i gaat eiligheid fietspad ooweg aanpa d^en Oegstgeest zit verlegen om kleine woningen „Weteringkade is startbaan geworden" REGIOMOURINAAL REGI0U0UR1NAAL "ïdën" 1500 HANDTEKENINGEN ÏTER WERNER EVEN TERUG Levensbeschouwelijk jongeren werk vreest discriminatie figidaeSowumt VRIJDAG 18 MEI 1984 PAGINA 7 ittenden uit to geslingerd r n ^SCHOTEN Twee 19-jarige inwoners van Voor af in zijn gisteravond gewond geraakt nadat ze uit r i uto werden geslingerd. De bestuurder haalde een auto in op de De Ruytersingel in Voorschoten ter van de sportvelden van voetbalvereniging Rand- i jport. Hij negeerde de doorgetrokken streep en i e de flauwe bocht niet op, waardoor de auto de ien middenberm raakte. De Voorschotenaar ver- n e macht over het stuur, het vervoermiddel begon 'e en, botste tegen een lantaarnpaal op de kruising v e Weddeloop en belandde uiteindelijk in de bosjes. h ïittenden, die geen veiligheidsgordel droegen wa- toen al uit geslingerd. Beiden zijn overgebracht "'«het Academisch Ziekenhuis Leiden, de één moge- fit iet hoofdletsel, de andere met een gebroken schou 3ii uto en lantaarnpaal werden totaal vernield. Noordwijkerhout rond met Meeuwenoord NOORDWIJKERHOUT - De gemeente Noordwijker hout heeft overeenstemming bereikt met de firma Meeuwenoord over verplaatsing van het bedrijf waardoor doortrekking van de omleidingsweg Victo- rieberg richting ABN-bank mogelijk is geworden. Het garagebedrijf zal naar achteren verplaatst worden op het terrein van de Sint Bavo. De psychiatrische in richting zal hiertoe 2500 m2 via de gemeente aan Meeuwenoord verkopen. Enkele opstallen van het bedrijf zullen gesloopt worden en er zal een bouwver gunning worden verstrekt hoewel op die plaats vol gens het bestemmingsplan niet gebouwd mag worden. Dit plan zal dus moeten worden aangepast. Zodra de nieuwbouw voor het garagebedrijf voltooid is, kan met het doortrekken van de Victorieberg worden be gonnen omdat ook het huis van mevrouw Meeuwe noord door de gemeente wordt gekocht. In totaal zal dit de gemeente ongeveer drie ton gaan kosten. GEEN WAARBORGSOM MEER VOOR ENERGIEVERBRUIK NOORDWIJKERHOUT Per 1 januari zullen mogelijk de tuinders geen waarborgsom meer hoeven te betalen voor hun energieafname. Dit meldde voorzitter Heemskerk gisteren in de vergadering van het ondernemersplatform van Noordwijkerhout. Op initiatief van de veiling Flora wil het energiebedrijf Rijnland op die da tum het voorschottensysteem voor de tuinders gaan invoeren. In diezelfde vergadering namen de heren Pen- nings en Van Ruiten het op voor de kleine tuinders die geen 30.000 m3 gas verbruiken per Jaar of die twee aansluitingen op het gasnet lebben en daarom 60.000 m3 moeten verbrui ken om in het goedkopere tarief te vallen. De Noordwijkerhoutse wethouder zei dat dergelij ke problemen in het energiebedrijf wel bespro ken kunnen worden maar dat dan eerst wat meer achtergrondinformatie bekend moet zijn. Gloednieuwe bus brandt uit WASSENAAR Een splinter nieuwe VW-personenbus, ter waarde van 30.000 gulden is gis termiddag op de Rozenlaan in Wassenaar volledig uitgebrand. Bij de bus. die er 100 kilometer op had zitten ontstond kortslui ting. De bestuurder, een 53-jarige Wassenaarse chauffeur kon er bijtijds uitspringen. De Wasse naarse brandweer bluste de brand, maar kon niet voorkomen dat de wagen volledig verloren ging. Het verkeer