DDR krijgt meer Russische raketten KOPIEER-STRESS??? Vijf man met valse dollars gepakt Dure dollar kan zorgen voor nieuwe meevaller ANDRIESSEN WELLICHT TOCH VOORZITTER EG-COMMISSIE Mening kind telt bij operatie Lieveheersbeestje ook present bij opening ^£eicUe0omcmt Dinsdag 15 mei 1984, 75e jaargang no. 22887 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Siithoff Pers. Apothekersdi)k 34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244 Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur: I I.Hallei Chef-redacteur: Wim Bui|teweg. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.59 per mm. kleintjes f 0.41 per mm. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.02 (uitsl.aut.betaling).kwartaalf 63,07. jaar f 240.46. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Losse nummers f 1.00. HET WEER Bewolking en enkele buien. Kans op onweer. Vannacht 9 graden. Morgenmiddag 16 gra den. Matige tot, aan de kust, krachtige wind. Zon op: 05.45; onder: 21.28. Schev. hoog water; 4.30 en 16.55; laag water: 12.38 en 00.59 uur. MOSKOU Moskou en Oost-Berlijn zijn overeen gekomen meer Sovjetra ketten op Oostsduits grondgebied te plaatsen. Dit heeft het officiële Sovjetpersbureau Tass gis teren meegedeeld. In de aankondiging werd gesug gereerd dat de raketten gericht worden op West- Duitsland. Groot-Brittan- nië en Italië, landen waar reeds Navo-raketten opge steld staan. Het ministerie van defensie gaf te kennen dat de maatre gel bedoeld was om de vei ligheid van de Sovjetunie en haar bondgenoten te verze keren. De maatregel blijft echter strikt binnen de gren- evenwicht en voor het neu traliseren van de concrete bedreiging die uitgaat van de (Amerikaanse) pershing-2 en kruisraketten die op de lan den van het oostelijk blok zijn gericht, aldus Tass. De Navo-bondgenoten be gonnen in november met de plaatsing van de geplande 572 pershing-2 en kruisra ketten, zeggende dat de ra ketten nodig waren als te genwicht voor het Sovjet-ar senaal aan middellange af standswapens in Oost-Euro pa. Het persbureau Tass gaf geen aanduiding wanneer het be sluit was genomen. Een Oostduitse militaire delegatie onder leiding van de minis ter van defensie, generaal Heinz Hoffmann, was in maart in Moskou. Hij ont moette toen Sovjetleider Konstaritin Tsjernenko en zijn ambtgenoot, Dmitri Oes- tinov. De Sovjetunie maakte in ok tober vorig jaar bekend dat zij tegenmaatregelen zou ne men als Washington zou be ginnen met plaatsing van zijn nieuwe kruisraketten en pershings in Europa. De toenmalige Sovjetleider Joeri Andropov werkte dit nader uit op 24 november nadat Moskou van het overleg in Genève was weggelopen. Hij zei toen dat het werk aan de bases in Tsjecho-Slowakije en Oost-Duitsland zou wor den versneld. Westelijke militaire deskun digen in Moskou hebben in middels verklaard dat de Sovjet-raketten vermoedelijk ss-22's zullen zijn, een nieu we raket met een bereik van duizend kilometer. Kom dan naar de éénmalige demonstratie in onze mobiele showroom die woensdag (16 mei) te Leiden bij Holiday Inn staat. Kleine compacte en middelgrote kopieermachines voor actieprijzen. Interessante inruilmogelijk- heden.Test ook onze elektronische schrijfmachine. Nieuwe klanten krijgen gratis een Xuperlady Quartz Buroklokje. RANK XEROX Tot ziens. v,„, (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Nederlandse regering zal zich sterk maken voor de kandidatuur van mr. Frans Andriessen als voorzit ter van de Europese Commis sie, indien zich geen sterke fi guur uit West-Duitsland aan dient voor die functie. Dat valt af te leiden uit uitlatingen van staatssecretaris van Buiten