olfstaten veroordelen Iraanse aanvallen orlog in Golf veroorzaakt panningen op oliemarkt f S laken Israëlische aval in Palestijns kamp ereldvrede in toenemende mate bedreigd BERLIJN VS voelen niets voor wijziging in sehuldenbeleid 'SIJTHOFF PERS JITENLAND EeidoeSommii VRIJDAG 18 MEI 1984PAGINA 15 nerikaanse punks gewenst op kerkhof vil FRANCISCO Mevrouw icine Ross heeft van het hoog- chtshof van Californië het t gekregen een schadevergoe- p te eisen van de directie van de aafplaats Forest Lawn voor het chijnen van punks op de begra- j van haar 17-jarige dochter p tie, die een "punk rocker" was. punks waren op het kerkhof 5 rukkelijk en lawaaierig aanwe- Mevrouw Ross achtte dit in v j met de traditie van een be ams en met de belofte van Fo- Lawn dat men een oogje in het zou houden en ongewenste -fes weren. Nieuwe aanklacht inzake Agent Orange NEW YORL Een groep Vietnamvetera- nen heeft gisteren tegen drie Amerikaanse overheidsinstellingen een aanklacht inge diend, omdat deze tijdens de oorlog in Viet nam niet hebben gewaarschuwd voor de ge varen van het ontbladeringsmiddel „Agent Orange". De aanklacht is gericht tegen de Veterans Administration, Food and Drug Administration en de Public Health Service. De aanklacht komt slechts twaalf dagen, na dat zeven chemische bedrijven die het ont bladeringsmiddel fabriceerden in een schik king 180 miljoen dollar schadevergoeding beschikbaar hadden gesteld voor Vietnam- veteranen. Die schikking leidde tot kritiek van veel Vietnam veteranen die de vergoe ding onvoldoende vonden. Sovjet-Unie: Bouw MX-raket lokt tegenmaatregelen uit MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren verklaard, dat het op de Amerikaanse plannen voor de bouw van de MX-raket eerder met tegen maatregelen zal reageren, dan met terugkeer naar de onderhandelings tafel in Genève. Het Russische persbureau Novosti meldde dat „de beperking van het programma door het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden geen af remming betekent van de verster king van de bewapening door Reagan". Woensdag had het Huis gedeeltelijk ingestemd met de door Reagan voorgestelde MX-plannen. PARIJS De Verenigde Staten voelen er niets voor hun beleid ten aanzien van de landen met grote schulden wezenlijk te veranderen. De Amerikaanse minister van financiën, Donald Regan, zei dit gisteren in Parijs tijdens de twee daagse ministersconferentie van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwik keling (OESO), het samenwerkingsverband van de 24 belangrijkste industrielanden. Regan lichtte het Amerikaanse standpunt toe met de opmerking, dat het feit dat het interna tionale antwoord op het schuldenprobleem van geval tot geval verschillend is juist wijst op de kracht van het VS-beleid. Volgens hem bestaat er geen pasklaar recept voor alle schuldenpro blemen. Hij zei wel zorgen te hebben over de recente stijging van de Amerikaanse rente, die er voor heeft gezorgd dat de schuldên van ontwikke lingslanden weer met miljarden zijn toegeno men. Een nieuwe benadering van het schulden probleem, zoals het idee om leningen van han delsbanken te binden aan een maximum rente, wees hij af. Er bestaat geen financiële oplossing voor het schuldenprobleem, aldus Regan. De OESO-landen zullen concrete stappen on dernemen om protectionistische maatregelen tegen te gaan. Die verwachting sprak minister Van Aardenne (Economische Zaken) gisteren in Parijs. Huis van Afgevaardigden akkoord met nieuwe raket WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft giste ren met grote meerderheid ingestemd met het uittrekken van ruim twee miljard dollar voor de ontwikkeling van de Trident-2. Dit is een nieuwe intercontinentale kernraket, die vanaf onderzeeërs kan worden afgevuurd. De stemmenverhouding in het Huis, dat zich momenteel bezighoudt met de behandeling van de defensiebegro