^£eicUc(Bomcmt PvdA grote winnaar Congres stemt in met Reagans MX-plannen „Golfoorlog leidt liet tot een lieuwe oliecrisis" FNV: meer voorjaar dan overleg Papier BON Luns krijgt Amerikaans lintje Kwartaalwinst Shell bijna verdubbeld ZEVEN ZETELS VOOR CENTRUMPARTIJ IN ROTTERDAMSE DEELRADEN - Oplichters stelen kostbare ring An ti-alcohollessen voor Sovjet-jeugd Zuid-Holland bekijkt problemen kleine kernen Donderdag 17 mei 1984, 75e jaargang no. 22889 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Suthoif Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244 Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IIHallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleintjes f 0,41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 63.07, jaar f 240.46. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog. Van nacht omstreeks 8 graden met plaatselijk mist. Morgenmid dag van 14 tot 18 graden. Wei nig wind. Zon op: 05.42; onder. 21.32. Schev. hoog water: 5.38 en 18.15; laag water: 1.39 en 13.57. PRIJZEN STIJGEN WEL OTTERDAM Ook een 'erdere verscherping van het conflict tussen Iran en rak zal vrijwel zeker niet ot een nieuwe oliecrisis :eiden. De voorraden iwe olie zijn nog erg -oot. De directie van •heil Nederland heeft dat jisteren gesteld in een commentaar op de aanval van (vermoedelijk) Iran jp de supertanker Yanbu Pride in een Saoedisrhe Een "«et-geïdentificeerd vlieg- rnae in een oaoeaiscne tllin uprmnpHpiiik uit \ran 4i ;r< >h diehaven Ras Tanura. nn ool?ertanker' gel^den met sche haven Ras Tanura, vlakbij tuig, vermoedelijk uit Iran, heeft gisteren in de Saoedi- 210.000 ton ruwe olie, werd ;istermorgen in brand gescho- en door een vliegtuig. In de ifgelopen weken zijn in het jebied van de Perzische Golf ïu al zes tankers onder vuur jenomen, waarvan vier door Iran waarschuwde giste- en dat geen enkele olietanker i de Golf veilig is zolang Irak inkers met Iraanse olie aan- 'alt. de vrije oliemarkt in Rot- erdam stegen de prijzen van 001 ilieprodukten als gasolie en 591 ïuisbrandolie gisteren uit 87; 'rees voor een stagnerende i. aanvoer uit de Perzische Golf. 87: De oliehandel houdt rekening 895 met een verdere prijsstijging 575 als de aanvallen de komende 425 lagen doorgaan. „Er is echter 275 geen enkele reden om bang te 375 zijn voor schaarste", aldus 325 Shell-directeur J. de Sola gis- en. ocht de aanvoer uit dit ge ld helemaal wegvallen, dan in het tekort makkelijk wor- aangevuld uit andere lan- Dankzij de produktiebe- rking die de landen van de 'PEC zich al geruime tijd op eggen is er elders een gewel dige overcapaciteit, die snel 39ïou kunnen worden aange- 16 proken". 42De Sola onthulde gisteren ook 11 fat de Arabieren tientallen 12 net ruwe olie gevulde super- Jubilal, de supertanker Yanbu Pride in brand geschoten. tankers achter de hand heb ben om bij toenemende inter nationale spanningen eventue le tekorten te kunnen aanvul len. Verder heeft de VS be loofd in geval van een ver scherping van de Golf-crisis een deel van haar voorraden beschikbaar te stellen. Pag. 17: Aanval op Saoedi- sche tanker verhoogt span ning in Golf WASHINGTON De aftredend secretaris-ge neraal van de NAVO, Jo seph Luns, krijgt de vrij heidsmedaille. Dit is de hoogste civiele onder scheiding die in de VS wordt uitgereikt. Luns krijgt de onderscheiding voor zijn veelvuldige en voortreffelijke bijdragen aan de vrede en veilig heid in het Westen. Pre sident Reagan zal de on derscheiding op 30 mei in het Witte Huis uitreiken. Nog even en in grote drommen trekken ontelbaren er weer op uit om te genieten van een welverdiende vakantie. En natuurlijk moeten dan de grappigste situaties, de mooiste vergezichten en de genoegelijkste schranspartijtjes op de camping weer voor thuis worden vastgelegd. Dat kan dit jaar des te gemakkelijker, omdat voor het eerst de flitsap- paraten kunnen worden