TAFEL Paus bemiddelde vergeefs voor Bulgaar Antonov fiTïïTl Niemand van de PvdA belde L' met Wim kok of hij wilde BISSCHOP BAR NIET ALS ENIGE TEGEN BRIEF RAAD VAN KERKEN kerk wereld Opheldering nodig over bindend karakter van synodeuitspraken deÜÜJbENE Q=dfë £eidóc6ouAOt t Lutherse synode aarzelt over schorsing blanke Zuidafrikaanse kerken DETIJD Sfeer verbeterd weer ACHTERGROND EcidócSoinaixt DONDERDAG 17 MEI 1984 PAGINA] Paus Johannes Paulus II heeft de leider van de Bul gaarse kerk laten weten niets voor Sergei Antonov te kun nen doen. Antonov, een in Rome woonachtige Bulgaarse luchtvaartemployé bevindt zich al anderhalf jaar in voorarrest. Hij wordt ervan verdacht medeplichtig te zijn aan de aanslag op de paus, die op 13 mei 1981 op het St - Pietersplein door de Turk Ali Agca werd uitgevoerd. Anto nov die zijn "onschuld vol houdt, schijnt mentaal en fy- siek erg te lijden onder zijn gevangenschap. In maart had de hoogste pa triarch van de Bulgaarse kerk de paus daarom een brief geschreven. Daarin werd paus gevraagd „om hu manitaire redenen" bij de Italiaanse regering ten gunste van Antonov tussenbeide te komen. In zijn antwoord schrijft de paus bij Italië stappen te heb ben ondernomen ten gunste van Antonov, De eerste keer was dat gebeurd op verzoek van de Bulgaarse regering en de tweede keer. nu, op ver zoek van „Uwe Heiligheid en de Heilige Synode van de Bulgaarse orthodoxe kerk". Maar: „De Italiaanse regering heeft meegedeeld, dat zij haar grondwettelijke be voegdheden niet te buiten kan gaan. Deze grondwette lijke regels staan niet toe tus senbeide te komen in een zaak die uitsluitend aan de rechterlijke macht toebe hoort. De Italiaanse regering zal wel stappen ondernemen om de procedure met betrek king tot de heer Antonov te versnellen", aldus de paus in zijn brief aan de Bulgaarse patriarch. Het proces tegen Antonov is inderdaad versneld, want deze week heeft het Romein se openbaar ministerie for meel verzocht de rechtszaak tegen Antonov en zijn mede verdachte te mogen openen. Volgens het openbaar minis terie zou Antonov geen wa terdicht alibi hebben voor het tijdstip van de aanslag en zou hij Ali Agca inderdaad naar de plaats van de mis daad (St.-Pietersplein) heb ben vergezeld. Bovendien be vatten Antonovs ontkennin gen veel tegenstrijdigheden en het verhaal van Ali Agca, waarin hij Antonov beschul digt, bevat juist enige contro leerbare waarheden. Dat al les is voldoende om Antonov te laten berechten op be schuldiging van medeplich tigheid, aldus het Romeins openbaar ministerie. De volgende stap is nu, dat de onderzoeksrechter, Mar- tella, zich met de conclusies van het openbaar ministerie akkoord verklaard. Dan pas kan het proces tegen Anto nov beginnen. In Rome wordt gesproken over het na jaar als tijdstip voor zijn pro ces. Dan zou Antonov twee jaar in voorarrest hebben ge zeten. Voor Bulgaarse begrip pen is dit kennelijk lang, maar niet voor de Italiaanse rechtspraktijk. Hier kunnen verdachten van dit soort mis drijven wel tot twaalf jaar zonder vorm van proces wor den vastgehouden. Antonov heett enkele maan den lang thuis zijn rechtszaak mogen afwachten, maar daaraan is vorige maand plotseling een eind gekomen, toen hij naar de gevangenis werd overgebracht. De bisschop van Rotterdam, mgr. R. Ph. Bar heeft „zeer ontstemd" kennis genomen van het feit, dat hij in nieuwsberichten weer de eni ge bisschop is genoemd, die tegen de brief van de Raad van Kerken