landse Zaken Van Eekelen, gisteren in Brussel. ..Het is aanvankelijk niet de bedoeling de naam van An driessen in verband met het voorzitterschap te noemen. Het lijkt ons beter dat in de onderhandelingen nog niet te doen", aldus Van Eekelen. „Nederland heeft altijd gezegd het liefste een Duitse voorzit ter te hebben, mits dat een eersterangs figuur is. De Bondsrepubliek is echter nog steeds niet met zo een figuur op de proppen gekomen." Van Eekelefc voegde daaraan toe: „Wij willen dat Andriessen de portefeuille kan claimen die hij het beste denkt te kunnen beheren en dat hij op zijn minst ook vice-voorzitter wordt." Andriessen beheert thans de portefeuille van Con- currentiezaken. In de VS liet de voormalige Nederlandse minister van financiëen en fractievoorzitter van het CDA vorige week weten „in" te zijn voor de commissariaten Land bouw, Externe Betrekkingen of Financiën. Leidse politie doet goede vangst in Holliday Inn LEIDEN Een arrestatieteam van de rijkspolitie heeft gistermiddag in samenwerking met de Leidse gemeente politie in het hotel Hotel Holiday Inn vijf mannen onder wie twee Leidenaars aangehouden, die in het bezit ble ken van valse 100 dollar biljetten met een waarde van ongeveer 650.000 gulden. Het vijftal, een 24-jarige Leide- naar, een 41-jarige Leidenaar, een 49-jarige man uit Nieuw Vossemeer, een 34-jarige Vlaardinger en een 60- jarjge Schiedammer, bleek niet gewapend en bood geen verzet. De politie kwam de valse biljetten een paar we ken geleden op het spoor. Volgens een woordvoerder waren er aanwijzingen dat de twee Leidenaren betrok ken waren bij handel in vals geld. De gangen van het tweetal werden uitvoerig nagegaan en gisteren werd tot aanhouding overgegaan toen de twee mannen naar het Hotel gingen en de politie de indruk had dat tot een transactie zou worden overgegaan. Er werd tot de inzet van een arrestatieteam besloten, omdat onduidelijk was hoeveel mensen in het hotel zouden worden aangetrof fen en of ze vuurwapens zouden hebben. Ook het feit dat men in een druk bezocht hotel wilde ingrijpen, was aan leiding tot het inzetten van het speciale team. De vijf mannen werden gepakt toen ze naar buiten kwamen. Volgens de politie waren ze volkomen overrompeld. Eén van de vijf droeg een schoudertas waarin de ruim 2.000 valse biljetten zaten. De politie spreekt van goede ver valsingen. alleen de gebruikte papiersoort zou slecht zijn. Of dergelijke biljetten ook al in omloop zijn gebracht en waar de biljetten vandaan komen, is nog onduidelijk. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Het vijftal zit vast op het Leidse politiebureau. Filippijnse oppositie aan winnende hand MANILLA De Filippijnse oppositie heeft bij de gisteren gehouden parle mentsverkiezingen veel meer stemmen behaald dan aanvankelijk voor mogelijk werd gehouden. Het is zelfs niet uitgeslo ten, dat de oppositiepartijen een meerder heid in het parlement zullen behalen. Na telling van ruim een kwart van de stem men leidt de oppositie in 92 van de 157 kiesdistricten. De partij van president Marcos, Beweging voor een Nieuwe Maat schappij (KBL). leidt in 65 districten. In de hoofdstad Manilla, waar de partij van Marcos alle 21 zetels bezette, heeft de op positie 14 van deze zetels veroverd. Pagina 11: Verkiezingen eisen veel do den Nazibeul Rauff overleden SANTIAGO De voortvluchtige Duitse oorlogsmis dadiger Walter Rauff, die zich in 1958 in Chili vestig de, is gisteren in Santiago aan long kanker overleden. Dit is van medische zijde in de Chileen se hoofdstad verno- e men Rauff. die 77 lar is geworden, in 1961 door rechtbank in schuldig ivonden aan de ird