ting, was 319 voor en slechts 19 tegen. Tegenstanders van de Trident zeiden dat instemming met de plannen voor de Trident een gevaarlijke opvoering van de wapenwedloop betekent. (D/TEHERAN De Arabische Golfstaten ten Iran veroordeeld ins aanvallen op Koe- ie en Saoedische olie iers in de Golf. Zij zul- de kwestie voorleggen de Veiligheidsraad, zes Arabische staten, die verenigd zijn in de Raad van Samenwerking voor Golfstaten (GCC), kwamen gisteren in de Saoedische hoofdstad Riad bijeen naar aanleiding van de aanval van woensdag op de Saoedische olietan ker Yanbu Pride. Iran heeft indirect toegege ven de recente aanvallen op olietankers te hebben uitge voerd. In een verklaring heeft Teheran niet nadruk kelijk de beschuldigingen van Koeweit en de Verenig de Staten tegengesproken. In Teheran werd nogmaals ge waarschuwd dat buitenland se hulp aan Irak kan leiden tot een escalatie van de Golf oorlog. In de Iraanse verklaring werd in het bijzonder de VS en de Sovjet-Unie gewaar schuwd niet met het conflict in de GOlf te bemoeien. De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, zei gis teren dat de VS op het ogen blik „geen direct militair in grijpen overwegen". Volgens Speakes voeren de VS wel „intensief overleg met hun bondgenoten". Oliedeskundigen in New York hebben erop gewezen, dat Iran met de recente aan vallen op olietankers het scheepvaartverkeer in de Golf onmogelijk wil maken. Deze uitbreiding van de oor log tussen Irak en Iran zou in de plaats komen van een Iraanse blokkade van de Straat van Hormoes, aldus de oliedeskundigen. Als gevolg van de beschie ting op de Koeweitse en saoedische olietankers is het charteren van schepen voor de vaart op de Golf sterk ge daald. De Koeweitse staatsre- derij van tankschepen heeft voorlopig al haar activiteiten gestaakt. De Noorse reders vereniging adviseerde haar leden het Golf-gebied Golf voorlopig te mijden. Japanse olietankers mijden al sinds begin februari het Iraanse eiland Kharq. De meeste Iraanse olie wordt vanaf dit eiland uitgevoerd. Irak be schouwt Kharq tot oorlogsge bied en heeft al diverse olie tankers in de buurt van dit eiland beschoten. JJlDEN De aanval afgelopen woensdag i «n Saoedische olietan- in de Golf heeft er toe 2edragen dat de angst °!r een nieuwe oliecrisis le ieuw is toegenomen. de oliemarkt wordt er hening mee dat Was- ,1 gton met de verkiezin- in het vooruitzicht en len die grote olie-af- ers zijn, zoals Japan, eens in paniek zouden ïen raken. Ook be er de mogelijkheid v' er een machtsver- jliiving in het Midden- jsten ten gunste van <n zal plaatsvinden. l| voor kort werd er door «•deskundigen nogal lauw liageerd op de aanvallen la tankers in de Golf. Sinds wisdag is echter ook bij hen de bezorgdheid toegenomen, omdat de kans op een escalatie van de oorlog tussen Iran en Irak nu een stuk groter is ge worden. Maar zelfs deze ontwikkeling is waarschijnlijk toch minder ernstig dan aanvankelijk werd gedacht door die oliehandela ren, die na de aanval op de Saoedische tanker op de vrije oliemarkt in Rotterdam haas tig olie kochten. De Amerikaanse regering heeft Iran van de aanval van woensdag beschuldigd, ook al is de identiteit van de aanval lende vliegtuigen nog niet met zekerheid vastgesteld. De Iraanse actie volgde op aan vallen die Irak de afgelopen dagen zou hebben gepleegd op tankers, die zich in de buurt bevonden van de Iraanse olie- terminal op het eiland Kharg. De regering in Bagdad kan te vreden zijn met het resultaat van deze aanvallen, want sindsdien zijn geen Japanse tankers de haven van Kharg meer binnengelopen. Uit To kio kwam het bericht dat Ja pan deze maand geen olie meer uit Iran zal importeren, omdat de verzekeringspremies voor tankers, die vanuit Khargh vertrekken, enorm gestegen zijn. Verborgen boodschap De Iraanse aanval wordt ge zien als een antwoord op de