Sport vereist aangepaste voeding Laura Ashley maakt mode van het hart" „SOMS SABBELDE IK OP EEN SUIKERKLONTJE" Wekkertje voor sportveld en keuken IS EEN ONGEVALLENVERZEKERING VOOR SCHOLIEREN NOODZAAK „Alles" over honden CONSUMENTENINFORMATIE QeidwOowuvnt Vakantie en de sociale verzekering Nu het vakantieseizoen weer voor de deur staat, heeft het Voorlichtingscentrum Sociale Verzekeringen (VSV) een herdruk van de fol der „Vakantie en sociale verzekeringen" uit gegeven. De folder is bedoeld om de vakantie ganger onaangename verrassingen te bespa ren. Het VSV vertelt in welke landen de zie kenfondsverzekering geldig is, welke papie ren men daarvoor nodig heeft, hoe men zich tijdens de vakantie eventueel moet ziekmel den etc. De folder besteedt extra aandacht aan vakantiegangers die een uitkering genieten op grond van de ziektewet, de ww, wao en/of aww. „Vakantie en sociale verzekering" is gratis verkrijgbaar bij het VSV, Zwaansvliet 3, 1081 AP, Amsterdam. Tel. 020 - 44.84.18 tst. 17 of 18. Het blad Koopkracht pakt in het meinummer '84 met stevi ge hand de scholieren-onge vallenverzekering aan, die ouders voor ƒ20 tot 40 per jaar kunnen afsluiten tegen alle ellende, die hun kroost buiten de deur kan overko men. Van een ziekenhuisbe handeling voor een gebroken pols tot overlijden. Genoemde verzekering betaalt zowel de onkosten van dokter, als de uitvaart. Volgens Konsumen- ten Kontakt is het kind al door sociale wetten en eigen verzekering ruimschoots ge-, dekt. Veertig gulden is wel geen fors bedrag, maar tegen woordig telt iedere stuiver mee. De kinderen komen recht streeks uit school met een fol der of bruin envelopje met materiaal, waarin alle voorde len van de extra verzekering worden opgesomd. Mislei dend, omdat ouders denken dat de school hierin de hand heeft. Zo ligt dit niet. Men gaat een overeenkomst aan met een verzekeringsmaat schappij, die de school ge bruikt om het produkt, de verzekering, aan de man te brengen. „De klant weet soms niet waar het precies om gaat", aldus Koopkracht. De meeste mensen zijn allang verzekerd voor zichzelf en hun kinderen. Ziekenfonds of particuliere verzekering beta len (bij de laatste afhankelijk van de polisvoorwaarden) ge heel of voor het grootste deel de kosten van specialistische hulp. Bovendien kan aan spraak worden gemaakt op de arbeidsongeschiktheidsvoor zieningen. Dubbel verzekeren is nutte loos; men krijgt maar eenmaal uitbetaald. Ook de uitvaart verzekering is in de meeste gezinnen al gesloten. Is dit niet het geval, dan kan men beter eerst eens uitzoeken of een gezins(ongevallen)polis niet voordeliger uitkomt, dan een apart scholieren-ongeval lenverzekering. Dit zal zeker het geval zijn als er meerdere kinderen zijn, mede omdat vader en moeder dan tegelijk verzekerd zijn. In ieder geval verdient het aanbeveling uit te pluizen, welke maatschap pij de beste voorwaarden heeft. De ene eist veel hogere premie dan de andere. Infor matie bij het zgn. A- of B-re gister van de SER (Sociaal Economische Raad) wordt door Koopkracht dan ook sterk aanbevolen. de gewichtstoename in de gaJ ten houden. Het beste onder1 houd voor de opbouw is gei woonweg wassen. Gemoffeld aluminium beplating kan bes! eens in de was worden gezets Wacht niet met de inspector tot een week voor vertrek. De vakman is nu minder druü bezet en kan dus alle aan dacht aan uw caravan ol vouwwagen besteden. Op de markt is kwam onlangs een elektronisch