Marokkaanse koning nogelijk naar Israël Brusselse betoging ontaardt in rellen Grote opkomst bij verkiezingen Filippijnen IOC: „Spelen niet meer laten organiseren door supermogendheden" amibië-conferentie onder succes geëindigd Paus solidair met slachtoffers aardbeving Verwennerij CcktócSowuvnt MAANDAG 14 MEI1984 PAGINA 7 WASHINGTON De meerderheid an de Amerikanen steunt het bewape- ingsprogramma van president Reagan j a is het eens met de stationering van X-raketten. Dat blijkt een gisteren ipubliceerd opinieonderzoek. Volgens peiling is 60 procent voor de statio- ring van de MX-raket. De strijd om MX-raket, die in 1983 bijgelegd heen te zijn, is weer opgelaaid. De [c iorzitter van het door de Democraten (heerste Huis van Afgevaardigden, ïomas O'Neill, verklaarde afgelopen ln «ekeinde in Washington dat de oppo- ie over genoeg stemmen beschikt om produktie van de MX stop te zetten. °jet Huis zal deze week over de raket- vestie debatteren. In het Beach Regency Hotel in de peperdure badplaats Nice is het eerste restaurant in Europa voor honden geopend. Terwijl de bazen en bazinnen zich in het hotel laten verwennen, kan hun hond kiezen uit een keur van warme en koude schotels. Samen met een drankje komt zo'n hondemaal op zo'n dertig gulden. COLOMBO Guerrillastrijders van de Tamil-afscheidingsbeweging op Sri Lanka hebben gisteren opnieuw gedreigd een ont voerd Amerikaans echtpaar te zullen do den. De Tamils eisen dat nog vandaag 20 Tamil-gevangen worden vrijgelaten. Te vens willen zij een losgeld van 2 miljoen dollar. Stanley Allen (36) en zijn 30-jarige vrouw werden afgelopen donderdag uit hun huis in Jaffna ontvoerd. Allen werkt voor een Amerikaanse firma die is betrok ken bij een door de VS gefinancierd water- project. Volgens de ontvoerders werkt het echtpaar voor de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA. De regering van Sri Lanka heeft aangeboden te onderhandelen met de guerrillastrijders over de vrijlating van het Amerikaanse echtpaar. :L AVIV De Marok- anse koning Hassan irdt misschien uitgeno od naar Israël te komen, t meldde gisteren de Is- llische pers. Een Israëli- Se delegatie van 35 in, waaronder 9 parle- mtariërs, verblijft mo unted in de Marok- !lanse stad Rabat, waar Bt Joodse Wereldcongres H latsvindt. Het is de eer ste keer dat Israëlische volksvertegenwoordigers een officieel bezoek aan Marokko brengen. Marok ko en Israël zijn officieel nog steeds in staat van oorlog. In de Israëlische werd gespe culeerd, dat een eventuele uit nodiging aan koning Hassan overhandigd zou kunnen wor den door de Israëlische parle- mentsafgevaardigde Raphael Edry (Arbeiders Partij). Hij is voorzitter van de Israëlische delegatie. Edry legde gister avond in zijn openingsrede de nadruk op „de mogelijkheid die Marokko heeft om als brug te fungeren naar vrede tussen Israël en de Arabische lan den". In een telefonisch vraag gesprek met Radio-Israël zei Aryeh Azoelai, burgemeester van de Zuidisraëlische haven stad Ashdod, vanuit Rabat dat de Israëliërs hopen te worden ontvangen door koning Has- Koning Hassan staat bekend als een voorstander van ver zoening tussen Israëliërs en Arabieren. Toen de Egyptische president Sadat in 1977 besloot naar Jeruzalem te gaan, had hij achter de schermen ook al een bemiddelende rol vervult tussen Egyptische functiona rissen en de toenmalige Israë lische minister van buiten landse zaken, Dayan. urinaamse beweging tan vaste Opgericht HAAG/PARAMARIBO êfcjdens een bijeenkomst in militaire kamp bij het Su- imse vliegveld Zanderij is iag de