op 97.000 jo- Zijn slachtof- kwamen om leven in mobie- gaskamers. Nog nlangs hebben de ^estduitse Bonds- epubliek. Frank- ijk en het Euro- ees Parlement bij hili aangedrongen p Rauffs uitleve- ing. De Chileense ïinister van bui- ïnlandse zaken aime del Valle re geerde echter ne- atief. Hij zei dat et Chileense hoog- erechtshof .in 1963 negatief over uit- 'ijzing had beslist fpdat de strafbare ;iten volgens het hileense recht wa- verjaard en dat "absurd" zou n ruim 20 jaar lama toch nog tot twijzing over te lan. „temeer waar Rauffs gedrag ets aan te merken ilf. ex-kolonel van SS Walter Rauff persoonlijk be st met de ontwik- ling en het ge- uik van de bestel- to's die „zwarte ven" werden ge- emd en waarin in il naar sehat- 250.000 mensen irden gedood or het inbrengen n uitlaatgassen in luchtdichte con- STAATSSECRETARIS VAN DER REUDEN: )EN HAAG Staatssecre- aris Van der Reijden (Volks- [ezondheid) is van mening lat kinderen vanaf 14 jaar iet recht hebben een opera- ie te weigeren. Een grote neerderheid van de Tweede Camer vindt dat minderjari ge patiënten in ieder geval nede-beslissingsrecht moeten lebben als het gaat om het verlenen van toestemming 'oor medische ingrepen. Dit ileek gisteren tijdens een ommissievergadering in de Tweede Kamer over het pa- iëntenbeleid. )e PvdA-eis, dat jongeren 'anaf 14 jaar zelfstandig toe stemming moeten geven voor het verrichten medische in grepen, ging CDA en VVD te ver. Staatssecretaris Van der Reijden leek zich aanvanke lijk welwillend op te stellen tegenover die leeftijdsgrens van 14 jaar, waarbij ook toe stemming van de patiënt noodzakelijk is. De woord voerders van CDA en VVD uitten evenwel sterke beden kingen tegen zo'n absolute grens, waarna de bewinds man het erop hield dat een jonge patiëht vanaf 14 jaar „in beginsel" zelf kan beslis sen over een medische in greep. Naar zijn mening is er in de maatschappij een ont wikkeling gaande, waarbij jongeren doorgaans over vol doende onderscheidingsver mogen beschikken om zelf te kunnen beslissen. De staatssecretaris verklaar de zich verder akkoord met een kamerbreed gesteunde motie, waarin wordt ge vraagd in alle medische en paramedische opleidingen de patiëntenvoorlichting als on derdeel van het lesprogram ma op te nemen. De voor lichting aan patiënten over diagnostiek en therapie ver toont veel lacunes, zo meen de de Tweede Kamer. Daar om moet er een grotere na druk worden gelegd op scho ling in het geven van ade quate voorlichting, aldus de D'66-motie. :reld besteedt ïooo miljard dollar aan bewapening iSHINGTON De militaire uitgaven in de eld zullen in 1985 een niveau bereiken van 0 miljard dollar. Dit staat in een gisteren ge- iliceerd rapport van het Amerikaanse pntschap voor Wapenbeheersing en Ontwa- 'ing (ACDA). De militaire uitgaven bedroe- 1 in 1972 nog tenminste 300 miljard dollar. In 1982 waren ze gestegen tot 820 miljard en in 1984 zullen zij 970 miljard dollar bedragen. Het ACDA becijfert verder dat de militaire uitga ven in ontwikkelingslanden, met het Midden- -Oosten en Afrika aan kop. twee maal zo snel stijgen als in de geïndustrialiseerde landen. Friesland en daarmee Nederland heeft er een nieuw museum bij. Het is het Fries Aardewerk museum dat is ingericht in het uit 1698 dateren de Waaggebouw in Makkum. Het museum is gisteren geopend door prinses Margriet die, zo als deze foto toont, een lieveheersbeestje van haar hand probeert weg te krijgen en daar aan zienlijk meer moeite mee had dan met de ope ning. Het museum heeft een collectie van 300 stukken aardewerk uit de zeventiend, achttien de en negentiende eeuw, bestaande uit scho tels, sieraardewerk