Pien Lemstra ziet een zonnig en lucratief perspectief voor een kneedbare toekomst Koor kleine klusjei. ia Leidse jongerencentra buigen zich over trends Leiden steunt BKR-kunstenaars door extra aankopen Zilveren medaille voor Leidse Sociale Werkplaats BURGERLIJKE 18* CcicLc Somcvnt Oeverstaten moeten schade watervervuiling vergoeden'" CcidacSoiruwt VRIJDAG 18 MEI 1984 PAGINA S BUHET VERSCHUNEN VAN HET VUFDEDEEGBOEK Op mijn omwegen door stad en kind kom ik graag mensen legen. U kunt mij telefonisch ol' schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Flauw kan ik me nog herinneren, dat Pien een jaar of drie en een half 1 geleden tijdens een ge sprek enkele malen als in een reflexbeweging met de rechterhand over haar spijkerstoffen werk broek streek. Dat kreeg je, als je de halve dag met deeg bezig was ge weest. Pien was toen aan haar eerste boek toe, in september '80: „Beeldig deeg" heette dat. Ze kon destijds nog niet weten wat het allemaal uit zou halen, wat ze deed als beeldend deegkunstena res. Vandaag weet ze het, Pien Lemstra uit Koude kerk aan den Rijn, en ze is er niet eens beduusd van, want daar heeft ze geen tijd voor. Deze huis vrouw, die tot twee jaar geleden nog „gymjuf" op het Leidse „Rembrandt" was, heeft zowat haar hele leven moeten om gooien: „Ik heb een hele ontwikkeling doorge maakt, maar ik zou niet anders meer willen". Pien Lemstra verliet het on derwijs (na 19 jaar lesgeven) omdat ze voor het schrijven gekozen had, voor het geven van cursussen en lezingen door het hele land. Haar eer ste boekje over dat beeldige deeg beleeft nu een 11e her druk; ze schreef nadien er nog drie bij en volgende week ligt haar nummer vijf: „Deeg boetseren; nieuwe I ideeën en technieken" bij de boekhandel. „In het alge meen zijn er 190.000 van mijn deegboekjes verkocht; het werd een rage in het hele land". Jawel, Pien Lemstra, eens leerlinge van het Haagse „Dalton", van waaruit door knede en bijgevormde scho lieren als Koot en Bie en nog veel anderen gingen glorië ren, is blond gebleven in een prima contrast met haar fel gekleurde en begeerde produkten. Ze is, uit de aard der zaak, zelfs een nationale figuur geworden, opererend vanuit haar stralende Koude- kerkse basis. Daar is ze niet zelden omringd door een lief hebbende echtgenoot, drie Pien Lemstra, niet versagend: gelukkig met haar deeg-succes. kinderen, twee vertederende beelden van honden en een in grijze nuanceringen uitge voerde poes die eens een rob bedoes van een kater is ge weest, die met alle buurtge noten in permanente onmin leefde. Ze, Pien dus, heeft speciale typelessen genomen (denkt er hard over een elektroni sche machine aan te schaf fen, terwille van het opge voerde tempo), omdat het- schrijven van manuscripten niet meer met de losse hand kan; trouwens, de uitgevers zouden dat niet accepteren. Een hobby is uitgegroeid tot een professionele routine die nog steeds door inspiratie ge voed wordt. Inmiddels geslaagd Mevrouw Pien ik zie haar nu terug als een „geslaagde" vrouw, ladylike gevat in een smaakvolle creatie is „be kend van radio en teevee" geworden: regelmatig te gast bij KRO's Studio Vrij weer op 26 mei om boekje 5 op te luisteren bij Veroni ca en in Klassewerk, ook KRO. De radio heeft haar ge vonden voor het programma „Op de vrije toer". Zelfs de Vlaamse BRT heeft madame voor de camera gehaald. Da mesbladen wierpen zich op haar „deeglijke" erupties. Drie van haar boeken zijn in het Duits vertaald. Weg school, weg lesuren; vort met het paard, de rekstokken en het klimrek. Zie hier wat keihard werken met deeg en koppie, wat artisticiteit, am bitie en vindingrijkheid ver mogen. Pien Lemstra als durfal, kunstenares en profe tes, zo goed als door de publi- citeitswol geverfd en steeds meer deeg op haar vork ne mend; voortgaande