^CeidóGÖomatit Nijpels: Leven kabinet hangt aan zijden draad f Vrolijk BON Schadereparatiesaan alle merken MMHSniM&'S// „Irak wil oorlog uitbreiden Europa wordt straks ontwikkelingsgebied Westduitse regering wil compromis in metaalstaking V erkiezingsstrijd in dierenpark Zaterdag 19me! 1984,75e jaargang no. 22891 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoif Pers. Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA. tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (exd.5% BTW) f 0.59 per mm, kleintjes f 0,41 pier mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling),kwartaal! 63.07. jaarf 240.46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers1 00 Half tot zwaar bewolkt, en plaatselijk een regen- of on weersbui. Temperaturen aan de kust rond zestien. Noord oostenwind, aan de kust vrij krachtig, windkracht vijf tot zes. Zon op 05.40, onder 21.36 uur. Scheveningen hoogwater 06.55 en 19.33 uur, laagwater 02.56 en 15.10 uur. Lama Een schaapkameel tussen de koeien en de schapen is weer eens iets anders, dacht boer Beuke- ma uit het Groning se Marum. En hij pootte zes lama's tussen zijn ge- bruiksvee. Beukema staat er (nog) la chend bij, wellicht onwetend van het feit dat de schaap kamelen, als ze iets niet zint, hun onge noegen uiten door welgericht en fors te spuwen Pakje sigaretten 15 cent duurder DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren ingestemd met een wetsontwerp om de prijs van een pakje sigaretten van 25 stuks met vijftien cent te verhogen. De Raad van State moet er nog advies over uitbrengen en daarna is het woord aan het parlement. Van de prijsverhoging met vijftien cent strijkt de sigarettenindustrie der tien cent op en de fiscus twee cent. De prijsverhoging, die voor namelijk de Nederlandse sigaret tenindustrie ten goede moet ko men, is bedoeld om de slechte rentabiliteitspositie van deze in dustrietak op te vijzelen. Chinezen komen aan tunnels „snuffelen" ROTTERDAM Twee vrouwe lijke Chinese ingenieurs verblij ven van mei tot en met augustus in Rotterdam om in samenwer king met Gemeentewerken van Rotterdam te werken aan het ontwerp van technische installa ties voor de exploitatie van twee tunnels in Rotterdams zusterstad Sjanghai. Het gaat om een rivier- -tunnel en een metro-proefpro ject. Rotterdam en Sjanghai heb ben eind 1983 een 'Letter of in tent' getekend waarin de samen werking is vastgelegd. Daarin is afgesproken dat Gemeentewer ken adviseert bij het ontwerpen van tunnels in Sjanghai. Klinkende munten bij Sotheby AMSTERDAM De mun tenveiling bij Sotheby Mak van Waay in Amsterdam, die gisteren en donderdag is gehouden, heeft bijna twee miljoen gulden opgebracht. Alles werd verkocht, aldus Sotheby. De muntenveiling was de grootste in Neder land sinds 25 jaar. Voor som mige munten werden gigan tische bedragen neergeteld. Flinke duiten in het zakje deden bij voorbeeld een gou den rijksdaalder uit 1582 (46.400 gulden) en een grote gouden koggerdaalder uit 1652 (51.040 gulden) Seckers wil redesacties jundelen ITRECHT Frac- eleidster Ria Bec- ers van de PPR ril een gezamenlijk ctieplan van de iele vredesbewe- ing en de vakbon en voor het geval rordt besloten in Voensdrecht te louwen voor de nomst van de kruis- aketten. Dat actie- ilan moet gericht ijn op weigering ran werkzaamhe- len en tegen de lanvoer van mate iaal. Voetbal op tv )EN HAAG De CRO zendt van middag rechtstreeks Ie finale uit om de Ingelse voetbalbe- cer tussen Watford ;n Everton. De uit- :ending op Neder- 1 begint om vier uur. DEN HAAG Volgens fractievoorzitter Nijpels van de VVD hangt het le ven van het kabinet-Lub- bers op dit ogenblik aan een zijden draadje. Nijpels zei dit gisteravond in het televisieprogramma „Haagse Bluf" naar aan leiding van uitlatingen van CDA-fractievoorzitter Bert de Vries. Volgens deze is voor de CDA-frac- tie in het rakettenvraag- stuk uitsluitend nog de zo genaamde crisisvariant het maximaal haalbare. De crisisvariant houdt in dat wel wordt besloten tot plaatsing in Woensdrecht, maar dat de wapens pas naar Nederland worden gevlogen als de interna tionale situatie daar aan leiding toe geeft. Nijpels haalde fel uit naar zijn coalitie-partner die volgens hem de schuld van alle moei lijkheden is. Driekwart van de CDA-fractie in de Tweede Ka mer is voor een positief plaat- singsbesluit, evenals alle CDA- -ministers in het kabinet, al dus Nijpels. „Maar toch blijft een positief besluit uit. Het zou goed zijn als binnen het CDA politiek leiderschap wordt ge toond". Volgens de VVD-fractievoor- zitter draagt minister-presi dent Lubbers als politiek lei der van het CDA de eerste