en tegeltableaux. nieuwe miljardenmeeval ler leiden. Doordat de prijs van exportaardgas in dollars wordt uitgedrukt kan de schatkist bij een blijvend hoge koers van de dollar na oktober op extra inkomsten rekenen. Die zouden over 1985 kunnen leiden tot een meevaller van anderhalf miljard gulden. Directeur Van den Beid van het Centraal Planbureau (CPB) verklaarde dit gis teren in een toelichting op de jongste cijfers over de ontwikkeling van de eco nomie. Over die ontwikkeling in 1984 en 1985 toonde Van den Beid zich gisteren overigens minder optimistisch dan minister Ru- ding (Financiën) en premier Lubbers. Bij verschillende ge legenheden hebben beide laat- sten zich positief uitgelaten over de ontwikkeling van de binnenlandse consumptie en de algemene economische groei. Van den Beid verwacht echter dit jaar nog wel een da ling van de consumptie en als gevolg daarvan ook een min der forse groei dan waarop premier Lubbers rekent. De CPB-directeur wees er ook op dat de feitelijke ontwikkeling van de consumptie in 1983 la ger is geweest dan minister Ruding steeds betoogt. Van den Beid gelooft evenmin in een stijging van de koop kracht in 1985 die premier Lubbers in reactie op de laat ste meevaller voorspelde. Hij wees er op dat de lonen naar verwachting gelijk zullen blij ven. Bij het inleveren voor ar beidstijdverkorting betekent dit onvermijdelijk een terug gang in koopkracht, die bij voorbeeld de detailhandel zal merken, aldus Van den Beid De directeur van het CPB ziet overigens weinig gevolgen van de verkorting van de arbeids tijd op de werkloosheid. Het aantal nieuwe banen dat hier door in 1983 is geschapen ligt onder de 10.000 en voor dit jaar worden er niet meer dan 15.000 verwacht De volgens velen aanwezige scheefgroei in de economie doet zich volgens Van den Beid echter nauwe lijks voor. Berekeningen tonen aan dat voor elke man die er bijkomt in de zich sterk her stellende exportindustrie er op den duur ook een nieuwe ar beidskracht nodig is voor de binnenlandse markt. Uit dat oogpunt is er geen aanleiding de binnenlandse bestedingen nu door belastingverlaging te stimuleren. Pag. 9: De Vries: Volop lente door kabinetsbeleid De drieduizend jaar oude baard van de Sfinx bij Gizeh, onderdeel van het enorme monument dat half- mens, half-leeuw voorstelt, gaat van Engeland terug naar Egypte. Niet van harte, want eigenlijk zouden ze de baard liever hebben gehouden, maar hij komt nu eetmaal uit Egypte. Vandaar dat hij na twee jaar onderhandelen nu voor altijd wordt uitgeleend. Zo gaat het naar we ons hebben laten vertellen vaak ook met de Leidse Courant. Soms wordt die aan de buren uitgeleend, maar je ziet hem dan meestal óók niet meer terug. Reden om die mensen te vragen onderstaande bon maar eens m te vullen. Dan krijgen ze tenminste direct het nieuws en niet als het al zón baard heeft. De Leidse Courant wil ik best B 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In-een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag fl§*£eidóc Souta/nt (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Als de Amerikaanse dollar zo hoög blijft als hij nu is kan dit in 1985 tot een En geef m'n paard ook wat Bezoekers van een pub in het Engelse Essex die te diep in het glas hebben gekeken, behoeven zich niet te beroepen op verschijnselen van delirium tremens als ze aan de bar een paard ontwaren. King, zoals het dier heet, gaat regelmatig met zijn baas mee naar binnen en nuttigt dan met graagte een aantal glazen van het straffe Engelse bier dat, zoals bekend, de kracht heeft van gemalen ijzer (en soms zo smaakt ook

Leidse Courant | 1984 | | pagina 1