Iraakse acties, maar ook als een verborgen boodschap aan Saoedi-Arabië, dat de Iraakse oorlogshandelingen financieel steunt. Hoewel Iran met deze recente aanval de Arabische Golfsta ten onder druk lijkt te willen zetten, blijft de mogelijkheid klein dat Iran de Straat van Hormoes zal blokkeren. In Te heran wordt al te zeer beseft dat zo'n blokkade Amerikaan se militaire acties zal uitlok ken. Ondanks alles blijft het ver trouwen in de olie-industrie gehandhaafd. Het Internatio nale Energie Agentschap (IEA) in Parijs liet gisteren weten, dat de situatie in de Golf weliswaar ernstig is, maar dat er geen reden is voor een overhaaste reactie. De be staande olievoorraden zijn voorlopig nog groot genoeg en de productie van de olie-lan den buiten de Golf-staten is meer dan voldoende. Daar komt bij dat de OESO-landen meer dan drie miljoen vaten olie in voorraad hebben, het geen voldoende is voor 95 da gen. Een belangrijke factor in het geheel is dat de vraag-en-aan- bod verhouding op de olie- markten al sinds de oliecrisis van 1973 en '79 danig is ver stoord. Volgens sommige criti ci was deze laatste crisis trou wens een gevolg van paniek. De OPEC (Organisatie van Olie-Exporterende Landen) heeft de ontwikkelingen in het Golfgebied tot nu toe met een gevoel van opluchting be groet. Gezien de al jaren voortdurende problemen bin nen de OPEC hebben de olie- exporterende landen op dit moment weinig behoefte aan nieuwe spanningen. De totale OPEC-export zakte in 1979 tot ver beneden de helft van de hoogste productiepiek in 1970 van ruim 30 miljoen vaten per dag. Tijdens de OPEC-verga- dering, die vorig jaar in Lon den plaatsvond, moest de de OPEC voor het eerst het be sluit nemen de olieprijs te ver lagen. De OPEC-landen nemen te genwoordig niet veel meer dan ongeveer 40 procent van de olievraag van de niet-com- munistische landen voor hun rekening. Daarvan komt 20 procent uit de Golf. Zelfs een spoedige maar onwaar schijnlijk geachte beëindi ging van de Golf-oorlog zou de problemen binnen de OPEC De ministers van buitenlandse zaken van de zes Arabische Golfstaten kwamen gisteren in speod- zitting bijeen naar aanleiding van de Iraanse beschieting op een Saoedische olietanker. In het mid den zit de Saoedische minister, prins Saoed el-Faisal. echter niet oplossen. Irak en Iran zouden in dat geval hun olieproduktie verhogen. Dit zou dan misschien weer leiden tot een verdere daling van de olieprijs. Verhoging olieprijs Alleen een definitieve Iraanse overwinning zou een wending ten gunste van OPEC kunnen betekenen. Als Iran een mili taire overwinning behaalt, dan zou dat betekenen dat Teheran meer invloed zou krijgen bin nen de OPEC. Iran heeft de laatste tijd nogal wat druk uit geoefend op de OPEC om de olieproductie verder te verla gen. Maar tegelijkertijd pleitte Iran voor een verhoging van de olieprijs van de huidige 29 dollar per vat tot 34 dollar, de prijs van vorig jaar maart. De mogelijkheid van een der gelijke Iraanse overwinning en het vooruitzicht dat er dan nog meer regimes a la Kho- meiny komen, zijn zaken waar meer politiek ingestelde olie deskundigen zich grote zorgen over maken. Want hoewel de olie-industrie in de Noordzee op dit moment nog steeds in belang toeneemt, zouden de olie-reserves in de Golf-staten tegen het einde van deze eeuw weer een beslissende rol kun nen gaan spelen. ROD CHAPMAN The Guardian lSHINGTON/TEL HV/BEIROET De J enigde Staten hebben vtiek geleverd op de ue invallen, die Israeli te e troepen de afgelopen en hebben gedaan in Palestijnse Ain el-Hil- h bij de Zuidlibanese iÉ enplaats Sidon. een verklaring van het nerikaanse ministerie van enlandse zaken staat, dat .vernieling van eigendom- i i een schending is van het dmationale recht". In krin- van het Israëlische mili- opperbevel in Zuid-Liba- non is gisteren bevestigd, dat er Israëlische acties