eenheidsbeweging ivaste" officieel opgericht, leider Bouterse werd ge- tot voorzitter van de be- ;ing, de officieren Bhag- das en Boereveen tot pen- igmeester en secretaris. :e leidden de beweging al Jslds de proclamatie vorig jaar ember. Tot de beweging •ren onder andere perso- die actief zijn in de zoge- ;mde anti-interventiecomi- (tegen het binnendringen een invasieleger) en de milities. Volgens Bouter- isls de beweging geen politie- u partij. De vakbonden en lere maatschappelijke groe- ingen maken geen deel uit erh Stanvaste. MANILLA Filippijnse rege ringsfunctionarissen hebben bekend gemaakt, dat de op komst bij de parlementsver kiezingen groot is geweest. Volgens een woordvoerder van de beweging,, die de ver kiezingen boycot, is slechts de helft van de stemgerechtigden naar de stembus gegaan. Vanochtend vroeg is al mel ding gemaakt van onregelma tigheden. Kiezers in de hoofd stad Manilla verklaarden te genover verslaggevers, dat zij schendingen van de verkie zingscode hadden geconsta teerd. Zij wezen hierbij op de aanwezigheid van gewapende militairen en campagnefunc tionarissen in de stembureaus. Zij zeiden ook dat sommige kiezers hun naam niet op de kieslijsten konden vinden en dat de inkt, waarin de vinger moet worden gedoopt om twee keer stemmen te voorkomen, gemakkelijk is af te wassen. Ook uit andere delen van de Filippijnen zijn berichten over onregelmatigheden binnenge komen. Ongeveer 25 miljoen kiesgerechtigden konden van daag 183 parlementsleden kie zen. Meer dan 300.000 militai ren en politiemannen zijn in staat van paraatheid gebracht. WASHINGTON De di rectrice van het Interna tionaal Olympisch Comité, Monique Berlioux, heeft gisteren voor de Ameri kaanse televisie voorge- Vredesmars in Beiroet Een Libanees meisje loopt verkleed als engel mee in de vredesmars, die zaterdag in Beiroet is gehouden. Het meisje houdt in haar rechterhand een olijftak, het symbool van vrede. Op de papieren vleugels staat de vlag van Libanon als teken dat Libanon weer onafhankelijk moet worden. Het was de eerste keer dat in Beiroet door burgers een vredesmars is gehouden. Enkele duizenden inwoners van de zwaar geteisterde stad, waar al negen jaar een (burgeroor log woedt, trokken door het centrum van de stad. De mars heeft weinig succes gehad. Zater dagavond braken opnieuw gevechten uit, die tot gisterenavond voortduurden. Daarbij zijn ze ker 18 mensen omgekomen. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Een demonstratieve optocht van ruim 10.000 linkse jongeren in het hart van Brussel, die recht op arbeid eisten, eindigde gistermiddag in ge vechten met een grote politiemacht, die met traangas granaten en waterkanonnen ingreep. De mars, die aanvankelijk ordelijk verliep en de betogers de ge legenheid gaf eisen te profileren als „een 32-urige werkweek" en een „gegarandeerd inkomen van 19.000 frank per maand" (circa 1050 gulden).ontaardde in de loop van de middag in grove baldadigheden, toen oproerkraaiers zich meester hadden ge maakt van de demonstratie. Daarin liepen prominente socialisti sche politici mee. Op meerdere plekken in de Brusselse binnenstad werden toen autobanden in brand gestoken, personenauto's omver geworpen en ruiten van winkels ingegooid. De rijkswacht rukte vervol gens met groot materiaal uit en arresteerde na het werpen van traangasgranaten en het schieten met waterkanonnen een der tigtal jongeren. Inmiddels werd in Leuven de eerste dag van de vrijheid gehou den, een Europese verkiezingsbijeenkomst, waaraan 20.000 men sen deelnamen. Op de bijeenkomst, die