if tig creosoot uit Ivoningen Haagwegk wartier V erkeerscommissie fvijst proef met Stationsweg van de hand SU Kritiek VVD afgewezen Het begon met een bandrecordertje in een oude keuken JAC NAAR WITTE POORT KAZERNE EddócSomant Auto tegen lichtmast L Deur -taoitiig 5L ZIEKENOMROEP AZL VIERT 25-JARIG BESTAAN EIDEN Invalide met -agentje te water JIDEN Een 57-jarige man uit Lei- n is gistermiddag met zijn invalide- igentje in het water van de Van Vol- ïhovenkade gereden. De hulpeloze in werd gered door een 13-jarige idse jongen. 57-jarige man maakte met zijn juw een wandeling in het Roombur- e' rpark. Zijn vrouw, die het wagentje )n Drtduwde, vergat bij een rustpauze el rem op de invalidewagen te zetten. IV, >t voertuig, dat op een helling stond, te zich plotseling in beweging en rtte zich met eigenaar in het water. Leidse jongen reageerde alert en urde de invalide uit het water. De iej in is ter plekke behandeld door de -y rste Hulpdienst. VRIJDAG 18 MH 1984 PAGINA 3 Diefstal van foto apparatuur LEIDEN Uit het Huygenslaboratori- um aan de Wasse- naarseweg is gister middag tussen twaalf en twee uur voor 7500 gulden aan foto-apparatuur gestolen. Het gaat om een geval van insluiping. De buit bestond uit twee kleinbeeldcamera's en een objectief. Regiogemeenten brengen THD in moeilijkheden LEIDEN De regiogemeenten blijken steeds minder bereid de Telefonische Hulpdienst te sub sidiëren. Ook al zijn de ver strekte subsidies vaak laag, steeds meer gaan deze subsidies als gevolg van de bezuinigingen verloren. Dat schrijft de Telefonisch Hulpdienst (THD) in het jaar verslag over 1983. Ook in het af gelopen jaar bleek een aantal regiogemeenten de voorkeur te geven aan subsidiëring van plaatselijke activiteiten boven ondersteuning van de THD. „Wij hebben inmiddels reden te veronderstellen dat bij sommige gemeenten onvoldoende het be lang van de THD als algemeen maatschappelijke voorziening wordt gezien", heet het in het jaarverslag. De THD kreeg in 1983 uit de regiogemeenten sub sidies variërend van ƒ226,75 tot ƒ2.400 gulden, terwijl de ge meente Leiden bijna 92.000,- op tafel legde. De THD (24 uur per dag bereik baar) werkt met 70 vrijwilligers en drie beroepskrachten. Vorig jaar werden ruim 10.000 vragen om hulp genoteerd, aldus het jaarverslag. De THD hoopt dit jaar te verhuizen, omdat het huidige onderkomen erg slecht is. VOORSCHOTEN Twee 19- jarige Voorschotenaren zijn gisteravond opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden, nadat zij op de Adm. De Ruytersingel met hun auto tegen een lichtmast waren ge reden. Tijdens een inhaalma noeuvre raakte de auto de stoeprand en tolde enkele ma len om zijn as, waarbij de in zittenden uit de auto werden geslingerd. De auto kwam te gen de lichtmast tot stilstand. De bestuurder brak een sleu telbeen, de passagier liep een hersenschudding op. Atlantis weer uit de lucht LEIDEN De illega le radiozender Atlantis is gistermiddag voor de vijfde keer uit de lucht gehaald. De zen der, die 2500 gulden waard is, bevond zich in een woning aan de Ververstraat. Tegen de bewoner is proces verbaal opgemaakt. Door de uitzendingen van Atlantis zijn de le gale Nederlandse zen ders maar moeilijk te ontvangen. ONDERZOEK NAAR OMVANG VERDERE GEBREKEN n )n !IDEN De giftige Vl ;osootolie die is ge- di uikt in gerenoveerde e' iningen in het Haag- 111 igkwartier zal op zo 1 rt mogelijke termijn le' >rden verwijderd. Mocht e' eigenaar van de wo- t(igen, de woningbouw- renigiging „Ons Be- ig", daar geen geld voor n< bben, dan zal dat de reJnpak van het probleem lsTBt mogen vertragen. Naar de omvang van de overige gebreken in de woningen zal een nader onderzoek worden inge steld en pas dan zal blij ken wat herstel gaat kos ten en op welke manier dat betaald moet worden. Dit antwoordt het college van B en W op schriftelijke vra gen, die de gemeenteraadsfrac ties van PSP en PPR op 16 maart stelden. Het gaat om de complexen 3 en 4 van „Ons Belang", totaal 123 woningen aan de Genestetstraat, Van Lennepstraat, Potgieterlaan en Oltmanstraat. De woningen werden in de jaren 1975-1980 gerenoveerd, maar al snel kwamen er klachten over ge breken. Aanvankelijk werd hier en daar wat gerepareerd door de CTW, maar toen dat niet hielp, werd een werk groep ingesteld om de proble men lekkages, niet werken de schuiframen, ernstige ver zakkingen en scheuren, tocht en vlekken door het gebruik van de creosootolie te on derzoeken. De commissie er kende de gebreken, maar ver der gebeurde er weinig, schreef H. de la Mar aan het college. Het bestuur van „Ons Belang" constateerde in augustus 1983, dat herstel van de slecht uitge voerde renovatie een miljoen gulden zou gaan kosten. De la Mar stelde in zijn vragen dat er schattingen zijn, dat herstel zeker 3 miljoen gulden vergt. Het college gaat op de mogelij ke omvang van de schade ech ter niet in. Dat zou uit het on derzoek moeten blijken en dan zou ook duidelijk moeten wor den hoe het herstel gefinan cierd dient te worden. Op de vraag wie aansprakelijk gesteld zou kunnen worden voor de schade, geeft het colle ge ook geen antwoord. In een nadere notitie zal daar op in gegaan worden en dat geldt ook voor de vraag hoe de CTW is omgegaan met de klachten van de bewoners. B en W hebben al een paar da gen, nadat PSP en PPR de vragen stelden, de commissie ingesteld die een en ander uit moet zoeken. In die commissie zitten vertegenwoordigers van de CTW, de Technisch Bewo ners Adviseurs, de architect en de gemeente, de woningbouw vereniging en de bewoners. Volgens PPR en PSP zou ook het college zich direct met het onderzoek moeten bemoeien door de wethouder van volks huisvesting als voorzitter van de onderzoekscommissie te be noemen. Een dergelijke con structie werd ook toegepast bij het onderzoek naar het bouw- schandaal in het Herengracht- /Zijlsingelgebied, maar B en W wijzen dat nu af. trouwen in antieke brandweerwagen el belangstelling trok de trouwerij die gistermiddag in het Leidse stadhuis plaats vond. In plaats u n zoevende limousines kwam het echtpaar in spé namelijk met een ouderwetse brandweerauto 1935 naar het stadhuis. Als volgwagens waren een nieuw model brandweerwagen en een bus Bezet. De hele scène, die deed vermoeden dat het om een flinke brand ging in het stadhuis, was a. chts ontstaan doordat de heer R. Faas uit Leiden in het huwelijk trad met J. Stolk uit Rijnsburg. as werkt ongeveer 4 jaar bij de Leidse brandweer en een trouwerij op deze wijze was het meest i5 epasselijk. Veel collega's in uniform met in het knoopsgat een witte anjer, bezochten de trouwe- n 2IDEN De verkeefs- ümmissie (een commissie het college van B en adviseert over verkeer- E angelegenheden) heeft voorgenomen proef op Stationsweg van de n ind gewezen. Slechts ethouder J. Peters oorzitter van de com- n issie) verdedigde het be ll lit van B en W waafmee jjgemoet zou worden ge il >men aan de bezwaren n de winkeliers aan de "ationsweg tegen de vo ir g jaar gewijzigde ver- Hïerssituatie. Ben W zul- 1DEN Geboren: Anna Louise melia Maria, d.v. C. M. J. M. van r Uns en J. VV. M. Knijf. Koen z.v. Mulder en E. M. van den Hoek; lanna Sophia d.v. A. A. M. Lom- R en C. A. M. Verlaan; Kenneth orge z.v. W. Winter en R. N E. Belbaink; Ilona Marina d v. D. A. n den Abeele en M. G. M. Kerk- et; Willem z.v. A. de Jong en J. W. rdoes; Maryam d.v. M. Mazraoui T. Ben Abdesmed; Dunya Aïsha P. J. L. van der Zeijden en C. L. pré; Robbert Jan Abraham z.v. J. «snoot en P. J. Francken. d: G. Mennenga en J. C. Alto- W. A. van der Poel en Th. G. Blom; A. Slegtenhorst en M. Dexel; A. Bronmeijer en P. J. 