Vlarcos belooft especteren van verkiezingsuitslag Bouw van vijftien MX- raketten is een compromis letaalstaking raakt nu ook Mercedes £eidóc6otncwt Amnestiewet van de baan AFRIKAANSE LANDEN WEL, HONGARIJE NIET NAAR SPELEN Aanval op Saoedische tanker verhoogt spanning in Golf EJITENLAND DONDERDAG 17 MEI 1984 PAGINA 17 ranse burgemeester hongerstaking ARGENTIERE Burgemeester ibert Caumont van het Franse Al- ndorpje L'Argentière-la-Bessée is Jids gisteren in hongerstaking uit *test tegen de op handen zijnde iting van de enige fabriek in zijn neente. genationaliseerde aluminiumfa- ek van L'Argentière bestaat sinds >4, maar werd vorig jaar door de di- tie afgeschreven omdat de geïso- rde ligging van het dorp de pro- ctie onrendabel zou maken. De rgemeester zegt een sluiting niet te nnen accepteren omdat daarmee in klap meer dan de helft van de in- ners van zijn gemeente werkloos worden. Oud-nazi's toch bij elkaar, ondanks vergaderverbod BONN Voormalige soldaten van een SS-elitekorps hebben gisteren aangekon digd komend weekeinde in de Noordduitse stad Bad Harzburg bijeen te zullen komen, ondanks het verbod van het Hooggerechts hof. „We gaan naar Bad Harzburg. Er zijn al ka meraden onderweg, we kunnen ze niet in de regen laten staan", aldus de voorzitter van de SS-veteranen, Walter Krüger. De gemeenteraad van Bad Harzburg was on langs in beroep gegaan tegen een uitspraak van een lagere rechtbank, dat een ontmoe ting van de „Leibstandarte Adolf Hitler" niet kon worden verboden. Het Hoogge rechtshof bepaalde echter dat de bijeen komst zou leiden tot tegendemonstraties welke de openbare orde zouden verstoren. Het papieren Europa BRUSSEL De EG-commissie in Brussel heeft om Europa te kunnen „runnen" vorig jaar 1.815.200 kilogram papier ge bruikt. Die hoeveelheid was no dig voor het afdrukken en foto kopiëren van de commissiedocu menten. De Commissie heeft dat meegedeeld in antwoord op een schriftelijke vraag uit het Euro pees Parlement. De EG-begroting zal volgend jaar een tekort vertonen van vijf mil jard gulden. Het tekort zal door de EG-lidstaten moeten worden opgebracht Nederland zal daar om 225 miljoen gulden extra in de EG-kas moeten storten. BONN De amnestiewet voor groot-frau deurs in West- Duitsland is definitief van de baan. De liberale FDP heeft de christen- -democratische regeringspartner CDU- CSU laten weten niet meer mee te doen. Steeds meer liberale politici hadden zich de afgelopen dagen onder druk van hun basis tegen het wetsvoorstel gekant. De amnestiewet was bedoeld om politici en managers, die de politieke partijen op ille gale wijze met financiële middelen hebben gesteund, van vervolging te vrijwaren. Nu de wet van de baan is zullen 23 vooraan staande politici, waaronder drie ministers en een voormalige minister, zich voor de rechtbank moeten verantwoorden. WASHINGTON De Afrikaanse landen ne men aan de Olympische Spelen in Los Ange les deel en Hongarije ontbreekt. Dat werd gisteren bekend ruim een week nadat de Sovjet-Unie het voortouw had genomen in een boycot van Los Angeles. De Amerikanen en Russen zijn overigens morgen wel aanwe zig op een spoedvergadering van het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC) in Lausanne. Dit wordt de eerste ontmoeting tussen verte genwoordigers van beide grootmachten sinds de Russen vorige week de olympische bewe ging in een crisis stortten. Voorzitter Samaranch van het IOC, die giste ren in Lausanne terugkeerde van de confe rentie van sportministers op Malta, wil naar verluidt morgen in Lausanne een laatste be middelingspoging ondernemen om het oost- blok alsnog naar Los Angeles te krijgen. Met Hongarije, dat de Sovjet-Unie. Oost-Duits- land, Tsjecho-Slowakije, Bulgarije, Afghanis tan, Laos, Mongolië en Vietnam volgde is het aantal landen dat de Spelen nu mijdt op ne gen gekomen. Uit het oostblok ontbreken nu nog Polen. Roemenie en Joegoslavië, welk laatste land inmiddels heeft verklaard wel te gaan. Roemenië zal naar verluidt op 22 mei pas officieel uitspraak doen. INILLA De Filip- ïse president Marcos ïft gisteren beloofd de .lag van de parlements- •kiezingen te zullen pecteren. Hij deed dit een communiqué, dat loeld was om de pu- ?ke opinie en de oppo- e gerust te stellen. Het len van de afgelopen ag uitgebrachte