ieuw Sportfondsenbad van assenaar nadert voltooiing leten van wetenschappelijke kwaliteit is meer dan een kwestie van tellen Wielrenner gewond in Rijnsburg Stadsvernieuwing even duur als nieuwbouw 'MPOSIUM OM INGESLAPEN ONDERZOEKERS TE WEKKEN Eïdën QeidócOowmnt DONDERDAG 17 MEI 1984 PAGINA 5 przitter voor Jatthias ijOND De muziek- en toneel- Êiging St. Matthias hield gisteren gemene jaarvergadering. Van de I honderdvijftig leden en enkele jerden donateurs verschenen i veertien personen op de verga- Dat is altijd een teken dat alles j de vereniging goed verloopt. er veel klachten zijn, voelen de mensen zich geroepen de jaar- Jering bij te wonen. Met algeme- jémmen werd een nieuwe voorzit- fekozen nadat de vereniging zich al He jaren zonder voorzitter moest te redden. De waarnemend voor- jr J. de Vetten zag zijn taak verlicht jjen door het aanvaarden van het titterschap door P. v.d. Kerkhof. RIJNSBURG Tijdens de tweede etappe van de Rijnburgse Burchtronde is de 59-jarige Piet Paauw ten val gekomen en ernstig gewond ge raakt. Oorzaak van de valpartij was een hape rende versnelling. Eerste werd in deze tweede ronde Jan Heemskerk, 2. Piet Ouwehand en 3. Dirk van Beelen. Bij de junioren werd 1. Bram v.d. Eijkel en 2. Jan van Egmond. Bij de dames junioren werd 1. Corine Hogewoning, 2. Karin van Delft en 3. Gerda v.d. Burg. Bij de pupillen (jongens) werd 1. Gerald Lindhout, 2. Hans Kruijt en 3. Henk Grimbergen. Bij de meisjes pupillen werd 1. Petra Grimbergen en 2. Petra van Rossum. De wielerronde werd voor de tweede maal gereden op het nieuwe parcours Burg. Hermansstraat/Noordeinde/Petr. van Saxenstraat/Kanaalstraat. Velocitas organiseert weer avondvierdaagse LEIDERDORP De Lei- derdorpse Avondvierdaag se van korfbalvereniging Velocitas in Leiderdorp is ondertussen een begrip. Deze grootste avondvier daagse in de regio, waar aan vorig jaar tegen de 3000 mensen uit Leiden en Leiderdorp deelnamen, wordt van dinsdag 22 tot en met vrijdag 25 mei voor de 13e maal gelopen. De wandelaars lopen in principe 10 kilometer per avond. Alleen kinderen van 4 tot en met 8 jaar kunnen met hun begelei ders 5 kilometer per avond afleggen. Er wordt gestart vanaf het terrein van Velocitas in De Bloe- merd in Leiderdorp, elke avond tussen 17.45 en 19.00 uur. De kosten be dragen bij voorinschrij ving 4 voor deelnemers tot en met 11 jaar, ouderen betalen 4,50, groepen ƒ3,50 per persoon. Inschrij ven aan de start kost 1 meer. Van tevoren in- schrijven kan in Leider dorp op de adressen Rid derhof 1, Coornhertdreef 36, Karolusgulden 19, Wa terbieskreek 30, Bloem hofstraat 14, Wederik- kreek 5, Heemraadlaan 21, Sternstraat 1, Eikenlaan 4 en Roerdomp 12. Ook in Leiden kan men terecht, en wel op de adressen Pa- tellabank 9 en Vuurbloem 2 in de Merenwijk. Iedere wandelaar kan deelnemen aan de gratis loterij. Me dailles zijner voor degenen die voor de eerste, vijfde of tiende maal deelnemen, anderen krijgen aanvul lende nummers. Op vrij dag 25 mei worden de lo pers ingehaald op de Gro- tiuslaan in Leiderdorp met muziek van Tamarco. Brandweerstrijden in Rijnsburg RIJNSBURG De provinciale Brand weerwedstrijden zullen zaterdag ge houden worden in Rijnsburg. Er doen 27 vrijwillige brandweerkorpsen aan dit gebeuren mee en de korpsen moe ten eerst naar de brandweerkazerne aan het Noordeinde komen. Daar krijgt men de lokatie te horen. Er zijn veel vrijwillige brandweerkorpsen uit de omgeving