verantwoordelijkheid om te zorgen dat het CDA als een heid naar buiten treedt. De crisisvariant wenst de VVD niet te accepteren. „Het lijkt wel alsof Bert de Vries een soort ultimatum aan de VVD-ministers in het kabinet en aan de VVD-fractie in de Tweede Kamer stelt. Hiermee heeft De Vries de zaak op scherp gesteld en dat biedt weinig hoop", meent Nijpels. Nederland dient nu de verant woordelijkheid te nemen en op een royale manier het NA- VO-dubbelbesluit uit te voe ren. Elke oplossing waarin een „nee" voorkomt zal betekenen dat de VVD-ministers hun ontslag zullen aanbieden. De VVD is bereid tot een com promis maar zoals het er op het moment uit ziet zal dat heel moeilijk tot stand kunnen komen, aldus de fractievoor zitter. 11 tïRAN EIST MAATREGELEN VAN VN •JEW YORK Iran heeft de Verenigde Naties ver- Eocht ogenblikkelijk maatregelen tegen Irak te nemen, eneinde verdere aanvallen van dit land op schepen in ie Golf te voorkomen. Tevens beschuldigde Iran in ïen brief aan de secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, Irak ervan de oorlog te willen uitbreiden ot een internationaal conflict. let Iraanse verzoek aan de VN kwam meteen na de beschuldi- ;ing van de zes Arabische Golfstaten, waarin Iran verantwoor- lelijk wordt gesteld voor de aanvallen van afgelopen woensdag :n maandag op Koeweitse en Saoedische olietankers. De Iraanse lanvallen waren een antwoord op Iraakse acties, waarbij enkele chepen in brand werden geschoten, die het Iraanse olie-eiland Charq aandeden. rak heeft er alle belang bij om de oorlog onder internationale andacht te brengen, teneinde langs deze weg tot een staakt-het- ruren te komen. Iran, dat een volledige militaire overwinning Dp Irak nastreefd, wil dit Iraakse plan doorkruisen. Pagina 5: Iran waarschuwt voor interventie in Golfoorlog AURENS JAN BRINKHORST (Van onze parlementaire redactie) fULVERSUM Europa is nu al bezig om de concur rentieslag met Japan te verliezen. Dat is de mening yan Laurens Jan Brinkhorst, voormalig staatssecretaris Van Buitenlandse Zaken, en tegenwoordig ambassa deur van de EG in Japan. „Europa wordt het ontwik kelingsgebied van de volgende eeuw, tenzij er een be tere onderlinge economische samenwerking komt. Ge beurt dat niet, dan zal de dienst hier worden uitge maakt door buitenlandse krachten". Brinkhorst zei dit gisteravond in het KRO-programma Brandpunt in de Markt. >AIs Europa economisch een vuist wil maken tegen Japan, dan moet er een grotere Europese markt komen, met open grenzen. Ook zal er meer aandacht besteed moeten worden aan de kwali teit van Europese producten. De EG bestaat nu vijfentwintig jaar. Maar nog steeds staan er grote rijen vrachtauto's aan de grenzen van Italië of Frankrijk", aldus Brinkhorst. pe EG-ambassadeur in Japan vindt ook, dat er een betere sa- nenwerking moet komen tussen werkgevers en werknemers. ,Ik hoop dat er eens keer wat mensen van de vakbeweging in Japan komen kijken. Daar is een soort samenwerking waar we van kunnen leren". Brinkhorst noemde de klacht van Neder- andse ondernemers, dat het door ingewikkelde regels zo moei- ijk is om zaken te doen met Japan, „een alibi om die markt niet linnen te gaan". Er zijn maar heel weinig Europese bedrijven - >k Nederlandse - die niet een heel behoorlijke winst maken als er eenmaal zijn, aldus Brinkhorst. /olgens Brinkhorst toont de handelsbalans van Nederland en Japan vertoont aan hoe scheef de verhoudingen tussen beide na- [ties liggen: vorig jaar exporteerde ons land voor 600 miljoen gul- en naar Japan. Japan exporteerde in datzelfde jaar voor 2,5 liljard gulden naar Nederland. Fins schip vast Op de rede van Vlissingen is gisteravond het Finse vrachtschip Elra (14.714 ton> vastgelopen. Het schip was op weg van Antwerpen naar zee en had geen lading aan boord. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Westduitse regering maakt zich met de dag ongeruster over de golf van stakingen voor de 35-urige werkweek. De regering heeft gisteren een dringend beroep ge daan op werkgevers en werknemers water in de wijn te doen en weer te gaan onderhandelen. „De economie is nu al een schade toegebracht, die nauwelijks meer te her stellen valt", aldus de woordvoerder van de Westduitse regering, Bö- nisch. Binnen de grootste regerings partij, de christen- democrati sche CDU, zijn gisteren voor het eerst stemmen opgegaan dat een verkorting van de werkweek mogelijk moet zijn. Parlementslid Adolf Müller vindt dat werkgevers en werknemers tot een compro mis moeten komen, waarbij van de 40-urige werkweek wordt afgestapt. Rooseveltstraat 61, Leiden 071-764800 De werkgevers in de metaal hebben besloten met