Oegstgeest zet eerste stap op weg naar behoud Veredelaars Alstroemeria vormen gesloten club Unitas Leiden op schot Avondwedstrijd Holland goed voor veel records IN EN OM DE KAS Altior dames halen uit Noordwijk wint opnieuw ■binnen de perken Op zoek naar zon SPORT LEIDEN CeidaeSotncuit VRIIDAG 18 MEI 1984 PAGINA 9 ■fel JiV kerwinst S op Velo EIDEN Via een 2-4 over- inning op Velo heeft UVS ch geplaatst voor de halve fi- ales van het KNVB-beker- >ernooi. De Leidenaars bogen de eerste helft een 0-1 ach- rstand om in een 1-2 voor- irong, maar zagen in de reede helft de Wateringse jponent nog langszij komen. VS beschikte uiteindelijk ver de langste adem en won iet 2-4. e ploeg van Raboen had ven tijd nodig om in het rit- e te komen. Velo, zondag in competitiewedstrijd nog ge- jkwaardig (1-1), nam dan ook i acht minuten een 1-0 voor- irong. UVS trok het initiatief aar zich toe en boog de stand n met treffers van Mario Fa ir en Hans Verkuylen. Ron ekooy schoot vlak voor rust Dg op de paal. a de rust én de gelijkmaker in Velo startte de Leidse for- atie een fel offensief, dat pas ndigde na twee fraaie tref- rs van Cock van Weerlee. Gelijkspel toodenburg EIDEN Roodenburg heeft steravond in een aantrekke- k duel met 0-0 gelijkspeeld gen SEW, dat met een punt eer als de Leidse ploeg nog er geringe kansen op de titel ad. In de slotfase van het jel kreeg de thuisploeg enke- goede kansen, maar doel- in Hans Rosheuvel werd :t gepasseerd. 17 oodenburg, dat met de goed ïbuterende jeugdspeler Gé fegelaar in de voorhoede artte, kreeg het gehele duel aar één opgelegde kans. Ro- ald Jansen mocht alleen op SEW-goalie afgaan, maar •ze tikte het leer net naast, de tweede helft werd Rood- iburg in de verdediging ge- rongen en kreeg SEW enkele Dede kansen. De Nibbix- oudse ploeg had echter wei- g geluk en de Roodenburgse ifensie kon de gelederen ge- oten houden. stelling Roodenburg: Rosheuvel, ré, Pikaar, Paauw, Lancel, Koet, Verver, Gottmer (Ciere), Siera, •n, Tegelaar. ZWAMMERDAM Oegstgeest heeft gister avond in een sensationeel verlopen treffen met Zwammerdam de eerste stap gezet op weg naar het behoud van het vierdek lasserschap. De Oegstgees- tenaren, die in een halve nacompetitie met Zwam merdam en Jodan Boys strijden om één plaats in de „grote" KNVB, ver sloegen Zwammerdam met 3-4. Indien morgen ook Jodan Boys wordt ge klopt, mag Oegstgeest zich definitief weer voor mini maal een jaar vierdeklas ser noemen. zelf gisteravond in Zwammer dam overigens onnodig nog erg moeilijk gemaakt. Na het eerste deel al met een 0-2 voorsprong te hebben afgeslo ten, kwamen de roodgelen di rect na de hervatting op een 0- 3 score. Een winnende marge zo leek het, zeker nadat een Zwammerdamse tegengoal on middellijk was beantwoord: 1- 4. Al te nerveus spel van Oegstgeest, was er vervolgens echter de oorzaak van dat Zwammerdam binnen de kort ste keren \yeer kansrijk in de wedstrijd terug was: 3-4. Die voorsprong kon in de nog res terende vijfentwintig minuten echter wél worden vastgehou den. Oegstgeest startte sterk, gister avond. Walter Landesbergen raakte al in de eerste minuut het Zwammerdamse houtwerk en ook daarna hielden de roodgelen de thuisploeg onder druk. Een overwicht dat in die eerste periode door Gert-Jan Kramers (met een houdbaar afstandschot) en Ruud Iterson (na knap voorbereidend werk