en procent loonstijging kost zeker 36.000 banen ii Kamer veroordeelt gebruik van geweld tegen racisme JONGE Inkomen boer en tuinder niet verder achteruit Kabinet uit problemen rond tweeverdienerswet Al voor f395,- h kroon-ofbrugdeel! Inzamelingsactie Rode Kruismoet 14 min opleveren BNNENLAND CcidócSotvumt VRIJDAG 18 MEI 1984 PAGINA 13 jeen waarborgsom meer }oor energieverbruik OORDWIJKERHOUT Per 1 januari zullen jgelijk de tuinders geen waarborgsom meer jpven te betalen voor hun energieafname. Dit Wdde voorzitter Heemskerk gisteren in de •gadenng van het ondernemersplatform van lordwiikerhout. Op initiatief van de veiling >ra wil het energiebedrijf Rijnland op die da- i het voorschottensysteem voor de tuinders jan invoeren. diezelfde vergadering namen de heren Pen- jngs en Van Ruiten het op voor de kleine hnders die geen 30.000 m3 gas verbruiken per pr of die twee aansluitingen op het gasnet ibben en daarom 60.000 m3 moeten verbrui en om in het goedkopere tarief te vallen. De ordwijkerhoutse wethouder zei dat dergelij- problemen in het energiebedrijf wel bespro- fn kunnen worden maar dat dan eerst wat ter achtergrondinformatie bekend moet zijn. Inzittenden uit auto geslingerd VOORSCHOTEN Twee 19-jarige inwoners van Voor schoten zijn gisteravond gewond geraakt nadat ze uit hun auto werden geslingerd. De bestuurder haalde een andere auto in op de De Ruytersingel in Voorschoten ter hoogte van de sportvelden van voetbalvereniging Rand stad Sport. Hij negeerde de doorgetrokken streep en merkte de flauwe bocht niet op, waardoor de auto de betonnen middenberm raakte. De Voorschotenaar ver loor de macht over het stuur, het vervoermiddel begon te tollen, botste tegen een lantaarnpaal op de kruising met de Weddeloop en belandde uiteindelijk in de bosjes. De inzittenden, die geen veiligheidsgordel droegen wa ren er toen al uit geslingerd. Beiden zijn overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden, de één moge lijk met hoofdletsel, de andere met een gebroken schou der. Auto en lantaarnpaal werden totaal vernield. Noordwijkerhout rond met Meeuwenoord NOORDWIJKERHOUT - De gemeente Noordwijker- hout heeft overeenstemming bereikt met de firma Meeuwenoord over verplaatsing van het bedrijf waardoor doortrekking van de omleidingsweg Victo- rieberg richting ABN-bank mogelijk is geworden. Het garagebedrijf zal naar achteren verplaatst worden op het terrein van de Sint Bavo. De psychiatrische in richting zal hiertoe 2500 m2 via de gemeente aan Meeuwenoord verkopen. Enkele opstallen van het bedrijf zullen gesloopt worden en er zal een bouwver gunning worden verstrekt hoewel op die plaats vol gens het bestemmingsplan niet gebouwd mag worden. Dit plan zal dus moeten worden aangepast. Zodra de nieuwbouw voor het garagebedrijf voltooid is, kan met het doortrekken van de Victorieberg worden be gonnen omdat ook het huis van mevrouw Meeuwe noord door de gemeente wordt gekocht. In totaal zal dit de gemeente ongeveer drie ton gaan kosten. onze parlementaire redactie) ËN HAAG Als de lo in de marktsector de Jmende jaren met één cent zouden stijgen, zal dat 36.000 mensen baan gaan kosten. [>u de loonstijging ook ambtenaren en idvolgers gelden, dan |jgt de werkloosheid fs met 39.000 man. Bo- adien zou het financie ringstekort van de over heid er met ongeveer twee miljard gulden door stijgen. Een en ander blijkt uit berekeningen die het Centraal Planbu reau (CPB) gisteren heeft gepubliceerd. Zoals bekend is de dreiging van looneisen rebel nu de winsten in de bedrijven hier en daar sterk verbeteren en herstel van de werkgelegen heid nog uitblijft. De waar schuwing van vooraanstaande economen zoals de president van de Nederlandsche Bank, dr. Duisenberg, tegen het stel len van looneisen is naar uit de berekeningen van het CPB blijkt zeer terecht. Loonsverhogingen blijken in derdaad zeer nadelig voor het prille economisch herstel. Niet alleen zouden het overheidste kort en de werkloosheid er sterk door oplopen, de Neder landse export zou er een flinke deuk door krijgen en de beta lingsbalans zou er door ver slechteren. Uiteindelijk zou ook het investerings- en pro- duktiepeil er door dalen en de rente er door stijgen. Alleen de