Positie Rijvers w ankel door •komst Michels l ipitz Kohn 1 technische Veldslag bij kaartverkoop voor finale Europa Cup I Eerste etappe voor Henk van Weers DINSDAG 15 MO 1984 PAGINA 13 Ered visie basketbal met acht ploegen AMSTERDAM De eredivi sie basketbal zal het komend seizoen acht ploegen tellen. Dit heeft de topsportliga van de Nederlandse Basketbalbond gisteren besloten. De NBB is van mening, dat pas bij tien ploegen van „een echt vol waardige competitie" kan worden gesproken. In de pro motie-divisie komen tien ploe gen uit. De eredivisie wordt gevormd door Leiden, Den Bosch, Weert, Werkendam, Noordkop, Haaksbergen, Or- ca's en LandlusL Tips voor Duindigt WASSENAAR Hel pro- gramma van morgenmiddag op de Wassenaarse baan Duin digt bestaat uit negen draverij en en een ren. De eerste start is om 14.00 uur en onze tips voor deze meeting luiden: EMMELOORDPRIJSO): Your For- tuna, Werra en Ypco Oostland. EMMELOORDPRUS<2): Wiske Toogwijk, Ymir J en Yam beau Flight. NAGELEPRIJS: Yester P. Yosica en Ygor Peterhof. DRONTENPRIJS: Yvolien H. Won der Attack en Ysima H. EMOEPRIJS: Royal Prins, Mark en Figaro Raaphorst. URKPRIJS(eerste afdeling): Windo Pride, Up to Win en Veralynn R. LELYSTADPRIJS: Vic Lerona, Vir ginia Zuilen en Ukkie Hollandia. TOLLEBEEKPRIJS: Whopper Oost- wijck, Wilma Avon en Verawood du Bois. SCHOKLANDPRIJS: Wina Oost- land, Vanka Pride en Wellborn Dean URKPRIJSftweede afdeling): Woraz Fez. Wesley Cup en Whiskey Star. WSB winnaar penaltybokaal LISSE WSB heeft beslag gelegd op de „Ad Dusée Pe nalty Bokaal". De Noordwij- kerhoutse jeugd (A-, B-, C-, D- E- en F-junioren) bleek tij dens de finale van dit door de NKS georganiseerde evene ment het meest bedreven in het nemen van strafschoppen. Op het complex van de FC Lisse eindigde Alphense Boys na een felle strijd met WSB op de tweede plaats. De junio ren van het Leidse JAG wa ren tegenover Ajax' goalie Hans Galjé het minst aantal malen succesvol van de drie tot de finale doorgedrongen, bij de NKS aangesloten vere nigingen. ^sportuitslagen BOKSEN Amataurpartijen, Houtzager)): Jun B- welter: Van Nuland (Scriijnód) wint door opgave in derde ronde van Van Wel (Schildkamp), N-zwaanwelter: De Heer (Schildkamp) w.o.p. van Van der Pas (Schijndel). N-midden: Enamg (De Counter) w.o.p. van Suat Delboy (Delft). N-midden: Veenstra (Leiden) w.o.p. van Timmermans (De Counter), C-mldden: Claes (MTS) onbeslist te gen Peters (Delft), B-halfzwaar Van Amelstoort (De Counter) wint in derde ronde door KO van Pina (Crooswijk), A-welter: Mahabbi (MTS) wint In eer ste ronde door KO van Sydney (Ave- zaath). A-veder: Kappar (Houtzagerij) w.o.p. van Willems (MTS). N lichtwel- ter: Koorn (Crooswijk) w.o4». van De Wit (Goudse BV). C-hatfzwaar Milten burg (Houtzagerij) w.o.p. van Mulder (Avezaath). N-veder De Haas (Hout zagerij) wint in tweede ronde door opgave van Krijgsman (Leiden). Jun B-veder: Tuur (Schildkamp) wint in eerste ronde door KO van Akkal (Houtzagerij). C-wetter Van Egmond (Schildkamp) w.o.p. van Sydney (Ave zaath), N-midden: Koenen (Delft) w.o.p. van Bontje (Leiden). VOETBAL Engeland: West Bromwich Albion- Southampton 0-2, West Ham United- Everton 0-1. Schotland: Dundee United-Glasgow Rangers 1-2. WIELRENNEN Vredeskoer» (vijfde etappe van Most naar Praag over MO km): 1 Zaikov (Bul) 3.48.47 (met tijdvergoe- ding 3.48.37); 2. Nentcho Zaikov (Bul), op 10 sec. (lljdvergoedling sec 3. Uwe Raab (ODI). op 13 sec (tijdvergoeding 3 sec y. 4. Otaf Ludwij (ODI). op 16 sec.; 5. Anion Novosac (Tsj). op 26 sec. Algemeen klaee» ment: 1. Staikov (Bul) 17.38.23; 2 Oegrjoemov (Sov). op 15 sec.; 3. Lud wig (ODI) op 54 sec.; 4. Raab (ODI 1-03; 5. Sergej Soekhoroetsjenko (Sov) op 1.30; 11. Daams (Ned) oi 2.55; 12. Ducrot (Ned) z.t. Internationale Wieier Avond Zee daagse (eerste etappe in centrur van Leiden over 85 km): 1. Henk va Weers (Den Haag) 2.02.00. 