't Veer; M. Verweij en M. T. van Meulen; len zich gaan beraden of de proef al dan niet door gang moet vinden. Na de gereedkoming van de Valkbrug en de nieuwe weg om Molen de Valk werd op het Stationsplein een linksaf- verbod de Stationsweg op in gesteld. Verder werd de rij richting op de 2e Binnen vestgracht omgedraaid wat erop neer kwam, dat het au toverkeer niet meer vanaf de Stationsweg naar de Lam mermarkt en de Lange- gracht mocht rijden. De proef zou inhouden dat voor een periode van een één jaar de rijrichting op de 2e Bin nenvestgracht weer wordt teruggedraaid. Het college heeft de winkeliers verder toegezegd, dat er borden ge plaatst zouden worden die naar de winkels verwijzen. Ook de rijrichting op de Morssingel zou worden om gedraaid, deze zou slechts vanaf de Stationsweg mogen worden ingereden. Tegen de proef werd be zwaar gemaakt door enkele ondernemers aan de Sta tionsweg die meenden dat zij op deze manier voor hun le veranciers moeilijker bereik baar zouden zijn. De vere- ninging van reizigers in het openbaar vervoer (ROVER) maakte bezwaar tegen de proef, omdat het hierdoor op de Stationsweg aanmerkelijk drukker zou worden hetgeen de veiligheid van de busrei zigers niet ten goede zou ko men. Ook de Echte Neder landse Fietsersbond (ENFB) was om een dergelijke reden tegen. De NZH maakte voor al bezwaar tegen de nieuwe situatie op de Morssingel die het bussen onmogelijk zou maken 'even om te rijden' om zich op de Stationsweg weer op te stellen. De Kamer van Koophandel verzocht de, proef nog enige tijd uit te stellen om nader onderzoek te verrichten. Slechts de ver tegenwoordiger van het Ko ninklijk Nederlands Onder nemers Verbond juichte de proef toe, al was deze enigs zins uit het veld geslagen toen bleek dat hij niet door alle ondernemers werd ge steund. De proef zou in de herfst van dit jaar van start moeten gaan nadat de aanleg van nieuwe riolering en de herinrichting van de Sta tionsweg voltooid zou zijn. Peters constateerde dat het niet mogelijk was het ieder een naar de zin te maken. Hij zou de zaak nader in het college aan de orde stellen. Verwacht wordt dat de affai re binnenkort aan de orde komt in de raadscommissie ruimtelijke ordening en ver keer. TEGEN SUBSIDIE AAN KRUISRAKETTEN AKTIE LEIDEN Het college heeft de kritiek van de VVD op het feit dat de gemeente een subsi die van 2500 gulden verstrekte voor de tentoonstelling 'Leidse Kunstenaars tegen kruisraket ten', van de hand gewezen. Waar de VVD had gevraagd welk gemeentelijk belang de subsidie diende, stelt het colle ge dat „dit initiatief een posi tieve bijdrage leverde aan de bewustwording van de Leidse bevolking". Overigens werd de subsidie in het college doorgedrukt door de vier PvdA-wethouders. De drie liberale bestuurders Goekoop, Fase en Schoute stemden tegen. Het was dan ook wethouder Peters die de tentoonstelling opende en een voorwoord in het bijbehorende boekje schreef, hoewel dit soort kunstzinnige aktiviteiten deel uitmaken van de porte feuille van wethouder Schou- De VVD behoeft zich niet on gerust te maken dat instellin gen die een ander doel nastre ven dan het comité 'Kruisra ketten nee' van subsidie ver stoken blijven. „Elke aanvrage wordt op zijn eigen waarde be keken", aldus het college. Ook de angst van de liberalen dat akties in het onderwijs Leiden tot eenzijdige informatie aan de leerlingen of zelfs dat de kwaliteit van het onderwijs in gevaar komt, komt het college overdreven voor; „Het open baar onderwijs kenmerkt zich door pluriformiteit. De ver scheidenheid in opvattingen van de diverse personeelsgele- dingen staat ons inziens daar voor borg". Open podium In Aniba's muziekkamer aan de Herenstraat 1 wordt vanavond weer ipen podium gehouden. Iedereen die iets ten gehore wil brengen is welkom. Het open podi um begint om negen uur. Beurs De basisschool St. Joseph aan de Oppenheimstraat 8 houdt morgen van tien tot twee uur een creatieve beurs. Bij de stands zijn zaken te koop als knuffeldieren, plantjes, bor duurwerkjes, schilderstukjes en etenswaren. Kinderen van de school spelen muziek. Expositie In het Sylvius Laboratorium aan de Wassenaarseweg 72 zijn tot eind juni portretten van Cees van den Berg te zien. Van den Berg studeerde