Basketballers kunnen olympisch avontuur vergeten Amsterdam al druk bezig voor Spelen van 1992 pestduus protest over ;ele kaarten odefroot ip volger )riessens Francesco Moser start in rose trui 11? IPORT EekUeSouttmt VRIJDAG 18 MEI 1984 PAGINA 19 j5 ERN De Westduitse voetbalbond (DFB) heeft otest aangetekend bij de Europese unie tegen de 'n slissing geen algemeen pardon te verlenen aan de n< elers, die in de kwalificatiewedstrijden van de iropese titelstrijd tegen gele kaarten zijn aangelo kt n. De DFB is van mening, dat het aan gastland c' «nkrijk, dat geen kwalificatieduels hoefde te spe- S een behoorlijk voordeel geeft. West-Duitsland llfceft ook het UEFA-plan verworpen om spelers 'e eugde-uitingen en ererondjes na het maken van e elpunten te verbieden. De UEFA wil scheids- Q chters instrueren feestvierende spelers een boe- el ng te geven. De voorzitter van de DFB, Neuber- r, sprak van een ongelukkige beslissing. „Dat be ul ijpt toch niemand, een speler, die blij is met een langrijk doelpunt, een waarschuwing geven. Het ibliek geniet nu eenmaal van opwindende mo- »nten. Die moeten we niet uitbannen." Cruijff krijgt flink klop BARCELONA Johan Cruijff heeft gisteravond in Spanje meegespeeld in de be nefietwedstrijd voor Hugo Sotil, een vroegere speler van Barcelona. Het duel in Nou Camp, tussen een Zuidameri- kaanse selectie en het kampi oenselftal van Barcelona van 1974, eindigde in een over winning van 7-0 voor de Zuidamerikanen. Bertoni, de international van Argentinië, ook actief in de WK-finale van 1978 tegen Nederland, was de productiefste man van het veld. Bertoni scoorde drie keer. „Parijs" is uitverkocht PARIJS Voor de drie wedstrijden in het toernooi om het Euro pees kampioenschap voetbal, die in Parijs worden gespeeld, zijn geen kaarten meer te krijgen. Het gaat om de ontmoetingen, die in het Pare des Princes wedstrijden plaats vin den. Die duels zijn het openingsduel op 12 juni Frankrijk-Denemarken, West-Duitsland-Spanje op en de finale op 27 juni. Ook Noah kan koffers pakken ROME De internationale kampioen van Frankrijk, Yannick Noah, werd gisteren als twaalfde van de zes tien geplaatste spelers uit het toernooi om de open Italiaanse tennistitel geworpen. De Uruguayaan Die- go Perez maakte in de achtste finales het dozijn ver rassingen vol, dat „Rome" beheerst. Na de uitschake ling van Wilander en Arias, de als eerste en tweede geplaatsten, leek de weg naar het kampioenschap open voor Noah. Perez had andere plannen. Na de eerste set met 3-6 verloren te hebben, hervond de Zuidamerikaan zich tegen de nerveuze Noah en won de volgende twee sets (6-2, 6-4). Yannick Noah had na afloop geen andere verklaring voor zijn nederlaag dan te klagen over de druk, die op een favoriet rust. „Hier in Rome spelen we best-of-three. Ik houd meer van het systeem met vijf sets. Verrassingen zijn dan minder snel aan de orde. Je moet vaststellen, dat de top van de tenniswereld steeds dichter ineenschuift. Dat blijkt in dit toernooi", aldus de Fransman, die licht gehinderd werd door maagkramp. Van der Mark nieuwe kopman AMSTERDAM Henk van der Mark is de nieuwe kopman van de Stichting Nederlands Racing Team (SNRT). De 27-jarige mo torcoureur uit Moordrecht maakt volgende week zon dag al zijn internationale debuut bij de 500cc-motor- race om de Grote Prijs van West-Duitsland, op de nieuwe Nürburgring. Van der Mark is in het Neder landse team de opvolger van de begin april na een tragisch ongeval in Tolbert overleden Jack Middel burg. Berg van Calgary ter discussie CALGARY Drieëneenhalf jaar voor het begin van de Olympische Winterspelen van Calgary bestaat er grote one nigheid in organisatiekringen over de