urnen gaat ondertussen voon door. De opposi- >artijen schijnen nog al- een voorsprong te )ben op de partij van isident Marcos. Het onverwacht goede resul taat, dat de Filipijnse oppositie bij de parlementsverkiezingen vrijwel zeker heeft behaald, kan voor president Marcos verregaande gevolgen hebben. De oppositie sluit namelijk niet uit dat zij een procedure op gang zal brengen om de president tot aftreden te dwin gen. Als de voorlopige uitsla gen juist blijken te zijn. dan heeft de oppositie straks het vereiste mimimum aantal van veertig zetels. Blijkens de nog voorlopige uitslag van gister avond kan de Unido, de Vere nigde Nationalistische Demo cratische Organisatie, rekenen op 65 zetels. Voor de partij van Marcos, de Beweging voor een Nieuwe Maatschappij (KBL), zouden dat er eveneens 65 zijn. De zogenaamde onafhankelij ke kandidaten bezetten elf ze tels en de nationalistische par tij acht. Twee zetels gaan naar de overige partijen. Voor veer tien zetels was niet duidelijk welke partijen daarmee gaan strijken. De Unido kan het de president dus bijzonder moeilijk maken. Haar leider, Salvador Laurel, sloot zelfs niet uit dat zijn par tij zal proberen Marcos tot af treden te dwingen. Voor het op gang brengen van een der gelijke ,,impeachment"-proce- dure is de stem nodig van mi nimaal twintig procent, ofte wel veertig van de afgevaar digden. Zolang deze procedure loopt, kan de president boven dien het parlement niet ont binden Uiteindelijk zal het voorstel tot ontslag van de president met twee derde meerderheid moeten worden goedgekeurd. Het bewijs dat Marcos' macht tanende is, wordt ook geleverd door de Namfrel, de Nationale Burgerbeweging voor Vrije Verkiezingen. Deze heeft in nog geen halfjaar tijd een ap paraat uit de grond gestampt, dat zeer nauwkeurig de ver kiezingen heeft begeleid en nu mede de stemmen telt. De Namfrel-uitslagen worden op straat als enige betrouwbare informatie beschouwd. Talent Dat Diego Ma- radona be schikt over de nodige spor tieve talenten Was bekend. Dat de Argen tijnse stervoet baller, die gis teren te horen kreeg dat hij voor drie maanden is geschorst we gens ongere geldheden on langs in de Spaanse be kerfinale, eveneens dra matische aan leg heeft be wees hij tij dens de repe tities voor een toneelstuk. Maradona treedt binnen kort op in het stuk „Don Mendo's wraak", waar in de Argentijn de rol vertolkt van Ali. De op brengst van de voorstelling is bestemd voor een zie kenhuis in Barcelona. (Vervolg van de voorpagina) KOEWEIT/WASHINGTON- /LONDEN De spanningen rond de Perzische Golf zijn gisteren sterk toegenomen als gevolg van de beschieting op een Saoedische olietanker. De gedeeltelijk geladen supertan ker „Yanbu Pride" werd in Saoedische territoriale wate ren met raketten vanuit een vliegtuig beschoten. De brand op de 210.000 ton metende tan ker zou na vier uur zijn be dwongen. Sinds zondag zijn vijf olietankers in de Golf be schoten. Aangenomen wordtf dat Iran de olietankers in de Golf heeft betrokken in zijn oorlog tegen Irak. De VS hebben gisteren Iran openlijk beschuldigd van de luchtaanval op de Saoedische olietanker. Het Witte Huis had Iran gisteren al verantwoorde lijk gesteld voor de aanvallen van afgelopen maandag op twee olietankers uit Koeweit. De Iraanse aanvallen vormen „een gevaarlijke escalatie", zo zei de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, John Hughes. Doordat de VS Awacs-radarvliegtuigen in Saoedi-Arabië hebben gesta tioneerd, kunnen luchtaanval len in het gebied van de Perzi sche Golf nauwkeurig in Was hington worden gevolgd. Ook Koeweit heeft Iran ervan beschuldigd de aanvallen op twee Koeweitse tankers te hebben uitgevoerd. Als gevolg van de aanval op de Saoedi sche supertanker werd het gis teren nog moeilijker schepen te charteren voor de export van olie uit de Golf. Washington en Londen spra ken gisteravond hun „ernstige zorg" uit over de escalatie van de aanvallen en drongen op nieuw aan op een vreedzame regeling van de nu al 44 maanden durende oorlog tus sen Irak en Iran. De Saoedi sche ambassadeur in Washing ton, prins Bandar Bin Sultan, is gisteren op het Witte Huis ontvangen zonder dat na af loop mededelingen werden ge daan. De Verenigde Staten hebben zonder succes Saoedi-Arabië en andere