Streuer en Schnieders Niki Lauda zet zegereeks voort Van der Ven vergroot voorsprong oegen doen gooi [haar Spelen John Vos heeft geen tijd voor kwaadheid LEIDSE COURANT MAANDAG 21 MEI 1984 PAGINA 13 Jritelprolongatie 5aal Kardolus |EN HAAG Zaal Kardolus uit Zoeter- ieer heeft gisteren in het schermcentrum indenhof in Den Haag de nationale titel sabel voor verenigingen geprolongeerd, e ploeg, die zes overwinningen behaalde, stond uit maitre Kasper Kardolus, Os- jr Kardolus, Olaf Kardolus en Jan Dijk- Ean. In de beslissende partij werd Vali- t uit f Harde met 9-6 verslagen. Valiant ïcht Gerard Burema, Kas Haerthein, uud Makarawung en Willem Speth op mat. De ploeg behaalde vijf overwin- ngen. Op de derde plaats met vier over- inningen eindigde Zaal Van Oeveren jnsterdam) en vierde met drie partijen ird Zaal Van den Berg (Hoorn). V olleybalheren naar overw iMii a OOST-BERLIJN Het Nederlands herenvolleybal team heeft gisteren in Oost-Duitsland met 3-1 van Bulgarije gewonnen. De setstanden waren 15-11, 11-15, 15-6 en 15-4. Beide ploegen kwamen erg ver moeid binnen de lijnen na een busreis van vele uren, waardoor van een wedstrijd op hoog niveau geen sprake kon zijn. De Bulgaren, die zaterdag van Cuba hadden gewon nen, welk duel op een vechtpartij uitliep, boden al leen de eerste twee sets tegenstand van betekenis. De Nederlandse damesvolleybalploeg won zaterdag in Zierikzee een interland tegen Frankrijk met 3-2. De setstanden waren 12-15, 15-10, 16-14, 10-15 en 15-11. De dames verloren vervolgens de derde en laatste in terland tegen Frankrijk met 3-0. De setstanden waren 13-15, 14-16 en 4-15. Handbaldames naar nederlaag ARNHEM De Nederlandse dames- zaalhandbalploeg heeft de tweede lan- denwedstrijd tegen China, zaterdag in Arnhem, met 16-22 verloren. Bij rust had China, dat deelneemt aan het olympisch zaalhandbaltoernooi, een voorsprong van 12-8. Afgezien van en kele aardige momenten aan Nederland se zijde, is de Chinese zege niet in ge vaar geweest. Nederland won vrijdag het eerste treffen met 24-23. Doelpunten Nederland: Hanneke van Eijl en Cecile Leenen, ieder 4, Carla Kleintjens, Diana Niemantsverdriet, Ursula Dekeling, allen 2, Georgina van Iersel en Inge Tulp, beiden 1. ~f> Therese Wilmink prolongeert turntitel Therese Wilmink prolongeerde haar titel onder meer door deze oe fening op de brug met ongelijke leggers. HEERENVEEN De Kampense turnster The- rèse Wilmink heeft in Heerenveen haar Neder landse titel geprolongeerd. Zij had na de ver plichte oefenstof al een voorsprong op haar naas te en gezien de onervarenheid van de andere deelneemsters in de Olympische klasse enige concurrente Carola Eenkhoorn. De Utrechtse kon Wilmink ook op de tweede dag niet echt be dreigen en eindigde met ruim twee punten ach terstand op de tweede plaats. Bij de toestelfinales was de hegemonie van beide turnsters eveneens duidelijk. Wilmink won op alle vier onderdelen goud en Eenkhoorn even vaak zilver. In de pre-Olympische klasse ging de nationale ti tel naar Jeanette Witte, die Maria Tsavos en Pas cal Bemelen voorbleef. Namee Bovenschen ont brak wegens een blessure. 3 Egbert Streuer en Bernard Schnieders op weg naar hun vierde zege in een grand-prix zijspanrace. telALZBURGRING Eg- lert Streuer en Bernard jchnieders doen dit sei- piben een serieuze gooi ■Haar het wereldkampi oenschap motorracen met zijspannen. De Nederland- ;n} combinatie, vorig sei- :n tweede in de wereld- :elstrijd, liet gisteren in Grote Prijs van Oosten- op de Salzburgring :n geen genoegen meer hoeven nemen met een iitie op het tweede plan, :hter het al jaren opper- ichtige Zwitserse twee- Biland/Waltisperg. De •and-Prixoverwinning Oostenrijk, de vierde de loopbaan van het !nlentse duo, kwam net 'n°ls de vorige tot stand na ciet uitvallen van Biland, yiaar kende nu duidelijk meer glans en overtui ging- In de training had Streuer al bewezen zijn achterstand van de laatste jaren op Biland na een winter van sleutelwerk aardig verkleind te hebben. In de oefensessies was de Neder lander tweeëneenhalve secon de sneller dan Biland. In de