keuze van de berg voor de alpine-skisport. De provinciale regering van Alberta heeft deze week het olympische project op de Mount Allan in het Kananaskas-dal in handen genomen, nadat er geen particu lier was te vinden voor de financiering van de ski-installaties. Het risico, dat privé-zakenmensen niet durfden te nemen, ligt in de aard van de berg, 90 kilometer zuidoostelijk van Calga ry. Volgens de experts valt er niet veel sneeuw in de winter en blaast de dwars over de berg staande wind veel plekken kaal. De regering van Alberta wil ondanks die nadelen toch 75 miljoen dollar uittrekken om van de Mount Allan, het thuisland van duizenden schapen, een ski-paradijs te maken. Zeventien miljoen gulden is bestemd voor de aanschaf van kunstsneeuwmachines. De Canadese skifederatie, die kort ge leden de keuze van de Mount Allan ten zeerste afkeurde, heeft de strijd opgegeven. De uitverkiezing van de berg werd bekritiseerd wegens het verhang, dat niet aan de eisen van de internationale federatie voldeed. [NDHOVEN De Belg X Blter Godefroot wordt de ;uwe ploegleider van de elerploeg van Kwantum. di)defroot, een man met erva- j( ig, neemt met onmiddellijke jang het stuur van de ploe- jiderswagen over van zijn e -jarige landgenoot Lomme m iessens. Driessens liet deze jrfeek aan renners en sponsor aeten, dat de inspanningen m op zijn leeftijd te veel erden. ïps voor •windigt 'ASSENAAR De twee eetings op de Wassenaarse an Duindigt, morgen en ndag staan in het teken van 'l t wereldkampioenschap der tateurrijders. waarvan op !e»ide dag vier draverijen wor- n gehouden. Zondag staan vendien nog de klassieke Jerries en hengsten produk- "nrennen op het programma, urgen is de eerste start om .30 uur. Onze tips voor deze eeting. hl JLLANDPRIJS: Yack Boekelte, Ilow Marco en Yellow Shadow, ■tl JSTRALIEPRIJS: Wicky del Sol, p, lorna en Wild Chesnut ni .ORIAPRIJS: Fabero. Duke en Peur. DRAFSPORTPRIJS: Wervel- I, Waterden du Bois en Whispe- )EN TIMERPRIJS: Master Roy- MjGreenwood Belle en Flower of Si- .ISSELKOENPRIJS: Whirl Pride,- lölanda en Victory Dream. ZIEPRIJS: Wellborn Dean, Unique Grace en Vic Hanover. :EFONDSPRIJS: Utella Uiterdijk. basco du Bois en Virginia Zuilen. 'HJROPAPRIJS: Teetje Ossewaard, ghor ter Lune en Torro Ash ton. nMERIKAPRIJS: Yla Oostland, iske H en Wim Hazekamp. zondag ilSTERDAMPRIJS: Wenner Ha rt ver, Wicky de Vlieger en Yetstar I rtuna. alHOPHOLPRIJS: Ylanda Faune, u ater Signal en Yagar Atlantic. J&CPRIJS: Voodoo B. War Glory en Uithuizen. gtHEVENINGENPRIJS: Worthy y Laren. Wanda Pluto en Terry h itenzorg. 1RTUNA HOEVEPRIJS: Vinegar ..W. Viva Cede en Whiskey Star. "ENGSTEN PRODUKTENREN: rdwind. Boxberger Civano en DRAFSPORTPRIJS: Utella Ui- jfdijk, Volanda en Vesper J. 1 SRRIES PRODUKTENREN: Zwa- lj s Surprise. Celine Raaphorst en SKO TRANSPORTPRIJS: Vin- it Fortuna, Sylvia de Leer en Ulti- JLERSPRIJS: Roper Dan, Ossian v Ros Performer. e :N HAAGPRIJS: Yardly, Yankee Yla N. JVSKETBAL e-olympisch toernooi (heren) oep A: 'I rkije-Zwitserland 84-68. Spanje- riekenland 90-89; groep B: Fin- id-Ierland 91-61; Sovjet-Unie - 'eden 105-68; Frankrijk - West- uitsland 90-83; groep C: België- ostenrijk 68-61; Frankrijk - West- litsland 90-83; Groep D: Bulgarije - oot-Brittannië 84-73; Israèl-Neder- id 84-82. oep A: 1. Spanje 3-6, 2. Grieken- id 3-4, 3. Turkije 3-2, 4. Zwitser- e id 3-0. slroep B: 1. Sovjet-Unie 3-6, 2. Zwe- n 3-4, 3. Finland 3-2. 4. Ierland 3-0. •oep C: 1. Frankrijk 3-6, 2. West- uitsland 3-4, 3. België 3-2, 4. Oos- 11 irijk 3-0. roep D: 1. Groot-Brittannië 3-4, 2. aël 3-4, 3. Nederland 3-2, 4. Bulga- ,*3-2. !NNIS Open kampioenschappen <in Italië (achtste finales): Perez ru)-Noah (Fra) 3-6. 