moest vanwege ontploffingsgevaar tijdelijk wor den omgeleid. De bus is het ei gendom van een Wassenaars taxibedrijf en was volledig verze kerd. DWIJK De ge- te gaat snel wat doen iet veilig maken van •fietspad langs de reg tussen Noordwijk foordwijkerhout. De en struiken zullen en gesnoeid zodat er »oed zicht naar en Ie weg onstaat en er ^fnaar de verlichting ftf het pad worden ge- ia n. Zonodig zullen de ig en na half twaalf gronds op voorstel van ^-woordvoerder K. "Angh nog enige tijd ?s sn branden. Dat heeft mmissie verkeer gis teravond uitgesproken na een vlammend betoog van de werkgroep Veilig Fietspad Gooweg. Het be toog werd kracht bijgezet door een lijst met 1500 handtekeningen. Eerder deze week heeft de commissie welzijn in Noord wijkerhout ook al gesteld de struiken en bosjes te zullen snoeien zodat er een open zicht naar de rijbaan ontstaat. De werkgroep Veilig Fietspad Gooweg is actie gaan voeren, omdat regelmatig vrouwen 's avonds worden lastig geval len als zij het fietspad berijden. In de afgelopen vergadering van de Noordwijkse gemeente raad werden naar aanleiding van de actie al vragen aan B en W gesteld. De directe aanleiding voor de actie was het feit, dat een jon ge vrouw op 12 juli vorig jaar bijna werd verkracht op het fietspad ter hoogte van Leeu wenhorst. Dankzij een voorbij ganger werd erger voorko men, maar sindsdien zit de schrik er bij veel vrouwen in, vooral omdat deze weg de eni ge verbinding met Noordwij kerhout vormt. Navraag bij de politie leverde op dat er nau welijks aangifte van dit soort voorvallen wordt gedaan. „Veel vrouwen blijken dat niet te durven doen als ze las tig zijn gevallen, omdat ze bang zijn te horen te krijgen Het fietspad langs de Gooweg. dat ze „het er wel naar ge maakt zullen hebben" of de vraag krijgen wat ze dan ook 's avonds zo laat op straat doen", aldus een woordvoer ster van de werkgroep gister avond. Zij maakte ook nog melding van het feit dat vorig week nog een vrouw is lastig gevallen op dit fietspad. De dader kon en kort daarna door de politie worden aangehou den en hij bekende toen wel vaker vrouwen op de fiets te benaderen. Naar aanleiding hiervan vra gen de vrouwen de gemeente besturen actie te ondernemen. Het gaat overigens voor het grootste gedeelte om Noord- wijkerhouts grondgebied, on geveer tot de afgebrande Nag- tegaal. De voorstellen voor maatregelen zijn betere ver lichting, het snoeien van de struiken zodat men vanaf de weg te zien is en regelmatige fietspatrouilles door de politie. De eerder genoemde maatre gelen als snoeien eh verlich ting zullen in Noordwijk wor den genomen en over een maand zal de commissie, op verzoek van CDA-raadslid L. Alkemade verslag worden uit gebracht. izikale herdenking Willem van Oran je IDWIJKERHOUT r wordt de vierhonderd- rfdag van Prins Willem ranje herdacht. Voor de (vereniging Noordwij- it is dat reden om de be- g een koffieconcert in n te bieden. Dat concert, j „Die van Oranje", I zondag gegeven door het Gheselschap Goet Ende Fyn in het cultureel centrum De Schelft aan de Maandagse- wetering vanaf half een. De toegang is gratis. Het ensemble, dat zijn naam ontleent aan het 14e eeuwse middelnederlandse Egidius- lied, is gespecialiseerd in oude muziek. Er wordt naar ge streefd de liederen uit die tijd zo authentiek mogelijk, zowel wat betreft de tekst als de in strumenten, te