race kende Streuer een slechte start, maar van de vijfde posi tie schoof hij langzaam door naar de slipstream van de op kop koersende wereldkam pioen. „Ik hoorde toen al, dat die motor van Biland stotter de. Hij had carburatieproble- men. Ik ben uit taktische overwegingen achter hem ge bleven", aldus de van zijn ei gen kracht overtuigde Streuer. De 30-jarige Assenaar kreeg gelijk. In de negentiende van de 27 ronden op het snelle cir cuit in de buurt van Salzburg moest Biland naar de kant. Streuer, voortreffelijk ge steund door passagier Schnie ders, reed zonder enig pro bleem naar de overwinning. Dat geeft het duo voor de res terende zes WK-races meteen vijftien punten voorsprong op de voornaamste belagers Bi land/Waltisperg. „We rijden dit jaar echt voor de hoofdprijs. Deze winter hebben we een fout in de mo tor ontdekt. De machine is nu veel beter af te stellen. Het vertrouwen is groot", aldus de Nederlandse favorieten voor de wereldtitel. De combinaties Van Kempen/De Haas en Van Drie/Van Dis bevestigden de voorname Nederlandse rol in de zijspanraces door in Oosten rijk als zevende en achtste te eindigen. De Amerikaan Eddie Lawson stelde definitief zijn kandida tuur voor het wereldkampi oenschap in de belangrijkste wegrace-klasse, de 500cc. Law son had al twee keer geprofi teerd van de afwezigheid van zijn geblesseerde landgenoot Freddie Spencer, de wereld kampioen van 1983. In Oos tenrijk was de kopman van de Honda-fabrieksstal weer aan wezig, maar zijn optreden ver toonde geen spoor van de ver wachte suprematie. Spencer kon lang niet in het spoor blij ven van Lawson, de opvolger bij Yamaha van Kenny Ro berts. Slechts de voor de steun aan Spencer ingehuurde Ran dy Mamola bleef lange tijd in de buurt van Lawson. Na een lichte botsing tussen het duel lerende tweetal kneep Lawson er tussenuit. Mamola en Has- lam gingen in de slotronden in de remmen om voorrang te verlenen aan Spencer, die vol gens de stalorders tweede diende te worden. De Ameri kaanse favoriet heeft na vier van de twaalf races al dertig punten (57-27) achterstand op de ranglijstaanvoerder in de wereldtitelstrijd, de verrassen de Lawson en staat voor een schier hopeloos karwei. Boet van Duimen zakte in het klassement terug naar de zes de plaats. De Nederlandse rou tinier werd op de Salzburgring achtste, na ronden lang ge duelleerd te hebben met Ro che, Roth en Pellandini. Van Dulmens leerling Rob Punt eindigde in zijn debuut op de Ring als zeventiende, op één ronde van de winnaar. In de 80cc-klasse toonde het Zundapp-team van de 50cc-wereldkampioen Stefan Dörflinger herstel. Na twee mislukte races, waarin de Ita liaan Bianchi op de Neder landse Huvo-machine beide keren de winst greep, kwam Dörflinger nu wel als winnaar over de streep, voor zijn team genoot Abold. Bianchi werd vierde en leidt in de dans om het wereldkampioenschap voor Dörflinger (38-31). Hans Spaan is de beste Nederlander in de lichte categorie, met de vierde positie in het WK-klas- sement. In Salzburg werd de Castricummer zesde, juist voor Willem Heykoop, die juist een schorsing van één maand ach ter de rug heeft. 'jcHAFFLENZ De Ne- bander 37 punten voor het kjerlandse coureur Kees wereldkampioenschap op. |an der Ven heeft giste- Schefflenz zijn [oorsprong in de wereld- Van der Ven heeft in de 125cc-competitie, waarin hij dit jaar zijn debuut titelstrijd motocross in de maakt, nauwelijks concur- n25cc-klasse uitgebouwd. rentie te duchten. Zijn fender Ven won de Gro- voornaamste belager is jf" V?