6-2, 6-4; Arraya er)-Freeman (VSt) 7-6, 6-4; Gomez )-Jarryd (Zwe) 3-6. 6-4, 6-1; Pa- ..3 (Ita)-Simonsson (Zwe) 6-4. 7-5; 1 ickstein (VSt)-Nyström (Zwe) 6-3, Dickson (VSt)-Slozil (Tsj) 6-3, L Clerc (Arg)-Ocleppo (Ita) 6-1, 6-1; ckson (VSt)-Slozil (Tsj) 6-3. 6-2; ere (Arg)-Ocleppo (Ita) 6-1, 6-1; ncellotti (Ita)-Lewis (NZe) 6-3, 7-5. JfclETBAL dieserve eredivisie: NAC 2-Excelsior ,11-2. fl terdagamateurs (IB): VVOG- J oordwijk 1-2 Ofcndagamateurs (IB): ADO-HION 1; 4B (beslissingscompetitie): vammerdam-Oegstgeest 3-4. 1 IELRENNEN onde van Italië (proloog, indivi- p iele tijdrit over vijf km): 1 Mo- r (Ita) 6.14; 2. Milani (Ita) op 11 sec.; Visentini (Ita) op 12 sec.; 4. Contmi a) op 13 sec 5. Daniël Wyder wi) op 14 sec.; 6 Argentin (Ita); 7. imbini (Ita) z.t.; 8. Fignon (Fra) op sec., 9. Saronni (Ita) z.t.; 10. Freu- (Zwi) op 18 sec.; 34. Van der Vel- (Ned) op 26 sec 46. Pirard (Ned) 30 sec 60. René Koppert (Ned) op sec.; 146. Martin Havik (Ned) op 51 DoronGamsy van Israël wordt op zijn weg naar de Nederlandse basket gehinderd. GRENOBLE Grenoble is, na de nederlaag (82-84) tegen Israël, niet alleen het afscheid van Mitchell Plaat en Danny Cramer. Het pre-olympisch toer nooi is vermoedelijk ook het einde van Nederland als basketbalnatie, die Eu ropees nog wel eens wilde meetellen. Daarbij zou de vierde plaats van vorig jaar in het Europees kam pioenschap, met een over winning op Israël, als een voorlopig niet van herha ling vatbare uitschieter te boek blijven staan. Mitch Plaat, terugkijkend op wat zeven jaar Europa hem heeft gebracht, constateerde in de marge dat Nederland in die jaren beter is gaan spelen. Hij stipte echter nadrukkelijk aan, dat voornamelijk dezelfde spe lers van toen gegroeid zijn, dat met uitzondering van Jos Kui pers geen jong talent de stap naar de top had gehaald. Tegen Israël moest coach He- ger weer een beroep doen op Cramer en Akerboom (32), Plaat (30), de jonge Kuipers en de alom overschatte Pieterse, die zijn kracht uit kracht haalt en uit niets anders. Voor op Hegers bank zaten dan ook nog Faber (33), sinds jaar en dag de Willem Bever van het Nederlandse baketbal en Es- veldt, ook al weer een aantal jaren een belofte voor de toe komst, maar nooit meer. Ver der van de speelplaatsen de bijna dertigers Van de Lage- maat en Van Essen. Kortom meer een ploeg met een verle den dan een team met toe komst. Tegen de geschoolde Israëliërs kwam de groep van Heger in zijn totaliteit iets te kort. Het gaat niet om herhaald balver lies van Kuipers, om het ge brek aan durf van Esveldt, of om de langzame handjes van Pieterse, die altijd wat te laat komt. Het blijven wel kleine onvolkomenheden, die ook aan de Europese top zwaar tel len. De last op de anderen, die eigenlijk nooit iets verkeerd mogen doen, drukte te zwaar. Het bleek in beide speelperio den. Voor rust evenwicht tot de elfde minuut (20-20) en daarna een opmerkelijke te rugval. Faber, na rust door Heger te lang over het hoofd gezien, hield Nederland met vijf uit vijf nog in de wed strijd, al bedroeg de achter stand bij de basketwisseling acht punten, 40-48. Even, halverwege het tweede bedrijf, op 60-60, leek er meer in te zitten zelfs. Esveldt had van de vrije-worplijn Neder land voor het eerst een voor sprong kunnen geven, over de barrière heen kunnen helpen. Hij miste. De moedgever, die Nederland zo dringend nodig had, ook verdiende in feite, stuiterde weg van de ring. De goede verdediging van Esveldt op Berkovitz, van Plaat op Aroesti had echter ook de ze kerheid van Israël aangetast. Aroesti, die Plaat niet aankon, werd zelfs ingeruild voor de frisse Moskovidz. Het duel leek een paar minuten alle kanten op te