vertolken. In "Die van Oranje" zijn strijdlie deren, dansen, muzikale ge dichten en speelmansmuziek rond Willem van Oranje en zijn tijdgenoten opgenomen. OEGSTGEEST Oegst geest heeft dringend klei nere woningen nodig. Dit bleek gisteravond tijdens de bespreking van het concept „Evaluatienota Volkshuisvestingsplan" in de gemeenteraad. In de stroom van meningen over deze nota werden ook genoemd het tempori seren van de woningbouw in Haaswijk en het af stemmen van het bouwbe leid op de jaarlijkse analy se van de woonbehoefte. Met name de D'66-er Wuis- man noemde het bouwtempo in Haaswijk onevenwichtig. De liberaal Nijholt voerde een vijftal punten op waarvan er een handelde over de verhou ding van de gemeente en het Bouwfonds Ned. Gemeenten. „Als bij onderhandelingen tus sen de B. en W. en het Bouw fonds de commerciële belan gen van laatstgenoemde strij dig zijn met het beleid van B. en W. dan moet het bouw fonds buigen", aldus Nijholt. „Strookt het huisvestingsplan nog met het aantal ingeschre ven woningzoekenden?" infor meerde de socialist Haasnoot. Van radicale zijde kwam het advies dat de gemeente niet in zee moest gaan met beleggers die huurwoningen bouwen en ze later overhevelen naar de koopsector. De wethouder van onderwijs en welzijn, mevrouw Blom-de Koek van Leeuwen zegde toe dat er volgend jaar nieuwe cij fers over de woonruimtebe hoefte zullen gegeven worden. Zij onderkende ook de grote behoefte aan kleine woningen (drie-kamerwoningen en flats) maar „het moet goed onder bouwd worden". „Het geld dat de gemeente over heeft op de Haaswijkbegroting moet direkt besteed worden", benadrukte de CDA'er Van Veen, „het komt Haaswijk ten goede". Tenslotte werd de nota ter kennismaking door de raad aangenomen als „een uitste kend stuk". Tot 1 april van dit jaar zijn er in Haaswijk 400 woningen gebouwd verder zijn er ruim 200 in aanbouw. 800 woningen zijn in voorberei ding. Garage De firma Kamsteeg wil in Oegstgeest aan de overzijde van het pand waarin thans een garage gehuisvest is een nieuwe garage bouwen en dan het oude pand afstoten. Bewo ners van de Willem de Zwij gerlaan hebben bezwaren te gen de bouw van de nieuwe garage en beroepen zich op de hinderwet. De gemeente heeft de voorwaarden aangaande de hinderwet voorgelegd maar de bezwaren van de omwonen den zijn hetzelfde gebleven. De CDA'er Van Veen had in de stukken nog kunnen ont dekken dat de bezwaarden nog steeds de bereidheid toon den tot een gesprek en hij vroeg de voorzitter van de raad om het gesprek alsnog te houden. ,;Wellicht wordt er een mate van overeenstem ming bereikt waardoor het al lemaal niet onder de rechter komt". 0 kt blokkeert en (ÏDWIJKERHOUT -71 en van de maandagse /A op het Marktplein in n Iwijkerhout blokkeren ifcrerkeer, aldus de heer sstein namens het NOV lc idernemersvereniging) in ij, ondernemersplatform, /ijkan de markt niet meer af omdat enkele kramen organg vanuit onder an- le Havenstraat volkomen i» erren. Dit komt omdat de j/tverkopers liever niet in (Ogstraat en de Van 't Ha- e raat staan omdat, dat vi e plaatsen zijn. Daarom (iet NOV voor om de Ha- *raat tot de Steeg met de h t mee te laten doen zodat 1 amen wat beter verspreid en worden. Wethouder skerk beloofde dat de ■tante de situatie ter plek- 1 u gaan opnemen. NOORDWIJK De We teringkade moet veiliger worden. Dat stelde gister avond