poggenpohl Gemeente stoort zich niet aan lewoners Groenhazengracht lewoners Ons lelang vechten door De Poqqenpohl onder de keukens ;keukens Ceidóc Soupant Tachtig mille gestolen Unanieme benoeming rector Stedelijk Gymnasium IEUWE SCHEUREN IN WONINGEN ÏIEUW BEROEP OP TWEEDE KAMER Gemeenteraad benoemt nieuwe wethouder en raadslid Exklusieve duurzaamheid A EIDEN honieme geluidsoverlast !DEN Een bewoner van in huis aan de Zijldonk zit ig steeds vast op het bureau hdat hij weigert zijn naam te lemen. De man werd giste- n in zijn woning aangehou- n omdat hij voor grote ge- idsoverlast zorgde. De politie oeg hem om de muziek t bchter te zetten, maar de man Veed dat niet. Hij bleef van- 3 iter het raam vriendelijk ar de politie wuiven. Daarop 1 l rden een hulpofficier van 3rd titie en een last tot binnen- t iding gehaald en drong de d litie de woning binnen. De uidsapparatuur en eigenaar rden mee naar het bureau nomen. WOENSDAG 16 MEI 1984 PAGINA 3 LEIDEN Uit een wo ning aan de Vondellaan is gisteren op klaarlichte dag voor 80.000 gulden aan sie raden en zilveren spullen gestolen. De dieven kwamen de wo ning binnen door het force ren van de keukendeur. Een doosje met sieraden (waarde 40.000 gulden), een zilveren zakhorloge en een zilveren servies wer den meegenomen. LEIDEN De gemeenteraad is gister avond unaniem akkoord gegaan met de benoeming van drs. O. Roefs tot rector van het stedelijk gymnasium. Het college van B en W had, na het kort geding dat gisterochtend plaats had, zowel de heer Roefs als mevrouw J. Dool voorgedragen voor de functie. De vrouwelijke sollicitante zij eindigde op een tweede plaats in de voordracht eiste voor de Haagse rechtbank dat de be slissing van de gemeenteraad zou worden uitgesteld. Zij meende dat de gemeente in strijd had gehandeld met de wet Gelijke Behandeling Mannen en Vrouwen en ver weet de gemeente toezeggingen te hebben gedaan die later weer werden ingetrok ken. Zo werd haar begin april meege deeld, dat zij als kandidaat zou worden voorgedragen terwijl op dat moment al vast stond dat de keus op een andere kan didaat zou vallen. Wethouder J. Peters er kende voor de rechtbank dat het verstu ren van de brief berustte op een ambtelij ke vergissing. Zowel de school-inspraak- commissie, de selectiecommissie als de raadscommissie onderwijs waren tot de conclusie gekomen dat de keus op de heer Roefs zou moeten vallen. De rechter be paalde maandagochtend nadat Peters had toegezegd mevrouw Dool alsnog op de voordracht te plaatsen dat de gemeen teraad het verder maar moest uitzoeken. A. Boot (PvdA) constateerde gisteravond dat er onvoldoende politieke steun was „tot onze teleurstelling" om tot de be noeming van een vrouw over te gaan. PPR en PSP onderschreven deze teleur stelling. De overige partijen in de raad lie ten onvoorkort weten dat hun voorkeur naar de mannelijke kandidaat uitging. Wethouder Peters noemde de beschuldi gingen vanuit de CDA-fractie dat er spra ke was geweest van een uiterst onzorgvul dige procedure „uiterst overdreven". „Er is slechts één foute brief uitgegaan en daar wil ik ook hier mijn excuses voor aanbieden", aldus Peters die de raad toe zei voortaan meer zorgvuldigheid te zul len betrachten. Peters stelde bovendien dat er geen enkel bewijs te leveren zou zijn dat de vrouwelijke kandidaat zou zijn gediscrimineerd. n 1IDEN