particuliere consumptie zou een blijvende impuls van zo'n loonstijging ondergaan. Uit de berekeningen van het CPB voor 1984 blijkt overigens de mogelijkheid van een gro tere meevaller in het financie ringstekort dan waar minister Ruding sinds vorige week van uitgaat. Het Planbureau houdt het op een tekort van 10 pro cent van het nationaal inko men, terwijl het ministerie van Financiën nog met 10,7 procent rekening houdt. Zoals het zich nu laat aanzien zullen ook de sociale fondsen (het geld waaruit de sociale uitke ringen worden betaald) dit laar een meevallende op brengst kennen. Er zou een batig saldo kunnen ontstaan van een half miljard tegenover een tot nog toe geraamd tekort van vier ton. Deze ontwikke ling kan aanleiding zijn tot sen verdere verlaging van de sociale premies in 1985. (ADVERTENTIE) imsterdam dl onducteurs p tram MSTERDAM B en W in Amsterdam wil op korte rmijn een proef beginnen et conducteurs op de tram. et college heeft het minis- rie van verkeer en water- iat gevraagd 150 mensen n te mogen stellen die met houd van uitkering als nducteur-„nieuwe stijl" an werken. De conduc- urs zullen voorlopig in een enstverband van 32 uur - r week werken. Zij zullen rippenkaarten verkopen, larten controleren en infor- atie geven. Verder zullen nieuwe conducteurs zich izighouden met het bevor- iren van rust en veiligheid de tram en het voorkomen Jn vandalisme. De conduc- urs krijgen geen opspo- - igsbevoegdheid in de zin it zij boetes of processen- erbaal uit kunnen delen, iet-betalende reizigers wor- ">fen er bij de volgende halte 5 tgezet. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren vrijwel unaniem de racistische ideeën van de Centrumpartij afge keurd. De bestrijding van ra cisme mag echter niet gepaard gaan met geweld, want dat roept weer ander geweld op, aldus de woordvoerders van de fracties. Zij maakten dit duidelijk tijdens een door CP- Kamerlid Janmaat aange vraagd spoeddebat over de verstoring van een congres van de Centrumpartij in de Brabantse plaats Boekei, afge lopen zaterdag. Het was voor het eerst sinds de intrede van Janmaat in het parlement (september 1982) dat de Ka mer zo massaal de ideeën en praktijken van die partij ver oordeelde. Demonstranten gooiden zater dag in Boekei een traangasgra naat door de ruit van het res taurant, waar het congres werd gehouden. De aanwezige, dertig man sterke, politie kon vervolgens niet verhinderen dat schermutselingen ontston den tussen leden van de Cen trumpartij en demonstranten. Later werd er zelfs door een demonstrant op een bus met aanhangers van de Centrum partij geschoten. Janmaat uitte gisteren zijn ongenoegen over het optreden van de politie en hij vroeg de ministers van Binnenlandse Zaken en Justi tie een garantie om dit soort gebeurtenissen in de toekomst te voorkomen. Minister Rietkerk van Bin nenlandse Zaken stelde echter dat de burgmeester van Boe kei en de politie geen verwij ten vallen te maken over de ordeverstoring. De burgemees ter werd pas tegen het eind van zaterdagmorgen op de hoogte gebracht van het con gres in zijn gemeente en hij heeft vervolgens 30 van de 45 beschikbare agenten ingezet bij het begeleiden van de te- gendemonstranten. Rietkerk beklemtoonde verder dat het recht op vergadering voor iedere partij geldt. „Dat Peter Lankhorst van de PPR gisteren tijdens het kamerdebat over de gang van zaken rond het CP-congres afgelopen zaterdag in Boekei. recht dient dan ook beschermd te worden. De overheid dient op te treden tegen groeperin gen die een vergadering trach ten te verstoren". Het debat over de Centrum partij en het gewéld tegen le den van deze partij werd nog eens extra actueel door een in cident gistermorgen rond voorzitter dr. W.J. Bruyn van het wetenschappelijk bureau van de CP. Bruyn, auteur van de racistische nota „Nederland voor de Nederlanders", werd voor zijn woning in Amster dam door acht onbekenden vastgegrepen en aan een blok beton geketend. Daarbij werd een bord geplaatst met het op schrift „racist". De brandweer moest er aan te pas komen om hem weer van het beton te be vrijden. Ook in Zutphen stond de Cen trumpartij gisteren centraal. Daar werd een congres gehou den over het thema „CP en politie". De