wekkertje dat niet alleen in de keuken handig is, maar ook bij sportbeoefe ning en -training. De Timetronic (12 cm breed en 1,2 cm hoog) is een vierkant digitale wekker, een elektronische stopwatch om de gebruiker te waarschuwen dat de tijd (waarvoor dan ook) om is. Gedacht daarbij wordt bijvoorbeeld aan oefeningen, toetsen, taart bakken, fitness-therapieën en joggen. Het gebruik is ui terst eenvoudig. Men drukt een knop in voor bijvoorbeeld 3, 5 of 10 minuten, start en precies op de ingestelde tijd gaat er een alarm. Het apparaatje is zo miniem van afmeting, dat het mak kelijk in een borstzakje of tasje kan worden meegenomen. Het f>rettige is, dat bij bijvoorbeeld koken, de Timetronic probleem- oos met een magneetje aan de klep van het gasfornuis kan worden bevestigd. Na gebruik kan de witte kookwekker ge woon in de klep blijven zitten als die wordt dichtgeslagen. Een digitaal manusje van alles, net zo gemakkelijk in het gebruik als het duizend-dingen-doekje (f 37,50). Matje in het oor Oorbellen worden er de komende zomer veel gedragen. Lan ge, korte knopjes, goudkleurige of gou den ringen met varia tie. Hans Appenzeller uit Amsterdam ver rast in zijn fonkel nieuwe collectie met een oorversiering van geweven zilver. Het oorsieraad ziet eruit als een matje, ge knipt uit papier. Het edelmetaal is zo kunstig gedreven dat lijkt op onvervalst fröbelwerk. Prijs 395 gulden. Voeding heeft een ver strekkende invloed op sportprestaties. Biefstuk en rauwe eieren zijn ge liefd voor krachtsport en de Finse lange-afstandlo- per Lasse Viren zei zoveel succes te hebben doordat hij liters rendiermelk dronk. De laatste jaren zijn veel voedingsmidde len op de markt, die de lichamelijke conditie zou den verbeteren. Verstan dig is de oren te sluiten voor televisie- of andere reclame, die speciale pre paraten aanpraten. Body builder Appie Steenbeek vertelde op een symposi um in Utrecht over „voe ding en sport" dat specia le drankjes of pilletjes volstrekt overbodig zijn voor gewone „sporters". Sportarts Harm Kuipers noemde het enige ver schil tussen zgn „isotone drankjes, die zogenaamd snel in het bloed worden opgenomen en frisdrank dan ook alleen de prijs. In Nederland sport 62 procent van alle inwoners tussen 15 en 75 jaar. Ze zijn daar gemid deld ruim een keer per week mee bezig. Eenderde van de 62 procent doet het vaker. Topsporters met een extreem energieverbruik hebben 4300 kcal. per dag nodig (bij lagere energie-opname 1900 kcal. per dag). Tussen de mate van ver moeidheid en het glycogeen- gehalte (een chemische struc tuur van glucose) bestaat een sterke relatie. De glycogee- nopslag in de spieren hangt af van het zgn. „supercompensa- tiedieet), de compensatie trai nen en voeding. Tabitha van Hove uit Wad- dinxveen (eindexamen 1984 in Huis te Landeschool in Rijswijk voor bedrijfsland- en Tabitha van Hoven: Geen speciale preparaten. tuinbouw) begon met lange afstand lopen als studente van de YFU (Youth for Under standing) toen ze op de mid delbare school als uitwisse lingsstudent in Michigan in het atletiekteam van de school werd gekozen. Ze brak er het schoolrecord op de twee mijl, dat nog altijd op haar naam staat. „Ik trainde elke dag „op snelheid", ver deeld in tien kilometer korte re of langere afstanden. Op korte afstand (tien minuten rennen) hebben je spieren spetiaal glucose nodig. Soms sabbelde ik op een klont drui- vensuiker of partjes manda rijn. Ze