zonder incidenten ver liep, maakte de Belgische liberale leider Guy Verhofstadt zich sterk voor de bezuinigingsplannen van het kabinet-Martens en liet de Nederlandse gast. Ed Nijpels, fraktievoorzitter van de VVD, weten dat zijn partij nog steeds volledig achter het plaat sen van de 48 kruisraketten in ons land staat. nfl 'SpESAKA De conferentie over de onafhankelijk- inid van Namibië, die in de Zambiaanse hoofdstad tesaka werd gehouden, is gisteren geëindigd zonder —t er resultaten zijn geboekt. De Zambiaanse presi- nt, Kaunda, verklaarde dat de afgevaardigden er |fs niet in zijn geslaagd een slotcommuniqué op te \llen. I Namibië-conferentie werd bijgewoond door vertegenwoordi- fs van de Namibische bevrijdingsbeweging Swapo en zes Na- bische partijen die zijn verenigd in de MPC. Een van de doel- 1 Hingen van de conferentie was de Swapo en de MPC dichter .elkaar te brengen. t belangrijkste agendapunt had betrekking op de uitvoering n de resolutie van de Verenigde Naties die voorziet in onaf- nkelijkheid voor Namibië, dat al vele jaren tegen de wil van Verenigde Naties door Zuid-Afrika wordt bestuurd. Kaunda da dat hij de contacten tussen de verschillende partijen zouden t rden voortgezet. Of er een nieuwe onderhandelingsronde zal mm, kon Jaunda niet zeggen. De belangrijkste twistpunten n Jen de kwestie van een wapenstilstand tussen de Swapo en de t Namibië gestationeerde Zuidafrikaanse troepen; en de Zuida- cl caanse eis tot terugtrekking van de Cubaanse troepen uit An- ,v:Wy: Democratisch presidents kandidaat Gary Hart op de achtergrond leidt zijn ploeg roeiers over de stroom versnellingen van de Deschutes rivier in de Amerikaanse staat Oregon. De race over het water maakte zaterdag onderdeel uit van zijn campagne in EN WISKE DE LIEVE LILLEHAM Staking in Poen jab na moord op journalist NEW DELHI In de Noordindiase deelstaat Poenjab is van ochtend een algemene staking uitgebroken uit protest tegen de moord op de hindoe-journalist Khandra. Tot de staking is opge roepen door een aantal Hindoe-organisaties. Volgens officiële mededelingen wordt aan de stakingsoproep op grote schaal ge hoor gegeven. In de buurstaat Haryana werd eveneens gestaakt. Op verschil lende plaatsen deden zich daar incidenten voor. De hindoe-jour nalist werd zaterdag vermoord door extremistische sikhs, nadat hij in een commentaar zowel bij sikhs als bij de Indiase regering had aangedrongen op voorzichtig optreden. Unita laat Britten vrij JAMBA/JOHANNESBURG Op de vlieghaven van Johan nesburg zijn gisteren de zeventien gegijzelde Britse technici aan gekomen, die zaterdag door de Angolese anti-marxistische ver zetsbeweging Unita zijn vrijgelaten. De zestien Britten en één Portugese werden vergezeld door John Leahy, onder-staatsse cretaris van het Britse ministerie van buitenlandse zaken. De gegijzelden verklaarden in Jamba op de basis van de Unita goed behandeld te zijn. Zij zijn vandaag naar Engeland doorgereisd. De vrijgelaten technici werden op 23 februari van dit jaar, met 51 anderen, in het noordwesten van Angola door de bevrijdings beweging gevangengenomen. ROME Paus Johannes Pau- lus II heeft zondag in zijn tra ditionele toespraak op het St.