wij de training de afgelopen we ken niet teruggenomen. Götzis was gewoon een test, die ont spannen moest gaan. We we ten nu dat op bepaalde onder delen nog wat accenten moe ten worden gelegd". Tineke Hidding sloot de eerste dag nog af met een voorsprong van 34 punten op het tussento taal van haar nationale record maar verloor die winst door wat tegenvallend verspringen en slecht speerwerpen. West phal voelt er weinig voor Ti neke Hidding voor Los Ange les nog een zevenkamp te la ten afwerken. „Zij moet veel wedstrijden doen om de aparte nummers door te nemen. Zij is op de weg naar een topvorm, waarin het mogelijk moet zijn 6300 punten te halen. Voor Marjon Wijnsma schat Westphal de kans dat zij Los Angeles haalt op zestig pro cent. „Zij heeft alle tijd met haar achttien jaar. Toch moe ten de 5950 punten, die het NOC vraagt, geen al te grote problemen opleveren". Marjon Wijnsma waagt op 8 en 9 juni bij de Westduitse Olympische kwalificatiewedstrijden meer kamp in Mannheim en de na tionale kampioenschappen meerkamp een maand later in Vught een nieuwe poging. In Mannheim zal tienkamper Robert de Wit, die zich kort voor het vertrek naar Götzis wegens een rugblessure af meldde, vormbehoud moeten tonen. De Eindhovenaar ein digde vorig jaar bij de wereld kampioenschappen in Helsinki als twaalfde en verzekerde zich daarmee in feite van af vaardiging. In Mannheim zal hij 7600 punten moeten scoren om helemaal „zeker" te zijn. Bij de tienkampers kwam het tot een confrontatie tussen at leten, die in augustus in Los Angeles elkaar opnieuw had den moeten tegenkomen. Het koningsnummer van de atle ten werd met een nieuw natio naal record en de beste we- reldseizoenprestatie van 8579 punten gewonnen door de Rus Grigori Degtjarov, die ook vo rig jaar in Götzis zegevierde. Zijn landgenoot Alexander Nevski (8476) en de Westduit ser Sigi Wentz (8401) werden respectievelijk tweede en der de. In totaal behaalden van de 22 atleten, die de tien num mers afmaakten, er acht meer dan achtduizend punten. HARDERWIJK Op de Olympische Spelen in Los Angeles wordt in augustus het kunstzwemmen geïn troduceerd. Volgens Nel van Teffelen, voorzitster van de kunstzwemcom- missie van de KNZB en op de Spelen acterend als ju rylid, kan die introductie worden opgevat als een erkenning. Afgelopen weekeinde werd in het Harderwijkse zwembad Drie Wellen het Neder lands kampioenschap van deze nationaal nog be trekkelijk jonge sport af gewerkt, waarbij onder meer de twee olympische kandidaten hun atletisch kunnen in het water toon den. Marijke Engelen van het Nij meegse NZP en Katrien Eyken van DSZ uit Den Haag mogen voor Nederland debu teren op de Olympische Spe len in het onderdeel duet. Het kunstzwemmen kent behalve het duet, ook nog de onderde len techniek, en de uitvoerin gen van soli en ploegen, maar het feit, dat het kunstzwem men middels één onderdeel de kans krijgt olympisch te debu teren, noemt Nel van Teffelen „in elk geval al een begin". Want volgens haar en andere ingewijden wordt het kunst zwemmen schromelijk onder gewaardeerd. „Het is een echte sport. Voor de top moet je erg goed kunnen zwemmen, en moet je beschikken over snel heid, kracht en lichaamsbe- heersing". Als Katrien Eyken, die bij het eerste onderdeel „technische figuren" de tweede plaats pak te, achter Marijke Engelen, wordt geconfronteerd met de vergelijking „onderwater bal- Marijke Engelen In actie tijdens haar bijdrage aan de Nederland se kampioenschapen kunstzwemmen. let", reageert ze wat gepi keerd. „Er wordt altijd net ge daan alsof dit geen sport is. De mensen zeggen dan: ach, ze doen het allemaal wel leuk. Maar het is wel degelijk een sport. Je moet een ontzettende fysieke inspanning leveren. Het draait om verschillende dingen. Je moet bijvoorbeeld even snel zijn als een hard- zwemster. De lichaamsbeheer- sing spreekt me persoonlijk erg aan". Marijke Engelen: „En mij de variatie, die je erin kunt leggen. Je kunt je echt uitleven in het water". Synchronisatie Nel van Teffelen gaat er ver der op in. „De synchronisatie van muziek en bewegingen tij dens de uitvoeringen zijn erg belangrijk. En natuurlijk daar om ook de choreografie, waar v^el tijd in gaat zitten. Óm al les in te studeren en te oefe nen, moeten de meisjes ook wel zeker vijf keer in de week trainen". Qua trainingsuren kan Neder land echter niet op tegen de absolute