inzake het niet plaatsen van kruisraketten in ons land zou zijn. De nieuws berichten zijn verschenen naar aanleiding van een brief van aartsbisschop dr. A. J. Simonis van Utrecht aan de Tilburgse hoogleraar prof. H. W. J. Bosman. Deze had het hoofd van de Kerkprovincie om duidelijkheid gevraagd over het standpunt van de bisschoppen in deze kwestie. Dit deelt de persdienst van het bisdom Rotterdam mee. „Met een hardnekkigheid die in het geheel niet wordt ge dekt door de feiten", aldus de persdienst, „blijft men het voorstellen, dat mgr. Bar een soort eenmansactie voert te gen de brief van de Raad van Kerken over het kernwapen- vraagstuk." Naar de pers dienst meedeelt, is bij de schriftelijke raadpleging over het ontwerp van deze brief gebleken, dat behalve bis schop Bar ook mgr. J. J. A. van Laarhoven, diocesaan administrator van het bisdom 's-Hertogenbosch, tegen was. Mgr. dr. J. M. Gijsen, bis schop van Roermond en zijn hulpbisschop mgr. A. Caster mans lieten weten geen handtekening te zullen zet ten onder de voorgelegde tekst. Ook mgr. dr. B. Möller, bisschop van Groningen, had bezwaar aangetekend tegen de tekst, „tenzij deze door de Raad zou worden onderte kend". De reacties van de bisschop pen van Utrecht en Haarlem kwamen te laat binnen om nog in de besluitvorming te worden betrokken. De synode van de Evange- lisch-Lutherse Kerk heeft, tijdens haar vergadering deze week in Den Haag, geen be slissing genomen over het voorstel van de zusterkerken in Afrika om deze zomer de twee blanke lutherse kerken in Zuid-Afrika wegens hun steun aan de apartheid te schorsen als lid van de Lu therse Wereldfederatie (LWF). Namens de Neder landse Lutheranen zal deze zomer op het uitvoerend co mité van de LWF te Boeda pest worden meegedeeld, dat het in strijd met de Lutherse belijdenis is, dat in Zuid-A frika zwarte christenen op racistische gronden van het avondmaal worden uitgeslo ten. De synode koos in navol ging van de afgetreden syno- depraeses ds. W. Bleij voor steun aan de besprekingen die tussen de zwarte en blan ke lutheranen in Zuid-Afrika op gang zijn gekomen. De wereldfederatie wordt aange spoord dit proces voort te zet ten, opdat er in Zuid-Afrika een solidaire wereldkerk kan ontstaan. De kerkeraden van de evan- gelisch-lutherse gemeenten krijgen binnenkort vragen voorgelegd over hoe zij hun toekomst en die van de Ne derlandse lutherse kerk zien. Tijdens de synodezitting van mei 1985 zullen naar aanlei ding van de reacties uit de gemeenten conclusies wor den geformuleerd. De commissie „Toekomstver kenning" vindt, dat de Evan gelisch Lutherse Kerk tot tenminste het jaar 2001) zelf standig moet blijven voortbe staan. De neergaande lijn in ledental (jaarlijks een terug gang tussen duizend en twee duizend leden) en de daar mee gepaard gaande finan ciële problemen (gemeenten kunnen nauwelijks nog een predikant betalen) moet door nieuw beleid worden gestopt en zo mogelijk omgebogen. De Evangelisch Lutherse Kerk in Nederland heeft mo menteel nog ongeveer dertig duizend lidmaten. Prof.Boen- dermaker toont zich in zijn dupliek een voorstander van het aangaan van een federa tie met hervormden en gere formeerden. Eerder had de synode ds. A. Burghoorn (56), predikant in Arnhem gekozen tot nieuwe president. Ds. C.F.G.E. Halle- was uit Haarlem en mevrouw J. van der Sluis-Reuvers uit Edam werden vice-president. Ds. Bleij blijft gewoon syno delid en lid van het uitvoe rend comité van de