Eigen filmstudio's voor de paus Ondergedoken joden van Assisië op het witte doek ,DE VERGEVING" EIND JUNI IN ROULATIE City-marketing Leidse sleutel tot succes op kantorenmarkt Comité „Ontketen de f okzeug" protesteert bij minister Braks „Ontvoering pleegdochter is vergissing FILM CcidócSoivtcuit VRIJDAG 18 MEI 1984 PAGINAf (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD Een film over zomaar een ge nerale audiëntie op het Sint Pietersplein; een film over een „geïmproviseer de" ontmoeting van de paus met enkele gevange nen op de Solomon-eilan- den; een film over de oe cumene in Zwitserland of over de specifieke proble men van de Nederlandse kerk: het Vaticaan is bin nenkort in staat alle wen sen van de liefhebber van de religieuze film te ver vullen. Een briefje („met vermelding van het ge wenste videosysteem") naar Vaticaanstad is vol doende. De paus beschikt sinds 21 oktober 1983 over zijn ei gen „Vaticaans Televisief Centrum"; een instelling, die ondanks haar naam niets gemeen heeft met een tv- station, maar meer overeenkomst vertoont met een filmproduktiebe- drijf. Er worden films of videotapes gemaakt, bestemd voorde handel, de tv-stations of voor het kerkelijk circuit. De on derwerpen zijn altijd religieus en hebben betrekking op de aktiviteiten van de paus, op het Vaticaan, en op de ver schillende delen van de we reldkerk. Staatshoofden of ambassadeurs die bij de paus op bezoek gaan en daar van een film willen, kunnen het Televisief Centrum daarom vragen. Maar ook eenvoudige gelovigen, op wie een bepaalde generale audiëntie grote in druk heeft gemaakt, kunnen zich tot het centrum wenden voor een videotape. Gezien de jeugdige leeftijd van het centrum zijn de films in de aanbieding beperkt in aantal. „We zijn nog jong. We zijn ons nog aan het organiseren!", zegt secretaris Fiorenzo Tagliabue, die leiding geeft aan drie me dewerkers. „Voor het maken van films is veel tijd nodig, en we zijn nog maar erg klein!" Op het ogenblik zijn de vol gende films te krijgen: Johannes Paulus II, pelgrim in Lourdes; De paus en de kinderen; Het rozenhoedje van de paus; Jongeren, jullie zijn de hoop van de kerk; en God's volk, een week jour naal. Alle films duren 30 minuten, zijn gesteld in het Engels of Italiaans, kosten 30 dollar en ziin verkrijgbaar in videotapes of in de traditionele filmvorm. In voorbereiding is de meest spectaculaire film: „De verge ving", over de aanslag op de paus en zijn pardon aan de aanslagpleger. Volgens de be schrijving brengt de film „ex clusieve en niet eerder ver toonde beelden van een ge beurtenis die de hele wereld getroffen en ontroerd heeft". „De vergeving" komt eind juni in roulatie. Zodra de paus zich in het openbaar vertoont wordt hij omspoeld door fotografen en camaralieden. Hij behoort zonder meer tot de meest gefilmde mensen ter wereld. Het Televisief Centrum is nu hard bezig met de montage van de vijf films over de reis van de paus naar het Verre Oosten. Tagliabue is zelf net enkele dagen terug uit Thai land, waar hij de opnamen van twee films heeft georgani seerd: een filmverslag van het bezoek van de paus en een film over het vluchtelingen probleem in dat land. In deze film komt de paus zelf niet in beeld, maar je hoort zijn stem bij de beefden die van de verschillende vluchte lingenkampen daar zijn ge maakt! In Korea had Taglia bue een primeur: „De beelden van de aanslag op de paus in Seoel zijn van ons. We hebben die later ter beschikking ge steld aan de Koreaanse televi sie, zodat ze over de hele we reld konden worden ver spreid". Het Televisief Centrum maakt zelf de opnamen, maar moet de technische ontwikkeling aan Romeinse filminstituten overlaten, omdat daarvoor in het Vaticaan nog niet de mid delen voorhanden zijn. In de toekomst zal het Vaticaan zich ook wat dit betreft, zelf gaan bedruipen. Omdat paus Johannes Paulus II in praktisch alle produkties een centrale plaats inneemt, ligt de vraag voor de hand, of