op de weg die al begon in het Oude Testament en gevolgd werd door Egyptenaren, Grieken, Romeinen en leergierige Germanen en domestieken: deeg was veel meer dan brood alleen. Bij haar thuis hangt een ont roerend mooi, klassiek be schadigd „corpus" aan de wand in de „living", tegen een fletsgroene achtergrond. Ik meende daarin de kne dende, kleurende en bakken de handen van Pien te her kennen. Mijn appreciatie werd afgestraft. Het zou ge kund hebben, zo gaf Pien ruiterlijk toe: dit, evenwel, is geen Jezus in deeg, maar de trots van Huize Lemstra: een waardevol gehavend corpus van eeuwen her en van re naissance snit. Pien Lemstra is geen vrouwelijke Han van Meegeren. Hoe groots die ook was. Ik bedoel maar: het is allemaal „echt" bij Pien Lemstra in de buurt. En het blijft steeds echter worden. Bij' ma een museum Ofschoon: ze is niet meer zo' vaak te vinden in haar com mandopost, een voormalige, voor een betere functie afge dankte, garage. Daar staat nog steeds haar instrumenta rium. Het is nu al een kabi net vol rariteiten, draaischij ven, vitrines en een bakoven. Als een laboratorium voor het te verwerken deeg in verschillende concepties. Bij na een museum, dat over eni ge tijd historische waarde zal krijgen. Steeds meer houdt vrouwe Lemstra zich, op na tionale schaal, met de ver kondiging bezig. Niet dat ze daar onder lijdt. Geenszins. Bij haar kruipt het deeg waar het niet elke dag gaan kan. Ze vertoonde al eerder een Italiaans vruchtbaarheids- symbool met drie borsten, en Niels Holgersson bakte ze tij dens diens vlucht met een gans. Ze zal steeds hoger en verder gaan. Tot en met de gesteven zweettrui, alias swe ater, aan een hangertje, voor haar zoon die (ook in deeg dus) bij studentencorps „Mi nerva" als rechtenstudent het 34ste lustrum meemaakt. „En ik zie nog veel meer moge lijkheden; ik ben nooit klaar met deeg", zegt Pien kalm, met een vleugje opgewon denheid. Af en toe krijgt ze wel het heen en weer. Ondanks haar landelijk suc ces grossiert ze niet voor haar vragende braderieën en win keltjes. Ze verkoopt haar deegfiguren niet bij de vleet. „Maar ik heb geen hekel aan, zeg maar, speciale opdrach ten. Ik vind dit werk enig. In dit vijfde deel van mijn boek jes ben ik eigenlijk helemaal overgegaan op het beeldhou wende aspect. Maar schrijven vind ik ook mieters. Ik schreef al, over de grenzen van het deeg heen, belletrie, korte verhalen, geschreven portretten. Ik ga nu „echt" schrijven; in september komt een boek van me uit: Over Amber, onze hond: „Beleve nissen met een jonge Labra dor". Verlucht met 24 prach tige aquarellen". Het gaat over wat een gezin met een uit Schotland afkomstig scha- tje beleeft; en wat de hond zelf beleeft. „Schrijven", zegt Pien, „vind ik ook mieters. Ik schrijf ook de belevenis sen op mijn school, schets mijn leerlingen. Die impres sies hoop ik eens te kunnen bundelen". Zo gaat Pien Lemstra over de grenzen van het deeg heen; van creatief naar belevenis sen die een heel gezinsver band treffen. Voor „Mar griet" schreef ze al verhalen, en over een week of twee komt er weer zo'n verhaal; over een zoon die voor 't eerst alleen op vakantie gaat. Relatie tussen moeder en zoon. Dat doet ze samen met (voormalig Leidse) Heieen Crul-van Brussel, die het zal hebben over haar dochter die, voor de eerste keer op vakantie, haar ouders in het ongewisse liet. Enfin, Pien Lemstra is pas begonnen. Met het deeg nog tussen haar vingernagels: "Ik vind het spannend, ik vind het enig en te gek". En Amber, die dolle witte Labrador met roze trekken in d'r vacht, bleef maar zwoegen met een lek balletje tussen haar gebit. Inmiddels bleef Pien Lem stra van mening, dat het schrijven van korte verhalen „een beetje een trend gewor den was". We zullen haar nog vaak genoeg tegenko men. Als voortschrijdende