HTÏT71 Wettelijke regeling biedt middenschool steviger basis Open sfeer bij beraad van pastores bisdom Rotterdam TAFEL Ethiopische kerk in de aandacht op Zondag voor de Oosterse Kerken" KORTE METTEN Dit jaar geen uitbreiding middenschoolexperimenten ACHTERGROND SeicLeCotua/nt VRIJDAG 18 MEI 1984PAGINA2I Serie publikaties over orden en congregaties De boekmakerij/uitgeverij Luyten in Amstelveen is be gonnen met een serie publikaties over religieuze orden, congregaties en abdijen. De eerste twee delen zijn dezer dagen verschenen, te weten „Uit de wereld van de Karmel" en „Benedictinessen van Oosterhout". In het najaar verschijnt een boek over de Augustinessen-Mo- nialen en voor 1985 en 1986 zijn onder meer uitgaven in voorbereiding over Kapucijnen en Kapucinessen. In de boeken worden beschrijvingen gegeven van de oor spronkelijke inspiratiebronnen, de historie tot de jaren zestig, de ontwikkelingen in de laatste decennia, de hui dige beleving van de spiritualiteit, de mystiek, liturgie, getijden, dagorde, onderlinge verbondenheid en saam horigheid met de maatschappij. Ook bevat elk boek on der meer uitspraken van grote figuren uit het verleden en interviews met broeders en zusters nu. W Op de jaarlijkse „Zondag voor de Oosterse Ker ken", die komende zondag zal zijn, heeft het orga niserend „Apostolaat voor de Oosterse Kerken" in Boxtel vooral de Ethiopische kerk in de aandacht geplaatst. Deze kerk, een heel oude christelijke gemeen schap al stammend uit de vierde eeuw staat bijzonder onder druk sinds de val van de keizer in 1974. Sindsdien heeft het nieuwe marxistische re gime een aantal wetten uitgevaardigd met de be doeling de kerk monddood te maken. Haar bezit tingen zijn grotendeels genationaliseerd en het godsdienstig leven wordt streng gecontroleerd. Geregeld worden priesters en kerkelijk actieve le ken gevangen gezet. De Wereldraad van Kerken werkt sinds enkele jaren met een urgentieprogramma, waarvan de hoofdpunten zijn de vorming van goede parochie- en kerkeraden. bijscholing van priesters en dia kens, het opzetten van kleine sociaal-economische projecten en de opvang en vorming van de jeugd. De verwarring in Ethiopië is momenteel groot. In het noorden heerst er een burgeroorlog en in vele streken van het land is er honger. Angst beheerst de bevolking, maar voor velen is de kerk nog steeds een toevluchtsoord. Of zij zich zal kunnen handhaven in de huidige revolutionaire omstan digheden is de grote vraag. Om mensen de gele genheid te geven het werk te steunen heeft het Apostolaat voor de Oosterse Kerken te Boxtel zijn gironummer 1087628 opengesteld, evenals trou wens voor het andere werk, dat het apostolaat al meer dan vijftig jaar doet voor de oosterse kerken in het Oostblok, het Nabije Oosten of in Egypte. Het doet dat vooral door die projecten te steunen die gemeenschapsvormend zijn en waarvoor het oecumenisch karakter duidelijk naar voren komt. In het congrescentrum Leeuwenhorst is deze week een eerste afslui tende vergadering ge houden van het Dioce saan Pastores Beraad in het bisdom Rotterdam. Tot dit beraad heeft de Priesterraad van het bis dom vorig jaar het initia tief genomen. Doel is het bereiken van meer ge meenschap onder elkaar, opdat er een basis ont staat voor een gezamen lijke benadering van de problematiek. Ook moet het beraad leiden tot ad viezen voor een creatief beleid van het bisdombe stuur. Eerder hebben in de dekena ten 313 pastores deelgenomen aan het beraad, waarbij is ge sproken over de situatie van de kerk in het bisdom Rot terdam, over de invloed daarvan op hun ambtelijk functioneren en over hun ge dachten ten opzichte van het te voeren kerkelijk beleid. De deelneming aan de ge sprekken in de dekenaten is groot geweest. Een redactie commissie heeft het bespro kene in een verzamelverslag verwerkt. Zorgen en adviezen van de pastores hadden betrekking op de wijze van gezagsuitoe fening, de kloof tussen gezag en basis, de luisterhouding (dialoog en communicatie), het geestelijk klimaat, de ambten en diensten, de dia- konale kerk, de leef- en werksituatie van pastores, groepen die speciale aan dacht vragen (vrouwen, ar