Lutherse Wereldfederatie. Hij is bin nen dat comité voorzitter van de commissie voor oecumeni sche relaties. GEREFORMEERD MODERAMEN: Er is dringend behoefte aan opheldering over de aard van synodeuitspraken, die een ge tuigenis bevatten tot over heid en volk en de wijze waarop deze getuigenissen de gewetens van kerkleden bin den dan wel die gewetens ter nadere bezinning bedoelen aan te spreken en aan te scherpen. Dat schrijft het moderamen (bestuur) van de synode van de Gereformeerde Kerken in Nederland in een brief aan alle kerkeraden. Met deze brief reageert het modera men op vragen en tal van verzoeken tot revisie van het synodebesluit van 7 maart, waarin de eventuele plaat sing van kruisraketten in Ne derland wordt afgewezen. Volgens het moderamen is in het geding: de inhoudelijke afweging van de kerkorde- -artikelen 29 en 31, die bepa len, dat de synode slechts kerkelijke zaken behandelt en dat besluiten van de syno de een bindend karakter hebben, tegenover artikel 130, waarin staat, dat de ker ken in voorkomende geval len een getuigenis kunnen doen uitgaan tot overheid en volk. Een ander verschil van inzicht heeft volgens de sy node betrekking op de uitleg van eerdere besluiten over het spreken van de kerk in samenlevingsvraagstukken. Het moderamen heeft de vas te synodecommissie voor za ken betreffende de kerkorde om advies gevraagd over de wijze van behandeling van de meer dan zeventig revisie- verzoeken. In de brief aan de kerkera den wijst het moderamen ook nog op het initiatiefvoorstel van moderamenlid, ds. B.J.F. Schoep uit Gouda. Hij vraagt daarin om meer onderscheid tussen synodebesluiten van verschillend karakter en om bij getuigenissen te spreken van „bijstaan" op verant woordelijkheid van de desbe treffende kerkelijke vergade ring. Daarmee zou het bin dend karakter var die getui genissen vervallen. Het is on zeker, of de huidige synode dit voorstel nog zal behande len. Visfilets met banaan, worteltjes, aardappelen en peterselie-boter yogh urt-ci troen vla Nodig voor twee personen: 300 g scholfilet, zout, bloem, 30 g margarine, 1 of 2 bananen, 1 tomaat; 1 bos jonge worteltjes, zout, suiker, 5 g margari ne, peterselie; Vr tot 1 kg aardappelen; 50 g margarine, zout, 1 theelepel citroensap, peter selie; 2lh dl melk, 12 g custard, 30 g suiker, 2 dl yog hurt, 1 lepel citroensap, 1 lepel rode jam. Spoel de scholfilets af met koud water, strooi er zout oyer en laat ze vijf minuten uitlekken op een zeef. Haal de filets door bloem en bak ze in hete margarine bruin en gaar in zes a acht minu ten. Houd de vis warm op een bord, bijvoorbeeld op de pan met kokende aardappe len. Bak in het overgebleven vet (neem zo nodig nieuwe margarine) de gehalveerde banaan en tomaat op een kleine pit gaar. Garneer de schlfilets met de banaan- en tomaathelften. Was of borstel de worteltjes schoon, halveer ze en kook ze in weinig water met zout gaar in twaalf a vijftien mi nuten. Giet de worteltjes af en schud er iets suiker en de margarine door. Strooi fijn geknipte peterselie over de groente. Roer de margarine zacht. Voeg al roerende het citroen sap toe en naar smaak zout en- fijngeknipte peterselie. Doe de peterselieboter in een klein potje (eierdopje!) en zet dat een uurtje koel weg. Zet bijna alle melk op. Meng custard, suiker en het restje köude melk tot een papje. Schenk daar wat hete melk bij en doe het in de pan. Laat de vla al roerende even doorkoken. Meng de vla met de