bij betrokken. De wedstrij den duren van 's morgens 8.30 uur tot 's middags ca. 15.30 uur. De prijsuitrei king vindt om 17.30 uur plaats in de Voorhof. De brandweerploegen die klaar zijn, mogen gebruik maken van het Waterbos, alwaar zij zich kunnen omkleden en wassen en zelfs een frisse duik nemen. Eeuwenoud winkelpand behouden WASSENAAR Een eeuwenoud win kelpand aan de Langstraat 29 in Wasse naar is gistermiddag na zes jaar leeg stand opnieuw in gebruik genomen. Het interieurverzorgingsbedrijf J. Haasnoot heeft het gebouw, dat waar schijnlijk uit 1752 stamt, grondig laten restaureren. De vermoedelijk nog veel oudere kelder van het pand is voor het publiek toegankelijk, waar het een vi trine kan bezichtigen, waarin onder meer bij de verbouwing gevonden ko peren duiten en scherven aardewerk liggen uitgestald. Sinds 1912 was het forse gebouw in gebruik door de sla gersfamilie Hoogeveen. Na hun vertrek in 1978 is lange tijd sprake geweest van sloop van het gebouw. mECTIE RICHT ZICH VOORAL OP OUDEREN ASSENAAR Het h luwe Wassenaarse J ortfondsenbad, het zo- jj noemde Sterrenbad, i dert zijn voltooiing, irgemeester Mr. K. aab opent vrijdag 25 ii de nieuwe accommo- tie, die 6,5 miljoen gul- heeft gekost. Op dit efoment zijn werklieden e- g druk in de weer met afwerking van het ffemsport- en recreatie- Jmplex, dat zich vooral ht op de oudere inwo- rs van Wassenaar. Was- laar vergrijst, en de id van beheer van het rembad is daarop inge- rongen. Onder meer et het nieuwe recreatie- *±t is de bedoeling dat dit reatiebad vooral oudere rt issenaarders aanspreekt", gt directeur B.J. Timmer ans. De temperatuur van Iwater van dit recreatiebad iteld op 32 graden, en leren mogen alleen in het kend en op woensdagmid- zonder geleide naar bin- lOp die manier denkt di- 'Ur Timmermans een be- ijke barrière voor oude- te hebben weggehaald. Het recreatiebad van het Sterrenbad Wassenaar. Het recreatiebad heeft speels afgeronde vormen, er zijn whirlpools en wervelbanken, alsmede jetstreams en andere massagestralen. De verlich ting komt van onder de wa terlijn en datzelfde geldt voor de muziek, die via rubber membramen in het water wordt gebracht. De bezoekers kunnen zich verder verma ken op de zonnebank, of aan let therapiebad in wording, dat zich richt op groepen gehandicapten. de bar, waar ook kan worden gegeten. Het wedstrijdbad, dat al enige maanden iri gebruik is, heeft heel andere doelstellingen. Overdag zwemmen er school kinderen, en 's avonds hebben de twee Wassenaarse zwem verenigingen WIK en Zilver meeuwen het voornamelijk in gebruik. Dit wedstrijdbad, dat is gelegen in de nieuwe hal, heeft een gedeeltelijk beweeg bare bodem, zodat voor kin deren vaste grond onder de voeten kan zijn, terwijl water polo kan worden gespeeld in diep water. In het oude over dekte zwembad was er te wei nig ruimte in het ondiepe voor kleine kinderen, en wa- terpoloërs staken vanaf de zwembroek uit het water. Ook de afmetingen van het oude bad waren voor deze sport te klein, zodat de twee verenigingen hun thuiswed strijden in baden buiten Was senaar moesten spelen. Nu is ook dat verleden tijd. In het wedstrijdbad komt bin nenkort nog een dertig meter lange glijbaan, die eerder uit de begroting was bezuinigd. Het beschikbare bedrag werd door de gemeenteraad van 6,8 miljoen gulden teruggebracht naar 6,5 miljoen gulden. De partijen CDA en PvdA, die toch al niet stonden te sprin gen om veel geld