hebben in de States een soort lichtgroene limona de met druivensuiker erin voor explosieve energie. Voor de lange afstand heeft je li chaam vooral koolhydraten nodig (zetmeel). Eenmaal op geslagen in de spieren is het direct beschikbaar voor ener gie. Je begint dan ook al één week voor de wedstrijd extra koolhydraten tot je te nemen om op te teren. Honing at ik trouwens ook veel". Tabitha hield aan haar schooljaren in Amerika veel trofeeën over, die ze trouwens in Nederland nog aanvult. „Ik blijf voor de lol rennen, maar professional worden zie ik niet zo zitten. Dat komt neer op tweehonderd kilometer per week trainen". De zwaarste prestatie op sportgebied is de Triatlon, in Amerika sinds 1978 populair nadat vijftien Amerikanen in Hawaii een weddenschap aangingen om drie bestaande sporten achter elkaar op een dag te doen: 3.8 km zwemmen in open zee; 180 km fietsen en 42.2 km rennen. In 1980 wa ren er 100 deelnemers, in *83 meer dan duizend. „Wij lopen de triatlon ook", zegt Tabitha De Triatlon is voortgekomen:, uit een uithoudingsvierkamp,, die sinds 1977 jaarlijks wordl, gehouden; twee dagen 85 kmj. fietsen, 40 km schaatsen, 3 km zwemmen en 255 km rennen achter elkaar. In 1981 waren, er 10 deelnemers, in '83 al 200! Nederland kent ook „kleine triatlons" met afstanden van eentiende, eenvierde of de helft van de officiële. Ze zijn binnen de kortste keren vol geboekt. „Een enorme presta tie als je weet dat bij 3,2 km zwemmen, 180 km fietsen en dan nog eens 42 rennen de eerste na tien uur pas binnen komt en de laatste na 14 uur". Bij tien uur triatlon verbruikt het lichaam 10.000 kcal. ener gie, gelijkstaand met een ver branding van elf kilo bana nen of vijf grote broden. Per minuut dient 3,5 liter zuurstof naar de spieren te worden ge transporteerd (komt overeen met tachtig liter lucht per mi nuut in- en uitademen) en moet twintig liter bloed wor den „doorgepompt". Krijg je het dan niet erg be nauwd „Als je maar zorgt dat de warmte van de verbranding wordt afgevoerd. Als je har rent, verliest het lichaam zo'i tien liter vocht. Gelukkig maar want anders zou de ren-j ner(ster) eindigen met een' temperatuur van 144 graden,, terwijl 42 gaden al dodelijk! Is er verschil tussen trainen in Holland en in Amerika? „In de USA en eigenlijk ovei de hele wereld wordt metr chemische pillen gewerkt metr een hoge concentratie zet-|( meel. In Europa gelooft men! meer in goede aangepaste voeding". L Bij hevige storm kan men Ta-' bitha over het ScheveningseP strand zien rennen. Tegen de" wind in. Een goede oefe-r ning T.F. f Wales is een land van heili gen en minnezangers. De in woners, levend tussen de heu vels en dalen van het lieflijk landschap, zijn vervuld van de romantische, maar ook wilde hartstocht der Kelten. Het land heeft zijn beroemde zonen, zoals de dichter Tho mas Dylan, maar ook zijn ver maarde dochters als de mode ontwerpster Laura Ashley. Haar zonnige creaties ademen de geest van onschuld, ken merkend voor haar geboorte land. Ze lijken gemaakt voor een betere wereld. Laura begon haar carrière als naaister van gebloemde thee mutsen, die ze sleet aan win keltjes met ambachtelijk ver vaardigde artikelen. Intussen echter is Laura schatrijk ge worden door haar mode-im perium, dat zich uitstrekt over meerdere werelddelen. De stoffen die ze voor haar ja ponnen, blouses en bedde- spreien gebruikt, stralen de eenvoud en vriendelijke in borst uit van de „Welshman". Dit