een grote groep be woners en omwonenden van deze straat tijdens een vergadering van de com missie verkeer. Sinds de doortrekking van de We teringkade langs het mid dengebied naar de apo theek is al twee keer een auto de huizen binnenge reden. Oorzaak van deze „inrijdingen" is de S- bocht die in de weg is ge maakt om het nieuwe ge deelte aan te sluiten op de oude, door water geschei den, rijbanen van de We teringkade. In afwachting van een studie naar de kosten van het aanleggen van een flauwere bocht, zullen waarschuwingsbor den worden geplaatst en wordt de trottoirband wit geschilderd. De groep bewoners toonde zich nauwelijks tevreden met dit resultaat. „Moeten er eerst doden vallen?. Eerst woonden we in een doodlopend straatje en nu langs een snelweg. Het is gewoon een startbaan. Als ze een drempel in de weg neerleggen kunnen de auto's komende vanaf de apotheek zo opstijgen, zo hard rijden ze", zo luidde het commentaar. De commissieleden waren nogal verdeeld van mening over de aanpak van dit pro bleem. Verflauwing van de bocht zorgt ervoor dat de au to's geen snelheid hoeven te minderen. Aan de andere kant komen de auto's dan parallel te rijden langs de huizen in plaats van schuin erop af, zoals nu door de bocht het geval is en is er dus nauwelijks kans dat ze nog huizen binnen rij den. Kortom het dilemma spitste zich toe op óf de veilig heid van de bewoners voorop stellen óf de snelheid van de auto's af remmen. Aanvankelijk zou de Wete ringkade gereconstrueerd wor den zodanig dat beide rijbanen naast elkaar kwamen te lig gen, niet meer géscheiden door water, maar de gemeen teraad heeft daar destijds van af gezien omdat het plan te duur was. CDA-raadslid J. Willms pleitte, gesteund door A. van Rijnberk (D'66) voor het flauwer maken van de bocht. De VVD-leden spreker J. Smit en K. Rubingh echter pleitten voor verkeersrem- mende maatregelen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en u nabezorgd. 1500 kilometer: RDWIJK De Noord- r Peter Werner heeft de »pen week wegens pro- fj sn met sponsors en zijn ii sidingsteam zijn rolstoel- door de Verenigde Sta- j ven onderbroken en is te- lekeerd naar Nederland, r rraiddag is hij weer per de oceaan overgesto- éom verder te gaan aan 15.000 kilometer lange van oost- naar westkust «r terug. Inmiddels heeft 1500 kilometer afgelegd. Werner rijdt zijn tocht J gehandicaptensport on- »e aandacht te brengen. ;j idien gebruikt hij de toer als promotietocht voor het be houd van de Buitenkliniek in Noordwijk, waarin langdurig en chronisch zieke kinderen door het Academisch Zieken huis Leiden worden onderge bracht. Deze kliniek dreigt, zo als bekend, opgeheven te wor den als gevolg van de rijksbe zuinigingen. Geld voor die tocht wordt ingezameld onder het motto „Een meter voor Pe ter" op een gironummer 52045 van de Stichting Instandhou ding Buitenkliniek. Werner dacht aan het begin van zijn tocht alles goed geregeld te hebben, maar de zwaarte van de wegen in Amerika viel te gen, een grote sponsor hield het voor gezien en de twee fy siotherapeuten en een derde begeleider lieten hem in de steek, omdat die ook de con tacten met de sponsors ver zorgden. Volgens de sponsor zou Werner niet de door hem voorgeschreven kleding heb ben gedragen. Werner heeft de zes dagen dat hij in Neder land was, gebruikt om een nieuwe sponsor te zoeken en een contract