2. C Looyenstein (Noordwijkerbout). 3. F Hogervorst (Pijnacker). 4. C. v.d Ber (Den Haag), 5. W. van Montfoo (Jaarsveld). 6. M. Meere (Alphen a.c Rijn), 7. H. de Vries (Haarlem). 8. h v.d. Hoef (Baam). 9. D. Soek (Rotter dam). 10. B. Rasenberg (Terheyden 11. J. v.d. Weide (Amsterdam). 12. C Hulst (Berkel), 13. J. Hogervorst (Pljr acker). 14. T. Vrolijk (De Lier). 15. Kroon (Volendam), 16. M. Biletsi (West-Dultsland), 17. J. v.d. Bregge (Berkel), 18. A. Bregman (Benthuizer 19. P. Peters (Rotterdam). 20. B. J01 venaar (Den Haag). Ploegenklassment: 1. Du Pile 46 f 2. Markthof/De Wit 36 pt. 3. Excels!- 35 pt. 4 Concorde 31 pt. 5. Oe Spa taan 17 pt. 6. Ahoy A 15 pt. 7 Temt 12 pt. 8 Otympia 10 pt. 9 Wes Duitsland 5 pL 10. Zoetermeer 3 pt -f\CS wil terug in bestuur letaald voetbal ï- EIST De spelersvakbond (VVCS) wil terug 1 het sectiebestuur betaald voetbal. Dat werd insdagavond op het KNVB-sportcentrum in eist tijdens de algemene ledenvergadering Iuidelijk. Onder het motto „Beter iets dan iets" willen de spelers de twee opengevallen laatsen van Karei Jansen en Cees van den erg zo snel mogelijk weer innemen. De huidi- e situatie is volgens de VVCS onaanvaardbaar, eide ex-bondsbestuurders zijn gepolst voor en terugkeer. Jansen staat er niet onwelwil- tnd tegenover. Ie spelers weigeren akkoord te gaan met de lannen van de FBO (clubs) om de minimum- tkomens te verlagen van 55,5 procent van het rettelijk minimum inkomen tot 35 procent. Als et overleg over de CAO vastloopt, worden ac es overwogen. Huldiging van hockeydames AMSTELVEEN De Nederlandse dameshockey- ploeg, die het af gelopen weekein de de eerste Euro pese titel behaal de, wordt morgen avond gehuldigd. Dat gebeurt in de rust van de heren- interland Neder- land-Pakistan in het Wagenersta dion in Anmstel- veen. Ongunstige loting voor Onrust DEN HAAG Op het kantoor van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport is gistermiddag de loting verricht voor het WK amateurrijders, dat za terdag en zondag op Duindigt wordt gehouden. De regerende Nederlandse wereldkampioen Jan Onrust uit Purmerland heeft niet te beste paarden geloot. Hij was daar nogal teleurgesteld over: Ik doe mijn best, maar het zal heel moeilijk worden". Onrust komt in de baan met Vesuvius Fortuna, Udam Lerona, Uros M, Theodora Lobell, Urban Ha nover, Ulrix K, Uvenia en Valeureux. De oud-Hagenaar en banketbakker in ruste de 63- jarige Nederlandse kampioen uit Woudenberg, Jan Glimmerveen, heeft betere paarden en ziet het WK met vertrouwen tegemoet. Hij komt in actie met Waike Sypesteyn, Wallant W, Very Good, Utella Uiterdijk, Vancy Terraise, Viva Cede, Uptime Hel vetia en Tara Fortuna. Lewis springt weer ver LOS ANGELES De eerste poging van Carl Lewis het zestien jaar oude wereldrecord ver springen scherper te stellen is mislukt. De drie-voudige wereld kampioen bleef in het Drake Westwood-sta- dion