van diezelfde Kramers) met treffers werd bekroond. De tweede helft was nog geen minuut oud op het moment dat Jan Zandbergen (weer op aangeven van Kramers) de be vrijdende 0-3 kon laten aante kenen. Echt bevrijdend bleek dat doelpunt echter niet te werken op de gespannen Oegstgeester zenuwen. Een te korte terugspeelbal van laatste man Wim Tijsterman resul teerde in een overtreding van doelman Cock Bouwman en een door Jaap van Iwaarden benutte strafschop (1-3) en ook nadat Zandbergen aan de an dere kant een elfmetertrap had „versierd" en benut (1-4) bleef de onrust. Onrust die al leen maar groeide nadat Van Iwaarden in buitenspelpositie 2-4 naar binnen had gewerkt en Bouwman een slippertje via een hoekschop én een doel treffende kopstoot van al weer Van Iwaarden afgestraft had zien worden: 3-4. Toen vond Oegstgeest het ech ter voldoende. De gelederen werden weer gesloten en de fensief klopte het allemaal weer wat beter. Toch kwam de formatie van Boesveld in de slotfase nog tweemaal goed weg. Eerst was het Van Iwaar den die overkopte, vervolgens Koos Disseldorp die de bal met een halve volley net over het Oegstgeester doel joeg. GERT-JAN ONVLEE Scoreverloop: 28 Kramers 0-1, 37 Iterson 0-2, 46 Zandbergen 0-3, 52 Van Iwaarden (strafschop) 1-3, 59 Zandbergen (strafschop) 1-4, 61 Van Iwaarden 2-4, 64 Van Iwaarden 3-4. Oegstgeest: Bouwman. Tijsterman, Pool, Meijs, Van der Kade, Ouwer- sloot. Van Iterson, Landesbergen, Nonhebei (Welter/Van der Meij), Zandbergen. Kramers. Receptie Koos van der Leek LEIDEN Om te vieren dat hij met ingang van ko mend seizoen op de lijst van scheidsrechters in het betaalde voetbal is ge plaatst, houdt Leidenaar Koos van der Leek van avond vanaf 20.00 uur een „feestelijke borrel" in het clubhuis van de scheids- rechtersvereniging Leiden en omstreken aan de Hoogmadeseweg in Lei derdorp. Van der Leek: „Ik heb gemerkt dat velen dit seizoen mijn prestaties op de overgangslijst met veel interesse hebben ge volgd. Nu mijn promotie naar het betaalde voetbal een feit is geworden, leek het me juist iets terug te doen". IN KLAAS HUNERTOERNOOI LEIDEN Tijdens het LDWS-toernooi om de Klaas Hunerbokaal heeft Unitas Leiden flink uitge haald tegen VTL. Door doelpunten van Wally Gallert (2x) Karei Prins (2x), Chris Gubler en John Eradus (strafschop) werd VTL, dat via Paul van der Berg tegenscoor- de, met 1-6 teruggewezen. VNA gaf de tweede keus van Roodenburg goed partij: 2-2. Marco Barends scoorde twee maal voor de Boshuizerkade- ploeg, Ronald Guldemeester en Wim Lancel zorgden voor een gelijke stand. Sleutels kreeg een flink pak slaag van Leidse Boys: 0-5. Pe ter Kooien (2x) Paul de Vos (2x) en Ron Zadelaar waren produktief. Oranje Groen moest het twee de team van UVS een 1-2 zege toestaan. Bert Jan Ridder red de de eer voor de thuisploeg. ZLC (zondag) redde het niet tegen LDWS. De ploeg doel puntte wel via de jeugdige Ed win Kluivers, maar zag LDWS hetzelfde doen via Piet Ouwe hand (2x), Cees de Roode, Ger de Roode en Dik Meree: 1-6. Docos en Lugdunum hielden elkaar in evenwicht. De Lug dunum score van Jan Hulker werd namens Docos gecom penseerd door Sjaak van Leeuwen. VTL leed verrassend verlies tegen ZLC (zaterdag). John van Weerlee nam voor ZLC drie doelpunten voor zijn re kening. VTL deed eenmaal via Henk van Berkel iets terug. LEIDEN De dames van Altior