Rotterdamse hoofdcommissaris J. van Dorp sneed er de problemen aan die zijn ontstaan nu een hoofda gent is gekozen in de Rotter damse deelgemeenteraad IJs- selmonde. Van Dorp zei dat hij de hoofdagent zou ontslaan, indien vast zou staan dat de ambtenarenrechter met zo'n ontslag zou instemmen. Dit is echter niet het geval, aldus Van Dorp. De juridische mo gelijkheden voor ontslag van een CP-agent zijn te beperkt. De hoofdcommissaris zei wel ernstig te overwegen de be wuste hoofdagent een functie te geven waarin deze niet meer direct in contact met het publiek komt. Van Dorps col lega's lieten tijdens de bijeen komst blijken het met hem eens te zijn. De algemene te neur van het congres was dat aanhangers van de Centrum partij ongeschikt zijn voor een functie bij de politie. Intussen heeft de Anne Frank-stichting besloten bi; het gerechtshof in Amsterdam opnieuw een verbod te eisen van verspreiding van de note „Nederland voor de Nederlan ders" van de CP. Eerder wees de Amsterdamse rechtbank deze eis af. Klachten tegen ziekenhuis wegens te forse bestraling ENSCHEDE „Alle grote kankercentra in Nederland zeiden tot eind vorig jaar nog ja tegen de methode van be stralen zoals ook wij die toe pasten in het geval van baar moeder- of baarmoederhals kanker." Pas dit jaar is er alom twijfel over gegroeid, van daar ook dat de therapie die nu toe gepast wordt zich aan het wij zigen is". Aldus reageert direc teur-geneesheer dr.H. Schnei der van het Enschedese zie kenhuis Ziekenzorg op het feit dat twee vrouwen zijn zieken huis aansprakelijk hebben ge steld voor de gevolgen van een te grote dosis radioactieve stra ling die zij in de jaren 1982 en 1983 gehad zouden hebben op de afdeling radiotherapie van Ziekenzorg. Bij de twee vrouwen zijn, evenals bij zes andere kanker patiënten, ernstige complica ties geconstateerd na de be straling. Twee van die acht pa tiënten zijn inmiddels overle den, overigens niet aan de ge volgen van de bestraling. De zaak is in onderzoek bij de In spectie voor de Volksgezond heid en bij Justitie. In geval van baarmoeder(hals)kanker is het gebruik dat na chirur gisch ingrijpen (wegsnijden van de tumor) een nabestra- ling volgt. Medio 1983, nadat achteraf bij een achttal patiën ten ernstige complicaties wa ren geconstateerd, werd in Ziekenzorg de conclusie ge trokken dat de dosering bij dit soort bestraling te hoog was. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG In de land- en tuinbouw zal de produktie tot 1990 met gemiddeld \xh pro cent per jaar toenemen. De prijzen die de boeren en tuin ders voor hun produkten krij gen zullen met een procent per jaar dalen. Tot 1990 zullen de inkomens van boer en tuinder niet ver anderen, ondanks een stijging van de arbeidsproduktiviteit met drie procent per jaar. De werkgelegenheid in de agrari sche sector zal tot 1990 met een half procent per jaar da len. Dit heeft het Centraal Planbu reau berekend. Volgens het CPB zijn de vooruitzichten voor land- en tuinbouw op zich niet slecht. In de akker bouw zal het EG-beleid de prijzen en inkomens wel onder druk zetten, maar de effecten daarvan zijn gering. Voor de glastuinbouw voorziet het CPB door de slechte finan ciële situatie van de bedrijven geen uitbreiding. Omdat de kosten van arbeid en energie maar weinig stijgen zullen de winsten in die sector toene men. Echter, de koopkracht van de mensen en de concur rentie uit landen als Spanje en Portugal speelt ook een rol. Als er geen economisch herstel komt moet de glastuinbouw inkrimpen, zo stelt het CPB. Voor deze sector wordt een produktietoename van vier procent per jaar verwacht, ter wijl de werkgelegenheid met een procent per jaar zal stij gen. Minister Braks (Landbouw en Visserij) zal kleine boeren die in de problemen komen door de superheffing op melk en de daaraan gekoppelde produk- tiebeperking van 8,65 procent, te hulp komen. Hij komt dan. op verzoek van de Kamer, met een groot aantal maatregelen. Boeren met minder dan 45 koeien bijvoorbeeld hoeven hun melkproduktie niet met 8,65, maar met 5,65 procent te beperken. Kleine boeren krij- 15.000 Brieven op Braks' balkon SINT MICHIELSGESTEL Actievoerders van het comité „Ontketen de Fok- zeug" hebben