beiders, werklozen, jongeren) en het samen kerkzijn. Het verzamelverslag is voor gelegd aan het gezelschap in Noordwijkerhout, bestaan uit vertegenwoordigers van de priesters, diakens en pastora le werkers, alsmede de bis schop mgr. R. Ph. Bar en de vicarissen J. Zuidgeest, C. van Bockxmeer en J. Bergen. Door de wijze van vragen waren vooral de moeilijkhe den, teleurstellingen en machteloosheden van de pas tores gemeld. Maar mgr. Bar vond, dat het beter was de gevoelens van ongenoegen uit te spreken. Het zou niet goed zijn geweest als dingen ongezegd zouden zijn geble ven wegens gebrek aan ver trouwen. De bijeenkomst, die in een open sfeer verliep zal op 21 juni worden gevolgd door een bijeenkomst, die naar beleidsadviezen zal toe werken. Dr. A. G. Honig (69) heeft vandaag afscheid genomen als hoogleraar zendingswe tenschappen aan de Theolo gische Hogeschool der Ge reformeerde Kerken te Kampen. Behalve predi kant in Nederland is dr. Honig zendingspredikant en docent in Indonesië ge weest. Voorts is hij rector geweest van het gerefor meerd zendingsseminarie in Baarn. Per l oktober 1968 werd hij buitengewoon hoogleraar aan de Kamper Hogeschool. Sinds 1 mei 1972 is hij gewoon hoogle raar. •Ook de Raad van Kerken in Nederland heeft gepro testeerd tegen het doodvon nis voor de zwarte Zuidafri kaan Malesela Benjamin Moloise. Voorzitter Mulder en secretaris Fiolet schrij ven de president van Zuid- -Afrika dat zij na bestude ring van de stukken slechts tot de conclusie kunnen ko men, dat Moloise ter dood veroordeeld is op basis van een verklaring die hij in middels weer heeft inge trokken en een verklaring van een niet nader bekend gemaakte getuige. Moloise heeft zijn bekentenis inge trokken, omdat deze onder dwang was afgelegd. „Het vervult ons met afgrijzen dat op basis van zulke me thoden de doodstraf kan worden uitgesproken", al dus de brief. Aangedrongen wordt op inwilliging van het gratieverzoek. Moloise wordt ervan beschuldigd een politieman te hebben doodgeschoten. Er wordt echter betwijfeld of hij de moord wel gepleegd kan hebben. De Britse Raad van Ker ken is tegen het sektenrap port van het Europees Par lement, dat dinsdag behan deld zal worden. De raad heeft de leden van het par lement opgeroepen het rap port af te wijzen. Net als de Raad van Kerken in Neder land waarschuwt de Britse raad tegen de beperking van de godsdienstvrijheid die zich kan voordoen als bepaalde maatregelen van het rapport worden toege past. Eerder heeft de Fede ratie van Protestantse Ker ken in Frankrijk tegen het rapport geprotesteerd. Ook binnen de subcommissie „Sekten" van de Tweede Kamer bestaan grote be zwaren tegen het Europese rapport. Paus vraagt uitvoering van verdrag tussen Solidarnose en regering Paus Johannes Paulus II heeft gisteren aangedrongen op uitvoering van de over eenkomst, die de inmiddels verboden vakbond Solidar nose en de Poolse regering in augustus 1980 hebben afge sloten. De akkoorden van Gdansk en Stettin vormen een bewijs, dat „de Poolse natie haar eigen leven wil leiden en souverein wil zijn in een land dat zijn voortbe staan op de kaart van Europa met een groot aantal mensen levens heeft moeten betalen". De paus sprak bij de veertig ste herdenking van de slag om de Montecassino, waar duizenden Poolse soldaten om het leven kwamen. In zijn toespraak vergeleek de paus de heroische strijd van de Poolse soldaten bij de Montecassino met die van de arbeiders, die onder de ba nier van Solidarnose in de Poolse havensteden voor meer sociale rechten hebben gestreden. Tegen de verwachting in was de Poolse president Jablons- ki, die vanmorgen in Rome arriveerde, niet aanwezig op de audiëntie bij de paus. Waarschijnlijk zullen beiden elkaar morgen tijdens een prive-audiëntie ontmoeten. De Poolse bisschoppen on derhandelen sinds enige tijd met de regering over vrijla ting van politieke gevange nen. Maandag werd bekend, dat elf leiders van Solidar nose niet instemmen met de voorwaarden van hun vrijla ting. Uit kerkelijke bron werd evenwel tegengespro ken, dat de onderhandelin gen zijn mislukt. Stamppot rauwe raapstelen met gebakken brood en kaas karnemelkvla vegetarisch Voor twee