aan een nieuw zwembad uit te geven, wensten een goedkopere op zet. Maar de glijbaan komt er nu dus toch. Alle zwembaden die een glijbaan hebben, had den vorig jaar een omzetstij ging, terwijl de meeste andere baden kampen met teruglo pend bezoek. Waarschijnlijk geldt in Wassenaar ook nog de invloed van het Tikibad van Duinrell, waar de langste glijbanen van Europa zijn. Volgens de Sterrenbaddirectie heeft het pretbad van Graaf van Zuylen van Nijevelt ech ter een geheel andere doel groep, en is men niet bang voor concurrentie. Bezuiniging De bezuinigingen zijn nu ge vonden in de ruimte van de kleedhokken en in de be weegbare bodem van het wedstrijdbad, die enigszins goedkoper is uitgevoerd. Het buitenbad van de accommo datie is gerenoveerd, waarbij men ook een nieuwe zonne weide heeft aangelegd. Om het buitenbad liggen nu ge- luidwallen met geïsoleerde schuttingen. Dat bleek nodig omdat bewoners van zowel de Helfrichlaan als de Schouw- weg veel hinder bleken te on dervinden van het zwembad. Vooral zomers schijnt het ge joel van kinderen vanuit het buitenbad ver te reiken. Het Sterrenbad is voorzien van vier gehandicaptenliften, die het mindervaliden mogelijk maken overal in het bad te komen. Zelfs is in het souster- rain een garage, waar men overdekt kan uitstappen. In die kelder zijn, evenals op andere plekken in het com plex speciale kleedcabines. Een ander opmerkelijk detail is de waterrolstoel, waarin langs de flauw aflopende hel ling het recreatiebad kan worden ingereden. In het sou terrain is voorts een therapie- bad, met bijzonder warm wa ter, dat daardoor goed ge schikt is voor bepaalde cate gorieën gehandicapten. Het Sterrenbad heeft een Turks bad en een sauna. Ver der zijn in het gebouw een kapsalon, een fitnesscentrum en een Mensendieckpraktijk aanwezig. Door de verhuur van deze ruimten is het moge lijk het exploitatietekort iets terug te dringen. De gemeen te heeft het jaarlijks tekort becijferd op 350.000 gulden, terwijl directeur Timmermans uitgaat van 200.000 gulden per jaar. De bezoekcijfers worden geschat op 280.000 mensen per jaar, waar ook het school zwemmen in is verrekend. Midori-tulp Een nieuwe tulp-variëteit is vernoemd naar de echtgenote van de Japanse ambassadeur in Neder land, mevrouw Midori Nakashima. De rose Midori-tulp is een zaailing van het vermaarde hybridisa- tiebedrijf Konijnenburg en Mark in Noordwijk. Initiatief voor de naamgeving is genomen door het Rijnlands Instituut voor het Ondernemersonder wijs (RIO), die in het kader van het onderwijsprogramma dit jaar inhaakt op de campagne van het ministerie van Economische Zaken ter bevordering van de Japans-Nederlandse handelsbetrekkin gen. Midden op de foto mevrouw Midori Nakashima. LEIDEN Stadsvernieuwing kost de rijksoverheid evenveel als nieuwbouw in groeikernen. Ook als reke ning wordt gehouden met de beheerskosten op de lan gere termijn maakt het niet uit of het accent nu ligt op stadsvernieuwing of „bouwen in de wei". Dit zijn de belangrijkste conclusies uit het onderzoek dat in op dracht van het ministerie van Volkshuisvesting is uit gevoerd door de Stichting voor Economisch Onderzoek (SEO) van de Amsterdamse Universiteit. In het onderzoek is voor het eerst getracht de totale kosten voor de overheid in kaart te brengen, dus inclusief allerlei bijkomende kosten als sloopkosten, wegenaanleg, onderhoud en aanleg van groenvoorzieningen. De SEO constateert dat de