het Vaticaan dit televisief cen trum niet heeft opgericht juist om bij te dragen aan de Johan nes Paulus Il-promotie of aan "de Karol Woityla-show, zoals enkele Italiaanse kranten schrijven. Tagliabue: „Voor ons bestaat dat probleem helemaal niet. Dit centrum is geboren onder deze paus, maar blijft in de Kerk, ook als deze paus er niet meer is. Wij gaan dingen doen, die los staan van de paus. Wij willen in de eerste plaats een televisief centrum zijn, dat in formatie geeft over het leven van de Kerk als geheel. Wij willen ons dienstbaar maken aan de hele Kerk. Aan de paus kun je daarbij moeilijk voorbij gaan, want hij is een van de belangrijkste elementen van de Kerk, hij is het symbool van de eenheid". Het Vaticaans Televisief Cen trum is een stichting (opge richt bij pauselijk decreet) met statuten. Daarin wordt als be- drijfsdoel omschreven: de ont wikkeling van het kerkelijk leven en de bevordering van de christelijke cultuur in over eenkomst met de traditie en de hiërarchie van de katholieke kerk. De middelen daarbij zijn audiovisief en de produkties moeten religieus, cultureel, wetenschappelijk of artistiek van aard zijn. „Dienstbaar zijn aan de evan geliserende opdracht van de Kerk", zo vat Tagliabue de doelstellingen van ziin cen trum samen. Het doel is dus niet uitsluitend het versprei den van het woord en het beeld van de paus. Maar om dat de paus de spil is, waar de evangelisatie om draait, zullen veel filmprodukties de woor den en de beelden van de paus weergeven. Dat kan nu een maal niet anders. „De paus is de drijvende kracht achter de evangelisatie, dat hebben we nog eens kun nen zien in het Verre Oosten. Al die landen waar hij geweest is, hebben allemaal kerken met eigen kenmerken, met ei gen waarden. De paus heeft die kerken in hun eigen waar den bevestigd, en daarmee er kend dat zij een vast onder deel uitmaken van de univer sele Kerk". Tagliabue en zijn mensen be geleiden de paus niet alleen als zij naar het buitenland gaan, zij zijn hem ook vóór. „We hoeven in die landen niet enkel en alleen vast te leggen wat de paus daar doet en zegt. Wij proberen ook een reporta ge te maken van de problemen daar, van 'de situatie waarin de kerken zich daar bevinden. Lang voordat de paus een land bezoekt, zijn we er al een keer geweest, en wii gaan ook veel later weg dan hij". Volgend jaar wordt hetzelfde f>rocedé toegepast in Neder- and en België. „We willen er al geweest zijn, voordat we met de paus meegaan. Dat is een goede gelegenheid eens dieper in te gaan op de proble men die er in Nederland na het concilie zijn gerezen". Tagliabue, een leek, kwam vo rig jaar augustus naar het Va ticaan. Daarvoor was hij direc teur van het Italiaanse dag blad Avvenire (ook eigendom van het Vaticaan). Als secreta ris van het televisief centrum valt hij rechtstreeks onder het staatssecretariaat, onder kardi naal Casaroli, de „vice-paus" dus. Zijn centrum komt niet onder het departement van so ciale communicatie, waar bij voorbeeld de Vaticaanse voor lichtingsdienst onder ressor teert. Volgens Tagliabue is deze con structie juist bedacht, omdat het zo'n nieuw projekt is. „We zijn nieuw, en vanwege alle problemen die dit nieuw-zijn met zich mee brengt, heeft men dit centrum direkt willen brengen onder diegenen die de eindverantwoordelijkheid heeft. De weg van de informa tie en de instructie is zo ook veel minder lang.". Dat de paus deze constructie heeft uit gedacht om zijn films beter in de gaten te kunnen houden en eventueel te kunnen censure ren, bestrijdt Tagliabue: „Het tegendeel is waar". ASSISIË Wie van half maart tot in mei een be zoek bracht aan de Ita liaanse heuvelstad en stad van Sint Franciscus Assi sië, kon er in de nauwe en kleine straten geconfron teerd worden met haken kruisen, Duitse legerauto's en motoren en de ruim 100 van de 5.000 burgers die zich voor de gelegen heid in het uniform van de soldaten van het Derde Rijk gestoken hadden. Wat