personen hebt u nodig: 0,5 1 kg aardap pelen, zout, melk, 250 g raapstelen, 1 plak kaas van 150 g, peper, nootmus kaat, 1 sneetje brood, circa 30 g margarine; 25 g custard, 35 g suiker, 0,5 liter karnemelk, 1 lepel ro zijnen. Kook de aardappelen gaar met zout, giet ze af en stamp ze fijn. Meng zo veel melk door de aardappelen dat er een stevige puree ontstaat. Was de raapstelen, laat ze uitlekken en snijd ze, als de aardappelen bijna gaar zijn, zo fijn mogelijk. Gebruik al les van de raapstelen, behal ve de onderste grove stuk ken. Meng de "raapstelen door de aardappelpuree en warm het wat afgekoelde mengsel, al roerende, op een grote pit door tot het „puft" en dus warm is. Voeg van het vuur de in blokjes gesneden kaas toe aan de stamppot en doe er naar smaak peper, noot muskaat en eventueel meer zout bij. Presenteer bij de stamppot dobbelsteentjes brood, die in margarine bruin gebakken zijn. Dit gebakken brood maakt de stamppot pittiger en zwaarder en dat kan hij goed hebben. Meng in de pan custard, sui ker en de helft van de kar nemelk tot een klontvrij ge heel. Breng het mengsel on der voortdurend roeren aan de kook; de karnemelk zal gaan schiften, maar dat komt goed als de vla nog even doorkookt. Zet de pan met hete vla in koud water en roer regelmatig tot ze lauw is geworden. Roer er dan de overige karnemelk door. Maak de rozijnen apart klaar: was ze een keer, kook ze tien minuten in weinig water, laat ze afkoelen en uitlekken. Meng de koude vla met de meeste rozijnen. Gebruik de overige als gar nering. JEANNE De voorzitster van het Komitee Kruisraketten Nee, m|ici vrouw Strikwerda, heeft in elk geval op één punt gelijk g( kregen. Haar deze week uitgesproken zorg die overigen rp ook in deze kolom al eerder is geuit dat de discussies ron or de kruisraketten een toenemende polarisatie tot gevolg hel r ben, waardoor mensen elkaar onder druk gaan zetten, is w;!t de heer Luns betreft inmiddels volledig bewaarheid. De wi r ze waarop de secretaris-generaal van de NAVO de Nede landse minister van defensie. De Ruiter, gisteren voor U| hele internationale pers voor aap zette, was ver beneden pei in Al gebeurde het dan ook in het bij dit soort kwesties gebru R kelijke, diplomatieke jargon, de regering-Lubbers heeft goed aan gedaan direct namens het hele Kabinet mee te di 4 len, dat dit optreden van de secretaris-generaal „ten zeers wordt betreurd". VOOR een ambtenaar en dat is de secretaris-genera t van de NAVO gaat het niet aan een van de ministers di hij dient, op zo'n manier voor schut te zetten. Zijn optrede was beschamend en kwam des te harder aan waar het gin om beschuldigingen aan het adres van zijn land van hei komst. Los van zijn grievende opmerkingen over minisu De Ruiter suggereerde hij voor een internationaal forum ee* tweespalt binnen ons Kabinet, die er althans in die zin nil is. Terecht heeft minister De Ruiter er op gewezen, dat hl* als minister van defensie binnen het NAVO-bondgenooi schap namens de gehele Nederlandse regering optreedt. In voor zijn doen stevige taal noemde De Ruiter gisteravon p] de uitlatingen van de secretaris-generaal van de NAV(,( „ronduit onbehoorlijk". Het zal niemand verwonderen d;^ De Ruiter daarbij zijn gebruikelijke, vriendelijke bescheidei heid aflegde. Het is daarentegen verbazingwekkend dat Lui het bestond nog geen uur later voor de AVRO-televisie c r juistheid van zijn opmerkingen overeind te willen houde Hij deed geen enkele poging tot enige nuancering te komei Nogmaals zei hij dat minister De Ruiter, in tegenstelling t< de andere ministers, door zijn aarzelende optreden de vredi r sactivisten in de kaart speelt. En dat gebeurde dan nöta ben j nadat de ministers van Defensie van Amerika en Engelam die bij de gewraakte uitspraken van Luns aanwezig waren geweest, al via hun ambassadeurs bij de NAVO hun excusi» hadden aangeboden over dit toch wel zeer uitzonderlijke oj treden van de secretaris-generaal. HET incident kan tot geen andere conclusie leiden, dan d< de heer Luns gaandeweg de juiste proporties uit het oog vei liest. Het wordt kennelijk de hoogste tijd dat hij als secrets ris-generaal opstapt en dat gaat volgende