is misschien de sleutel van haar succes. Ashley's kleren zijn „landelijk" en worden simpel gepresenteerd in mo dewinkels en boetieks met aangepast interieur. Bekledin gen van meubels en gordijnen zijn van gestreept of ge bloemd katoen; er is veel hout en op de vloer liggen plavui zen. Laura's dessins bestaan voor vrijwel alles wat zij ontwerpt uit een print van eenvoudige weidebloempjes, kruidjes uit de rotstuin of naalddunne streepjes. Ook de in de winkel verkrijgbare interieurstoffen (stoelbekleding met stroken rondom de zitting, gedrapeer de gordijnen, kleedjes, kus sens), hebben de pretentieloze charme van de inrichting in een boerenhofstede. Overbliverties In de tweede nelft van de zo mer is het leuk voor de toerist om in Engeland of elders in het Verenigd Koninkrijk eens zo'n typische Laura Ashley- zaak binnen te lopen, bnvoor- beeld in de badplaats Brigh ton. Tussen de seizoenen zijn er vaak overblijvertjes en/of hoeden, die in Nederland nauwelijks te krijgen zijn. Het bekende door-en-door Engel se (society)blad Country Life maakt melding van een mooie winkel in Beauchamp Place SW 3, Londen: „Ashley and Blake". In Hertfordshire kan men terecht bij Lady Ego. Het Welsh Flannell is het beste ter wereld. Ook dit materiaal verwerkt Ashley voor de na zomer, herfst en winter met bijzonder fraaie print. Anne Roose Een andere vrouw die „kle ren van het hart" vervaar digt, is Anne Roose, die even eens gebruik maakt van het soepele flanel, maar ook van wol. In Pimlico Rd. SW 1, Londen en 24, Station Road, W.Oxted, Surrey zijn haar prachtige landschapstruien („landscape sweaters") te koop. Deze hebben ingebreide patronen van bijvoorbeeld bo menrijen met daarboven een wolkenbank en vluchtende vogels. Prima combinatie met de ruime tweedbroek, die vol gend seizoen geliefd zal zijn. Een dergelijke sweater geeft er een vrouwelijk aspect aan De garens voor dit breiwerk worden gesponnen in Honey well Textile Mill in Clwyd (N.Wales). Wat weven van stoffen betreft, zijn deze fa brieken de oudste der wolver- werkende bedrijven van En geland, gespecialiseerd in wollen garens en natuurlijke kleuren, waaraan geen verf stof te pas komt. Wat Ashley doet voor katoen, doet Anne Roose voor wol. Zij vertelde, dat ze nu ook witte wollen bruidsjaponnen gaat maken, zacht als zwanedons. J and J Andere namen voor de toerist om te onthouden zijn: Mary Williams, eveneens werkend voor de Honeywell Mills en het echtpaar Jamie en Jessi Seaton uit Wales, dat een ar tistiek team vormt. Aangezien het land hen als woongebied sterk aantrok, verhuisden J and J in 1979 uit Engeland naar Wales en begonnen daar Alpaca wollen sweaters te breien met motieven van in heemse aard. Na vijf jaar noeste vlijt exporteren zij nu 90 procent van hun produktie naar Japan, Amerika en Ita lië. Een paperback over o.m. kle ren met een hart „Guide tot Good Craft Suppliers", werd uitgegeven door „Argus Books" (Eng.pnd. 1,95, nog geen tientje). Hierin staan op een rijtje alle „associations" (verenigingen), cursussen en namen van groothandelaars vermeld, die deze kleding en Misschien loopt u tijdens het winkelen in Groot-Brittannië nog eens tegen zo'n Ashley-hoed aan. soortgelijke verkopen, evenals de namen van eenieder, die in Wales ambachtelijk werk zaam is, van antiekhersteller tot poppenmaker of calligraaf. TINY FRANCIS Caravan nu klaarmaken voor de zomer Het wordt zo langzamerhand! hoog tijd om de