De bewoners mn de Groenhazengracht r<elen zich „voor de zo- ei eiste keer in de steek aten door het gemeen- jestuur". Ondanks Qiarschuwingen van de de van de bewoners is woon doorgegaan met 2j. heiwerkzaamheden ten J hoeve van de vernieli ng van de damwanden gevolg waarvan op- Ïjw ernstige schade aan woningen is ontstaan, ir verluidt zou de tota- schade inmiddels een uujdrag van 15 miljoen Qlden belopen. Niet al leen de woningen zouden zijn aangetast maar ook in de in de buurt gelegen nieuwbouw van de uni versiteit zouden scheuren zijn ontdekt. Het technisch bureau 'De Straat' uit Delft constateerde enkele maanden geleden al dat de verzakkingen bij na genoeg alle woningen aan de Groenhazengracht niet nodig waren geweest, wanneer er passende voorzorgsmaatrege len waren genomen. Het bu reau wees er op dat er tevens betere heimethoden gebruikt hadden kunnen worden. De bewoners boden het rapport op 27 maart aan de gemeente aan met het verzoek aanvul lende maatregelen te nemen wanneer begonnen zou wor den met de heiwerken voor de nieuwe brug Rembrandt- straat-Doelenterrein. Amper een week later kre gen de bewoners van het hoofd van de afdeling Civie le Werken van de gemeente, L. Barendregt, een brief dat het gevraagde antwoord zo spoedig mogelijk zou worden verstrekt. Daar bleef het voor wat de gemeente betreft echter bij, de bewoners mochten vervolgens taal noch teken van de gemeente vernemen. Toch werd op 4 mei een be gin gemaakt met de hei werkzaamheden ten behoeve van de brug nadat enkele da gen tevoren de damwanden waren ingetrild. De gevolgen van deze laatste werkzaam heden waren onmiddellijk merkbaar. „Een keuken scheurde van een woning los, een reeks van deuren wilde niet meer open of dicht bij één woning moest de bewo ners zijn huis zelfs via het raam verlaten een steun balk dreigde uit een woning te klappen en op vele plaat sen werd scheurvorming ge constateerd", schrijven de bewoners in een brief aan de gemeente. Ook op zaterdag 5 mei (Na tionale Bevrijdingsdag) werd met de werkzaamheden doorgegaan. „Wij hadden verwacht dat de gemeente enig respect voor de gevoe lens van haar ingezetenen zou hebben kunnen tonen door tenminste op Bevrij dingsdag dit soort werk zaamheden op te schorten", aldus de bewoners. Zij hebben de de gemeente laten weten dat zij zich op nieuw voor een voldongen feit voelen gezet. De bewo ners willen weten waarom de gemeente het advies van het technisch bureau in de wind heeft geslagen en wat zij nog van het stadsbestuur mogen verwachten. Churchillbrug nadert voltooiing Met een gigantische kraanwa gen is gisteren het beweegba re deel van de Churchillbrug centimeter voor centimeter op zijn plaats gezet. Nadat eerst de zogenaamde contragewich ten naar boven waren geta keld, werd de klap in zijn scharnieren gezet. Het verder installeren van de brug zal vol gens de plannen vrijdag zijn afgerond en dan kan ook het scheepvaartverkeer dat hoger is dan 2,50 meter weer gewoon passeren en het Galgewater opvaren. De bedoeling is dat de brug nog voor de bouwvak vakantie voor het verkeer wordt opengesteld. Men hoopt dan ook de aansluitende Dr. Lelylaan (die de Churchilllaan met de Haagse Schouwweg verbindt) en de twee daarbij behorende fiets- en voetgan gerstunnels voltooid te heb ben. Om dat voor elkaar te krijgen, wordt ook 's nachts aan de nieuwe