van Los Angelés op negentien centimeter van Bob Beamons 8.90 meter steken. De 8.71 meter van de Ameri kaan betekende wel een beste wereldseizoen- sprestatie. IWAN KAPPAR VERSLAAT NEDERLANDSE KAMPIOEN DEN HAAG Iwan Kappar van De Houtzagerij heeft gisteravond de Nederlandse kampioen in het ve dergewicht, Jean-Hubert Willems uit Limburg, versla gen. Kappar bokste in een half bezette sporthal De Houtzagerij een niet al te beste partij, maar omdat zijn tegenstander helemaal geen activiteit vertoonde, ging de puntenoverwinning terecht naar het Haagse talent. Kappar stond voor zijn eerste optreden in de A-klasse. De donker gekleurde pugilist had de afgelopen week nog al wat moeten aftrainen om aan zijn gewicht te komen. Vandaar ook, dat hij tegen de gedrongen Wil lems een soms matte indruk maakte. Desondanks oor deelde de jury juist door Kappar de winst toe te bede len, want de Nederlandse kampioen bakte er helemaal niets van. Karei Klijnoot uit Alphen aan den Rijn zal 25 mei in Toulouse als jurylid fungeren bij de profpartij om het EK zwaarwelter tussen Said Skouma (Frankrijk) en Jimmy Cable (Engeland). Sponsor steekt drie miljoen in schaakbond AMSTERDAM De verzekeringsmaatschappij Oh ra zal de Koninklijke Nederlandse Schaak bond (KNSB) gedurende zeven jaar sponsoren met een bedrag van drie miljoen gulden. De be steding van de gelden buiten het naar de sponsor genoemde schaaktoernooi, dat in de plaats komt van het IBM-toernooi, zal nog nader worden be- •paald. Het ligt in de bedoeling uit de sponsorpot schaaktoernooien en jeugdactiviteiten (mede) te financieren, alsmede de beoefening van het scha ken in Nederland te propageren. Andere activiteiten waarvoor de KNSB nu meer armslag krijgt, is de bouw van een nationaal denksportcentrum in samenwerking met een aantal andere denksportbonden. Voorts bestaan er plannen voor de bouw van een internationaal schaakcentrum, het Max Euwe-centrum in Am sterdam. dele (Jan Rab op contractbasis) zijn opgevuld. Negen maanden Bondsvoorzitter Van Marle memoreerde, dat het negen maanden geleden is, dat het bondsbestuur voor het eerst sprak over het aanstellen van een coördinator technische za ken en opleidingen. De open sollicitatie-procedure had wei nig serieuze contacten opgele verd. Het bondsbestuur zelf polste Michels, Zwartkruis en Kessler, die afviel, doordat hij koos voor het trainerschap van Olympiakos Pireaus. Van Marle; „Negen maanden is menselijk gezien de normale drachttijd voor iets nieuws. Bondsvoorzitter Jo van Marle signeert met een enigszins gespannen gelaat de over eenkomst met Rinus Michels, die zich hierover verheugt. Links denkt Kees Rijvers er het zijne van. Wanneer het waar is, dat de mooiste geboortes in wee en smarte plaats vinden, dan staat ons nog veel goeds te wach ten". Het is voor hem en het Nederlandse voetbal te hopen, maar gezien vele onduidelijk heden die nu weer zijn gescha pen, lijkt de conflictrijke sfeer in Zeist nog steeds niet te zijn verdreven. FRANS LEERMAKERS Verdienstelijk gelijkspel Ju/Singel LEIDEN Ju/Singel boekte gisteravond in de strijd om een plaats in de interregionale zaal voetbalklasse een verdien stelijk 2-2 gelijkspel tegen mede-koploper in de promo tiecompetitie De Maas. In de Vijf Meihal werd op 2-2 afge sloten. Die stand was overigens al bij rust bereikt. De Leidse kam pioen van de hoofdklasse kwam eerst op