kunnen. Het in zetten van Van Essen op de plaats van Pieterse betekende zelfs dat Nederland eindelijk een scorende center had. Op 68-68, met nog zeven mi nuten op de klok, leek Parijs voor Nederland nog steeds haalbaar. Het was niet zo. De grotere zekerheid, de betere rebounds, het aantal gestolen ballen, wogen in het voordeel van Israël. Maar met nog drie minuten, op 70-77, wilden Plaat en Cramer het voor het laatst proberen hun afscheid werkelijk mooi te maken, wil de Faber nog eens zijn onver gelijkbare waarde voor het team bewijzen. Daardoor werd de laatste minuut adembene mend, van 76-82 vochten de Nederlanders voor de laatste Nederland-Israel 82-84 (40-48) Scores Nederland: Wiel 0, Plaat 20. Esveldt 4, Faber 14, Kuipers 8. Cra mer 16, Akerboom 16. Pieterse 0. Van Essen 4. Israël: Lasov 8. Willis 4. Silver 14. Aroesti 8, Berkovitz 23, Zlotigman 7. Gamsy 20. LUCCA De Italiaanse we relduurrecordhouder Frances co Moser heeft gisteren de eer ste rose trui in de 67e editie van de Ronde van Italië opge ëist door zijn surplus aan klas se te tonen in het tijdrijden. Moser won de proloog over vijf kilometer in 6 minuten en 14 seconden. De 32-jarige win naar van Milaan-San Remo, die ook de openmgsrit van de Ronde van Spanje in zijn voor deel besliste, gebruikte voor de race tegen de klok in het Tos- caanse stadje Lucca een spe ciale fiets, vergelijkbaar met het model waarop hij in janua ri in Mexico-Stad twee keer een geslaagde aanval deed op het werelduurrecord. De wereldkampioen van 1977 ontwikkelde op het bijzondere rijwiel een gemiddelde snel heid van 48,129 kilometer per uur en legde het parcours elf seconden sneller af dan zijn verrassende landgenoot Silves- to Milani. Roberto Visentini, vorig jaar tweede in de Giro achter Giuseppe Saronni, werd derde, gevolgd door Silvano Conti. Saronni verspeelde in de proloog zestien seconden op Moser, evenveel als Tourwin naar Laurent Fignon. De Ne derlander Johan van der Vel de, raakte op de eerste dag 26 tellen achterop. Francesco Moser met zijn spe ciale fiets op weg naar de zege in de proloog van de Giro. Speler van het Jaar lan Rush ontving gisteren in Londen de trofee voor de Speler van het Jaar. De topscorer van Liverpool en Wales werd gisteren als zodanig door de Britse pers uit geroepen. AMSTERDAM In het kader van de strijd om de Olympische Spelen in 1992 gaat Amsterdam zich presenteren op de komen de spelen in Los Angeles. B. en W. van de hoofdstad hebben de gemeenteraad toestemming gevraagd hiervoor maximaal één miljoen gulden te mogen besteden. De totale kosten van de presentatie worden geschat op twee miljoen, maar het college hoopt dat de helft daarvan wordt opgebracht door het rijk en bedrijfsleven. In de promotiecampagne moet een boekwerk verschij nen, in een oplage van vijf duizend exemplaren, waarin historische en actuele infor matie over Amsterdam en Nederland. Dit boek zou in vier talen moeten worden uitgegeven, waaronder de WERVINGSCAMPAGNE KOST TWEE MILJOEN Russische. Gebaseerd op dat boek moet er een videoband van ongeveer tien minuten verschijnen. Daaruit wordt een drie minuten durende zogenoemde video-clip ge knipt, die wordt vertoond zal in hotels en pauzeprogram ma's van de tv-uitzendingen van de spelen. De Amsterdamse kandida tuur wordt op 23 juli officieel aangekondigd in het Biltmo- re Hotel in Los Angeles. Voor die presentatie worden ongeveer 250 mensen uitge nodigd. B. en W. vinden het een goed idee als daarbij en kele zeer bekende Neder landse sportlieden aanwezig ziin, bij voorbeeld Fanny Blankers-Koen en Anton Geesink. Politie Vooruitlopend op de even tuele komst van de Spelen naar de hoofdstad is ook de Amsterdamse