zich afspeelde was het draaien van een film over de waar gebeurde periode van september 1943 tot juni 1944, toen stad en omgeving door de Duitsers bezet waren en ruim 300 joden ondergedoken zaten in 20 plaatselijke kloosters al of niet met strenge regel. Voor de film van de Cannon Production Company van Ita lië die MGM in oktober in Amerika in roulatie brengt, was een begroting beschikbaar van rond 75 miljoen gulden en de spelers erin zijn Ben Cross, James Mason, Maximilian Schell en Irene Papas. Cross is een Britse acteur van katholieke huize die een jood se olympische atleet speelt in „Chariots of Fire", winnaar van de Oscar voor beste film van 1982. Om zich in zijn rol in te leven bracht hij 12 dagen door bij de Franciscanen in het klooster van San Damiano in Assisië. „Ik leerde er de kleine dingen doen die karak teristiek zijn voor paters, zoals het steken van de duimen in het koord om hun middel of het zwaaien met het afhangen de deel van het koord en er ie mand een speelse tik mee ge vend", vertelt hij. Cross speelt in de nieuwe film pater Rufino Niccacci, de min derbroeder-Franciscaan die de leiding had over de clandestie ne operatie voor het redden van de joden. Irene Papas, de Griekse actri ce die o.a. een rol speelde in „Zorba the Greek", is in de Assisiëfilm zuster Giuseppina, moeder-overste van het kloos ter van San Quirico dat de meeste joden herbergde. Zus ter Giuseppina leeft nog steeds en is in de tachtig. Het idee om de bedreigde jo den te helpen was ontstaan in het brein van de toenmalige bisschop van Assisië, mgr. Pla- cido Nicolini, die hen eerst door pater Niccacci uit Rome naar Florence en vervolgens noordwaarts naar Genua en schepen naar de vrije wereld liet smokkelen, maar iets an ders moest zoeken toen de vei ligheid strenger werd. Hij liet tientallen joden naar Assisië brengen en verbergen in kloosters, veelal verkleed als kloosterling. Volgens pater Marino Bigoro- ni, nu pastoor aan de Chiesa Nuova bij het gemeentehuis van Assisië en in het begin van de jaren veertig semina rist in San Damiano onder pa- Pater Rufino Niccacci, gespeeld door Ben Cross (links), in debat met de Duitse commandant van ter Niccacci als overste, was Assisië, Valentin Muller, een rol van Maximilian Schell. het Vaticaan van het werk voor de joden in Assisië op de hoogte, alleen al doordat de aartsbisschop van Florence, kardinaal Elia Dalla Costa in het „komplot" zat. Dat zat óók de aankomende grote internationale wielren ner Gino Bartali die, met de smoes van een aanstaande ronde in Frankrijk voor de boeg, dagelijks om in conditie te blijven van Assisië naar Florence en terug fietste met in zijn stuur vervalste per soonsbewijzen gemaakt door een drukker in Assisië en door monseigneur Nicolini gestuurd aan kardinaal Dalla Costa, ten behoeve van joden in en rond om Florence. Ben Cross, die zegt dat hij met enkele vragen over het geloof zit, heeft aan zijn „beroepsre traite" in Assisië meer overge houden dan de kennis hoe zich op het witte doek als monnik te bewegen. „Ik heb er inner lijke vrede opgedaan", zegt hij. „Er bestaat geen twijfel aan dat het een geestelijke erva ring voor me is geweest". OLYMPISCH ii BURGEMEESTER GOEKOOP: AANLEG VAN RW 11 BEGINT VOLGEND JAAR LEIDEN Het inspelen op de individuele wensen van bedrijven, is de sleu tel van het Leidse succes op de kantorenmarkt. Dat is de mening die mevrouw mr. J.G. Fase-Dubbelboer, wethouder van economi sche zaken van Leiden, gisteren naar voren bracht tijdens het symposium „Randstad-Knooppunt". Dit symposium, gehouden in Holiday Inn Leiden, is het begin van een reeks promotionele activiteiten rond het op stapel staande kantorengebied Schutters veld. DEN HAAG Als onderdeel van de zomer 1983 aangevangen voorlichtingscampagne over het lot van een miljoen vastgeke tende moedervarkens heeft het comité „Ontketen de fokzeug" gisteren minister Braks (Landbouw en Visserij) geconfronteerd met 30.000 protesterende