kosten verbonden aan het vernieuwen van oude stadswij ken hoger zijn dan de investeringskosten voor nieuwe wij ken. Bij de onderhoudskosten is de situatie daarentegen om gekeerd. De hoge beheerskosten in een groeikernwijk wor den vooral veroorzaakt door het onderhoud van wegen en groenvoorzieningen. De totale overheidskosten bedragen in beide gevallen, gemeten over een periode van 50 jaar, circa 330.000 gulden per woning. Ongeveer 230.000 gulden komt voor rekening van het Rijk, de rest van de kosten wordt door de gemeenten gedragen. Vernieuwing van oude stadswijken kost het ministerie van Volkshuisvesting meer geld dan nieuwbouw. Dit wordt, al dus het onderzoek, vooral veroorzaakt door duurdere nieuwe woningen en meer huursubsidie in oude stadsvernieuwings gebieden. Warmondse commissie wil vuilnis wagen delen WARMOND De commissie financiën ging gisteren met voldoening akkoord met het krediet van 85.720.- voor de aanschaf van een nieuwe vuil niswagen die zowel voor Voor hout als Warmond gebruikt moet worden. Wel plaatsen de commissieleden enkele vraag tekens bij de besteding van de inmiddels opgebouwde reserve dankzij de langere levensduur van de vorige vuilniswagen. Deze meevaller wilde men het liefst besteden aan het opstel len van een huisvuilnota. En kele commissieleden vonden dat niet verstandig omdat in de praktijk nog moet blijken of de nieuwe vuilniswagen ook zo lang meegaat. Voor zichtigheid vonden zij dus ge boden waarop werd geadvi seerd het reservekapitaal even opzij te zetten en er later een bestemming voor te zoeken. De commissie adviseerde ook om de School met de Bijbel en de Triangel niet te voorzien van een alarminstallatie maar een braakvrije kast aan te schaffen waar alle kostbare apparatuur in opgeborgen kan worden. Een alarminstallatie zou alleen zin hebben als die kan worden aangesloten op een centrale meldingspost en dat is door de niet-permanente bezetting van het politiebu reau in Warmond niet moge lijk. DEN Wetenschap- jk onderzoek aan de 'ersiteiten en hoge- )len is een kostbare Voor 1984 heeft de 'heid er anderhalf ard gulden voor uitge- tken. Geen wonder dat daarom de laatste tijd !r wordt bekeken waar enorme bedrag terecht j it. kwaliteit van het onder staat dan ter discussie, doemt vanzelf een groot 1 fleem op: hoe is die kwali- :i te meten? Om hierover 1 elkaar van gedachten te elen is vandaag een groot losium gehouden op de I Ise universiteit. Dat het li atief voor de bijeenkomst eze stad is geboren, is niet Verwonderlijk. Daar loopt dijk al enige tijd een pro- waarin bekeken is wat I Ise onderzoekers de afgelo- dertien jaar gepresteerd ben. De methode? Gewoon i aantal publicaties van hen :[n plus het aantal keren tij worden geciteerd door '^vakbroeders. ;o „gewoon" is deze kwestie van tellen nu ook weer niet, zo legt de Leidse projectleider dr.A.F.J. van Raan uit. „Citatieanalyse, zoals deze methode officieel heet, is nog in een ontwikkelingsfase. Het is ontstaan in Amerika waar in Philadelphia al jaren de beroemde Science Citation Index wordt bijgehouden. Van deze Index betrekken wij onze gegevens voor het project. Ci tatieanalyse is voor de meeste wetenschappers een vies woord en voor een deel kun nen wij dat ook wel begrijpen. Iedere werknemer zou toch vreemd opkijken wanneer hem werd meegedeeld, dat hij te weinig wordt geciteerd en daarom maar snel wat anders moet gaan doen? Iedereen is het er wel over eens dat