yoghurt en het citroensap en garneer haar met jam. JEANNE Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ■i< De Haagse Post beschrijft hoe Den Uyls gedoodverfde opvolger Van Kemenade „gemangeld" werd. „Waarom heeft Den Uyl niet Wim Kok gebeld over zijn beschikbaar heid? Den Uyl heeft dat niet gedaan. En ook Max van den Berg niet. Niemand heeft dat gedaan. Er is maandenlang geschermd met een kandi daat die er niet was. Het lijkt de gekte ten top, maar een eenvoudig telefoontje met Kok leert dat de werkelijk heid zo krankzinnig kan zijn. Hij heeft zijn beschikbaar heid uit de krant moeten vernemen". Een interview met de nieuwe Zuidhollandse commissaris van de koningin Patijn over burgemeestersbenoemingen. „De animo voor het burge meesterschap is verbluffend. Maar de volstrekte verteke ning van wat het vak voor stelt, kom je nog heel vaak tegen. Veel kandidaten heb ben het beeld van de burge meester uit Swiebertje, wer kelijk waar. Men zegt het niet, maar het blijkt uit al hun uitlatingen". Elders wordt uitgelegd waar om Marcel van Dam ongelijk heeft met zijn plan voor ar- beidsverkorting. „Omdat er geen economische groei door ontstaat en dus ook de ar- beidsproduktiviteit niet gro ter wordt, ontstaat niet de noodzakelijke ruimte voor meer winst, meer loon en meer collectieve uitgaven. Er wordt ook niet meer besteed. Er vindt slechts een giganti sche herverdeling van werk en inkomen plaats. Kortom: Van Dam verdeelt armoede. Zijn voorstel is een stuiptrek king van het gogendom van de jaren zestig". Elseviers Magazine praat met het VVD Kamerlid mr. Frank de Grave over diens plan om de loonbelasting af te schaffen en zo de band tussen belastingbetaler en fis cus te herstellen. „In de Ver enigde Staten is dat inmid dels gebeurd. Daar berekent iedere burger zelf zijn belas ting en draagt het verschul digde bedrag af aan de fiscus. De nieuwe commissaris van de koningin in Zuid-Holland, Schelto Patijn, over burge meestersbenoemingen: „De animo voor het burgemees terschap is verbluffend. Maar de volstrekte verteke ning van wat het vak voor stelt kom je nog heel vaak tegen. Veel kandidaten heb ben het beeld van de burge meester uit Swiebertje, wer kelijk waar". Frauderen is erg moeilijk. De knapste economisten hebben een computerprogramma ontwikkeld dat normafwij kend fiscaal gedrag automa tisch opspoort". Met Philips-topman dr.ir.K. Teer wordt gesproken over de toekomst van de commu nicatietechniek. „De toepas sing van de mobiele telefoon zal een grote vlucht nemen. De behoefte om iemand te bereiken waar hij zich be vindt, is enorm. Dat vereist een compleet nieuwe infra structuur met satellieten en uitbreiding van de elektroni sche apparatuur in auto's". Een ander artikel beschrijft hoe de kritiek waaraan de bevrijdingstheologie bloot staat, de kerk van de armen in het geding brengt. De theoloog prof. Van Nieuwe- hove: „Ik lijd er onder. Hoe is het in Godsnaam mogelijk dat Rome met deze mensen, die hun leven inzetten, niet eens een debat aangaat? Maar helaas is het zo dat belangrij ke nieuwe ontwikkelingen in de kerk altijd eerst in conflict moeten komen met het cen trale bestuursapparaat voor dat ze op de lange duur vruchtbaar kunnen zijn". Het omslagartikel voorspelt dat de Olympische Spelen op weg zijn naar het einde. Ze zijn hoogstens te redden als ze permanent terugkeren naar Griekenland, zodat de Spelen kunnen versoberen, de commercie in de hand kan worden gehouden en de om