politie zich al druk aan het voorbereiden. Volgens commissaris W. van Ingen beschikt de hoofdste delijke politie als geen ander korps in Nederland over er varing en expertise in groot schalig optreden. Hij schrijft dit in een notitie aan burge meester van Thijn en het Nederlands Olympisch Co mité. De commissaris noemt in dit verband Sail, de Floriade, staatsbezoeken, vredesde monstraties en grootschalige ME-optredens „die zowel qua omvang als tijdsduur iedere vergelijkbare ervaring in Nederland overtreffen". Hij is er dan ook van overtuigd, dat de beveiligingstaak bij de spelen bij de Amsterdamse politie in goede handen is. Er komt projectgroep, die een verkennend onderzoek verricht naar de afgelopen Olympische Spelen en de ko mende in Los Angeles. De uitkomsten van dat onder zoek worden verwerkt in een raamnota, die uiterlijk in 1986 klaar moet zijn. De tota le voorbereiding zal daarna volgens Van Ingen nog onge veer vijf jaar in beslag ne men. Het is de bedoeling dat er voor beveiliging van plaat sen en personen „operatione le eenheden" worden ge vormd. Voor de specialisti sche taken als terreurbestrij ding inclusief „close-comba- tunits" en luchtwaarneming, zullen weer speciale eenhe den worden gevormd. De co ördinatie van het geheel ge beurt dan vanuit een com mandocentrum. Amsterdam kan al in 1988 beschikken over één van de modernste commandocentra, dat mo menteel al in ontwikkeling is, aldus de commissaris. Veertienjarige verslaat Gadusek WEST-BERLIJN De veer- tienjarige Steffi Graf heeft voor de grootste verrassing van het 77e damestoernooi om de open Westduitse tennistitel gezorgd. Graf versloeg in West-Berlijn in de achtste fi nales de als eerste geplaatste- Amerikaanse Bonnie Gadusek. Voor de twee sets had de jeug dige speelster uit Heidelberg (80e op de wereldranglijst) 88 minuten nodig. Sportwereld Volleybal Het Nederlands herenteam heeft in Leipzig de vriendschappelijke interland in Leipzig tegen Oost-Duits- land met 1-3 verloren. De set standen waren 9-15, 13-15, 16-14, 7-15. Voetbal Het Engelse elftal van spelers onder 21 jaar heeft in Sevilla de eerste wedstrijd van de finale om de Europese titel tegen Spanje met 1-0 ge wonnen. De 35.000 toeschou wers zagen Mei Sterland de enige treffer maken. Voetbal Een ronde van het einde van de Luxemburgse voetbalcompetitie heeft Ave- nir Beggen voor de derde keer in de geschiedenis de landstitel veroverd. Op de 21e speeldag versloeg Beggen degradant Et- telbrück met 5-1. Voetbal Roger Berbig, de dertigjarige doelman van het Zwitserse nationale elftal en landskampioen Grasshoppers, heeft aangekondigd zijn loop baan te beëindigen om zich op nieuw aan de medicijnenstudie te wijden. Badminton China heeft in Koeala Loempoer de Ueber Cup, de wereldtitel badminton voor dameslandenteams, vero verd door een eclatante over winning (5-0) op Engeland. Atletiek De Bulgaar Chris- to Markow vestigde tijdens wedstrijden in Sofia een nieuw Europees juniorenrecord op het nummer hink-stap-sprong met 17.03 meter. Wielrennen Voor de klas sieker Bordeaux-Parijs heeft zich dit jaar geen enkele Ne derlander aangemeld. Komend weekeinde is de Deen Kim Andersen de favoriet temid den van negentien andere ren- Voetbal Torbjom Nilsson van Kaiserslautern keert terug naar zijn oude club IFK Göte- borg. Nilsson kon ook naar Benfica, maar Kaiserslautern weigerde mee te werken aan die transfer. Basketbal Na China en Joegoslavië hebben ook Cana da en Hongarije zich geplaatst voor het Olympisch basketbal- toernooi voor dames. Honga rije kondigde overidens woensdag aan niet aan de Spe len van Los Angeles te zullen deelnemen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 19