ingang van dinsdag 65.000 arbeiders uit te sluiten. Dat aantal is ge lijk aan het aantal stakers. Dit betekent dat de vakbond IG- Metall volgende week dus 130.000 werknemers uit de sta kingskassen moet betalen. In steeds meer automobielfa brieken in de Bondsrepubliek staan de banden stil, omdat er geen onderdelen meer aange leverd worden. Volkswagen, Duitslands grootste automo bielfabrikant, bevestigde giste ren dat de produktie volgende week woensdag geheel stilge legd zal worden. De Duitse au tomobielindustrie met zijn gro te export is de belangrijkste bedrijfstak van het land. De stakingen in de grafische in dustrie bereikten gisteren een hoogtepunt. Maar liefst 45 kranten, waaronder vrijwel alle landelijke dagbladen, kon den niet of slechts als nooduit- gave verschijnen. Vijfduizend man voor muzikale omsingeling TILBURG Bij de organisa tie van „het grootste orkest al ler tijden" dat op 31 mei wordt geformeerd om de vliegbasis Woensdrecht muzikaal te om singelen, hebben zich tot nu toe 5000 muzikanten aange meld. Dat heeft een woord voerder van de organiserende „Fanfare van de eeuwigduren de bijstand" gisteren in Til burg gezegd. Volgens een woordvoerder zijn de deelnemers afkomstig uit alle delen van het land en melden ze zich zowel groeps gewijs als individueel aan. Van de partituur van een speciaal voor de gelegenheid gecompo neerd vredesnummer, zijn er volgens de woordvoerder al ruim 5000 de deur uit. (ADVERTENTIE) audio& video VOOR ECHTE HI-FI NIEUWE RIJN 17.2312 JC LEIDEN TELEFOON 071-120653 Burgers Dierenpark in Arnhem is verwikkeld in een felle verkiezingsstrijd, nadat zich daar in de apenwereld een ware tragedie heeft voorgedaan. De chimpansee Nikkie, die zijn leiderschap zag tanen, is niet meer. Bij een poging om met een geweldige sprong aan de andere kant van de gracht te komen, plonsde hij in het water en verdronk zon der een kik te geven. Piet Snoeren had over dit „koningsdrama" een gesprek met drs. Otto Adang, die als dierpsycholoog en gedragsdes kundige aan dit dierenpark is verbonden. Op de voorpagina van onze bijlage Finale is alles te lezen over de strijd tussen Dandy en Yeroen, tot voor kort bond genoten, om de opvolging van Nikkie als absolute leider, een strijd die wel de hele zomer kan duren. Een buiten kansje derhalve voor de bezoekers van de chimpansee-ko lonie, de enige van zijn soort in de wereld. Met eigen ogen zal men kunnen zien hoe daar Danny en Yeroen hun poli tieke spelletjes spelen. VERDER IN FINALE Morgen nationaal kampi oenschap pijp roken: ech te pijproker nooit de si gaar. Commissaris mr. M. Vro lijk verlaat slechts node het Provinciehuis. Medische rubriek: dokter onder curatele van het proto col. Malcolm J. Bosse: westerse David die oosterse Goliath wil vangen. Dé Stoop en FC Den Haag, zijn nieuwste ideaal. Olympische Spelen al decennia lang onderwerp van po litiek gekrakeel. Eef Kamerbeek denkt nog steeds olympisch. Man doodgestoken in Haags pension DEN HAAG In een pension in de Van Speijkstraat in Den Haag is gisteravond omstreeks half elf een 42-jarige alleenwo nende man van Hindoestaanse afkomst door medehuurders dood op zijn bed aangetroffen. De pensionbewoner, die een forse steekwond in de buik had, was kennelijk eerder op de dag met een mes om het leven gebracht. Over de aanleiding was bij de Haagse politie gisteravond nog niets bekend. Echtgenote Sacharov vroeg politiek asiel MOSKOU Jelena Bonner, de echtgenote van Russische dissi dent Andrei Sacharov, heeft vorige maand Amerikaanse diplo maten een brief gegeven waarin zij asiel vroeg in de Ameri kaanse ambassade. Dit heeft een hoge functionaris van de Ame rikaanse ambassade in Moskou gisteren bekendgemaakt. De functionaris zei dat de brief één van de twee exemplaren was, die mevrouw Bonner op 12 april had achtergelaten in een auto van de ambassade. Het echtpaar Sacharov is enkele weken geleden in hongerstaking gegaan met het doel een uitreisvisum te verkrijgen. Mevrouw Bonner is ernstig ziek. „Ik ben in mijn ambtsperiode bijna drie keer de Zuidhollandse gemeenten langs geweest". Een man, die dit zegt kan niemand anders zijn dan de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk. En via uw Leidse Courant hebt u zeer regelmatig kunnen lezen en op foto's kunnen zien hoe hij dat telkens weer deed. Vandaag staat hij weer in de krant, maar nu in verband met het feit, dat hij in zijn functie met de finale bezig is. Waar anders leest u dit dan in de bijlage „Finale", die elke week weer finaal kapot gelezen wordt. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 'CcidocSoiwcmt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1