vergeten. Want met tot nu toe ongekend ge voelige films lacht u om wat donkerte en duisternis. Dit en nog vele andere nieuwtjes zijn vandaag te vinden in de bijlage „Foto Film Vi deo", waarin bijvoorbeeld onze eigen man, Milan Konvalinka, strooit met nuttige tips, waarmee iedere beginnende fotograaf zijn voordeel kan doen. Mocht het de videocamera worden, dan moet er wel reke ning mee worden gehouden, dat het sjouwwerk wordt. Zelfs de in aan tocht zijnde „camcorder" weegt altijd nog meer dan het dubbele van de allergrootste smalfilmcamera. Irwin Shaw overleden GENEVE De Amerikaanse toneel- en romanschrijver Irwin Shaw is gisteravond op 74-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Davos overleden. Ondanks al zijn overige prestaties werd Shaw pas nationaal er kend na het grote succes van de televisie serie, gebaseerd op zijn roman „Edelman, bedelman" (Rich man, poor man). Na de tweede wereldoorlog schreef Irwin Shaw in 1948 zijn eerste roman, „De jonge leeu wen" (The Young Lions), een bestseller over de oorlog. Andere in het Nederlands vertaalde romans die hij schreef zijn on der meer „Storing", „Pigmalyon", „Voor de eerlijke vinder", „Twee weken van huis" en „Witte zwanen, zwarte zwanen". Pagina 9: Shaw was boeiende verteller. Thatcher ster in NAVO-film BRUSSEL De Britse pre mier Thatcher treedt de Ame rikaanse president Reagan nu ook op filmgebied in de voet sporen. Zij is de gevierde jonge ster in de film „The war which never happened", een half uur durende speelfilm over de Westeuropese bijdrage aan de NAVO-defensie. De boodschap van de film is, dat Europa geen werelddeel van anti-kernwapenbetogers is, maar van NAVO-aanhangers. Het werkstuk is gemaakt in opdracht van tien Europese regeringen. DEN HAAG De maatschappijen van de Ko ninklijke/Shell Groep hebben in het eerste kwar taal bijna twee maal zoveel verdiend als in dezelf de periode van 1983. De winst steeg van omgere kend circa ƒ2,2 miljard tot circa 4.2 miljard. Be rekend op basis van geschatte actuele aanloopkos ten zou de kwartaalwinst uitkomen op omgere kend circa ƒ4 miljard, tegen ongeveer ƒ3,1 mil jard een jaar geleden. In alle belangrijke bedrijfs sectoren werd een hogere winst behaald, maar de voornaamste bijdrage tot deze verbetering kwam van de olieproduktensector die zich vanuit de ver- liespositie in het eerste kwartaal van vorig jaar wist te herstellen. De grotere economische bedrij vigheid in de wereld heeft de daling in de vraag naar olie van de laatste jaren tot staan gebracht en ondersteunt de opwaartse tendens van nu. ROTTERDAM Bij de verkiezingen in zeven deelgemeenten in Rot terdam is de Partij van de Arbeid de grote win naar geworden. De soci alisten haalden volgens de voorlopige uitslagen een winst van 13 zetels, kwamen daarmee op 73 van de in totaal 159 te verdelen zetels en be reikten in drie deelge meenten de absolute meerderheid. Het CDA verloor tien zetels en kwam op 29, terwijl de VVD met 25 zetels ge lijk bleef. D'66, dat 18 zetels had, werd met drie zetels vrijwel weg gevaagd. Het opkomst percentage lag rond de vijftig; tien procent ho ger dan vier jaar gele den. Uitermate teleurgesteld toonden de vertegenwoordi gers van de „gevestigde" partijen zich over de ver kiezingsresultaten van de Centrumpartij, die in drie van de zeven deelgemeen ten kandidaten had en daar in totaal zeven zetels haal de, waarvan vier in de deel gemeente Charlois. Ook burgemeester Peper van Rotterdam toonde zich te leurgesteld en verontrust over het succes van de Cen trumpartij. Hij zei echter ook rekening te hebben ge houden met een nóg grotere aanhang voor deze groepe ring. Tweede-Kamerlid Janmaat van de CP sluit niet uit dat zijn partij gezien de uitslagen in Rotterdam en onlangs in Almere, straks twee zetels in het Eu ropees Parlement behaalt. Volgens het centrum voor onderzoek van maatschap pelijke tegenstellingen (COMT), dat in een aantal stembureau's alternatieve verkiezingen hield, is het waarschijnlijk dat het per centage voor de Centrum partij beperkt is gebleven door het eensgezinde stem gedrag van de buitenlan ders. Van de 7500 buiten landers die stemrecht had den, kozen vooral de Suri- namers en Antillianen mas saal voor de PvdA. Paus Johannes Paulus ontmoette gistermiddag tijdens de algemene audiëntie op het St. Pieters plein de actrice Linda Evans. De paus schudde Linda Evans in Nederland beter bekend als Chrystle Carrington van de tv-serie „Dynasty"vriendelijk de hand. Dynasty-kleding voor elke vrouw verkrijgbaar NEW YORK De weelderige binnenkort voor elke vrouw ochtendjassen, de lage halzen verkrijgbaar. De door coutu- en verenboa's, die de dames rier Nolan Miller ontworpen Chrystle Carrington en Alexis kleding is gisteren in New in de Amerikaanse televisie- York voor het publiek getoond serie „Dynasty" dragen, zijn en zijn komende herft te koop. De mode-bewuste vrouw hoeft zich daarom niet lang meer op te winden voor de buis dat zij deze exclusieve kleding niet kan bemachtigen voor haar garderobe. (Van onze sociaal- economische redactie) 2£)EN HAAG Ondanks le goede sfeer waarin het roorjaarsoverleg volgens pfle deelnemers is verlopen b vordt het resultaat met lame binnen de vakbe- j4 veging aan de magere kant gevonden. „Meer rooijaar dan overleg", >mschreef FN V-voorzitter Wim Kok de sessie in het d* ;ebouw van de SER. „Erg ipwindend is de avond ze ker niet geweest", liet hij zich ontvallen. Kok benadrukte dat de rege ring nu aan zet is, zowel wat de betreft het doorvoeren van werktijdverkorting als de con crete uitvoering van het ambi tieuze plan dat werkgevers en werknemers in de industrie vorige week presenteerden om 90.000 werkloze jongeren aan een baan te helpen. Anderzijds zullen met name die werkge vers die weer met winst draai en meer nieuwe mensen moe ten gaan aannemen, want zo langzaam aan willen de werk nemers die al jaren inleveren, ook ten behoeve van nieuwe banen, vfcel eens resultaat zien, zo redeneerde de vakbeweging gisteravond. Komt dat resul taat er niet dan zal de bereid heid om nog langer de prijs compensatie bij de werkgevers te laten als sneeuw voor de zon verdwijnen, zo maakte Wim Kok gisteren duidelijk. Minister De Koning (Sociale Zaken) kwam niet met een tastbare handreiking aan de vakbeweging. Alleen tussen de regels door viel duidelijk op te maken dat het kabinet bij de voorbereiding van de begro ting voor 1985 serieus zal be kijken of en in welke mate de koopkracht van de burgers kan worden ontzien. Het kabinet lijkt voor volgend jaar duidelijk een tweeledig doel na te streven: zowel het overheidstekort verder terug dringen als de lasten voor de burgers op z'n minst stabiel houden en zo mogelijk verla gen. Dat laatste zou kunnen als het voordeel dat de werk nemers krijgen als gevolg van premieverlagingen niet wordt afgeroomd door hogere belas tingen. Premieverlagingen worden volgend jaar mogelijk door de bezuinigingen op de sociale uitkeringen. Pag. 3: Nog knelpunten bij doorvoering jeugdwerkplan 'EIDEN Een juwelier aan de Hoogstraat is het slachtoffer [eworden van een oplichterstruc waarbij een ring van 39.000 ulden werd buitgemaakt. lp 25 april kwamen twee mannen en twee vrouwen de juwe- ierszaak binnen. Een van hen, de oudste man, toonde belang- telling voor de met een briljant bezette ring. Omdat hij geen ''lid bij zich had, reserveerde hij het sierraad. De ring werd in n doosje gedaan, maar voordat het dekseltje werd gesloten, vilde de man de ring nog even recht zetten. Toen de juwelier iet doosje deze week opende, was de ring verdwenen. MOSKOU In de Sovjet-Unie worden binnenkort in verband met het toenemend alcoholgebruik onder jongeren anti-alcohol- lessen op scholen ingevoerd. Dit heeft de onderminister van ge zondheid, Boergasov, gisteren