hebben defintief beslag ge legd op de tweede plaats door de reserves van SJZ met 1-6 te kloppen. Petra Versluis, Karin Koeleman (2x), Petra Slof, Anneke Slof en Erica Bader namen de zes treffers voor hun rekening. Ingrid van Velzen scoorde namens SJZ tegen. LEIDEN De door AV Holland georganiseerde avondwedstrijd op de kunststof atletiekbaan in de Leidse Hout leverde heel wat Leidse atleten een nieuwe toptijd. Ui teraard was de 1500 me ter weer erg sterk bezet, maar ook op de (heren) sprint waren er goede tij den te noteren. Marti ten Kate (de laatste weken veel tijdens Bataven trainingen gezien) wilde op de 1500 meter een tijd van ruim onder de 3.50 minuten neerzetten en ging dan ook in een vlot tempo van start. Zo vlot dat niemand hem bij kon houden, waardoor de winst voor hem was in 3.51.3 minuten. Achter hem werkte Jan Verloop een achterstand van ruim twintig meter weg op tweede man Hans van Voorden (Sparta) en sloeg ge- lijktijddig een aanval van de in Leiden studerende Huub Pragt af. Zowel voor Verloop als voor Pragt werden aan de streep tijden genoteerd die nog nooit eerder voor hen op papier stonden: 3.52.7 minu ten voor de Bataaf en 3.53.1 minuten voor de student. Op een zesde plaats kwam Theo van der Veer (H) ook al met een verbetering van zijn re cord over de streep: 3.55.1 minuten. Hans Minnee en Bram Wassenaar vochten in verschillende series een pres- tigeduel uit wat door geen van beiden gewonnen werd, want voor de twee Bataven werd 4.01.5 minuten geklokt. Bij de dames was de winst voor Willy Don, die haar eer- ste 1500 meter afsloot in 4.49.7 minuten. Eric Taal (H) was op de 100 meter de snelste Leidenaar met zijn 11.1 seconden in de series, maar Cees van der Knaap (S) zat hem op de hie len met 11.2 seconden. De in Leiden studerende Erik de Rijk (lopend voor V&LTC- Den Haag) kwam zowel in de serie als de finale tot 11.3 se conden. De nog steeds hard lopende Alfred Verhoef (H) was met zijn 11.5 seconden nog menig collega te snel af. Daarbij konden ook de junio ren Wilco Stroet (S), 11.6 in de serie, en Ronald van der Vlekkert (B), twee maal 11.7 en winst in de finale, gere kend worden. Een verrassen de tweede Bataven winst op de sprint ging naar Edwin Haasbroek, die de finale in groep 3 wist te winnen in 11.8 seconden. Bij de dames waren Cathy van Loon (H) en Trudy van Deuren (A) el- kaars gelijken. Na voor bei den 12.8 seconden in de se ries genoteerd te hebben, ble ven de klokken in de finale stilstaan op 12.7 seconden. De beste technische presta ties kwamen op naam van Friedhelm Dreckmeyer (B), die bij het discuswerpen tot 34.62 meter kwam, Ton Erik Wildeman (A), die bij de jon gens het kogelstoten won met 13.33 meter, en Hein van Heek (S) die bij het hoog springen tot een goede hoog te van 1.85 meter reikte. Wil co Stroet was nog lang met hem in de race, maar moest zich na 1.80 meter gewonnen geven. Tijdens wedstrijden in Utrecht heeft Bataaf Ton van den Berg zijn beste tijd van vorig jaar op de 800 meter al weer flink verbeterd door in zijn eerste wedstrijd al direct 1.58.1 minuten te laten note- LEIDEN Het op de tweede plaats in de eind rangschikking van de za terdagse eerste klasse B azende Noordwijk boekte ook gisteravond weer de volle winst. VVOG werd in Harderwijk met 1-2 verslagen door de overi gens opnieuw niet groots spelende formatie