doorgaande verbinding gewerkt. In de ge meentelijke plannen wordt er verder vanuit gegaan dat de Rijndijk dan voor doorgaand verkeer wordt afgesloten. Dat moet met name de leefbaar heid van de Stevenshofpolder te goede komen. Wanneer die maatregel wordt genomen, staat nog niet vast. Werklozen Het Leids Werklozen Komitee (LWK) houdt morgen ochtend een actievergadering in clubhuis Inde Vrool- ijcke Arke aan de Pieterskerkchoorsteeg 15. De LWK wil acties organiseren tegen de nieuwe kortingen op de sociale uitkeringen per 1 juli. De bijeenkomst begint om tien uur. Recital De violiste Esther van Stralen en de pianist Neville Scha ter geven zondagmiddag 20 mei een recital in het LAK Theater aan de Cleveringaplaats. De baten van het concert komen ten goede aan de culturele activiteiten op de Vrije School Leiden-Noord. Op het programma staan werken van Mozart, Bartholdy, Clara Schumann en Brahms. Het recital begint om drie'uur, de toegangsprijs bedraagt7.50. CJP/Pas 65/Studenten /LAK-leden moeten vijf gulen beta len en kinderen een rijksdaalder. Eskimo's De film „People of the Seal" (het volk van de zeehond) wordt zondag 20 mei vertoond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. De film, die ongeveer een half uur duurt geeft een beeld van de wintersituatie in het Canadese Poolgebied en de le vensomstandigheden van de Nitsiliklnult (Eskimo's) in het Hardste klimaat van de wereld. De film wordt kort ingeleid door drs. G.W. Nooter, conservator van het Arctisch Cultuurgebied en begint om drie uur. Promenadeconcert Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan houdt het Prae- torius blokfluitensemble van de Streekmuziekschool van Leiden en omgeving op zondag 20 mei een promenadecon cert in de Hortus Botanicus aan het Rapenburg 73. Het en semble staat onder leiding van Piet Kunst. De werken die gebracht zullen worden zijn zeer ongebruikelijk voor een blokfluitkoor en van de hand van W.A. Mozart, Gabriel Faure, R. Strauss en Glenn Miller. Aanvang concert 15.00 uur. De toegang tot het concert is gratis. De toegang tot de Hortus is 50 cent. EN De bewoners het omstreden reno- iproject van de wo- igbouwvereniging „Ons lang" aan de Willem de ijgerlaan zijn niet van 9 in het gevecht over de ogte van de huur en de mier waarop de renova- is uitgevoerd op te ge il. Het actiecomité van bewoners wil de ko- tnde dagen opnieuw n beroep doen op leden - n de Tweede Kamer om n strijd te ondersteu- n. Tweede Kamerleden iden staatssecretaris G. okx nogmaals op het itje moeten roepen en zou de verantwoorde- theid voor de bij de re- vatie gemaakte fouten zich moeten nemen, t dusver heeft Brokx geweigerd. iteravond kwamen bewo- s van de woningen bijeen 't Spoortje om over de ver- te nemen stappen te over- gen. Voor de bijeenkomst ren Kamerleden uitgeno- d om de problemen met de ïovatie van het zogeheten n 9 aan te horen. Dit nadat oze beroepen op de ge- ente, de woningbouwver- ging en uiteindelijk de atssecretaris en het televi- jrogramma de Consumen- - man die gisteravond er opnamen maakte niet chten baten. conflict draait met name om de hoogte van de huur, die betaald zou moeten worden na de renovatie. Een aantal huur ders is altijd voorgehouden dat de huur met niet meer dan 48,50 gulden per maand om hoog zou gaan, maar dat werd gemiddeld 88' gulden met uit schieters naar 120 gulden. Huurders