standigheden waaronder sportief strijd moet worden geleverd, stabiel zijn". De Tijd heeft zijn maande lijkse politieke barometer. „Neem nu eindelijk eens een beslissing. Laat dat het be sluit zijn dat er geen kruisra ketten komen en kom niet met waterige varianten. Het standpunt van de meerder heid van het Nederlandse volk. En als er dan besloten is, zal het CDA hoe dan ook fors verliezen". Een vraaggesprek met minis ter Van Aardenne. „Ik ben het niet eens met de sugges tie van bankpresident Dui- senberg, om de lastenverlich ting te vervangen door een verlaging van de sociale pre mies die de werkgevers beta len. Het is onzuiver en onge zond, een geforceerde manier om arbeidsplaatsen te behou den waarvoor je een keer moeten boeten. Het strookt ook niet met andere stellin gen van Duisenberg. Hij lijkt de centen aan een paar din gen tegelijkertijd te willen uitgeven". In een ander interview toont Bas de Gaay Fortman zich somber over de ontwikke lingshulp. „In gebieden waar mensen in staat zijn tot en gewend zijn aan het voorzien in de eigen behoeften, ver stoor je het maatschappelijk patroon door ze de markteco nomie op te leggen. Ik denk dat we activiteiten in de sfeer van zelfvoorziening veel meer moeten steunen". Een verhaal tenslotte over „de verschrikkelijke schrij versweduwen" die de biogra fieën over huïi beroemde mannen tegenhouden. De weduwe Achterberg: „Wat wil je in Godsnaam nog meer gaan uitzoeken? Wie die vrouw was? Waar ze woon de? Wat ze deed? Daar leer je Gerrit niet mee kennen, al zoek je het nog zo goed uit". Het blad heeft een bijlage over computers. In Vrij Nederland zegt het CDA Kamerlid René van der Linden dat cfe zure regen be streden kan worden met kerncentrales. „Ik denk in derdaad dat het milieuvraag stuk van kernenergie wei eens aanzienlijk gunstiger kan zijn dan bij een massale herintroductie van kolen". Verder een gesprek met de dichter Jules Deelder, onder meer over zijn belangstelling- voor nazi-Duitsland. „Ons is altijd verteld dat Hitier een malloot was, een mislukte ge velschilder. Maar die man was een genie. Ik vind het gevaarlijk om dat te ontken nen, en bovendien beledi gend voor zijn slachtoffers". Het blad voorspelt dat het Kabinet inzake de kruisra ketten zal kiezen voor de „nee-tenzij-variant" ofwel: „zeggen dat we niet plaatsen, tenzij uit de besprekingen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie (die er wel komen) blijkt dat met de Russen niet te praten valt. Het voordeel is dat heel Ne derland eerst zal denken dat we tegen zijn, en pas later door zal hebben dat we auto matisch zullen moeten plaat sen als de Russen het westen niet tegemoet komen". Een interview ook met de Rusland-kenner Marius Broekmeyer. „Wat de Russen echt denken, daar kom je niet achter. De meeste Rus sen hebben, denk ik, afge leerd om zich met politiek te bemoeien. Niet opvallen, zor gen dat je er buiten bijft dat is een soort levenshou ding geworden". De Groene Amsterdamiher signaleert in de PvdA paniek rond de opvolging van Den Sienie Strikwerda, voorzitter van het Komité Kruisraket ten Nee: „Als er iets is waar over ik me zorgen maak, dan is het het risico van toe nemende polarisatie rond de kruisraket. Dat mensen el kaar onder druk gaan zet ten, in de geest van: „Jij bent tegen plaatsing, dan ben ik jouw vriend niet meer". Uyl. „Maar waarom? Laat deze Joop toch nog rustig even blijven. De partij zou er beter aan doen haar energie te investeren