beeldhouwster in veelbelo vend deeg. LEIDEN In navolging van Dordrecht en Arnhem wil nu ook de gemeente Leiden, door extra aankoop van werk van Leidse kunstenaars, proberen deze in de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) te houden. Dit bleek gisteravond tijdens de commissie voor Maat schappelijke Aangelegenheden, Volksgezondheid en Cultuur. Door het nieuwe beleid van staatssecretaris van sociale zaken en werkgelegenheid L. de Graaf, dat per 1 januari van start is ge gaan, zouden veel kunstenaars niet meer in aanmerking kunnen komen voor deze regeling. Vastgesteld is namelijk dat kunste naars die een beroep willen doen op de BKR, in het afgelopen jaar voor tenminste 3000 gulden moeten hebben verkocht. In de jaren '85 en '86 zullen zij in het voorafgaande kalenderjaar ten minste 6000 gulden aan werken moeten hebben verkocht. Kuns tenaars zullen zich door deze nieuwe regel meer moeten inzetten om hun werk te verkopen. Om de kunstenaars wat meer gele genheid te geven om zich aan de nieuwe regeling aan te passen, wil de gemeente op korte termijn een hoeveelheid werk van Leidse kunstenaars aanschaffen. Door deze extra aankopen zul len er naar verhouding meer kunstenaars in de BKR blijven dan de staatssecretaris van sociale zaken, verantwoordelijk voor dit beleid, verwacht. Door extra werk aan te kopen frusteren de gemeenten die dit doen dus het beleid van de staatssecretaris. Wethouder P.H. Schoute was gisteravond echter van mening dat geen sprake is van een structurele ondermijning van het beleid van de staatssecretaris, omdat het om een éénmalige aankoop gaat. Het op deze wijze ondermijnen van het overheidsbeleid sprak verschillende commissieleden echter duidelijk juist wel aan. Mevrouw Boot (PVDA), de heer Hoekema (D'66) en me vrouw Middendorp (PSP) vonden het juist jammer dat het voor lopig om een éénmalige aktie gaat en hadden graag gezien dat de gemeente meer dingen onderneemt om het overheidsbeleid op bepaalde punten te ondermijnen. Voor de extra aanschaf van kunstwerken zal niet alleen naar het werk van kunstenaars in de BKR gekeken worden. De gemeente wil bij haar aankopen, kunstenaars die nog geen gebruik van de BKR, niet uitsluiten. Geld voor de kunstaankopen zal afkomstig zijn van de randge meenten die gebruik maken van de diensten van de Leidse BKR regeling. De gemeente Leiden declareert sinds vorig jaar deze kosten bij deze gemeenten en verwacht uit deze pot 8880 gulden. Tevens vindt jaarlijks een storting plaats van ruim 8000 gulden in het fonds culturele doeleinden. De helft van dit be drag wordt besteed aan de catalogus Leidse Ateliers en de ande re helft wil de gemeente nu ook benutten voor de aankoop van werk in het kader van van de BKR. UNIEK DRUKKEN VAN BRAILLESCHRIFT VOLGENS ZEEFDRUKPROCES LEIDEN De Sociale Werkplaats heeft op de Internationale Zeefdrukvakbeurs „Fespa'84" in Amsterdam een zilveren me daille gewonnen voor het drukken van brailleschrift volgens een zeefdrukproces. Het gaat om een prijs in de categorie „No velties; Single/Multi-colour". De Sociale Werkplaats hoopt nog dit jaar dit unieke brailleschrift op grotere schaal in produktie te nemen. Deze manier van brailleschrift maken heet Raised-type en berust op de zeefdrukmethode, waarbij dikke inktlagen, des gewenst in allerlei kleuren, op papier of elkaar worden gedrukt. Dit is het verschil met de oude techniek, waarbij bolletjes wor den geprikt in de onderkant van dik papier, zodat ze bovenop goed „afleesbaar" zijn met de vingertoppen. Bij Raised-type wordt heel dun papier gebruikt waarop door zeefdrukken bobbeltjes worden aangebracht. Een groot voordeel is, dat de bladzijden aan twee kanten bruikbaar zijn en het wa terbestendig en sluitvast is. Het systeem is ook te gebruiken voor het maken van