in het kamp hebben plaatsgevonden. Volgens Israël zijn daarbij twee Palestijnse gedood. Ook zijn diverse woningen van Pa- lestijnen opgeblazen. Volgens Libanese veiligheids kringen wordt er de laatste tijd in het Palestijnse kamp ge regeld gestreden tussen voor- en tegenstanders van Israël. Diverse pro-Israëlische „colla borateurs" zouden daarbij zijn gedood. In de nacht van dins dag op woensdag voerden Is raëlische troepen de eerste ac tie in het kamp uit. Gisteren volgde een tweede inval. Het kamp Ain el-Hilweh, waarin ongeveer 30.000 Palestijnse vluchtelingen wonen, werd tij dens de Israëlische invasie in juni 1982 grotendeels vernie tigd. De Arabische landen hebben gisteren gevraagd om een spoedzitting van de Veilig heidsraad in verband met Is raëlische acties in Ain el-Hil weh. De 15 leden van de Vei ligheidsraad beraden zich van daag op het verzoek van een spoedzitting. In een brief aan de Veiligheidsraad protesteert de PLO tegen de „barbaarse en inhumane daden tegen on gewapende Palestijnse burgers in het kamp". Volgens de PLO „zijn als gevolg van daarvan 60 Palestijnen gedood of ge wond". vrijwielen in eigen land Een stukje, wat dagen of een weekje op de fiets. Daarover gaat „Vrijwielen in eigen land". Een informatief fietsersboekje voor vrije tijd en va kantie. Gratis bij de fietsenvakman, de ANWB, de VW-i's, de reis- en inlichtingenbureaus van de NS en stichting: fiets! (tel. 020-42 55 50). Aanwezigheid Sovjet-Unie Spelen Seoel ook onzeker SINGAPORE Op de dag dat Polen zich als tiende land afmeldde voor de Olympische Spelen in Los Angeles, heeft een Russische diplomaat, Aleksei Fedotov, in Singapore verklaard, dat de aanwezig heid van de Soviet-Unie op de Spelen van Seoel 1988 zeer on zeker is. Hij zei dat de grootste bezwa ren tegen Los Angeles de be dreigingen tegen de Russische atleten waren geweest. Derge lijke incidenten zijn volgens Fedotov ook in Zuid-Korea na het luchtincident op 1 septem ber van het vorig jaar, waarbij een Zuidkoreaans passagiers vliegtuig met 269 mensen aan boord door een raket werd neergeschoten, te verwachten. Hij steunde de gedachte de Olympische Spelen voortaan in Griekenland te organiseren. In een redactioneel commen taar van het onlangs versche nen CDA-partijblad wordt het terugbrengen van de Spelen naar Griekenland ook gezien als een belangrijke stap sport en politiek van elkaar te schei den. De boycot werd in het blad als „weinig bemoedigend" beschouwd in het streven naar minder wantrouwen tussen Oost en West. De voorzitter van het organi satiecomité, Peter Ueberroth, verklaarde gisteren dat de deur voor de Sovjet-Unie en de andere landen open blijft staan. „Maar", voegde hij er aan toe, „ik denk niet dat er nog een wending komt". Mitterrand wil actie voor echtpaar Sacharov STOCKHOLM De Franse president Mitterrand heeft gis teren in Stockholm bekendge maakt, dat de ministeries van buitenlandse zaken van de EG-landen bijeen zullen ko men om actie te ondernemen ten gunste van het echtpaar Sacharov. Volgens Mitterrand „mag geen stap achterwege worden gela ten om de vrijheid van deze twee mensen te verzekeren". De gezondheidstoestand van Sacharov en zijn vrouw is bij zonder slecht. De Sacharovs zijn sinds 2 mei in hongersta king om een uitreisvisum van de Russische regering te ver krijgen voor medische behan deling in het Westen van de zieke mevrouw Sacharov. "VNDENS STRATEGISCH INSTITUUT: JSKE EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM LONDEN De crisis in de Oost-West betrekkin gen en de bewapenings wedloop zullen de komen de jaren voortduren en het risico van een gewa pend regionaal conflict doen toenemen. Met name het Midden-Oosten en Midden-Amerika zijn ex plosieve brandhaarden. Dit schrijft het Internatio nale Instituut voor Strate gische Studiën (IISS) in zijn vandaag verschenen jaarboek „De strategische