-n ^est"^ul.ts" met 39 punten achterstand and in de lichtste terrein- s<tategorie. De winst in de perste manche en de Jnveede plaats in de twee- reeks leverden de Bra- de 16-jarige Davy Strijbos uit Oss. Strijbos kende net als Van der Ven zijn beste vorm in de eer ste manche op het weinig moeilijke Zuidduitse leemcir- cuit. Van der Ven won de eer ste reeks, daarmee zijn zeven de manche-overwinning van dit seizoen boekend. De Ita liaan Maddii werd op korte af stand tweede, juist voor zijn landgenoot Rinaldi en Davy Strijbos, die de kenners in de internationale motocross-we- reld blijft verbazen. In de tweede manche bleek de Ita liaan Michele Rinaldi echt te rug van weggeweest. De favo riet voor de wereldtitel, bij aanvang van het seizoen, had door een armblessure drie ste plaats terecht gekomen. Thorpe stuurde zijn Honda in Malmö in de eerste manche naar de derde plaats achter zijn Belgische concurrenten André Malherbe en Georges Jobe. In de tweede heat was hij ongenaakbaar en bleef Eric Geboers en Jobe vóór. Malher be verspeelde veel kampioen- spunten door de tweede rond- De Brit David Thorpe is dank gang als tiende te beëindigen, zij goede prestaties bij de Gro- De Zweed Haakan Carlqvist, te Prijs van Zweden in het al- één van de favorieten voor gemeen klassement van het een zege in eigen land, ver wereldkampioenschap in de scheen niet aan de start we- 500cc-klasse alleen op de eer- gens een gebroken vinger. Grand Prix moeten missen. In Schefflenz bleek Rinaldi, ge tuige zijn overwinning in de tweede heat, weer op niveau. Van der Ven stuurde verstan dig naar de slechts drie punten minder opleverende tweede stek. Strijbos kwam niet uit de voeten en eindigde als elfde. [ICHY Eén gouden, fen zilveren en één bron- Jn medaille was de op- jïxengst voor de oranje he- dfenequipe, die deelnam bn het open Franse roei- tfiampioenschap in het in djidden-Frankrijk gelegen jichy. Goud was er weg- £legd voor de twee-zon- lejer-stuurman Hoek- ira/Adema, zilver voor 1e nationale dubbel-vier pöbel/Emke/Rienks en fan Groningen) en on verwacht brons voor skif- "fur Ronald Florijn. riet deze oogst, binnengehaald et> de eerste internationale infrontatie in de aanloop par de Olympische Spelen, (in voor het NOC duidelijk v|n geworden dat, ondanks de j.ïwezigheid van het Oostblok aar in aanwezigheid van na- noeg het complete Westen de Verenigde Staten, de ympische roeiploeg voldoen- kwaliteiten in huis heeft de reis naar Los Angeles misschien tot de medaille- andidaten gerekend mag orden. Hoekstra en Joost dema hadden zaterdag, op de eerste dag van het toernooi, moeite om de Italianen Aiese en Romano van de eerste plaats te houden. Zij slaagden daarin met anderhalve secon de, maar zij lieten de andere nationale équipes ver achter zich. Gisteren draaide volgens trainer Munneke zijn „twee" veel beter en namen de Gro ningers met overmacht ander halve lengte voorsprong op de Italianen en de rest van het veld. Met drie seconden voor sprong slaagden de roeiers voor hun eerste Olympische examen. De grootste verrassing was echter het optreden van de Oranje dubbel-vier van trainer Bert-Jan Michels. De ploeg, die enkele weken geleden nog een grote tegenslag te incasse ren kreeg door het uitvallen van boegroeier Herman van den Eerenbeemt als gevolg van de ziekte van Pfeiffer, heeft zich hiervan goed her steld. Steven van Groningen vulde de opengevallen plaats op en deed dit op grootse wij ze. Wat het viertal in Vichy onder andere tegen de win naars van het brons in 1983, Italië, presteerde, alsook het geweld waarmee het de Fran se équipe (in 1983 finalist) naar achteren verwezen, geeft aan De gestuurde vier van Nederland toont zich verheugd met het behalen van de eerste plaats bij roeiwedstrijden in Vichy. Teleurstellend Teleurstellend was opnieuw het optreden van de laatste mogelijke olympische kandi daat Ronald Florijn. Zowel op zaterdag als gisteren kwam hij niet verder dan de derde plaats in een weinig impone rende finale met onder andere de uitgebluste Brit Bailleu en de weinig indruk makende Nieuwzeelander Gerry Reid. Het open Franse kampioen schap is voor wat betreft de Nederlandse dames eveneens een succes geworden en heeft het NOC eveneens informatie verschaft over de ligging van de vrouwenvloot in het inter nationale veld. Nederland mag zich op dit ogenblik zelfs het sterkste westerse roeiland noe men. Greet en Nicolette Helle man (De Hunze) zagen op bei de dagen kans met grote over macht hun discipline, de dub- bel-twee, te winnen, en dat terwijl het Groningse tweetal van Harry Meijer, beide dagen gebruikte om bepaalde tacti sche versnellingen uit te tes- De