af te sluiten. Dat is inmiddels gelukt en daarom is de rolstoeler terug gekeerd om de resterende 13.500 kilo meter te rollen. VOORSCHOTEN In het kader van de door de rijkso verheid opgelegde bezuinigin gen worden alle verenigingen, instellingen en stichtingen die via subsidies een beroep doen op de gemeentelijke financiën door de funktionele commissie voor welzijnszaken doorge licht. Door de sekties in deze funktionele commissies zijn vraagtekens geplaatst bij het jongerenwerk dat voorkomt of georganiseerd wordt door een kerkgenootschap. Het Jongeren Overleg Voor schoten (JOV) bestrijdt dit. Hoewel het Hervormd en Ge reformeerd Jeugdwerk, het „Op Blote Voe- Jongerenpasto raat" wel voortkomen uit de kerken, vragen zij alleen sub sidie in de recreastieve sektor en niet in het kerkelijk vor mingswerk. Zij noemen zich zelf „Levensbeschouwelijk Jongerenwerk" en menen de zelfde rechten te kunnen clai men als bijvoorbeeld „De Lin dehoeve". Het R.-K. Jongerenpastoraat werd in eerste instantie wel opgezet met de bedoeling de ieugd weer vertrouwd te ma ken met de kerk, maar het Jongerenpastoraat ging een ei gen weg. Door een reorganisa tie binnen het dekenaat Lei den raakte men o.a. de jonge renpastor Jos Hogenboom kwijt, die een benoeming el ders kreeg. De huidige full time jongerenpastor Ben Juf fermans moet 16 parochies be dienen, waardoor er nauwe lijks tijd overblijft om ergens intensief in te duiken. Alle levensbeschouwelijke groeperingen delen de ge meente Voorschoten mee af te zien van het verzoek om be roepsmatige ondersteuning. Wel handhaven zij het volgens hun visie recht op een bijdrage uit de pot welke beschikbaar is voor het jeugd- en jongeren werk. Volgens het JOV doet de gemeente Voorschoten aan discriminatie indien het open ieugd- en jongerenwerk in de levensbeschouwelijke sfeer achter gesteld wordt bij het al gemene jongerenwerk. Foggo De Engelse muzikant Mark Foggo treedt zaterdag op in Het Kasteel aan de Concertweg te Alphen. Aanvang is 20.30 uur, entree/7. Foggo Band spelen Reggae en Ska. Bekijk 't Theatergroep Slinks brengt zaterdag het stuk Bekijk 't" in Muzenhof Leiderdorp voor jongeren vanaf 12 jaar. Zeven jongeren ontmoeten elkaar regelmatig in de fietsenkelder onder school. Verliefdheid en sexualiteit blijken gecompli ceerder dan verwacht en kunnen leiden tot jaloezie en ru zie. Tijdens een feest komt h vang 19.30 uur, entreef3,50 Ruil- verzamelbeurs Verzamelaars van onder meer postzegels, munten, an sichtkaarten, vingerhoedjes, suikerzakjes, Anton Pieck-platen, het Koninklijk Huis-artikelen, oud speel goed, stickers en dinky toys kunnen zondag terecht in de grote zaal van Treslong in Hillegom. Daar wordt van tien tot vijf uur een grote ruil- en verzamelbeurs gehouden. Entree kost kinderen f 1, volwassenen f 230. Spielerei Het ensemble Spielerei geeft zondag een concert in de Oude Weteringse Remonstrantse kerk. Er worden werken uitgevoerd van Bach, Handel, Van Eijk en Barsanti. Het gratis toegankelijke concert begint om half vier aan de Kerkstraat 41. Connie van Bergen De jazz-zangeres Connie van Bergen treedt zondaga vond opn in The Blues Brothers aan het H. Dunant- plein in Hillegom. Zij brengt haar eigen orkest mee be staande uit Hans Heinhuis (piano). Simon Planting (bas). Hans Beun (drums) en Charles van der Steeg (blaasinstrumenten). Gratis entree, aanvang 