bekend gemaakt. De ministeries van gezondheid en onderwijs hebben in samen werking met artsen een onderwijsprogramma uitgewerkt dat moet'worden gegeven aan alle schoolkinderen. Bovendien zul len in de Russische ziekenhuizen centra worden opgericht voor de opvang van aan alcohol verslaafde jongeren. (Van onze correspondent Mare de Koninck WASHINGTON De Nederlands aarzeling om kruisraketten te plaatsen heeft gisteren de Ameri kaanse volksvertegen woordiging (Congres) doen besluiten om presi dent Reagan toch nog zijn felbegeerde MX-kernra- ketten te gunnen. Na een verhit debat, waarin het op handen zijnde kruisra- kettenbesluit in Neder land een vooraanstaande rol speelde, stemde het Huis van Afgevaardigden in Washington voor de produktie in 1985 van de eerste vijftien MX- raket ten. Korte tijd vóór het debat zag het er nog naar uit dat het Huis het MX-project definitief zou verwerpen. Voorzitter O'Neil, die de koppen had ge teld, verklaarde: „Er zijn vol doende stemmen om de MX te vermoorden". Maar sedert en kele dagen is in politiek Ame rika zowel in het republi keinse Reagan-kamp als bij de democratische oppositie grote bezorgdheid ontstaan over een mogelijke afbrokke ling van het plaatsingsschema voor Pershing-en kruisraket ten in West Europa. Tijdens het MX-debat besloot daarom een aantal aanvanke lijke tegenstanders van deze peperdure intercontinentale raketten om West-Europa „een voorbeeld te stellen" van de westerse vastberadenheid jegens de Sovjet-Unie. Pagina 17: Bouw van vijf tien MX-raketten is een compromis Roofvogelshow In de Beekse Bergen is gisteren de Canadese roofvogelshow offi cieel geopend' De show werd gestolen door de Amerikaanse zeearend Margaret die hier opstijgt van de gehandschoende arm van trainer Paul Bevan. Dood van Sacharov lijkt zeer nabij PARIJS De dochter en de schoonzoon van mevrouw Je- lena Bonner hebben gisteren de vrees uitgesproken, dat hun moeder en stiefvader Andrei Sacharov de dood nabij zijn. Zij verzochten president Mit terrand in deze kwestie tus senbeide te komen. De dissident Sacharov is 2 mei samen met zijn vrouw in hon gerstaking gegaan om van de Russische regering een uitreis visum naar het Westen af te dwingen. Sacharovs vrouw is ernstig ziek en moet in het Westen behandeld worden. De Franse premier Mauroy zei gisteren dat zijn land „niets achterwege had gelaten om zich voor de zaak Sacharov te interesseren". DEN HAAG De provincie Zuid-Holland gaat ten behoeve van een nieuw streekplan Zuid-Holland Oost de toeganke lijkheid van basis- en regionale voorzieningen voor bewo ners in kleine dorpen onderzoeken. Circa zesduizend bewo ners van achttien dorpjes in de Alblasserwaard en Krimpe- nerwaard zullen daartoe eind mei worden geënquêteerd. Daarbij staat de mobiliteit van de bewoners ten aanzien van deze voorzieningen centraal. De provinciale planologische dienst legt momenteel de laatste hand aan de uitwerking van een eerder gehouden inventariserend onderzoek over de bedoelde voorzieningen. Dat er heel wat papier nodig is om een gemeenschap als de Europese te laten marcheren is duidelijk. Maar dat daarvoor vorig jaar maar liefst 1.815.200 kilo papier werd gebruikt, daar staan we toch wel even van te kijken. Daarvan werden documenten gemaald, die voor 91,3 procent uit wit papier en voor 8,7 procent uit kringlooppapier bestonden. Dat laatste is weinig want in 1981 was dat nog 32,2 procent. Over krantenpapier wordt niet gesproken. Dat doen wij wel. Want daarop vindt u immers dagelijks het belangrijkste nieuws uit de papieren berg van Europa. Voor u uitgezocht door: de Leidse Courant, De Leidse Courant wil ik best B 14 dagen proberen. a Grabs en geheel vrijblijvend pen envelop Kinder postzegel opsturen naar lourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag 'CcidocSoumnt

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1