kettingbrieven. Aangezien de bewindsman heeft geweigerd de brieven zelf in ontvangst te nemen, is de helft ervan op zijn Haagse ministerie gedeponeerd terwijl hij de andere helft thuis in het Brabantse St. Michielsgestel op zijn dak heeft gekregen. Het genoemde comité, waarin de Stichting Lekker Dier en de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren samen werken, eist van de minister een verbod op het fixeren (vastzet ten) van de zeugen. Volgens de actievoerders worden de dieren op varkensfokbedrijven geëxploiteerd als werpmachines. Na re gelmatige bevruchting dienen de zeugen om de vier maanden biggen te produceren terwijl ze voortdurend met een ketting van 50 centimeter aan de betonnen vloer zijn vastgeketend. Ver der dient de ernstige aantasting van het welzijn der dieren vol gens het comité te worden opgeheven door groepshuisvesting voor drachtige zeugen, een strobed en uitloop naar buiten. Zoals bekend wil Leiden in de nabijheid van het NS-station en het centrum van de stad een nieuwe kantorenwijk van 70.000 vierkante meter opper vlakte laten verrijzen. Me vrouw Fase schetste in haar toespraak wat zij onder „city- marketing in de praktijk" ver staat. Dat is een gemeente, die ondernemer met de onderne mers is en oor heeft voor de noden van de bedrijven. In Leiden is het Bureau Bedrijfs- contacten in het leven geroe pen om snel en zakelijk op vragen van ondernemers te kunnen reageren, zo legde zij verder uit. „Ondernemers zijn mensen met concrete vragen en meestal weinig tijd". Bij de verdere onderhandelingen krijgt de ondernemer te ma ken met slechts één contact persoon om de klant zo min mogelijk lastig te vallen over interne gemeentelijke zaken. Achter de schermen is echter een groepje mensen van ver schillende afdelingen volop ac tief om eventuele haken en ogen te bekijken en zo moge lijk op te lossen, zo lichtte me vrouw Fase toe. Uit een onderzoek is naar vo ren gekomen dat de Sleutel stad zich met meeste kans van slagen kan richten op bedrij ven die Schiphol bij wijze van spreken naast de deur willen hebben liggen, een centrale ligging in de Randstad wensen en bij wie de representativiteit van de vestigingsplaats een be langrijke rol speelt. Binnen die doelgroep zijn dan weer groei sectoren, zoals micro-elektro- nica, bio-technologie en petro- technische industrie. Motto bij de verwerving van nieuwe be drijven is: doe vooral niet wat alle anderen al doen, aldus wethouder Fase. De heer M. Smitsloo van de gelijknamige bedrijfsmake- laardij wees op de desastreuze gevolgen van de „confectie- produktie" in de Plaspoelpol- der in Rijswijk, waar de grote leegstand oorzaak is van „pure kapitaalvernietiging". De kracht van het Schuttersveld in Leiden ligt in het „maat werk", aldus de heer Smitsloo. Er wordt pas begonnen met de bouw als er enig zicht is op de gebruikers en hun wensen. Hij wees er nog eens nadrukkelijk op dat het Schuttersveld nog één van de zeer weinig ideale kantoorlokaties in de Rand stad is. Het in erfpacht uitge ven van de grond hoeft vol gens hem geen bezwaar te zijn, want deze is voor de duur van 75 jaar afkoopbaar. De verbin ding met de rest van Neder land werd algemeen goed ge noemd op één uitzondering na. Dat is de weg Alphen/Utrecht. Burgemeester Goekoop merk te in dit verband op dat de voorbereidingen voor de aan leg van Rijksweg 11 nog dit jaar beginnen. „Minister Smit- Kroes heeft met voorrang geld uitgetrokken om de aanleg van Rijksweg 11 volgend jaar te beginnen", zei de heer Goe koop. Mr. L. Wansink, directeur marketing Nederlandse Spoor wegen, lichtte toe dat de NS veel belang hechten aan een bebouwing van de stationsom geving, omdat dit een vergro ting van het reizigersaanbod tot gevolg heeft. Vandaar dat de NS via haar dochteronder neming Nemeog betrokken is bij het project Trinity Center, dat eveneens in Schuttersveld zou moeten verrijzen. „Het gaat ons om het gewin", gaf hij toe. „Wanneer het technisch