1930 uur. Zeskamp Magnisfiosi heeft net als vorig jaar weer een zeskamp geor ganiseerd in het Qbus-gebouw aan de Ruishornlaan in Lis- se. Zondag wordt die gespeeld en enkele onderdelen zijn zaklopen, pieperlopen, ieu de boule en koffieboon zuigen. Deelname kost seizoenkaarthouders/I en anderen f2,501 Aanvang 14.30 uur. Cor Ruigrok-tocht De Ren- en Toervereniging De Bollenstreek houdt zon dag de jaarlijkse, 128 kilometer lange Cor Ruigrok- fietstocht, genoemd naar haar overleden voorzitter. De tocht start in Lisse en voert via de Haarlemmermeer, Langeraar, Aarlanderveen, Nieuwkoop, de Meije, Woerden, Kamerik naar kasteel De Haar in Haarzui- lens en Maarssen, waar na 68 kilometer, een rustpauze is ingelast. Via Baanbrugge, Stokkelaarsbrug, het na tuurgebied Botshol Nessersluis, het pontje over de Amstel, Uithoorn, Bilderdam en Leimuiden weer naar Lisse. Deelname kost f5 en zonder plaquette f2. De start is vanaf 7.30 uur bij het clubhuis aan de Spekke- Fietsen De schaatstrainingsgroep Ter Aar organiseert weer de avond fietsvierdaagse. De tochten van elk 25 kilometer be ginnen maandag. Starten is mogelijk tussen zes en zeven uur vanaf de ijsbaan aan de Oostkanaalweg. Deelname kost f 3,50. Inschrijven is mogelijk bij de start KMTP De afdeling Lisse van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde houdt maandag een bijeen komst met lezing in de Pauluskerk in Lisse. De heer A.J. van Nugteren uit Papendrecht vertelt aan de hand van dia's over de natuur in Drenthe en Terschelling. Aanvang 20.00 uur. Filmhuis De film Pixote wordt maandag vertoond bij de filmclub Lisse in Artopa. Het is het beklemmende drama rond een verwaarloosd 10-jarig jongetje, dat als een echte crimineel van de straat de pooier uithangt, ether snuift en voor het einde van de film drie moorden op zijn geweten heeft Aanvang 20.30 uur. Strandwandeling De leden van de KPJ-Zoeterwoude gaan vanavond een strandwandeling maken. Jongens en meisjes die daar aan willen deelnemen dienen zich uiterlijk 19.30 uur te melden bij clubgebouw „de Westender" voor het geza menlijk vertrek richting strand. Morgenavond wordt in het KPJ-clubgebouw een disco-instuif gehouden met Studio-17. Meddle De Noordhollandse Viermansformatie „Ships Passing" treedt vanavond vanaf negen uur op in Jongensociëteit „Meddle" in de Blijverspolder in Oud Ade. De groep brengt swingende, zelfgeschreven, drie-minutennummers. De toegangsprijs bedraagt vier gulden voor leden en f 6,50 voor niet-leden. Morgen is er in de Oud Adese jongerenso- ciëteit weer eens een onvervalste roek-avond onder leiding van eigen disc-jockeys. Mu ziekeen trum Zondagmiddag om 12.15 uur wordt in het „Muziekcen trum" in Zoeterwoude een koffieconcert gehouden. Het is het laatste concert van dit seizoen en wordt verzorgd door de Sint Jans fanfare. Traditiegetrouw is de toe gang gratis en de koffie bruin. Jeugdtoneel De jeugd van Zoeterwoude in de leeftijd van 5 tot circa 12 jaar kan zondagmiddag genieten van de toneelgroep „PIT", die om half drie in „Ons Huis het stuk Smikkel en Knap- pekop ten tonele voert. Smikkel is een clown in een piep klein eenmanscircus die altijd honger heeft. Knappekop is uitvinder en die denkt alleen maar aan geld. En dan ge beuren er allerlei dingen... De toegang is2,50 en ook ou deren zijn welkom.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7