voorsprong via Jan van der Reijden, maar zag die stand vervolgens door Kos ter en Stam omgebogen in een 1-2 achterstand. Piet Sloos deed de Leidenaars kort voor de pauze weer langszij komen. Na de hervatting bleek nog maals hoe goed beide teams te gen elkaar zijn opgewassen. Doelpunten vielen er niet meer. Desalniettemin tevre denheid bij de Leidenaars, die nu een goed uitzicht op pro motie hebben. In Den Haag vielen veel doel punten bij de confrontatie tus sen Bombers en Boumij. De Goudse kampioen trok uitein delijk aan het langste eind door met 7-8 te winnen. De stand: 1 De Maas 3-5 19- 9 2 Ju/De Singel 3-5 13- 5 3 Cosv Corner 3-4 24-18 4. Boumij 3-2 14-23 5 Bombcre 4-0 19-34 j; EIST Met de komst van inus Michels als bondsmana- Y :r van de KNVB is nog niet ezegd, dat alle conflicten, die ,r et technische apparaat van de oetbalbond hebben geteisterd, i de toekomst zullen worden oorkomen. Hoewel Rinus Mi- iels gistermiddag in het NVB-Sportcentrum in Zeist e tweejarige overeenkomst ndertekende en er wel dege- jk iets veranderde in de tech- ische staf aldaar, bleef het mtract met bondscoach Kees ijvers dat pas medio 1986 af- 5 popt onveranderd van kracht. oor voorzitter Jo van Marle an de KNVB en Jacques Ho fwoning, vice-voorzitter sec- e betaald voetbal, verliep de ersconferentie gistermiddag i-|anvankelijk wel naar wens, 5, itdat de ook aanwezige Kees ijvers desgevraagd zijn zegje 5 locht doen. Natuurlijk ver- laarde hij geen moeite te hebben met Kinus Michels. Toen Rijvers pas als bonds coach was benoemd had hij zelfs voor de komst van Mi chels in een meer ondersteu nende functie (voor de contac ten met buitenlandse clubs om spelers voor interlands vrij te krijgen). Tweede kapitein Nu echter, is Michels min of meer zijn baas. De conclusie, dat de KNVB nu een tweede kapitein op één schip heeft ge haald, lijkt gewettigd. De wens van het bondsbestuur om een „sterke man" boven de techni sche staf aan te stellen is ont staan door de conflicten, die de verschillende bondscoaches de laatste jaren voortdurend hadden vanwege hun niet al tijd parallel lopende belangen (A-elftal, Jong Oranje, Olym pisch Elftal). Rijvers liet on omwonden blijken, dat hij en ook de rest van de technische staf in Zeist, de taakomschrij ving van de aangestelde „ster ke man" summier vonden. „Het is een taakomschrijving, waarachter wij vele vraagte kens zetten. Overleg is er niet geweest, dat begint eigenlijk nu pas. Al hoop ik natuurlijk, dat er uit de samenwerking met Rinus iets moois zal groei en". Uit de verklaring van bonds voorzitter Van Marle, dat de werkgroep technische zaken en opleidingen de aanstelling van een chef bondscoach be pleit per 1 juli 1986 -de datum waarop het contract met Rij vers afloopt en ook de over eenkomst, die met Michels is aangegaan- menen insiders te concluderen, dat er op een vertrek van Rijvers wordt aangestuurd. Vrijwel niemand kan zich voorstellen, dat ie mand als Michels, die altijd „aan het front" heeft gestaan zich voortaan zal bepalen tot werkzaamheden achter de schermen. Veel woorden, weinig daden De Amsterdammer hield giste ren wel een uitgebreide uit eenzetting over zijn zienswijze van de functie, die hij in vier terreinen verdeelt (promotie en ontwikkeling van het voet bal in al zijn geledingen; tech nische zaken; administratief en organisatorisch apparaat; het vertegenwoordigende