nationale dubbel-vier, Floor van Puffelen, Laurien Vermulst, Anneke Eikelen boom en Lili Meeuwisse heeft in Vichy bewezen niet aan ca paciteit ingeboet te hebben ten aanzien van de vorig jaar op de wereldkampioenschappen behaalde zesde plaats. De wis sel, waarbij Nelleke Donker voort plaats maakte voor de ervaren Lili Meeuwisse, heeft de ploeg van coach Pennink geen kwaad gedaan. Alleen de beginsnelheid zou wat hoger kunnen. De eerste plaats op beide dagen voor onder andere Hongarije en Frankrijk, mocht als een behoorlijke prestatie gezien worden voor deze in 1983 op goed geluk in elkaar gezette ploeg. Voor zowel de dubbel-twee als de dubbel-vier mag het toernooi in Oost- -Duitsland over veertien da gen geen grote problemen op leveren. Juist in een niet ge boycot Olympisch veld hadden waarschijnlijk finaleplaatsen verdiend kunnen worden. De afgeslankte velden zonder het dominante Oostblok, maakt de kans op medailles groter. Moeilijker ligt dat voor Jos Compaan en Nelleke Donker voort. De door hen behaalde klasseringen in respectievelijk de finale en kleine finale mochten vooralsnog geen aan leiding tot Olympisch optimis me zijn. Dl JON De strijd om het wereldkampioenschap formule 1 van 1984 begint steeds meer te lijken op een onderling duel tussen de coureurs van de McLa- ren-stal, Alain Prost en Niki Lauda. Met zijn tweede zege in dit seizoen zette Lauda zich gisteren bij de 70ste Grote Prijs van Frankrijk vaster in het spoor van de ranglij staanvoerder in de we reldtitelstrijd, de Frans man Alain Prost. De Oos tenrijker bezet in de WK-rangschikking met zes punten achterstand de tweede plaats achter col lega Prost (24 punten uit vijf races). De beslissing in het „onder onsje" van Dijon werd be werkstelligd door de mecani ciens van de McLaren-renstal. Bij de bandenwissel hadden ze voor de wagen van Prost 42 seconden nodig, Lauda kon na achttien tellen de pitstraat weer uitstormen, op weg naar de 21ste Grand-Prixoverwin- ning uit zijn carrière. De zege van Lauda tekent de heerschappij van de Britse renstal, die gebruikt maakt van de Porsche-turbomotor. De Westduitse krachtbron paart zuinigheid (een belang rijk gegeven met slechts 220 li ter benzine aan boord) aan vermogen en betrouwbaar heid. Prost stuurde zijn wagen daarom winnend over de streep in Brazilië en San Mari no. Lauda won in Zuid-Afrika Niki Lauda mocht voor de 21e keer in zijn carriere met cham pagne spuiten als winnaar van de grote prijs van Dijon. en gisteren in Frankrijk. In België zorgden de problemen met de brandstoftoevoer voor een dag van tegenslag, waar van Ferrari-aas Alboreto een malig mocht profiteren. In Dijon nam de snelste man uit de training, Patrick Tam- bay, de opvolger van Prost bij de Renault-fabriek, bij de start de kop om daarna voortdu rend een rol van betekenis te spelen. Prost was de eerste, die de koppositie van Tambay aan de kaak stelde. De McLaren- -kopman kwam tot enkele me ters van zijn landgenoot, een mislukte bandenstop in de 28ste ronde verpestte echter alle winst-uitzichten van Prost. Lauda, in Dijon voor de 146ste keer van de partij in een Grand Prix, nam de rol van Prost over. In de 41ste van de 79 ronden maakte de 34-jarige koploper een rem- fout. Lauda profiteerde on middellijk en liet de Fransman achter zich. De bandenwissel van de Oos tenrijker in 54ste ronde bracht Tambay weer aan de kop van het veld. Het perspectief van Renault op de vierde overwin ning voor eigen publiek sinds 1980 werd echter ruw ver stoord door Lauda, die zeven tien ronden voor het eind bij het inhalen van een aantal achterblijvers Tambay fors af troefde. Tambay drong niet al te sterk meer aan. Bij Renault waren de chefs al blij genoeg met het uitrijden van de race. Bij de vorige GP-races had met name Tambay te veel pro blemen met de reglementair opgelegde beperking van het benzinegebruik. In Dijon had men het succes-recept gevon den. De benzine werd eerst ge koeld om het volume te ver kleinen en vervolgens opge warmd. De zescilinder turbo verdroeg de koude brandstof niet, leerde de ervaring. Het opwarmen vlak voor