week ook gebet ren. We mogen er van uitgaan dat zijn opvolger wél verstal dig genoeg is in te zien, dat met opmerkingen zoals Luns d nu heeft gemaakt, de belangen van Nederland noch van NAVO zijn gediend. Luns ondersteunt er zelfs zijn eige particuliere standpunt niet mee; hij heeft er eerder de vi desbeweging mee in de kaart gespeeld. Luns heeft immers zeer irritante wijze een onjuist beeld gegeven van de verhou dingen binnen de NAVO. Zoals de secretaris-generaal hé wil doen voorkomen zit de NAVO echt niet in elkaar. V geloven De Ruiter op zijn woord dat er in de afgelopen d gen tussen de NAVO-ministers van defensie wel degelijk rieus met elkaar is gesproken. DEN HAAG Minister Deetman wil afzien van een verdere uitbreiding van het aantal middenschoolexperi menten per 1 augustus. Vol-" gens de bewindsman is er een nieuwe situatie ontstaan nu de onderwijsbonden, in clusief het Nederlands Ge nootschap van Leraren, be reid zijn te praten over de totstandkoming van een wet telijke regeling voor het voortgezet basisonderwijs. Via een dergelijke regeling kunnen nieuwe en al lopende middenschoolexperimen ten worden bekostigd en kunnen ook de richtlijnen ervoor worden vastgelegd. De CDA-fractie legt zich neer bij het uitstel van de uitbreiding van het aantal experimenten. VVD-woord- voerder Franssen vindt de nieuwe overlegrond met het onderwijsveld „heel verstan dig". De PvdA-fractie daar entegen is „uiterst ongeluk kig" met het uitstel van de experimenten en het uitblij ven van een voortgangsrap portage. Een voorlopige bevriezing van het aantal experimentele scholen voor voortgezet ba sisonderwijs (middenschool) is volgens de bewindsman nodig om een goede voorbe reiding van eventuele nieu we experimenten te waarbor gen. Daarmee gaat de CDA- bewindsman wel voorbij aan de wens van de CDA-fractie die gevraagd heeft om dit jaar een uitbreiding van maximaal twintig experi mentele middenscholen toe te staan. De bewindsman heeft de Tweede Kamer verder laten weten dat hij geen tussentijd se nota zal uitbrengen over de stand van zaken rond de middenschoolexperimen ten. Hij beroept zich daarbij op de „nieuwe situatie" die is ont staan, nu met de bonden valt te praten. Aan het tot stand komen van een dergelijke overeenstemming wil Deet man nu absolute voorrang geven. Zoals bekend zijn CDA en VVD het nog altijd volstrekt oneens over de vraag in welke mate de middenschool langs ex perimentele weg moet worden ontwikkeld. De liberalen willen slechts eenTgtringe uitbreiding, terwijl het CDA de vaart erin wil houden door een forse uitbreiding van het aantal experimenten. Tot op heden zijn 24 scholen in ons land als experi mentele middenschool aangewezen. Minister Deetman hoopt, zo mag blijken uit zijn brief aan de Kamer, dat hij met de on derwijsbonden over niet al te lange tijd een akkoord kan bereiken over een zogeheten „bekostigingswet" die het voortgezet basisonderwijs als nieuwe onderwijsvorm meer zekerheid moet bieden. Als die wet eenmaal in werking is, is algehele invoering van de middenschool weer een stapje dichterbij gekomen. Het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) was van de vier grootste onderwijs bonden (KOV. PCO. ABOP) de grote dwarsligger bij de vele discussies over de wen selijkheid van een nieuwe vorm van voortgezet onder wijs. Onlangs heeft het NGL een deel van zijn bezwaren tegen een verdere ontwikke ling van het voortgezet basis onderwijs laten vallen. Men is nu wél bereid tot overleg over een experimentenwet, doch een spoedige invoering van de middenschool (ter vervanging van het huidige stelsel van voortgezet onder wijs) blijft voor het NGL uit den boze. „Stille coup Bovendien wil deze bond te voren beperkende afspraken maken over het aantal scho len dat onder deze experi mentenwet gaat vallen. Dat is met zo vreemd, want de bekostigingswet zelf zal al leen de onderwijskundige voorwaarden stellen voor de bekostiging van midden schoolexperimenten. In prin cipe zou het dus mogelijk zijn dat een ongebreidelde groei van het aantal middenschool experimenten zou uitmonden in een verkapte „formalise ring" van deze experimentele onderwijsvorm. Een dergelij