voetbal), hij erkende ook het moeilijk te hebben gehad hier voor te kiezen in plaats van een trainerschap. „Ik heb nu gekozen voor een functie van veel woorden en weinig da den". Aangezien Michels altijd een man is geweest van weinig woorden en veel daden - hij heeft niet voor niets de bij naam van de „sfinx"- wordt ook door menigeen betwijfeld, of hij in zijn nieuwe functie goed zal gedijen. Over het salaris van Michels werden geen mededelingen gedaan. Er was in Zeist wel licht ruimte voor een „sterke man", omdat de vacatures, ontstaan door het vertrek van Rob Baan naar FC Den Haag en de pensionering van Arie de Vroet. nooit of slechts ten Amsterdam Ajax heeft Opteren Spitz Kohn aange bakken als vervanger van de ailangs door een omvallende out langdurig uitgescha- lde assistent-trainer Hassie Wijk. Kohn werd aange- op advies van Aad de 5, de oefenmeester van de sterdammers. De in En- lede woonachtige Luxem- rger, die eerder trainer was FC Twente, Go Ahead les en FC Brugge tekende ;ren het contract dat hem Oh volgend seizoen aan de ïsterdammers bindt. Daar- ist bedong Ajax een optie )n een of twee jaar, afhanke- ik van het herstel van Van fijk. Eyenoord iyenoord is gisteren defini- ïf tot overeenstemming ge- men met Standard Luik er de huur van Guy Van- rsmissen voor één seizoen. )k de onderhandelingen er de transfer van Simon werden afgesloten. E-p voormalige Ajacied en spe- 5V van het Nederlands elftal tent binnenkort een con- ict voor drie jaar bij de lskampioen. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Zeventien gewon den, van wie enkelen ern stig: dat is het voorproefje van de finale van het toer nooi om de Europa Cup I tussen AS Roma en Liver pool, die op 30 mei in het Olympisch Stadion in Rome wordt gespeeld. De gewon- Jeugdduel tussen ADO en Feyenoord in stadion DHC DEN HAAG De beslissings wedstrijd tussen ADO en Fey enoord om het kampioenschap van de Regionale A-jeugdelf- tallen in District West II van de KNVB wordt gespeeld op dinsdag 22 mei. Het strijdto neel van dit voetbalduel is het stadion van DHC aan de Bras serskade in Delft. De aftrap is om 19.00 uur. den vielen gisteren bij de kaartverkoop aan het Olym pisch Stadion, in een veld slag tussen supporters en po litie. De organisatie rond de ver koop was in het geheel niet toereikend. De kaartverkoop eindigde dan ook in een enorme chaos, waarbij met messen werd gestoken, ko gels en traangasgranaten werden afgevuurd en met stenen en flessen werd ge gooid. De eerste gevechten braken uit tussen de supporters on derling. Toen de politie ten tonele verscheen, keerde ie dereen zich massaal tegen haar. De politie trachtte eerst de orde te herstellen met paarden, later werd zij ge dwongen traangas te gebrui ken en met pistolen in de lucht te schieten om de me nigte te verspreiden. Bij haar optreden werd de politie ge leid vanuit een helicopter die boven het strijdperk circelde. si.Terwijl Feyenoord op een dwaalspoor werd gebracht "'door Cruijff en zijn clan, had -De Telegraaf zijn afscheids- verhaal al te pakken. En zo "ook de TROS, die Cruijffs persoonlijke promotor Jack van Gelder voor een slotin- ^terview op pad stuurde, op ^een moment dat Feyenoord gfhog van niets wist. Pijnlijk voor Rotterdam, want op b grond van informatie van Feyenoord-voorzitter Ker- (99,9 zeker dat Cruijff 1( blijft!), berichtte het Alge- •l meen Dagblad in