in het onder bouwen van het voorspelde electorale succes met een vi sie die niet alleen reëel maar vooral een beetje hoopgevend is". Een interview ook met Sie nie Strikwerda, voorzitter van het Komité Kruisraket ten Nee. „Als er iets is waar over ik me zorgen maak, dan is het het risico van toene mende polarisatie rond de kruisraket. Dat mensen el kaar onder druk gaan zetten, in de geest van: „jij bent te gen plaatsing, dan ben ik jouw vriend niet meer". Elders aandacht voor het „proletarisch winkelen en eten" van de Nijmeegse utke- ringstrekkers. „Er moet een soort bedreiging van onze ac ties uitgaan dat ze zeggen: let op, voer die en die maatregel niet uit, want dan komt er echt heel massaal rotzooi. Op 1 juni komt premier Lubbers naar Nijmegen. Die willen we in ieder geval een warm onthaal bezorgen". Een vraaggesprek tenslotte met de hoogbejaarde, maar nog steeds actieve socioloog Norbert Elias. „In Europa heeft men opgehouden te denken dat het beter kan worden. Als ik hier in Ne derland het woord vooruit gang uitspreek, slaan ze me bijna dood. Het klopt niet. Het leven is nu zoveel mooi er, met de toegenomen be heersing van de natuur. Maar steeds weer duikt die grond stemming op, die het heden haat". Gelovig oog Zo gewoon zijn de massa-media in onze samenleving g| worden dat we ons van hun invloed vaak nauwelijks bewu zijn. Toch wordt het aangezicht van onze wereld in hog mate door die massa-media bepaald. We zien immers niet z leen met onze eigen ogen, maar ook met de ogen van de c meraman. We horen niet alleen met onze eigen oren, ma; ook met de oren van de journalist. Wat de cameralieden zie en wat de journalisten horen, bepaalt voor een groot de onze kijk op de wereld. EeN taak die het vrijdag te openen Katholiek Mediacei trum zich stelt, is zijn cursisten hiervan bewust te make Een heel belangrijke taak omdat de achterban van het niei we instituut de wereld probeert te bekijken met een gelov oog. En niet zelden zal een gelovig oog de blik anders wille richten dan de cameraman van het massamedium in fei doet. Leren de invalshoek van de cameraman te relatives kan veel misverstanden voorkomen. EEN andere doelstelling van het Mediacentrum is de geloi ge gemeenschap aan de vaardigheid te helpen om zelf oi actief van de mogelijkheden die de media bieden, gebruik maken. Opdat een betere communicatie mogelijk wordt. d de katholieke geloofsgemeenschap hieraan dringend behoi te heeft, is zacht uitgedrukt. Sedert jaren lijkt de omgang tn elkaar in deze kring gekenmerkt door wan-communicatie Of een vaardige omgang met de moderne media op zichz< een eind kan maken aan de spraakverwarring, valt uiteraaj te betwijfelen. Noodzakelijke voorwaarde is eveneens het o<j gelovig open te houden waar de tegenstellingen in eiga kring opdoemen. Een gelovig oog is een liefdevol oog. Dat betekent dat h althans bereid is te trachten ook de wereld van de ander het eigen netvlies te brengen. Als het Katholiek Mediace trum vanuit deze houding werkt, zal het de horizon van y len kunnen verruimen. Al heeft de eerste ontmoeting in het voorjaarsoverleg til sen Kabinet, werkgevers en werknemers gisteravond gei concreet resultaat opgeleverd, toch heeft deze bijeenkoni kennelijk een goed verloop gehad. De drie partijen zijn te minste in een redelijk harmonieuze sfeer uit elkaar gegaa Na afloop van een soortgelijk overleg vorig najaar was d wel anders. De voorzitter van de grootste vakbeweging, Wi