gisteren 15.000 brieven bezorgd bij het huis van minister Braks in het Brabantse St. Michielsgestel. Omdat de minister eerder had ge weigerd de brieven in ont vangst te nemen werden ze vanaf de openbare weg met behulp van een grote kraan op een balkon van Braks' woning gedepo neerd. De Dierenbescher ming heeft op het ministe rie in Den Haag ook 15.000 brieven overhandigd aan directeur-generaal De Zeeuw van landbouw en voedselvoorziening. Zo'n 50 actievoerders hadden zich op het Binnenhof de monstratief vastgeketend tijdens deze overhandi ging. De activisten protes teren hiermee tegen het het lot van de geketende moederzeug. gen bovendien inkomenstoes lagen. De Kamer is vrijwel unaniem tegen nog meer bezuinigingen op de landbouwuitgaven van de EG. Staatssecretaris Van Eekelen (Europese Zaken) had vorige week voorgesteld om nog 1,2 miljard extra op de EG te bezuinigen. Het Tweede-Kamerlid Tom mei van de oppositiepartij D'66 heeft gisteren een motie inge diend waarin waardering wordt uitgesproken voor het beleid van minister Braks (Landbouw en Visserij) over de superheffing op melk. Kamervoorzitter Dolman merkte op dat het „buitenge woon uitzonderlijk is dit soort moties van adhesie in te die nen". Alleen in Frankrijk schijnt iets dergelijks wel voor te komen. (ADVERTENTIE) Frans.met 'n vleugje romantiek, In de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen! sfeervol a la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc. (haal of bel even voor mapje Menu-Suggesties) Hotel-Restaurant „DUINOORD" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnen het kabinet is een akkoord op handen over de derde fase van de wet op de tweeverdieners. Het kabinet wil de verschui ving van de belastingdruk van de alleenverdiener naar de tweeverdieners niet laten plaatsvinden door een belas tingverhoging voor leefeenhe den met meerdere inkomens, maar juist door de alleenver dieners ten volle te laten pro fiteren van een belastingverla ging. Die zou dan niet gelden voor de tweeverdieners. Een dergelijke „meer dan margina le" belastingverlaging heeft premier Lubbers gisteren op het jubileumcongres van de CNV-dienstenbond in Noord- wijkerhout aangekondigd. In de derde fase van de wet op de tweeverdieners, die per 1 januari moet worden inge voerd, zou de positie van de al leenverdiener moeten worden versterkt en zouden wat onef fenheden in de bestaande wet moeten worden gladgetrok ken. De VVD heeft zich van meet af aan sterk verzet tegen een verzwaring van de lasten van de tweeverdieners, die op 1 januari ook al dubbele aow- premie moeten gaan betalen. Het kabinet heeft nu echter niet voor een verzwaring van de tweeverdieners gekozen, maar voor een verlichting van de belasting voor de alleenver dieners. Die verlichting kan tot stand- komen via een verhoging van de toeslag op de belastingvrije som die alleenverdieners wel krijgen, maar tweeverdieners niet. Volgens ingewijden zou het kabinet voor deze operatie ongeveer een miljard gulden hebben uitgetrokken. „Minister die zwijgt, geeft vrij baan aan tegenstanders NAVO" (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Op de betref fende persconferentie in het hoofdkwartier van de NAVO. zei Luns, met aan zijn zijde de Amerikaanse minister Wein berger, onder meer: „Een mi nister, die zich niet uitspreekt, zelfs geheel zwijgt, geeft vrij baan aan de vredesbeweging en aan allen die zich tegen over de NAVO stellen". De se cretaris-generaal zei verder dat er grote verbazing onder de partners heerst over het feit dat Nederland zwijgt over het dubbelbesluit van decemr ber 1979. „Een aantal ministers wees erop", aldus Luns, „dat er poli tieke leiderschap vereist wordt om tot een positieve beslissing te komen". Mr. Luns wees er in dat verband dat minister Weinberger tijdens de verga dering zijn respect betuigd had voor de Nederlandse premier Lubbers en de minister van Buitenlandse Zaken Van den Broek vanwege hun moedige uitspraken. NAVO-diplomaten vertelden echter dat die loftui tingen uit de mond van Luns zelf kwamen. „We waren verbaasd van de Nederlandse minister van de fensie te vernemen dat de Ne derlanders volledig vrij waren een beslissing te nemen van wege de reserve, die