van trainer John Eelman. uitermate gelukkig aan de eerste treffer. Yvan Her mans liet een van direct ge vaar ontblote voorzet los, die door de doelman van de thuisploeg, Eype, tot een ei gen treffer werd gepromo veerd. Nog voor rust kwam VVOG op gelijke hoogte. Pe ter de Boer liet de Noord- wijkse verdediging en doel man Dick Dortmundt kans loos: 1-1. Noordwijk op basis van een technisch overwicht wel een geringe veldmeerderheid. René van Hensbergen slaag de er in doelman Eype voor de tweede maal te passeren. Opstelling Noordwijk: Dortmundt, Anton Marijt, Mare Vink, Van Beve- ren. Sluis, John Marijt, Gerlof, Bak ker, Van Hensbergen, KLaas Vink, Hermans. De Noordwijkse ploeg kwam Na de pauze verkreeg AND EN TUINBOUW ■f Samenwerking Westland -met Tilburg loopt goed iinds twee jaar is er een fasensamenwerking tussen Bloemen- eiling „Westland" en de Tilburgse bloemenveiling, Marius 'arekamp hierover: „De telers van Tilburg kunnen hier vei- .len en dat loopt goed. Bloemenveiling "Westland" was jaren- ^■tng een regionale veiling, maar nu is het duidelijk (naast alsmeer) een nationale veiling. Het fasensamenwerkings- an loopt van jaar tot jaar en steeds worden budgetten en leidsplannen bekeken. Aan een fusie denken we nog niet. iter bekijken we in goed overleg hoe we het echt structu reel kunnen doen en samen een bestek maken wat verder te Voor bepaalde produkten kan er van tijd tot tijd een tere prijsvorming zijn in Tilburg of anderszins. Zowel de als kleine veiling lijkt wel te varen bij deze binding, besturen van Bloemveiling Berkel en omstreken te Bleis- 'ijk en de Bloemenveiling "Westland" te Honselersdijk heb- :n begin mei een overèenkonst ondertekend, waarin beide iperaties verklaren naar een optimale samenwerking te Hen streven met volledig behoud van de eigen zelfstandig- ïeid. n het besluit tot samenwerking is marktonderzoek en in- snsief overleg in een door beide veilingen ingestelde stuur- roep voorafgegaan. De stuurgroep onder leiding van dr. A.J. 'erhage, oud-voorzitter van het bestuur van de RABO-bank lederland, is tot de conclusie gekomen dat samenwerking op sn aantal terreinen zinvol is voor versterking van de coöpe ratieve afzetkracht in het Zuidhollandse'glasdistrict. In dit ;ebied in het westen van Zuid-Holland vinden we de belang- 'ijkste glastuinbouwconcentratie ter wereld. In de samenwer- lingsovereenkomst, die vooral betrekking heeft op de afzet 'an de sierteeltprodukten, wordt vooral gesproken over de logelijkheid van produktuitwisseling tussen beide veilingen x versterking en verbreding van het totale assortiment dat x verkoop wordt aangeboden. De samenwerking zal zich •veneens uitstrekken over de diverse terreinen, zoals marke ting, logistiek en financieel-administratief management. Het shoud van de eigen zelfstandigheid staat centraal. „Het ieeste belang moet worden gehecht aan onze intentie om als Jöperaties gezamenlijk waar dat mogelijk en nuttig is ihet elkaar op te trekken en daardoor eikaars belangen te die- len. Nader onderzoek en praktijkervaring zullen moeten le- in op welke concrete wijze deze samenwerkingsovereen- »mst inhoud krijgt", aldus beide besturen in een gezamenlij- verklaring. De Bloemenveiling Berkel kende in 1983 een zet van 151 miljoen gulden. Die van Bloemenveiling West- id bedroeg 913 miljoen. ananenmoeheid (ft