- Pietersplein de slachtoffers van de laatste aardbevingen in Italië een hart onder de riem gestoken. „Ik voel de behoefte mijn nabijheid te betuigen aan de bevolkingen van Umbrië, Latium, de Abruzzen en Moli- se, vanwege de aardbeving die hen heeft getroffen en die groot ongemak en lijden heeft teweeggebracht. Ik weet dat er snel hulp is verleend. Ik hoop van harte dat de broeders van de Italiaanse kerken in deze tragische gebeurtenis aanlei ding zien voor solidariteit, communie en getuigenis van liefde. Wat mij betreft kan ik de slachtoffers verzekeren op de meest intense wijze met hen mee te leven, en hen in mijn gebed op bijzondere wijze te gedenken'". slachtoffers van de aard schokken van de afgelopen weken kunnen de opbeurende woorden van de paus best ge bruiken. In het centrale berg land van Midden-Italië bren gen tienduizenden Italianen de dag (en de nacht) door in le gertenten, spoorwagens, cara vans of in hun eigen auto's, en dat is nu geen pretje gezien de winterse temperaturen en de onophoudelijke regenval van de laatste tijd. Het aantal daklozen bedraagt 27.000. 168 gemeenten zijn ge troffen. waarvan 78 zeer ern stig. Twintig dorpen zijn op last van de burgemeester ge heel ontruimd. In grote delen van de provincies Frosinone, Isernia en L'Aquila is het openbare leven tot stilstand gekomen. De schade loopt te gen de miljard gulden. Hoe lang al die mensen in tenten en caravans moeten leven is niet te zeggen. Volgens de be scherming bevolking zou een derde van hen direct al weer nijar hun huizen kunnen te rugkeren als het gevaar van nieuwe aardbevingen eenmaal is geweken. Hun huizen zijn nog best in goede staat, maar het is de angst door nieuwe aardbevingen verrast te wor den die velen de straat op heeft gedreven en hen voorlo pig belet naar huis terug te ke ren. De aarde beeft overigens nog steeds in Midden-Italië, maar volgens de geleerden gaat het hier slechts om schokjes waar mee de bodem tot rust komt Het ergste is voorbij, zo luidt de algemene conclusie. Maar over de nabije toekomst durft geen enkele deskundige een voorspelling te doen. Voor de twee reusachtige schokken van de laatste week heeft de wetenschap ook nog geen ver klaring kunnen vinden. Inmiddels wordt er al gedacht aan het herstel van de bescha digde huizen. De minister voor bescherming vart de bevol king. Zamberletti, heeft be- lor/fd de reparaties met grote voortvarendheid te zullen la ten uitvoeren. Er zijn genoeg middelen voorhanden om di rect met de herstelwerkzaam heden te kunnen beginnen, zegt de minister. Maar eerst moet de angst bij de burgerbe volking geheel verdwenen zijn. In het getroffen gebied bevinden zich veel hotels en vakantiedorpen die aan de daklozen tijdelijk onderdak zouden kunnen bieden. Maar de mensen zijn zo bang voor nieuwe schokken dat ze een dak van beton boven hun hoofd niet meer kunnen ver dragen. Voorlopig zijn de men sen niet uit hun tent of cara van weg te krijgen. Van natio nale solidariteit met de aard bevingsslachtoffers is in Italië geen sprake. Een kwart van het land is getroffen, maar de overige driekwart wordt daar door nauwelijks ontroerd of bewogen. Inzamelingsacties, campagnes voor radio en tele visie zijn dit keer uitgebleven steld de Olympische Spe len voortaan niet meer door één van de supermo- gendheden te laten orga niseren. „We worden serieus ge dwongen deze mogelijk heid te onderzoeken door de weigering van de Rus sen", aldus Berlioux, die er niet van wil weten dat de spelen nu moeten wor den afgeschaft. De voorzitter van het Russisch Olympisch Comité, Marat Gra- mov, heeft vanmorgen gezegd dat de beslissing van de Sov jet-Unie om niet deel te ne men, definitief is. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, heeft de Russische be slissing om niet deel te nemen veroordeeld. Hij noemde de door de Russen gegeven rede nen voor de boycot „zwak en vals". De Russische handelwij ze is „volkomen ongerecht vaardigd" en „heeft ook hun grootste bondgenoten onaan genaam verrastDe VS heb ben volgens Shultz al het mo gelijke gedaan de rechtmatige bezorgdheid bij de Russen weg te nemen. „Zo hebben ze bij voorbeeld de garantie gekre gen dat er bij de Olympische sportfaciliteiten en dorpen of bij hun schip geen demonstra ties zullen zijn". Bij de beveili ging zijn 17.000 mensen be trokken. Dat kost de Ameri kaanse overheid vijftig mil joen dollar, aldus Shultz die meent dat de Russen hun bondgenoten mee in het isole ment proberen te sleuren door ze te dwingen ook de Spelen in Los Angeles te boycotten. Het Russische persbureau Tass trok gisteren voor de definitie ve afwijzing de geloofwaardig heid van de door de Ameri kaanse president Reagan voor olympische deelnemers toege zegde veiligheidsgaranties in twijfel. In de reactie haalt Tass-commentator Serebrenni- kov de oude zegswijze aan dat de weg naar de hel geplaveid is met goede voornemens. Tass constateert dat Reagan gedu rende zijn jaren in het Witte Huis wel meer beloftes heeft gedaan. „In werkelijkheid zijn die niet meer gebleken dan een vijgeblad. waarmee Was hington oneerlijkheid en hui chelarij maskeerde". Georgi Arbatov, Amerika- kenner en lid van het centraal comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie, ont kende dat het niet deelnemen van de Russen tot doel heeft de herverkiezing van Reagan als president te beïnvloeden. „Dat is een te gevaarlijk spel", aldus Arbatov die meent dat de betrekkingen tussen beide landen door de afwezigheid van de Russen op de Spelen niet zullen verslechteren. „Om de doodeenvoudige reden, dat die op dit moment toch al op het laagste pitje staan". Peter Uberroth, de voorzitter van het organisatiecomité van de Olympische Spelen, heeft de Sovjet-Unie er van beschul digd ook niet-eommunistische landen te willen beïnvloeden de Spelen te mijden. Volgens Überroth maakte de Sovjet- -Unie de beslissing vroegtijdig bekend om andere landen ge legenheid te geven het voor beeld te volgen. Als achtste land heeft Afgha nistan besloten niet aan de Spelen mee te doen. Eerder volgden Bulgarije, Oost-Duits- land, Vietnam, Laos, Mongolië en Afghanistan het voorbeeld van de Sovjet-Unie. In Praag heerst de mening dat het be sluit niet naar de Spelen te gaan door de verschillende landen uit het Oostblok al veel eerder dit jaar is genomen. Als bewijs daarvoor wordt aange voerd dat een Tsjechoslowaaks confectiebedrijf al half maart het-bericht had ontvangen dat de produktie van kleding voor de Olympische deelnemers kon worden uitgesteld. Als ge volg van de afzegging van Tsjechoslowakije verliest het sportevenement met Jarmila Kratochvilova één van zijn po tentiële sterren. Tijdens de we reldtitelstrijd van vorig jaar in Helsinki won Kratochvilova zowel de 400 als de 800 meter Zij werd gekozen tot Europees sportvrouw van het jaar West-Duitsland zal nu waar schijnlijk een grotere ploeg af vaardigen naar Los Angeles. Vier doden bij aanslag op raffinaderij Zuid-Afrika DURBAN Een groep guer rillastrijders heeft gisteravond een raketaanval uitgevoerd op een olieraffinaderij in de Zuid afrikaanse stad Durban. Hier bij kwamen bij de vier uur du rende gevechten vier verzets strijders om het leven en werd één politieman gewond. De verzetsstrijders vuurden gis teravond om tien uur plaatse lijke tijd raketten en lichts poormunitie af op de Mobil- raffinaderij. IEESTE AMERIKANEN PILLEN MX-RAKET Tamils dreigen opnieuw Amerikaans echtpaar te doden MOSKOU ZIET DEFINITIEF AF VAN DEELNEMING

Leidse Courant | 1984 | | pagina 7