de eerste editie van 40.000 exemplaren [•dat de veteraan voor een jaar "'had bijgetekend. Cruijff en li zijn raadgevers waren exact itfop de hoogte van de proble matische „zaktijden" van de [J met De Telegraaf concurre- I- rende ochtendbladen. ^(Verslaggever Matty Ver- kamman in Trouw) ..Vanaf 1980 hebben wij reeds bewezen bij de wereld- top te behoren. Nu we de fi- nale hebben gehaald is voor i;ons de druk gelukkig wegge- vallen. We gaan nu naar J Hongarije toewerken. Als we er in Mechelen in de series hadden uitgelegen, hoefden Fandi: populair. we niets meer te proberen. Nu gaan we het doel weer wat hoger stellen. Dit jaar ging het financieel allemaal nog net door de steun van de NSF en het NOC, maar dat is straks over en de baantjes liggen nu eenmaal niet voor het opscheppen". (Karioër Lebbink in De Volkskrant) Wiel Coerver vond ik vooral een technische trainer, maar hij was bedrijfsblind omdat hij te veel met zijn vak bezig was. Ernst Happel hield altijd korte goede tactische praat jes. Bij die Pool Brzezanczyk liepen wij als vliegtuigjes over het veld. We lagen altijd blauw als hij meevoetbalde, want hij kon geen bal trap pen. Bij Boskov mocht je zelfs geen boer laten, of je kreeg een boete. Die man verdiende ook geld in het verhandelen van spelers. Van Bert Jacobs leerde ik op belangrijke momenten af en toe een geintje te maken, zo dat je niet te gespannen het veld inging. De Visser was te emotioneel, te fanatiek, en Knobel... eh, een goede trai ner, voor de rest past een zwijgen". (Theo de Jong van FC Den Bosch in het Algemeen Dagblad) „Hierna nog één seizoen in Hamburg met HSV dan ga ik de rente in. Tegen die tijd ben ik zestig jaar en is het ge noeg geweest. Ik word ouder maar mijn eerzucht is dezelf de gebleven. Daarom wil ik net als in 1982 met HSV weer eerste worden. Stress heeft me altijd op de been gehou den. Zonder spanning zou ik niet kunnen leven". (Trainer Ernst Happel in de Volkskrant) „Vroeger waren het Ajax en Manchester United waar men over sprak. Voordat Fandi vertrok had nog nooit iemand van FC Groningen gehoord. Nu hebben we in Groningen zelfs een vaste correspondent aangesteld, want iedereen wil alles over de club weten. De club van Fandi, daar kunnen we niet meer omheen. Vrijwel dage lijks brengen we wel berich ten uit Groningen. Hoe klein ook, onze lezers vragen erom. Fandi geniet hier een ontzet tende populariteit. FC Gro ningen zal hier ook niet voor minder dan 50.000 mensen spelen". (Verslaggever Wilfred Yeo van The Straits Times uit De politie van Rome kan de massale toeloop niet meer de baas. Ernst Happel: door stress op de been gebleven. Singapore in Voetbal Inter national) „Nu is het dan toch echt defi nitief en hoewel hij dan bij Feyenoord zijn schoenen heeft uitgetrokken, komt het bij mij gevoelsmatig over, of nu pas het tijdperk van het grote Ajax is afgesloten. Een tijdperk, dat eigenlijk begon nen is met de vermaarde mistwedstrijd tegen Liver- Cool en waarvan iedere voet- alliefhebber zo met volle teugen heeft genoten. Vooral dank zij Johan Cruijff die als Feyenoorder vlekkeloos ein digde, maar toch als Ajacied de geschiedenis zal ingaan. Bedankt Jopie. (Columnist Nico van der Zwet Slotemaker in De Te legraaf) „Het kleiduivenschieten zal nooit een populaire sport worden zo lang de beoefe naars zich verschuilen op vrijwel onbereikbare terrei nen. De gratis