het marktonderzoek van het Produktschap voor Groen- n en Fruit blijkt dat er in 1983 weer minder bananen in fest-Europa werden ingevoerd. Dit was ook voor Nederland iet geval. Deze teruggang duurt al sinds 1979. In 1978 werd er in Nederland in totaal 131.000 ton ingevoerd. In 1983 was leze import teruggelopen naar 92.800 ton. Dit betekent dat iet verbruik per persoon per jaar teruggelopen is van 8,8 kg. Nnaar 6.3 kg. De belangrijkste oorzaken hiervoor zijn, de ver dubbeling van de invoerprijs sinds 1979. Zo hebben de bana nen in de afgelopen jaren hun naam als goedkope fruitsoort verloren. Belangrijke bananenconsumenten zijn kinderen, daar dit aantal de laatste jaren steeds kleiner geworden is, is gde vraag hierdoor ook afgenomen. Een derde oorzaak ligt Waarschijnlijk in het feit dat er de laatste jaren meer exoti sche fruitsoorten in de handel gekomen zijn, hetgeen ten kos te is gegaan van de positie van de banenen. Nieuwe Alstroe- meria's van het butterflytype. Alstroemeria's of, zoals de volksmond zegt, incalelies, zijn een bijzonder populaire snijbloem geworden. Soms wat prijzig weliswaar, maar de grote houdbaarheid maakt dat weer goed. Een bos zo vers van de kwekerij staat in een normaal verwarmde ka mer zeker veertien dagen in de vaas. Het is de heer Jan Goemans geweest die de basis legde voor deze cultuur. Tot enkele jaren na de tweede wereld oorlog kende men niet an ders dan de oranje Alstroe meria aurantiaca. Die werd uitsluitend buiten geteeld en was dus maar enkele weken per jaar leverbaar. Goemans won een ras dat onder glas geteeld moest worden, dat meerdere maanden per jaar geproduceerd kon worden en dat een opvallend lang vaas leven had. Tevens wist hij in de Alstroemeria's tot dan tot geheel onbekende kleuren te creëren, zoals rose, lila, zalm, rood, etc. Goemans of Wiilfinghoff. Dat de bloemkwekers bereid waren voor de huur van de &lanten een flink bedrag te etalen, lag voor de hand. Trouwens: of ze wilden of niet, ze móésten wel. Een an dere leverancier van deze Alstroemeria's was er im mers toen niet. Kielzog Goudmijn Met de creatie van deze nieu we Alstroemeria's boorde Goemans een niet van echt te onderscheiden goudmijn aan. Er kwam veel vraag naar de planten van de zijde der bloemkwekers en voor de af zet op de Westeuropese markt ging Goemans een deal aan met de Rijswijkse bloembollenhandelaar en - exporteur Wülfinghoff B.V. Goemans had bij al zijn Als- troemeriageluk ook nog het voordeel dat zijn aanwinsten stuk voor stuk steriel waren. Hij behoefde dus geen enkele vrees te koesteren dat ande ren zaad van zijn planten gingen winnen. Weliswaar kwamen er, als men de plan ten liet uitbloeien, grote zaaddozen aan, maar die ble ken nimmer kiemkrachtig zaad te bevatten. Verhuren De planten werden door Goemans en Wülfinghoff niet verkocht, maar ver huurd. De „huurders" moes ten voor het gebruik van de planten een bepaald bedrag per jaar en per meter betalen. De bloemkwekers hadden de opbrengst van de bloemen, maar verder mochten ze met de planten geen stap doen zonder toestemming van Dat ze met een dergelijke lu cratieve bezigheid vroeg of laat concurrenten in hun kielzog zouden krijgen, was onvermijdelijk. En die kwa men er dan ook. Voorlopig hield Goemans een flinke voorsprong, omdat hij zich nimmer geroepen had ge voeld om bekend te maken welke