kwamen in opstand toen deze hogere huur plotse ling naar voren kwam. Dat zou niet volgens de afspraken zijn. (Andere huurders ver reweg de meesten overigens betalen gewoon de huurverho ging van gemiddeld 88 gulden, omdat zij oorspronkelijk niet in het complex woonden en hen de huur van 48,50 nooit is toegezegd). Vorige week liet Brokx in ant woord op vragen van de PPR weten, dat hij niets voor de huurders kan doen, omdat de renovatie nu eenmaal is uitge voerd voor een prijs die de ho gere huur van 88 gulden rechtvaardigd. Hij verwees de huurders naar de rechter. Waarom de bewoners daar geen trek in hebben, werd gis teravond nog eens uiteengezet: „Bijna iedereen heeft een huurcontract voor die verho ging van 88 gulden getekend, omdat je anders de sleutel van je huis niet kreeg. Zo werd je gechanteerd en onder druk ge zet. De rechter kan dus bijna niets anders doen dan de wo ningbouwvereniging gelijk ge ven". Bovendien is men bang dat als de rechter Ons Belang gelijk geeft, dat dan alles ver loren is. Een woordvoerder van de LOS (Landelijk Om- budsteam Stadsvernieuwing) liet weten dat huurders, die de hogere huur niet betalen en geen nieuw huurcontract gete kend hebben, een goede kans hebben van de rechter gelijk te krijgen. Gisteravond waren Tweede Kamerleden van alle politieke partijen uitgenodigd. De PvdA stuurde de heer Hummel, de PSP, de PPR en D'66 fractie medewerkers en de overige partijen lieten het afweten. Voor een aantal bewoners aanleiding om alle ellende (schimmel, slecht uitvoeren van de renovatie, slopen van voorzieningen uit de wonin gen, die zouden blijven zitten en de huur) nog eens uitvoerig uiteen te zetten. Vooral op Hummel werd giste ren een beroep gedaan zich achter de huurders te stellen. Aanvankelijk weigerde hij dat volledig („Ik kan niet op de stoel van Brokx gaan zitten, er zijn geen nieuwe feiten waaro ver ik vragen kan stellen", herhaalde hij een paar keer), maar later zei hij toe met de PPR te willen overleggen over het stellen van drie nieuwe vragen aan de staatssecretaris: gaat hij akkoord als de wo ningbouwvereniging niet meer dan 48,50 aan de huurders vraagt; wil hij bekijken of de totale kosten van de renovatie van het project nog wat om laag kunnen en ziet hij wat in renovatiecontracten. Een der gelijke contract zou landelijk verplicht gesteld moeten wor den tussen huurders en ver huurders om gebeurtenissen als bij Ons Belang te voorko men. De voorzitter van Ons Belang, T. van Heyningen, erkende „De renovatie stort in" LEIDEN „Het renove- ren van naoorlogse wo ningen stagneert volle dig". Dat lieten de TBA's (Technisch Bewo ners Adviseurs) gister avond in 't Spoortje we ten. Volgens de TBA's is de situatie in Leiden nog erger dan in de rest van het land. Zij hebben de stand van zaken met be trekking tot de renova tie voor 1984 in Leiden geïnventariseerd. Als de elangrijkste oorzaak wijzen zij het rijk aan: de nieuwe subsidierege lingen voor de renovatie hebben tot gevolg dat re novatie in Leiden door de woningbouwvereni gingen niet meer te beta len is. De verenigingen verkeren daarvoor in een veel te slechte finan ciële situatie. Volgens de TBA's is er sprake van een neerwaartse spiraal. Van de acht renovatie projecten, die voor dit jaar in Leiden op het programma stonden, gaan er zeven niet door. En gebeurtenissen als rond