plattegronden, etiketten, aanduidingen op textiel en stickers. Deze revolutionaire uitvinding werd in 1982 gedaan door Daan van Roekei uit Nieuw Vennep. De heer R. Vermeu len van de Leidse Gemeentelijke Dienst Sociale Werkvoorzie ning (GDSW) zag kans de licentie voor deze zeefdruktechniek te bemachtigen. De Sociale Dienst is volgens Vermeulen nu pro- duktierijp. Men heeft de machines en het personeel en is mo menteel bezig met marktverkenning. Verschillende instellingen in West-Europa zijn benaderd en enkelen hebben hun interesse getoond. De Sociale Werkplaats is het enige bedrijf in de wereld dat zeefdruk-brailleschrift kan leveren. LEIDEN Overleden: M. Vinkes- veen, geb. 20-10-1907, vrl.; J. Slot boom. geb. 20-11-1922 vrl. echtg. van J. M. Schefferr K. van Duivenvoor de, geb. 20-5-1898 vrl. geh. gew. met Duijn; J. H. L. Groen, geb. 9- 11-1923 man; F. W. van Rijkom, geb. 18-6-1903 vrl. echtg. van K T. de Haan; J. Brouwer, geb. 30-11-1912 vrl. echtg. van J. van Opijnen; A. de Koning, geb. 6-4-1912 man; A A. Tiemstra, geb. 24-12-1914 vrl. echtg. van J. C. Remmerswaal; G. van Mook, geb. 12-5-1904 man; B. J. de Hoop. geb 16-7-1982 jfffl vrl. ecntg. 16- I-1911 manf C. G. van Wissen, geb. II-7-1921 man; J. M. Lolkes de Beer, geb. 28-10-1905 vrl.; P. G. J. Verde- gaal, geb. 2-12-1923 man; J. C. W. van den Berg, geb. 3-12-1921 man. Dit handige miniatuur bankschroefje krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee van de Leidse Courant Naam. I Adres Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Bank/gironummer: Stuur een miniatuur bankschroefje naar: Naam, Adres Plaats/Postcode J Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken -1 naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. LEIDEN Voor de derde keer hebben de Leidse jongerencentra, het Leids Vrijetijds Centrum (LVC), Stats, het Breehuys en Augustinus een gezamelij- ke themaweek georgani seerd. Van maandag 21 tot en met zaterdag 26 mei staat in deze jongerencen tra het thema „Trends, ben jij wel bij" centraal. Vorig jaar luidde het the ma „Geen werk, geen punt" en het jaar daarvoor ging het over „Leiden muziekdorp". Tijdens deze week zullen in de ver schillende jongerencentra groepen optreden, films gedraaid worden en ande re aktiviteiten worden ge houden. De „trendy" week start maan dag in het Breehuys waar om 19.00 uur een meidenavond over aerobic dancing gehou den wordt. Toegang is gratis. Een andere trend is die van de computerspelletjes en alle „verslaafden" wordt dinsdag vanaf 15.00 uur in het Bree huys de gelegenheid gegeven mee te spelen. Ook hier gratis toegang. Dinsdagavond kan er om 20.00 en 22.15 uur in het LVC naar een film gekeken worden over wervelende mo deshows, glamour, champagne, dure auto's en eeuwige pret. Een film van Reidemeister. Entree 5,50 gulden. In het Breehuys wordt op deze avond ingegaan op de trend om van oude films weer een nieuwe versie te maken. Vanaf 20.00 uur draait er zowel de film „Blow up" van Antonioni (on geveer 15 jaar geleden ge maakt) alswel de film van Bri an de Palma „Blow out" (on geveer twee jaar oud). Wie beide films wil zien betaalt 5 gulden. Eén film zien, kost 3 gulden. Woensdag is „sex een trend" in het Breehuys. Op deze avond, die om 20.00 uur begint wordt een documentaire over de sexindustrie „Not a lovesto- ry" vertoond. In het LVC wordt die avond een film met Marilyn Monroe gedraaid. Deze film „Niagara' is om 20.00 en 22.15 uur te zien en kost 5,50 gulden entree. Don derdagavond laten enkele stu denten in jongerencentrum Augustinus om 20.30 uur hun zelf ontworpen kleding zien in een wervelende modeshow. Daarna is er een trendy disco. Entree 3 gulden. In het LVC is De groep „Tony Delmonte and the Soulsisters" treedt vrijdaga vond op in het LVC. dan weer een film te zien