èn commercieel verantwoord is, zullen wij zeker de bouw en exploitatie van het Trinity Center ter hand nemen". Plaatsvervangend president- directeur van de KLM, mr. J.F.A. de Soet, wees op de ver diensten en de mogelijkheden van onze nationale trots in de lucht en het uitstralingseffect van Schiphol als internatio naal distributiecentrum met aansluiting op de wereld. Lei den is van dit alles slechts twintig minuten verwijderd, aldus de heer De Soet. ZOETERMEER/DEN HAAG „Ieder mens kan zich vergissen, dus ook een kinderrechter, maar in dit geval kan dat bepalend zijn voor de rest van het leven van de nu 10-jarige Carla uit Zoeter- meer". Dat betoogde de advocaat van het echtpaar Van de Waart in een zaak voor de meervoudige ka mer van de Haagse recht bank. De pleegdochter van dit echtpaar werd 7 december vorig jaar „uit huis geplaatst" naar aan leiding van een procedure door de ouders, die hun kind na tien jaar weer te rug willen. De strijd die zich daarop ontspint, toont de manco's aan in de wet tot verbetering van de rechtspositie van pleegou ders. Carla is, sinds zij enkele we ken oud was, opgevoed door Jo en Geer van de Waart. In 1981 willen de ouders het kind terug, maar de pleegouders weten gebruik te maken van het Blokkade Recht Pleegou ders. Dat wil zeggen dat wan neer een kind langer dan een jaar door pleegouders wordt opgevoed, zij kunnen weigeren het kind terug te geven. De wettige ouders stapten dus naar de kinderrechter om hun kind terug te krijgen, maar dat werd hen geweigerd. Inmid dels spant de Raad van de Kinderbescherming een proce dure aan tot onder toezicht stelling (OTS) van het kind en dat resulteert uiteindelijk in een uit huis plaatsing op grond van deze OTS. Carla wordt op 7 december met onbekende bestemming afgevoerd (ont voerd) uit het PMeis van Justi tie, terwijl de pleegouders, zich van geen onheil bewust, een gesprek voeren met de kinder rechter. Het echtpaar Van de Waart gaat daarop in hoger beroep tegen de uit huis plaatsing, ter wijl toen al een prodecure liep waarin de peegouders vroegen Carla's wettige ouders de ou derlijke macht te ontnemen. En deze laatste zaak werd gis teren achter gesloten deuren in het Paleis van Justitie be handeld. De kans is echter ni hil dat Van de Waart het ge lijk aan zijn kant krijgt, omdat die rechtbank bij een eerdere behandeling de zaak aanhield, om af te wachten hoe het stre ven van de kinderrechter om Carla bij haar wettige ouders terug te plaatsen, met succes wordt bekroond. De rechtbank geeft de kinderrechter dus vrij spel. In het pleidooi van de advo caat wordt gewezen op de eer der genoemde wet tot verbete ring van de rechtspositie pleegouders. Toen de Raad van de Kinderbescherming de procedure tot onder toezicht- stelling begon, werden de pleegouders feitelijk en juri disch buiten spel gezet. Deze wet kan niet verhinderen dat het gebruikelijke beleid wordt voortgezet en is daarmee vol ledig uigehold. Zolang de pro cedure speelt, mag (of moet) Carla wel naar haar ouders toe tijdens de weekeinden en fees ten, maar hebben de pleegou ders die het kind tien jaar lang opvoedden haar sinds 7 de cember slechts drie maal ge sproken en dan nog op het Zoetermeerse politiebureau in het bijzijn van huisarts en een politieman. De kinderrechter nam zijn eerdere beslissing tot uit huis plaatsing van Carla op grond van de rapportages van de Raad van de Kinderbescher ming en een onafhankelijk deskundige (orthopedagoog). Daarin wordt onder meer ge suggereerd dat het huwelijk van Van de Waart niet goed zou zijn en daarmee een onge zonde binding tussen dochter en pleegmoeder bestaat. Argu menten die door andere zijden, onder meer volgens een hoog leraar in de kinderpsychiatrie, worden betwijfeld, want hoe zou Carla in het huis van haar pleegouders anders zijn opge groeid tot een gezond en le venslustig kind. Bovendien wordt in de rap portage gemeld dat Carla graag naar haar ouders terug wil. Maar