van 1978 tot 1980 aan de Vrije A kademie in Den Haag, waar hij les kreeg van Lisette van Meeteren, en sinds 1982 volgt hij les sen bij Marion van Nieuwpoort. Op de expositie in het Sylvius hangen onder meer potlood-portretten van kin deren en aquarel-stillevens. De tentoonstelling is op werkdagen van half negen tot vijf uur geopend. Kijhhuis (1) Het Kijkhuis Vrouwenkerkkoorstraat 17) vertoont de ko mende dagen een viertal films van de Russische regisseur Andrej Tarkowski. Maandagavond 21 mei wordt de serie gestart met „Stalker". Drie mannen bezoeken in een ver boden zone een grot waar men een wens kan doen. Dins dagavond 22 mei wordt „Solaris" gedraaid. Drie mannen binden de strijd aan met Solaris, een planeet die verborgen angsten en herinneringen kan peilen en materialiseren. Gezien de lengte van zowel „Stalker" (163 minuten) als „Solaris" (161 minuten) beginnen de voorstellingen alleen om acht uur. Kijkhuis (2) „De Spiegel" staat voor woensdag 23 mei (aanvang acht uur en kwart over tien) op het programma. Het is een volstrekt subjectieve, zuiver filmische poëtische visie op de geschiedenis van Rusland tussen 1930 en 1960. De vertoning van „Nostalgiauit" (van donderdag 24 tot en met woensdag 30 mei) moet het hoogtepunt van het Kijkhuis-seizoen worden. Deze film uit 1983 werd in Cannes bekroond. Een Russische dichter tracht in Italië het verleden van een achttiende eeuwse Russische componist na te gaan. De voorstellingen be ginnen om acht uur en om kwart over tien. Mamma Roma In de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt dinsdag 22 mei de film Mamma Roma" van Pier Paolo Pasolini gedraaid. De film gaat over Mamma Roma, die na de bruiloft van haar souteneur besluit een nieuw leven te beginnen. Ze neemt haar in een internaat opgroei ende zoon weer in huis. De voorstelling begint om acht uur. LEIDEN Met een bandre cordertje, dat hij zelf mee moest nemen, begon het alle maal in 1958. J. Koster, nu hoofd van de Dienst Radio en Televisie van het Leidse Aca demisch Ziekenhuis (AZL) heeft het vanaf het prilste be gin meegemaakt. Hij zag „De Vrije Lijn',' de ziekenomroep van het AZL, uitgroeien van een omroep die éen keer per week een radio-uitzending in elkaar knutselde tot een om roep die nu elke dag in de lucht is en de patiënten van het ziekenhuis niet alleen van radio-programma's voorziet, maar ook televisieprogram ma's voorschotelt. De Vrije Lijn beleeft deze week het 25- jarig bestaan en dat wordt morgen gevierd. Het begin van de Radio en Televisie Dienst ligt bij een aantal geestelijken die in de jaren vijftig in het AZL werk- n waren. De geestelijke gezondheidszorg bewerkstel ligde, dat hier en daar wat luidsprekers in het ziekenhuis werden neergezet en vervol gens werden kerkdiensten uitgezonden. Al gauw kwa men daar reportages uit „de streek" bij. Koster zegt over die tijd: „Die uitzendingen werden soms ge stoord door de electrische ap paratuur, die bij operaties in het ziekenhuis werden ge bruikt. De radio-apparatuur was zo minimaal van kwali teit dat het aan alle kanten stond te knetteren. En de stu dio die we hadden, was een oude keuken. Zo zijn we toen begonnen". Twee kanalen waren er toen in het AZL. In 1963 werd de eerste recorder De studio van De Vrije Lijn in vol bedrijf. aangeboden en werden onder werpen als het politiemuziek- festival en het 3 oktoberfeest verslagen. Een reportagewa gen was er ook al: een Deux Chevaux waar de apparatuur in werd gezet en naar de plaats van bestemming gere den. In de jaren daarna zou heel mondjesmaat de aparra- tuur worden uitgebreid. Voor de patiënten was het fe nomeen Vrije Lijn in die eer ste jaren één keer per week verplichte ontspanning: op de zalen met 35 a 40 bedden stonden luidsprekers. Van die aardige oordopjes, waardoor de buurman of buurvrouw rustig kan slapen of lezen als daar meer behoefte aan be staat, had men nog nooit ge hoord. Met de oude apparatuur van de Audio Visuele