gematigde Arabi sche landen benaderd met het oog op het nemen van even tuele militaire maatregelen, die een vrije doorvaart in de Golf moeten waarborgen. Vol gens het Amerikaanse tv-sta- tion NBC voelde geen enkel Arabisch land er iets voor om samen met de VS militaire ac ties voor te bereiden. Scherpere waarschuwing tegen roken in VS WASHINGTON Op sigaret- tenverpakkingen in de VS zul len binnenkort scherpere waarschuwingen staan over de schadelijke gevolgen van het roken. De tabaksindustrie en gezondheidsautoriteiten zijn het er gisteren na lang touw trekken over eens geworden, dat de vier jaar oude zeer alge mene waarschuwing door vier nieuwe waarschuwingen zal worden vervangen. Op siga- rettenverpakkingen en in ad vertenties zal de roker worden verteld dat roken longkanker, hartziekten, ademhalingsmoei lijkheden en complicaties in de zwangerschap veroorzaakt, dat nicotine het embryo kan be schadigen of voortijdige ge boortes kan veroorzaken en dat sigarettenrook kooloxyde bevat. ADVERTENTIE 8 DAGEN GERSAU, ZWITSERLAND Vertrek lOiunia.s mei excursies Berner Ober land. Luzern en Gotthard- 10 DAGEN LECHTAL, OOSTENRIJK Vertrek 28 mei. 11 en 25 juni d.S. mei excursies 3-passen tocht. Bodenseeen Liech- tenstein. 3 DAGEN PARIJS Vertrek 25 mei en l8.15 en 22 juni d.s. mei excursies o.a. Folies- Bergère. Fontamebleau Louvre Inlichtingen en boekingen 070-190882maandag t m vn/dag van 9 tot 16 uur of persoonlnk in onze stads- vestiging Spuistraat 71 hoek Spui. Den Haag «f SIJTHOFF PERS Vervolg van de voorpagina WASHINGTON „Ons debat ging niet over de Oost-Westverhouding maar over de West-West verhouding. Wij zijn be ducht voor problemen binnen het NAVO-bond- genootschap. West-Duits- land, Italië en Engeland hebben al gedeeltelijk de Euro-raketten geplaatst, België en Nederland moe ten er nog aan beginnen. Als wij in Amerika zou den weigeren om onze ei gen raketten te moderni seren, dan zou dat wel eens een heel verkeerd signaal kunnen zijn naar onze partners in West-Eu ropa". Dit zei Beverly By ron, voor de Democrati sche Partij lid van het Huis van Afgevaardigden. De toestemming voor de bouw van vijftien MX-raketten in 1985 was in feite een compro mis tussen het Congres en de Amerikaanse president, die om een contingent van veertig raketten had gevraagd en er uiteindelijk honderd in de VS wil plaatsen. Maker van het compromis was de democratisch afgevaardigde in het Huis, Les Aspin, die zijn succesvolle voorstel direct koppelde aan de politieke pro blemen in Nederland rond de kruisraketten. „Binnen enkele weken zal Nederland beslissen over de plaatsing van 48 kruis raketten. De Nederlandse op positie, die bang is voor de re acties van de bevolking op plaatsing, zou dolgelukkig zijn geweest als wij hier in Was hington tegen de MX-plannen hadden gestemd. Zij zouden daardoor met een gerust gewe ten tegen de kruisraketten kunnen stemmen, met het ar gument dat zij het NAVO- bondgenootschap niét in de steek laten, maar gewoon het Amerikaanse voorbeeld vol gen. Dat zou voor de Sovjets het idee versterken dat het weglopen van de onderhande lingen hun alleen maar voor deel oplevert", aldus Aspin. Rampzalig Het aoor Aspin uitgewerkte compromis heeft ook een wa- penbeheersingselement: Het nu vrijgegeven geld voor de bouw van vijftien MX-raket ten zal worden geblokkeerd indien de Russen vóór 1 april 1985 terugkeren naar de on derhandelingstafel. Politieke waarnemers in de VS achten zo'n Sovjet-stap alleen waar schijnlijk als president Reagan in november de verkiezingen zou verliezen en er een Demo craat in het Witte Huis komt. Maar Reagans herverkiezings kansen zijn groot en sceptici in Washington spraken gisteren meteen al de verdenking uit dat Reagan zó graag de MX- raketten wil, dat hij er alles aan zal doen om de Russen weg te houden van de onder handelingstafel. Doorgaan met de plaatsing van mx-raketten in West-Europa zou daarvoor een van de instrumenten zijn. Angst voor afbrokkeling van het NAVO-plaatsingsbesluit van 1979 beheerst thans in Washington evenals deze week in de NAVO-raad van defensieministers in Brussel het geval was het denken. Dat trof ook PVDA-kamerlid en ex-defensieminister Ste- merdink, die begin deze week in Washington ontmoetingen had met regeringsvertegen woordigers