de woningen van „Ons Belang" aan de Willem de Zwijgerlaan leiden er niet toe dat huurders zullen licht vaardig instemmen met renovatieplannen. dat er fouten zijn gemaakt, maar van onder druk van de bewoners zetten, laat staan chantage zou geen sprake zijn geweest. De ledenvergadering van Ons Belang zou moeten besluiten over het toegeven aan de eisen van de huurders, maar hij voegde eraan toe Ons Belang dat financieel niet kan opbrengen. Pas eind juni zou een ledenvergadering gehou den kunnen worden. LEIDEN Geboren: Ronald Maar- z.v. A. H. A. M. van Haarlem en J. M. C. Kromhout; Leonie, d.v. A. W. M. La Grouw en D P. van Eg- mond; Tolga Han, z.v. M. G. Sürsal A. N. Dolunay; Hanna Maria, d.v. B. H. J. Bemelmans en J. Tervooren; Linda Stefina. d.v. J. W. Spruijten- burg en M. J. S. van Reede, Angela Johanna Franeina, d.v. P. C. Janssen J. A. M. Mieloo, Jeroen Reinier, N R. Bosman en H. M. Groen veld; Henrika. d.v. C. F. J. M. Pelten- en A. H. Deiman; Johannes Ge us Jacobus, z.v. J. Benning en M. C. van Swieten; Joeri Ruben, z.v. J A. Rotteveel en A. C. M. Op den Camp; Daniël Charles, z.v. C. H. Cole en K. H. Hëckel; Dennis, z.v. A. M. Dulfer en M. Kralt; Daisy Johanna Maria, d.v. R. Groenendijk en G. Goossen; Kim, d.v. L. Fisser; Basti- aan Martinus, z.v. B. Vlieland en C. Remmerzwaai; Cornelis André, z.v. B. Vlieland en C. Remmerzwaai; Jo hanna, d.v. W. van Vreeswijk en J. S. Mooijman; Linette, d.v. L de Jong en B. Ploeg. Overleden: J. van de Graaf, geb. 20- 10-1912, man; A. de Leeuw. geb. 22- 10-1924, man; J. IV Veenhof, geb. 23- 1-1896, man; M. J. G. Blijleven, geb. 10-3-1924, vrl. echtg. van B. Broers; J. de Gier, geb. 17-3-1933, man, M. Blitz, geb. 29-3-1896, man; A. Vlie land, geb. 13-12-1919, vrl. echtg. van H. Vooijs; W. van der Bent, geb. 26-9- 1916, vrl. echtg. van C. H. Kuijt; C. Barnhoorn, geb. 4-9-1909, man; W. Eigeman, geb. 24-12-1910, man; M. Friesema, geb. 4-2-1904, vrl. echtg. van C. J. den Edel; A. J. E. Lolkes de Beer, geb. 2-8-1902, vrl.; C. C. Gijzen. geb 4-9-1896. vrl. geh. gew. met H. Lamberts, J H. Bleiji, geb. 14-1-1921, man; S. Blok, geb. 7-9-1918, vrl. geh. gew met M. Sierat; W. S. I. Siteur, geb. 18-10-1897, vrl. geh. gew. met P. Schotanus; B. M. Streng, geb. 17-9- 1907, vrl. geh. gew. met A. Bremmer; W. Froolik, geb. 25-2-1913, vrl. geh. gew. met C. Meeuwis; J. Dulfer, geb. 27-1-1915, vrl. echtg. v Gehuwd: J. C. P. M E L. Kooy: A R. Nii Hoppenbrouv Lapidaire uwonburg J. M. Noort en' J B. J. Tigchelaar; E. r" Deul en \V. N M. van der Graaff; J. E. Solleveld en S Gordijn; L. Maat en C. M. Regoor; C. W. H. van Riet en A. Kortenoever; N E. van den Berg en J. A. M. Hoogduin. SIDEN H. van Don- n is gisteravond door de benoemd wethouder van Onder- js en Samenlevingsop- 'iuw. Zij volgt hiermee ithouder J. Peters op de portefeuille over- m van wethouder C. aal (ruimtelijke orde- ng en verkeer) die on- burgemeester in De nter werd. R. Eikerbout rd benoemd als tijdelijk tthouder voor Volks- lisvesting op de plaats i de zieke wethouder Tesselaar. De openge- Qen plaats van de heer lal in de PvdA-fractie 'rd gisteravond ingeno- en door J. van Meijgaar- )A-woordvoerder W. Bleijie eep de benoeming van deze thouders nog eens aan om VVD te wijzen op haar eht de verkiezingswinst van om te zetten in bestuurlijke J. van Meijgaarden. macht. Hij citeerde