de in spuiting in de cilinders bracht uiteindelijk de oplossing. Bij de eerste vijf in Frankrijk klasseerden zich drie rijders met een Renault-turbo (Tam bay, Mansell en De Angelis). Wereldkampioen Nelson Pi quet viel in Dijon voor de vijf de keer dit seizoen met pech uit. De BMW-turbomotor, vo rig seizoen zeer succesvol, vloog in de brand en dwong de onderhand moedeloze Brazili aan in de dertiende ronde tot opgeven. De Brit Derek Warwick belandde op een vierde plaats rijdend met zijn Renault in de hekken, maar raakte daarbij minder ernstig gewond dan het zich aanvan kelijk liet aanzien. Niki Lauda stuurt zijn McLaren naar een onbedreigde zege in Dijon. ZANDVOORT John Vos is na negen jaar auto sport zijn streken nog lang niet kwijt. De 31-jarige coureur uit Castricum is dit seizoen weer helemaal terug in de top van de na tionale autorensport. Na drie races leidt Vos in de strijd om het Nederlands kampioenschap in de be langrijkste merkenklasse, de Toyota Corolla. Zater dag voegde de strijdlustige Noordhollander weer vijf tien punten toe aan zijn totaal. In het bumper-aan-bumper duel met Jaap van der Ende leidde Vos tien van de twaalf ronden op Zandvoort. Op het laatste rechte stuk sloot Van der Ende aan de rechterkant de doorgang bruusk af voor Vos, die zijn concurrent op de normaal gesproken nadelige koppositie had gedwongen. Aan de winderige linkerzijde van Van der Ende was er voor Vos echter geen kansrijke slip stream naar de overwinning. Bobsleecrack Job van Oostrum bleef steeds binnen een secon de achterstand van het duelle rende tweetal, maar moest met de derde plaats genoegen ne men. Vos had na afloop weinig tijd kwaad te worden over de ge slaagde truc van Van der Ende. Hij moest na de mer- ■kenrace een sprint trekken naar de pits, waar een Rey nard klaarstond voor zijn her- optreden na vijf jaar in de for mule Ford 2000-klasse. De routinier, die in de Europese Renault-competitie zijn race behendigheid opdeed, kreeg vorige week de kans op die rentree. De tweede wagen in het team van Lammy van de Heuvel, de heerser van dit for mule Ford-seizoen, kwam vrij en Vos kocht zich in. Dat ging ten koste van het Zandvoortse talent Marco Keur, nu uitko mend in de FF1600-categorie. In de race, waarin Van de Heuvel zijn ongeslagen status handhaafde, bleek Vos nog aan de Reynard te moeten wennen. Lange tijd koerste hij achter Van de Heuvel en Kitsz op de derde positie, maar in de slotfase moest Verhoeven voorrang worden verleend. Dat ging bepaald niet van har te bij Vos, die zich bij die strijd de gaten in de schoenen had gereden. Vos: „De wagen was nog niet goed afgesteld. Bij het remmen kwam de bodemplaat aan de grond. Die sleet door, waarna ik met de hielstukken van mijn schoeisel tegen het asfalt kwam. Dat bevordert het rijden bepaald niet". John Vos krijgt met ingang van de volgende kampioensrace de beschikking over hetzelfde materiaal als teamgenoot Van de Heuvel, die zaterdag in twaalf ronden 21 seconden wegreed van de „concurren tie". De Braziliaan Sandro Sala won gisteren op het circuit van Zolder dq tweede race uit de Europese titelstrijd in de formule Ford-2000. Sala bleef de Ier Donnely en zijn landge noot Gugelmin voor. De Ne derlander Lammy van de Heuvel, tot zaterdag niet ge klopt dit seizoen, eindigde op de teleurstellende achtste plaats. De Eindhovense nieu weling Peter Kox reed met een kapotte koppeling naar de achttiende positie. De Nieuwzeelandse autocou reur Mike Thackwell won za terdag de vijfde race in de strijd om het Europees kampi oenschap in de formule 2-klas- se. Het was voor de Nieuwzee lander de vierde zege. In Mu- gello bleef Thackwell in zijn Ralte Honda de Fransman Mi chel Ferte in een March 842 BMW ruim één minuut voor De Nieuwzeelander verstevig de door deze zege zijn eerste plaats in de strijd om de Euro pese titel. Michael Bleekemolen eindigde gisteren als derde in de Re nault 5 Turbo - race, meetel lend voor de stïijd om de Eu ropese beker. Joel Gouhier won de wedstrijd voor de Westduitser Schütz.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13