Kok van de FNV, kon zich toen volstrekt niet meer ond controle houden uit woede over de opstelling van het Kal net. Er is nu een redelijke sfeer ontstaan voor het overleg de komende maanden over de sociaal-economische besluit* voor volgend jaar. daarbij hangt overigens erg veel af van de besluitv<| ming in het Kabinet in de komende weken en maanden oni de begroting voor 1985. Voor de werkgevers gaat het daai om redelijke garanties voor een voortgezette lastenverlic ting voor de bedrijven. Voor de werknemers komt het er 1 aan wat het Kabinet kan doen om de achteruitgang in koo kracht voor de werknemers, en met name voor de laagstl taalden, zo gering mogelijk te houden. HET kabinetsbeleid is gebaat bij een voortgaande strak loonmatiging van de werknemers, omdat ons land dan z concurrentiepositie tegenover het buitenland kan versterk* Naarmate het Kabinet tegenover een matiging van bruto-! nen zal weten te stellen dat de netto-lonen redelijk ontzi worden, door bijvoorbeeld minder premie- en belastingvt hoging, zal dat beleid voor de werknemers ook meer az vaardbaar worden. En indien het Kabinet de mogelijkhed daartoe zo goed mogelijk weet uit te buiten, wordt de kans een redelijke mate van overeenstemming tussen Kabin werkgevers en werknemers groter. En dat zou ongetwijfi in het belang zijn van het totale matigingsbeleid van het B binet. Half tot zwaar bewolkt DE BILT In de aanloop naar het weekeinde gaat de temperatuur weer iets om hoog. Nederland bevindt zich morgen tussen twee depressies, een die boven Zuid-Scandina- vië en een boven Zuid-Frank rijk. Er kunnen dan opklarin gen voorkomen en het is vrij wel overal droog. In de nacht en vroege ochtend vormt zich hier en daar mist en de mini mumtemperatuur ligt rond de 8 graden. De maximumtempe ratuur loopt uiteen van onge veer 14 graden aan zee tot 18 graden in het oosten van het land. Er is maar weinig wind, kracht 3 of minder uit uiteen lopende richtingen. Het ziet er naar uit, dat het zaterdag vrij warm wordt maar dat de de pressie boven Zuid-Frankrijk zondag in onze buurt ligt en dan voor buien en afkoeling zorgt. Bollen - en bloesems LEIDSCHENDAM Hier is het laatste bollen- en bloesem - bericht geldig tot en met 22 mei 1984 verstrekt door het Nationaal Bureau voor Toeris me: In Noord- en Zuid-Holland VVV Dronten en Terwolde bij de afdeling voorlichti van de Rijksdienst voor IJsselmeerpolders. Langs route, in een landbouwschu is een expositie ingericht o\ koolzaad. De tentoonstelling geopend van maandag tot met zondag van 10.00-1/ uur (toegang gratis). In de provincie Zeeland st de appelbloesem in volle bh vanmorgen 07.00 u Max Min N< temp lamp ali 18 10 2 19 10 0.9 19 10 S Eindhoven mist 19 11 0.1 Den Helder regen 13 8 3 Vlissingen Z.-Limburg Brussel Dublin Frankfort 23 13 0.5 w.bew. 22 10 6 ruck bloeien de laatste tulpen op de velden. Veel tulpen zijn al 'ge kopt'. De Keukenhof zal zijn deuren op 20 mei weer sluiten voor het publiek. Tot die tijd kan men bloemen en heesters nog in bloei zien staan. Tevens is de tentoonstelling „Lelietuin '85" nog te bezichtigen. In Flevoland bloeit het kool zaad volop en het komende weekend zullen de velden met koolzaad op z'n mooist zijn. Er is een koolzaadroute door zui delijk Flevoland. De route is gratis te verkrijgen bij de VVV Lelystad, VVV Almere, Stockholm onbew Wenen onbew Zurich regenb. Casablanca n.ontv. Istanbul zw.bew. Las Palmaa Beiroet

Leidse Courant | 1984 | | pagina 2