en Congresleden. „Iedereen hier, ook de meest fanatieke tegenstander van de Reagan-politiek, zegt: Ga in hemelsnaam niet sleutelen aan het dubbelbesluit, want als Ne derland niet plaatst, dan gaan de Belgen ook moeilijk doen en de Italianen zijn al aan het schuiven en dan stort het be sluit helemaal in elkaar", al dus Stemerdink, die zelf tegen de plaatsing in Nederland is. „Maar of je nou vóór of tegen bent, één ding is duidelijk: Het eindeloze getreuzel van de Ne derlandse regering maakt onze buitenlandse politiek volko men belachelijk. Niemand hier begrijpt er nog iets van. De voorstanders van plaatsing in Nederland moeten zich reali seren, dat een neen ook voor hen nog minder schadelijk zou zijn dan zulke onmogelijke tussenvoorstellen als de crisis plaatsing", aldus Stemerdink in Washington. Een medewerker van de De mocratische fractie in het Huis van Afgevaardigden zei het gisteren als volgt: „Eerst leek Nederland met een crisisplaat sing, ondanks alle goede be doelingen, de aanstichter te willen worden van de nucleai re holocaust. Nu heeft Neder land in feite de MX op zijn ge weten. Die besluiteloosheid is rampzalig. Als jullie een half jaar geleden al tegen plaatsing hadden besloten, dan hadden alle NAVO-landen even ge blaft, maar was er nu niets meer aan de hand geweest". Overbodig Het MX-project is destijds door president Nixon aangekon digd. President Carter besloot tot produktie van tweehon derd van deze geleide projec tielen, die de verouderde Mi- nuteman-raket zouden moeten vervangen. Carter wilde de MX beveiligen tegen verras singsaanvallen en nad daarom het plan om de raketten onaf gebroken in een ondergronds „spoorwegstelsel" te laten rou leren in 4600 lanceerbuizen, verspreid over een gebied gro ter dan Nederland. Dit project zou niet minder dan honderd miljard gulden gaan kosten. Reagan kwam met een minder irreëel plan voor honderd MX-raketten. Hij wil deze ra ketten in een extra verharde loods installeren, hetgeen zo'n dertig miljard gulden kost De MX-raketten moeten recht streeks vanaf Amerikaans grondgebied Russische inter continentale lanceerbases (met name van de SS-18 en SS-19) kunnen uitschakelen. Vorig iaar kreeg president Reagan op het nippertje geld los van het Congres voor net ontwikkelen en testen van de MX-raket. Het Congres was het er toen mee eens, dat deze raket de Russen zou dwingen tot con cessies bij de START-onder- handelingen in Genève. Se dert die onderhandelingen (evenals het INF-gesprek over Euroraketten) zijn afgebroken, was er in het Congres weer meer verzet gegroeid tegen de MX-plannen, die thans im mers niet meer als wisselmunt kan dienen bij eventuele on derhandelingen. rknermers bij Mercedes-Benz juichen als ze worden opgeroepen om te gaan staken. MBURG De West- tse metaalstaking heeft uitgebreid tot de fa- ek van Mercedes-Benz Stuttgart, waar de atselijke vakbond )00 arbeiders heeft op oepen het werk neer te gen. Daimler-Benz ;ft al aangekondigd dat de produktie bij nenautofabriek in Sindelfingen en de vrachtwagenfabriek in Worth am Rein drastisch zal worden verminderd. De autofirma's Audi en BMW zullen eind deze week de fra- brieken helemaal sluiten in verband met de staking van 13.000 arbeiders. In dat geval worden de stakers naar huis gestuurd, waarbij de arbeidso vereenkomst tijdelijk wordt verbroken. De vakbond IG Metall, die heeft opgeroepen tot de staking, en de oppositie partij SPD hebben deze maat regel van de werkgevers slui ten krachtig veroordeeld. In dien de stakingen voortduren, zullen ook Volkswagen, Opel en Ford begin volgende week de produktie moeten vermin deren. Bij de sportwagenfa- briek Porsche zal de voorraad onderdelen naar verwachting morgen zijn uitgeput. Naast de "uitbreiding van de staking in de auto-industrie begonnen gisteren bovendien werknemers bij handelsmaat schappijen, banken en verze keringen met prikacties. Werkgevers en werknemers in grafische sector zullen vol gende week dinsdag een twee de onderhandelingsgesprek voeren. In Nedersaksen, Ham burg, Sleeswijk-Holstein en Baden-Würtemberg begonnen gisteren korte stakingen bij uitgevers en drukkerijen. EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM n een li/it ml Muhipptn murmir Ife winkel

Leidse Courant | 1984 | | pagina 17