dat is geheel in strijd met de briefjes die zij naar voormalige klasgenootjes stuurde, waarin Carla schrijft heimwee te hebben naar haar vertrouwde omgeving. De vraag wat de gevolgen voor Carla zijn, wanneer zij na tien jaar weer naar haar ouders moet en daarmee de banden met haar pleegouders verliest, komt in de rapportage van de Raad van de Kinderbescher ming niet aan de orde. Hoe het nu eigenlijk gaat met Carla weten noch de advocaat, noch de pleegouders. Wanneer het echtpaar Van de Waart hun Carla weer mogen zien, moe ten zij maar afwachten. De rechtbank doet over drie we ken uitspraak. Bromfietser aangereden LEIDSCHENDAM Een 18- jarige Zoeterwoudse bromfiet ser is gistermorgen gewond ge raakt bij een aanrijding op de Nieuwstraat in Leidschendam. Het ongeluk gebeurde tussen Venestraat en Damhouder straat. Een Hagenaar kwam uit een uitrit gereden en ver leende geen voorrang aan de bromfietser. Deze kwam te vallen en liep een beenbreuk op. Hij is overgebracht naar ziekenhuis Antoniushove in Leidschendam. De bromfiets werd flink beschadigd. Hoe moet dat nou met <U Olympische Spelen? Ze zuil het zich ook in Hollywood vragen, en dan bedoel ik n de buitenwijk van Los An ge ,n van die naam, maar meer i ui stract: de filmwereld. W, e ook daar is stevig ingehaakt t het Olympisch effect. Er z gp vier films in de maak, die 3 ;e vier iets met het verleden v ne de Olympische Spelen te u e ken hebben. Twee voor de e: levisie: een filmbiografie v e de Roemeense gymnaste Na i\ Comaneci en een over r zwarte sprinter Jesse Owt fu die onder de neus van Hit |ei in '36 in Berlijn z'n medai, ku binnenhaalde. Komiek en gisseur Mel Brooks heeft grote onbekende uit het vet den opgehaald: Ene Heh t Meyer, schermkampioene 1928. Virginia McKenna "1 Bill Travers mogen nog ven I terug in de tijd. Ze spe,y Amerikaanse amateurs I Athene, 1896, in „The F Olympic Games". Ik vraag af of er voor Hollywood t goud mee te verdienen valt ATE in Er is geen ruimte voor vijft Nederlandse films per jaf zegt filmmaker Ate de Jong e Skoop. „Niet alleen is er ge j] ruimte voor in de theate maar ook de filmrubrieken de televisie, de publiciteit, k dat niet verwerken. Je beg langzaam te voelen dat film 'I Nederland een verzadiging punt gaat naderen". En: „I is geen toeval dat Nederlant filmers naar het buitenli lonken. Kijk maar naar Verhoeven. En ik ken er wel drie, vier die weg zoud willen". Maar, want er is maar: „Nederlandse films als ze een succes zijn, de bet investering die je maar km doen. Met Nederlandse 1 kunnen de distributeurs wel een beetje geld verdiei Aan grotere Amerikaa films als „Christine" t penter verdien je bijna n. op dit ogenblik". 1984 im John Hurt gaat een rol spi in de verfilming van Get Orwells bekendste t „1984". Eindelijk een „fan sie-rol" voor Hurt die de h ste jaren hoodzakelijk men speelde die van vlees en bh zijn of waren. O.a. Quen Crisp, de homosexuele amb naar van „The naked civil s vant", de mismaakte Jo Merrick uit „The Eleph Man", zijn Oostduitse balh vluchteling vergeten we m gauw en kortgeleden nam jockey Bob Champion voor rekening. Champion overv, kanker en kwam na dat al in 1981 als winnaar in Grand National over de stre Hurt zelf heeft het ook z'n kiezen gehad: Tijdens laatste filmrol, verloor hij 1 echtgenote door een ongeil Aardige anecdote van Hi over de echte Quen tin Ci die hij benaderde met de vn wat hij van z'n filmier vond: „Heel wat korter". 1 kan alleen een Engelsman zt gen. RICHARD Richard Gere zal zijn rol 1 Koning David, waarin we h van zeer jong zeer oud kuni zien worden, niet zoals pland in Israel opnemen. D de torenhoge inflatie in 1st is het de producers daar duur geworden. Er is nog l reden: de voor de film beste de plek boven Jeruzal wordt bepland met bon doro fans die de overlei sterren Ingrid Bergman Henry Fonda willen eren. gen zulke Goliaths redt J vid" Gere 't niet. BERT JA NS.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 6