balans 1983-1984". Het IISS zegt in zijn studie dat de verhouding tussen Oost en West op het laagste peil is aan geland sinds de Cuba-crisis van 1962. Het in Londen ge vestigde particuliere instituut is van mening dat de huidige crisis een zodanige vorm dreigt aan te nemen dat politi ci de komende jaren de groot ste moeite zullen hebben de moeilijkheden op te lossen. De specialisten van het IISS noemen twee hoofdoorzaken voor hun pessimisme: op de eerste plaats de machtswisse ling in de Sovjet-Unie en op de tweede plaats het verkie zingsjaar in de Verenigde Sta ten. „Zelfs wanneer Konstan- tin Tsjernenko belangrijke be leidsveranderingen zou willen uitvoeren, dan nog heeft hij eerst enige tijd nodig om zijn macht te consolideren", zo zegt het IISS. „Bovendien is een verkiezingsjaar in de Verenig de Staten nauwelijks een ge schikt periode om nieuwe Amerikaanse initiatieven te verwachten", zo menen de specialisten. De ontwapenings onderhandelingen zijn bij uit stek slachtoffer van de slechte atmosfeer in de Oost-Westbe trekkingen en het instituut verwacht dat de toekomst „een aanzienlijke vermeerde ring van de bewapening en een vermindering van de wa penbeheersing" te zien zal ge ven. In het gebied van de Perzische Golf zijn de spanningen ern stig gestegen en rekening hou dend met het feit dat de Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie beide vitale belangen in het gebied hebben, neemt de drei ging toe van een escalatie van de Golfoorlog, zo menen de onderzoekers van het IISS. (ADVERTENTIE) Met Uw krant naar uitgebreide 5-daagse luxe touringcarreis Er Is erg veel te zien en te beleven In Berlijn. Op verzoek hebben we ditmaal onze succesvolle trip tot 5 dagen uitgebreid. MAANDAG 11 JUNI (2e Pinksterdag) vertrekken we (om 7 uur v.m. uit Den Haag en 7.30 uur v.m. uit Rot terdam) voor een 5-daagse reis naar de fascinerende stad Berlijn. We bezoeken daarbij zowel West- als Oost-Berlijn. Voor wie deze nog stad nog niet eerder bezocht is deze trip beslist een bijzondere belevenis. In West-Berlijn verblijven we in het fraai gelegen hotel Igel. Alle ka mers hebben douche en toilet. Het uitgebreide programma biedt dinsdagmorgen een rondrit door Berlijn o.a. naar het Monument Plötsensee, de Potzdammerplatz. Brandenburger Tor enz. Na deze algemene oriëntatie kunt u in de mid dag naar eigen believen verder op verkenning gaan dan wel gezellig winkelen, 's Avonds kan In overleg een theater of nachtclub worden bezocht. Woensdag gaan we via ..Checkpoint Charlie" door de Muur en bezoeken o.a. Alexanderplatz. het Treptow monument en eventueel het beroemde Pergamonmuseum. U krijgt in Oost-Berlijn ook gelegenheid om wat te winkelen. De avond en de nacht worden weer in West-Berlijn doorgebracht. Donderdag brengen we een bezoek aan het Rijksdaggebouw, waar een uitgebreide interessante expositie gewijd is aan de gehele ge schiedenis van het Duitse keizerrijk t/m het derde rijk. Daarna wordt het zeer mooie Kasteel van Charlottenburg bezocht en is de rest van de dag ter vrije be schikking. Na een vroeg ontbijt wordt vrijdag de terugreis aanvaard via Drewitz. Marienborn, Osnabruck en zijn we om plm. 20.00/20.30 uur weer terug in Den Haag/Rotterdam. Deze Interessante en leerzame reis kost J tlUWi" per persoon op basis van een 2-persoonskamer met douche en toilet en halfpension 4jrdiner. logies en ontbijt). Toeslag eenpersoonskamer 70.-. Com binatiereisverzekering 10 - p.p. 5.-. Annuleringsverzekering 3 1/2 van de reissom 6.- kosten. Een geldig paspoort is vereist. Inlichtingen en boekingentelefonisch onder r. 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur; of persoonlijk in onze vestigingen Spuitraat 71. Den Haag op de hoek van het Spui). «f 365.- 4rdlner, logies en gsverze POSTBUS 18050 2500 AA "«-GRAVENHAGE TEl 070-190882

Leidse Courant | 1984 | | pagina 15