wereldtop. De crème de la crème van het kunst zwemmen uit Canada en Ame rika traint veel en veel meer. Niettemin behoort Nederland Europees tot de top en staat het mondiaal op een vierde of vijfde plaats. Katrien Eyken, met een clubgenote ook natio nale titelhoudsters duetten: „Er bestaat ook geen twijfel over, dat Amerika en Canada veel goud en zilver weg gaan halen. Wat dat betreft hebben ze natuurlijk de jury ook meer achter zich. Het is ook vooral Amerika ge weest, dat heeft geijverd, om op de Spelen een plaatsje in te ruimen voor het kunstzwem men, dat zich in de VS in veel meer belangstelling mag ver heugen. Kunstzwemmen is ook een Amerikaanse vinding. Nel van Teffelen, die vorige week met de Nederlandse ploeg in Montreal op de open Canadese kampioenschappen als derde eindigde: „Canada en de VS zijn verder. Pas toen een paar Nederlandse meisjes daarheen zijn geweest, konden wij het niveau hier wat bij trekken. De trainsters zijn hier nu dan ook goed, maar je houdt natuurlijk altijd het ver schil in trainingsuren". De AZPC-medewerkster gaat als jurylid naar de Spelen, in de wetenschap dat de jury ook moedwerkelijk aan nivellering in de top meewerkt. „De jure ring geeft inderdaad wel eens firoblemen als er op namen ge- et wordt", merkt ze op. Hoogst haalbare Katrien Eyken: „De derde plaats achter Canada en de VS is voor ons het hoogst haalba re. Op het afgelopen WK wa ren we vijfde. Het is ook niet meer dan logisch, dat we niet hoger komen; wat wij in de week trainen doen zij in een dag". Hoewel beide meisjes al aan het Nederlands Olympisch Co mité zijn voorgedragen en een uitzending naar Los Angeles meer dan waarschijnlijk is, zullen ze toch nog vormbe houd aan moeten tonen. Waar na in juni de definitieve uit spraak volgt. Bij de Neder landse kampioenschappen in Harderwijk toonden ze het af gelopen weekeinde duidelijk aan in vorm te zijn door met afstand het onderdeel techniek met de twee hoogste plaatsen af te sluiten en ook de eerste twee plaatsen te pakken in de soli. Katrien Eyken zwom bo vendien naar goud met de ploegenuitvoering met DSZ, ruim voor de ploeg NZP met Engelen. Goud blonk er voor Eyken ook in de duet-uitvoe ring. De NK golden voor NOC niet als podium, waar vormbe houd aan het licht moest ko men. 1ST VAN KÖVI beloerende peleton ontsnapt en finisht als winnaar in de Ronde van Midden- Zeeland. GOES De Ronde van Midden-Zeeland preten deert na 25 jaar een (se- mi)-klassieker te zijn. Bij de jubileumuitgave heeft de Zeeuwse wielerkoers een kleine winnaar gekre gen in de persoon van Luc Colijn. De Belgische be roepsrenner ontsnapte en kele honderden meters voor de eindstreep in Goes uit een kopgroep van zeventien renners. De ploegen van Post en Raas hadden in eerste instantie alleen oog voor elkaar en reageerden te laat. Henk Lubberding probeerde het nog wel, maar moest van te ver komen. Het was de eerste seizoensoverwin ning voor Colijn, die wel de Ronde van Spanje in de benen had. De 26-jarige Belg was na af loop de eerste om toe te geven, dat hij zijn zege slechts had te danken aan de rivaliteit tussen de twee voornaamste Neder landse ploegen. „Er zat voor mij niets anders op dan het zo te proberen. In de sprint was ik kansloos geweest", meende hij. Colijn, beschermd renner in het ploegje van de Leuven se caféhouder Florent van Vaerenbergh, was hard aan een behoorlijke overwinning toe. „Als tweede man achter Michel Pollentier werd er vo rig jaar meer van me ver wacht. Maar ik heb tegensla gen gehad. Ik voelde me lange tijd niet fit. Dit voorjaar ging het beter. In de klassiekers reed ik goed", aldus Colijn. Even vlak Het koersverloop van de Ne derlandse semi-klassieker, na de Amstel Goldrace tweede in rangorde, was even vlak als de Zeeuwse bodem waarop werd gereden. Daardoor kon het ge beuren, dat na 220 kilometer nietige renners als Gerrie van Gerwen, rijdend in de trui van zijn individuele sponsor, en Theo Appeldoorn, pas op nieuw toegetreden tot het gil de der broodrijders, een rol van betekenis konden spelen. Het peloton, dat louter bestond uit Nederlandse en Belgische ploegen, was onder aanvoering van de revaliderende Jan Raas in gesloten formatie Goes bin nengereden. Pas tijdens de plaatselijke ronde wist een groep van zeventien man weg te geraken. De ploegen van Raas (Adri van Houwelingen, Manders, Solleveld en Raas zelf) en Post (Lubberding, de