VVD-frac- tievoorzitter F. Kuijers, die destijds stelde dat de winst van zijn partij zou moeten worden vertaald „in meer wethouders zetels, in grotere portefeuilles of wel in een grotere inbreng". Volgens Bleijie heeft de VVD in deze drie voornemens vol strekt gefaald. „Ik kan me voorstellen dat de Vergeer: Te gek om los te lopen'J* WD: „SP ontpopt zich als centrumpartij van klein-links" LEIDEN Het VVD-raadslid G. de Vries heeft gisteravond tijdens de behandeling van de migrantennota de Socialistische Partij (SP) „de centrumpartij van klein-links" genoemd. Vol gens de Vries streeft de SP slechts bevordering van de remi gratie van migranten na en doet de partij niets tegen discrimi natie. De Vries beschuldigde de SP ervan niet met open vizier te strijden en zich misleidend op te stellen. C. Vergeer (SP) toonde zich duidelijk aangeslagen na de beschuldiging van De Vries. Nadat hij even tevoren had verzocht de argumenten van de SP met tegenargumenten te betrijden noemde Vergeer de aanval van De Vries „oneerlijk" en „onterecht". „Dit is te gek om los te lopen, het kost me moeite om hierop in te gaan", al dus Vergeer. Gisteravond kreeg hij die kans ook niet meer, de gemeenteraad praat over drie weken verder over het migran tenbeleid. VVD van de nieuwe situatie gebruik maakt door allerlei in grediënten uit de PvdA-porte- feuilles naar zich toe te trek ken. Nu zou de VVD haar winst bewust kunnen vertalen en wat meer body in het colle ge kunnen krijgen", aldus Bleijie. Hij liet doorschemeren de portefeuilles van VVD-wet- houders J. Fase en P. Schoute wel erg mager te vinden voor een partij met de omvang van de VVD (tien zetels). Volgens Kuijers is het echter niet nodig gemaakte afspraken opnieuw open te breken. De VVD-in- breng is zijns inziens voldoen de gewaarborgd in het college- program. „Kuijers mpet het in 86 maar aan zijn kiezers uit leggen", constateerde Bleijie. De benoeming van Eikerbout tot tijdelijk wethouder onder vond slechts enige weerstand bij het CPN-raadslid J. Brands. „Nagelaten wordt om één van de weinige arbeiders binnen de PvdA de heer W. van der Pluijm wethouder te maken", aldus Brands. Zijn stem ging dan ook niet naar de voorgestelde kandidaat. H. de la Mar (PSP) vond het teleur stellend dat Eikerbout niet het lidmaatschap van de 'Gemeen schappelijke regeling woonwa gencentra regio Leiden' op zich zou nemen. Tesselaar was hier voorzitter van. Burge meester C. Goekoop wordt tij delijk lid van deze organisatie, waarmee hij van de Leidse raad voor het eerst een taak mag vervullen die buiten de wettelijk voorgeschreven taak voor een burgemeester valt. De opengevallen plaats in de PvdA-fractie wordt ingeno men door J. van Meijgaarden (38). Het nieuwe raadslid zal zich bezig gaan houden met onderwijs en economische za ken. Hij is werkzaam bij de Provinciaal Planologische Dienst van de Provincie. Bin nenkort zal overigens opnieuw een vacature in de PvdA-frac tie ontstaan wegens het ver trek van R. Plasterk die voor een jaar naar het buitenland verhuist. Plasterk neemt op de laatste vergadering voor het zomerreces afscheid. Hij is daarmee het zevende raadslid (de derde PvdA-er) dat tussen tijds opstapt. (ADVERTENTIE) Kunt U zien bij: Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 19 no - 21 00 uur 20 jaar ervaring met Poggenpohl

Leidse Courant | 1984 | | pagina 3