caravan of' vouwwagen te inspecteren en' in orde te maken voor het ko-' mend seizoen. Of u nu de va- kaman inschakelt of een doe-, het-zelver bent: schoonma-j ken, smeren, controle enl eventueel een „verbouwink-i je" moeten nü gebeuren. Een caravandealer kan zich bezighouden met smeren en eventueel bijstellen van zaken als koppeling, lagers, rem, uit- draaisteunen. Hij kan ook de kachel, watervoorziening (gas)-lampen en koelkast on derhanden nemen. Dat laatste kunt u ook desnoods zelf doen, nett als het schoonma ken van de onderkant en het bijwerken van roestplekken met staalborstel en chassislak. Is de voortent nog heel, hangt de markiezenrail nog goed, zijn gordijnen en vloerbedek king nog niet aan vervanging toe; allemaal vragen die aan de orde komen. Bent u er niet helemaal zeker van dat de ca ravan of vouwwagen in opti male conditie verkeren voor de lane rit, ga dan in elk ge val naar de vakman en laat uw wagen grondig inspecte ren. Er blijft misschien nog wat te knutselen aan bergkasten, taJ fels of keukeninrichtingJ Denk er dan wel aan dat eeri caravan een zelfdragend^ constructie heeft, waarin dd bekleding, vaste meubelen eri raamconstructie één geheel vormen. Bij het „vertimmer ren" van het mobiele vakan^ tiehuis moet u trouwens ook Vlees kan altijd mals en sappig zijn Vlees kan altijd mals en sappig zijn, maar soms is het na het bakken droog of zelfs taai. Dit hoeft niet te liggen aan de kwaliteit, het kan ook aan de bereidingswijze liggen. Omdat mals en sappig vlees natuurlijk lekkerder is, enkele tips: Als u soepvlees kookt, doe er dan een lepel azijn bij. Bak- en sucadelappen worden malser als u ze tevoren in een even opgekookt en daarna afgekoeld mengsel van azijn en bouillon legt. Voor het bakken goed afdrogen met keuken papier. Biefstuk wordt (nog) zachter als u er een beetje azijn met olie vermengd over druppelt en dit zo'n twee uur laat intrek ken. De kip blijft sappig als u er voor het aanbraden een beetje citroensap op sprenkelt. Een een wat oudere kip wordt weer als een jong haantje als u haar een paar uur in de azijn legt voordat ze bereid wordt. Allerlei andere marinades van bijvoorbeeld Worcestershire sauce met ketchup, kruiden, citroen en olie helpen trouwens ook het vlees zacht en mals te maken. Een hond maakt zijn stemming kenbaar door zijn houding. ii Een uitstekend boek voor hondenbezitters en -liefhebbers is :c „Alles over honden" van dr. Barry Bush, die de lezer meeneemt r naar zijn spreekkamer. „Leer je hond kennen" is zijn devies, x waartoe hij een aantal van de meest uiteenlopende vragen die hem in de loop der jaren zijn gesteld puntsgewijs in bijna 300 a pagina's tekst, aan de orde stelt. Hij gaat diep in op het basisge drag, training, zindelijk maken, waarbij hij het heeft over de i; verschillende rassen, die elk een eigen aanpak nodig hebben, r Veel voorlichting over voedsel, waarvan te leren valt maar ook ie over kleine problemen als: wassen, borstel- en kamgebruik en s belangrijke als hygiëne van de kennel, lichaamsbeweging, vei- ligheid in het verkeer. De psychologische aanpak krijgt aan dacht. Een hond heeft stemmingen, die hij kenbaar maakt door i houding en bewegingen van zijn lichaam. Wie van zijn hond houdt kan maar beter weten wat ze betekenen. Warm aanbevo- e len wegens de eigentijdse wetenschappelijke informatie. ii Uitgeverij Mingus, Baarn 29,50. T.F.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 20