broers Eddy en Walter Planc- kaert en Veldscholten) waren beide met vier renners verte genwoordigd. Luc Colijn, die dit seizoen reeds de Ronde van Spanje reed, voorkwam echter zowel de herhaling van de Amstel Goldrace, waarin de ploeg-Raas (Hanegraaf) einde lijk toesloeg, als de revanche van de mannen van Post voor die nederlaag in eigen land. Niemand lag daar evenwel wakker van. Anders was dat met Bert Oosterbosch en Theo de Rooy, de belangrijkste slachtoffers van een valpartij vlak na de ravitaillering. Daarbij waren ook Joop Zoete melk en Leo van Vliet betrok ken. Oosterbosch (lichte her senschudding en pijnlijke knie) en De Rooy (ribkwet- suur) werden ter observatie overgebracht naar het zieken huis in Goes. Oosterbosch moest een etmaal blijven. Fignon Laurent Fignon heeft gister middag in de Ronde van Italië zijn leidende positie in het al gemeen klassement verste vigd. De 23-jarige Parijzenaar uit de ploeg van Cyrille Gui- mard eindigde in de derde etappe van Bologna naar San Luca over 110 kilometer als tweede en verdiende daarmee 15 seconden tijdsvergoeding. Bovendien verloren concur renten als Roberto Visentini en Francesco Moser in de slot- kilometers, die bergop voer den, kostbare tijd. Ook Johan Urs Freuler en Laurent Fignon hebben dolle pret in de Ronde van Italië, waarin de eerste een etappe won en de tweede leider in het algemeen klassement is. van der Velde had een goede dag. Hij werd vierde op één seconde van Fignon. De etap pe-overwinning ging naar Mo reno Argentin. De tweede etappe, die zaterdag werd ver reden tussen Santapiestra Ma rina en Florence, eindigde in een massasprint. Urs Freuler was de snelste, zij het dat hij zijn ploegmakker Gavazzi dui delijk moest hinderen. Vaanhold De Ronde van Limburg, een A-klassieker voor amateurs over 185 kilometer met start en finish in Stein, is gistermid dag gewonnen door Han Vaanhold uit Haaksbergen. Hij won de eindsprint van een kopgroep van dertien renners, die tijdens de laatste tien kilo meter ontstond. In het zicht van de finish bouwde Piet Kleine 200 meter voorsprong op. Vlak voor de eindstreep werd de oud-wereldkampioen schap schaatsen voorbijgere den door de sprintende groep en werd hij slechts twaalfde. De Ronde van Limburg werd geanimeerd door de Limbur ger Peter Harings. Hij zorgde met een solo van veertig kilo meter voor de finale met de dertien vluchters. Arie Overbeeke uit Dordrecht won zaterdagmiddag de eerste Omloop van de Alblasser- waard, een wedstrijd over 160 kilometer met start en finish in Groot-Ammers. Overbeeke was de snelste van een kop groep van vijf renners die een voorsprong had van 1 minuut en twintig seconden op het pe loton. Co Kolsteeg uit Utrecht werd tweede en Jelle de Vries uit Aulerwijk derde. Van Poppel Met nog 154 kilometer te rij den, van Lodz naar de Poolse hoofdstad Warschau, is de eindzege van de Olympisch kampioen Sergei Soekhoroets- jenko in de Vredeskoers nog allerminst zeker. Slechts vijf seconden scheiden de Sovje t-rijder, die deze etappe-wed strijd ook al in 1979 won, van de Bulgaar Nentsjo Staykov. Zaterdag werd de negende etappe verrassend gewonnen door de onbekende Fransman Eric Louvel. Zondag werd de hegemonie van de Oosteurope se rijders nogmaals bevestigd door de zege van de Oostduit ser Olaf Ludwig die de Neder lander Jean-Paul van Poppel in een lange sprint vier secon den voorbleef. Achter Van Poppel eindigde een andere sterke Oostduitse rijder. Uwe Raab, als derde. In het algemeen klassement is Hans Daams nog steeds de bes te Nederlander met een twaalfde plaats. Daams heeft êen achterstand van 3 minuten en 9 seconden op Soekhoroets- jenko. Eddy Planckaert, de Belgische sprinter uit de ploeg van Peter Post, won gisteren net criteri um voor profs in Bavel ge wonnen. In de eindsprint van een kopgroep versloeg Planc kaert Gerrie van Gerwen. Joop Zoetemelk en Jos Schip per. Russen en Spanje aan kop van poule PARIJS Spanje en de Sov- de kop geplaatst. In het afgelo- Duitsland. Frankrijk is nu der jet-Unie hebben zich na drie pen weekeinde versloegen de de en Zweden, "dat Israel met wedstrijden in de kwalifikatie- Russen Frankrijk met 124-99 één punt verschil versloeg (80- poule voor het olympische bas- en waren de Spanjaarden met 79) is vierde, ketbaltoernooi ongeslagen aan 99-78 te sterk voor West-

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15