kruisingsouders hij had gebruikt. Het was de Aalsmeerse veredelaar Mau- rits van Staaveren die zich als tweede met de veredeling van de incalelies ging bezig houden. Van Staaveren ging eerst op zoek naar de voor 1940 in Engeland gewonnen cultivar dr. Fleming, die toen veel opgang maakte. Nadat in de tweede wereldoorlog de laatste granaat verschoten was, bleek in heel Engeland geen plant meer te krijgen. Goemans had het terrein al zorgvuldig afgegraasd, maar Van Staaveren slaagde er in om in... Nieuwzeeland nog een paar planten op de kop te tikken. Toen hij eenmaal zo ver was, kon hij een begin maken. Deze vakman, die ook veel nieuwe fresia's op zijn naam heeft staan, kreeg na verloop van tijd de juiste lijnen te pakken. Zelfde methoden Bij de afzet hield hij zich aan dezelfde methoden als Goe mans. Dus geen verkoop, maar uitsluitend verhuur van planten. Later kreeg de Rijnsburgse kweker Cor van Duyn er ook de vingers ach ter en die werd weer gevolgd door Gebrs. van Zanten B.V. uit Hillegom. Ook zij hadden er geen enkele behoefte aan om de kwekers de vrije teu gel te geven. Het aanbod bleef dus in een beperkt aan tal handen. Voor de veredeling werkt de genoemde Grote Vier wel sa men met kleinere onderne mers. Van Zanten doet dat met de Roelofatendsveense kweker v.d. Zwet en met fa. Van Leeuwen uit Poeldijk, terwijl enkele nieuwe rassen van de fa. Van Os uit Berg- schenhoek door Van Duyn in de handel worden gebracht. Twee groepen De Alstroemeria's voor de teelt onder glas kunnen wor den verdeeld in twee grote groepen: de orchid-typen en de butterfly-rassen. De or chids hebben vrijwel alle maal de gele Dr. Fleming tot stamvader of -moeder. Deze groeien vrij hoog en onder scheiden zich van de tweede groep door vaak fraaie zachte tinten zoals teer-lila, rose, zalmkleurig, fijn-oranje etc. De tweede groep is die der butterl fysoorten. Deze groei en niet zo hoog en het kleu rengamma is bij deze groep niet zo groot. In hoofdzaak rose in diverse nuanceringen, lila, purper en dan heeft men het gehad. De Grote Vier zouden onge twijfeld tot in lengte van da gen de zaken op dezelfde voet willen voortzetten. Zo lang men er in slaagde de „closed shop" werkelijk ge sloten te houden, zou er im mers geen kou aan de lucht zijn. Maar de gang van zaken was een doorn in het oog van vele bloemkwekers. Zij meenden dat de macht van de heren veredelaars op deze manier wel wat al te ver reikte. Ze namen een mono poliepositie in, die er niet om loog. Met de Zaaizaad- en Plantgoedwet in de hand leek men de veredelaars niets te kunnen maken. Toch is er een kans, dat op de on aantastbaar lijkende positie een aanval wordt ingezet. Er is namelijk een veredelaar, die er weinig voor voelt om dezelfde koers te blijven va ren. De kans op een inbraak in een stevig beveiligd erf lijkt niet onmogelijk. Maar daar gaat u in een volgend artikel meer over horen. Mt Er zijn maar weinig mensen die niet van de zon houden en niet voor niets buigen in deze dagen hele gezinnen zich over de fraai uitgevoerde reisgidsen. Op zoek naar een bestemming die in ie der geval de garantie biedt van een fors aantal zonne-uren. Die grote belangstelling van ons voor de zuidelijker liggende landen is best te begrijpen. Het weer in ons land is nimmer be trouwbaar en daardoor verschilt de ene zomer nogal van de an dere. De