een groot aantal citaten wil zeg gen, dat de betreffende publi catie van goede kwaliteit is, maar dit moet wel zorgvuldig gebeuren. Zo moet ie ervoor zorgen dat alle tijdschriften in de Index voorkomen. Verder moet je rekening houden met het vakgebied: wordt er tradi tioneel veel geciteerd of niet, en hebben de publicaties een invloed op korte of ook op lan gere termijn? Het DNA-onder- zoek is een voorbeeld van een gebied waar vooral korte ter- mijn-invloed merkbaar is. Vlak na publicatie bereikt het aantal citaten een piek om daarna weer snel in te zakken. Je kunt dus bij een kwaliteits- soordeel niet alle vakgebieden met elkaar vergelijken. Een ander probleem is dat de me thode van tellen vrij gemakke lijk toepasbaar is op de wis- en natuurwetenschappen en ge neeskunde, maar niet op de so ciale wetenschappen en de let teren. Hun onderzoeksgebie den zijn onduidelijker afgeba kend en worstelen vaak met methodenproblemen. In dat geval ligt kwaliteitsbeoorde ling van onderzoek moeilijker Tot slot moet in de gaten hou den dat kleine publicaties niet even zwaar mogen tellen als grote en dat mensen niet op vallen vaak door dezelfde per sonen, door vriendjes dus, worden geciteerd", aldus dr.Van Raan. Voortrekker De Leidse universiteit beroemt zich erop een voortrekkers functie te vervullen in het be oordelen van de kwaliteit van onderzoek. Aan het eind van de jaren zeventig besloot de universiteit al een deel van het onderzoek los te koppelen van de relatie tot het aantal studenten. Om de kwaliteit van het onderzoek zoveel mo gelijk te waarborgen wordt het eerst door de faculteit bekeken op inhoud en vervolgens door de stafgroep, de „lekenjury", waarvan de heer Van Raan deel uitmaakt. Dit bleek uit stekend te werken. Toen ook in de rest van het hele land in 1983 delen van onderzoek offi cieel werden losgekoppeld van de omvang van de universiteit, de zogeheten „voorwaardelijke financiering", en dit onder zoek voor landelijke geregelde beoordeling moest worden on derworpen, werd 90 tot 95 pro cent van de LeidSe verzoeken goedgekeurd. „Het hoogste aantal van alle universiteiten", aldus Van Raan. Borreltafel Die voortrekkersfunctie heeft Leiden echter geen grote voor delen gebracht: „Meer geld in het laatje bracht het niet. Toch gaan wij door met het eigen evaluatiesysteem. Eind dit jaar hopen wij onze analyse van onderzoeksgroepen klaar te hebben. Er kunnen spectacu laire uitkomsten worden ver wacht. Tot nu toe wordt alleen aan de borreltafel gefluisterd dat het rendement van die en die vakgroep daalt. Nu hebben wij cijfers in handen die de vermoedens kunnen hardma ken", aldus de heer Van Raan. Met de analyse wil de staf- groep, bestaande uit de heren Van Raan, Moed, Burger en Frankfort, bereiken dat de universiteit een management zal instellen. Dat management moet dan besluiten wat er met slechtlopende vakgroepen dient te gebeuren. Een veel voorkomende situatie in de wetenschap is bijvoorbeeld, dat een oudere professor min der inspirerend werkt en daardoor de hele vakgroep met zich meetrekt naar een laag peil. zonder dat iemand daar iets tegen kan doen. Van Raan: „Je kunt bijvoorbeeld zorgen dat, voordat de vak groep inslaapt, naast die oude re een jongere hoogleraar wordt aangesteld. Als niet tij dig wordt ingegrepen, kan het uiteindelijke gevolg ziin dat een bepaald onderzoek zijn DEN OUTER gelden kwijtraakt". MARILOU DE

Leidse Courant | 1984 | | pagina 5