met Marilyn Monroe. Dit keer „Gentlemen prefer blondes" van Howard Hawks. Aanvang 20.00 en 22.15 uur en de entree bedraagt 5,50 gulden. Deze film wordt ook nog vrijdaga vond gedraaid in het LVC en begint dan om 21.15 uur. Wie geen zin heeft in een film kan donderdagavond in de grote benedenzaal van het LVC naar een bokswedstrijd kijken. Er zal een echte ring worden neergezet en de Leidse Boks school geeft dan een demon stratie. Voor mensen die zelf wat willen doen, worden fit ness toestellen neergezet. Dit begint om 20.00 uur en de toe gang is gratis. Ook vrijdag kan er nog naar boksen gekeken worden in het Breehuys. Om 15.00 wordt daar een boksfilm gedraaid (waarschijnlijk met Rocky). Bij Stats wordt aan de trend tege moet gekomen door een optre den van Electric Boogie dan sers op de muziek van de Ma rokkaanse groep El Moustaka- bel. Aanvang 21.00 uur en en tree is 3,50 gulden. In het LVC is er vrijdagavond aandacht voor de opleving van de soul en de rhytm blues. Tijdens deze avond met het motto „It's soul time" treedt de groep Tony Delmonte and the Soul sisters (zie foto) op en wordt de film „James Brown in con cert" gedraaid. Zaterdagmiddag staat het LVC in het teken van de rockabilly. De slotavond vindt 's avonds plaats in het LVC. Deze avond met het zeer trendy motto „Back to the fifties" wordt he lemaal in jaren '50 stijl gehou den. Het is ook de bedoeling dat de bezoekers zich zo kle den. Om een beetje in de sfeer te komen hebben de organisa toren allerlei Amerikaanse films over vetkuiven en petti coat's uit die tijd bekeken. De grote za^l zal helemaal in stijl worden ingericht en tevens wordt er een snackbar a la de vijftiger jaren gemaakt. Voor muziek zorgt de groep Billy Wiggle and the Wigglers. Dia's met vijftiger jaren plaatjes worden vertoond en een dans groep uit Enschede, de „Stich ting Bopstreet" laat dansen uit die tijd zien. Er wordt een prijs uitgereikt aan de bezoeker of bezoekster die er het mooist uit ziet. De toegang tot deze bijzondere slotavond bedraagt 5 gulden. Voor deze gezamelijke thema- week hebben de deelnemende jongerencentra subsidie gekre gen van het Provinciaals Ser vicebureau Jeugd- en Jonge renwerk. 11 LEIDEN Oeverstaten van een internationale water loop zijn in beginsel verplicht grensoverschrijdende verontreiniging van internationale waterlopen te voor komen of te bestrijden indien daardoor wezenlijke schade wordt veroorzaakt in andere oeverstaten". Dit concludeert mr. J. Lammers in zijn proefschrift 'Pollu tion of international watercourses' waarop hij deze week aan de Leidse universiteit promoveerde tot doc tor in de rechtsgeleerdheid. Het onderzoek van Lammers heeft uitgewezen dat het praktijk is dat, wanneer de kosten ter voorkoming onevenredig hoog zijn, een schadevergoeding moet worden betaald. Lammers stelt dit een goed uitgangspunt te vinden. Hij doet de suggestie om in het internationale rechtsverkeer de verplichting om schadetoe- brenging te bestrijden of te voorkomen, vervangen wordt door een plicht de schade te vergoeden. Lammers verwacht dat de staat binnen welks grondgebied uitzonderlijk gevaarlijke aktivi teiten plaatsvinden, op niet al te lange termijn financieel aan sprakelijk gesteld kan worden voor de in een ander gebied aan gerichte schade. Lammers adviseert de mensen die schade hebben geleden van waterverontreiniging afkomstig van een ander land, naar de rechter te stappen en een volkenrechtelijke procedure aanhan gig te maken. „Het kan een goede zaak zijn het publiek alert te maken door een incidentele overwinning te behalen met mis schien een algemeen preventief karakter'Een werkelijk oplos sing moet volgens Lammers gevonden worden in onderling overleg tussen de verschillende oeverstaten.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5