ze inge nomen hebben in december 1979", vervolgde Luns zijn verhaal. Volgens hem is Ne derland niet meer vrij om de beslissing uit te stellen en heeft het zelfs de verplichting te plaatsen. Hij wees erop dat al in 1981, volgens belofte, een beslissing genomen zou wor den „in het licht van een eventueel succes of mislukken van de onderhandelingen met de Russen". „Er kan niet vol gehouden worden dat er spra ke is van een succes. Integen deel: Er is niets gebeurd. De Russen zijn doorgegaan met het opbouwen van hun arse naal, terwijl de bondgenoten bijna vier jaar de zaak bevro ren hebben. De Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de Navo, mr. Jaap de Hoop Scheffer, verklaarde met na druk dat het om persoonlijke Uitlatingen van de secretaris- -generaal ging, waarin de partners niet gekend waren. Volgens De Hoop Scheffer, mag „het wel uitzonderlijk ge noemd worden dat een secre taris-generaal zich ongevraagd over de persoon van een mi nister uitlaat". Wat betreft de uitlating van Luns over het feit dat Nederland allang had moeten beslissen zei De Hoop Scheffer: „Het gaat om een be slissing van de Nederlandse regering, een souvereine staat binnen de Navo. De secretaris- -generaal mengt zich in de binnenlandse politiek". Burgemeester Woensdrecht tegen tentenkampen bij vliegbasis AMSTERDAM Burgemees ter De Leeuw van Woens drecht zal op grond van de on langs gewijzigde politie veror dening niet toestaan dat op 1, 2 en 3 juni rond de vliegbasis in zijn gemeente tentenkampen worden opgericht van waaruit actievoerders tegen kruisra ketten een 48-uurs blokkade willen uitvoeren. De burge meester noemt die blokkade van de veertien toegangen tot de basis „een illegale actie". Dit blijkt uit een brief van De Leeuw aan het landelijke overleg van de ruim 70 basis groepen in het hele land dat de blokkade (op 1 en 2 juni) organiseert. Op zondag 3 juni volgt een demonstratie in het centrum van Bergen op Zoom. De basisgroepen besloten ove rigens het verbod van burge meester De Leeuw te negeren. (ADVERTENTIE) füw natuurlijk gebit behouden: Het wordt nu voor bijna iedereen mogelijk zijn eigen tanden en kiezen met kronen te behouden. Rehadent BV levert u in samenwerking met ervaren Nederlandse tandartsen een kroon- of brugdeel voor slechts f. 385,-. Ook in uw omgeving kunt u zich kosteloos en geheel vrijblij vend door één van deze tandartsen laten adviseren over een eventuele behandeling. n of bel voor inlichtingen: ninistratief Centrum. Postbus 45. 2665 ZG Bleiswijk.Tel 01892-7280 ÏRIEMELS CHIMK.-/NPISCH DEN HAAG „Die Rode Kruis-hulp is eigenlijk veel belangrijker dan wat ik destijds als premier deed". Aan het woord Dries van Agt, premier van drie kabinetten in de periode 1977 tot en met 1982. Hij was gisteren in Den Haag aanwezig bij het vertrek van twee door het Rode Kruis betaalde vrachtwagens naar Tur kije, waar door recente aardbevingen behoefte is aan transportmiddelen. Als voorzitter van het Natio naal Campagne Comité van het Rode Kruis ging de oud- premier in op de jaarlijkse in zamelingsactie die van 28 mei tot 10 juni gehouden wordt. Maar liefst 7000 affiches met bekende Nederlanders erop moeten er, met tv-spots en een reclamacampagne, voor zorgen dat de organisatie minstens 14 miljoen kan incasseren. „Met 14 miljoen mensen zijn we toch wel goed voor 14 miljoen gulden?" laat het Rode Kruis onder anderen Wim Kok, Jo- han Cruyff, Jos Brink en an dere bekende Nederlanders zeggen. Zo'n 50.000 collectan ten gaan de boer op om geld in te zamelen. Storten kan na tuurlijk ook: op giro 6868. Vo rig jaar bracht de actie 10 mil joen op. Het geld is hard nodig voor medicijnen, voedsel, kleding, transport, eerste levensbehoef ten en bloed. Ook steun van artsen, verpleegkundigen en hulpteams is natuurlijk wel kom. „De miljoenen die nodig zijn voor de leniging van deze nood en voor medische hulp zijn maar een druppel op een gloeiende plaat", zo stelt -het Rode Kruis. Namens het Rode Kruis droeg oud-premier Van Agt een vrachtwagen over aan chauf feur Maasen. Hij rijdt de auto naar Turkije om te daar te worden ingezet in gebieden die getroffen zijn door aardbevin gen.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13