ke „stille coup" wil het NGL (geruggesteund door de VVD in de Tweede Kamer) te enen male voorkomen. Al ten tijde van het kabinet Van Agt/Den Uyl trachtte PvdA-minister Van Kemena- de, samen met de toenmalige staatssecretaris Deetman, een dergelijke bekostigingswet van de grond te krijgen. Ook toen bestond bij de tegenstan ders van de middenschool de vrees voor een verkapte in voering van wat toen het voortgezet basisonderwijs ging heten. Het NGL heeft zich nu weliswaar bereidwil liger opgesteld, maar de eer dergenoemde vrees is daar- fcnee nog lang niet verdwe nen. Niet voor niets stelt de bond uitdrukkelijk dat' men bij het komende overleg over een experimentenwet ervan uitgaat dat „niet naast, of door middel van de wet rege lingen worden getroffen die het voortgezet onderwijs on omkeerbaar in de richting van definitieve invoering van het voortgezet basison derwijs sturen". Concessie De tijdelijke bevriezing van het aantal middenschoolex perimenten, die Deetman nu heeft afgekondigd, moet ge zien worden als een concessie aan de VVD. Nog niet zo lang geleden ontstond er een forse politieke ruzie tussen de beide coalitiepartners over de kwestie van de midden schoolexperimenten. Binnen en buiten het kabinet be schuldigden beide partijen el kaar van het schenden van (al dan niet bestaande) af spraken. Volgens de VVD zou in het kabinet afgespro ken zijn dat er niet meer dan vijf experimenten bij zouden komen. Minister Deetman én het CDA ontkenden dat glas hard en de VVD schroomde niet de andere partij van leu gens te betichten. Het lijkt erop dat Deetman met het uitstel een herhaling van deze politieke twist wil voorkomen. Het feit dat hij er nu niet voor voelt om tus sentijds verslag uit te bren gen over de stand van zaken rond de middenschoolexperi menten is ook verklaarbaar: een tussentijdse discussie in de Kamer over het voortgang van deze experimenten zou weieens kunnen leiden tot voorbarige (negatieve) con clusies op grond van de erva ringen tot nu toe. Een wette lijke regeling voor de experi menten zou in dat geval al leen maar verder vertraging oplopen. De kritiek van de PvdA op het uitblijven van een derge lijke notitie is dan ook enigs zins vreemd te noemen, want het is nog maar de vraag of zo'n tussentijdse evaluatie wel zo'n rooskleurig toe- Minister Deetman komstbeeld zou schetsen. Minister Deetman, die de laatste weken alles in het werk heeft gesteld om de on derwijsbonden aan zijn zijde te krijgen, heeft daarmee voor een verstandige weg ge kozen, zo lijkt het. Als het hem lukt met het „onderwijs veld" snel een akkoord te be reiken over een dergelijke wettelijke regeling, staat hij een stuk steviger in zijn schoenen als het voorstel in de Tweede Kamer moet wor den verdedigd. De VVD zal zich in dat geval constructie ver moeten opstellen. Zo doende kan wellicht worden voorkomen dat CDA en VVD in het parlement op nieuw als vinnige opponen ten tegenover elkaar komen te staan. De woede van de PvdA over de nu ontstane vertraging is wel begrijpelijk, maar niet geheel logisch. Een wettelijke regeling, gesteund door het onderwijs zelf, biedt immers een steviger basis voor be staande en nieuwe experi menten dan een snelle uit breiding van het aantal expe rimentele middenscholen met een nog altijd onzeker toekomstperspectief. FRANS WEERTS DE BILT Het zijn wisselvallig karakter, groot lagedrukgebied bijna heel Europa. In dit i bied met vrij lage baromete standen verplaatsen zich kle nere depressies. Een daarva die vanmorgen nog bove Spanje lag, wordt morgen b ven ons land verwacht. Het morgen half tot zwaart b wolkt en er vallen enkele r gen- of onweerbuien. Vai nacht daalt de temperatuur t omstreeks 8 graden en in nacht en ochtend zijn er mis banken. De middagtemper tuur loopt zaterdag uiteen i 14 graden op de Wadden tot 1 graden in het binnenland. staat een matige wind, die i uiteenlopende richtinge Weerrapporten an vanmorgen 07.00 t» »r Mei Min N« temp temp slag Malaga Mallorc; Malta >nbew. 16 9 0 n 20 10 Ou be*». 19 10 0 treg. 20 12 3 m regenb. 19 14 10 n onbew. 22 Casablanca 23 17 0 n 27 «9 0 ri 27 14 011 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2