toegang, dit weekeinde tijdens het Neder lands kampioenschap in Bid dinghuizen, kan vertaald worden als een soort belo ning voor diegenen die het Dorhout Mees jacht- en schietsportcentrum aan de Strandgaperweg wisten te vinden. Mochten ze in Bid dinghuizen ooit nog eens ie mand voor de public rela tions aanstellen, dan kan die persoon zich onstervelijk ma ken door hier en daar wat verwijsbordjes neer te plan ten". Redacteur Hans Botman in het Algemeen Dagblad) „Ik kwam uit Marakesj en arriveerde op het vliegveld van Genève. Ik was teleurge steld na een nederlaag in de eerste ronde Marokko. Ik was ook wat geëmotioneerd door problemen met een re latie. Een collega vroeg of ik de krant had gelezen en hij liet mij het artikel lezen: Twee Amerikaanse tennis spelers verongelukt in Mexi co. Ik was geschokt, plotse ling waren mijn problemen niet meer zo groot. Soms heb je een tragedie nodig om je te realiseren wat je hebt en wat belangrijk is. Het enige, dat echt van belang is, is gezond heid, omdat anders faam, geld en talent niets waard zijn. Het doet je ook realise ren, dat je als tennisspeler een uniek leven hebt. Dit on geluk had iedereen kunnen gebeuren". (Ricky Meyer in Interna tional Tennis Weekly) LEIDEN De eerste etappe van de Internationale Wieier Avond Zesdaagse (IWAZ) is gisteravond in het centrum van Leiden gewonnen door de Hagenaar Henk van Weers (De Markthof/De Wit). Hij legde de afstand van 85 kilo meter af in twee uur en twee minuten. In de eindsprint ver sloeg hij Gerard Looyenstein (Noordwijkerhout) en Peter Hogervorst (Pijnacker). De organisatoren van het wie- Ierfestijn, de Stichting Organi satie Sportevenementen in Zuid-Holland en de wielerver eniging Swift kunnen terug zien op een uitstekende ope ningsavond. Vanaf het begin was er al sprake van een hoog tempo. Maakte de laatste jaren de ploegen van De Markthof en De Wit de dienst uit in de IWAZ, de vrees die er was dat er door de fusie van beide ploegen nu geen strijd meer zou zijn voor het ploegenklas- sement werd nauwelijks be waarheid. De nieuwe gastren- nersvereniging Du Prie uit Leiden kwam erg sterk voor de dag en nam zelfs de leiding in het ploegenklassement. Behalve achttien Nederlandse ploegen doen er ook drie bui tenlandse ploegen aan de IWAZ mee. Naast de Canadese selectie voor de Olympische Spelen is dat een ploeg uit het Düsseldorf en het Engelse Ba singstoke. Op de eerste dag waren de Engelse nogal onge lukkig, omdat de renners be trokken waren bij een valpar tij. De beste buitenlander was de Duitser Biletsky met een zestiende plaats. Al snel was er een kopgroep van negen man. Dat waren Michel Meere, Henk van Weers. Wim van Montfoort, Henk de Vries, Carlo van der Berg, Herman van der Hoef, Dick Zoek, Peter Hogervorst, Marco Middelburg en Gerrit Looyenstein. Zestien ronden voor het einde nam deze groep een voorsprong van een volle ronde. Daarachter waren ne gen renners weggesprongen uit het nu kansloze peloton. In de finale deed eerst Peter Hogervorst een vergeefse po ging om weg te springen. Het liep uiteindelijk uit op een sprint tussen hem, Van Weers en Looyenstein. Met de kop man van Markthof/De Wit, Henk van Weers in de leiders trui wordt de IWAZ vanavond om zeven uur voortgezet op de Scheveningse Boulevard. ARTHUR VAN RIJSWIJK Start van de eerste etappe van de avond zesdaagse.

Leidse Courant | 1984 | | pagina 13