Dienst werd in 1979 een begin gemaakt met de televisiepoot. Drie jaar later kwamen de eerste eigen camara's binnen „dat wa ren camara's die elders wer den afgedankt" terwijl in 1977 de oude eend werd ver ruild voor een heuse reporta gewagen. Koster: „De directie van het AZL liet altijd weten, dat we wat wij deden heel mooi en heel nuttig was, maar erg veel financiële ondersteu ning was er niet. Pas in 1975 kwam er meer geld en nu hebben we ook een aantal sponsors van buiten het zie kenhuis". Vrijwilligers De ziekenomroep drijft op vrijwilligers, mensen die het leuk vinden radio of televisie te maken en daarom uren en week na week in touw willen zijn. Koster is de enige betaal de kracht, ook al is dat pas een paar jaar. „Ik was zoveel met de radio bezig, dat ik nauwelijks meer thuis kwam". De Vrije Lijn doet niet aan politiek. „We willen inspelen op de wensen van de patiënten. Dat uit zich in het draaien van verzoekplaten, maar we presenteren ook re gionaal nieuws". De radio is de laatste jaren uitgegroeid tot een volwasse nen zender, zo is pas onlangs een intensieve verbouwing en vernieuwing van de studio voltooid, waar alleen de fi nanciële beperkingen ervoor zorgen dat men niet hele dag in de lucht is. Het programma voor de AZL-patiënt kan als gevarieerd worden omschre ven: klassieke muziek, pop geestelijke getinte muziek verzoekplaatjes en (regionale) informatie. En voor buiten landse patiënten in het AZL is er een Engelstalig program ma. Mogelijk dat in de toe komst speciale informatiepro gramma's voor Turken en Marokkanen worden opgezet. De televisie een aansluiting op de Leidse kabel is er niet, dat zou te duur zijn zendt vooral films uit, maar ook de zondagse kerkdiensten. Het jubileum van De Vrije Lijn wordt morgen met een speciaal programma gevierd dat van tien uur tot vijf uui duurt, in het ziekenhuis op radio en televisie wordt uitge zonden en door de makers als een talkshow wordt omschre ven. Als gasten zijn ondei méér staatssecretaris J. var der Reijden en burgemeestei C. Goekoop uitgenodigd. LEIDEN Het Jongeren Ad vies Centrum zal binnenkort een onderkomen krijgen in de Witte Poort kazerne (voorma lig Marinecomplex) aan het Noordeinde. Voor het geschikt maken van een deel van de begane grond en van de eerste verdieping is 15.000 gulden uitgetrokken. De verhuizing van het JAC zal ook door de gemeente worden vergoed. Als alles mee zit, zou het JAC over ongeveer twee maanden kun nen verhuizen. Dit werd gis teravond tijdens de gezamelijk commissie Financiën en Maat- Het onderkomen in de Witte Poort kazerne stond niet be paald op het verlanglijstje van het JAC. Het JAC vond de ruimte niet geschikt om in te functioneren. Zo stelden zij dat er teveel geluidsoverlast was van de oefenruimtes van de Leidse Vereniging voor Pop muziekanten, die op de zolder van de kazerne zijn gevestigd. Ook het feit dat het JAC niet over een eigen toegangsdeur zou kunnen beschikken, werd als een bezwaar gezien. Het zou de anonimiteit van de be zoekers schaden. Leden van de commissies Financiën en Maatschappelijke Aangelegen heden namen gisteravond voor de aanvang van de ver gadering een kijkje in het complex en stelden dat het wel mee viel met de geluidsover last. Ook de eventuele verbou wingen zouden niet onoverko melijk zijn. Tijdens de verga dering accepteerden beide commissies de voorwaarden die het JAC stelde om in de Witte Poort kazerne te kun nen functioneren. Zo werd ge accepteerd dat een muur op de eerste verdieping tenminste drie meter verplaatst wordt, dat het gebouw kant en klaar is als de medewerkers van het JAC er in trekken, dat er nut teloze deuren worden dichtge metseld, dat er voor geluidsiso latie gezorgd wordt en dat de verhuiskosten worden ver goed. De verhuizing van het JAC is noodzakelijk omdat het huidi ge onderkomen in het Boer- haave complex binnenkort ge restaureerd moet worden.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3