winter die we achter ons hebben was een zachte. Echt voor jaar hebben we eigenlijk alleen nog maar gehad in de weken rond Pasen. Een perfecte tijd voor de asperges die toen een forse warmtestoot kregen in hun ondergrondse bedjes. Maar daarna is het te fris gebleven en voor de tuinmannen en -vrouwen onder, ons is er de laatste weken zeker te weinig regen gevallen. Gevolgen van droogte De gevolgen van die droogte zijn duidelijk zichtbaar in de mees te tuinen. Heesters die rond midden mei in volle bloei horen te staan willen best. Maar het vocht om de knoppen te laten uitbot ten in fraaie bloemen ontbreekt. Ook in de moestuin wil het al lemaal niet vlotten. Vooral de gewassen die voor de vorming van de eetbare delen water nodig hebben, gaan slechts langzaam vooruit. Koolplanten bijvoorbeeld hebben het weer bepaald niet Wie het niet langer kan aanzien en ook niet op het hemelwater wil wachten kan voorzichtig water geven aan die planten, die het hard nodig hebben. Maar voorzichtigheid is geboden, wie eenmaal met de bevloeiingswerken in de tuin begint, moet daar mee doorgaan tot de wolkenvelden hun vrachtje inderdaad la ten vallen. Maar misschien gebeurt dat een dezer dagen wel: zoals gezegd is er niets onbetrouwbaarder in dit land dan het weer. Aan een droge periode in de tuin zit ook nog een zonnig kantje: het on kruid wil minder goed gedijen met een tekort aan water en daardoor blijft de tuin makkelijker schoon te houden. Wie zich voldoende interesseert voor het groene buitengebeuren om er een reisje voor te maken, kan zijn licht dezer dagen opsteken in het Noordbrabantse Liempde. Daar wordt elke twee jaar de be kende tentoonstelling „Werktuigendagen Liempde" georgani seerd: een vakbeurs voor boeren en tuinders. Leven met groen Op hetzelfde terrein is daar vandaag, morgen 19 en zondag 20 mei de expositie „Leven met groen" te zien. De drie dagen du rende manifestaties wil het grote publiek laten zien, hoe land en tuinbouw en tal van organisaties omgaan met de groene ruimte en wat daarin leeft en groeit. Niet speciaal dus bestemd voor de vakmensen, maar voor iedereen die iets meer dan gewo ne belangstelling heeft voor het plantenleven in ons land. En amateurtuinders hebben dat zeker. Op het fraai gelegen, tien hectaren grote terrein op het landgoed Velder wordt op uiteenlopende manieren aandacht besteed aan onder andere recreatie op het platteland, huisvesting en omgang met dieren, technische ontwikkelingen in land- en tuinbouw en natuurbeheer. Verder is een ruim aanbod aan informatie over volks-, hobby- en moestuinen te verwachten. „Leven met groen" is alle drie dagen open van 9 tot 17 uur. De toegang bedraagt 7,50 per persoon, voor kinderen tot tien jaar 2,50' Via trein-toegangsbiljetten van de Nederlandse Spoorwe- §en en voordeelchèques van ANWB, CJP en aan bejaarden wor- en kortingen gegeven van 20 procent. Op de tentoonstellings dagen stoppen er per dag zo'n tachtig treinen bij het speciale sta tion naast de ingang van het landgoed Velder. Het is de bedoe ling „Leven met groen" vanaf dit jaar elke twee jaar te herha len. Niet alleen organisaties uit de agrarische wereld doen me aan de manifestatie, maar ook overheidsinstanties en particulie re organisaties (onder meer op milieugebied) zijn in Liempde present.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 9